مطالب مرتبط:
ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود
رسیدگی به بیش از 400 پرونده در محاکم قضایی استان اردبیل
دستور رییس دستگاه قضا برای بررسی مجدد پرونده ورشکستگی و تملک کارخانه نساجی سبلان توسط بانک: رکود واحدهای تولیدی و بیکاری جوانان رنج آور است/ قابل قبول نیست کارخانه ای که ظرفیت اشتغالزایی برای 6 هزار نفر دارد با 600 نفر کار کند/ باید کارخانه در کمترین زمان ممکن به چرخه تولید بازگردد
ساختارهای فسادزا باید اصلاح شوند
پرونده های ورودی به محاکم قضایی استان اردبیل کاهش یافت
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 مهر 1399 ساعت 21:302020-09-24سياسي

ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود


عکس تزیینی است ایسنا/اردبیل آیت الله رییسی گفت: ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود و اصل پیشگیری از جرم و برخورد با عناصر فساد ایجاب می کند مدیران سازمان ها و دستگاه های اداری نسبت به هر عامل فسادآفرین حساسیت داشته باشند.

- ایسنا/اردبیل آیت الله رییسی گفت: ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود و اصل پیشگیری از جرم و برخورد با عناصر فساد ایجاب می کند مدیران سازمان ها و دستگاه های اداری نسبت به هر عامل فسادآفرین حساسیت داشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رییس قوه قضاییه سوم مهرماه در جلسه شورای اداری استان اردبیل اظهار کرد: اگر مدیران دولتی در ماه های پایانی دولت عزم راسخ و اراده پولادین برای گره گشایی از زندگی مردم داشته باشند، این ایام می تواند دوره طلایی برای رفع مشکلات کشور و جامعه و به نتیجه رسیدن کارهای ناتمام باشد.

رییس قوه قضاییه بر لزوم اصلاح ساختارهای فسادزا تاکید کرد و گفت: ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود و اصل پیشگیری از جرم و برخورد با عناصر فساد ایجاب می کند مدیران سازمان ها و دستگاه های اداری نسبت به هر عامل فسادآفرین حساسیت داشته باشند.

آیت الله رییسی با بیان این که برخورد با جرایم و تخلفات باید ریشه ای باشد، افزود: رشد ارقام تخلفات یا تعداد متهمان پرونده های مشابه ناشی از این است که برخی مدیران نسبت به موارد و بسترهای فسادزا در نظامات اجرایی و خدماتی و نظاماتی چون بانک، بیمه، مالیات و گمرکات بی تفاوت هستند.

رییس دستگاه قضا با تأکید بر این که کوچک ترین فساد و تخلف در نظام اداری باید بزرگ شمرده شده و با آن برخوردشود، نظارت را مهم ترین عنصر در سازمان اداری کشور دانست و افزود: مدیریت بدون نظارت امکان پذیر نیست و یکی از مأموریت ها و مسئولیت های مدیران این است که خودشان قبل از هر نهاد نظارتی به موضوع نظارت مستمر درون سازمانی توجه کنند.

وی ادامه داد:  اگر یک سازمان از درون کنترل و نظارت نشود، نهادهای نظارتی بیرونی مثل دیوان محاسبات و سازمان بازرسی با امکانات و نیروی انسانی اندکی که دارند، نمی توانند به خوبی بر نظام اداری عریض و طویل کشور نظارت کنند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اصل صیانت از دستگاه ها به عنوان یکی از الزامات کارآمدی سازمانی، خاطر نشان کرد: امروز دغدغه هایی که نسبت به فضای تجاری یا فضای مجازی وجود دارد، با مدیریت صحیح و نظارت دقیق قابل برطرف شدن است و می توانیم زمینه کسب و کارهای سالم در فضای مجازی را برای جوانان جویای کار فراهم کنیم.

رییسی مدیریت بازار و رفع دغدغه های مردم در این زمینه را نیز مورد تأکید قرار داد و خطاب به مدیران دولتی گفت که باید با نظارت دقیق بر روند تولید تا توزیع و کنترل بازار به مردم اطمینان دهند که در میدان هستند و کارها رها شده نیست.

رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش به تخلفات برخی تعاونی های دستگاه ها و سازمان ها اشاره کرد و گفت: تعاونی ها از بخش های مهم اقتصادی هستند که طبق قانون اساسی می توانند در رونق و جهش تولید نقش محوری داشته باشند اما برخورداری از عنوان تعاونی نباید مستمسکی برای تخلف این مجموعه ها باشد.

وی با اشاره به نقش تعاونی ها در رفع مشکلات مصرف و مسکن و موارد مشابه، در عین حال متذکر شد هرگز قابل قبول نیست تعاونی یک سازمان یا دستگاه با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی ملی اقدام به زمین خواری کند و وزارت تعاون و اتاق تعاون و دستگاه های نظارتی و قوه قضاییه موظف به برخورد با این تخلفات هستند .

رییس قوه قضاییه با بیان این که مردم کوچک ترین فساد و ارتباط ناسالم در نظام اداری را تحمل نمی کنند و قانون شکنی ادارات و سازمان های دولتی باید به صورت مضاعف پیگیری و برخورد شود، تصریح کرد: دلیل این که برخی اشخاص جرات می کنند تخلف کنند، این است که برخی متولیان حفظ و اجرای قانون خودشان تخلف می کنند و متجاسر به قانون هستند.

وی به دستگاه های اجرایی نیز تذکر داد که نسبت به تذکرات و هشدارهای نهادهای نظارتی توجه داشته باشند و ادامه داد: در پرونده واگذاری مساله دار شرکت کشت و صنعت مغان سازمان های نظارتی در زمان خودش نسبت به قیمت گذاری و بحث صلاحیت متقاضیان تملیک هشدار داده و اعلام خطر کرده بودند اما مسئولان امر به اخطارها توجه نکردند و امروز شاهد بروز مشکلاتی در این شرکت هستیم که برای مردم گره ذهنی ایجاد کرده است.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که گره گشایی از برخی مشکلات نیاز به راهکارهای پیچیده ندارد، انجام بسیاری از کارها را با روحیه جهادی شدنی امکان پذیر دانست و گفت: جوانان ما در دوران دفاع مقدس با وجود تحریم دشمن و کمبود تجهیزات نظامی مدرن، با همت و اراده و حرکت جهادی و انقلابی و روحیه بسیجی فتح الفتوح کردند و بسیاری از توفیقات به دست آمده مرهون ایثار و مجاهدت آنهاست.

رییس قوه قضاییه گفت: ماه های پایانی کار دولت که معمولاً شرایط متفاوتی دارد، با عزم راسخ و اراده پولادین مدیران دولتی و استفاده از تجارب اندوخته شده می تواند ماه های طلایی در جهت گره گشایی از زندگی مردم و رفع مشکلات جامعه و به نتیجه رسیدن کارهای ناتمام باشد.

وی تصریح کرد: دستگاه قضایی در برخورد با تخلفات زمینه را برای کار سالم فراهم می کند اما ایجاد سازوکارهای کار فاخر، سالم و ماندگار نیازمند همکاری همه بخش ها برای رفع موانع کار و تلاش است و اگر مسئولان اجرایی وظایف و مسئولایت های خود را به موقع انجام دهند، نیازی به ورود دستگاه قضایی نخواهد بود.

رییسی سهم مدیران را در حسن انجام مسئولیت های سازمانی مهم دانست و گفت: گاهی با تغییر یک مدیر در یک سازمان شاهد تحولات عظیم در آن مجموعه هستیم در حالی که هیچ تغییری در برنامه یا بودجه آن صورت نگرفته بلکه مدیر جدید با روحیه جهادی و با استفاده بهینه از نیروی انسانی و امکانات موجود، گره های کار را باز می کند.

