مطالب مرتبط:
بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
ترامپ: در صورتی پیروزی بایدن در انتخابات، مردم باید زبان چینی یاد بگیرند!
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 07:502020-08-12سياسي

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم


موسیقیدان و آهنگساز بختیاری می گوید: بیشتر آنهایی که در زمینه موسیقی مقامی به تولید آثار تلفیقی می پردازند با تکرار کردن جملاتی که معنای آن را نمی دانند، - ملودی های پاپ را با کلام بختیاری و لری می آمیزند و ادعای شان این است که می خواهند موسیقی مقامی را حفظ کنند و با تلفیق آنها با دیگر سبک ها، به ذائقه مردم احترام بگذارند.

ادامه تیترها: نود درصد خوانندگانی موسیقی مقامی از دانش موسیقایی بی بهره اند/ با تلفیق غلط ذات و اصالت موسیقی مقامی را خدشه دار نکنیم/همه لرها از یک قوم هستند/ ایل بزرگ بختیاری زیر مجموعه قوم لر است   به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم بختیاری در جنوب غربی ایران و در استان های چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و در بخش هایی از خوزستان، لرستان و اصفهان ساکن هستند.

بر اساس کاوش های باستانی انجام شده، قدمت سکونت انسان در منطقه چهارمحال بختیاری به چهل هزارسال قبل می رسد و بر اساس شواهد موجود می توان گفت این سرزمین باستانی ده هزارسال پیش مسکونی بوده است.

از آنجا که موسیقی مقامی و آداب و رسوم موسیقی محور، بخشی از زندگی تمام اقوام ایران به حساب می آید، موسیقی بختیاری نیز دارای قدمت بسیار است.

رحیم عدنانی (موسیقیدان، خواننده و مدرس) یکی از هنرمندان قوم بختیاری است که در گفتگوی پیش رو از سال ها فعالیت برای بقا و ارتقا موسیقی مقامی منطقه اش سخن گفت.

آیا قرار نیست به زودی اثری جدید از شما بشنویم؟ اتفاقا آلبومی جدید دارم که به موسیقی بختیاری می پردازد و دینشت نام دارد.

دینشت در گویش بختیاری به معنای اسپندی است که روی آتش می ریزند و آن را دود می کنند.

این آلبوم که توسط استاد کیوان ساکت تنظیم شده، قرار بود پیش از عید نوروز منتشر شود اما متاسفانه بحران بیماری کرونا این اتفاق را به تعویق انداخت که به لطف خدا در آینده ای نزدیک آن را روانه بازار خواهیم کرد.

 از قدمت و پیشینه موسیقی قوم بختیاری بگویید.

پیش از آنکه به موسیقی بختیاری بپردازم، باید درباره تاریخ و پیشینه این قوم توضیحاتی دهم؛ زیرا قدمت موسیقی بختیاری با تاریخ یکی است.

در مقطعی از تاریخ، زمانی که کشور ما مورد حمله و تهاجم مغول ها قرار گرفت، چهارمحال بختیاری یکی از معدود مناطقی بود که آسیب ندید و از تعرض و گزند مغول ها در امان ماند.

این در امان ماندن چندین دلیل داشت.

یکی از دلایل مهم این بود که منطقه محل سکونت بختیاری ها کوهستانی و بسیار صعب العبور بوده است.

در ادامه آن حملات، مغول ها تا اصفهان می آیند و پس از آن، قصدشان این است به خطه بختیاری حمله کنند اما از آنجایی که به فصل زمستان و سرما شدید برخورد کردند و با مقاومت جانانه بختیاری ها مواجه شدند، از تصمیمشان صرف نظر کردند.

اینگونه بوده که تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم ایل بزرگ بختیاری بکر و دست نخورده باقی مانده که موسیقی نیز از این روند مستثنی نبوده است.

به همین دلیل است که می گویم قدمت موسیقی بختیاری با تاریخ یکی است.

به طور واضح و بر اساس اسناد و مدارک موجود می توان گفت، موسیقی بختیاری دقیقا همراه با تاریخ دیرینه این قوم پیش رفته و به همان اندازه قدمت دارد.

به طور کلی اگر بخواهم موسیقی بختیاری را در یک جمله خلاصه کنم، باید بگویم موسیقی بختیاری عین زندگی بختیاری هاست.

بر همین اساس می توان گفت بختیاری ها از بدو تولد تا زمان مرگ برای تمام رخدادها، اعم از اتفاقات حماسی، جشن ها، عزاها، کار و زندگی و مسائل و آداب و رسوم مربوط به آن، مقام ها و اشعار خاصی دارند که به اقتضای مناسبت ها آنها را اجرا می کنند.

از قرار معلوم کارآواهای قوم بختیاری بسیار متنوع است؟ بله همینطور است.

اگر بخواهیم موسیقی بختیاری را دسته بندی کنیم به چند بخش تقسیم خواهد شد که موسیقی کار یکی از آنهاست.

موسیقی کار ما نیز مانند دیگر بخش ها دارای مقام های متعددی است که آن مقام ها به وضوح از درد و رنج کار و دوری یار به دلیل درگیری افراد با مشغله و کار می گویند.

از دیگر بخش های موسیقی بختیاری نیز می توان به موسیقی حماسی، موسیقی جشن و سرور و شادی و موسیقی عزا که به آن گاه گریو می گویند، اشاره کرد.

  منطقه چهارمحال بختیاری در همسایگی شهرهای لر و لک نشین قرار دارد.

این مجاورت چقدر بر فرهنگ منطقه تاثیر گذاشته است؟ همین الان که با شما صحبت می کنم، معتقدم چیزی به عنوان لر بختیاری، لر لرستان و لر بویراحمد وجود  ندارد؛ بلکه همه ما از یک ریشه و تبار هستیم و به قوم اصیل لر تعلق داریم.

واقعیت این است که سیاست های غلط پادشاهان گذشته باعث این دسته بندی ها شده است.

آنها برای ایجاد تفرقه افکنی میان مردمان منطقه، قوم لر را به لر بزرگ، لر کوچک، لر بختیاری، لر بویراحمدی و چهار لنگ و هفت لنگ تقسیم بندی کرده اند که من به هیچ وجه با این نگرش موافق نیستم.

حتی در اولین آلبومم که در سال 1383 تولید شد نیز واضح به این مسئله پرداختیم و گفتیم چنین موضوعی نداریم و ما همه از یک قومیم.

واقعا برای افرادی که نسبت به این موضوع تعصب دارند و حتما می خواهند بختیاری بودن یا لرستانی بودن خود را نشان دهند، متاسفم؛ زیرا همانطور که گفتم همه ما یکی هستیم و به یک قوم تعلق داریم.

  این یکی بودن و تشابهات قومی و فرهنگی تا چه حد بر موسیقی مناطق لرنشین تاثیر گذاشته است؟ اگر به ریشه یابی دقیق تر موسیقی بپردازیم، متوجه خواهیم شد که بسیاری از مقام ها و ملودی های مناطق لرنشین اعم از، استان های چهارمحال بختیاری، لرستان، خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد، قسمت هایی از استان فارس و بوشهر و بخش های زیادی از استان اصفهان و حتی برخی از شهرهای استان همدان (مانند ملایر و توابع آن)، تشابه بسیاری با یکدیگر دارند، اما  گذر زمان و اتفاقات تاریخی و شرایط اقلیمی باعث شده که مثلا دستگاه ماهور در موسیقی لرستان بیش از دیگر مناطق خودش را نشان دهد.

البته این بدان معنا نیست که ما در موسیقی بختیاری ماهور نداریم.

اما مقام ها و ترانه هایی که بختیاری ها در دستگاه ماهور دارند کمتر از آن چیزی است که در لرستان وجود دارد.

نظر کلی من این است که ما یک موسیقی مشترک داریم و آن موسیقی لر است.

   این نوع تقسیم بندی ها در مناطق مختلف وجود دارد و قاعدتا آسیب هایی را در پی داشته است.

بله متاسفانه همینطور است.

به طور مثال دوستان بسیار فرهیخته ای دارم که از اساتید دانشگاه هستند، اما با این حال تعصبات ناسیونالیستی دارند و بر بختیاری یا لرستانی بودن خود اصرار می ورزند و تاکید دارند.

در صورتی که همه ما لر هستیم و بختیاری نیز یک ایل است.

درست است که بختیاری بزرگترین ایل ایران است، اما زیر مجموعه ای از قوم لر به حساب می آید.

همانطور که خودتان نیز اشاره کردید این تفکرات و دسته بندی ها، آسیب زننده است.

موسیقی ما نیز یکی است، حال اگر نوع گویش ها تا حدودی متفاوت است دلیلش شرایط اقلیمی و اتفاقات دیگر است.

در مقام ها و ملودی ها و ترانه ها نیز اگر تفاوت هایی وجود دارد دلیلش همان شرایط جغرافیایی و اقلیمی و آداب و رسوم است.

به طور مثال سختی ها و مشکلاتی که ایل در گذر زمان برای کوچ و ییلاق و قشلاق با آنها مواجه بوده، باعث شده حزن و اندوه در موسیقی بختیاری پررنگ تر باشد و پرده های شوشتری و دشتی و شور بیشتر خودشان را نشان دهند.

بخصوص شوشتری و دشتی .

اما در استان لرستان به نسبت منطقه بختیاری نشین، قطعا سختی ها در گذر زمان کمتر بوده و به همین دلیل دستگاه شادی چون ماهور ، بیشتر مورد توجه و استفاده بوده است.

البته همه این موضوعات فلسفه تاریخی دارند.

مثلا اینکه ریشه دستگاهی چون ماهور شاد است، اما ریشه شوشتری و دشتی غم و اندوه است.

  بختیاری های ساکن دیگر شهرهای لرنشین کدام دستگاه ها و مقام ها را مدنظردارند و به آنها می پردازند؟ بختیاری هایی که در لرستان و در شهرهایی چون درود، ازنا و الیگودرز زندگی می کنند، مقام های بسیار متعددی در شور و دشتی و شوشتری و دیگر دستگاه ها دارند.

طی سال های اخیر تنوع سبک ها و زرق و برق کاذب موسیقی ظاهرا پاپ باعث شده نسل های جدید کمتر از گذشته به موسیقی فولکوریک و محلی منطقه شان بپردازند.

استان چهارمحال بختیاری و توابع آن در این زمینه چه وضعیتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید به ضعف فرهنگ در کشور اشاره ای کلی داشته باشم که البته این ضعف فرهنگی صرفا به موسیقی منحصر نمی شود.

متاسفانه طی چند دهه گذشته فرهنگمان در همه زمینه ها و عرصه ها به سمت مصرفی بودن و یک بار مصرف بودن پیش رفته است، مانند غذای فست فود.

فرهنگِ تفکر و تغذیه و حتی شیوه زندگی ما تحت تاثیر این روند بوده و فرهنگ موسیقایی ما نیز بخشی از این تغییر و تحول است.

حتی اگر توجه کنید، خواهید دید که در انتخاب اسباب و وسائل زندگی و نوع چیدمان خانه هایمان نیز فست فودی عمل می کنیم.

خواه ناخواه همه این موارد بر موسیقی ما نیز تاثیر گذاشته، زیرا مردم ما نیز به این نوع زندگی مصرفی و اتفاقات لحظه ای عادت کرده اند.

در چنین شرایطی هنرمندان و فعالان برای آنکه از جامعه عقب نمانند و مخاطبان را از دست ندهند به سمتی می روند که مردم دوست دارند.

من با این تفکر و نگرش به شدت مخالفم.

به نظرم مقصر ما هنرمندان هستیم که مردم را به این سمت و سو هدایت کرده ایم.

مثلا فلان شخص به داشتن دو، سه میلیون فالوور افتخار می کند و در کمال تاسف باید بگویم چنین فردی نه تنها سه میلیون فالوور ندارد، بلکه خودش فالوور همان تعداد کاربر است؛ زیرا صرفا آثاری را تولید و اجرا می کند که آن دو سه میلیون نفر می خواهند؛ در صورتی که یک هنرمند باید تا آن حد تاثیرگذار باشد که سلیقه مردم و مخاطبانش را ارتقا دهد.

واقعا می توان به جای خوراندن موسیقی های سطحی و یک بار مصرف، آثاری را به مردم ارائه کرد که ریشه در تاریخ و فرهنگشان دارد و آنها را به تفکر وا می دارد.

