موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - قهرمانان آسيا - سيستان و بلوچستان - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - نيروي زميني سپاه - سرپرست باشگاه استقلال - نيروي زميني - قرارگاه قدس - مديرعامل استقلال - پيام هاي بازرگاني - معاون عمراني وزير كشور - ديپلمات سابق آمريكا - زنجيره انساني - مرضيه وحيد دستجردي - شبكه مستند - دربي جام حذفي - واگذاري اراضي ملي - منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد - سالوك - دستگيره و يراق آلات - تخلف ميليارد - آهن فروشي

مطالب مرتبط:
افزایش عمر قالب ماشین های ریخته گری - اخبارفولاد
بودجه دفاعی تایوان افزایش یافت
نرخ سود سپرده بانکی افزایش یافت
حقوق 150 هزار مستمری بگیر تأمین اجتماعی مازندران افزایش یافت
سطح زیر کشت باغات بارور پسته در تایباد افزایش یافت
-174 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 مرداد 1399 ساعت 15:202020-08-13اقتصادي

عمر قالب ماشین های ریخته گری افزایش یافت


فولاد مبارکه و یک شرکت دانش بنیان در یک همکاری مشترک موفق پوشش دهی ورق های مسی قالب های ریخته گری مداوم برای نخستین بار در کشور شدند.

با این اقدام در فرآیند ریخته گری و با افزایش میزان ذوب از تعداد ورق های کمتری می شود و همین امر سبب صرفه جویی و کاهش هزینه ها خواهد شد.

- فولاد مبارکه و یک شرکت دانش بنیان در یک همکاری مشترک موفق پوشش دهی ورق های مسی قالب های ریخته گری مداوم برای نخستین بار در کشور شدند.

این پوشش در کشور های آلمان، امریکا، ژاپن و روسیه انجام می شود.

ضمن اینکه پوشش انجام شده در  و غلامرضا سلیمی، مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری فولاد مبارکه اصفهان ترتیب داده ایم که در ادامه خواهید خواند: استفاده از فرصت تحریم ها بخشیان به دلیل ورود فولاد مبارکه به پوشش دهی این صفحات گفت: با توجه به شرایط تحریمی که درحال حاضر با آن مواجه هستیم و شناخت توانمندی های متخصصان داخلی، امکان ورود سازندگان به این عرصه را فراهم کردیم به همین منظور با همکاری یک شرکت دانش بنیان این کار انجام شد که درحال حاضر نیز نتایج خوبی از آن گرفته شده است.

وی ادامه داد: پوشش دهی این صفحات تنها دو بار امکان پذیر است و در نهایت غیرقابل استفاده می شود ضمن ارسال این ورق ها به خارج از کشور به منظور پوشش دهی با هزینه هایی از جمله حمل ونقل روبه رو بود و به همین جهت داخلی سازی آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

پوشش دهی نیکل بر روی ورق های مسی معاون بهره برداری فولاد مبارکه اصفهان در ارتباط با انجام مهندسی معکوس در پوشش دهی این ورق ها افزود: در انجام این داخلی سازی مهندسی معکوسی وجود نداشته بلکه نمونه ای از این ورق های مسی از ماشین های ریخته گری جدا و سپس با انجام عملیاتی بر روی آن سنگ زنی صورت گرفته و لایه کوچکی از آن برداشته و  سپس با روش هایی اقدام به پوشش دهی نیکل بر روی آن شده است.

  بخشیان درباره مدت زمانی که برای اجرای این پروژه صرف شده است خاطرنشان کرد: حداقل از پنج سال پیش تاکنون و به موازات قرارداد با شرکت آلمانی، فولاد مبارکه به منظور پوشش دهی ورق های مسی فراخوان داد.

در طی این سال ها شرکت های مختلفی تمایل خود را برای این کار ابراز کردند اما به دلیل پیچیده بودن این اقدام از ادامه کار انصراف می دادند.

وی در ادامه گفت: قالب های ریخته گری نقش کلیدی در فولادسازی دارد به همین جهت در بومی سازی اصل قالب ها نیز اقداماتی در حال انجام است و امیدواریم به زودی موفقیت ساخت قالب های ریخته گری مداوم را هم رسانه ای کنیم.

انحصاری در فولاد مبارکه وجود ندارد  معاون بهره برداری فولاد مبارکه اصفهان در ارتباط با انحصار پتنت هایی نظیر پوشش دهی ورق های مسی قالب های ریخته گری مداوم گفت: با توجه به اینکه فولاد مبارکه در اجرای پروژه ها با شرکت های دانش بنیان همکاری داشته و حتی در انجام تست ها و دیگر موارد همکاری های لازم را انجام می دهد هیچ گاه پتنت ها در اختیار نگرفته و شرکت ها این امکان را خواهند داشت تا طرح های خود را در دیگر شرکت های داخلی و یا خارجی اجرایی کند.

افزایش عمر قطعات اهمیت دارد غلامرضا سلیمی، مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری فولاد مبارکه اصفهان نیز در ارتباط با حرکت به سمت پوشش دهی ورق های مسی قالب های ریخته گری گفت: افزایش عمر قطعات که بخشی از آن ها در کشور تولید می شود و عمده آن ها در کشور قابل تولید نیست از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین منظور سعی شد تا به سمت پوشش دهی حرکت کرده و میزان ذوب در قالب ها را افزایش دهیم.

در همین ارتباط با شرکت دانش بنیان پارس پلاسما پوشش مذاکراتی انجام و تست هایی صورت گرفت که موفقیت آمیز بود و درحال حاضر نیز بخشی از این تست ها در حال انجام است.

وی صرفه اقتصادی را یکی دیگر موارد حرکت فولاد مبارکه به سمت پوشش دهی ورق ها دانست و خاطرنشان کرد: با این اقدام در فرآیند ریخته گری و با افزایش میزان ذوب از تعداد ورق های کمتری می شود و همین امر سبب صرفه جویی و کاهش هزینه ها خواهد شد.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری فولاد مبارکه درباره صرفه جویی ارزی حاصل از این اقدام نیز گفت: تاکنون از خروج ارز به میزان 400 هزار یورو در سال جلوگیری شده است و با افزایش تعداد ماشین هایی که از این روش استفاده می کنند این رقم تا 700 هزار یورو قابل پیش بینی است.

کیفیت ورق های پوشش داده شده همپای تولیدات خارجی  سلیمی در ارتباط با کیفیت ورق های تولیدی پوشش دهی شده با مشابه خارجی گفت: در واحدهای فولادسازی هر پلنتی را با نمونه خودش مقایسه می کنند از این جهت می توان به سرعت ماشین آلات ریخته گری و نوع فولاد ساخته شده اشاره کرد.

به عنوان مثال عمر یک قطعه در فولادهای اسپشیال گرید شاید اهمیتی نداشته باشد اما در ساخت فولادهای ساختمانی مانند پروفیل ها در صورتی که بخواهند به صورت مداوم صفحات مسی را تعویض کنند مقرون به صرفه نیست و باید به سمتی حرکت کرد که تعداد ذوب بیشتری از آن گرفته شود.

به همین منظور باید مقایسه میان شرکت ها با تولیدات مشابه انجام شود.

از این رو و با توجه به مقایسه های جهانی کیفیت تولیدات ما در پوشش دهی ورق های مسی نزدیک به بنچ مارک های جهانی است.

افزایش عمر صفحات مسی وی در ارتباط با افزایش عمر صفحات مسی با انجام پوشش دهی ورق های مسی قالب های ریخته گری عنوان کرد: با این اقدام عمر صفحات ما از 22 هزار تن به 54 هزار تن افزایش یافته است ضمن اینکه رکورد 90 هزار تن با 6 بار پوشش دهی در صفحات مسی نیز به ثبت رسیده است.

سلیمی در ارتباط با موادی که در پوشش دهی این ورق های استفاده می شود افزود: پوشش استفاده شده در این ورق ها متشکل از نیکل، کبالت، تنگستن و یک سری اکسیدهاست که به سرمت(sermet) معروف است و به آن( پوشش های سرامیک متال) نیز گفته می شود.

تأمین صفحات مسی پوشش داده شده در داخل مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری فولاد مبارکه در ارتباط با ارسال ورق های مسی به خارج از کشور به منظور انجام پوشش دهی گفت: این اقدام به صورت روتین انجام نشده است و بعضاً به صورت تست و برای برخی گریدها انجام شده است.

ضمن اینکه چند سال قبل یک مرتبه اقدام به ارسال صفحات به کشور ترکیه جهت پوشش دهی کردیم که هزینه حمل ونقل آن از خود صفحه بیشتر شد اما درحال حاضر با قراردادی که با شرکت دانش بنیان داخلی منعقد شده و کلیه اقدامات پوشش دهی در داخل کشور صورت می گیرد.

