مطالب مرتبط:
70 درصد ماموریت های اورژانس بردسکن در سال جاری غیر تصادفی بوده است
شکایت کارگری در سال گذشته 1.19 درصد کاهش یافت
تورم واقعی بالای 60 درصد است/ هستند کارگرانی که فقط 60 دلار درآمدِ ماهانه دارند
ثبت نام فرزندان اتباع خارجی در سال تحصیلی جدید رشد 4و نیم درصد داشته است.
شهریه موسسات آموزش عالی غیردولتی 15 درصد گران شد
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:052020-09-21اقتصادي

دلار در 3 سال 725 درصد گران شد


خروجی مستند از سامانه نظارت ارز بیانگر جهش خیره کننده 725 درصدی قیمت ارز طی 3 سال اخیر است.

- خبرگزاری میزان - آفتاب یزد نوشت: شاید بهتر باشد فایل ویدیویی حسن روحانی در بخشی از سخنرانی انتخاباتی اش در سال 1396 درباره علل افزایش قیمت ارز را دوباره با دقت ببینیم که درباره علل افزایش قیمت ارز چقدر مطمئن و قاطع گفت: مشکل کجاست؟ مشکل عدم مشورت، مشکل خودشیفتگی، مشکل عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور، مشکل بی ثباتی ها، این بی ثباتی چگونه به مردم اطمینان خواهد داد، آرامش خواهد داد؟ مردم مدیریت، مدیریت کارآمد؛ مردم ثبات، مردم آرامش، قدرت آینده و قدرت آینده نگری می خواهند.

و اگر کمی در گوگل جستجو کنید سخنرانی دیگری از او را خواهید شنید که به کنایه گفت: صبح نمی دانستیم ساعت 11 یا 12 ظهر قیمت دلار چقدر می شود؟ بعلاوه با اوج گیری قیمت دلار در زمستان سال 1396، روحانی طی مصاحبه تلویزیونی در دوم بهمن 1396 هم گفت: مردم باید بدانند که درآمد ارزی کشور از کل مخارج ارزی کشور بیشتر است و در سال آینده این میزان چندین برابر خواهد شد و نگرانی های موجود نیز برطرف خواهد شد! او با چنان تاکید و اعتماد به نفسی گفت: خیال مردم از بابت دلار راحت باشد.

که گویی همه سفته بازان بازار ارز راهی جز تغییر کسب و کار سودآور خرید و فروش ارز در زمانه دولت دوم موسوم به تدبیر و امید نخواهند داشت و مردم هم آسوده می توانند بخوابند، چون رییس جمهوری منتخب آن ها مژده ثبات داده و حتی از احتمال برجام دوم هم نوید داده بود! و حالا کارشناسان منتقد اگر دستشان به رییس جمهوری برسد، می خواهند همان سخنان روحانی را به او بگویند: آقای رییس جمهوری، مردم خیالشان از بابت قیمت دلار راحت نیست و خودتان بگویید که مشکل کجاست؟ عدم مشورت است، خودشیفتگی است، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور است و یا مشکل جای دیگری است؟! واقعا مردم صبح نمی دانند که ساعت 11 و 12 ظهر قیمت دلار چند خواهد بود؟! و البته امروز روحانی هم پاسخگوی پرسش های آزاد در فضایی بدون استرس برای استادان و کارشناسان نیست و جز چند نشست خبری رسمی یا سخنرانی یک جانبه، پاسخگوی هیچ کدام از انتقادات اصلی منتقدان خسته شده از عنوان تکراری انتقادات نیست! گویی حالا که دولت روحانی در معرض انتخابات دیگری هم نیست، کاهش محسوس آرای او اهمیتی برای خودش و طیف حامی او ندارد؛ غافل از اینکه بی اعتماد شدن به رییس جمهوری یک کشور، چه بلای اجتماعی و اقتصادی سنگینی را بر سر تنظیم بازار مهم ترین بنگاه های مالی خرید و فروش کالا های مصرفی و سرمایه ای کشورمان می آورد.

به اعتقاد کارشناسان، البته که انتظار اعتراف به از دست رفتن کنترل بازار ارز و تایید ناتوانی دولت در عمل به وعده های قبل - به هر دلیل و دلایل مختلف پشت پرده که برای مردم اهمیت ندارد - هم از دولت نمی رود، چون شاید عایدی خاصی را برای هیچ طرفی ندارد، اما شاید حداقل اتخاذ استراتژی سکوت ، عاقلانه ترین استراتژی دولتی باشد که افسار بازار ارز را از دست داده است و یارای مهارش را هم ندارد! جهش 725 درصدی قیمت دلار در 3 سال! اما آنچه در سطور فوق عنوان شد، به استناد گزارشی است از سامانه نظارت ارز (سنا) که تحت نظارت بانک مرکزی است، استخراج کرده اند.

بر اساس آنچه از خروجی مستند این سامانه مشهود است در بدو شروع فعالیت دولت موسوم به تدبیر و امید در دور دوم یعنی در یکم مرداد ماه 1396 خورشیدی، قیمت فروش دلار 37652 ریال بوده است.

آخرین قیمت فروش دلار در این سامانه که مربوط به روز گذشته مورخه یکشنبه 30 شهریورماه 1399 است نیز 273,000 ریال اعلام شده است! این نشان می دهد که در 3 سال و دو ماه، قیمت دلار، حدود 725 درصد رشد کرده است! آری اشتباه تایپی نشده است: 725 درصد که به نوعی بیش از 7 برابر و همچنین مصداق عینی یک جهش خیره کننده! جهشی که پیامد آن کوچک شدن سفره مردم نگون بخت ایران و تضعیف بی سابقه پول ملی و کاهش محسوس نشاط اجتماعی و امیدی است که دولت روحانی با شعار آن و ضمانت دو چهره مورد اعتماد ملت، گوی سبقت را از رقبای انتخاباتی خود در سال 92 ربوده بود! فاکتور فروش دلار در شهریور 96 نشان از قیمت دلار در کانال باورنکردنی دارد.

نرخی که امروز برای بسیاری، به یک رویا تبدیل شده است.

کمتر از 3 سال قبل، برای خرید 50 هزار دلار آمریکا در یک صرافی شهر تهران، مبلغی حدود 193 میلیون تومان پرداخت شده است.

حال با جهش بیش از 725 درصدی قیمت دلار در 3 سال دولت موسوم به تدبیر و امید ؛ طبیعی است هر کارشناسی یا حتی دانش آموز دبیرستانی که پیگیر اخبار است، بگوید: آقای روحانی، مردم خیالشان از بابت قیمت دلار راحت باشد؟! برای پی بردن به ناچیز بودن این رقم بعد از 3 سال باید توجه داشت، هم اکنون برای خرید این میزان دلار (50 هزار دلار آمریکا) آن هم نه از بازار آزاد بلکه از صرافی های بانکی، (هرچند سقف خرید دلار در این صرافی ها تنها 2200 دلار به ازای هر کارت ملی است) بایستی مبلغی حدود 1,365،000،000 تومان پرداخت شود؛ اختلاف معناداری که نشان از کاهش چمشگیر قدرت خرید مردم در کمتر از 3 سال دارد! با این وضعیت وقتی حسن روحانی دارنده کلید گشاینده مشکلات و پیام آور اخبار جشن های ملی و مانند آن ها می زند، اما باز هم هیچ تغییری در وضعیت رفاهی مردم ایجاد نمی شود، چه انتظاری می توان داشت؟! جز آنکه وقتی در اواسط مرداد 99 گفت مردم به بورس بیایند صف فروش شکل گرفت و همه سرمایه گذاران جدید و آماتور و به معنای واقع خوش خیال بورس ، رفتن را به ماندن ترجیح دادند؟! وقتی همتی رییس کل بانک مرکزی از بین 473 پست اینستاگرامی خود عمدتا به ارائه گزارش هفتگی پرداخته و در نخستین پست خود پس از انتصاب به ریاست بانک مرکزی نوشته بود: تمام داشته های علمی و تجربی خود را در دولت و شبکه بانکی کشور برای پیشبرد اقتصاد کشور به کار خواهم گرفت.

آیا هیچ به امروز فکر کرده بود که خروجی تمام داشته های او تورم نجومی ارز است و توجیه تحریم و.

هم آرام کننده اعصاب و روان پریشان خانواده های مستاصل از تورم لجام گسیخته نیست.

ترجیح آن ها حل مشکلات اقتصادی است، نه انداختن درست یا نادرست مشکلات رخ داده به گردن تحریم هایی که در ترسیم آن نقشی و سهمی ندارند؟! وقتی همتی در همان پست آغازین خود نوشته بود: ملت ایران شایسته بهترین هاست.

قطعا در زیبایی این آرزو و خواسته او تردیدی نیست؛ اما آیا خود جناب رییس کل، امروز هم این باور را بصورت قلبی دارد که شایسته ترین ها در مسند تصمیم سازی و تصمیم گیری نیستند؟! آیا مشکل افزایش قیمت دلار تنها تحریم هاست؟ هر چند شاید در نگاه منصفانه بخشی از افزایش قیمت دلار به تحریم ها بازگردد، اما فارغ از، چون و چرا در رسیدن به این نقطه که از اختیارات سرویس اقتصادی روزنامه " یزد" هم خارج است؛ اما نقد هایی هم به عملکرد دولت و بانک مرکزی در این زمینه وارد است که در جای خود قابل تامل است.

زمانی قیمت دلار در تهران در بازار دوبی تعیین می شد.

با همراهی امارات با تحریم های آمریکا و سعی این کشور به برهم ریختن بازار ارز ایران، بانک مرکزی سعی کرد تا نقشه ارزی کشور را از دوبی به هرات و سلیمانیه که در 2 کشور دوست یعنی افغانستان و عراق قرار دارند، تغییر دهد.

سپس فعالیت هایی صورت گرفت که بازار متشکل ارزی از سال 1397 راه اندازی شود تا قیمت دلار دیگر به وقت کشور های دیگر تنظیم نشود و ابتکار عمل تعیین قیمت دلار در دستان بازارسازی داخلی باشد.

این راه اندازی بازار متشکل ارزی با تعلل های پیاپی رو به رو شد تا اینکه خبر هایی از راه اندازی این بازار به گوش رسید، اما بدون تعارف باید گفت که این هم نوشدارو پس از مرگ سهراب است! این بازار باید در زمانی که ثبات بر بازار ها حاکم بود، تست های اولیه خود را پشت سر می گذاشت تا هم اکنون عصای دست بانک مرکزی برای تعیین قیمت دلار باشد.

نکته بعدی این است که ایران بعد از تحریم ها دلار های فراوانی در سایر کشور ها دارد که بلوکه شده اند.

از جمله این کشور ها می توان به کره جنوبی اشاره کرد که مدتی است پاسخ مناسبی به دولتمردان کشور نمی دهد و تهدید و خط و نشان چند نماینده برای تحریم کره جنوبی توسط ایران هم به مانند یک شوخی تلخ تلقی شده است.

اما می توان پرسید که تکلیف پول های بلوکه شده در سایر کشور ها چه خواهد شد؟ هم اکنون کشور نیازمند پول های بلوکه شده است و باید به هر طریقی و دیپلماسی فعال و.

این پول ها به کشور بازگردد.

بازگشت ارز های صادراتی هم موضوع دیگری است که می تواند به سامان بخشیدن به بازار ارز کمک کند، اما پس از اینکه دولت با قاطعیت در مقابل صادرکنندگان بدون رابطه حقوقی قوی و بی خبر از اصل ماجرا قرار گرفت؛ گویا برخی از متخلفان در این زمینه صادرکنندگانی هستند که از دل بخش خصوصی نیستند و کارت بازرگانی هم نداشته اند! کما اینکه در این باره مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفتگویی با همکاران ما در تابناک در مورخه 6 تیرماه سال جاری با اشاره به سهم بالای شرکت های حاکمیتی در صادرات غیرنفتی گفته بود: بین 70 تا 80 درصد صادرات غیرنفتی کشور در سال های اخیر توسط شرکت های دولتی یا متعلق به بنیاد ها و نهاد های مختلف صورت گرفته است! وی افزوده بود: بیش از 70درصد صادرات غیرنفتی کشور در بخش میعانات، گاز، پتروشیمی، فرآورده های نفتی و معادن بزرگ است.

او همچنین تاکید کرده بود بخش باقی مانده صادرات نیز اکثرا توسط شرکت های بزرگ و شناخته شده در حوزه های مختلفی همچون غذایی و دارویی انجام می شود.

بسیاری از صاحبان این شرکت ها در این سال ها به عنوان قهرمان صادرات معرفی شده اند و در مقاطع مختلف به عنوان مشاور وزیر بوده اند و حتی در حال حاضر در جلسات شورای گفتگو شرکت می کنند! جلساتی که به طور مشخص وزرای مختلفی همچون اقتصاد، صمت و مسئولان بانک مرکزی حضور دارند.

به راحتی می توانند در همین جلسات، از صاحبان شرکت های بزرگ صادراتی که به اصطلاح قهرمان صادرات نیز هستند، درخواست رسمی بازگشت ارز صادراتی داشته باشند، ولی متاسفانه دولت و مسئولان بانک مرکزی آدرس غلط به جامعه می دهند.

کاملا مشخص است که کدام شرکت حاکمیتی و کدام شرکت خصوصی چه میزان صادرات و چقدر رفع تعهد ارزی داشته است؟! چند کارشناس اقتصادی تاکید داشتند بانک مرکزی و رییس دولت برای مشورت و استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور تره هم خورد نمی کند! همان شعاری که روحانی در کنار ادعای خودشیفتگی دولت طرف اتهامش ، در مناظرات انتخاباتی 96 به عنوان حربه ارجحیت دولت خود از آن استفاده کرد، اما پس از پیروزی در انتخابات و خوابیدن تمام شادابی جوانان امیدوار شده به فصل تازه زندگی در ایران، موج جهش فلاکت و تورم نجومی ارز در ایران فوران کرد!
کلید واژه ها: افزایش قیمت ارز - قیمت ارز - افزایش قیمت - قیمت - مشکل - قیمت دلار - مردم - مصاحبه تلویزیونی - سخنرانی - دلار - افزایش - روحانی - مدیریت - آینده - آرامش - حسن روحانی - خیره کننده - قدرت - درصد - خبرگزاری - اطمینان - استفاده - مصاحبه - زمستان - سامانه - اداره - مستند - نظارت - دیگری - مطمئن

آخرین اخبار سرویس:
8 روش برای تشخیص ایراد کمک فنر های خودرو

آیا کالاهای ممنوع الورود ترخیص می شود؟

بهنام تشکر با چهره متفاوت + عکس

لزوم استفاده از اقتصاددانان انقلابی برای حل مشکلات گرانی

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، کلید خانه دار شدن مردم؟

عزم راسخ ایران در فسادستیزی/ دلار با طلا آب رفت/ اعتصاب جدید در پرسپولیس

تفکیک وزارت راه و شهرسازی، کلید خانه دار شدن مردم؟

لاله اسکندی از چه کسی کرونا گرفت + عکس

قیمت مسکن در مناطق 9 و 10 پایتخت

مقایسه نیسان رونیز با میتسوبیشی پاجرو + مشخصات فنی

طرز تهیه پیتزا اسفناج با پنیر شایربلو؛ ساده و خوشمزه

طرز تهیه املت هندی پاراتا تخم مرغ

هشدار درباره کلاهبرداری با عنوان موسسه کاریابی

لزوم استفاده از دانش اقتصاددانان انقلابی برای حل مشکلات گرانی

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

ویدیو| سلاح های صادراتی ایران کدامند؟

ویدیو| سلاح های صادراتی ایران کدامند؟

خیابان های خلوت پاریس بعد از ساعت 21

رونق کشاورزی با حل مشکل کم آبی+فیلم

هشدار وزارت راه به عواقب اخذ کدرهگیری صوری

توسعه هوانوردی عمومی راهبرد ملی برای مقابله با تحریم های ظالمانه

کاهش تورم ایران در پیش خواهد بود

360 تُن مرغ منجمد در بازار لرستان توزیع می شود

کاهش تورم ایران در پیش خواهد بود

# دلار

الناز شاکردوست در دل کویر + عکس

هزینه 5میلیاردی برای انسداد کامل مرز با باکو

دولت آمریکا از گوگل شکایت کرد

نظارت ویژه بر عمده فروش ها و انبارها در ورامین

کاهش تورم ایران در پیش خواهد بود

ایرلاین ها به دنبال افزایش قیمت و فشار بر مردم نیستند

عقب نشینی جهانی دلار

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

لیرلاین ها به دنبال افزایش قیمت و فشار بر مردم نیستند

«کمند امیرسلیمانی» از نمایی نزدیک/ عکس

صعود وال استریت

علت اصلی تورم استقراض دولت از بانک مرکزی و تزریق پول به اقتصاداست

تولیدات کشاورزی دستخوش نوسانات ارز و بازی های سیاسی قرار گرفته است

افزایش دوباره نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی رای نیاورد

رشد اقتصادی بخش غیرنفتی ایران مثبت است

لیرلاین ها به دنبال افزایش قیمت و فشار بر مردم نیستند

بامداد: عقب نشینی جهانی دلار

دکتر مردانی: آمار قربانیان کرونا واقعی نیست

گریم دیده نشده از افسانه بایگان + عکس

3 نکته طلایی که هنگام خرید لپ تاپ باید حتما به آن توجه کنید!

سرمایه گذاری در شهرک های کشاورزی؛ آری یا نه؟

همتی خبرداد: افزایش عرضه ارز در نیما

وزیر احمدی نژاد: همه می خواهند آدم خوبه باشند

سهامداری کنید، بازار برمی گردد/ سرمایه خود را به هر قیمتی نفروشید

نرخ هتل ها تا 30 درصد افزایش یافت

دلار با طلا آب رفت/ بایدن ستاد تهران خود را بست!/ تغییرات طرح شفافیت آرا به ضرر شفافیت

مفهوم صف خرید و فروش در بورس

4 مصوبه درحمایت از تولید، مسکن، اشتغال و نخبگان

روزهای کرونایی دروازه برتر ترانزیت کشور+عکس

رونق کالاهای «ساخت ایران» در اقتصادی که ترامپ می خواست نابودش کند

املاک گرانتر از 75 میلیارد ریال مشمول مالیات می شوند

هیچ مشکل وکمبودی در عرضه آرد به نانوایی ها نداریم/ عرضه انواع نان در شیف بعد از ظهر

اعطای زمین وتسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان زراعت چوب در استان گلستان

نقش تحریم و برجام بر رفاه خانوارهای کشور

»شهرک های کشاورزی« برای تولید به صف می شوند

ثبات قیمت با چه شرایطی محقق می شود؟

دلایل عقبگرد نرخ ارز

دورخیز کرونا برای رکورد زنی در بیمارستان ها!

اختصاص 18 میلیارد ریال به منظور تملک فاز سه بلوار شهید روحانی

شهرهای فرودگاهی؛ بنیان توسعه قرن 21

شهرهای فرودگاهی؛ بنیان توسعه قرن 21

کاهش یکباره قیمت خودرو همزمان با ریزش قیمت ها در بازار ارز

تیپ جدید علیرضا جهانبخش/عکس

فروش بیش از 14 هزار جلد کتاب در غرفه مجازی «روشنای خاطره ها» / طرح های فروش مجازی فرصتی برای جلب اعتماد مخاطب و عرضه عادلانه

مشهد شهری ویژه برای سرمایه گذاران است

تامین و توزیع کالاهای اساسی در دستور کار است/بایستی ملاحظات استانی را به مسئولان ملی اعلام کنیم.

چگونه حباب در بازار سرمایه قابل شناسایی است؟

تکمیل پروژه محل دائمی نمایشگاه های بین المللی اصفهان

روزهای کرونایی دروازه برتر ترانزیت کشور+عکس

تاثیر انتخابات آمریکا در بازار ایران/ آیا قیمت ها تا دو هفته آینده سقوط خواهد کرد؟

فروش بیش از 14 هزار جلد کتاب در غرفه مجازی «روشنای خاطره ها» / طرح های فروش ویژه مجازی فرصتی برای جلب اعتماد مخاطب و عرضه عادلانه کشوری

فلش مموری راچند بخریم؟

اصرار عجیب دولت روحانی برای افزایش قیمت ارز

استاندار: تامین و توزیع کالاهای اساسی در دستور کار است

برای خرید سشوار چقدر هزینه کنیم؟

هشدار وزارت راه به عواقب اخذ کد رهگیری صوری

3 نمایشگاه تخصصی کشاورزی در گرگان برپا شد

89 درصد زکات برای محرومین هزینه می شود

آفت های تورم قانون و حجم بالای پرونده های قضایی

سرمایه گذاری 150 هزار میلیاردی ایمیدرو در معادن/ سهم ناچیز آذربایجان شرقی از سرمایه گذاری های ایمیدرو

فراتر از هوش مصنوعی/ چرا کسب وکارها به هوش افزوده نیاز دارند؟

بیراهه نورد سنگین؛ فناوری برتر در تولید بیل مکانیکی عنکبوتی! (+فیلم و عکس)

پورشه پانامرا توربو اس ایی-هیبرید 2021؛ سدان لوکس آلمانی قدرتمندتر از همیشه (+عکس)

پرطرفدارترین رنگ مو های پاییز و زمستان + تصاویر

کشف واکسن کرونا به معنای پایان این بیماری نیست

پرداخت 25 و نیم میلیارد تومان به نیازمندان خراسان شمالی

نوبت دهی تست کرونا در دهدشت الکترونیکی شد

نگاهی به عملکرد درخشان وصنا در 9ماهه

9 معین اقتصادی در مشهد کارت زرد گرفتند

خبری خوش برای بازنشستگان کشوری

جزییات اخذ مالیات از خانه های خالی از زبان وزیر مسکن+ ویدیو

مهدی و حسین پاکدل + عکس

جدول جدیدترین قیمت خودروها در روز کاهش قیمت دلار | کاهش 10 تا 40 میلیون تومانی

هکرهای اسرارآمیزی که پول های دزدی را به خیریه ها اهدا می کنند!

دلار در 3 سال 725 درصد گران شد

دلار در 3 سال 725 درصد گران شد