البته همه اینها به آن معنا نیست که من مخالف موسیقی پاپ هستم.

اصلا منظورم این نیست زیرا خودم را در جایگاه قضاوت نمی بینم، اما آنچه که مبرهن و مسلم است، این است که موسیقی فاخر ایرانی ریشه در آداب، رسوم، عرفان و خودشناسی و متعاقب با آن خداشناسی دارد و به همین دلیل هنرمندان ما از آنجایی که زمانه مان سمت و سوی دیگری را رفته در نحوه فعالیت ها و تولیدات و اجراهای شان (چه در موسیقی مقامی و چه در موسیقی سنتی) تغییر رویه داده اند.

برخی  دوستان از گونه ای به اسم پاپ بختیاری می گویند، در صورت  که اصلا چنین چیزی نداریم.

 ما اجازه نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم و ذائقه آنها را تنزل دهیم.

از این موارد و اتفاقات در موسیقی بختیاری بسیار زیاد است و حتی می توان گفت در حال حاضر حدود نود درصد هنرمندان خطه بختیاری به همین سمت و سوی غلط رفته اند.

 این تغییر رویه تا آنجاست که برخی از خوانندگان موسیقی فاخر را رها کرده اند و آثار عامه پسند تولید می کنند! درست است.

شخصا دوستان و همکارانی دارم که در زمینه موسیقی سنتی سال ها کلاس رفته اند و تمرین و تلاش و ممارست کرده اند و می توانستند از طلایه داران باشند، اما متاسفانه به همان سمت و سویی رفته اند که درباره اش توضیح دادم.

تعداد چنین افرادی بسیار زیاد است و آنهایی که اصالت ها را حفظ کرده اند، انگشت شمارند.

به هرحال موسیقی بختیاری نیز از این گزند و آسیب در امان نبوده است.

کما اینکه زمانی با برخی از دوستان صحبت می کنم از گونه ای به اسم پاپ بختیاری می گویند، در صورتی که اصلا چنین چیزی نداریم.

البته موسیقی پاپ نیز مانند موسیقی بختیاری قابل احترام است، اما ما اجازه نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم و ذائقه آنها را تنزل دهیم.

از این موارد و اتفاقات در موسیقی بختیاری بسیار زیاد است و حتی می توان گفت در حال حاضر حدود نود درصد هنرمندان خطه بختیاری به همین سمت و سوی غلط رفته اند.

یکی از اتفاقاتی که طی سال های اخیر به وفور شاهدش بوده ایم تولید و ارائه آثار تلفیقی است.

به طور کلی فعالان عرصه موسیقی تا چه حد این اجازه را دارند که در مقام های محلی هر منطقه دست ببرند و آنها را با دیگر سبک ها بیامیزند؟ ببینید هر کاری به دانش و پشتوانه علمی نیاز دارد و این ضرورت در همه گونه ها از جمله موسیقی مقامی وجود دارد.

تصورم این است که بسیاری از خوانندگانی که در عرصه موسیقی مقامی فعالیت می کنند، متاسفانه از دانش موسیقایی بی بهره اند.

بارها گفته ام که این دوستان حتما باید ردیف های آوازی را بشناسند و علم صداسازی را بیاموزند و تئوری، سولفژ، طراحی آواز و تکنیک ها را بلد باشند و با یک ساز آشنا شوند.

زمانی که بر دانش موسیقایی این افراد افزوده شد و به جایگاهی رسیدند که به ذات و اصالت موسیقی مقامی خدشه ای وارد نکنند، می توانند به تولید آثار تلفیقی بپردازند.

در این صورت است که تلفیق اشکالی ندارد.

در این میان آنچه اهمیت دارد این است که گونه های مورد استفاده در تولید یک اثر، مکمل یکدیگر باشند.

متاسفانه اغلب آنهایی که به تولید آثار تلفیقی می پردازند با جهل و بی سوادی فقط می خواهند از رقابت عقب نمانند و آنچه برایشان اهمیت دارد همین است.