ورق های مسی پوشش داده شده عمر مفید دارند وی درباره عمر مفید پوشش دهی ورق های مسی قالب های ریخته گری گفت: با توجه به اینکه استفاده از این ورق ها عمر مفیدی داشته و پس از آن دچار خوردگی شده و نازک می شوند و احتمال رسیدن ذوب به آب داخل آن وجود دارد می بایست بعد از مدتی از مدار خارج شده و دوباره عملیات پوشش دهی بر روی آن ها صورت گیرد به همین منظور امکان پوشش دهی هر ورق مسی تا 6 بار امکان پذیر است و بعد از آن می بایست به طور کلی از رده خارج شده و اسقاط شود.

کیفیت تختال افزایش می یابد سلیمی در ارتباط با کیفیت تختال های تولیدی در ورق های پوشش داده شده افزود: کیفیت سطح تختال تولید شده با این صفحات در مقایسه با سایر صفحات بسیار بهتر و با عیوب سطحی به مراتب کمتری است.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری فولاد مبارکه درباره پوشش دهی ورق در دیگر کشورها خاطرنشان کرد: این پوشش در کشور های آلمان آمریکا ژاپن و روسیه انجام می شود.

ضمن اینکه پوشش انجام شده در فولاد مبارکه با دیگر کشورها قابل رقابت بوده و جزو جدیدترین و پیشرفته ترین پوشش در دنیا محسوب می شود.

ماشین های ریخته گری دیگر نیز به این ورق ها تجهیز می شوند  سلیمی در ارتباط با ماشین هایی که از این ورق های پوشش داده استفاده می کنند افزود: قرارداد اول ما با شرکت دانش بنیان به این صورت بود که ورق های پوشش داده شده بر روی یک ماشین ریخته گری نصب شد و تست های آن انجام گرفت و پس از اینکه نتیجه تست ها با موفقیت روبه رو شد فولاد مبارکه با این شرکت قرارداد منعقد کرد.

در مرحله بعدی و برای دیگر دستگاه های ریخته گری نیاز بود تا زمان بیشتری برای عملکرد آن داشته باشیم و پس از آن نیز 3 ماشین ریخته گری دیگر نیز در دستور کار قرار گرفت که درحال حاضر مراحل تحقیقاتی آن در دست بررسی است.

روند توسعه با شتاب جلو خواهد رفت وی درباره اینکه روند سرعت بخشی به استفاده از پوشش دهی ورق های مسی عنوان کرد: در گام اول مسیری که ما به دنبال آن بوده ایم به دلیل شناخت نسبت به این موضوع و اطمینان از عملکرد و هزینه های آن قطعاً زمان بر بوده است.

با توجه به این که اکنون کار بر روی سه ماشین دیگر در حال انجام است انتظار می رود روند پیشرفت کار با سرعت بیشتری همراه بوده و سال آینده نیز دو ماشین دیگر فولاد مبارکه نیز از قالب های پوشش دهی داده شده استفاده کنند.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری فولاد مبارکه ادامه داد: درحال حاضر اجرای پروژه واحد نورد گرم2 فولاد مبارکه کلید خورده است و به همین منظور پروژه هایی برای این واحد فولادسازی تعریف شده است.

در پیش نیازهای آن لازم است تا خوراک آن تأمین شود و با توجه به اینکه ماشین های ریخته گری نقش عمده ای در تعریف پروژه و تأمین خوراک دارند ملاحظاتی به همین منظور در نظر گرفته می شود از این رو و بسته به شرایط می توان امیدوار بود که در سال آینده از این ورق ها در 5 ماشین ریخته گری دیگر نیز استفاده شود.

ارتباط صنعت" و دانشگاه نتیجه بخش است  سلیمی در پایان گفت: حرکت به سمت پوشش دهی ورق های مسی قالب های ریخته گری مداوم کاری ارزشمند و لذت بخش است ضمن اینکه اجرای آن به صورت کاملاً بومی و در داخل و با همکاری پیمانکاری از اساتید دانشگاه صورت گرفت.

همچنین نقش پررنگ ارتباط میان صنعت و دانشگاه از نقاط قوت آن به شمار می رود.

کار پوشش دهی این ورق ها از پیچیدگی های خاصی برخورد دارد است و هر فرد یا گروهی نمی تواند به آن ورود پیدا کند اما با انجام موفقیت آمیز این کار توانستیم تا برگ زرینی بر دیگر افتخارات کشور بیافزایم و در همین راستا دانش بهره گیری از این فناوری به دیگر فولادسازان و صنایع معرفی کردیم تا از آن استفاده کنند.


