مطالب مرتبط:
نشست بررسی کتابخانه بدون کتاب
اولین کتابخانه مترو تهران افتتاح شد/ هم افزایی ارزشمند دو نهاد عمومی در شهر تهران با محوریت کتاب
اولین کتابخانه مترو تهران افتتاح شد/ هم افزایی ارزشمند دو نهاد عمومی در شهر تهران با محوریت کتاب
سهم 83 درصدی غیرتهرانی ها در فروش تابستانه کتاب
ظریف: ماکرون ناقل پیام ترامپ نبود| به عربستان پیشنهاد می کنم طرح صلح هرمز را بررسی کنند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 12:002020-08-15سياسي

نشست بررسی کتابخانه بدون کتاب


طی نشستی با حضور معاونان و جمعی از مدیران کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران، طرح نظری «کتابخانه بدون کتاب» ارائه و جنبه های مختلف اجرایی شدن آن مورد بررسی قرار گرفت.

- طی نشستی با حضور معاونان و جمعی از مدیران کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران، طرح نظری کتابخانه بدون کتاب ارائه و جنبه های مختلف اجرایی شدن آن مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، نشست ارائه طرح نظری کتابخانه بدون کتاب سه شنبه 21 مرداد با حضور امین متولیان، معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی، محمدهادی ناصری طاهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران، سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل تامین منابع، لیلی هاشمی، مدیرکل فناوری اطلاعات، اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت ها، سکینه خاتون مهدیان پور، مشاور معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی، سیدمهدی حسینی، معاون اداره کل توسعه کتابخانه ها و مشارکت ها و سجاد محمدیان، رییس اداره پژوهش نهاد در کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست امین متولیان طی سخنانی گفت: یکی از الگوهای تعریف شده در حوزه پژوهشی نهاد، حل مساله یا طراحیِ خدمت گراست که بر اساس ظرفیت دانشی و تجربی همکاران نهاد بناشده است.

جناب آقای محمدیان که هم رییس اداره پژوهش و هم دانشجوی قریب المنتهای دوره دکترای علم اطلاعات و دانش شناسی هستند در چارچوب این الگو، مطالعه بر روی طرح کتاب خانه بدون کتاب را شروع کردند و امروز نتیجه آن را با لحاظ متغیرها و خدمات متناسب با کتابخانه های عمومی کشور از یک سو و بازاریابی و تامین محتوای فرهنگی هنری از سوی دیگر ارائه می کنند.

البته دیگر همکاران بزرگوار نیز در این مسیر طرف مشاوره و هم فکری ایشان قرار گرفتند که از آنها هم ممنونیم.

نسل جدیدی از کتابخانه ها در ادامه سجاد محمدیان، رییس اداره پژوهش نهاد به تشریح طرح کتابخانه بدون کتاب و گفت: ایده کتابخانه بدون کتاب نخستین بار توسط دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا در آمریکا مطرح شد.

کتابخانه های بدون کتاب نسل جدیدی از کتابخانه ها هستند که در آن از کتاب کاغذی خبری نیست و به جای کتاب کاغذی به کاربران تجهیزات و امکانات دسترسی به منابع الکترونیکی داده می شود.

همچنین فضای فیزیکی این کتابخانه ها میزبان برنامه های متنوع کتابخانه است.

وی افزود: در بیانیه ماموریت کتابخانه بدون کتاب آمده که ماموریت این گونه کتابخانه ها فراهم آوردن دسترسی فناورانه برای کاربران کتابخانه جهت ارتقاء آموزش و سواد ترویج خواندن و تجهیز آنها به ابزار لازم برای رشد به عنوان شهروندان عصر دیجیتال است و چشم انداز آن تبدیل شدن به برترین کتابخانه عمومی پایتخت به لحاظ کمیت و کیفیت خدمات است.

آشنایی با ویژگی های کتابخانه های بدون کتاب محمدیان درباره تفاوت کتابخانه بدون کتاب با سایر کتابخانه ها گفت: اگرچه کتابخانه های بدون کتاب به لحاظ داشتن فضا و تجهیزات با کتابخانه های سنتی مشترک هستند، اما تجهیزات در کتابخانه های سنتی در اختیار کتابخانه بوده، درحالی که تجهیزات در کتابخانه های بدون کتاب در اختیار کاربر قرار دارد.