وی خلاقیت و نوآوری مدیران استانی را سامان بخش کارها دانست و تصریح کرد: برخی کارها نیازمند حمایت و برنامه ریزی مرکز است ولی مدیران استانی اختیارات و امکاناتی دارند که می توانند برای افزایش بهره وری و حل مسائل و مشکلات از آنها استفاده کنند و همه امور را معطل تصمیمات و پشتیبانی مرکز ندانند.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به تأکیدات مقام معظم رهبری در اجرای اصل 44 قانون اساسی پرداخت و گفت: امروز همه اقتصاددانان می گویند دولت نمی تواند متصدی همه امور باشد و خود دولت هم با این نظریه موافق است و ما لاجرم باید خصوصی سازی را دنبال کنیم اما نه به شکلی که تاکنون بوده بلکه باید کارها حساب شده و منضبط باشد.

رییسی با بیان این که اصل 44 و سیاست های ذیل آن از ارزشمندترین اصول قانونی است، ادامه داد: اگر خصوصی سازی در جایی به درستی انجام نشده و مشکلاتی به وجود آمده، ارتباطی با اصل 44 ندارد بلکه اشکال در نحوه واگذاری شرکت ها، عدم نظارت دقیق و بی توجهی به هشدارها و اخطارها درباره صلاحیت متقاضیان شرکت هاست.

رییس دستگاه قضا با تأکید بر این که اجرای دقیق قانون و حمایت و نظارت بر بخش خصوصی می تواند چرخه تولید را در کشور به حرکت درآورد، خاطرنشان کرد: هنگامی که یک کارخانه واگذار می شود، نباید آن را رها کرد بلکه تازه کار دولت برای توانمندسازی آن کارخانه شروع می شود و باید تسهیلات صرف حمایت از تولید شود تا بخش خصوصی بتواند روی پای خود بایستد.

این وظیفه دولت است.

آیت الله رییسی لزوم تنقیح قوانین را نیز مورد تأکید قرار داد و با اشاره به مسئولیت قوای سه گانه در این زمینه، ابراز امیدواری کرد مجلس با همکاری قوه قضاییه نسبت به تنقیح حجم زیاد قوانین اقدام نماید تا با شفاف و تفسیرناپذیر شدن قوانین، مسیر برای مدیران اجرایی و دیگر ارکان مرتبط با آن روشن باشد.

همچنین در این نشست، از اشتغال، مسکن و معیشت به عنوان اساسی ترین مشکلات جامعه ایثارگری یاد و درخواست هایی مبنی بر اولویت بخشی به خانواده ایثارگران در جذب نیروی قوه قضاییه و پیگیری قوانین بر زمین مانده مربوط به ایثارگران مطرح شد.

پیگیری ایجاد مناطق آزاد در اردبیل با توجه به ظرفیت استان برای تعاملات تجاری با جمهوری آذربایجان و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز در حوزه صنعتی از مراجع ذیربط از دیگر مطالبات مسئولان استان اردبیل بود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پرونده های قضایی - رییس قوه قضاییه - فساد - آیت الله رییسی - پیشگیری از جرم - قضایی - قوه قضاییه - پرونده - مدیران - اردبیل - سازمان ها - رییس - اداری - تولید - جلسه شورای اداری - آیت الله - پیشگیری - دستگاه - سازمان - حساسیت - برخورد - مدیران دولتی - استان اردبیل - شورای اداری - مشکلات کشور - رییسی - رفع مشکلات - عامل - دولت - الله

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

صالحی: تا 1400 نهیب رهبری را از یاد نبریم

وزارت امور خارجه: جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

آماده باش ستاد مدیریت بحران رباط کریم

دومین کارت زرد به مجلس یازدهم

تشکیل ستاد ویژه کرونا در شاهرود/ آسفالت 24 ساعته معابر ساری

سروده حضرت آیت الله وحید خراسانی به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع)

تمامیت ارضی کشور های همسایه برای ما محترم است

بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین خراسانی در تبریز برگزار می شود

واکنش کدخدایی نسبت به انتخابات آمریکا

سخن رهبری را بشنوید و دست از هتاکی و پرده دری و نمایش گری بردارید

القاب معروف پیامبر اکرم (ص)

برگزاری مسابقه «سیره سیاسی امام رضا(ع)» به 4 زبان زنده دنیا

دستور رییس بنیاد شهید برای رسیدگی به گلزار شهدای استان لرستان

وزیر فرهنگ: تا سال 1400 این نهیب از یاد نبریم

وزیر فرهنگ: تا سال 1400 این نهیب از یاد نبریم

ذوالنوری با وجود تذکر رهبری عذرخواهی نکرد!

