مطالب مرتبط:
چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟
چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟
پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال | رکود تورمی در کمین بازار است؟
رکود تورمی در کمین بازار مسکن است؟/پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال
سایه روشن های تعدد مشاوران املاک در بازار مسکن شهرکرد
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:202020-09-21اقتصادي

چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟


متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در کلانشهر تهران به بیش از 23 میلیون تومان رسیده و استدلال عمده دولت درباره دلایل افزایش قیمت زمین و ملک، به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضای مسکن است.

- خبرگزاری میزان - روزنامه اعتماد نوشت: با وجود طرح های کنترلی برای کاهش قیمت مسکن و پاسخگویی به تقاضای موجود، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در کلانشهر تهران به بیش از 23 میلیون تومان رسیده است.

عددی که با توجه به کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید موجود حقوق و دستمزد، خرید مسکن را برای بخش بزرگی از مردم دست نیافتنی تر کرده است.

استدلال عمده دولت در چند سال گذشته درباره دلایل افزایش قیمت زمین و ملک، به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضای مسکن است و بر همین اساس هم طرح مالیات بر خانه های خالی قرار است به اجرا گذاشته شود تا طرف عرضه مسکن تقویت شود.

قرار بر این بود تا طبق طرح مطالعات طرح جامع مسکن، سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود، با این وجود در هفت سال اخیر در هر سال حدود 300 هزار واحد مسکونی ساخته شده است و به این ترتیب در این چند سال، حدود 4 میلیون واحد کمبود عرضه مسکن به وجود آمده و گفته می شود این کمبود عرضه منجر به افزایش قیمت مسکن شد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، مرداد ماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در شهر تهران به 23 میلیون و 100 هزار تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 77،4 درصد و نسبت به ماه قبل 10،5 درصد افزایش را نشان می دهد.

همچنین در مرداد ماه 1399 تعداد معاملات به 9080 فقره رسیده که نسبت به ماه گذشته 35،4درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 175،8درصد افزایش داشته است.

اما موضوعی که اخیرا محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در خصوص بازار مسکن مطرح کرده دلیل شوک قیمتی در این بازار است.

او گفته که افزایش قیمت مسکن به دلیل هجوم نقدینگی سرگردان به بازار ملک و مستغلات بوده و افزوده که تحولات پرالتهابی که امروز بازار مسکن با آن روبه رو است صرفا به فعل و انفعالات این بازار مرتبط نمی شود، بلکه حجم نقدینگی لجام گسیخته موجود در کشور این بلا را بر سر بازار مسکن آورده و کافی است سوداگران احساس کنند یک بازار از بازدهی خارج شده، سریعا نقدینگی ها را از بازاری خارج و به بازاری دیگر منتقل می کنند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی راهکار حل مشکل مسکن و ساماندهی نقدینگی های سرگردان در جامعه اعمال سیاست و برنامه های کاربردی از سوی دولت است تا بتواند نقدینگی را کنترل و با جمع کردن آن از سطح جامعه، این پول ها را به سمت تولید هدایت کند.

اما آیا تنها هجوم نقدینگی به بازار مسکن این بازار را تحت تاثیر قرار داده و قیمت ها را بالا برده است؟ عدم هماهنگی بین عرضه و تقاضا عطاالله آیت اللهی، کارشناس بازار مسکن درباره سخنان وزیر راه و مسکن می گوید: به هر حال این نقدینگی لجام گسیخته که بر اساس برآورد ها به حدود 2700 هزار میلیارد تومان رسیده وارد هر بازاری شود آسیب های خود را می زند، این روز ها نقدینگی در کشور ما همچون سیلی خروشان هر روز به یک طرف حرکت می کند و متاسفانه به دلیل عدم مدیریت از سوی دولت از این نقدینگی سرگردان بهره برداری نمی شود.

وی ادامه می دهد: هر چند ممکن است این نقدینگی مزیتی برای سرمایه گذاران مسکن باشد، اما فشار اصلی روی افرادی است که خواستار تهیه مسکن هستند و این قیمت ها آن ها را نگران کرده است و کسانی که همین الان هم امکان خرید خانه ندارند با این گرانی ها ناامیدتر می شوند.

ورود نقدینگی به بازار مسکن منجر به افزایش تلاطم ها و تشدید قیمت ها در بازار شده، اما آنچه در دو سال اخیر شاهد بودیم کاهش عرضه مسکن بوده تا هجوم نقدینگی به این بازار.

او با اشاره به موضوع عرضه و تقاضا در بازار مسکن می گوید: موضوع اصلی که نباید دولت از آن غافل شود، عرضه مسکن ارزان قیمت با شرایط مناسب به مردم است، طبیعتا زمانی که عرضه مسکن زیاد شود قیمت ها هم رشد زیادی نخواهند کرد.

آیت اللهی توضیح می دهد: نقدینگی سرگردان همیشه به سمت بازاری حرکت می کند که سوددهی بیشتری داشته باشد، اما اینکه دلیل اصلی این گرانی ها تنها ورود نقدینگی سرگردان باشد جای تردید دارد.

این کارشناس بازار مسکن توضیح می دهد: تعداد مسکن های لوکسی که در مناطق مختلف تهران ساخته شده و مشتری خاص خود را دارند، کم نیستند، اما برای اینکه بتوان بازار مسکن را کنترل کرد دولت باید ساخت خانه های ارزان قیمت را افزایش دهد همان گونه که پروژه های مسکن مهر و مسکن ملی کلید خوردند و جزو طرح های موفقی هم به شمار می روند.

آیت اللهی می گوید: در حال حاضر در 90 درصد خانه های مسکن مهر افراد ساکن شده اند و ضرورت دارد این دست از طرح های حمایتی گسترش پیدا کرده به شرط آنکه شرایط را برای سرمایه گذاران تسهیل کنند و زمان برداشت سرمایه و سودشان برای آن ها قوانین عجیب و غریب صادر نشود تا آن ها هم برای سرمایه گذاری در این بخش تمایل نشان دهند تا هم باعث افزایش اشتغال و هم تولید مسکن در کشور شود.

آیت اللهی افزایش قیمت مسکن مهر را نیز تایید می کند و می گوید: مسلما قیمت مسکن مهر از 5 سال پیش بالاتر رفته و آن هم به دلیل رشد قیمت مصالح ساختمانی است که بسیار تغییر کرده، اما همچنان این نوع مسکن از ساخت خانه های شخصی ساز ارزان تر است و اقشار متوسط و ضعیف می توانند آن را خریداری کنند.

بر اساس این گزارش، سیاستگذاری در عرصه ملک در ایران با کشور های دیگر تفاوت دارد به گونه ای که در کشور های دیگر به هیچ عنوان برای افراد صرف نمی کند که در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند، چراکه مالیات های سنگین و هزینه های بالای عوارض، سودی برای آن ها باقی نمی گذارد.

از سوی دیگر رشد قیمت ها در این بخش هم از سوی دولت کنترل می شود؛ بنابراین هیچ انگیزه ای برای افراد جهت ورود سرمایه های شان و کسب رانت در این حوزه باقی نمی ماند.

افزایش قیمت در دیگر کشور ها یک شیب ملایم دارد و مانند ایران ناگهان پنج برابر یا بعضا 10 برابر نمی شود.

این در حالی است که مسکن در کشور ما به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است و عده زیادی سرمایه های شان را به این بازار می آورند تا سودی بیشتر از بانک یا سایر سرمایه گذاری ها به دست آورند.

رشد نقدینگی در سال های گذشته نیز به علت بالا رفتن تورم همواره بر تولید لطمه زده و از آنجا که از رشد نقدینگی در جهت تولید استفاده نشده و عمدتا به سمت دلالی حرکت کرده است، روند سرمایه گذاری در تولید را کند کرده و در شرایطی که بازدهی سرمایه گذاری در بازار هایی همچون طلا، سکه، ارز، زمین، مسکن و در نهایت بورس و سپرده گذاری بانکی جذاب تر از سرمایه گذاری در تولید بوده؛ موجب خروج سرمایه از تولید و حرکت به بازار دلالی شده است.

در ایران و در دو دهه اخیر به علت افزایش بیش از حد نقدینگی و عرضه محدود نوسانات بازار مسکن تشدید شده است، ورود نقدینگی با انگیزه سرمایه ای به طور دقیق با دوره های جهشی افزایش قیمت مسکن منطبق است.

در عین حال مردم چاره ای ندارند جز اینکه برای حفظ ارزش پول و سرمایه خود اقدام به خرید گسترده مسکن کنند و عملا ملک از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است.

