مطالب مرتبط:
بن سلمان توافق صلح امارات و اسراییل را تایید می کند
آمریکا: توافق صلح میان امارات و اسراییل یک دستاورد تاریخی است
امارات: صلح با اسراییل در راستای تقابل با ایران نیست
بن سلمان توافق صلح امارات و اسراییل را تایید می کند
بن سلمان در خفا توافق صلح امارات و اسراییل را تایید می کند
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 11:402020-08-15بين الملل

چرا امارات با اسراییل صلح کرد؟


ترس از ایران، امارات و اسراییل را به هم نزدیک کرد / احتمالا برنامه آمریکا و اسراییل این است که توجه اصلی در خاورمیانه کم کم از اسراییل به سمت ایران تغییر کند.

- عصرایران؛ رضا غبیشاوی" - درباره توافق صلح اخیر میان اسراییل و امارات و تصمیم دو طرف برای عادی سازی روابط و برقراری رابطه دیپلماتیک دوجانبه می توان نوشت: 1- نظر موافقان و مخالفان مخالفان چه می گویند:اول – کشورهای عربی برای حل مسئله فلسطین و اسراییل، طرح پیشنهادی ملک عبدالله پادشاه وقت سعودی را تصویب و در قالب طرح صلح عربی به اسراییلی ها ارائه کردند.

مهمترین بخش این طرح این است در صورت عقب نشینی اسراییل به مرزهای 1967 و به رسمیت شناختن دولت فلسطین از سوی اسراییل و امریکا و سازمان ملل متحد، همه کشورهای عربی نیز اسراییل را به رسمیت خواهند شناخت و رابطه عادی میان دو طرف برقرار خواهند شد.

این طرح در سازمان کنفرانس اسلامی (سازمان همکاری اسلامی) هم به تصویب رسید و همه کشورها با آن موافقت کردند البته به استثنا ایران.

اقدام امارات نقض تصمیمات و قطعنامه های اتحادیه عرب و همچنین ناقض تعهدات و همسویی امارات با دیگر کشورهای عربی است.

دوم – این اقدام امارات، به معنی نادیده گرفتن حقوق فلسطینی ها و اقدامات اسراییل علیه فلسطینی هاست.

این اتفاق، از فشارها بر کابینه اسراییل به ویژه شخص بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل خواهد کاست.

نتانیاهو که به دلیل سیاست های غیرانسانی و غیرقانونی مانند گسترش شهرک نشینی یهودیان اسراییل در خاک فلسطین، محاصره غزه و تلاش برای الحاق بخش هایی از خاک فلسطین به اسراییل، نابود کردن طرح دو کشور، تاکید بر الحاق قدس شرقی به اسراییل و حمایت از اقدامات نژادپرستانه مانند اعلام اسراییل به عنوان کشور یهودی در انزوا قرار دارد و در داخل نیز با مخالفت های گسترده به دلایل متعدد از جمله پروندده های فساد مالی روبه رو است اما امارات به نتانیاهو امتیاز داد و جایگاه او را در داخل اسراییل تقویت کرد.

سوم - موضوع فلسطین را نمی توان با مسائل دیگر مقایسه کرد.

تفاوت بزرگی میان مسئله فلسطین و دیگر منازعات وجود دارد.

داستان فلسطین، داستان ملتی است که بیش از 8 دهه برای کسب استقلال و همزمان، مقابله با اشغالگری تلاش می کنند.

اسراییلی ها در همه سال های اخیر تلاش کرده اند هویت مردم فلسطین را نابود کنند.

آنها از طریق تهوید (یهودی سازی) هر آنچه که متعلق به فلسطینییان مسلمان و مسیحی است تلاش می کنند برای اسراییل مشروعیت سازی کنند.

سیاست اشغال و تهوید شامل اقدامات مختلف از جمله تغییر نام شهرها، تغییر نام خیابان ها، تغییر نام محله ها از اسامی محلی و بومی به اسامی یهودی، تغییر بافت جمعیتی و تلاش برای افزایش نسبت جمعیت یهودیان به مسلمان است.

تغییر بافت جمعیتی از طریق شهرک سازی برای یهودیان در سرزمین های فلسطینی و قدس شرقی (با اکثریت مسلمان) است تا با افزایش نسبت یهودیان نسبت به مسلمانان، اقدامات علیه هویت مسلمانان، مشروعیت یابد.