افشاگری علی مطهری از پشت پرده تعطیلی هشتم ربیع الاول

امشب دل ها از دور روانه سامرا می شود

ذوالنوری: تبعیت از فرامین رهبر عزیز را از اوجب واجبات می دانم/ در چارچوب تدابیر معظم له از احقاق حق مردم غفلت نخواهم کرد

25 آبان سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

بندرلنگه دیگر جای مسؤولان بی حال و خسته نیست/ استمداد امام جمعه از دادستان

چرا دوشهرستان تهران قرمز شدند؟/ اختلاف وزارت بهداشت و فرمانداری ورامین بر سر وضعیت کرونا

بایدن فاسد و سازشکار است

سازمان مدیریت بحران شهر تهران مامور تشکیل تیم های جستجو و نجات بین المللی شد

فیلم| جنجال آفرینی در فضای مجازی به بهانه یک تسویه حساب شخصی!

در مسیر اوج بحران کرونا در سیستان و بلوچستان قرار داریم

حرم ثامن الحجج(ع) سوگوار شهادت امام حسن عسکری(ع) شد

استاندار ایلام خبر داد؛ فوت 700 نفر در ایلام به طور مستقیم و غیرمستقیم بر اثر کرونا

جهانگیری بر تلاش برای حفظ حقوق اصناف تاکید کرد

ویژه برنامه های جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور در اصفهان آغاز شد

عطر پیراهن یوسف بعد از 35 سال

راهبردهای نجات بخش در عصر غیبت

مداحان امروز بیش از خوانندگان پاپ موسیقی را می شناسند/ حرکت محمود کریمی پاسخی شایسته به رخداد کرونا بود

سخن رهبری را بشنوید و دست از هتاکی و پرده دری و نمایش گری بردارید

ارتقاء امنیت اجتماعی در بندر ماهشهر

وزیر فرهنگ: نهیب رهبری را تا سال 1400 از یاد نبریم

تاثیر نتیجه انتخابات سوم نوامبر بر اقتصاد ایران / اگر تحریم های آمریکا در دست خودمان نیست، FATF که دست خومان است / نمی توان با اقتصاد بسته، موفق شد

امام راحل کارهای بزرگی برای وحدت مسلمانان انجام دادند

پلمب 122 واحد صنفی متخلف کرونایی

سرلشکر سلامی: نیروی انتظامی درگاه اعتماد به نظام است

سرلشکر سلامی: نیروی انتظامی درگاه اعتماد به نظام است

آیت الله فاضل لنکرانی: حاج آقا مصطفی خمینی نخستین کسی است که تفسیر را به عنوان یک علم معرفی کرده است

برگزاری مراسم ترحیم در قزوین اقدام ضدامنیتی است

وزارت خارجه: جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

دستور رییس بنیاد شهید برای رسیدگی به گلزار شهدای استان لرستان

فوت 700 نفر در ایلام به طور مستقیم و غیرمستقیم بر اثر کرونا

مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) در دفتر آیت الله علوی بروجردی برگزار می شود

وظیفه اصلی یک هنرمند این است هنر را به زبان ساده ارائه کند

پدر شهید «انصاری» اولین شهید انقلاب در رفسنجان آسمانی شد

تاکید فرماندار تهران بر حضور 50 درصدی کارکنان دستگاه اجرایی تهران

پیام تبریک آغاز امامت امام زمان (عج) 99 + متن و عکس

دیدار رؤسای صنوف و مجامع حرفه ای کشور با معاون اول رییس جمهور

کرونا| آمار مبتلایان در عراق به مرز 450 هزار نفر رسید

توزیع یکهزار وعده غذایی گرم در رویان شاهرود

جلسه اضطراری ستاد مبارزه با شیوع ویروس کرونا در میامی

دیدار رؤسای صنوف و مجامع حرفه ای کشور با معاون اول رییس جمهور

بررسی تحولات جنگ قره باغ در دیدار سفیر ایران با دو مقام آذربایجانی

حسام الدین آشنا به نمایندگان تندرو و هتاک؛ حداقل در سال 99 سخن رهبری را بشنوید /فقط کمی صبر پیشه کنید، این آسیاب به نوبت است

