مطالب مرتبط:
تناقض های عجیب رییس کل بانک مرکزی/اوراق ریالی پرهزینه تر است یا اوراق سلف نفتی؟
تناقض های عجیب رییس کل بانک مرکزی/اوراق ریالی پرهزینه تر است یا اوراق سلف نفتی؟
تناقض گویی های عجیب همتی / اوراق ریالی پرهزینه تر است یا اوراق سلف نفتی؟
تناقض های عجیب رییس کل بانک مرکزی
فروش اوراق سلف نفتی با طرح گشایش اقتصادی رییس جمهوری تفاوت دارد
-50 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 09:152020-08-15اقتصادي

اوراق ریالی پرهزینه تر است یا اوراق سلف نفتی؟ / تناقض های عجیب رییس کل بانک مرکزی


یادداشت اخیر همتی در حمایت از انتشار اوراق سلف موازی نفتی دارای تناقض های فراوانی با گزاره های متقن علمی و همچنین حرف های قبلی وی است و همین موضوع نگرانی ها درباره ضعف کارشناسی طرح دولت برای پیش فروش نفت را تشدید می کند.

- طرح عرضه اوراق سلف موازی نفتی یا همان طرح پیشنهادی دولت برای گشایش اقتصادی از هفته قبل در فضای تصمیم گیری کشور مطرح شده است.

از همان ابتدا کارشناسان اقتصادی انتقادات فراوانی را به طرح مذکور مطرح کردند که مهمترین محورهای آن، بالا بودن هزینه مالی طرح و همچنین از بین رفتن ابزار عملیات بازار باز به عنوان اصلی ترین ابزار کنترل انتظارات تورمی بود.

با توجه به همین موضوع، روسای قوه مقننه و قضاییه در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا خطوط قرمزی برای اصلاح طرح پیشنهادی دولت تعیین کردند که اصلی ترین بخش آن، جلوگیری از بدهکاری دولت بعدی بود.

با این وجود، اخبار غیررسمی حاکی از آن است که دولت علاقه ای ندارد به خطوط قرمز تعیین شده در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا پایبند بماند.

در همین راستا، اخیرا عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام ضمن دفاع از طرح عرضه اوراق سلف موازی نفتی اعلام کرد:"  انتشار هر گونه اوراق، روش تجربه شده در همه دنیا برای هموار سازی هزینه های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان است و بحث هایی مانند آینده فروشی یا بدهکاری دولتهای آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد .

تاکید همتی بر بر طبیعی دانستن مقروض شدن دولت بعدی با انتشار اوراق مذکور و رواج داشتن این موضوع در همه دنیا، نشاندهنده بی تفاوتی دولت به خطوط قرمز تعیین شده در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا است.

فارغ از این موضوع، یادداشت اخیر رییس کل بانک مرکزی در حمایت از انتشار اوراق سلف موازی نفتی دارای تناقض های فراوانی با گزاره های متقن علمی و همچنین حرف های قبلی وی است و همین موضوع نگرانی ها درباره ضعف کارشناسی طرح دولت برای پیش فروش نفت را تشدید می کند.

در ادامه این گزارش نگاهی به موارد مذکور می اندازیم: *ادعای متناقض همتی در دفاع از انتشار اوراق سلف نفتی در بخشی از این یادداشت اینستاگرامی، رییس کل بانک مرکزی با استدلالی عجیب، از انتشار اوراق سلف نفتی در مقایسه با انتشار اوراق ریالی با نرخ بهره ثابت دفاع کرده است.

در این بخش از یادداشت مذکور آمده است: تامین مالی از طریق اوراق سلف نفتی نسبت به اوراق قرضه برای دولت کم هزینه تر است و برای دارنده اوراق هم سود بیشتری به همراه دارد .

