مطالب مرتبط:
وساطت سر مربی پاس و مختومه شدن پرونده شکایت از بازیکن چوکا
سقوط خونین پاراگلایدرسوار در سمیرم
فیلم/ لحظاتی دلهره آور از پرتاب صندلی خلبانان قبل از سقوط
سقوط پاراگلایدر در ارتفاعات سمیرم
قول می دهم پرونده برانکو بسته شود/ گل محمدی اسامی بازیکنان را داد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 02:002020-08-14ورزشي

رد خشکی زاینده رود در سقوط درختان اصفهان/ پرونده ای که مختومه نشد


سقوط و قطع درختان در اصفهان پرونده ای است که متهمان مختلفی ازجمله خشک سالی سال های گذشته را در بطن خود دارد، پرونده ای که باوجود مشخص شدن نام مقصران همچنان مختومه نشده است.

- سقوط و قطع درختان در اصفهان پرونده ای است که متهمان مختلفی ازجمله خشک سالی سال های گذشته را در بطن خود دارد، پرونده ای که باوجود مشخص شدن نام مقصران همچنان مختومه نشده است.

خبرگزاری مهر" گروه استان ها: روزهای اول خردادماه بود که مسیرم را سمت پارک شهید رجایی کج کردم و خواستم برای رفتن به خانه پیاده روی کنم؛ باد می آمد اما چندان شدید نبود؛ با همین وزش باد یا بهتر بگویم نسیم تابستانی، چند شاخه یکی از درختان پارک، در مقابل من به نوعی شکست و بر زمین افتاد که سرم شکافته شد و گردنم زخم برداشت.

این روایت حاج محمد یکی از سالمندان اصفهان است که عادت معمولش پیاده روی، دوچرخه سواری و وقت گذرانی در حاشیه زاینده رود، چهارباغ و خیابان های اطراف آن است اما بهار امسال این وقت گذرانی با آسیب جدی به سروصورت او همراه شد به حدی که کار به بیمارستان هم رسید: آمدند و من را بیمارستان بردند و مجبور شدیم چشمم را عمل کنیم؛ عمل چشمم سنگین بود اما به خیر گذشت… این شهروند اصفهانی معتقد است: خدا رحم کرد این شاخه ها مستقیم به چشمم فرو نرفت یا به جای من، روی سر یکی از بچه های داخل پارک که معمولاً تعدادشان زیاد هم هست و آنجا بازی می کنند نیفتاد؛ نمی دانم درخت پوسیده بود یا دلیل دیگری داشت ولی هر دلیلی که دارد به نظرم سقوط این درخت ها خطر جانی دارد و شهرداری باید جوابگوی این امر باشد.

بی فایده بودن پیگیری ها در شهرداری منطقه البته حاج محمد وظیفه خود دیده تا این مشکل را حل کند: خواستم جلوی تکرار این اتفاق ها را بگیرم؛ رفتم شهرداری منطقه سه و دنبال موضوع را گرفتم؛ کسی جواب درست وحسابی به من نداد و پیگیری ها بی فایده بود.

وی افزود: انگار از اول پرونده سقوط درختان در شهرداری بسته شده اما من قانع نشدم و با گواهی پزشکی قانونی از شهرداری برای آسیبی که درخت پوسیده پارک به من زد شکایت کردم؛ قرار است تا چند روز دیگر دادگاهم برگزار شود.

در طول سال های گذشته سقوط درختان به دلایل مختلف بارها در نقاط مختلف کشور تکرار شده است اما این مشکل در شهرهایی مانند اصفهان که خشک سالی یا به عبارت کارشناسان بی تدبیری مسئولان در خشک کردن رودخانه زاینده رود تبعات مختلفی برای آن به همراه داشته است بسیار شدیدتر بوده است به نوعی که حتی در سال های گذشته پای یک نوجوان بر اثر همین سقوط قطع شد و باوجود پیگیری مکرر رسانه ها این پرونده تلخ با وعده وعیدهای مسئولان شهری بدون توجه به زیرساخت های لازم بسته شد.