در این شرایط به نظر می رسد نخستین اقدامی که باید انجام شود، این است که خانه های خالی، فوری به بازار مسکن عرضه شوند تا تعادل لازم به وجود بیاید.


کلید واژه ها: مسکن - کلانشهر تهران - طرح مالیات بر خانه های خالی - افزایش قیمت - مالیات بر خانه های خالی - قیمت - میلیون - قیمت زمین - کاهش ارزش پول ملی - مترمربع - کلانشهر - روزنامه اعتماد - کاهش قیمت مسکن - افزایش - عرضه - خانه های خالی - کاهش ارزش پول - ارزش پول ملی - واحد مسکونی - تهران - تومان - متوسط - خوردن - تعادل - بازار مسکن - قیمت مسکن - خرید مسکن - کاهش قیمت - قدرت خرید - قرار

آخرین اخبار سرویس:
رتبه اول هرمزگان در زمینه نرخ مشارکت نیروی کار

هتل های ازمیر به روی زلزله زدگان باز شدند

پیش بینی ایجاد 300 هزار شغل برای مدد جویان کمیته امداد در سال آینده

4500 فعال هلال احمر استان بوشهر در مقابله با کرونا مشارکت دارند

جدیدترین فروش فوق العاده ایران خودرو / موعد تحویل؛ حداکثر 90 روز

قیمت روز تیرآهن در بازار (10 آبان) + جدول

افزایش قیمت بلیت هواپیما منطقی نیست

راه اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب و کار/ کارجویان هم در این سامانه ثبت نام کنند

مسئولان از بیان نظرات غیرکارشناسی خودداری کنند

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز شنبه 10 آبان 99 + جدول

کاهش 70 درصدی گردش مالی گردشگری جهانی

موج دوم رونق بازار سهام در پیش است

حمایت وزارت صمت از تولیدکنندگان در سال جهش تولید

ثبت سفارش ارز متقاضی از این هفته شروع می شود

ثبت سفارش ارز متقاضی از این هفته شروع می شود

کاریکاتور/ قیمت خودرو باز هم افزایش یافت!!!

سهام داری به جای بنگاه داری؛ سیاست جدید در شستا

به روزآوری بانک اطلاعاتی کنترل بحران در شیراز

سرنوشت بازار بورس پس از انتخابات آمریکا/ 10 پیش بینی از کارشناسان بازار سرمایه

فاز نخست آب شیرین کن سیراف - جم تا پایان امسال وارد مدار می شود

پیش بینی بازار بورس فردا/ رشد بازار سرمایه آغاز شد؟

20 هزار واحد مسکونی و اداری تبریز روی گسل قرار دارد

پیش بینی قیمت طلا تا چند روز آینده/ افت قیمت ادامه دارد

طرح موضوع احتکار جفا در حق خودروسازان بود

جزییات فروش فوق العاده ایران خودرو در آبان ماه

محصولات ایران خودرو با قوای محرکه جدید به بازار خواهند آمد

17 میلیارد تومان برای قانون حدنگار در آذربایجان شرقی مصوب شد

جشنواره بزرگ فروش بیمه ایران همراه با جوایز ارزنده

نماد بوعلی در بورس ثبت شد

برق کل ساختمان اصلی بیمه مرکزی به مدت دو ساعت قطع شد

سکه بالاخره کانال عوض کرد/کسی سکه می خرد؟

جدول/ قیمت جدید خودروهای ایران خودرو در سه ماهه سوم سال 99

بسته های تشویقی جدید برای نوسازی بافت فرسوده

19 هزار و 907 ساختمان در حریم گسل های تبریز ساخته شده است

110 هکتار گلخانه جدید در استان بوشهر اجرا می شود

دولت علت یاب یا گره گشا؟

242 قطعه کاربردی در صنعت حفاری بومی سازی شد

رویش خودروی یاقوت های سرخ در مراغه

دومین چرم گران قیمت جهان را جلوی سگ می اندازند!