این در حالی است که گزاره مطرح شده توسط همتی، گزاره متناقضی است زیرا سود خریدار اوراق از محل هزینه ناشر اوراق یعنی دولت تامین می شود و طبیعتا امکان ندارد در این معامله، هم هزینه دولت (فروشنده) کاهش یابد و هم سود دارنده اوراق (خریدار) افزایش یابد! *اوراق سلف نفتی کم هزینه تر از اوراق ریالی است یا نه؟! حال به سراغ بحث دوم می رویم، آیا همانطور که رییس کل بانک مرکزی مطرح کرده است انتشار اوراق سلف موازی نفتی از اوراق ریالی اسلامی کم هزینه تر از اوراق ریالی است (نرخ بهره کدام اوراق کمتر است)؟ برای بررسی صحت این ادعا، نگاهی به بار مالی انتشار اوراق سلف موازی نفتی در سناریو های مختلف قیمت ارز و نفت در قالب جدول زیر می اندازیم: جدول 1 – سناریوهای مختلف افزایش بدهی دولت در سررسید اوراق سلف نفتی همانطور که در جدول فوق مشخص است هزینه انتشار (نرخ بهره) اوراق سلف موازی نفتی با توجه به قیمت های مختلف ارز و نفت می تواند بین 34 درصد تا 105 درصد باشد.

این در حالی است که در ماه های اخیر، حدود 50 هزار میلیارد تومان اوراق ریالی توسط وزارت اقتصاد با متوسط وزنی نرخ بهره 17 درصد منتشر شده است (نمودار 1) که این موضوع بیانگر بالاتر بودن هزینه انتشار اوراق سلف موازی نفتی در مقایسه با اوراق ریالی در تمامی سناریو های قیمتی نفت و ارز است.

نمودار 1 – هزینه انتشار (نرخ بهره) اوراق بدهی توسط دولت در 5 ماهه نخست 99 *با انتشار اوراق سلف نفتی، انتظارات تورمی کاهش می یابد یا افزایش؟ حال به سراغ بحث دیگر مطرح شده توسط همتی می رویم.

رییس کل بانک مرکزی اعتقاد دارد ویژگی دیگری که اوراق سلف نفتی را از دیگر روش های تامین کسری بودجه دولت متمایز میکند، قابلیت کنترل انتظارات تورمی است.

در واقع، باید گفت شاید اجرای این طرح در کوتاه مدت بتواند بخشی از تقاضای بازار ارز را به سمت خود جذب کند و باعث کاهش قیمت ارز و در نتیجه کاهش انتظارات تورمی شود اما در بلندمدت و از آنجا که بدهی ایجاد شده به صورت ارزی است و نه ریالی، می تواند سبب واگرایی و ناپایداری بدهی دولت و پولی شدن کسری بودجه و در نتیجه تشدید انتظارات تورمی شود.

توضیح آنکه اگر در سررسید اوراق، شرایط تحریمی همچنان پابرجا باشد و دولت نتواند نفت خود را بفروشد و یا بدلیل تحریم ها قابلیت تبدیل ارز به ریال را نداشته باشد، دولت مجبور است برای جبران تعهد خود به مردم دوباره نفت جدیدی (البته با حجم بیشتر) با هزینه انتشار مساوی یا بیشتر از حالت قبل به صورت سلف بفروشد و با درآمد آن اصل و سود اوراق سلف قبلی را تسویه کند.

این اتفاق اگر چند دوره اتفاق بیفتد از مرحله ای به بعد تبدیل به بحران بدهی و پولی کردن کسری بودجه و در نتیجه شکل گیری انتظارات تورمی خواهد شد.

این در حالی است که مزیت مهم انتشار اوراق ریالی این است که با اجرای درست عملیات بازار باز می توان نرخ بهره اقتصاد که همان هزینه انتشار اوراق جدید است را کاهش داد و در نتیجه بدهی پایدار و قابل مدیریت ایجاد کرد و از واگرایی بدهی جلوگیری نمود.