همچنین منابع ارائه شده در کتابخانه های سنتی منابع کاغذی و دسترسی به این منابع محدود است و خدمات ارائه شده در این کتابخانه ها نیز خدماتی ثابت هستند.

اما منابع کتابخانه های بدون کتاب، الکترونیکی بوده و دسترسی به آنها از راه دور نیز میسر است و خدمات ارائه شده در این کتابخانه ها نیز از تنوع ویژه ای برخوردار است.

رییس اداره پژوهش نهاد ادامه داد: همچنین با اینکه کتابخانه های بدون کتاب و کتابخانه های دیجیتال در منابع الکترونیک و دسترسی از راه دور مشترک هستند، اما کتابخانه های بدون کتاب دارای فضای فیزیکی و همچنین تجهیزات ویژه برای دسترسی به منابع الکترونیکی هستند.

ضرورت های ایجاد کتابخانه های بدون کتاب محمدیان درباره ضرورت های ایجاد کتابخانه بدون کتاب نیز توضیح داد: ضرورت کتابخانه های عمومی بدون کتاب بر اساس 4 نیاز مهم شامل نیاز به ایجاد دسترسی بیشتر با توجه به محدودیت منابع، سپس نیاز به درآمدزایی برای کتابخانه ها، نیاز به توسعه خدمات و نیاز به افزایش بهره وری کتابخانه ها تبیین می شود؛ چرا که این کتابخانه ها بدون محدودیت زمان، مکان منابع و کتابدار هستند.

همچنین این کتابخانه های پلتفرمی با بهره وری بالا، دارای طرح کسب و کار هستند.

وی در ادامه ضمن پرداختن به موضوعاتی چون مولفه های کتابخانه های عمومی بدون کتاب، پرداختن به اجزا و ساختار آن شامل  منابع الکترونیک، تجهیزات، فضا، کتابدار و خدمات و همچنین محاسبه هزینه ها و ارزشگذاری خدمات، به تشریح مراحل اجرایی پنج گانه آن شامل انتخاب و آموزش کتابداران ، طراحی فضا ، فراهم آوری منابع الکترونیک ، طراحی پلتفرم و تهیه و راه اندازی تجهیزات پرداخت.

توجه به طرح های نوین در ارائه خدمات کتابخانه ای در ادامه مهدی رمضانی با مثبت ارزیابی کردن چشم انداز طرح کتابخانه بدون کتاب گفت: جای خوشبختی دارد که در نهاد ابداعات خوبی در حوزه فعالیت های کتابخانه ای صورت گرفته و نهاد به سمت طراحی و اجرایی کردن طرح هایی رفته که کمتر مجموعه هایی جسارت حرکت در این مسیر و پذیرفتن ریسک اجرای آن را داشته اند و امیدوارم این جلسه شروعی خوب برای کاری ماندگار و اثرگذار در حوزه کتابخانه های عمومی باشد.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد افزود: درباره مفهوم سازی و شکل دهی به مفهوم  کتابخانه بدون کتاب در اذهان مخاطبان کتابخانه های عمومی، نیاز به کار ویژه ای داریم.

همچنین بحث تأمین نیروی انسانی از مهم ترین مباحث و مراحل اجرایی کردن این طرح است و به نظر می رسد تخمین های مالی ارائه شده نیاز بررسی های بیشتر دارد.

همچنین موضوعات نرم افزاری، مباحث حقوقی تأمین منابع الکترونیک در این کتابخانه ها، مسائل مالی برای تجهیز این کتابخانه مبتنی بر تجهیزات الکترونیک از دیگر مسائل مهم در این حوزه است.

لزوم تسریع در ارائه خدمات نوین برپایه بررسی های عمیق سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل تأمین منابع نهاد نیز طی سخنانی گفت: شرایط ویژه حاکم بر جهان امروز باعث تغییرات عمده ای در نوع مواجهه مخاطب با منابع تأمین کننده نیازهای او شده که کتابخانه ها نیز از این امر مستثنی نیستند.

با اینکه این تغییرات با نوعی تقلیل گرایی همراه بوده است، اما با این حال هیچ عقل سلیمی تردید نمی کند که این تغییرات لازمه دنیای امروز است و نه تنها لازم است بلکه برای اجرای طرح های این چنینی حتی دیر هم شده است.