اخیراً شاید کمتر اتفاق بیفتد که شاخه درخت روی سر یک شهروند سقوط کند اما در طول سال گذشته تاکنون بارها خودروی مردم اصفهان که در حاشیه خیابان های سبز شهر پارک شده از سقوط درختان آسیب دیده است.

سقوط دومینووار درختان روی خودروها مختص یک خیابان یا یک روز خاص نمی شود و حداقل از ابتدای سال 99 مانند سال های گذشته بارها این اتفاق در نقاط مختلف شهر رخ داده است.

مهران یکی از همین شهروندان اصفهانی است که خاطره ای تلخ از تجربه سقوط درخت روی خودروی خود دارد، وی دراین ارتباط به خبرنگار مهر" گفت: با هزار گرفتاری و وام توانستم بعد از پنج سال زندگی مشترک، خودرو بخرم اما یک روز که زیر درختی در حاشیه خیابان پارک کردم، موقع برگشتن دیدم که شاخه درخت روی خودرو افتاده و سقف را له کرده است؛ خدا را شکر می کنم که این اتفاق آسیب جانی نداشت ولی ضرر مالی شدیدی دیدم.

انتقاد مردمی به عملکرد شهرداری در مواجهه با سقوط درختان در این چند ماه که افتادن درختان شهر زیاد شد و فیلم های مربوط به آن دست به دست چرخید، از شهروندان عادی گرفته تا کارشناسان و مسئولان دلایل ریزودرشتی برای این سقوط برشمردند.

در این میان کارشناسان از تنش آبی به عنوان یکی از عوامل مهم سقوط درختان یاد می کنند؛ متوسط افت درازمدت سالانه سطح آب زیرزمینی استان اصفهان 41 سانتی متر بوده است و مجموع آبخوان های زیرزمینی استان اصفهان بیش از 12 میلیارد مترمکعب اعلام شده است؛ در بیش از سه دهه گذشته این استان با مشکلات تنش آبی و جریان متناوب خشکی زاینده رود دست وپنجه نرم می کند و این خود عاملی است که علاوه بر آسیب های محیط زیستی مختلف در استان اصفهان که هریک پرونده ای طومارگونه را به خود اختصاص می دهد در شکستن درختان تأثیرگذار بوده است.

تبر زدن بر پیکر بی گناه درختان تنها راه حل شهرداری اصفهان! درحالی که کارشناسان یکی از این عوامل سقوط را اتفاقاً عملیات های عمرانی متعدد شهرداری در سطح شهر عنوان می کنند، متأسفانه شهرداری اصفهان نیز به جای راه حل های بلندمدتی که به حفظ چنارهای کهن و گاه تاریخی اصفهان کمک کند تنها راه حل تبر زدن بر پیکر بی گناه درختان را می شناسد راه حلی که تجربه ماه های اخیر نشان می دهد روشی فاقد اثر مؤثر است و در تمام دنیا غیر کارشناسی تلقی می شود.

یک فعال محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار مهر" به دلایل پدیده سقوط درختان در شهر اصفهان پرداخت و گفت: خطر سقوط درختان اصفهان از سال ها قبل مطرح شد و در هفته های گذشته افزایش یافته است.

محمد کوشافر، به عوامل متعدد که ریسک سقوط درختان را افزایش می دهد، اشاره کرد و افزود: دلایل سقوط درختان هم طبیعی است و هم به تنش های محیطی برمی گردد؛ آلودگی هوا، افزایش دما در تابستان و عملیات های عمرانی به همراه تنش های آبی ریسک سقوط درختان در اصفهان را افزایش می دهد.

قطع و وصل شدن زاینده رود عامل اصلی سقوط ها وی با اشاره به تنش کیفی و کمی آب و عوامل انسانی و عمرانی مؤثر در سقوط درختان تصریح کرد: شاید بتوان تنش های مربوط به نوسانات سطح آب های زیرزمینی و افت آبخوان ها و تغییرات کیفی آب را در شدت سقوط درختان در اصفهان مهم ترین علت برشمرد؛ قطع و وصل مستمر جریان زاینده رود هم، در افزایش درختان خطرآفرین در شهر بی تأثیر نیست.

آیا نباید به فکر روزهایی باشیم که چتر چنار عباس آباد گردشگران را به یکی از‬ زیباترین خیابان های جهان دعوت می کند و این روزها تنها ردیفی از درختان قطع شده چنار را به چشم گردشگران می کشاند که برخلاف روش های کارشناسی شده دنیا هیچ نهال جوانی نیز جایگزین نشده است کوشافر افزود: خشکی متناوب زاینده رود و بحران آب ناشی از آن علاوه بر اینکه مستقیماً بر درختان اثر دارد، باعث کاهش خلل و فرج مؤثر خاک شده و تغذیه ریشه درختان از رطوبت خاک حتی در زمان جاری شدن رودخانه با دشواری بیشتری انجام می شود.

وی با هشدار خطر فرونشست زمین به علت جریان منقطع زاینده رود گفت: با افت کیفیت خاک، زاینده رود همچون قبل قادر به تقویت آب خوان ها نخواهد بود و همین اتفاق بر کیفیت فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک مؤثر است و با تغییرات خاک، درخت هم دچار اختلالاتی می شود و در نهایت ضعیف شده و احتمال ابتلایش به آفات و بیماری ها افزایش می یابد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: ریشه علاوه بر تغذیه گیاه در استواری آن هم نقش دارد و با تنش های آبی موجود ریشه درختان سنگین نمی تواند تحمل وزنش را مانند شرایط عادی داشته باشد و با وزش باد خطر سقوط افزایش می یابد.

این فعال محیط زیست سقوط درختان خطرآفرین را باعث تهدید امنیت جانی شهروندان یا اموال آن ها در محیط زیست شهری دانست و اضافه کرد: مسئولیت های مدیریت شهری ایجاب می کند که درختان خطرآفرین شناسایی شوند و اقدامات لازم به عمل آید.

آسیب توسعه مترو به درختان چهارباغ کوشافر دراین ارتباط اشاره ای هم به درختان چهارباغ عباسی داشت و گفت: درختان تنومند چهارباغ عباسی میراث طبیعی فرهنگی است و علاوه بر تنش های معمول دیگر درختان اصفهان، در عملیات عمرانی چهارباغ با خطرات بیشتری مواجه شده اند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه احداث خط یک مترو آسیب جدی به بخشی از درختان چهارباغ عباسی وارد کرد، اظهار داشت: متأسفانه درختان جابه جاشده با مشکلاتی همچون سقف ایستگاه مترو روبه رو خواهند بود.

این روزها گرچه کرونا به یکی از زیباترین شهرهای توریستی جهان نیز هجوم آورده است و کمتر گردشگر به نصف جهان سفر می کند اما آیا نباید به فکر روزهایی باشیم که چتر سبز چند کیلومتری چنارهای عباس آباد گردشگران را به یکی از زیباترین خیابان های جهان می کشاند، عباس آبادی که در تمام دنیا به سایبان درختان کهن چنار و تونل زیبای سرسبزی برای گردشگری با ماشین در شهر معروف است، این روزها تنها ردیفی از درختان قطع شده چنار را به چشم گردشگران می کشاند که به جای آن ها برخلاف روش های کارشناسی شده دنیا هیچ نهال جوانی نیز جایگزین آن ها نشده است.

زیبا توکلی یکی از شهروندانی است که سال هاست در این خیابان زندگی می کند؛ وی در گفت وگو با خبرنگار مهر"، اظهار داشت: سال هاست عصرها در خیابان عباس آباد و زیر سایه چنارهای کهن آن پیاده روی می کنم و به واقع هر بار این آفرینش زیبای خداوندی را تحسین می کنم.

وی افزود: متأسفانه ماه گذشته زمانی که از خانه خارج شدم ردیفی از درختان قطع شده را مشاهده کردم که تعجب من را برانگیخت و در طول خیابان چند کیلومتری عباس آباد بارها با این صحنه مواجه شدم.