*انتشار اوراق نفتی موجب شکست عملیات بازار باز خواهد شد به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، آسیب مهم دیگری که انتشار اوراق سلف موازی نفتی به همراه دارد کاهش جذابیت اوراق مالی اسلامی و عدم تعمیق بازار بدهی ریالی برای انجام عملیات بازار باز جهت سیاستگذاری پولی است.

بازار بدهی ریالی فعلا از عمق کافی برای انجام عملیات بازار باز برخوردار نیست و وقتی اوراق سلف موازی نفتی با تضمین بازخرید ریالی و با بازدهی انتظاری بالا توسط دولت عرضه شود تقاضا برای خرید اوراق بدهی ریالی با نرخ های ثابت و معقول بشدت کاهش می یابد.

 در نتیجه، از آنجایی که اصل اولیه برای اجرایی سازی عملیات بازار باز وجود یک بازار عمیق اوراق ریالی است، فروش اوراق سلف موازی نفتی موجب خواهد شد بازار ریالی عمیق نشده و امکان انجام عملیات بازار باز بوجود نیاید.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که همتی پیشتر بر اجرای عملیات بازار باز برای هدفگذاری نرخ سود بازار بین بانکی تاکید کرده و گفته بود:  اجرای عملیات بازار باز به ما کمک خواهد کرد تا سیاستگذار و نظام سیاستگذاری پولی کشور را دچار تغییر و تحول عمده نماییم و نگرانی هایی را که تا به حال در مورد اضافه برداشت و برداشت های بین بانکی و بازار بین بانکی داشتیم، از بین ببریم.

با عملیات بازار باز به سمتی خواهیم رفت که آنچه در دنیا در بانکهای مرکزی مدرن دنیا برای اعمال سیاست های پولی عمل می شود، اجرایی گردد .

 اما علی رغم تاکیدات قبلی رییس کل بانک مرکزی مبنی بر انجام عملیات بازار باز، دفاع تمام قد وی از انتشار اوراق سلف موازی نفتی که موجب شکست حتمی عملیات بازار باز خواهد شد، نشان می دهد همتی یا از اجرای عملیات بازار باز پشیمان شده یا موضع گیری اخیرش فاقد دقت کارشناسی و بر اساس تصمیمات سیاسی دولت بوده است.

در مجموع و با توجه با تناقض های جدی یادداشت اینستاگرامی همتی در دفاع از انتشار اوراق سلف موازی نفتی و همچنین گزاره های متقن علمی، می توان نتیجه گرفت طرح پیش فروش نفت یا همان انتشار اوراق سلف موازی نفتی نه تنها از پشتوانه کارشناسی صحیح برخودار نیست، بلکه تبعات اقتصادی فراوان و مهمی برای کشور خواهد داشت.


کلید واژه ها: شورای عالی هماهنگی اقتصادی - اقتصادی - اوراق - کارشناسان اقتصادی - رییس کل بانک مرکزی - عملیات بازار باز - فراوانی - کل بانک مرکزی - نفتی - دولت - هزینه - ابزار - موضوع - موازی - تصمیم گیری - شورای عالی - بانک مرکزی - کارشناسان - بازار باز - قوه مقننه - همان - گیری - انتقادات - انتظارات - کارشناسی - سران قوا - پیش فروش - فروش نفت - محورهای - یادداشت

آخرین اخبار سرویس:
مجلس یازدهم از وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی توضیح بخواهد

تهدیدها در صنعت گاز به فرصت تبدیل شد

رشد بورس در سایه انباشت نقدینگی / مهاجرت سرمایه از بازار سرمایه سکه و ارز را گران می کند

وعده وزیر اقتصاد درباره بازار بورس

40 میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت پژوهشی دانشگاه جندی شاپور دزفول هزینه شد

سکه؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان | جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در 9 مهر 99