آنها با تکرار کردن جملاتی که معنای آن را نمی دانند، ملودی های پاپ را با کلام بختیاری و لری می آمیزند و ادعای شان این است که می خواهند موسیقی مقامی را حفظ کنند و با تلفیق آنها با دیگر سبک ها، به ذائقه مردم احترام بگذارند.

در صورتی که مردم چنین آثاری را نمی خواهند، بلکه این ما هستیم که آنها را به خوردشان می دهیم! معتقدم و ایمان دارم که اگر مردم ما موسیقی ناب ایرانی و موسیقی اصیل بختیاری بشنوند، قطعا می پذیرند و لذت می برند.

  البته آن آثار ظاهرا تلفیقی در مدت زمانی کوتاه از یاد می روند.

مسئله همان عدم وجود پشتوانه های علمی است.

قاعدتا زمانی که دانش و پشتوانه علمی نباشد، آثار مانند موج به سرعت بالا می آیند و سریع محو می شوند.

هر اثری که پشتوانه فکری نداشته باشد محکوم به فناست.

تاریخ نیز نشان داده آثاری جاودان و ماندگار شده اند که در پس آنها اندیشه وجود داشته و برای طراحی ها، انتخاب ملودی ها، کلام و دیگر مقولات مربوطه، ساعت ها، روزها، ماه ها و حتی سال ها فکر و زمان و تمرین  مستمر صرف شده است.

آثاری که طی این روند ساخته شده اند، همواره برای مخاطبان لذت بخش هستند و می توان تا ابد آنها را شنید.

این در حالی است که آثار تلفیقی امروز یک شبه ساخته می شوند و یک شبه شنیده می شوند و یک شبه محو خواهند شد.

بهترین مقطع زندگی من از آن زمان که متولد شده ام تاکنون، همین دوران بحران کرونا بوده است.

من در این دوران خدا را بیشتر شناختم و بهتر باورش کردم.

  طی چند ماه گذشته که درگیر بحران کرونا هستیم به چه فعالیت هایی مشغول بوده اید؟ بهترین مقطع زندگی من از آن زمان که متولد شده ام تاکنون، همین دوران بحران کرونا بوده است.

با وجود همه معضلات و دشواری ها و گرفتاریی هایی که کرونا بر مردم تمام کشورهای دنیا تحمیل کرده، اما برای من مزایایی داشته است.

من در این دوران خدا را بیشتر شناختم و بهتر باورش کردم.

طی این مدت در دوره های آموزشی خودشناسی برای موفقیت حضور یافته ام و در این زمینه مطالعاتی داشته ام.

تلاشم این است که مطالعه ام با تفکر عمیق همراه باشد، نه به صورت سطحی و گذرا.

البته به جز مطالعه و خواندن کتاب های متعدد، طی این مدت برای آلبوم دینشت که ابتدای صحبتم درباره اش گفتم به طراحی آوازها مشغولم.

در زمینه تدریس و آموزش چه فعالیت هایی دارید؟ در این بخش نیز فعال هستم و برای برگزاری کلاس های آموزشی به شهرهای مختلف می روم و در خدمت هنرجویان هستم.

البته کلاس هایم را قبلا به صورت آنلاین برگزار می کردم و حال حدود سه هفته است که با رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی هنرجویانم را حضوری و به صورت انفرادی آموزش می دهم.

  چرا کلاس هایتان را به شیوه آنلاین برگزار نمی کنید؟ راستش با این شیوه موافق نیستم.

البته آن اوائل که بحران بیماری شدت بیشتری داشت، چند صباحی کلاس هایم را آنلاین برگزار کردم، اما تاثیر آنچنانی ندیدم.

نه اینکه این شیوه بی تاثیر و بی نتیجه باشد اما قطعا کلاس حضوری بهتر است و چیز دیگری است.

به نظرم تا معلم رو در روی هنرجو قرار نگیرد نمی تواند او را به درستی آموزش دهد.