این شهروندان اصفهانی با اشاره به اینکه از یکی از دوستان خود در شهرداری پیگیر این قضیه شده است، ابراز داشت: در کمال تعجب به من از خطرآفرین بودن این درختان و لزوم قطع آن ها گفتند و این در حالی است که در تمام دنیا از روش های مختلف برای حفظ درختان کهن و تاریخی یک شهر حتی در صورت خطرآفرین بودن استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه در رشته مرتبط محیط زیست تحصیل کرده است و جزو فعالان محیط زیستی است، بیان داشت: چنار درختی است که برای زنده بودن نیاز به آب دارد، در طول سال های گذشته مسئولان با بهانه های مختلف درباره خشک سالی دراین ارتباط مشکل ساز شدند اما نکته اینجاست که بارها و بارها شهروندان مشاهده می کنند در نقاط مختلف شهر پارکبان، آب را در پای درختان رها کرده و رفته است و حتی آب تا سطح تنه درختان بالاآمده است اما در این طور مواقع بهانه مسئولان کمبود آب است که جای تعجب دارد.

هر چنار 10 برابر آب مصرفی خود موجب خنکی هوا می شود توکلی تأکید کرد: جای تأسف دارد که برخی مسئولان شهری در دوره گذشته زحمات دانشمندان گذشته را که درخت چنار را برای اصفهان با توجه به جاری بودن زاینده رود و تأثیر بیشتر این نوع درختان در تلطیف هوا نسبت به مصرف آب مناسب دیدند زیر سوال برده و عنوان می کنند از ابتدا کاشت چنار در اصفهان مناسب نبوده است و جای آن درخت توت را جایگزین کردند.

وی تأکید کرد: توجه مسئولان را به این نکته جلب می کنم هر درخت چنار بیش از ده برابر آب مصرفی خود هوا را خنک می کند و این در حالی است که درخت توت علاوه بر کثیف کردن فضای شهری موجب گرم شدن و حالت دم کردگی در هوا می شود.

قطع چنارهای چهارباغ عباسی اصفهان به خاطر مترو نیز موضوع دیگری است که آسیب زیادی به محیط زیست اصفهان زد، شهرداری در دوره قبلی به کلی منکر قطع این درختان بود اما در دوره فعلی درختانی به روش انتقال از دیگر نقاط شهر اصفهان جایگزین کردند که خود تأییدکننده قضیه است اما مشکل اینجاست که گرچه شهرداری سعی در حفظ این درختان با روش های مختلف دارد به نظر می رسد این درختان هنوز با محیط چهارباغ سازگاری نیافته اند.

تعداد سقوط درختان شهر شیب افزایشی دارد مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان نیز در این ارتباط اظهار داشت: برای اولین بار در سال 79 شاهد خشکی رودخانه زاینده رود بودیم که تا امسال نیز ادامه دارد؛ 20 سال است که زاینده رود قطع و وصل می شود؛ زاینده رود از رودخانه دائمی به فصلی تبدیل شده و همین امر باعث شده ریشه های درختان مرتباً آسیب ببیند.

آبیاری قطره ای که در سال های اخیر در شهر متداول شده است، موجب شده تا ریشه های درختان بخصوص آنهایی که کم سن تر و در حدود 10 تا 20 ساله هستند، سطحی شده و با کوچک ترین بادی جابه جا شود فروغ مرتضایی نژاد، ادامه داد: استرس های آبی موجب شده تا آفاتی مثل پوست خواران و چوب خواران بیشتر به این درختان حمله کنند، پوسیدگی طوقه درختان بیشتر باشد و سم پاشی ها شاید جوابگوی این میزان تنش نیست.

مرتضایی نژاد تصریح کرد: آمارهایی که از سال های گذشته تا به امروز یعنی از سال 90 تا 99 آماده شده است، نشان می دهد که تعداد سقوط درختان، نسبت به سال های گذشته تفاوتی نداشته است، اما شیب افزایشی دارد، زیرا اثرات تنش هایی که به درختان وارد شده است خود را نشان می دهد، به علاوه آبیاری قطره ای که در سال های اخیر در شهر متداول شده است، موجب شده تا ریشه های درختان بخصوص آنهایی که کم سن تر و در حدود 10 تا 20 ساله هستند، سطحی شده و با کوچک ترین بادی جابه جا شود.

با این حال سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان مدعی است پس از ارزیابی خطر درختان چک لیستی تهیه شده است تا موضوع در واحد درختان خطرآفرین این سازمان بررسی شود.

شهروندان برای مقابله با سقوط درختان به میدان بیایند از سوی دیگر شهردار اصفهان چندی پیش در واکنش به اعتراضات پی درپی شهروندان با اشاره به افتادن درختان شهر اصفهان به دلیل وزش بادهای بهاری، اظهار کرد: افتادن درختان علت های متعددی دارد که مهم ترین دلیل آن تداوم خشک سالی و جاری نبودن آب در زاینده رود و مادی شهر است.

قدرت الله نوروزی با بیان اینکه شهرداری برای حفظ سلامت و جان مردم شهر وضعیت درختان را به طور مرتب رصد می کند، ادامه داد: دستور ویژه ای برای رصد درختان شهر صادرشده تا تعدادی که در معرض آسیب است با اتخاذ روش های نوین شناسایی شده و در صورت نیاز آن درخت قطع شود؛ البته همه درختانی که در روزهای اخیر افتاده اند دچار آسیب های مذکور نبوده و دلایل دیگری نیز برای این موضوع وجود دارد.

نوروزی از شهروندان اصفهان خواست برای ارائه نظرات خود در خصوص رفع مشکل سقوط درختان، در قالب رویداد شنبه های خلاق با شهرداری اصفهان مشارکت کرده و در صورت مشاهده درختان در معرض سقوط و مستعد خطر، این موارد را به 137 اعلام کنند تا در رابطه با آن ها اقدامات لازم انجام شود.

بنا بر آنچه گفته شد شناسایی و ارزیابی شدت ریسک درختان پرخطر اصفهان اجتناب ناپذیر است و تنها در این صورت امکان مدیریت ریسک و انجام اقدامات پیشگیرانه و به موقع فراهم می شود؛ اما به نظر می رسد سازوکار قوی برای شناسایی این درختان، روی آوردن به روش های نوین برای آفت زدایی و البته فراهم آوردن شرایط زیستی این گنجینه های سبز اصفهان می تواند پرونده سقوط درختان اصفهان را برای همیشه ببندد.

صدالبته به عقیده کارشناسان مسکن های موقتی در این زمینه چاره ساز نیست و باید روش های مرسوم و استاندارد دنیا به کار بسته شود تا ضمن حفظ محیط زیست، هویت تاریخی زیستی نصف جهان دستخوش اتفاق های تلخ به دلیل سقوط درختان نشود.


کلید واژه ها: پرونده - درختان - اصفهان - قطع درختان - مختومه - پیاده روی - خشکی زاینده رود - سقوط - دوچرخه سواری - یکی از - گذشته - پیاده - زاینده رود - شهید رجایی - پارک - سالمندان - خبرگزاری - سالی - وزش باد - زاینده - دوچرخه - سواری - استان - روایت - عادت - شکست - نسیم - گروه - شاخه - شهید

آخرین اخبار سرویس:
گلزنی لژیونر استقلالی در شب صعود به مرحله بعدی انتخابی لیگ اروپا ؛ کاوه رضایی باز هم گل کاشت + سند

استقلال - پاختاکور ازبکستان؛ پسران آبی ایران در مسیر موفقیت آسیایی

از خود گذشتگی خرید جدید یحیی برای پرسپولیس

گلزنی لژیونر استقلالی در شب صعود به مرحله بعدی انتخابی لیگ اروپا ؛ کاوه رضایی باز هم گل کاشت + سند

گلزنی لژیونر استقلالی در شب صعود به مرحله بعدی انتخابی لیگ اروپا ؛ کاوه رضایی باز هم گل کاشت + سند