جهانگیری بر تلاش برای حفظ حقوق اصناف تاکید کرد

حال و هوای صحن جمهوری حرم مطهر رضوی در شب شهادت امام حسن عسکری(ع)

مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع)، در دفتر آیت الله صافی گلپایگانی برگزار می شود

تسلیت مدیر حوزه علمیه آذربایجان شرقی درپی درگذشت دو استاد

علیرغم تکذیب واعظی؛ هیئت علمی شدن دختر روحانی بار دیگر تایید شد

وزیر فرهنگ: تا 1400 این نهیب را از یاد نبریم

آخرین پیگیری های شهید قاسم سلیمانی قبل از شهادت

ادامه رزمایش کمک مؤمنانه در پارس آباد/ جهادگرانی که اخلاص و اراده را معنا کردند

سلامی: نیروی انتظامی درگاه اعتماد به نظام است

اداره پزشکی قانونی شهرستان دشت آزادگان افتتاح شد

عصبانیت ترامپ و دار و دسته اش از فیلم جدید «بُرات»

فارس24| از انتقاد صریح رهبرانقلاب تا محدودیت های ویژه کرونایی

تصمیمات کمیسیون ماده پنچ برای تمام دستگاه ها لازم الاجرا است

تعطیلی فعالیت های فرهنگی تا پایان هفته

جهانگیری بر تلاش برای حفظ حقوق اصناف تاکید کرد

برداشت 15000 میلیارد تومانی از جیب فقرا توسط نمایندگان مجلس/ جامعه کارگری اعتراض خواهد کرد

ماجرای کودک رها شده بی جان در حومه شهر اصفهان

ترامپ: جو بایدن سیاستمداری فاسد است

توییت سخنگوی شورای نگهبان درباره اتهام کاخ سفید به ایران درباره دخالت در انتخابات امریکا

واکنش ذوالنور به سخنان رهبر معظم انقلاب

تمام اماکن فرهنگی و تاریخی فارس تعطیل شدند

نماینده مجلس: هتک حرمت مسئولین مردم را دلسرد و دشمن را خوشحال می کند

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درگذشت یک هنرمند را تسلیت گفت

برگزاری نشست روسای شورا های حل اختلاف منطقه پنج کشور در مشهد

بررسی تحولات جنگ قره باغ در دیدار سفیر کشورمان با دو مقام آذربایجانی

غربت و مظلومیت، رشته ای است پیوسته، از غدیر تا کربلا و از کربلا تا غیبت

صالحی: سخنان رهبر انقلاب در حرمت هتک رییس جمهوری تاکید لازم و روشن داشت

اخبار کوتاه 3آبان

ماجرای نوزاد رها شده در حاشیه شهر اصفهان چیست؟

چرا امام حسن عسکری علیه السلام همواره در بند بودند؟

بهترین و ارزان ترین گوشی شیائومی

سردارسلامی: برخورد پلیس با اراذل و اوباش مورد قبول مردم بود

ترامپ: بایدن فاسد و سازشکار است/اولین دلیلی که نامزد انتخابات شدم

دومین کارت زرد به مجلس یازدهم

امام حسن عسکری (ع) چگونه بستر غیبت و ظهور امام عصر (عج) را فراهم کردند؟

نفرات برتر مسابقات اتومبیل رانی اسلالوم قشم معرفی شدند

از انقلابی نماهایی که تو زرد از آب در آمدند تا ماجرای بذل و بخشش یک نماینده از جیب مجلس

روایتی متفاوت از موفقیت های بانوی نمونه کشاورز در مازندران

اشتری: ناجا و سپاه در هر شرایطی کنار هم هستند

ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل دارد/ جهان باید یکجانبه گرایی را رد کند

ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود

ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود