مطالب مرتبط:
تمدید دورکاری شاغلین منطقه آزاد کیش
فولاد برسر دوراهی
درخواست بازگشت دورکاری در تهران
ثبت نام ایران برای پیش خرید واکسن کرونا / درخواست بازگشت دورکاری در تهران
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 16:102020-09-21پزشكي

دوراهی دورکاری


تقریبا همه استان های کشور در وضعیت قرمز قرار دارند.

هیچ استانی وضعیت زرد یا نارنجی ندارد.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، این استان وضعیت قرمز را هم رد کرده و شرایط فعلی اش نزدیک به وضعیت سیاه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،وضعیت قرمز به این معناست که به ازای هر 100هزار نفر جمعیت 3نفر در بیمارستان به دلیل کرونا بستری باشند اما این عدد در قم به ازای این تعداد جمعیت به 12نفر رسیده است؛ 4برابر بیشتر و بدتر از وضعیت قرمز.

تهران در فاصله 120کیلومتری قم، وضعیت چندان بهتری ندارد.

خیز سوم کرونا در ایران زودهنگام بروز کرده، پیش از اینکه پاییز بیاید.

در آغاز موج سوم، خبرها گویای آن است که تعدادی از سازمان ها نیروهای دورکار را به کار حضوری فراخوانده اند.

از موج دوم کرونا در ایران که اوایل تابستان آغاز شد، ستاد ملی مقابله با کرونا، دورکاری دست کم یک سوم کارکنان دولت را اجباری اعلام کرد؛ تصمیمی که تا پایان تابستان ادامه یافت و تمدید شد.

با وجود دورکارشدن یک سوم کارمندان، نیمه حضوری شدن فعالیت های آموزشی در 3 ماه گذشته، آمار روزانه ابتلا به کرونا در ایران بیست وهشتم شهریور از 3هزار نفر در روز فراتر رفت.

نشان می دهد مسئولان وزارت بهداشت از تعدادی از بیمارستان های بخش خصوصی هم خواسته اند بخش های ویژه ای برای پذیرش و درمان بیماران مبتلا به کرونا آماده سازی کنند؛ اقداماتی که نشان می دهد مسئولان پیش بینی فوران بیماری در پایتخت را کرده اند.

در چنین شرایطی بازگشت به کار کارمندان در سازمان ها و اداره ها سیاستی متناقض به نظر می ‎رسد.

فاصله گذاری اجتماعی و کم کردن ترددهای روزمره و تراکم افراد در فضاهای بسته از مهم ترین سیاست های کنترلی کرونا در کشورهای مختلف جهان است.

بسیاری از کشورهایی که توانسته اند آمار مرگ ومیر ناشی از کووید-19 را به شدت کاهش دهند، همچنان در حال اجرای سیاست های دورکاری هستند.

بسیاری از سازمان های بزرگ، نیروهای مورد نیاز جدید را از میان نیروهای دورکار انتخاب می کنند و با چشم اندازی که در پیش است تعداد کمی از افراد انتظار دارند با شرایط فعلی سیاست دورکاری ملغی شود.

یافته های یک نظرسنجی جدید که شهریور امسال در آمریکا انجام شده نشان می‎دهد اکثر کارمندان فدرال در آمریکا که هم اکنون به دلیل بیماری همه گیر ویروس کرونا از خانه کار می کنند، انتظار ندارند به این زودی ها به سر کارشان برگردند.

طبق یافته های این نظرسنجی، فقط 10درصد کارکنان انتظار دارند در 2ماه آینده برگردند و زمان دورکاری را در کمترین حالت یک سال دیگر فرض می کنند.

ماجرای لغو دورکاری در ایران از کجا شروع شد؟ حدود 10روز قبل انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران به عنوان نماینده عالی دولت در پایتخت، خواستار پایان دادن به دورکاری کارکنان دستگاه های اجرایی از ابتدای ماه مهر و بازگشت به کار حضوری آن دسته از کارمندانی شد که بیماری زمینه ای ندارند.

استانداری تهران در ماه های گذشته مرجع اصلی اطلاع ‎رسانی درباره تمدید دورکاری در تهران بوده است.