کلید واژه ها: فولاد مبارکه - ریخته گری - شرکت دانش بنیان - فولاد - مبارکه - همکاری مشترک - پوشش - دانش بنیان - فولاد مبارکه اصفهان - نخستین - کشور - افزایش - همکاری - کاهش هزینه ها - بنیان - مشترک - تحریم - مداوم - کاهش هزینه - صرفه جویی - دانش - شرکت - موفق - توانمندی - هزینه ها - تحریم ها - غلامرضا - متخصصان - استفاده - اصفهان

آخرین اخبار سرویس:
مرده شور و گورکن جزء مشاغل سخت و زیان آور شدند

آغاز طرح توزیع الکترونیکی نفت گاز در منطقه تربت حیدریه

توزیع 36 میلیون متر مکعب گاز CNG در منطقه سبزوار

کمبود نیروی خدماتی در مدارس قم

تگزاسی ها به دنبال خرید و انبار کردن سلاح و مهمات

فروشنده زن برای لوازم آرایشی در قم الزامی شد

گاز شهر یاسوج قطع می شود

پروژه جاده دسترسی معادن گیلانغرب احداث می شود

صاحبان کالاهای دپو شده آمدند/ آغاز ترخیص از هفته آینده

افزایش قیمت دلار و فشار مضاعف بر خانواده های دارای عضو ناشنوا

حال صنف خیاطان رو به راه نیست

اعمال افزایش سرمایه 30 درصدی ناشی از درآمد تسعیر ارز سال 1397 بانک پاسارگاد

مرده شور و گورکن جزء مشاغل سخت و زیان آور شدند

شگردهای ویژه کلاهبردای از سایت های خرید و فروش

آغاز فعالیت نخستین صندوق تخصصی سرمایه گذاری هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات

گاز تمام مناطق شهر یاسوج قطع می شود

فروشنده زن برای لوازم آرایشی در قم الزامی شد

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی 8مهر99 و برگزاری حراج جدید

گاز شهر یاسوج قطع می شود

تلاش مجموعه بانک قرض الحسنه مهر ایران قابل تقدیر است

ناحیه صنعتی فرآورده های نفتی در بندرعباس راه اندازی می شود

افزایش 50 درصدی سقف تسهیلات بانک قرض الحسنه مهر ایران

جدیدترین مدل داچیا لوگان (تندر 90) را ببینید

آکادمی آموزشی صنعت بیمه راه اندازی می شود

بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز در بورس

نمادهای تاثیرگذار در بازار بورس

دلیل گرانی کاغذ چاپ و تحریر چیست؟

داستان خودروهای مدیران خودرو از مفهومی تا واقعیت

طرح جدید پیش فروش سایپا آغاز شد

لوله گذاری در شبکه آب پیشوا

اعلام نرخ جدید مصوب مرغ تا 10 روز آینده

ناحیه صنعتی فرآورده های نفتی در بندرعباس راه اندازی می شود

کاشت 41 نوع هلو در شبستر/ بازار 170 میلیارد تومان هلو شبستر و جولان دلالان

380 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروخته شد

خداحافظی پاکزاد با مدیرعاملی منطقه ویژه پارسیان

آمار تولید گل گهر در نیمه نخست امسال

دعوت از بخش خصوصی برای رفع مشکلات سایت محمدآباد

فاز اول طرح مسکن اقدام ملی دولت آباد به زودی آغاز می شود

اجرای طرح ایمن سازی ماشین آلات کشاورزی در روستاهای رفسنجان

طرح اقدام ملی مسکن توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد اجرایی شد

وزیر صمت جمعه به استان خوزستان سفر می کند

عبور خط 10 مترو از منطقه 4 تاثیرسنجی شود

اعضای تشکل های کارگری در واحدهای تولیدی بازوی مدیریت هستند

ظرفیت شبکه فیبرنوری کشور به 71 هزار کیلومتر رسید

مجموعه فرهنگی، ورزشی و رفاهی کارگران غدیر در خدمت ورزش بانوان

به دنبال تحقق سهم تجارت دریایی ایران در منطقه و دنیا هستیم

برنامه های مدون مهارت افزایی در راستای ارتقا صنعت دریایی

بازرسی های مقابله با ساخت وسازهای غیرقانونی تشدید شود

رصد بازار سیاه دارو با نسخه نویسی الکترونیک

رشد صادرات محصولات پگاه لرستان و رتبه دوم در سودآوری

راه اندازی انستیتوها در راستای بومی سازی تجهیزات؛ از اولویت های صنعت گاز کشور است

