مطالب مرتبط:
مخدوش کردن قیمت درج شده روی کالا تخلف است
آغاز معاملات گواهی سپرده کشمش از 5 مهر در بورس کالا
خودرو در یک قدمی عرضه در بورس کالا قرار گرفت
آغاز معاملات گواهی سپرده کشمش از 5 مهر در بورس کالا
موافقان خروج فولاد از بورس کالا به معاملات غیر شفاف نیازمندند؟ /وقتی شفافیت نیم بند فولاد رنگ می بازد
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:102020-09-22اقتصادي

لزوم تغییر روش تعیین قیمت پایه در بورس کالا


ماه ها است که بازار ورق فولادی به هم ریخته و به رغم اینکه تولیدکنندگان، تمام تلاش خود را برای تامین بازار و تنظیم آن به کار گرفته اند، اما آنچه که برآیند و خروجی کار است، - به نقل از دنیای اقتصاد؛ تولیدکنندگان با تمام توان نسبت به تولید اقدام می کنند و مصرف کنندگان با حداکثر قیمت آن را از واسطه ها خریداری می کنند.

واقعیت آن است که فرآیندهای توزیع این محصولات اکنون در بازار با مشکل مواجه هستند و اکنون کارها به شکلی پیش رفته است که دستورالعمل های متفاوتی نیز برای ساماندهی بازار صادر می شود.

تامین مواد اولیه برای هر تولیدکننده ای، چالش ها و دغدغه هایی را ایجاد می کند که بر هیچ کس پوشیده نیست؛ ولی در حوزه محصولات فولادی جهت اطمینان خاطر تولیدکنندگان از تامین پایدار مواد اولیه، نیاز است قراردادهای بلندمدتی منعقد شود که تحقق این مهم از طریق عرضه ترکیبی از عرضه عمومی و اختصاصی در بورس کالا قابلیت تحقق دارد.

طهمورث جوانبخت، معاون فروش و بازاریابی شرکت فولادمبارکه با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان فولاد به فروش محصولات خود کاملا پایبند بوده و به تعهدات خود عمل می کنند، بر این باور است که کنترل دستوری قیمت فولاد سبب اختلاف قیمت ورق در بازار شده است؛ بنابراین دولت باید وارد گود شده و مکانیزم هایی را به کار گیرد که توزیع ورق به صورت کاملا نظارت شده و بدون دخالت های دستوری دولت به شیوه عرضه و تقاضا پیش رود.

به گفته وی، واقعیت آن است که از دلایل اصلی اختلاف قیمت ورق در بازار را می توان با اطمینان، کنترل دستوری قیمت ورق فولادی به جای تعیین قیمت در فرآیند شفاف عرضه و تقاضا در بورس کالا عنوان کرد.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه افزود: نوسانات نرخ ارز و انتظار افزایش قیمت ورق های فولادی در بین مشتریان نیز بی تاثیر نبوده و شرایط را به نحوی پیش برده است که موجب افزایش عطش تقاضا و انباشت ورق در شرکت های خریدار به دلیل ترس از افزایش قیمت بیشتر و نیز سفته بازی و سودجویی دلالان به دلیل عدم توان خرید شرکت های تولیدکننده واقعی شود.

وی تصریح کرد: اصرار بیش از حد بر کنترل قیمت در بورس کالا نیز دقیقا سبب ورود دلالان به چرخه خرید محصول می شود، به نحوی که دلالان در این بازار حضور داشته و با انجام عملیات سفته بازانه خرید اقلامی که باید دقیقا به دست تولیدکننده واقعی که به نوعی مصرف کننده واقعی محصولات فولادی است، برسد؛ از این رو محصولات فولادی به سختی به دست مصرف کننده واقعی می رسند؛ چراکه واسطه ها این فرصت را از صنایع پایین دستی به عنوان مصرف‎ کننده واقعی می گیرند.