امروز آخرین روز شهریور است و اگرچه مسئولان هنوز به طور رسمی در این زمینه اعلام نظر نکرده اند اما پیگیری های همشهری نشان می دهد تعدادی از سازمان‎های دولتی به کارمندانشان اعلام کرده اند که از اول مهر سرکار حاضر باشند.

تعدادی از کارمندان سازمان های مختلف در تماس تلفنی با همشهری گفته اند که به آنها اعلام شده درصورتی که از اول مهر سرکار حاضر نشوند برای آنها غیبت منظور شده و از حقوقشان کسر می شود.

ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز درباره اینکه شهریور پایان دورکاری یک سوم کارکنان دولت است یا اینکه این دورکاری تمدید می شود اعلام نظر رسمی نکرده، اما کم نیستند کارشناسان بهداشتی و درمانی که معتقدند در صورت لغو دورکاری ها در شرایط کنونی باید شاهد افزایش بیش از پیش تعداد بیماران مبتلا به کرونا بود.

در عین حال موافقان پایان دادن به دورکاری که تعدادشان کم نیست، می گویند روش هایی مثل استفاده از ماسک و شستن مرتب دست ها می تواند جایگزینی برای دورکاری باشد.

این گروه معتقدند پیامدهای دورکاری برای بهره وری سازمان ها و اقتصاد سنگین شده و تداوم آن به شکل کنونی خسارت بار است.

استدلال‎ هایی مشابه آنچه در زمان بازگشایی های دور اول شنیده ایم.

نگاه موافق؛ اداره ها تنها مراکز تجمع مردم نیستند مصطفی قانعی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره لغو دورکاری کارمندان اداره ها در شهرهایی که در وضعیت قرمز قرار دارند به همشهری می گوید: اینکه تصور کنیم تا یک ماه دیگر کرونا با محدودسازی ها تمام می شود تصور درستی نیست.

برخی کشورها چنین تصوری داشتند و با اجرای سیاست های سختگیرانه در این حوزه تلاش کردند بیماری را مهار کنند اما موفقیت چندانی به دست نیاوردند.

بنابراین نباید تصور کرد که دورکاری کمکی به پایان دادن شیوع بیماری می کند.

عضو هیأت علمی و فوق تخصص ریه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیمارستان بقیه الله معتقد است مسئولان کشور باید به این فکر کنند که اگر شیوع بیماری ادامه پیدا کرد به چه شکل اقتصاد کشور را اداره کنند تا جامعه دچار مشکل نشود: تردیدی در این نیست که هرچه فاصله فیزیکی مردم از هم بیشتر باشد یا تعداد مراکز تجمع افراد کمتر شود، شانس انتقال بیماری نیز کمتر می شود، اما باید درنظر داشت تنها مراکز تجمع افراد در اداره ها نیست بلکه اتوبوس ها، مترو، پاساژها و ده ها مرکز دیگر از مراکزی هستند که تجمع مردم در آنها بعضا از اداره ها و سازمان نیز بیشتر است.

مردم در همه این مراکز تردد دارند.

قانعی تنها راه موفقیت مقابله با انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر را استفاده از ماسک و شستن مرتب دست ها می داند و به می گوید: اگر از ماسک استفاده شود و مردم دست های خود را به شکل مرتب بشویند، شانس انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر تا 5درصد کاهش می یابد.

از این رو رعایت پروتکل های بهداشتی و توجه به اجرای آنها اهمیت بالایی دارد.

او در ادامه با ارائه پیش فرضی درباره اینکه اگر بیماری کرونا مهار شود و مردم اجرای پروتکل های بهداشتی را کنار بگذارند، شیوع آنفلوآنزا در راه است و ممکن است با همه گیری این بیماری روبه رو باشیم، می گوید: از نظر علمی ماسک زدن می تواند به اندازه واکسن زدن مؤثر باشد، بنابراین اگر فکر می کنیم که واکسن می تواند ما را از بیماری در امان نگه دارد باید گفت که زدن ماسک به اندازه واکسن و حتی بیشتر از آن اهمیت دارد.

قانعی ادامه می‎ دهد: در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تاب آوری مردم و رعایت دستورالعمل های بهداشتی بحث شده است.

به این نتیجه رسیده ایم که وقتی مسئله ای طولانی می شود، حساسیت مردم برای رعایت بهداشت فردی به حداقل می رسد.

مردم در ابتدا توصیه ها را به دلیل ترسی که از بیماری داشتند جدی می گرفتند اما این نگرانی رفته رفته کاهش پیدا کرده است.

او بر این باور است که باید روش های متقاعدسازی مردم به رعایت دستورات بهداشتی در مقایسه با گذشته تغییر کند: با شیوه های قبلی نمی توان مردم را مجاب به رعایت دستورالعمل های قبلی کرد.

قانعی معتقد است مردم به نسبت روزهای آغاز شیوع بیماری با فرایندهای خودمراقبتی و دیگرمراقبتی آشنا شده و درمقابل افراد مبتلا به بیماری، از خود و دیگران مراقبت می کنند: امروز شاهد هستیم اگر کسی در اتوبوس سرفه می کند مردم نگاه شماتت باری به او می کنند.

این نگاه ناشی از تقویت حس خودمراقبتی و دیگرمراقبتی در جامعه است.

نگاه منتقد؛ فاصله گذاری فیزیکی مهم تر از ماسک و شستن دست با وجود اینکه قانعی پایان دادن به دورکاری را با توجه به طولانی شدن فرایند بیماری کرونا، تصمیمی اجتناب ناپذیر می داند، مینو محرز، عضو دیگر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا چنین دیدگاهی ندارد و به همشهری می گوید فاصله گذاری فیزیکی، اصلی غیرقابل حذف در جلوگیری از شیوع بیماری است: اگر فردی فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نکند اما با ماسک در جایی که تهویه مناسب ندارد به مدت طولانی قرار بگیرد، ابتلای فرد به بیماری قطعی است.

او می گوید شستن دست ها، زدن ماسک و حفظ فاصله فیزیکی و دوری از مکان های تجمیع افراد، زنجیره مقابله با ویروس است و نمی شود با حذف یکی از آنها امیدوار بود بیماری در جامعه شیوع پیدا نکند: تعداد بیماران مبتلا به کرونا در مقایسه با روزهای ابتدای خردادماه گذشته به شدت افزایش یافته است.

ویروس جهش داشته و اکنون با حضور افرادی به عنوان بیمار روبه رو هستیم که به شکل خانوادگی به مراکز بیمارستانی مراجعه می کنند.

محرز با ابراز تأسف از اینکه دیدگاه های کارشناسی و علمی متخصصان از سوی سیاستگذاران در این حوزه جدی گرفته نمی شود به همشهری می گوید: مدت هاست دیدگاه های علمی مورد توجه قرار نمی گیرد.

در موضوع کنکور، بازگشایی مدارس و برخی دیگر از اتفاقات، نظرات ارائه شده کارشناسان مورد توجه قرار نگرفته است.

از سوی دیگر، مردم هم با انجام سفرهای میلیونی موجب شدت گرفتن بیماری شده اند و آنها هم توصیه ها را جدی نمی گیرند.

او تأکید می کند پزشکان وضعیت بیماران را می بینند اما سیاستگذاران با بیماران در ارتباط نیستند و به این دلیل اثر تصمیم های خود را در جامعه نمی بینند: شدت سرایت بیماری رو به افزایش است.

اگر این روند ادامه پیدا کند مطمئناً به سمت فاجعه پیش خواهیم رفت.

بنابراین هرگونه تصمیمی که منجر به افزایش تجمع در جامعه شود مطلقاً مورد تأیید نیست.

یک کارمند بیمار می تواند بیماری را به مراجعان منتقل کند.

هر مراجعه کننده هم بیماری را به خانواده منتقل می کند.

با این روند زنجیره بیماری گسترش خواهد یافت؛ اتفاقی که می تواند عوارض جدی در پی داشته باشد.

زالی: دورکاری را لغو نکنید تهران در وضعیت کاملا قرمز قرار دارد، نه تنها باید دورکاری ادامه داشته باشد که بخشی از محدودیت های تردد هم باید برگرددرییس ستاد کرونای استان تهران با بیان اینکه تهران وارد موج سوم کرونا شده و اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته های سختی را خواهیم داشت، گفته است که نامه ای از طرف ستاد کرونای استان تهران برای بازگشت محدودیت های کرونایی به ویژه بحث دورکاری در استان تهران به وزیر بهداشت ارسال شده است.

علیرضا زالی صبح دیروز در حاشیه جلسه ای در ستاد کرونای استان تهران در جمع خبرنگاران، گفت: طی این نامه درخواست بازگشت محدودیت ها ازجمله بحث دورکاری مطرح شده، به نظر می رسد در میان شهرهای کشور، تهران شرایط سخت تری دارد.

به همین دلیل درخواست کرده ایم که مجموعه محدودیت های کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی در گروه های 3 و 4، به خصوص بحث دورکاری در سطح استان تهران مجددا بازگردانده شود.

او با تأکید بر اینکه تهران شرایط کاملا قرمزی دارد، افزود: آمار روزهای اخیر نشان از آن است که در تهران وارد موج سوم شده ایم، به گونه ای که فاصله بین موج دوم و موج سوم، فاصله بسیار کوتاهی بوده است.

با توجه به اینکه از روز شنبه تا به امروز در حال رصد وضعیت هستیم، به نظر می رسد که آمار رو به افزایش است و طبیعتا این آمار موج گذرا تلقی نمی شود، آماری که الان تجربه می کنیم در تطابق با شکل گیری موج سوم است.

زالی با بیان اینکه در آستانه پاییز و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی هستیم، گفت: دراین شرایط میزان حضور در محیط های بسته بیشتر می شود و همچنین همزمانی پاندمی کرونا با سایر بیماری های تنفسی پاییز می تواند در گسترش بیماری نقش زیادی داشته باشد.

او در ادامه سخنانش 5دلیل اصلی برای افزایش آمار ابتلا به کرونا در هفته های اخیر را مطرح کرده است.

5عاملی که به گفته او باید در تصمیم گیری های کنونی درباره دورکاری مورد توجه قرار گیرد.

1ـ کاهش رعایت پروتکل ها زالی با بیان اینکه در طول 2 هفته گذشته میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محیط های عمومی و خدماتی بالای 85درصد بود که امروز به 70 رسیده و با یک افت 15درصدی روبه رو هستیم، ادامه داد: این آمار در موج دوم تا زیر 10درصد در تهران افت کرده؛ بنابراین بخشی از دلایل شکل گیری موج سوم به دلیل کم شدن رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.

2ـ تأثیر تجمعات رییس ستاد کرونای تهران تجمعات را به عنوان عامل بعدی مؤثر در شکل گیری موج سوم، عنوان کرد: اگرچه بسیاری از هیأت های مذهبی شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردند، اما برخی هیأت ها با وجود تأکیدات سازمان تبلیغات اسلامی برخی از شیوه نامه ها را مورد توجه قرار ندادند و طبیعتا تجمع در محیط های بسته و مسقف، بدون تهویه کافی و بدون رعایت اصول بهداشتی، در انتقال ویروس تأثیرگذار است.

3ـ بازگشایی زودهنگام او شتاب در برخی از بازگشایی ها را عامل بعدی دانست و گفت: با تغییر شرایط مشاغل آموزشی و با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها طبیعتا تعداد زیادی از افرادی که تا امروز در منزل بودند وارد عرصه شدند که این مسئله نیز در افزایش انتقال و ابتلا تأثیرگذار است.

4ـ فشار بر حمل ونقل عمومی به گفته زالی، مسئله دیگر درباره لغو دورکاری افزایش تردد در تهران است.

او ادامه داد: همچنین در طول 2هفته اخیر، فشار بر حمل ونقل تهران بسیار افزایش پیدا کرده، الان به طور متوسط بالای950 تا 960 هزار نفر از مترو و تعداد قابل توجهی در مجموع از اتوبوس استفاده می کنند.

در این شرایط انتظار ما این است که برای حل این معضل باید ابتدا مشکلات زیرساختی حمل ونقل فعلی تهران به خصوص در بخش مترو برطرف شود، چراکه در شرایط فعلی تنها می تواند تا 30درصد نیازها را پوشش دهد، درصورتی که این مسئله باید تا 3 برابر افزایش پیدا کند.