فعالیت زیر پوستی قهوه خانه ها در شرایط وخیم کرونا

تقدیر از عوامل برتر فروش با هدف توسعه بازار پگاه

فیلم| حمله مردم به شرکت هواپیمایی عراق در مشهد و ضرب و شتم کارکنان

380 میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته شد

فاز اول طرح مسکن اقدام ملی دولت آباد به زودی آغاز می شود

تولید 40 هزار تن کشمش در سطح شهرستان بناب

رونمایی از پیراهن جدید تیم هندبال فراز بام خاییزدهدشت

اولین دستور روحانی به وزیر صمت

فیلم| بزن بزن و درگیری عجیب مردم و کارکنان شرکت هواپیمایی عراق در مشهد

فیلم/ اشتباه بزرگ فعالان بورس در این روزها

فرماندار تالش: مهار رودخانه ها نیازمند دیواره سازی و آبخیزداری است

اعلام نرخ جدید مصوب مرغ تا 10 روز آینده

خرید خودرو و ساختمان توسط دستگاه های دولتی در 1400 ممنوع شد

رشد 11.3 درصدی تولید فولاد در ایران علی رغم کاهش تولید در 55 کشور

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز سه شنبه 8 مهر 99

چشم بازار نفت به تحولات کرونا

سخنرانی سید حسن نصرالله آغاز شد

تولید 48 هزار تن هلو از باغات آذربایجان شرقی/ هلو آذربایجان در بازارهای روسیه و کشورهای همسایه

زمان عرضه اولیه جدید بورس

ایمن سازی عجیب پایه تیر چراغ برق در تفت

وام مسکنی که مُسکِن هم نیست

اولین دستور روحانی به وزیر صمت

نگران افزایش فوتی های کرونا در هفته های آینده هستیم

اولویت برنامه های رزم حسینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد

کرمانشاه از معدود کلانشهرهایی است که داروخانه هلال احمر ندارد

تجلیل از پرسنل اداره ایمنی و آتش نشانی بیدبلند خلیج فارس

حناچی: عبور خط 10 مترو از منطقه 4 تاثیرسنجی شود

تاکید شهردار ساری براستفاده از ظرفیت های بانک شهر با هدف تسریع در اجرای پروژه های عمرانی

هفت میلیارد ریال کود شیمیایی و شیرآلات از انبارهای شهرری کشف شد

انبساط 71 درصدی وام های بانکی در ماهه نخست سال

پیش بینی بورس در فردا چهارشنبه 9 مهر 99 / بازار فردا چه می شود؟

​ارتباط مستقیم تلفنی با معاون مالی و اقتصادی بانک شهر

فروش سهام توسط حقوقی ها در بورس ممنوع نیست؟

ورود واکسن آنفلوانزای ایرانی به بازار تا پایان امسال

کسب تندیس حامی حقوق مصرف کننده توسط پگاه تهران

قیمت دلار آمریکا 8 مهر 1399 به 28 هزار و 950 تومان رسید

رجیستری تلفن همراه مسافری در مبادی ورودی و حضوری انجام می شود

380 میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته شد

قیمت سکه 8 مهر 1399 به 13 میلیون و 900 هزار تومان رسید

کاهش 19 درصدی تصادفات در استان ایلام

آغاز توزیع نهاده دامی به نرخ دولتی در سامانه بازارگاه

حداقل دستمزد در ژنو سوییس: 3800 یورو در ماه

شکستن رکورد 5 ساله حفاری های اکتشافی شرکت مس

نیاز مبرم تالش یه اجرای طرح های آبخیزداری

صربستان از اجرای پروژه های مشترک فرهنگی و تجاری با ایران استقبال می کند

خبر خوش برای سرمایه گذاران صنعت برق حرارتی

استاندار گیلان: بازسازی تالش نیازمند تأمین اعتبار است

صوت| فرماندار اهواز در خصوص ادعای مزایده غیرقانونی املاک چه گفت؟

والدین کودکان توانخواه هدف ترفندهای ناپاک بازاریابی

عمر قالب ماشین های ریخته گری افزایش یافت

عمر قالب ماشین های ریخته گری افزایش یافت