جوانبخت تاکید کرد: باید همانند سال های گذشته عرضه اختصاصی هر چه بیشتر برای شرکت هایی همچون فولاد مبارکه فعال شود تا بتواند نیاز تولیدکنندگان واقعی را بر اساس شناخت و تجربه 25 ساله خود تامین کند تا ضرورت برای مراجعه مشتریان به بازار و در صف انبوه دلالان نبوده و سفته بازی نیز کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت آن است که در سال 98 مصرف ظاهری اسلب در کشور حدود 8 میلیون تن بوده که تقریبا همین مقدار نیز، به بازار داخل عرضه شده که البته لازم است جهت تامین هرچه بیشتر اسلب مورد نیاز بازار داخلی، اهتمام جدی تری صورت گیرد و تولیدکنندگانی که توامان اسلب، بلوم و بیلت تولید می کنند، تمرکز اصلی خود را بر تامین حداکثری اسلب مورد نیاز بازار داخلی قرار دهند.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که اسلب تحویل شده به نوردکاران کشور، برای تولید محصولات خطوط پایین دستی فولادی نظیر گرم، سرد و پوشش دار است که بر این اساس، اگر دیگر شرکت های نوردکار، محصولات تولیدی خود را مانند شرکت فولاد مبارکه به صورت منظم و مداوم در بورس عرضه کنند، تقاضای بازار فروکش کرده و تعادل بین عرضه و تقاضا پدیدار می شود که برای این مهم ضروری است چند اقدام کلیدی و اساسی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: نوردکاران، باید زمینه ای را فراهم آورند که بهره وری خطوط تولیدی خود را افزایش دهند، ثانیا قرار تعهد تولید برای آنها از سوی دولت و سیاست گذار صادر شود، اما این دو کار به تنهایی کافی نیست و باید قیمت پایه برای نوردکاران به نحوی در نظر گرفته شود که این نرخ، براساس میانگین کشف شده قیمت های قبلی باشد.

جوانبخت افزود: از ابتدای راه اندازی بورس کالا در کشور، شرکت فولاد مبارکه همواره و به صورت پیوسته و منظم، تنها شرکت عرضه کننده ورق های فولادی بوده است؛ در حالی که دیگر تولیدکنندگان ورق، تاکنون هیچگونه عرضه ای در بورس کالا نداشته و پیگیری نهادهای نظارتی نیز منجر به عرضه آنها نشده است که بر این اساس باید تدابیر لازم و موثری در این خصوص اتخاذ شود و نظارت دستگاه های نظارتی روی عملکرد این شرکت ها بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه باید همه تولیدکنندگان دست به دست هم داده و نیاز داخلی و صنایع پایین دستی را به قیمت مناسب و در شرایط خوب تامین کنند، گفت: تاکنون فولاد مبارکه در این مسیر از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

شرکت فولاد مبارکه دارای کامل ترین زنجیره خطوط تولید محصولات فولادی تخت و تنها عرضه کننده همیشه در صحنه بورس کالا بوده و هست.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: این شرکت همواره از سیاست گذاری های کلان کشور از جمله عرضه محصولات در بورس کالا، فروش محصولات بر اساس سامانه بهین یاب و مواردی از این دست تبعیت کرده و اطلاعات شفاف و روشنی در اختیار تمام نهادهای نظارتی و عامه مردم گذاشته است.

هم اکنون انتظار تامین کالا از سوی فولاد مبارکه به عنوان تنها مرجع شفاف تامین ورق فولادی تخت در کشور برای تمام صنایع خصوصا مشتریانی که به محصولات با کیفیت نیاز بیشتری دارند ایجاد شده است.

جوانبخت با اشاره به دغدغه تامین پایدار مواد اولیه صنایع پایین دستی در حوزه فولاد، افزود: تامین مواد اولیه برای هر تولیدکننده ای، چالش و دغدغه هایی را ایجاد می کند که بر هیچ کسی پوشیده نیست؛ ولی در حوزه محصولات فولادی برای اطمینان خاطر تولیدکنندگان از تامین پایدار مواد اولیه، نیاز است قراردادهای بلندمدتی منعقد شود که این مهم از طریق عرضه ترکیبی از عرضه عمومی و اختصاصی در بورس کالا قابلیت تحقق دارد.