5ـ ضعف خدمات الکترونیکی با بیان اینکه حضور مردم در اجتماع نیز به میزان کافی کم نشده است، ادامه داد: متأسفانه بحث خدمات الکترونیک در حوزه خدمات عمومی نیز به میزان مورد نظر، مورد توجه قرار نمی گیرد.

نگاه مخالف؛ مشاوره های غلط می دهند حسین قناعتی، عضو سابق اتاق فکر ستاد فرماندهی مقابله با کرونای استان تهران نیز در گفت وگو با همشهری می گوید توقف دورکاری در شرایط کنونی تصمیم قابل دفاعی نیست.

به گفته او، با وجود درس ها و عبرت هایی که پس از شیوع کرونا در 8 ماه گذشته گرفته ایم، در مسیر درست مبارزه با کرونا قرار نداریم و استراتژی های تدوین شده در این حوزه مبتنی بر محورهای مؤثر برای کاهش شیوع بیماری نیست: پیشگیری، فاصله گذاری فیزیکی، اقتدار در برخورد با تخلف های ضد کرونا و نیز بیماریابی فعال و قرنطینه کردن افراد به روش های قانونی از مواردی است که از آغاز شیوع کرونا در کشور به درستی اجرا نشده است.

رییس سابق اتاق فکر ستاد فرماندهی مقابله با کرونای تهران می گوید تنها راه کنترل و جلوگیری از شیوع بیش از پیش کرونا در جامعه افزایش فاصله گذاری فیزیکی و برخورد جدی با کسانی است که قوانین این حوزه را نقض می کنند: در کره جنوبی شاهد بودیم که دولت، با اقتدار کسانی را که قوانین ضد کرونا را نقض می کردند مورد تعقیب قانونی قرار می داد.

حالا در کشور ما قوانین وضع شده اما با نصیحت و موعظه از مردم می خواهیم قوانین را رعایت کنند که بی شک با این روش در کنترل بیماری موفق نخواهیم شد.

قناعتی، تولید واکسن کرونا را راه درمان بیماری نمی داند و می گوید: حتی اگر افرادی واکسن کرونا دریافت کنند، ممکن است دوباره به بیماری مبتلا شوند.

بنابراین استفاده از واکسن هم کمکی به کاهش بیماری در جامعه نمی کند و نباید انتظارها درباره تولید واکسن کرونا را در جامعه بالا برد.

قناعتی،را بهترین فرصت برای تحول در ساختارهای اداری و آموزشی کشور می داند و می گوید هنوز موفق نشده ایم از این فرصت برای تحول در ساختار اداری و آموزشی و در نهایت کاهش شیوع بیماری در جامعه استفاده کنیم: وقتی مدارس به شکل آنلاین فعالیت خود را شروع کردند، بهترین فرصت برای تحول در ساختار آموزشی به سمت خودآموزی ایجاد شد اما هنوز در این زمینه موفق نیستیم و نمی دانیم قرار است به چه سمتی حرکت کنیم.

او با انتقاد از عملکرد و برخی تصمیم های مسئولان در لغو یا کاهش دورکاری در ادارات پایتخت می گوید: رفتار و تصمیم های برخی مسئولان به سمتی پیش می رود که به نظر می رسد جان مردم اهمیتی ندارد.

به نظر می رسد در برخی تصمیم گیری ها، افراد و مشاورانی به غلط مشغول ارائه آمارهای اشتباه هستند و این آمارها مبنای تصمیم گیری ها شده است.