واگذاری اموال غیرمنقول مازاد میراث فرهنگی اردبیل در سامانه ستاد ایران قرار گرفت

ضعف مهارت های تجارت بین الملل در شرکت های بزرگ مرکزی مشهود است

تولید کشور در یک دهه گذشته روندی کاهشی داشته است

سخنگوی مجلس:خودروهای دناپلاس در مالکیت مجلس باقی می ماند

بازار مسکن به ثبات می رسد

تلخ ‎ترین روز کرونایی تبریز/ 30 فوتی بالاترین میزان فوتی‎ کرونا در یک روز در تبریز

انتقاد از کوتاهی ها در انتقال حق آبه تالاب بین المللی قوریگل

پروازهای تهران استانبول بدون تست کرونا

ساکنان اردبیل پاییز سردی را آغاز کردند

افتتاح دو اقامتگاه بوم گردی در چناران

جهش ویژه در تولید ماسک

نمایندگان ایلام خواستار تسریع در اجرای طرح های زیرساختی و راهسازی شدند

استخدام کارشناس فروش آنلاین در شرکت لبتو در تهران

استاندار: بهره برداری از ظرفیت های اقتصادی مازندران به 60 درصد رسید

جهانگیری: باید نظارت دقیقی بر شبکه توزیع کالاهای اساسی اعمال شود

افزایش تعداد فوتی های کرونایی در مهاباد

هشت میلیون یورو مجوز سرمایه گذاری خارجی در خراسان شمالی صادر شد

پروازهای تهران استانبول بدون تست کرونا

هشدار معاونت علمی درباره بزرگ شدن شرکت های دانش بنیان و دریافت تسهیلات بیشتر

ببینید | قیمت خانه در تهران بدون محاسبه منطقه 1 چه قدر است؟

بررسی فروش سهام عدالت در بازار سیاه

حفظ 1522 فرصت شغلی با پرداخت تسهیلات کرونایی در لارستان

افزون بر 52 هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی استان یزد انجام شد

لزوم توسعه کشاورزی قراردادی با مشارکت اتحادیه ها و تعاونی های روستایی و عشایری

تعاونی های جوانان با اعطای تسهیلات مورد حمایت قرار می گیرند

حضور فعال بانک رفاه کارگران در نمایشگاه ملی دفاع مقدس

تولید داخلی برای قطع سه میلیارد دلار واردات در کشور کلید خورد

استخدام کارشناس مالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول ارزیابی فنی و اقتصادی در تهران

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز چهارشنبه 9 مهر 99 + جدول

دومین نفتکش ایران هم بدون مزاحمت وارد آب های ونزوئلا شد

دومین نفتکش ایران هم بدون مزاحمت وارد آب های ونزوئلا شد

بیش از 49 هزار خانوار در خراسان رضوی در سامانه الکترونیکی دریافت نفت سفید ثبت نام کرده اند