وی در مورد برنامه های فولاد مبارکه برای تامین ورق موردنیاز صنایعی مانند خودروسازی، قطعه سازان و لوازم خانگی تصریح کرد: تقاضای ماهانه کلاف و ورق سرد 88 هزار تن بوده که 65 هزار تن آن مربوط به تقاضای صنایع استراتژیک خودروسازی، قطعه سازی و لوازم خانگی است.

به گفته معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه، تامین نیاز صنایع یاد شده فقط با عرضه عمومی، به مخاطره خواهد افتاد؛ بنابراین تنها راه حل این است که تامین نیاز صنایع استراتژیک مذکور از طریق 90 تا 95 درصد عرضه اختصاصی در بورس کالا و مابقی از طریق عرضه عمومی انجام پذیرد و از این طریق کل تقاضای صنایع مذکور که در کشور قابل تولید است تامین خواهد شد.

وی در مورد راه حل مدیریت فضای کنونی و روش های دولت برای کنترل این فضا تاکید کرد: یکی از بهترین راهکارهای کارشناسی و روشنی که دولت به واسطه آن می تواند شرایط را بهبود بخشد، تسهیل عرضه اختصاصی فولاد مبارکه است که بر اساس شناخت فنی و کارشناسی 25 ساله خود نیاز مشتریان واقعی را تامین کرده و تضمین خواهد شد که تولیدکنندگان واقعی دغدغه تامین مواد اولیه را نداشته باشند.

جوانبخت خاطرنشان کرد: با راهکارهای یاد شده تقاضا در بازار کاهش و حساسیت روی تعیین قیمت در بورس هم از بین رفته و به مدت حداکثر سه ماه قیمت ها به شرایط عادی برمی گردد و عملا بازار کنترل خواهد شد.

وی در مورد راهکارهای دیگر از جمله عرضه در بورس کالا گفت: کنترل دستوری قیمت و بر هم زدن نظام کشف قیمت از طریق عرضه و تقاضا در بورس در مرداد 97 نیز تجربه شد و تقاضا افزایش و اختلاف بین قیمت بورس و بازار رشد یافت اما از آذر همان سال که فشارها برداشته شد، قیمت ها کنترل و بازار روی آرامش به خود گرفت.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه گفت: هم اکنون فولاد مبارکه به صورت 100 درصدی محصولات خود را در بورس عرضه می کند؛ ضمن اینکه 40 درصد محصولات گرم در تالار های اصلی و 60 درصد باقی مانده بر اساس دستورالعمل های ستاد تنظیم بازار عرضه می شود.

به گفته وی، نکته حائز اهمیت آن است که بر اساس دستورالعمل های ستاد تنظیم بازار، فولاد مبارکه در زمینه ورق سرد در تالار های اصلی 20 درصد و برای صنایع استراتژیک نیز فولاد 80درصد عرضه دارد.

به گفته جوانبخت، از سال 85 محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا عرضه شده است؛ بنابراین فولاد مبارکه به وظیفه حاکمیتی خود عمل کرده است.

همچنین عرضه فولاد مبارکه بر اساس برنامه ریزی بورس کالا است، این شرکت همان اول کف عرضه را رعایت می کند و اول هر ماه عرضه عمومی انجام می شود.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه افزود: از سوی دیگر، مچینگ فولاد مبارکه کاملا مشخص است و عرضه به صورت اختصاصی به تولیدکنندگان واقعی صورت می گیرد.

در عرضه اختصاصی نیز کارشناسی صورت گرفته است و ظرفیت تولیدکنندگان پایین دست را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

وی تصریح کرد: فولاد مبارکه بر اساس تجارب چندین ساله در عرضه محصولات به بازار، اطمینان دارد با تعیین قیمت طبق فرآیند عرضه و تقاضا، فعال شدن فروش مچینگ و بازگشت به روال عادی عرضه در بورس کالا، روند نزولی التهاب قیمت در بازار آغاز خواهد شد و این امر در مجموع به نفع زنجیره فولاد کشور و بازگشت ثبات به بازار محصولات فولادی تخت خواهد بود.