اسراییل مجموعه ای از اقدامات غیرانسانی، غیرقانونی و غیراخلاقی را علیه مردم فلسطین در پیش گرفته و به هیچ کدام از تصمیمات و قطعنامه های بین المللی برای رعایت حقوق فلسطینی ها متعهد نبوده است.

اسراییل حتی به ایجاد دولت فلسطین در مرزهای 1967 در کنار اسراییل، رضایت نمی دهد.

برخلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان مل، منطقه اشغالی جولان سوریه و بخش های اشغالی شرق شهر قدس را به خاک خود الحاق کرده است و به شهرک سازی برای یهودیان اسراییلی در خاک فلسطینی ها در کرانه باختری و شرق شهر قدس ادامه می دهد؛ اقدامی که از سوی سازمان ملل، اتحادیه اروپا و حتی امریکای قبل از ترامپ، به عنوان اشغالگری توصیف می شود.

اسراییل مانع از کسب استقلال فلسطین و تشکیل دولت مستقل و قابل حیات فلسطین می شود.

اگر نمی توان علیه این اقدامات کاری کرد حداقل نباید به این اقدامات پاداش داد.

اقدام دولت امارات در صلح با اسراییل و به رسمیت شناختن آن، پاداشی به همه این اقدامات نادرست است.

چهارم - تاکنون شرط رابطه اسراییل با کشورهای عربی و اسلامی، حل مسئله فلسطین بود اما این شرط و ابزار چانه زنی در حال خروج از دست فلسطینی هاست.

در نتیجه، موضع فلسطینی ها در رویارویی با اسراییل، تضعیف می شود.

موافقان چه می گویند: (نظرات موافق، نظر نویسنده نیست و صرفا بیان بخشی از نظرات است)اول - برخی موافقان این تصمیم مدعی هستند: مسئله فلسطین به مسئله ای پیچیده و تقریبا غیرقابل حل تبدیل شده است.

همه راه حل های سیاسی کنونی برای این مسئله موفقیت آمیز نبوده اند و به نوعی به بن بست رسیده اند.

در نتیجه امارات خود به تنهایی و جداگانه به دنبال راه حلی برای این مسئله بود و با تفکیک دو موضوع فلسطین - اسراییل و امارات - اسراییل از یکدیگر توانست با طرف اسراییلی به چارچوبی برای حل مسائل موجود در رابطه دوجانبه برسد.

امارات مشکل در رابطه با اسراییل را حل کرد اما در بخش رابطه فلسطین - اسراییل همچنان از طرف فلسطینی حمایت می کند و این دو، تناقضی باهم ندارند.

همانطور که ایران و بریتانیا باهم رابطه دارند و یکدیگر را به رسمیت می شناسند اما ایران در موضوعات بسیاری، منتقد و مخالف اقدامات بریتانیاست.

دوم – مخالفت های کنونی مقامات فلسطینی و دیگر کشورهای عربی و اسلامی قبل از این هم در برابر اتفاقات مشابه روی داده بود اما بعد از مدتی، شرایط به حالت عادی بازگشت.

مثلا وقتی انورسادات رییس جمهوری مصر با اسراییل توافقنامه صلح امضا و اسراییل را به رسمیت شناخت و دو طرف، رابطه دیپلماتیک برقرار کردند و سفیر مبادله و سفارتخانه تاسیس کردند تقریبا همه کشورهای عربی از آنها انتقاد کردند و حتی کار به جایی رسید که مصر از سازمان اتحادیه عرب نیز اخراج و مقر اتحادیه هم به خارج از مصر منتقل شد.

در آن مقطع ایران نیز رابطه اش را با مصر قطع کرد اما امرور شرایط به حالت عادی بازگشته است و دیگر کسی از مصر بابت رابطه با اسراییل انتقاد نمی کند.

سوم – وقتی دولت فلسطین (به ریاست محمود عباس ) و دو کشور عربی دیگر یعنی مصر و اردن با اسراییل رابطه دیپلماتیک و رسمی برقرار و توافقنامه صلح امضا کرده اند؛ اسراییل را به رسمیت شناخته و با آن سفیر مبادله کرده اند و از مزیت های این رابطه برخوردارند چرا امارات نباید چنین کاری کند؟ هر کشوری براساس استقلال رای خود می تواند برقراری رابطه با طرف های دیگر تصمیم بگیرد.