لغو معاملات الگوریتمی چه تاثیری در بورس دارد؟

آغاز برداشت سلطان خشکبار در مهریز

ارائه کمک هزینه معیشتی به 75 هزار هنرمند

ببینید | احتمال بازگشت دورکاری و سایر محدودیت ها در تهران

نوسان سازها را محدود کنید نه سهامداران را

نیاز به تمهیدات بازدارنده شدیدتر داریم

استخدام کارشناس محصول و برند در پخش سراسری باراکا در تهران

مطالعات طرح های اقتصادی در سمنان ضعفی ندارد/ مسؤولان زودتر وارد اجرا شوند

چرا قیمت مسکن گران شد؟

استخدام حسابدار در شرکت نگین زردکوه کوهرنگ در تهران

پروازهای تهران استانبول بدون تست کرونا

حضور مردم دوباره در بورس پر شور می شود؟

اتمام آزمایش های بالینی دومین واکسن روسی ضد کرونا

«رویال داچ شل»، 9 هزار کارمند را اخراج می کند

چرا دارادوم (پالایشی یکم) در پرتفو نیست؟

ورود دومین نفتکش حامل بنزین ایران به آب های ونزوئلا

عکس روز | امضای قانون حمایت از حیوانات

جذب سرمایه گذاران جدید در حوزه کسب و کارهای شناختی

ضرورت ساخت تجهیزات زیستی پیشرفته و نسل جدید

رهاسازی آب سد وشمگیر / مردم به رودخانه ها نزدیک نشوند

تلخ‎ترین روز کرونایی تهران رقم خورد

حقوق بازنشستگان بالای 4 میلیون تومان می شود + فیلم

شتابدهنده فناوری های محاسباتی در کشور راه اندازی می شود

رونمایی 3 محصول تازه و753 هزار کیلوگرم صادرات در پگاه گیلان

قیمت شمش و میلگرد کاهش می یابد

تامین کود مورد نیاز کشاورزان خراسان جنوبی

استخدام حسابدار و مسئول منابع انسانی و اداری در تهران

جنگ همزمان با کرونا و آنفلوانزا در کهگیلویه و بویراحمد سخت است/افزایش تخت دردی را دوا نمی کند

امروز مطالبات گندم کاران به صورت کامل تسویه شد

دناپلاس اتوماتیک به ترتیب اولویت ثبت نام درحال واگذاری به مشتریان است

2600 میلیارد تومان از منابع درآمدی مازندران مالیاتی است

مطالبات گندم کاران به صورت کامل تسویه شد

پیش بینی برداشت 35 هزار تن سیب در دنا

افتتاح مکان جدید دو شعبه بلوار طاق بستان و شریعتی کرمانشاه

دهمین محموله گندم هند در چابهار پهلو گرفت

افزایش مراکز روزانه نگهداری از سالمندان در همدان

ارتباط مستقیم مدیرعامل بانک مهرایران با کارکنان و مشتریان در مرکز ارتباط مشتریان

بانک رفاه کارگران بیش از 133 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت کرد

ببینید | سقوط داربست روی ماشین ها در سعادت آباد

کارهای غیر ضروری دندانپزشکی را تعطیل کنید

افزایش پرشتاب جمعیت سالمندان کشور

استخدام گرافیست در شرکت سایتال ساخت در تهران

1226 هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به آبیاری نوین تجهیز شد

استخدام مسئول خرید و تامین کالا و کارشناس فروش در تهران

حقوق بازنشستگان کشوری بالای 4 میلیون تومان می شود

به روز رسانی سامانه های خدماتی بانک پاسارگاد

کمکهای معیشتی فردا شب در حساب میلیونها ایرانی

صرافی ملی نرخ دلار و یورو را دوباره گران کرد | جدیدترین قیمت ارزها در 9 مهر 99

13 هزار پروژه صنعتی نیمه کاره در کشور وجود دارد

حقوق بازنشستگان کشوری بالای 4 میلیون تومان می شود

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

اپلیکیشن کیپاد امنیت پول و تسهیل خدمات را همزمان دارد

نیاز به تمهدیدات بازدارنده شدیدتر داریم

جمعیت سالمندی اصفهان فراتر از میانگین کشوری/ خالی بودن 500 تخت سالمندی در اصفهان

راه اندازی بازارچه صنایع دستی در بقعه غلام رسول چابهار

طرح اقدام ملی مسکن در گیلان آغاز شد

تأکید استاندار تهران بر اجرای دستورالعمل های کرونایی/ ارائه خدمت به مراجعین فاقد ماسک، تخلف اداری است

38 مدرسه در لرستان با اجرای طرح آجر به آجر ساخته می شود

میز توسعه روابط تجاری عمان در اتاق بازرگانی فارس آغاز به کار کرد

ورود دومین نفتکش حامل بنزین ایران به آب های ونزوئلا

شاخص های اشتهای ریسک اعتباری بانک توسعه تعاون بررسی شد

اوراق ریالی پرهزینه تر است یا اوراق سلف نفتی؟ / تناقض های عجیب رییس کل بانک مرکزی

اوراق ریالی پرهزینه تر است یا اوراق سلف نفتی؟ / تناقض های عجیب رییس کل بانک مرکزی