جوانبخت خاطرنشان کرد: باید تمامی بندهای تصمیمات هشتادمین جلسه کارگروه تنظیم بازار اجرا شود، از جمله عرضه محصولات سایر شرکت های خریدار ورق فولادی و نوردکاران در بورس کالا، فروش انواع لوله و پروفیل حداکثر 12 درصد بیشتر از قیمت ورق گرم دریافتی در همان ماه، نظارت و کنترل بر موجودی انبارهای مستقر در استان ها، تسهیل در عرضه محصولات فولاد مبارکه به میزان 40 درصد ورق گرم و 20درصد ورق سرد در تالار معاملات بورس کالا و فروش بقیه تولیدات در مچینگ و عدم ابطال معاملات نیز رعایت شود.

به گفته وی، از سوی دیگر، روش تعیین قیمت پایه در بورس کالا و سقف رقابت نیز باید اصلاح شود که بر این اساس، پیشنهاد می شود قیمت پایه برابر با متوسط موزون قیمت کشف شود و امکان رقابت تا سقف قیمت های جهانی با نرخ تسعیر ارز سنا (اسکناس) در نظر گرفته شود.

با این روش نوسانات قیمت در عرضه های متوالی به حداقل می رسد و مشتریان به دلیل اطمینان از ثبات نسبی قیمت و دریافت کالا برای خرید از بورس کالا هجوم نمی آورند.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه همچنین افزود: از سوی دیگر، به علت نیاز گروه فولاد مبارکه به ارز برای تامین برخی تجهیزات و مواد اولیه از خارج کشــور، لازم اســت صادرات حدود 25 درصد مجموع محصولات گروه فولاد مبارکه مجاز باشد و موانع انجام صادرات این گروه تا این سقف برداشته شود؛ ضمن اینکه برای تداوم تولید در شرکت های فولادساز از جمله فولاد مبارکه تامین به موقع و کافی مواد اولیه مورد نیاز ازجمله سنگ آهن و کنسانتره لازم و ضروری است و باید معادن و کارخانه های تولیدی ملزم به تامین به موقع و مداوم مواد اولیه برای شرکت های فولادی باشند.

به گفته وی، اجرای تصمیمات کمیته تخصصی تنظیم بازار در اول مرداد ماه سال جاری باید به منظور بررسی کارشناسی دقیق تر به تاخیر بیفتد تا پس از اصلاح آن مجددا ابلاغ شود.

جوانبخت با تاکید بر اینکه فولاد مبارکه برای توسعه و تامین صنایع داخل کشور گام های موثری برداشته است، تصریح کرد: میزان واردات محصولات فولادی تخت طی چند سال گذشته از 3 میلیون و 678 هزار تن به 508 هزار تن در سال 98 رسید و 86 درصد تنزل یافت.

به این ترتیب از یک طرف وابستگی صنایع فلزی به فولادسازان خارجی و دیگر کشورها کاهش یافت و از طرف دیگر موجب اشتغال زایی و رونق تولید بیشتر در داخل کشور شد که البته در کنار آن می توان به جلوگیری از خروج میلیاردها دلار از کشور نیز اشاره کرد.

وی افزود: مشتریان فولاد مبارکه در 12 زمینه مختلف فعالیت می کنند که یکی از آنها مربوط به صنایع تکمیلی و نوردکاران است.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: فولاد مبارکه با رویکرد توسعه زنجیره پایین دستی و در جهت حمایت از بازار داخل، کالای موردنیاز و خوراک خطوط تولیدی شرکت های فولادی را تامین کرد تا از یک سو در شرکت های مذکور تولید و اشتغال تداوم یابد و از سوی دیگر محصولات فولادی تخت تولیدشده در آن شرکت ها به بازار عرضه شود.


کلید واژه ها: تولیدکنندگان - تولید - بازار - مواد اولیه - تامین - تامین مواد اولیه - محصولات - محصولات فولادی - فولادی - مصرف کنندگان - تولیدکننده - دستورالعمل - ورق فولادی - بورس کالا - رفته - بورس - ساماندهی - مواد - قیمت - عرضه - خریداری - اختصاصی - اطمینان - واقعیت - حداکثر - پایدار - توزیع - عمومی - تغییر - تنظیم

آخرین اخبار سرویس:
فرماندار تالش: مجوز حفر چاه برای آبزی پروری پیگیری می شود

مردم خراسان شمالی 35 هزار مسکن کم دارند

شهرداری تهران از هر وانت بار سالانه 6 میلیون هزینه طرح ترافیک می گیرد/ تامین اجتماعی مصوبه بیمه برای راننده ها را اجرا نمی کند

همه کسانی که می توانند در طرح مشاغل خانگی ثبت نام کنند

پدر شهید و اهالی یک روستای ساوجبلاغ مدرسه می سازند

توزیع 3700 تن انواع بذر در بین کشاورزان گچسارانی

دلار در سراشیبی

سازمان بورس درباره قیمت گذاری دستوری موضع گیری کند

افزایش اثربخشی مکمل دارویی عصاره زردچوبه با فناوری نانو

وقوع جرم شرارت در اردبیل 92 درصد افزایش یافت

28 نماد بورسی متوقف شدند

رسیدگی به بیش از 5 هزار پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین

ممنوعیت فروش کالاهای فرانسوی در کویت

35 هزار تن انگور از باغ های شاهرود برداشت شد

تداوم جولان کرونا در آذرایجان غربی/ 231 نفر طی 24 ساعت گذشته بستری شدند

انسولین قلمی ارزان می شود

قیمت انواع ماهی در 3 آبان 1399

تهدید یورو با یوان دیجیتال

تسهیلات و اعتبارات ویژه برای سرمایه گذاری در احداث هتل

دلیل سقوط قیمت دلار

علت مرجوع شدن گوجه فرنگی ایران از عراق

جای گردشگری غذا در اصفهان خالی است

افزایش صادرات روغن موتور از ایران / دورنمای سودآوری ایرانول در شش ماهه دوم 99

رشد تولید 22 محصول صنعتی و معدنی

راز جذابیت جایزه نوبل درگفتگوی بازار با برنده نوبل اقتصاد/ حراجی ها عرصه فروش کالا و خدمات بدون وابستگی به دولتها هستند

سونامی دیسک گردن در راه است

بازدید معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طرح های اشتغال روستایی مازندران

93 درصد سهم لرستان از درآمد های عمومی دولت تحقق یافت

راه آهن اردبیل- میانه تا پایان دولت فعلی به بهره برداری می رسد

چرا مردم نرخ رسمی تورم را باور نمی کنند؟

موزه سبز در کرمان

افزایش 20 میلیون متر مکعبی حق آبه البرز در هفته جاری

بهار در پاییز نرگس زار های خوسف / عطر و بویی که در کشو بی رغیب است

تولید فولاد ایران تا پایان سپامبر از 20.8 میلیون تن فراتر رفت

«روزهای نارنجی» اکران آنلاین خوبی داشت

راهکار وزیر راه برای کاهش قیمت مسکن

رشد 46 درصدی درآمدهای عملیاتی ذوب آهن اصفهان

اجرای ضوابط بهداشتی جدید در هواپیمایی کیش

اجاره ویلا در شمال در کمتر از دو دقیقه

کارگران شهرداری «جهرم» سه ماه معوقات مزدی دارند

افتتاح 12 پروژه عمرانی شهرداری گرگان در سالروز امامت امام زمان (عج)

دلیل خاموش شدن ناگهانی خودرو | راه حل

رسیدگی به بیش از 5 هزار پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین

آدرس غلط آقای وزیر در اثنای افزایش نرخ بلیت هواپیما

ساکنان 9 استان کشور تا حد امکان از منزل خارج نشوند

معاون وزیر راه: قیمت گازوییل امسال و سال آینده افزایش نمی یابد

بورس چگونه صعودی می شود؟

افتتاح دبیرخانه طرح ملی مشاغل خانگی در استان مرکزی

رجیستر تلفن همراه در مبادی ورودی، تاثیری بر بازار نداشته است

راهنمای خرید کفش های نیم بوت، مجلسی و اسپرت مردانه از چرم کروکو

39 واحد صنفی در چالدران جریمه شدند

شمار دکل های حفاری آمریکا به بالاترین رقم از ماه مه رسید

رشد 57 درصدی پرداخت زکات در استان سمنان

بازار کرونا در سه شنبه های کرج داغ است

مقایسه پادرا با وانت کاپرا + مشخصات فنی

فتتاح 11هزار و 560 واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در هشت استان

برداشت 15 هزار تن ذرت علوفه ای در شاهرود

«تحفه» ای برای ناشران از 100 تا 250 میلیون تومان

اشتغالزایی 200 هزار نفری با احیای 360 بخش صنعتی راکد

نرخ لیر ترکیه سقوط تاریخی کرد

ایران صادرکننده آب می شود؟

قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو شنبه 3 آبان 99+ جدول قیمت بازار خودرو

سفر ارزان به مشهد با خرید بلیط ارزان هواپیما

سقوط تاریخی نرخ لیر ترکیه

بورس باز هم کف حمایتی را از دست داد

نرخ رسمی انواع ارز/ افزایش قیمت یورو

عکس| فروش میلیاردی جوجه شاهین ایرانی در قطر!

پرداخت کمک هزینه بیمه تأمین اجتماعی به مراکز روزانه/ خطر بیکاری 10 هزار کارمند بیمه شده برای دولت

عوارض کرونا که بلای جان بهبودیافتگان این بیماری می شود

دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ

نسل جدید رنو داستر به ایران آمد (+عکس)

افزایش بیش از 10 درصدی تعداد بازرسی ها در 6 ماهه اول 99

نرخ سکه و طلا در بازار رشت

تولید کیت های تشخیص سریع کرونا در ایران به زودی

بورس تهران قرمزپوش شد/ شاخص کل به کانال 1.3 میلیون واحد بازگشت

28 نماد بورسی متوقف شدند

پورابراهیمی: ترکیدن حباب ارز بخاطر سیاست های مجلس است / امیدواریم روند همچنان نزولی باشد

گروکشی برخی دفاتر اسناد رسمی با اخراج کارمندان خود برای ملغی کردن سقف درآمدی

انسولین کم نیست اما نمی شود بی حساب و کتاب بین داروخانه ها توزیع کرد | تفاوت قیمت انسولین قلمی در ایران و کشورهای همسایه

ریزش شدید بورس؛ عقب گرد شاخص کل به کانال 1/3 میلیون

بک لینک بهتره یا رپورتاژ

کسب درآمد 330 میلیون دلاری شرکت تسلا طی سه ماه اخیر

معاملات بورس قرمز شد

نخستین آزمایش همزمان موتورهای سه گانه استارشیپ

اعلام نرخ رسمی 47 ارز/بهای 15 ارز کاهش یافت

افزایش قیمت طلا در بازار امروز (99/08/03) + جدول

اُفت 33 هزار واحدی شاخص کل بورس در سوم آبان ماه

28 نماد بورسی متوقف شدند

فروش وام 50 میلیونی ازدواج برای ازدواج مجددها: 2 میلیون و 500!/ وقتی دلال های تسهیلات بانکی از «دیوار» اقتصاد بالا می روند

بورس به سمت تعادل بنیادین

کرمانی ها از تسهیلات کرونا استقبال نکردند

زنگنه در نشست کمیسیون عمران حاضر می شود

آغاز فعالیت 2400 مرکز مثبت زندگی تا پایان آبان ماه

محصول جدید شرکت پرشیا خودرو

پیش بینی ونزوئلا از قیمت نفت در سال آینده

بسترسازی پروژه پل شهدا در حاج عمران

با توسعه کاربری سازی در بهمن دیزل، گستره ی محصولات آن تکمیل شد

سقوط تاریخی لیر ترکیه رقم خورد

28 نماد بورسی که متوقف شدند + جزییات

سهم چابهار از حمل و نقل بین المللی هوایی چقدر است؟

لزوم تغییر روش تعیین قیمت پایه در بورس کالا

لزوم تغییر روش تعیین قیمت پایه در بورس کالا