کلید واژه ها: وضعیت قرمز - وضعیت - کرونا در ایران - کرونا - دانشگاه علوم پزشکی - قرمز - در ایران - استان - دورکاری - روزنامه همشهری - استان های کشور - موج دوم کرونا - رییس دانشگاه - کارکنان دولت - ایران - جمعیت - علوم پزشکی - سلامت نیوز - بیمارستان - سازمان ها - زودهنگام - دانشگاه - کارکنان - تابستان - روزنامه - مقابله - همشهری - استانی - سازمان - نارنجی

آخرین اخبار سرویس:
مسائل تغذیه ای؛ عامل نیمی از مرگ ومیرهای بیماری های غیرواگیر

از بین بردن جوش با خمیر دندان

استعلام مدرک در علوم پزشکی تهران الکترونیکی شد

طرز تهیه همبرگر گیاهی

یک دلیل جدید برای اینکه نمی توانید لاغر شوید

ساخت داروی ونزوئلایی که 100 درصد ویروس کرونا را نابود می کند

بیمارستان های خصوصی البرز موظف به پذیرش بیماران کرونایی شدند

نتایج آزمون ارشد پزشکی اعلام شد

چه درجه حرارتی کرونا را نابود می کند؟

شمار مبتلایان به کرونا ویروس در استان مرکزی به 22000 نفر رسید

سندرم پای بی قرار چیست؟ / علائم و درمان خانگی بیماری سندرم پای بیقرار

احتمال بسته شدن کامل درب های بهشت زهرا(س)

بیماران کرونایی در سایر بیمارستان های بیرجند پذیرش می شوند

دانشمندان دروازه دوم ورود کرونا ویروس به درون سلول ها را کشف کردند

خطر تشدید شیوع ویروس کرونا در زمستان

چه درجه حرارتی کرونا را نابود می کند؟

کرونا در عراق؛ ثبت 3691 مورد ابتلا و مرگ 48 مبتلای دیگر در شبانه روز گذشته

کرونا در چین متوقف شده است

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در تفریحگاه های استان بوشهر مطلوب نیست

شوینده های صابونی را جایگزین الکل و مواد الکلی کنید

فوت 337 بیمار کرونایی در شبانه روزگذشته در کشور

لاری: مرگ ومیر کرونایی ها در لرستان بالاتر از میانگین کشوری است

لاری: مرگ ومیر کرونایی ها در لرستان بالاتر از میانگین کشوری است

ممنوعیت ورود داروهای بدون مستندات علمی به پروتکل درمانی کرونا

ابتلای 177 پزشک و پرستار شرق استان سمنان به کرونا؛ تعداد بیماران بدحال کرونایی در شرق استان سمنان به 27 مورد رسید

از حال بد به حال خوب با 13 راهکار اسرارآمیز!

یک سقف؛ تنها آرزوی سوگند و ساغر

دانشمندان دروازه دوم ورود کروناویروس به درون سلول ها را کشف کردند

دارویی که 100 درصد ویروس کرونا را نابود می کند

چند روش ساده برای نگه داشتن وزن و تناسب اندام

مسائل تغذیه ای؛ عامل نیمی از مرگ ومیرهای بیماری های غیرواگیر

7 خوراکی برای رفع خستگی بدن

سکوت در مردان و زنان به چه معناست؟

ویدئو | وضعیت کرونایی این استان حاد است | 381 بیمارِ این استان روی تخت بیمارستان ها

100 بنر ماسک بر درختان شهر تالش نصب شد

نتایج آزمون ارشد پزشکی اعلام شد

بستری شدن 48 بیمار کرونایی جدید در منطقه کاشان / تعداد کل بستری شده ها 321 بیمار

با معده خالی این مواد غذایی را مصرف نکنید

بررسی اثربخشی داروی فاموتیدین بر درمان کووید19 توسط وزارت بهداشت

40 درصد بیماران کرونایی سردرد دارند

کمک های مومنانه در امامزاده صالح (ع) تهران

22 بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدند

فرانسوی ها هم مثل بقیه آمار واقعی کرونا را نمی دهند

فرماندار: مردم استهبان از رفت و آمد غیرضروری خودداری کنند

131 بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم پذیرش شدند

چرا 40 درصد از بیماران کرونایی دچار سردرد می شوند؟

تمیز کردن سینی فر به چند روش ساده و موثر

افزایش شمار فوتی ها در استان ایلام

انگل و خام خواری / خطر مسمومیت غذایی

نقش موثر کاردرمانگر در بازتوانی و بازگشت بیماران کرونایی به زندگی عادی

60 درصد یزدی ها از ماسک استفاده می کنند/ یزد رتبه اول شیوع کرونا به نسبت جمعیت

9 توصیه مهم برای سلامت روان بانوان در دوران کرونا+ اینفوگرافی

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت 337 بیمار در شبانه روز گذشته

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 10 هزار و 776 نفر رسید

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 5 آبان 99

وزیر بهداشت سوییس از دوبرابر شدن آمار مبتلایان به کرونا خبر داد

افزایش 4.5 برابری مصرف ترافیک شبکه اینترنت مشترکان خانگی خراسان جنوبی

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به 40 هزار و 937 نفر رسید

راه اندازی »بانک مغز« در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تعطیلی تالارهای شهرستان کرمان از جمعه به مدت 2 هفته

پاوه، منطقه ای فوق پرخطر با کمبود پرسنل بهداشتی درمانی

تشخیص کرونا در 12 دقیقه

علائم عصبی را این روزها جدی بگیرید

ویتامینی که به چربی سوزی کمک می کند

بستری شدن 79 نفر و فوت 13 بیمار کرونایی در قم

فوت 337 بیمار کووید19 در شبانه روز گذشته در کشور/ شناسایی 5960 بیمار جدید

بستری 520 بیمار کرونایی در بیمارستان های کرمان

ابتلای 24 هزار زنجانی به کووید 19

40 درصد از زنان بالای 50 سال به پوکی استخوان مبتلا هستند

آخرین آمار کرونا در ایران، 5 آبان 99: 337 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند / مجموع جانباختگان به 32953 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 574856 نفر افزایش یافت

نقش موثر کاردرمانگر در بازتوانی و بازگشت بیماران کرونایی به زندگی عادی

یک پسر 14 ساله، قدبلندترین نوجوان جهان (+عکس)

فوت 337 بیمار مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته

بزودی انعقاد قرارداد با داروخانه های تازه تاسیس

فوت 13بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته در قم/ حال 156نفر وخیم است

فرصت ثبت نام وام های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز شد

نرخ بروز بیماری کرونا در لرستان بالاتر از میانگین کشوری

کرونا در یزد تا دو هفته دیگر می تازد/ هنوز به اوج فوتی ها نرسیدیم

انعقاد قرارداد با داروخانه های تازه تأسیس، بزودی

کرونا در یزد تا دو هفته دیگر می تازد/ هنوز به اوج فوتی ها نرسیدیم

تولید قایق یدک کش در مقیاس سلولی

فوت 337 بیمار کرونایی در شبانه روزگذشته در ایران/ شناسایی 5960 بیمار جدید

امکان رفع نابینایی با استفاده از ژن درمانی

سیکل انتقال ویروس کرونا با اعمال محدودیت ها شکسته می شود

آمار قربانیان کرونا بازهم اوج گرفت؛ 337 فوتی در یک روز

شوینده های صابونی را جایگزین الکل و مواد الکلی کنید

تشریح آخرین وضعیت مبتلایان به کرونا در چهارمحال و بختیاری

لاری: بستری و مرگ ومیر کرونایی ها در این استان بالاتر از میانگین کشوری است

توزیع مجدد انسولین نوورپید در هرمزگان/ به زودی انسولین لانتوس توزیع می شود

تخم گشنیز دارویی موثر برای درمان تیرویید

معدوم سازی بیش از 2 تُن ادوات قلیان در شهرستان قدس

کاریکاتور | وزیر بهداشت: نمی توان کرونا را با خواهش کنترل کرد

آخرین آمار کرونا در ایران و جهان - 5 آبان 1399

جان باختن 13 کرونایی در 24 ساعت گذشته در همدان

فوت 337 بیمار کووید19 در شبانه روز گذشته / شناسایی 5960 بیمار جدید

عوارض هپاتیت را جدی بگیرد

تولید نیمه صنعتی پروتیین قارچی از ضایعات خرما

دستگاه ارزیابی و تعدیل سیستم پردازش حسی مبتلایان به اوتیسم ثبت اختراع شد

برنامه های اولویت دار دانشگاه علوم بهزیستی اعلام شد

704 واحد صنفی البرز پلمب شد

دوراهی دورکاری

دوراهی دورکاری