مطالب مرتبط:
تبعات ترسناک طرح سهمیه بندی بنزین خانوار
آخرین جزییات طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار
طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار نیازمند تصویب و ابلاغ است
آخرین جزییات طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار
جزییات مهم از طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار/ طرح تصویب شد؟
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 12:152020-08-15اقتصادي

تبعات ترسناک طرح سهمیه بندی بنزین خانوار


نمایندگان با شعار عدالت یارانه ای قصد تغییر نظام سهمیه بندی بنزین را دارند.

باز هم موضوع بنزین و یارانه سنگین آن ، که تنها در سال گذشته حدود هزار هزار میلیارد تومان برآورد می شد، - روزنامه شهروند: نمایندگان با شعار عدالت یارانه ای قصد تغییر نظام سهمیه بندی بنزین را دارند.

باز هم موضوع بنزین و یارانه سنگین آن ، که تنها در سال گذشته حدود هزار هزار میلیارد تومان برآورد می شد، ‏این بار از سوی مجلس شورای اسلامی و بر سر تغییر هایی در نحوه اختصاص سهمیه بنزین به میان آمده است.

طرحی که با ‏عنوان سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار از سوی برخی نمایندگان مجلس یازدهم در دست پیگیری است، در صورت تصویب ‏مبنای سهمیه بندی را از هر خودرو به هر خانوار تغییر و سهمیه ای نیز متناسب با پیمایش به خودروهای حمل ونقل عمومی و ‏تاکسی های اینترنتی اختصاص می دهد.

طرح جدید مجلس؛ تغییری به نام مردم از جیب دولت همچنین براساس این طرح دولت موظف می شود باقی مانده سهمیه سوخت مردم را با 90 ‏درصد قیمت فوب خلیج فارس از آنها خریداری و به حساب سرپرستان خانوار واریز کند.

البته نمایندگان می گویند پایه های ‏این طرح را در سال های 92 و 97 نمایندگان ادوار پیشین گذاشتند و بی نتیجه رها شد که آنها با تغییراتی آن را ‏بازنویسی و دوباره مطرح کرده اند؛ آن هم به این سبب که پارلمان نشینان معتقدند با نظام سهمیه بندی فعلی بنزین، عدالت در ‏اختصاص یارانه این سوخت به تمام مردم رعایت نمی شود.

اما این تمام ماجرا نیست؛ در شرایطی که دولتی ها به نظر با عدم ‏موضع گیری سخت در برابر آن منتظرند مجلسی ها جزییات بیشتری از طرح شان را اعلام کنند، کارشناسان بسیاری ‏معتقدند این کار مجلس در صورتی که موفق شود و برای اجرا به دولت برسد، در شرایط کسری بودجه چاه جدید هزینه ای برای ‏دولت خواهد بود.

‏ مجلسی ها امیدوار، دولتی ها منتظر و به نظر مردد چهارشنبه بود که سیدمحسن دهنوی، عضو هیأت رییسه مجلس خبر داد طرح مذکور اعلام وصول شده است و گفت: انتظار داریم با ‏تصویب و اجرای طرح مبتنی بر تخصیص سهمیه بنزین به هر خانوار به ازای هر کد ملی، کاهش آثار تورمی در دهک های ‏پایین تر، کاهش فاصله طبقاتی و ضریب جینی در اقتصاد ملی از نتایج مهم آن باشد.

روز ‏گذشته نیز احمد امیرآبادی فراهانی عضو دیگر هیأت رییسه مجلس با اشاره به جزییات این طرح گفت: زمانی که دولت می خواهد کارت سرپرست را مجدد شارژ کند، موظف است کل باقی ‏مانده آن را براساس قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس خریداری و به حساب سرپرست واریز کند که زیرساخت های این طرح ‏توسط شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی آماده شده است‎.

‎ دولتی ها نیز در روز های گذشته واکنش هایی به طرح پارلمان نشینان داشتند.

روز چهارشنبه بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ‏در حاشیه نشست هیأت دولت در واکنش به طرح مجلس اعلام کرد: برخی نمایندگان مجلس درحال تنظیم این طرح هستند، اما تا ‏زمانی که طرحی پیشنهاد نشده نمی توان اظهار نظری درباره آن کرد‎.

‎‏ او افزود: درباره تغییر سهمیه بندی بنزین در دولت بحث نشده و ‏بستگی دارد چه چیزی تصویب شود.

او با اشاره به سهمیه در نظر گرفته شده در طرح نمایندگان برای هر فرد، متذکر شد: در این صورت میزان بنزین سهمیه ای عددی بیش از 60 ‏میلیون لیتر در روز خواهد بود که با میزان فعلی برابر است.

برای ما فرق ندارد و ما به یک قیمت می دهیم و مابقی باید در ‏حساب یارانه ای افراد واریز شود‎.

‎‏ فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز روز گذشته درباره این ‏موضوع گفت: در حال حاضر، شرایط تخصیص سهمیه بنزین همچون گذشته است و اگر هیأت دولت تصمیم جدیدی در این باره ‏اتخاذ کند، پس از تصویب، ملزم به اجرای آن هستیم‎.

‎‏ به گفته او، تاکنون مصوبه ای ابلاغ نشده و باید جزییات و روند پیشرفت ‏این طرح را از کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی جویا شد.

‏ بلند شدن صدای مخالفان میان کارشناسان در این میان، کارشناسان بسیاری درباره تبعات طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار هشدار می دهند.

‏کارشناسان می گویند با وجود تکلیف ارایه شده به دولت برمبنای قانون برای اصلاح این شرایط، به دلیل تبعات گسترده اجتماعی ‏هرگونه اصلاحی در این روند اشتباه، این اصلاحات به آینده نامعلومی احاله شده است.

بنابراین آزموده را آزمودن خطاست.

اگر ‏ارایه دهندگان این طرح به دنبال عدالت اجتماعی هستند، مسلما مسیر را بر عکس" طی خواهند کرد‎.

آنها می گویند براساس این طرح با افزایش قیمت جهانی نفت و فرآورده های نفتی یا کاهش ارزش پول ملی، مبلغ واریز شده به ‏حساب شهروندان نیز افزایش خواهد یافت.

بر این اساس، کارشناسان معتقدند طبق قوانین موجود، ارایه هر طرحی با بار مالی ‏توسط نمایندگان، بایستی به همراه منبع تأمین هزینه های آن طرح باشد.

سوال این است که این هزینه چگونه و از کجا پوشش داده ‏خواهد شد؟ یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که تخصیص 30 لیتر بنزین به هر فرد ایرانی به معنی اختصاص حدودا 20 ‏میلیون بشکه بنزین در ماه خواهد بود.

به عبارتی دولت باید هر ماه معادل قیمت فوب خلیج فارس بیش از 20 میلیون بشکه بنزین ‏را به حساب شهروندان ایرانی واریز کند.

این صحبت ها در میان کارشناسان در شرایطی بیان می شود که لازم است بدانیم به ‏صورت متوسط سالانه بالاترین حجم صادرات نفت خام کشور در چهاردهه اخیر، روزانه کمتر از 2 میلیون و 500 هزار بشکه ‏در روز بوده است.

با احتساب تفاوت قیمت نفت خام و بنزین در بازارهای انرژی جهان، این طرح حدود یک سوم درآمد نفت ‏کشور را، البته در بالاترین میزان 40سال گذشته، به خود اختصاص خواهد داد، هر چند کل صادرات نفت کشور درحال حاضر، ‏تکافوی این عدد را هم نخواهد داد‎.

حفر چاه هزینه ای جدید برای دولت درباره این طرح نمایندگان، زهرا کریمی اقتصاددان و عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه مازندران به شهروند می ‏گوید: در شرایطی که دولت در تنگنای شدید مالی قرار دارد، این طرح سراسر هزینه است و مشخص نیست بر چه مبنایی ‏پارلمان نشینان این بخش ماجرا را رد می کنند و حتی می گویند برای دولت درآمدزا نیز خواهد بود.

اصلا قابل درک نیست که ‏بر چه اساسی و از کجای چنین طرحی، دولت می تواند درآمد به دست بیاورد.

‏ او می افزاید: به مردم سهمیه بنزین می دهند و آخر ماه هم پول سهمیه های باقی مانده را گران تر از آن چیزی که برایشان تمام شده ‏به آنها می دهند.

این سراسر هزینه است و درآمدی برای آن نمی توان متصور بود.

البته در کنار اینها، این طرح علاوه بر ‏بروکراسی های موجود برای نظم دهی و مدیریت، بروکراسی مفصل و مضاعف می طلبد که خود این موضوع هم برای دولت ‏هزینه زاست.

‏ این اقتصاددان خاطرنشان می کند: حتی می توان به این طرح از بُعد قاچاق سوخت نیز توجه کرد.

چنین طرحی می تواند بسیاری ‏را که در استان های مرزی زندگی می کنند و از قضا جزو قشر محروم جامعه نیز هستند تحریک کند و در چنین شرایط ‏اقتصادی بنزین خود را برای قاچاق به دست قاچاق بران بسپارند و آن را با قیمتی بیش از آنچه دولت با آنها حساب می کند، ‏بفروشند.

‏ کریمی همچنین یادآور می شود: درحال حاضر گروه های عمده ای از مردم تحت فشار اقتصادی شدید قرار دارند و بسیاری از ‏کسب و کار ها یا با کاهش شدید درآمدها روبه رو هستند یا به تعطیلی کشیده شده اند.

نارضایتی در میان گروه های کم برخوردار و ‏کسانی که به لحاظ اقتصادی در فشارند درحال افزایش است.

شاید نگرانی از تشدید نارضایتی های اقتصادی و در پی ‏آن بی ثباتی اجتماعی که شکل خواهد گرفت، سبب شده نمایندگان دست به چنین اقداماتی بزنند اما اینکه با چنین طرحی تا چه ‏اندازه بتوان در برابر چنین موضوعاتی ایستاد، مشخص نیست.

‏ او همچنین می گوید: در شرایطی که دولت دست و پا می زند تا از هر راهی برای خود منبع درآمدی ایجاد کند و آن را به زخم ‏کسری بودجه بزند، مجلس درصدد برآمده تا چاه های هزینه ای جدید حفر کند.

به نظر این سیاست های پوپولیستی به دنبال راه ‏چاره برای شرایط موجود نیست بلکه بیشتر به دنبال خودنمایی است.

‏ این استاد اقتصاد خاطرنشان می کند: شرایط نامناسب اقتصادی موجود سبب شده تا برخی افرادی که وعده های توخالی ‏می دهند و می گویند بقیه نتوانستند عدالت را برقرار کنند از شرایط سوء استفاده کنند و در ظاهر نشان دهند که آنها می خواهند ‏عدالت رابرقرار کنند.

‏کریمی در انتها می گوید: دولتی که بر اساس اقتضائات درآمدی خود دست در جیب بانک مرکزی دارد و تلاش می کند این ‏موضوع را با عملی کردن راه های دیگر کم کند تا بتواند تورم را کنترل کند، اگر برای او هزینه جدیدی بتراشید باز هم به خانه ‏اول باز خواهد گشت و هیزم بیشتری برای آتش تورم فراهم خواهد شد.

موضوعی که باید بدانیم دود آن به چشم همه مردم به ‏خصوص آنهایی که در شعار می خواهند عدالت یارانه ای بیشتری برایشان فراهم کنند، خواهد رفت.

‏ گفتنی است؛ طرح پارلمان نشینان در شرایطی مطرح شده است که شرایط اقتصادی نامناسب، دولت و ملت را در تنگنای جدی ‏قرار داده است.

فشار نمایندگان برای تغییرات یارانه ای در حوزه بنزین آن هم در شرایطی که کارشناسان آن را دور از منطق می دانند و دولتی ها ‏هم به نظر چندان تمایلی به آن ندارند، چه نتیجه ای در وضعیت اقتصادی دولت و مردم به بار خواهد آورد.

‏ نوشته تبعات ترسناک طرح سهمیه بندی بنزین خانوار اولین بار در روز نو پدیدار شد.