وی با اشاره به برخی طرح های در دست اجرا در اداره کل منابع نهاد در این زمینه گفت: باید فصل تمایز فعالیت این نوع کتابخانه با فعالیت های جاری در نهاد مشخص شود و همچنین به مباحثی چون مسائل حقوقی، توان نرم افزای، تأمین نیروی انسانی و مهارت لازم برای اداره این کتابخانه و بررسی مجدد تخمین های مالی توجه ویژه داشت که می توان جلسات بیشتری را برای پرداختن به این موضوعات اختصاص داد.

همچنین اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت ها به بیان مسائلی درباره الزامات اجرایی کردن این طرح به لحاظ فضای مورد نیاز، تعداد کاربران تحت پوشش، برآوردهای مالی، سرانه قیمت گذاری خدمات آن در مقایسه با کتابخانه های موجود و هزینه های سخت افزاری راه اندازی و همچنین خدمات پیش بینی شده برای ارائه در این کتابخانه ها پرداخت که حاضران به بیان نظراتی در این موضوعات پرداختند.

چگونگی بازاریابی محتوا در این طرح تعیین کننده است متولیان معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد نیز با اشاره به لزوم بررسی های مداوم و تغییرات احتمالی در جهت تکمیل این طرح گفت: تعیین کننده اصلی در این ایده، اولا و بالذات، بازاریابی محتوا بر اساس خدمت چند مسیره است که البته نیاز به عامل توجیه شده مسلط بر این امر دارد.

سکینه خاتون مهدیان پور، مشاور معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نیز در این نشست عنوان کرد: با توجه به اینکه این طرح هزینه های زیادی درپی خواهد داشت، باید دستگاه های دیگر را هم برای اجرایی کردن آن به مشارکت بطلبیم.

همچنین با توجه به جنبه های بازاریابی و مارکتینگ در اداره این کتابخانه، می توان از ظرفیت های بخشی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در رابطه با اقتصاد فرهنگ فعالیت دارد، برای تأمین نیازهای این حوزه استفاده کنیم.

لیلی هاشمی، مدیرکل فناوری اطلاعات نهاد نیز در این نشست گفت: باید به موقعیت مکانی کتابخانه مورد نظر برای تبدیل به کتابخانه بدون کتاب و ویژگی های ظاهری و فضای مورد نیاز برای آن توجه داشت تا بتوان مخاطبان بیشتری را ترغیب به مراجعه به این کتابخانه کرد.

مسائل و اقتضائات بازاریابی در جنبه های مختلف این طرح می طلبد تا با حضور کارشناسان خبره این حوزه به یک برنامه اقتصادی مشخص رسید تا اهداف این طرح برآورده شود.

کتابخانه بدون کتاب و پاسخگویی به نیاز مخاطبان امروز محمدهادی ناصری طاهری، نیز در ادامه این نشست طی سخنانی عنوان کرد: هم ایده و هم طرح اجرایی کتابخانه بدون کتاب طرح بسیار جذابی است که جای آن در نهاد خالی بود؛ چراکه کتابخانه ها نیاز به یک نوآوری جدید و متناسب با فناوری های روز دارند که ارائه این طرح از این جهت کار ارزشمندی است.

اما با توجه به اینکه این کتابخانه اولین الگو از این دست کتابخانه ها خواهد بود و حجم سرمایه گذاری قابل توجهی را می طلبد، حتما به یک پیوست تبلیغاتی و اطلاع رسانی دقیق و قوی نیاز دارد تا این کتابخانه به خوبی شناسانده و نحوه استفاده و نیازمندی های آن نیز به خوبی تبیین شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران تأکید کرد: راه اندازی این کتابخانه می تواند گام مهمی در جهت تأمین نیازهای نوجوانان و جوانان امروزی که ارتباط بیشتری با دنیای اینترنت و تجهیزات الکترونیکی دارند باشد و در ادامه می تواند ذهنیت و نگاه موجود به کتابخانه ای عمومی را متحول کند.

لزوم آموزش های تخصصی برای کتابداران کتابخانه بدون کتاب در ادامه سیدمهدی حسینی، معاون اداره کل توسعه کتابخانه ها و مشارکت نیز عنوان کرد: ما در کتابخانه های مرکزی نمونه هایی از این چنین طرح هایی را پیش بینی کرده بودیم، اما اینکه یک کتابخانه صرفا به عنوان کتابخانه بدون کتاب راه اندازی شود، ایده بسیار خوبی است.

ولی باید به مسائلی چون تأمین نیروی انسانی متخصص برای این کار و هدف گرفتن مخاطبانی که توانایی استفاده از تجهیزات الکترونیکی را داشته باشند نیز توجه کنیم.

وی افزود: در واقع ما برای تربیت کتابدار متخصص در این کتابخانه باید خلاء های موجود در نظام آموزشی در حوزه کتابداری را برطرف کنیم، چرا که در دانشگاه ها مباحث حوزه کتابداری به این موضوعات نمی پردازد و باید آموزش هایی در این زمینه برای نیروی انسانی ماهر در این کتابخانه ها درنظر گرفت.

فرزانه پارسا رییس اداره آموزش نهاد هم در باره اولویت های آموزشی برای همکاران این کتابخانه و نیز تحولاتی که این سبک کتابخانه در روند آموزش اعضا به بار می آورد نیز نکاتی ارائه کرد.

در پایان بنا شد تا کمیته پیشبرد این ایده با مسئولیت مدیرکل امور کتابخانه ها تشکیل شده و هم زمان با تکمیل طرح از کتابخانه های نامزد اجرای آن در شهر تهران بازدید کنند.


کلید واژه ها: کتابخانه - کتاب - کتابخانه ها - نهاد کتابخانه های عمومی کشور - کتابخانه های عمومی - نهاد کتابخانه های عمومی - کتابخانه مرکزی - مدیرکل - معاون - نشست - پارک شهر - عمومی - بررسی - محمدهادی ناصری - پژوهش و فناوری - حضور - نظری - فناوری - مدیران - توسعه - مختلف - مرکزی - مورد - قرار - کشور - پارک - نهاد - مهدی - امین - جنبه

آخرین اخبار سرویس:
شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه خوزستان با مدیرکل موقوفات حوزه های علمیه

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

تعبیر خواب صدای وحشتناک از آسمان

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت، خبری که تکذیب شد

قوه قضاییه قطع انگشت سه کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

انتخابات آمریکا| رأی گیری زودهنگام در چند ایالت آغاز شد

طرح واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش در مجلس/ چرا کنکور از سال 87 تاکنون حذف نشده است؟

تعبیر خواب کوتاه بودن عمر

شرکت کنندگان در مسابقات قرآن برای هدف متعالی تر تربیت شوند

فعلِ »توانستن«، وجه امر ندارد

دوسالانه های ملی سرامیک جریان سازند

رییس جمهور مستقر را باید هم نظارت کرد هم حمایت

1400 تخت بیمارستانی به ظرفیت های درمانی 7 استان اضافه شد

بهنام بانی: آدم حساسی نباشید / عکس

هشدار اف بی آی در مورد مداخله خارجی در انتخابات 2020

رعایت حجاب »الزام« است یا نیست

ماشه خـــالی

متن زیبا در مورد اصالت و ریشه

برجام برای مردم و امنیت ملی

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

تعبیر خواب عروسی دوستم چیست

تعبیر خواب ماهی یخ زده در یخچال

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

جهنمی به نام «لایکی».../ «لایکی» چه بر سر نوجوانان می آورد؟!

مطالعات بافت های تاریخی شهرهای خرم آباد و بروجرد انجام می شود

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

تصاویر/ دیدار رییس دانشگاه فرهنگیان کشور با نماینده ولی فقیه درکاشان

تعبیر خواب حاملگی خود

دلیل صدای انفجار در شرق تهران مشخص شد

هیئت همدلی| باز شدن پای موکب خدام الحسین فریدونکنار برای کار جهادی/ از توزیع دفتر حسینی تا ساخت خانه به نیت ارباب

محمد مهدی پور عرب گردهمایی یادگاران هشت سال دفاع مقدس

وزیر ارشاد درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت

در آرزوی کفش طبی!