چهارم – وقتی کشورهای اسلامی می توانند بالاترین سطح رابطه سیاسی اقتصادی را با چین داشته باشند در حالی که دولت چین، مسلمانان چینی ایغور را تحت برنامه های محوسازی هویت اسلامی قرار می دهد؛ آنها را در اردوگاه های تحمیلی و اجباری قرار می دهد و حقوق و آزادی ها و هویت نژادی – دینی آن را مورد هدف قرار می دهد.

وقتی می توان با هند بالاترین رابطه سیاسی اقتصادی را داشت در حالی که دولت این کشور حقوق مسلمانان منطقه کشمیر را نقض می کند و آنها را تحت آزار قرار می دهد و بخش هایی از سرزمین اسلامی (کشمیر) توسط دولت غیراسلامی اشغال شده است چه تفاوتی میان مسلمانان کشمیر و ترکستان شرقی (سین کیناپ چین) با مسلمانان فلسطین وجود دارد که از سوی اسراییل مورد اشغال و ظلم و ستم هستند.

(تعبیر اشغال کشمیر توسط هند از سوی دولت پاکستان و برخی احزاب فعال در این منطقه استفاده می شود) همچنین منطقه صحرای غربی (شمال شرقی آفریقا) هم اکنون بخش عمده آن در کنترل دولت مراکش است.

جبهه پولیساریو حزب اصلی مردم این منطقه در کنار دولت الجزایر، حضور ارتش مراکش در این منطقه را اشغال می خوانند اما همه کشورها با مراکش رابطه دارند.

پنچم – این توافق، راه را برای سفر و سرمایه گذاری شهروندان امارات به اسراییل و فلسطین باز خواهد کرد.

در این وضعیت ارتباط امارات با فلسطینی ها و عرب های اسراییل که همان فلسطینیان دارای شناسنامه اسراییلی هستند باز خواهد شد و این موضوع تاثیر مثبتی بر وضعیت فلسطین خواهد داشت.

2- چرا امارات به چنین کاری دست زد؟ اول – تنهایی: امارات بعد از جنگ یمن، می توان گفت با نوعی تنهایی روبه رو شده است.

امارات در جنگ یمن بعد از عربستان سعودی بیشترین هزینه مالی و خسارت جانی را با کمترین بهره و پیروزی داشت.

در برابر ایران، آسیب پذیر است.

با همسایگان خود از جمله عمان و قطر و حتی سعودی اختلاف نظر دارد.

از عمان ناراضی است.

با قطر، رابطه اش را کاملا قطع کرده است.

اختلافات با سعودی هم در صحنه یمن بروز کرد وقتی طرف های مورد حمایت سعودی و امارات در یمن وارد نزاع مسلحانه شدند.

سعودی ها از دولت یمن به رهبری منصور هادی حمایت می کنند و اماراتی ها از استقلال طلبان جنوب یمن.

امارات نمی خواهد مثل کویت، سیاست منطقه ای نداشته باشد و منزوی باشد و سیاست سکوت را در پیش بگیرد بلکه خواهان نقش افرینی منطقه ای است.

اماراتی ها همچنین نمی خواهند مثل بحرین، تابع و امتداد سعودی باشند.

اماراتی ها با نوعی تنهایی روبه رو هستند.

دوم – ایران: اماراتی ها برای حفظ امنیت خود به ویژه در مقابل ایران، به دنبال افزایش وزن سیاسی خود هستند.

آنها فکر می کنند با این اقدام (رابطه با اسراییل) می توانند در مقابل ایران قدرتمندتر شوند وابزاری را در مقابل ایران، در دست داشته باشد.

ترس از ایران، امارات و اسراییل را به هم نزدیک کرد.

سوم - محمد بن زاید: در حال حاضر، بالاترین مقام سیاسی امارات، شیخ خلیفه است که به دلیل بیماری، برادرش شیخ "محمد بن زاید" (ولیعهد ابوظبی) کار را در دست گرفته است و عملا به نفر اول کشور امارات تبدیل شده است.

او با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی (ولیعهدی که عملا نفر اول است) نیز دوگانه ماجراجویی را تشکیل داده اند.

هر دو به نوعی به دنبال ماجراجویی و اقدامات غیرمعمول و خطرناک هستند.

این دوگانه جنگ در یمن را آغاز کرد.

از تحریم های حداکثری ترامپ علیه ایران حمایت کرد.

از دولت شرق لیبی (ژنرال کودتاچی خلیفه حفتر) حمایت می کند.

با قطع رابطه و تحریم و محاصره قطر به دنبال سرنگونی حکومت فعلی این کشور هستند.

وارد نزاع با ترکیه شدند.

محمد بن زاید اماراتی هم در یمن با سعودی ها به اختلاف خورده است.

در سوریه راهش را از ریاض جدا کرد و ضمن برقراری رابطه کامل با دمشق و بازگشایی سفارت در سوریه، با بشار اسد رییس جمهوری سوریه تلفنی گفتگو کرد و از جبهه مخالفان اسد خارج شد.

همزمان، با خروج از جبهه مخالفان فعال ایران، نشانه هایی برای عادی سازی رابطه با ایران فرستاد و رابطه ابوظبی - تهران در حال بازگشت به شرایط عادی قبلی است.

شخص محمد بن زاید (ولیعهد ابوظبی) یکی از دلایل توافق صلح امارات با اسراییل است.

چهارم - شباهت ها و تفاوت های اسراییل و امارات:هر دو دارای جمعیت کم و سرزمین کم هستند.

امارت 83 هزار کیلومترمربع مساحت و 9 میلیون نفر جمعیت دارد که 8 میلیون نفر خارجی مقیم و یک میلیون نفر شهروند هستند.

اسراییل 20 هزار کیلومتر مربع مساحت و 9 میلیون نفر جمعیت دارد که 20 درصد آنها فلسطینی تباران مسلمان و مسیحی یا عرب اسراییلی هستند.

هر دو رابطه خوبی با امریکا و اروپا دارند.

هر دو از ناحیه ایران، احساس خطر می کنند.

هر دو به نوعی در منطقه خاورمیانه، احساس تنهایی می کنند.

3- وضعیت فعلی اسراییل و به رسمیت شناخته شدن آن در خاورمیانه اسراییل یکی از عجیب و غریب ترین ها در جهان است.

به عنوان مثال حاضر نیست مرزهای کشور مورد ادعای خود را ترسیم یا اعلام کند.

در میان کشورهای عربی، در حال حاضر سه کشور فلسطین، مصر و اردن، اسراییل را به رسمیت شناخته و با آن رابطه کامل دارند.

سفرا و سفارتخانه های اسراییل هم در قاهره و امان وجود دارند و سفرای مصر و اردن در تل آویو.

اسراییل به نوعی در خاورمیانه در انزوا به سر می برد.

قبل از این جمهوری اسلامی موریتانی در مقطی از زمان با اسراییل رابطه داشت و اسراییل را به رسمیت شناخته بود اما سپس این تصمیم را لغو کرد.

در میان کشورهای جنوب خلیج فارس، چندی قبل بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به مسقط سفر و با قابوس بن سعید سلطان عمان دیدار و گفتگوی مفصلی داشت.

دو طرف رابطه ای رسمی و دیپلماتیک ندارند اما این اتفاق اعلام رابطه غیررسمی میان دو طرف بود.

قطر هم با اسراییل رابطه غیررسمی دارد.

شیمون پرز وقتی در سمت "رییس حکومت اسراییل" بود به دوحه قطر سفر داشت و نمایندگان قطر هم با سفر به تل آویو پول نقد به غزه منتقل کردند تا نیازهای دولت حماس به صورت موقت رفع شود.

وزیران خارجه بحرین و اسراییل باهم دیدار داشتند.

دولت سعودی هم در عصر محمد بن سلمان جوان (ولیعهد) شاهد کاهش دشمنی میان دو طرف و نشانه هایی حاکی از ورود ریاض و تل آویو به جاده کاهش اختلاف و تنش است از جمله اینکه سعودی به هواپیماهای هندی در مسیر اسراییل اجازه استفاده از اسمان این کشور را داد.

با این همه اسراییل در میان کشورهای عربی و اسلامی در انزواست.

رابطه فرهنگی و تجاری میان دو طرف برقرار نیست.

