مطالب مرتبط:
جنجال در تلویزیون با یک بلندپرواز رسانه شناس/فتح رسانه ها با فتاح
طرح ولایت ویژه معلمان و جوانان، فعالین فرهنگی و رسانه ای استانها برگزار می شود
برنامه های آموزشی تلویزیون از 15 شهریور آغاز میشود
مدیر رسانه ای جدید سپاهان معرفی شد
فرماندار خوشاب: رسانه ها در احیای اعتماد نقش مهمی دارند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 07:402020-08-12سياسي

جنجال در تلویزیون با یک بلندپرواز رسانه شناس/فتح رسانه ها با فتاح


حالا که هیجانات درباره گفتگوی تلویزیونی جنجالی فتاح رییس بنیاد مستضعفان کمی فرونشسته است، جا و فضا برای نگاه رسانه ای به یکی از جنجالی ترین اتفاقات رسانه ای سال جاری باز شده است.

- حالا که هیجانات درباره گفتگوی تلویزیونی جنجالی فتاح رییس بنیاد مستضعفان کمی فرونشسته است، جا و فضا برای نگاه رسانه ای به یکی از جنجالی ترین اتفاقات رسانه ای سال جاری باز شده است.

خبرگزاری مهر" گروه فرهنگ: سید پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان روز شنبه در یکی از ساعات کم بیننده تلویزیون به یکباره خروشید و اسامی چندین مقام سیاسی و دستگاه نظام را به عنوان کسانی که از املاک بنیاد مستضعفان استفاده کرده اند و پس داده اند و یا قصد ندارند پس دهند اعلام کرد.

صحبت های فتاح بلافاصله در فضای مجازی همه گیر شد و صبح فردا اغلب بحث و گفتگوها درباره فتاح و آدم ها و دستگاه هایی بود که او درباره شان حرف زده بود.

بدون قضاوت درباره صحت و سقم مسائل گفته شده به نظر می رسد که دقت به چند نکته رسانه ای در این میان جالب باشد.

1.

حرف های فتاح نشان داد که گزاره پیش افتادن فضای مجازی از رسانه های رسمی در کشور بسته به محافظه کاری یا عدم محافظه کاری رسانه های رسمی؛ رسمیت می یابد با به افسانه شببیه می شود.

در یکی از ساعات نه چندان پربیننده تلویزیون وقتی برنامه ای زنده از یک مقام اجرایی پرحاشیه دعوت می کند و وسط حرف های جنجالی او برنامه به نقص فنی نمی خورد و مجری دستپاچه وسط حرفهایش نمی پرد و او از خط قرمزهای کلیشه ای صداوسیما عبور می کند، همه فضای مجازی را از آن لحظه به بعد تحت تاثیر خود قرار می دهد و حداقل تا یک هفته بحث اصلی کاربران فضای مجازی می شود.

به این ترتیب است که همه حرف های کلیشه ای درباره اینکه رقیب اصلی تلویزیون و سایر رسانه های رسمی؛ یعنی فضای مجازی سالها از آنها پیش افتاده است در همه مواقع درست نیست.

کافی است کمی محافظه کاری کنار گذاشته شود و نهادهای بیرونی صداوسیما که هر کدام خیال می کنند تلویزیون روابط عمومی آنهاست کنار بکشند و اجازه داده شود به هر کس که در چارچوبی مشخص و باز، آنچه می خواهد بگوید؛ فعلاً و حالاحالاها تلویزیون در ایران برنده است.

طبق پیش بینی ها البته باید منتظر کمی عقب نشینی از سمت صداوسیما در روزهای بعدی بمانیم.

چنانچه شایعه تاییدنشده ای از حذف این برنامه از سایت تلوبیون سایت پخش زنده شبکه های تلویزیونی پخش شد که در شرایط فعلی چیزی جز ناشیگری نمی تواند لقب بگیرد.

همه حرف های کلیشه ای درباره اینکه رقیب اصلی تلویزیون و سایر رسانه های رسمی؛ یعنی فضای مجازی سالها از آنها پیش افتاده است در همه مواقع هم درست نیست.