گفتگو: وحید خانه ساز
کلید واژه ها: بختیاری - موسیقی - کهکیلویه و بویراحمد - تلفیق - مردم - موسیقیدان - چهارمحال - بویراحمد - هایی - خبرنگار - آهنگساز - بی بهره - احترام - لرستان - اصفهان - عناوین - قوم لر - تولید - گزارش - زندگی - استان - ایران - ادامه - دوران - دهنده - دانش - غربی - دیگر - جنوب - فریب

آخرین اخبار سرویس:
مردم در انتخابات 1400 باید نسبت به «تغییر» امیدوار باشند

استخدام کارمند تحصیلدار آقا در شرکت طنین اقتدار پارس در تهران

هشدار نظام پزشکی: از سفر به مشهد بپرهیزید

استخدام کارشناس کامپیوتر آقا در شرکت فن آوران اطلاعات در تهران

لزوم نهادینه شدن فرهنگ تفکیک پسماند از مبداء

جمالی: اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری باید تکلیف مفهوم «رجل سیاسی» را مشخص کند

استخدام مدیر داخلی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استوری معنوی «امیر مقاره»/ عکس

جمالی: اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری باید تکلیف مفهوم «رجل سیاسی» را مشخص کند

تأمین کالا های اساسی تا پایان سال با ارز 4200 تومانی

حسین شریعتمداری انتخابات آمریکا را با انتخابات 88 مقایسه کرد: فتنه سبز به زادگاه خود بازگشته است!

استخدام آموزشگاه خلبانی آسمان غرب در همدان

استخدام نیروی خدماتی در یک شرکت معتبر در تهران

از سرگیری محدودیت های کرونایی در البرز

معرفت و شناخت ویژگی رزمندگان است

شومر: نامزد ترامپ برای دیوان عالی آمریکا میراث گینزبرگ را از بین خواهد برد

استخدام تراشکار cnc ماهر - تراش منوئل آقا در تهران

استخدام کارمند خانم با بیمه در یک موسسه فرهنگی در تهران

رهبر انقلاب بر کدام کتاب های ادبیات مقاومت تقریظ نوشتند؟

استخدام کارگر آقا در یک شرکت معتبر در قزوین

لحظه ای حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی برداشته شود، فرو می پاشد

استخدام حسابدار آقا در شرکت راهسازی کیمیا راه بنا در تهران

سرلشکر باقری فردا عازم عراق می شود

مردم در انتخابات 1400 باید نسبت به «تغییر» امیدوار باشند

پروژه های محرومیت زدایی منطقه «تخت چان» پلدختر افتتاح شد

عناوین روزنامه های سیاسی 6 مهر 99/ فولاد تحریم را شکست +تصاویر

مسئولان با جدیت از اجتماع های غیرضروری مردمی جلوگیری کنند

بالا رفتن از دیوار برای اعزام به جبهه

رسم عاشقی؛ روایت پیشکسوت قرآن از فعالیت قرآنی در دفاع مقدس

استخدام تکنسین اتاق عمل خانم با حقوق و مزایای عالی در تهران

مجرمین سیاسی معمولا اهداف میهن پرستانه دارند

دفاع مقدس امنیت ما را ورای مرز ها برد

گروگانگیری با تهدید به فتنه سازی

استخدام آقا و خانم آشنا به امور املاک در اصفهان

استخدام گرافیست و حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام صندوقدار خانم در مجموعه تجاری گالریا در تهران

چهارمین روز نمایشگاه ملی «اقتدار40»

مجرمین سیاسی معمولا اهداف میهن پرستانه دارند

5 قانون به ظاهر ساده ولی مهم مسواک زدن

استخدام بازاریاب حضوری با پورسانت عالی در اصفهان

تشییع پیکر سردار شهید خدادی

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت فنی مهندسی در تهران

پوستر غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس لرستان رونمایی شد

وزیر بهداشت: عاشقان امام حسین(ع) در اربعین امسال از دور به ایشان سلام خواهند داد

استخدام کارمند گمرک آقا در یک شرکت معتبر در هرمزگان

مساعدت 856 میلیون ریالی به بیماران سخت درمان همدان

استخدام کارگر ساده آقا در تولیدی تهران لایه بافت در البرز

موضوع مهمی که سردار سلیمانی در آخرین مصاحبه اش به آن اشاره کرد

حلقه نجات اقتصاد ملی زیر آتش دشمن

حکایت قهر و آشتی روزنامه ها به روایت محمد بلوری

2 مرزبان خوزستانی در دشت آزادگان به شهادت رسیدند

درگیری مرزبانی با اشرار مسلح در خوزستان | 2 مرزبان کشورمان شهید شدند

دفاع مقدس امنیت ما را ورای مرزها برد/به ارائه کنندگان پایگاه به دشمن، مانند دشمن برخورد می کنیم