زندگی مردم ایران طی 5 سال چه تغییری کرده است؟

آخرین قیمت دلار و یورو امروز 10 آبان/ کاهش قیمت ادامه دارد

تولید کود هیومیک اسید در خراسان جنوبی

افزایش قیمت بلیت هواپیما، تخلف است

جزییات صادرات فولاد ایران

سایه مخرب کرونا بر سر اشتغال استان فارس؛ پلمب اصناف در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی

روغن های انبار شده در زنجان توزیع می شود

حضور 10 استان کشور در نمایشگاه ساختمان اصفهان

هشدار دوباره به وزیر راه برای گرانی بلیت هواپیما

دولت علت یاب یا گره گشا؟

چگونگی اثربخشی شبکه فروش بیمه حکمت

25 پروژه پژوهشی خوزستان با منابع قانون بودجه کل کشور اجرا می شوند

25 پروژه پژوهشی خوزستان با منابع قانون بودجه کل کشور اجرا می شوند

دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان نهم دی تربت حیدریه بهره برداری شد

عرضه سه محصول در ششمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو

عرضه مرغ با نرخ مصوب به کجا رسید؟

راه های ساده ولی طلایی برای افزایش طول عمر خودرو

اجرای کامل طرح کاپ (کاهش پسماند) در اماکن تجاری منطقه 7

وزیر آموزش و پرورش: تبادل اطلاعات در «شاد» به 315 گیگ بر ثانیه رسید

رشد 10 درصدی تولید آند، 7 درصدی کاتد و 5 درصدی کنسانتره مس

تولید سالانه 120 هزار تن انواع روغن خوراکی در گچساران

36 طرح گلخانه ای در دشتی در دست اجرا است

آخرین قیمت طلا و سکه (99/08/10)

کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می کند

جزییات دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه

پروژه مقابله با خوردگی لوله ها در پالایشگاه گاز ایلام عملیاتی شد

تاکسی اینترنتی اسنپ به کیش می رود

نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی تا حد ممکن مدیریت شد

50 درصد کارمندان استان البرز دور کار شدند

کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می کند

سهامدارانی که نقره داغ می شوند

تشدید نظارت بر بازار و مقابله با احتکار

باند 7نفره تولید سکه های تقلبی دستگیر شدند

کدام نمادها امروز بیشترین رشد را تجربه کردند؟

دولت عرضه دلارهای نفتی به بازار را منوط به نتیجه انتخابات آمریکا کرده است

تکنیکال «ثشاهد» چه می گوید؟ بخریم یا نخریم؟

بازار به مسیر تحلیلی و عقلایی بازگشت

مسکن، اشتغال و بیمه؛ آنچه بانک مهر ایران برای توسعه روستاها انجام داد

تنش در بازار آهن به دلیل دخالت های پیدا و پنهان

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 10 آبان 99+جدول

استراتژی ورود و خروج پله ای، اصل مهم سرمایه گذاری در بورس/ ارزش ذاتی نمادهای بانکی بالاتر از ارزش بازار آنها است

امضا 15 توافق در نخستین نشست کمیته عالی مشترک مصری ـ عراقی

مشاغل ردیف 3 و 4 شامل محدودیت های کرونایی کدامند؟

سه میلیون کیلوگرم گوشت مرغ منجمد از استان مرکزی صادر شد

19 هزار و 900 ساختمان در حریم گسل های تبریز

25 درصد اعتبارات شهرستان درمیان اختصاص یافت

نرخ مرغ در کردستان روی یک پا ایستاد

مالی به لیست کشورهای مشمول تمدید تسویه بدهی پیوست

مسیر تحول در ایران خودرو باید حفظ شود/ طرح موضوع احتکار جفا در حق خودروسازان بود

شرکت های هواپیمایی مسافری خارجی متقاضی ارائه خدمات

واردات 580 هزار تن برنج به کشور در سال 99

عرضه سه محصول در ششمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو

اقدامات لازم برای اعمال دورکاری و کاهش مراجعات حضوری به مراکز مخابراتی

تولید46 میلیون قطعه بچه ماهی در چهارمحال و بختیاری

تکمیل یک طرح نیمه تمام آبرسانی در کرج از سر گرفته شد

میزان یارانه در سال آینده چقدر خواهد بود؟

عرضه سه محصول در ششمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو

جدیدترین قیمت پراید شنبه 10 آبان 99

استاندار: گروه های شغلی سه و چهار در ایلام مجاز به فعالیت نیستند

ادامه روند افزایشی ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان

معافیت مشترکان کم مصرف از پرداخت هزینه برق

چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟

چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