کلید واژه ها: سهمیه بندی بنزین - سهمیه بندی - بنزین - سهمیه - نمایندگان - تغییر - میلیارد تومان - یارانه - بندی - خانوار - هزار - مجلس شورای اسلامی - میلیارد - نمایندگان مجلس - حمل ونقل عمومی - برآورد - اختصاص - مجلس - شورای اسلامی - سهمیه بنزین - مجلس یازدهم - عدالت - تومان - سنگین - خودرو - موضوع - گذشته - نظام - حدود - شعار

آخرین اخبار سرویس:
قوانین فعالیت معادن سختگیرانه تر شده/85 درصد سرمایه گذاری خارجی استان در صنایع معدنی است

شاخص های بورس مهم اروپا تحت تأثیر کرونا

افزایش تقاضا برای دلار در معاملات جهانی

انتقاد مدیر بانک مرکزی آمریکا از نابرابری در این کشور

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

بی ام و جریمه شد

تهران یکصد و دومین قطب مالی جهان

تهران یکصد و دومین قطب مالی جهان

BMW جریمه شد

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در افسریه

پیش بینی بهبود تقاضای نفت به 100 میلیون بشکه در روز

2300 میگو در استان بوشهر صید شد/ افزایش 60 درصدی صید در سال جاری

طرز تهیه آش کشک خوشمزه برای فصل پاییز

2300 میگو در استان بوشهر صید شد/ افزایش 60 درصدی صید در سال جاری

جزییات خودروی جدید بازار ایران اعلام شد: انتشار مشخصات فنی و کاتالوگ جک T8 از سوی کرمان موتور (+عکس)

یکه تازی دلار در معاملات جهانی

وحشت کرونایی ترمز صعود نفت را کشید

انتقاد مدیر بانک مرکزی آمریکا از نابرابری در این کشور

تولید 900 هزار بشکه نفت و گاز نروژ در خطر تعطیلی قرار گرفت

بی ام و جریمه شد

بی ام و جریمه شد

امضای یاداشت تفاهم میان منطقه آزاد جبل علی امارات و رژیم صهیونیستی

بی ام و جریمه شد

لیست عرضه های اولیه مهر ماه سال 99

وضعیت تجارت ایران با اروپا در هفت ماهه سال 2020

واردات نخ خارجی 38 درصد کاهش یافت

پیش بینی قیمت خودرو در پاییز؛ سه دلیل گرانی خودرو | شانس برنده شدن در قرعه کشی های خودرویی چقدر است؟

افتتاح اولین مرکز طبی کودکان در ایران

نحوه پرداخت بدهی کارفرمایان به سازمان تأمین اجتماعی

قیمت خرید تضمینی گندم تغییر می کند؟

بخش خصوصی دولت را تنها نمی گذارد

پیش بینی سازمان بهداشت جهانی درباره تعداد قربانیان کرونا پیش از توزیع واکسن

7 ماه انتظار برای دریافت یک میلیارد یورو

تست هوش تصویری

تولید 900 هزار بشکه نفت و گاز نروژ در خطر تعطیلی قرار گرفت

مزایا و مضرات فلفل سبز و قرمز

تولید 900 هزار بشکه نفت و گاز نروژ در خطر تعطیلی قرار گرفت

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال+ جدول ارزش هر ارز به تومان

انتقاد مدیر بانک مرکزی آمریکا از نابرابری در این کشور

کشت دوباره برنج در 55 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

وحشت کرونایی ترمز صعود نفت را کشید

یکه تازی دلار در معاملات جهانی

رزمی حسینی، وزیر پیشنهادی صمت دوتابعیتی است؟+ سند

احیای 12 واحد صنعتی راکد و غیر فعال در استان قم

تلاش برای گواهی شدن 10 محصول کشاورزی در گیلان

پیام مهم دلار برای بازار سرمایه چیست؟

سازمان بهداشت جهانی: قربانیان کرونا به 2 میلیون نفر می رسد

508 پی اس ایی؛ قویترین خودروی خیابانی پژو معرفی می شود/ ترکیبی فعال از خلاقیت و فناوری(+عکس)

هیوندای i30 جدید در تریم N لاین معرفی شد/ هاچ بک قدرتمند کره ای جذاب تر از همیشه! (+عکس)

فهرستی از عرضه اولیه های بورس در پاییز 99

کولاک رکود در زمستان سخت اقتصاد اروپا؛ افزایش بیکاری و به صدا درآمدن زنگ خروج از اتحادیه

پیش بینی سقوط دلار در 2021؛ آمریکا باید منتظر رکود 2 رقمی باشد

9سال پیش سکه 750 هزار تومان/ افزایش 45 هزار تومانی در یک نصفه روز

پیام مهم دلار برای بازار سرمایه چیست؟

نرخ هر کیلو مرغ 19 هزار تومان شد

نحوه پرداخت بدهی کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

بانک ها حاضر نیستند خود را در توسعه ملی مشارکت دهند

جزییات تجارت ایران با 27 کشور اروپایی

لیست عرضه اولیه های پاییز امسال

9سال پیش سکه 750 هزار تومان/افزایش 45 هزار تومانی در یک نصفه روز

رکوردشکنی نگران کننده آمار ابتلا به کرونا در ایران در ابتدای پاییز | فصلِ سختِ نارنجی رسیده است | نمودارها را ببینید

پرفروش ترین گوشی های موبایل نوکیا در چهارم مهر

سهم کشاورزی از محل اعتبارات کلان کشور زیر 5 درصد است

رکوردشکنی نگران کننده آمار ابتلا به کرونا در ایران در ابتدای پاییز | فصلِ سختِ نارنجی رسیده است | نمودارها را ببینید

انواع موتورسیکلت را چند بخریم؟

ترمز قیمت کالاهای اساسی کشیده می شود

رییس جمهوری بهره برداری از 422 طرح گردشگری و ورزشی را کلید زد

توضیح دبیر ستاد تنظیم بازار درباره قیمت گوشت و برنج

مقایسه خودرو ولوو V40 و ولوو XC60

پیش از توزیع گسترده واکسن کرونا شمار قربانیان به 2 میلیون می رسد

9سال پیش سکه 750 هزار تومان/افزایش 45 هزار تومانی در یک نصفه روز

سهام پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به مردم هرمزگان تعلق بگیرد

قیمت اقلام اساسی در چهارم مهر

جانز هاپکینز: مبتلایان به کرونا در آمریکا از 7 میلیون نفر فراتر رفت

فهرستی از عرضه اولیه های بورس در پاییز 99

تداوم اختلالات سامانه جامع تجارت!

سهام پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به مردم هرمزگان تعلق بگیرد

قیمت اقلام اساسی در بازار

زیان تولیدکنندگان جوجه یکروزه به 180 میلیارد تومان رسید

پیش از توزیع گسترده واکسن کرونا شمار قربانیان به 2 میلیون می رسد

سازمان بهداشت جهانی: شمار قربانیان کووید-19 به 2 میلیون تن می رسد

چه کسانی مشمول بخشودگی جرائم مالیاتی می شوند؟

حضور افراد در بازار سرمایه باید میان مدت و دراز مدت باشد

پیش از توزیع گسترده واکسن کرونا شمار قربانیان به 2 میلیون نفر می رسد

امروز نرخ هر کیلو مرغ 19 هزار تومان است.

سازمان بهداشت جهانی: شمار قربانیان کووید-19 به 2 میلیون تن می رسد

توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار

وعده ها برای کاهش قیمت تخم مرغ محقق نشد/دولت نهاده تامین نکرد

چهارمحال و بختیاری دومین تولیدکننده شیر در کشور است/ خروج سالانه 100 هزار تن شیر از استان

جدیدترین خبر از عرضه اولیه هفته آینده

ورود احتمالی واکسن کرونا به بازار چین

وضعیت تجارت ایران با اروپا در هفت ماهه سال 2020

اداره اموال تملیکی کهگیلویه و بویراحمد تقویت می شود

تامین اعتبار ساخت پل نهراب با حمایت بنیاد مستضعفان

بازار مسکن معمولاً در پاییز آرام است

سقوط 164 میلیارد دلاری ارزش ذخایر نفت روسیه

معاملات ارزهای دیجیتالی در اروپا قانونمند می شود

همکاری بانک دانمارکی با دویچه بانک آلمان در پولشویی 600 میلیون دلاری

افزایش صادرات گاز ایران به ترکیه در ماه جولای

روسیه صادرکننده اول گندم در بازارهای جهانی می شود

تبعات ترسناک طرح سهمیه بندی بنزین خانوار

تبعات ترسناک طرح سهمیه بندی بنزین خانوار