کافی است کمی محافظه کاری کنار گذاشته شود و نهادهای بیرونی صداوسیما که هر کدام خیال می کنند تلویزیون روابط عمومی آنهاست کنار بکشند 2.

تلویزیون و سایر رسانه های توده ای کماکان ماهیتاً ساختاری به شدت عوام پسند دارند و آنکه می خواهد در تلویزیون موفق شود باید بلد باشد که توده های مردم را تحریک کند.

این اتفاق در گفتگوی تلویزیونی پرویز فتاح به شدت واضح و مشخص بود هر چند در رفتارهای رسانه ای او پیش از این هم دیده شده است (مهر بردن به برنامه زنده و سجده شکر روی سن برنامه و…) اما این بار فتاح قله کسب توجه عمومی همدلانه را واقعاً فتح کرد.

استفاده بسیار از کلیدواژه مستضعفین؛ ردیف کردن آدم ها از چپ و راست با موازنه قابل قبولی با هدف زدودن تصور جناحی بودن این حرفها و لحن حماسی صحبت فتاح نشان می داد که او پیش از برنامه؛ حسابی خود را آماده کرده است تا آنچه می گوید با حداکثر تاثیر عمومی به هدف بخورد.

برنامه ریزی فتاح موفق بود و فردای آن روز همه مردم بیگناهی که پای تلویزیون نشسته بودند به این نتیجه رسیده بودند که چپ و راست ندارد و همه دزد هستند.

عامه پسندی این گزاره دقیقاً به ازای عامه پسندی گفتگوی داغ تلویزیونی پرویز فتاح بود.

فردا صبح و روزهای بعدتر تعدادی از آنانی که اسمشان برده شده بود به ارائه توضیحاتی پرداختند که بعضاً حیرت آور بود.

مثلاً در دو مورد مشخص شد که توافق برای تخلیه این ملک ها با مدیران ارشد بنیاد مستضعفان صورت گرفته است و پرویز فتاح یا خبر نداشته است و یا اینکه در احتمالی خطرناک تر کم شدن نام آنها از لیست؛ قدرت پرتاب رسانه ای او را کم می کرد و لاجرم او را به عدم حذف آنها کشانده است.

هر چه بود الگوی طراحی شده فتاح برای رساندن حداکثری حرف خود به همه مردم موفق عمل کرده بود و نتیجه بحث های فردا در متروهای کماکان شلوغ و اتوبوس هایی که دیگر ضدعفونی هم نمی شود بود.

اگر چه این طرح و برنامه، شباهت زیادی به طرح و برنامه رسانه ای مهندس دیگر عالم سیاست ایران، محمود احمدی نژاد داشت؛ اما ریسک انجام دوباره آن در وضعیت مواج سیاسی کشور وجود داشت و فتاح ریسک کرد و از این آزمون رسانه ای سربلند بیرون آمد.

شاهد این سربلندی توضیحاتی بود که از دستگاه ها و آدم های مختلفی که فتاح از آنها نام برده بود یکی یکی زیر فشار افکار عمومی صادر می شد.

گزاره های عوامانه البته با گزاره های عوامانه پاسخ داده می شود؛ به زودی قصد فتاح از این افشاگری حضور در انتخابات سال 1400 عنوان شد و به این ترتیب از قدرت ضربه اول او کمی کاسته شد گزاره های عوامانه البته با گزاره های عوامانه پاسخ داده می شود؛ به زودی قصد فتاح از این افشاگری حضور در انتخابات سال 1400 عنوان شد و به این ترتیب از قدرت ضربه او کمی کاسته شد.

اما او به هر حال ضربه اول را زده بود.

3.

سنت افشاگری تلویزیونی و پایان بحث در همان جا؛ سنت نامیمون رسانه ای مناظره های انتخاباتی در ایران است.

بنابر این سنت پاگرفته هر کس در یک برنامه زنده هر آنچه می خواهد درباره دیگران می گوید و با پایان برنامه این اتهامات پاسخ نگفته و پیگیری نشده باقی می ماند.

انگار نه انگار که چیزی گفته شده است.

در مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری در سه دوره گذشته، این اتفاق به مراتب رخ داد و کسی مراقب فشار رسانه ای این اتفاق بر روی افکار عمومی نبود.

در مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال پیش سه نفری که هم اکنون رییس سه قوه ساختاری کشور هستند اتهاماتی تند علیه یکدیگر به زبان آوردند و حالا این سه نفر در کنار هم ساختار اصلی اداری جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می دهند.

آنها، اتهام زنندگان و اتهام زده شدگان احتمالاً تصور می کنند که این حرف ها در این دوران شلوغ و پرخبر ایرانی؛ همان موقع فراموش شده است و دیگر کسی به آنها فکر نمی کند.

آنها اشتباه فکر می کنند.

همه این اتهامات در جایی در ته ذهن افکار عمومی ایرانی قرار می گیرد؛ به انواع و اقسام شیوه های مختلف تقویت می شوند و مداوما گزاره بی اعتمادی به سیستم را تشویق می کنند.

اثرات این آتش زیرخاکستر به این زودی ها معلوم نمی شود؛ اما در روزگاری که دیگر جای بازگشتی نیست؛ همه آنها به رو آورده می شوند و همه شان تقویت کننده گزاره هایی علیه کل سیستم مرکزی حکومت خواهد بود.

یکی از مهمترین تاثیرات رسانه ای صحبت های ابتدای هفته پرویز فتاح در تلویزیون، فراهم شدن یک امکان مفت و مجانی و هدیه داده شده دیگر برای طرفداران گزاره فساد سیستماتیک در ایران است.

این تاثیر غیرآنی معمولاً در سخنرانی ها و برنامه های تلویزیونی مقامات ایرانی به پای یک هدف سیاسی کوتاه مدت ذبح می شود.

از این رو وظیفه دستگاه های رسانه ای اعتمادساز نظام و در راس آنها صداوسیمای جمهوری اسلامی توقف بر سر این گونه برنامه ها و سخنرانی ها و پیگیری آن تا انتهاست.

طبیعی است که دیگر ارکان نظام مثل دستگاه قضایی نیز امکان ورود دارد که این بحث در این نکات رسانه ای جای نمی گیرد.

صداوسیما البته در این آزمون رسانه ای؛ نمره قبولی نمی گیرد.

با اینکه شروع کننده این جریان رسانه ای شبکه اول تلویزیون بود، اما خیلی زود با پیگیری نکردن صحبت ها و رها کردن ماجرا؛ داستان از دستش بیرون آمد و به زودی فضای مجازی که در صحنه اول مقهور رسانه ملی شده بود ماجرا را به دست گرفت.

ظاهراً طبق قانون صداوسیما همه انهایی که نامشان در برنامه ای ذکر می شود باید فرصت پاسخگویی در همان زمان و ساختار را پیدا کند اما این قانون در این برنامه عملاً نادیده انگاشته شد.

مثل همه موارد مشابه.

صداوسیما به راحتی می توانست در برنامه ای دیگر کسانی که مدعی بودند فتاح به کذب نام آنها را بر زبان آورده است و اساساً داستان دیگری در جریان بوده است که فتاح در جریان آن نبوده یا هر چیز دیگری به روی آنتن زنده بیاورد و مشتریان خودش در فضایی که مخاطبان کرونایی تلویزیون زیاد شده است را چندین برابر کند.

اما ظاهراً گیج شده از اتفاق روز شنبه تصمیم محافظه کارانه ای به عدم ورود به ماجرا گرفت.


کلید واژه ها: فتاح رییس بنیاد مستضعفان - بنیاد مستضعفان - رییس بنیاد مستضعفان - مستضعفان - تلویزیون - گفتگوی تلویزیونی - رسانه - فتاح - بنیاد - یکی از - سید پرویز فتاح - دستگاه - رییس - گفتگوی - پرویز فتاح - فضای مجازی - خبرگزاری - رسانه ها - استفاده - سیاسی - اعلام - پرویز - اسامی - املاک - مجازی - گروه - نظام - شنبه - مقام - داده

آخرین اخبار سرویس:
نقش امام خمینی(ره) در پیروزی رزمندگان اسلام برای جوانان بیان شود