شهروندان کشورهای اسلامی نمی توانند به اسراییل و فلسطین سفر کنند و شهروندان اسراییل هم نمی توانند چنین سفرهایی داشته باشند (مگر کشورهایی که با اسراییل رابطه رسمی دیپلماتیک دارند).

به عنوان مثال اسراییل با اینکه در آسیاست اما عضو فدراسیون فوتبال آُسیا (ای اف سی) نیست بلکه در فدراسیون اروپا عضویت دارد و مسابقات باشگاهی اش هم در قالب اروپا انجام می شود.

4- ایران و اسراییل و امارات با برقراری رابطه اسراییل و امارات، اسراییل یک گام دیگر به ایران نزدیکتر شد.

این اقدام قطعا به ضرر ایران است.

اسراییل برای اولین بار در ساحل خلیج فارس و نزدیکی جنوب ایران هم حضور خواهد داشت.

در حال حاضر اسراییل در میان همسایگان ایران با جمهوری اذربایجان، ارمنستان و ترکمستان، سه هسایه شمالی رابطه عادی و دیپلماتیک دارد و سفارتخانه اسراییل در سه شهر باکو، عشق آباد و ایروان وجود دارد.

باید منتظر سفارت و کنسولگری اسراییل در ابوظبی و دبی بود.

در صورت افزایش فشارهای ایران بر امارات، گزینه همکاری امارات با اسراییل علیه ایران وجود دارد و احتمالا مقامات ایران از این به بعد باید مواظب این گزینه باشند.

البته اشاره به این نکته مهم است که امارات همزمان با عادی سازی روابط و صلح با اسراییل، رابطه با ایران را نیز از تنش دور کرده است و هم اکنون تهران - ابوظبی رابطه عادی و به دور از تقابل سابق را دارند.

امارات در چند ماه اخیر، به آزادسازی پول های متوقف شده و توقیف شده ایران در سایر نقاط جهان کمک کرده است؛ نفتکش توقیفی ایران به دستور آمریکا در آبهای امارات را فراری داده و به دنبال کمک به رفع تحریم های امریکا علیه ایران است.

وزیران خارجه دو کشور هم در برهه اخیر، دو مرتبه تلفنی و یک دیدار مجازی داشته اند.

امارات اولین کشوری بود که با آغاز بحران کرونا، برای ایران کمک های پزشکی و بهداشتی ارسال کرد.

این در حالی است که تا قبل از این، امارات یکی از بازیگران اعمال تحریم امریکا علیه ایران بود.

5 – آیندهبعید نیست در گام بعدی کشورهای بیشتری از جمله بحرین و عمان و قطر نیز به سمت علنی کردن رابطه با اسراییل یا اعلام امضای توافق صلح با اسراییل و عادی سازی رابطه با اسراییل و برقراری رابطه دیپلماتیک و تبادل سفیر گام بردارند.

در این صورت احتمالا برنامه دولت آمریکا به ریاست ترامپ و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل این باشد که توجه اصلی در خاورمیانه کم کم از اسراییل به سمت ایران تغییر کند.

------------------------------------ بیشتر بخوانید:
کلید واژه ها: اسراییل - کشورهای عربی - سازمان کنفرانس اسلامی - سازمان - امارات - آمریکا و اسراییل - ایران - مخالفان - عادی سازی روابط - برقرار - عربی - فلسطین - میان - مسئله فلسطین - ملک عبدالله - رسمیت - شناخت - رابطه - سازمان ملل - دیپلماتیک - خاورمیانه - عقب نشینی - اسراییلی - عادی - کنفرانس - عبدالله - برقراری - برنامه - اسلامی - امریکا

آخرین اخبار سرویس:
واشنگتن پست: پامپئو تهدید کرده سفارت آمریکا در بغداد را تعطیل می کند

تهران یکصد و دومین قطب مالی جهان

حماس به روند گفتگوی ملی اهمیت زیادی می دهد

امارات: نیازی به صلح با اسراییل برای مقابله با ایران نداشتیم

الجزیره: 2 نفر در تظاهرات مصر کشته شدند

هنیه: حماس به روند گفتگوی ملی اهمیت زیادی می دهد

توافق با ایران بعد از انتخابات سخت خواهد بود

ترامپ یک قاضی محافظه کار را برای کرسی دیوان عالی انتخاب می کند

ناراحتی سفیر آمریکا در سازمان ملل از عدم همراهی اروپایی ها در تحریم ایران

افزایش لجام گسیخته موارد فوتی بر اثر کرونا در آمریکا

درخواست یونان از ترکیه درباره حل اختلافات

ناراحتی سفیر آمریکا در سازمان ملل از عدم همراهی اروپایی ها در تحریم ایران

ترامپ «ایمی بارت» را نامزد قاضی دیوان عالی آمریکا می کند

دیدار پامپئو و دبیر شورای امنیت ملی ژاپن

امارات: اسراییل طرح الحاق را تا ابد به تعویق نمی اندازد

مبتلایان به کرونا در آمریکا از 7میلیون نفر فراتر رفت

دفاع قاطع از تولید تا رسیدگی به خصوصی سازی مسئله دار/ بحران انتقال قدرت در امریکا/ هفته طغیان کرونا/ پرسپولیس علیه سد میزبان

حزب الله عراق درباره ادامه حضور نظامیان آمریکایی در این کشور هشدار داد

گلهای کلاسیک و به یادماندنی آس رم به یوونتوس

سناتور سابق آمریکایی در برنامه زنده تلویزیونی سکته کرد

تظاهرات ضد عادی سازی روابط با اسراییل در سودان

گزینه احتمالی ترامپ برای کرسی خالی دیوان عالی آمریکا مشخص شد

سایه کرونا بر سر بورسهای اروپایی

ترامپ «ایمی بارت» را نامزد قاضی دیوان عالی آمریکا می کند

ترامپ فردی «ایمی بارت» را نامزد قاضی دیوان عالی آمریکا می کند

سایه کرونا بر سر بورس های اروپایی

گزیده روزنامه های 5 مهر 1399

5 ورزش عجیب وساده برای مغز که شما را باهوش تر می کنند

عناصر تکفیری 15 نیروی امنیتی را در شمال نیجریه کشتند

سایه کرونا بر سر بورسهای اروپایی

آینده پژوهی روابط ایران و عربستان در دهه 2030/ عوامل واگرایی و تنش زایی در مناسبات تهران-ریاض کدامند؟

روزنامه ابرار ورزشی| خط و نشان سرخ ها برای السد

کشته شدن 15 نیروی امنیتی در نیجریه

داغ فراموش نشدنی سردشت

ماهیان غضروفی خلیج فارس در معرض خطر انقراض

سقوط یک فروند هواپیمای نظامی در اوکراین/ 22 تن جان باختند

فروش خودروهای بنزینی در این ایالت آمریکا ممنوع شد

اعلام جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی ایران

ماهیان غضروفی خلیج فارس در معرض خطر انقراض

حاشیه جدید استوکس!+ویدئو

سقوط مرگبار یک هواپیما در اوکراین

سایه کرونا بر سر بورسهای اروپایی

هشدار گردان های حزب الله عراق به آمریکا

قمار «بن سلمان» در موضوع عادی سازی؛ کاهش نفوذ عربستان و شکست‎های چندجانبه در منطقه و جهان

مقامات بحرینی، شاعری را به دلیل مخالفت با سازش با صهیونیست ها بازداشت کردند

روزنامه فرهیختگان ورزشی| فینالیست می شویم و برمی گردیم

2 نفر در تظاهرات مصر کشته شدند

آینده پژوهی روابط ایران و عربستان در دهه 2030/عوامل واگرایی و تنش زایی در مناسبات تهران-ریاض کدامند؟

قرقاش: امارات نمی تواند از تعداد جنگنده های اف-35 که می خواهد ازآمریکا بخرد اطلاعاتی منتشر کند

ترامپ: بعد از انتخابات، توافق با ایران را سخت تر می کنم

ترامپ: بعد از انتخابات، توافق با ایران را بسیار سخت تر خواهم کرد

سلفی مادر و دختری یکتا ناصر + عکس

روزنامه گل| شجاع به ایران بازنمی گردد؟!

شاعر بحرینی به دلیل مخالفت با سازش بازداشت شد

ترامپ:بعد از انتخابات، شروط توافق با ایران را بسیار سخت تر می کنم

تمرین نظامی زنان در قدیم +عکس

امارات: اسراییل طرح الحاق را تا ابد به تعویق نمی اندازد/ هدفمان از عادی سازی رویارویی با تهران نیست

ترامپ:بعد از انتخابات، شروط توافق با ایران را بسیار سخت تر می کنم

افزاش چشمگیر صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر

عبور شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از مرز 7 میلیون نفر

فیلم تازه منتشر شده از حمله تروریستی به رژه نیرو های مسلح در اهواز (18+)

سقوط یک هواپیما در خارکوف اوکراین+ فیلم

بدون اقدام جمعی قربانیان کرونا به 2میلیون نفر می رسند

ترامپ: بعد از انتخابات، توافق با ایران را بسیار سخت تر خواهم کرد

لوکس ترین تبلت های بازار چند؟ +جدول

رییس شورای اروپایی فعال شدن مکانیسم ماشه را رد کرد

آیا درصورت بروز درگیری و اختلاف بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری، ارتش آمریکا ورود می کند؟ / پنتاگون: ما هیچ نقشی در حل اختلافات نخواهیم داشت، نقشی هم در انتقال قدرت نداریم / احتمال استناد ترامپ به «قانون شورش» پس از انتخابات

الجزیره: 2 نفر در تظاهرات مصر کشته شدند

احداث دیوار و نصب دوربین حرارتی؛ راهکاری جدید برای بستن پرونده مرز های عراق و سوریه

دونالد ترامپ: بعد از انتخابات، شرایط توافق با ایران را سخت تر خواهم کرد

دیدار پامپئو و دبیر شورای امنیت ملی ژاپن

22 کشته در سقوط یک هواپیما در خارکوف اوکراین

روزنامه گل| شجاع به ایران بازنمی گردد؟!

دیوار و دوربین حرارتی در مزرهای عراق و سوریه نصب می شود

22 کشته در سقوط یک هواپیما در خارکوف اوکراین

2.5 هکتار از کوه آبیدر کردستان در آتش سوخت

تل آویو و بیروت به توافق رسیده اند

حمله در نزدیکی دفتر نشریه شارلی ابدو «یک اقدام تروریستی» بود

بعد از انتخابات، شرایط توافق با ایران را سخت تر خواهم کرد

امارات: اسراییل طرح الحاق را تا ابد به تعویق نمی اندازد/ هدفمان از عادی سازی رویارویی با تهران نیست

احضار سفیر تاجیکستان به وزارت خارجه

ادعای رویترز درباره احضار سفیر ایران در فرانسه

برگزاری دور جدید گفت وگوهای معاونین وزرای خارجه ایران و روسیه در مسکو

جلالی: ایران قصد دارد با همکاری روسیه واکسن کرونا تولید کند

بارزانی ها همچنان خواستار جدایی کردستان از عراق

حمله در نزدیکی دفتر نشریه شارلی ابدو «یک اقدام تروریستی» بود

پمپئو: امیدواریم که اروپایی ها در فشار علیه ایران به ما ملحق شوند

فرانسه حمله روز جمعه در پاریس را تروریستی اعلام کرد

مبتلایان به کرونا در آمریکا از 7 میلیون نفر فراتر رفت

اتحادیه اروپا: حفظ برجام ضروری است

کشورهایی که پایتخت خود را تغییر داده اند

واکنش ایران به بیانیه حقوق بشری اتحادیه اروپا

سقوط یک فروند هواپیمای نظامی در اوکراین/ 22 تن جان باختند

همکاری روسیه با ایران با وجود تهدیدات امریکا ادامه می یابد

فرانسه حمله روز جمعه در نزدیکی دفتر شارلی ابدو را تروریستی اعلام کرد

حمله در نزدیکی دفتر نشریه شارلی ابدو «یک اقدام تروریستی» بود

رییس جمعیت علمای اهل سنت عراق بر حمایت از حشدالشعبی تأکید کرد

شارل میشل: لغو تحریم ها براساس برجام ادامه دارد

فرانسه حمله مسلحانه در نزدیکی نشریه شارلی ابدو را تروریستی خواند

ترامپ: بعد از انتخابات، توافق با ایران را بسیار سخت تر خواهم کرد

چرا امارات با اسراییل صلح کرد؟

چرا امارات با اسراییل صلح کرد؟