واکنش آشنا به مصاحبه احمدی نژاد با رادیو فردا با هشتگ عملیات روانی

تصویر سند تاریخی مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

5 دلیل عدم اجرای سند تحول آموزش و پرورش/ سند 2030 ظرف 6 ماه عملیاتی شد اما سند تحول در 9 سال اجرا نشد

تأسی به فرهنگ انقلاب اسلامی عامل پیروزی های مردم یمن است

نام شهدای دوران دفاع مقدس زینت خیابان های ما شد تا هیچ گاه راه گم نکنیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

50 برنامه محوری هفته دفاع مقدس در سوادکوه برگزار می شود

تعبیر خواب تصادف قطار

30 شهریور ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب می رود

رییس جمهور گواتمالا به بیماری کرونا مبتلا شد

ساعت رسمی کشور، یکشنبه 30 شهریور یک ساعت به عقب برمی گردد

نشست های کتابخوان در زنجان به صورت مجازی برگزار می شود

«محمدحسین حرمی» از مدیران پیشکسوت رسانه ملی درگذشت

قطع دست سه کودک به خاطر سرقت صحت ندارد

بخش عمده تربیت جوانان متعهد و ولایت مدار درخانواده شکل گرفته است

تعبیر خواب دارچین

کتابخانه های عمومی پایگاه امن فرهنگی در جامعه هستند

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

نظر آیت الله سیستانی درباره وظایف فرزند

تکذیب شایعه اجرای حکم قطع انگشت 3 کودک

شرایط کرونایی باعث شد هیئات کم حاشیه تر و با کیفیت تر بشوند/ منبر دیگر یک رسانه سنتی نیست و تاثیرش جهانی شده است

تجربه نگاری تشکل ها در سامانه «کالک»/ بسیج دانشجویی بین تشکل های دانشجویی وحدت ایجاد می کند

وضعیت محلات شوش و هرندی در مرحله هشدار/ شهرداری: 45 روز دیگر به مردم گزارش عملکرد می دهیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

خیر کاشانی ساختمان 60 میلیاردتومانی خود را به دانشگاه فرهنگیان کاشان واگذار کرد

رهبر اپوزیسیون کانادا: مانع راه اندازی 5G توسط هوآوی می شویم!

خصلت فرهنگی خست آماری چالش جدی در برابر زیرساخت داده مکانی

کدخدایی: مراقب باشیم در زمین «ترامپ» بازی نکنیم

ترتیل صفحه 487 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

تجمع اعتراضی طلاب همدان در محکومیت خیانت کشورهای عربی منطقه برگزار می شود

کشورهای عربی دست بسته خود را تسلیم رژیم صهونیستی کردند

نقش عالمانه رهبری در فرو نشاندن غوغاسالاری انتخابات 88

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

عبرت از یک پدیده

عادی سازی روابط بحرین و امارات مانع نابودی اسراییل نمی شود

جهان اسلام روابط حکام عربی با اسراییل را محکوم می کند

خیران یزدی در سال 98 بیش از 60 میلیارد ریال به بقاع متبرکه کمک کردند

فشار کاخ سفید بر اعضای شورای امنیت برای تحریم ایران

اصناف و بازاریان یزد در تأمین مسکن جوانان پیشقدم شوند

جریان های سیاسی و احزاب به فکر حل مسائل اساسی جامعه نیستند

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

واکنش قوه قضاییه به شایعه قطع انگشتان محکومان در زندان ارومیه

نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان درگذشت شیح صلاح الدین حسامی را تسلیت گفتند

حضور آیت الله اعرافی در شبکه استانی دنا

واکنش قوه قضاییه به ادعای تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک

تعبیر خواب بادکنک

آغاز زودهنگام رای گیری انتخابات 2020 در برخی ایالات آمریکا

تصویر سند تاریخی بسیار مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

عملکرد دقیق یک واکسن مهم کووید-19 به زودی مشخص می شود

آخرین وضعیت جسمانی الیاس نادران و همسرش

مومنین برای آیت الله ممدوحی دعا کنند

دیدار نهایی مسابقات تنیس آزاد آقایان استان هرمزگان

یادگاران دفاع مقدس البرز خاطره ها را مرور کردند

انتشار حکم امام خمینی (س) برای تشکیل نیروهای سه گانه سپاه + عکس سند

تلاش جدید واشنگتن برای فشار بر اعضای شورای امنیت علیه ایران

نباید اجازه دهیم واقعه عاشورا تحریف عقلی شود

هدایتگری های امام سجاد (ع) عاشورا را زنده نگه داشت

تلاش جدید آمریکا برای فشار بر اعضای شورای امنیت علیه ایران

نشست بررسی کتابخانه بدون کتاب

نشست بررسی کتابخانه بدون کتاب