سردار سلیمانی نقشه های 20 ساله صهیونیست ها در منکوب کردن شیعه را نقش برآب کرد

حرکت دسته عزاداران در روز اربعین ممنوع است

سعیده حسنان همایش پیشکسوتان دفاع مقدس در سرخه

برگزاری آزمون وکالت در کردستان

آزمون وکالت قوه قضاییه در کرمانشاه برگزار شد

دست هایی در صدد کمرنگ کردن نام شهدا در نامگذاری معابر هستند

درس های کرامتی که از امام مجتبی(ع) می آموزیم

طرح تاکسی های هوایی تا پایان سال در کشور اجرایی می شود

سخنان شورای نگهبان کدخدایی درباره زنان در حد یک شوخی است

جهانیان با قلدر مآبی رییس جمهور آمریکا همراهی نمی کنند

نامه هاشمی عامل تعلیق نامگذاری خیابان شجریان در تهران نبود

اقتدار دفاعی ایران اسلامی در جهان

دفاع مقدس امروز در عرصه فرهنگی ادامه دارد/ دشمن کینه توز ما در مجامع بین المللی شکست مفتضحانه خورد

رعایت نکردن موازین بهداشتی در شرایط کرونا تضییع حق الناس است

تصاویر/ نشست علمی «تمایزات دانش روابط بین الملل و فقه روابط بین الملل» در مرکز فقهی ائمّه اطهار (ع)

ممنوعیت حرکت دسته های عزاداران تهرانی در روز اربعین

راه اندازی مرکز تولید ماسک تمام اتوماتیک در قائم شهر

معافیت مالیاتی کمکی به توزیع عادلانه درآمد نمی کند+جدول

بزرگ ترین مشکل کشور دوری از فرهنگ مدیریت جهادی است/ خدمت به مردم با کاغذ بازی و بروکراسی اداری ممکن نیست

/اجمالی/ مسوولان اخلاق و تقوای سیاسی را رعایت کنند

هنر روحانی سِت کردن رنگ ریش و لباسش است!

مبارزه با دشمن و مقاومت در برابر متجاوز فرمان خداوندی است

آمریکا و اروپایی ها علیه جمهوری اسلامی تقسیم کار کرده ا ند/آقایان مسوول فریب نخورید

دولت به تنهایی در مدیریت و حفاظت از منابع آبی موفق نخواهد بود

ورود مجلس به اصلاح ساز و کار فعالیت املاکی ها

وزارت صمت نحوه فروش خودرو را شفاف سازی کند

نحوه تسویه مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی تعیین شد

نماینده ولی فقیه در مازندران خواستار تعیین تکلیف وزارت صنعت شد

عطر افشانی و گلباران گلزار شهدا جیرفت

تاکید وزیر فرهنگ لبنان بر ریشه دار بودن روابط فرهنگی ایران و لبنان

حرکت دسته های عزاداران تهرانی در روز اربعین ممنوع است

راه نجات کشور

دفاع مقدس الهام بخش نسل های بعدی خواهد بود

ظهور جنگ روایت ها و اراده ها در بستر رسانه های معاند

امام جمعه خلخال: مردم کرونا را جدی بگیرند

مسئولان به فکر تامین رفاه مردم باشند

اعزام نمادین رزمندگان اسلام به جبهه ها در ده زیار کرمان

پیام دبیر شورای عالی امنیت ملی برای شهادت معاون ایمنی و اقدامات تأمینی سپاه

آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه 99 برگزار شد

مقاله نویسی 400 مدخل دانشنامه دفاع مقدس در استان بوشهر

خداوند به انسان های اهل ایمان عزت می دهد

تاسی از آموزه های دفاع مقدس ایران را در جنگ اقتصادی پیروز می کند

عامری- حسنان رژه خودرویی و موتوری در شاهرود و سرخه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حواشی پرهیز کنند

دولت با تعیین نرخ عادلانه خودکفایی گندم را افزایش دهد

نامه محرمانه رییس کمیسیون بهداشت مجلس به روحانی

استقبال خوبی از کلاس های زبان فارسی به رغم وجود کرونا شد

تکیه بر توان داخلی و مقاومت رمز پیروزی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حواشی پرهیز کنند

شمخانی شهادت سردار علی خدادی را تبریک و تسلیت گفت

راه اندازی کارخانه سیمان خلخال مطالبه مردمی است/ مساله نگران کننده اشتغال جوانان خلخال

چرا با انتشار اوراق سلف نفتی مخالفت شد؟

انقلاب اسلامی سیطره استکبار را بر هم زد

آزادی هفت زندانی ایرانی در ایروان 

از نگهبان پرنده تا نمایشگرهای هوشمند جدید

خدای متعال به انسان های باکرامت، با صداقت و اهل ایمان عزت می دهد/ مدافع حق بودن زمینه ساز کسب عزت و عظمت است

پیام تسلیت صالحی در پی درگذشت برادر معاون امور مطبوعاتی

واکنش سردار نجات به مستند بی بی سی

جدال توییتری محمود صادقی و امیرآبادی

تصاویر| یادواره شهدای شهرستان قروه در مدرسه علمیه امام صادق (ع)

غلبه بر دشمن با اقتدار، مقاومت و اعتدال

تصاویر/ مراسم وداع با پیکر سردار شهید خدادی

امام جمعه شاهرود: برخی در پی تحریف انقلاب هستند

رستمی: دانشگاه کارخانه تربیت انسان است

معدن مس ظفتک ریگان راه اندازی شود/روی آوردن جوانان به اشتغال های کاذب

افتتاح نمایشگاه توانمندی های ارتش در پایگاه هوایی شهید دوران

لزوم نظارت و پیشگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی

دفاع مقدس دستاوردهای زیادی نصیب ملت ایران کرده است

رزمندگان دفاع مقدس الگوی ایثار و از خودگذشتگی بودند

امام جمعه آستارا: مسئولان با کار جهادی مشکلات مردم را برطرف کنند

کارگران شرکت فرش آستان قدس رضوی در کاشمر دست از کار کشیدند

انقلاب اسلامی سیطره استکبار را بهم زد

جدال توییتری محمود صادقی و امیرآبادی

مستند «غیر رسمی» پخش می شود

مسئولان به فکر تامین رفاه برای مردم باشند

مجلس یازدهم؛ از حقوق 230 میلیونی تا ماشین 600 میلیونی

آیین ورودی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه شهید ستاری برگزار شد

دریابان شمخانی شهادت پاسدار خدادی را تسلیت گفت

دفاع قدس گنجینه تمام نشدنی

بی تفاوتی به مشکلات مردم خیانت به آرمان های انقلاب است

صوت | ویژگی های مبارزه امام حسن علیه السلام در کلام رهبر انقلاب

موسوی خویینی ها نمی خواهد جای خاتمی را بگیرد

موسوی خویینی ها نمی خواهد جای خاتمی را بگیرد

مجلس یازدهم؛ از حقوق 230 میلیونی تا ماشین 600 میلیونی

حضور نظام اسلامی قوی تر از همیشه در منطقه

با عقل سازگار نیست که بگوییم امام با دو خط نامه دیگران قطعنامه را پذیرفت

درباره شهید موسی نامجو

روایت های تلخ و شیرین جبهه های نبرد در جزیره کیش

تحلیل کنش های ناکام آمریکا در شورای امنیت از نگاه واعظی

امام جمعه شاهرود : برخی در پی تحریف انقلابند

شمخانی شهادت سردار علی خدادی را تبریک و تسلیت گفت

از دفاع مقدس باید درس زندگی بیاموزیم

هدف ایران از دفاع مقدس دفاع از دین بود

خدمت رسانان به نظام به افزایش اقتدار کشور کمک کنند

با صبر دندان دشمنان را مانند دفاع مقدس خواهیم شکست

خطیب موقت جمعه شهرکرد: حماسه دفاع مقدس برای نسلهای آینده تبیین شود

درخواست اهالی مغان رسیدگی به نحوه و موضوع واگذاری کشت و صنعت است 

احتکار کالاهای مورد نیاز جامعه منکر اقتصادی است

رسیدگی به تک تک نامه های مردم اردبیل در جریان سفر استانی

جنجال در تلویزیون با یک بلندپرواز رسانه شناس/فتح رسانه ها با فتاح

جنجال در تلویزیون با یک بلندپرواز رسانه شناس/فتح رسانه ها با فتاح