پرسپولیس با یک بازیکن محروم به مصاف السد می رود

رحمان رضایی؛ ناجی ذوب آهن؟

از خود گذشتگی خرید جدید یحیی برای پرسپولیس

گل محمدی: یک بازیکن پرسپولیس با پای شکسته بازی می کند

ثبات، حلقه مفقوده فوتبال ایران

رحمان رضایی؛ ناجی ذوب آهن؟

از خود گذشتگی خرید جدید یحیی برای پرسپولیس

افشاگری درباره مذاکره عجیب استقلال با استراماچونی

صعود لیورپول و برتری خفیف منچسترسیتی

عکس| دربی تهران با یک کشته 17 ساله

گل محمدی: بازیکنانم با تمرکز بازی کردند

نعمتی بهترین بازیکن دیدار پرسپولیس و شارجه شد

یوونتوس دوباره به دنبال معاوضه بازیکن با بارسلونا

اقدام عجیب مهاجم استقلال؛ بازگشت به تهران برای فسخ!

حضرتقلی زاده: عدم پیشرفت کشتی خراسان شمالی نسبت به گذشته/ تک ستاره ها حمایت نمی شوند

رضوانی: کرونا مشکل بزرگی برای ورزش های آبی به وجود آورده است

رضوانی: کرونا مشکل بزرگی برای ورزش های آبی به وجود آورده است

حضرتقلی زاده: عدم پیشرفت کشتی در خراسان شمالی نسبت به گذشته/ تک ستاره ها حمایت نمی شوند

جانشین کاپیتان استقلال در بازی با پاختاکور مشخص شد

همه از بازی پرسپولیس لذت بردند/ تاکتیک السد اروپایی است

صعود مقتدرانه لیورپول و برتری خفیف منچسترسیتی

شهرداری شاهرود مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر بانوان را شکست داد

بایرن مونیخ برنده سوپرجام اروپا شد

پرسپولیس تلفات داد

مصاف پرسپولیس با السد در دور بعد

میناوند: پرسپولیس با صعود به مرحله بعد لیگ قهرمانان جواب انتقادها را داد

برنامه و زمان بازی های استقلال و پرسپولیس در آسیا

باخت یاران محمدی در بازی اروپایی

حرف های مهم خسرو حیدری از مجیدی، سعادتمند و نامجومطلق!

آخرین خبر از بازگشت عکاشه به تبریز

مطالبات ادعایی دروازه بان سابق ملوان پرداخت شد

شهرخودرو و هدیه ای که پس فرستاد 

میناوند: پرسپولیس با صعود به مرحله بعد لیگ قهرمانان جواب انتقادها را داد

جدایی خلیل زاده از پرسپولیس قطعی شد؟ شجاع می تواند با پرداخت 400 هزار دلار برود

پیش به سوی شش گانه!

ستایش بی قید و شرط لمپارد از اولین بازی تیاگو سیلوا

توییت اشکبار مهاجم الهلال(عکس)

استقلال باید بداند پاختاکور کمتر از الهلال نیست

ماشاریپوف استقلال؛ در انتظار سکانس جدید

تاسیس پارک به شکل نعل اسب بر روی امواج دریا

انتقاد شدید سامی الجابر از AFC به خاطر حذف الهلال

شرط مهاجم الجزایری تراکتور برای بازگشت به تبریز

سلفی شاد و شنگول «فرزاد فرخ»

کارخانه: هراز غافلگیرمان کرد/ داوری در نتیجه بی تاثیر بود

کارخانه: هراز غافلگیرمان کرد/ داوری در نتیجه بی تاثیر بود

طارمی در ترکیب اصلی پورتو جای می گیرد؟

2 گزینه مربیگری از هدایت تیم ملی والیبال ایران انصراف دادند

آرسنال به دنبال جذب هافبک چلسی

بی توجهی فدراسیون فوتبال به جدایی مربیان تیم ملی فوتسال

رد پیشنهاد هنگفت سیتی؛ اتلتیکو پول نمی خواهد

نعمتی: حضور دوباره در فینال آسیا دور از دسترس نیست

پیام تبریک دبیرکل فدراسیون فوتبال برای استقلال

کرار جاسم به النجف عراق پیوست

بی توجهی فدراسیون فوتبال به جدایی مربیان تیم ملی فوتسال

گودین با قرمزوآبی ها قرارداد بست

گودین با قرمزوآبی ها قرارداد بست

قراردادی عجیب در فدراسیون اتومبیلرانی/ ضمانت 24 میلیونی برای عواید میلیاردی! + سند

نامجومطلق: الهلال و پاختاکور فرقی ندارند، باید آماده باشیم

سرخابی ها آبروی فوتبال ایران؛ بازگشت شاگردان محرم و رحمتی به خانه+ برنامه و نتایج/ جدول

کارشناس فوتبال از برنامه زنده جا ماند

واکنش AFC به برد پرسپولیس؛ سیو قهرمانانه حامد لک

شرط مهاجم الجزایری تراکتور برای بازگشت به تبریز

آذری: تیم گردن کلفتی می بندیم

آذری: تیم گردن کلفتی می بندیم

علیاری: هنوز با تیمی قرارداد نبسته ام/ بعید است مسابقه جهانی کشتی برگزار شود

ترکیب پرسپولیس برابر شارجه؛ سیدجلال نیمکت نشین شد

عکس جالب مادر عیسی آل کثیر در حال دعا برای برد پرسپولیس

پرسپولیس، شارجه را چهارتایی کرد و صدرنشین شد

گاف بزرگ انگلیسی ها/ کارشناس فوتبال از برنامه زنده جا ماند

شایعه جنجالی علیه نکونام و فولاد تکذیب شد

التعاون با غلبه بر یاران رامین، پرسپولیس را صدرنشین کرد!

احتمال برگزاری دربی تهران در لیگ قهرمانان آسیا

لوپتگی: توانستیم بهترین تیم اروپا را آزار دهیم

خیابانی، گزارشگر دوئل پرسپولیس و الشارجه

چراغ سبز گراهام پاتر؛ جهانبخش مقابل منچستریونایتد؟

نعمتی: قهرمانی آسیا دور از دسترس نیست

عکس/ سوارس در کنار 13 جام قهرمانی کسب شده با بارسلونا

پایان یک عصر؟ جایزه ای بدون مسی- رونالدو

پرسپولیس چگونه الشارجه را به چهارمیخ کشید؟

لوکاکو: کونته برایم مثل رهبر و پدر است

افتتاح ورزشگاه 6 هزار نفری سنندج با حضور وزیر ورزش

فلیک: گلزنی خاوی مارتینز یک داستان بسیار زیبا بود

مولر: قهرمانی را به تیم و خاوی مارتینز تبریک می گویم

نوید رییس سازمان لیگ انجمن جوجیتسو به ورزشکاران این رشته رزمی

لوپتگی: توانستیم بهترین تیم اروپا را آزار ندهیم

دو و میدانی خوزستان سکوی لیگ کشور را فتح کرد

نعمتی: قهرمانی آسیا دور از دسترس نیست

باواریایی ها بوداپست را هم فتح کردند؛ دومین قهرمانی بایرن

بایرن مونیخ قهرمان سوپرجام اروپا شد/ «فتح سه گانه» شاگردان فلیک +فیلم

خلاصه بازی آث میلان 3 بودو گلیمت 2

تکذیب شایعه جنجالی علیه نکونام و فولاد

احتمال برگزاری دربی تهران در لیگ قهرمانان آسیا

ویدیو| خلاصه بازی بایرن مونیخ 2-1 سویا

حذفی لیگ اروپا| صعود یاران انصاری فرد به دور بعدی

فلیک: گلزنی خاوی مارتینز یک داستان بسیار زیبا بود

رد خشکی زاینده رود در سقوط درختان اصفهان/ پرونده ای که مختومه نشد

رد خشکی زاینده رود در سقوط درختان اصفهان/ پرونده ای که مختومه نشد