استخدام نیرو جهت بسته بندی و قطعه بندی مرغ در مشهد

استخدام نقشه کش در یک شرکت معتبر مهندسین مشاور در تهران

باقری: اغراق گران به دفاع مقدس خدمت نمی کنند

توضیحات استاندار اصفهان در مورد تعطیلی یک هفته ای استان

حکایت قهر و آشتی روزنامه ها به روایت محمد بلوری

جهانگیری: مدیران کشور باید به شرایط سخت زندگی مردم آگاه باشند/ اقتصاد ایران می تواند دریامحور باشد

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذای پونه در همدان

2 مرزبان خوزستانی در دشت آزادگان به شهادت رسیدند

استخدام کارشناس فنی در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

عضو کمیسیون آموزش: نقاط کور آنتن دهی استفاده از «شاد» را مشکل می کند

تعیین جانشین قاضی فقید دیوان عالی آمریکا چالش جدید میان ترامپ و بایدن

برای حل مشکلات امروز کشور باید به ارزش های دفاع مقدس بازگردیم

امنیت فراگیر و پایدار؛ دستاورد مهم دفاع مقدس

استاندار اصفهان: با برگزاری هرگونه تجمع به بهانه اربعین برخورد می شود

استخدام سرپرست خانه داری در هتل آپارتمان وزرا در تهران

استخدام سالن کار با تجربه با حقوق و مزایای عالی در تهران

استخدام ماسور خانم در یک مجتمع پزشکی سعادت آباد در تهران

2 مرزبان خوزستانی در دشت آزادگان به شهادت رسیدند

دپوی زباله در دماوند +عکس

«اینجا خط مقدم است» اثری برای رونق تولید در دفاع مقدس

انتقاد تند به سخنان سردار نجات درباره جنگ

سنگرسازان بی سنگر

زمینه سازی دلواپسان برای گفت وگو با امریکا!

آدرس غلط به مردم ندهید

چگونه ایران در سیاست های اقتصادی در زمان جنگ موفق بود؟

گرامیداشت سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین و روابط راهبردی با ایران

پیام یک استعفا

لحظه ای حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی برداشته شود، فرو می پاشد

رونمایی از تندیس سردار سلیمانی در آمل

ظریف: در مورد ترور سردار سلیمانی با همتای عراقی گفت وگو کردم

مردم جنگ تحمیلی را به پیروزی رساندند/ فرهنگ دفاع مقدس برای نوجوانان تبیین شود

4 شهرستان خراسان شمالی در وضعیت قرمز کرونا هستند

استخدام مسئول بازاریابی و تبلیغات خانم در تهران

استخدام تدوین گر با حقوق ثابت و بیمه در تهران

استخدام نیروی خدمات در شرکت فراسازان هنداسه در تهران

2 نفر از مرزبانان جمهوری اسلامی ایران در خوزستان به شهادت رسیدند

جدیدترین مدل های آرایش چشم

تغییرات ظا هری شقا یق دهقان در کنار خوا هرش + عکس

الحوثی خواستار بی طرفی سازمان ملل در جنگ یمن شد

نظر محسن رفیقدوست در ادعای سیاسی بودن سپاه، احتمال جنگ ایران و آمریکا، اصولگرایان تندرو و اظهارات فتاح

ترکیه: پلوسی سیاستمداری مغرض است

ضرورت تبیین و انتقال مفاهیم والای دفاع مقدس در قالب های هنری

واکنش سازمان انرژی اتمی به تحریم های دانشمندان هسته ای

عکسی از دیدار دیپلماتیک روحانی با وزیر خارجه عراق زیر سایه کرونا

انتقاد تند محسن هاشمی از تقدیس جنگ طلبان

در جلسه نمایندگان با وزیر پیشنهادی روحانی چه گذشت؟

گزارش|بررسی شایعات درباره 15 شخصیت سیاسی کشور/ چه کسی نامزد 1400 می شود؟

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم