مطالب مرتبط:
جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی/ مخاطره انحصارگری پلتفرم های خارجی در کشور
جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی
مقابله با تخریب و تشکیک اعتقادات مذهبی در فضای مجازی نیازمند برنامه ریزی است
جنگ سرخابی ها به اوج رسید ؛ کنایه های آتشین پیروانی و رمضانی سوژه فضای مجازی شد + سند
مرحله دوم انتخابات مجلس بر اساس پروتکل های ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار خواهد شد/ تبلیغات انتخاباتی صرفاً در فضای مجازی انجام می شود
-202 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 07:102020-08-12سياسي

جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی


معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر لزوم مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی گفت: انحصارهایی در فضای مجازی درحال شکل گیری است که باعث از بین رفتن نظم بازار و ضرر کاربران می شود.

- به نقل از مهر: سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی هفتم مردادماه امسال به دستور رییس جمهور توسط دبیر شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شد.

این سند از آن جهت دارای اهمیت است که با توجه به توسعه اقتصاد سکویی (پلتفرم) در دنیا و نیز به واسطه ویژگی های منحصر به فرد پلتفرم ها از جمله کنترل قابل توجه بر کلان داده ها و بهره گیری از اثرات قدرتمند شبکه ای، نگرانی های جدی در خصوص شکل گیری و تقویت انحصار، کاهش رقابت پذیری و افزایش موانع ورود به بازار برای کسب و کارهای نوپا در این زمینه وجود دارد.

پلتفرم (سکو) به بستر نرم افزاری یا سخت افزاری گفته می شود که به عنوان زیرساخت اجرا یا توسعه در یک سامانه استفاده می شود.

بر اساس این تعریف، در حوزه های فناوری و کسب و کار اینترنتی، پلتفرم بستری فناورانه است که می تواند تعامل دوسویه ای و یا چندسویه را مدیریت کند و به همین دلیل شبکه های اجتماعی، پیام رسان ها و سایت های تجاری آنلاین به نوعی پلتفرم محسوب می شوند.

با این وجود بررسی های جهانی نشان می دهد که موضوع ایجاد انحصار در فضای کسب و کار سکوهای فضای مجازی و نحوه مواجهه با آن به یک دغدغه برای کشورها تبدیل شده است.

به همین دلیل قانونگذاری و تنظیم گری در حوزه تقویت رقابت و مقابله با انحصار، تقریباً در اکثر کشورهای دنیا از دو سال پیش با جدیت آغاز شده است.

از این رو در داخل کشور نیز با توجه به روند رو به افزایش چالش ها، پرونده ها و منازعات مرتبط با شکل گیری انحصار یا بروز و ظهور رفتارهای ضد رقابتی در بازار کسب و کارهای فضای مجازی، سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از سکوهای فضای مجازی و مقابله با انحصار در این حوزه تدوین شده است.

این سند با هدف تضمین حفاظت حداکثری از حقوق کسب و کارها و برنامه ریزی همه جانبه برای بهبود شرایط آنها در فضای مجازی تدوین شده است تا با مقابله با شکل گیری انحصار در بازار سکوهای فضای مجازی، موانع ورود کسب‏ وکارهای نوپا به بازار سکوها کاهش یابد.

در این زمینه ابوالحسن فیروزآبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی گفته است: مفاد سند، مصادیق اقدامات ضد رقابتی در بازار کسب و کارهای فضای مجازی را روشن ساخته، از طریق ایجاد و ارتقا شفافیت، ارائه دهندگان خدمات سکو را از تبعیض قائل شدن میان کسب و کارهای بهره بردار منع کرده، با سو استفاده از قدرت و موقعیت بازار برای محدودسازی رقبا مقابله کرده و ادغام ها و تملک هایی که انحصار را تقویت می کنند، محدود خواهد ساخت.

در همین رابطه سید هادی سجادی، دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات و معاون امور اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ابلاغ و انتشار سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی به سوالات خبرنگار مهر" پاسخ داد.

متن این گفتگو به شرح زیر است.

* به عنوان نخستین سوال، سند الزامات کلان حمایت از رقابت پلتفرم ها و جلوگیری از انحصار در فضای پلتفرمی کشور، شامل چه مواردی است و چه سازوکارهایی برای جلوگیری از انحصار در این مصوبه درنظر گرفته شده است؟ این سند با هدف تقویت فضای رقابتی، رفع انحصارهای موجود، جلوگیری از ایجاد انحصارهای جدید و ممانعت از ارتکاب اعمال ضدرقابتی توسط سکوهای فعال در فضای مجازی کشور تدوین شده است.

با توجه به اینکه فصل نهم قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 با عنوان تسهیل رقابت و منع انحصار ، یک قانون مناسب و قدرتمند در زمینه مقابله با انحصار است و در مقایسه با بسیاری از کشورها قانون پیشرو و کاملی به شمار می آید، ما در سند تدوین شده دغدغه اصلی مان تبیین و تشریح مصادیق بروز رفتارهای ضدرقابتی یا ایجاد انحصار در فضای مجازی بوده است تا به عنوان پشتیبان قانون فعلی، راه را برای شورای رقابت و بقیه تنظیم گران این حوزه روشن سازد.

اهم موضوعاتی که به آن پرداخته ایم شامل مباحثی چون مقابله با باندلینگ های غیر موجه و سو استفاده از موقعیت مسلط در بازار، مباحث بی طرفی سکویی و بی طرفی دستگاهی، لزوم شفافیت الگوریتمی، الزامات ادغام و تملک و توسعه افقی و عمودی کسب وکارها، الزامات سکوها در برابر کسب و کارهای بهره مند مانند عدم تحمیل بندهای قراردادی ناعادلانه و الزمات سکوها در برابر کاربران مانند موضوعات مرتبط با حفاظت از داده بوده است.

از سوی دیگر در این سند بندهایی وجود دارد مبنی بر این که شورای رقابت، تعاریف و معیارهای خود را متناسب با الزامات و ویژگی های فضای مجازی بازنگری کند، مثلاً در تعریف بازار مرتبط، تعریف استاندارد رفاه مشتری یا تشخیص نشانه های بروز انحصار در بازار، عواملی چون اثرات شبکه ای مستقیم و غیرمستقیم و میزان داده های در اختیار سکوها را نیز لحاظ کند.

* این مصوبه دقیقاً شامل چه پلتفرم هایی می شود و هم اکنون به کدام دسته از بازیگران فضای مجازی و کسب و کارها ابلاغ شده است؟ این مصوبه تمامی سکوهای فعال بر بستر فضای مجازی را شامل می شود، چه آن هایی که در بازارهای دوسویه فعالیت می کنند و چه آن ها که بازارهای چندسویه را هدف گرفته اند.

مخاطب اصلی این سند شورا و مرکز ملی رقابت است که سند به آن ابلاغ شده است، اما سایر تنظیم گران فعال در کشور علاوه بر این که در تدوین سند مشارکت فعال داشته اند، ملزم به رعایت آن نیز هستند.

* هدف از تدوین این سند چیست و آیا برای ساماندهی فضای کسب و کارهای بومی در مقابل کسب و کارهای خارجی فضای مجازی، برنامه مشخص و قوانینی تدوین شده است؟ هدف سند به طور واضح این است که از ثبات بازار کسب و کارهای سکویی فضای مجازی صیانت کند و موانع ورود را برای بازیگران نوپا کاهش دهد.

وقتی این هدف محقق شود، خود به خود کاربران سکوها هم به واسطه فضای رقابتی ایجاد شده، از مضرات و مخاطرات ایجاد انحصار در امان خواهند ماند.

در مواردی تنها یک بازیگر فعال در برخی حوزه ها داریم که سند در این مورد هم کارگشا خواهد بود؛ زیرا تکیه ما در تدوین سند بروز و ارتکاب اقدام غیررقابتی بوده است و مصادیق این اقدامات هم تبیین شده است، لذا حتی یک بازیگر منفرد و منحصر در یک بازار مشخص هم به طور مثال نمی تواند بندهای قراردادی را به کسب و کارهای بهره بردار تحمیل کند یا این که به صورت بی رویه اقدام به توسعه فعالیت خود در سایر لایه های زنجیره تأمین کند.

طبق این سند حتی یک بازیگر منفرد و منحصر در یک بازار مشخص هم به طور مثال نمی تواند بندهای قراردادی را به کسب و کارهای بهره بردار تحمیل کند یا این که به صورت بی رویه اقدام به توسعه فعالیت خود در سایر لایه های زنجیره تأمین کندهدف مهم دیگر سند این است که معیارها و ویژگی های رقابت در بازار کسب وکارهای فضای مجازی و وجوه تمایز آنها با کسب وکارهای فضای سنتی را در جهت مواجهه با چالش شکل گیری انحصار در این فضا، در اختیار متولی و تنظیم گر رقابت کشور، یعنی شورای رقابت قرار دهد.

از طرفی در این سند، لزوم تنظیم گری پیشینی نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

زیرا همانطور که می دانید در بازار سکوهای فضای مجازی به واسطه ویژگی هایی چون صرفه اقتصادی قابل توجه توسعه مقیاس و توسعه قلمرو، وجود اثرات شبکه ای قدرتمند، قدرت حاصل از در اختیارگیری کلان داده ها و امکان ایجاد وابستگی در کاربران و دشواری جابه جایی میان سکوها برای کاربر، اولاً انحصارها به سرعت شکل می گیرند و ثانیاً اگر بازیگری به قدرت انحصاری دست یابد، بازگرداندن بازار به مسیر ثبات و سلامت و از میان برداشتن این انحصار بسیار دشوار خواهد بود.

لذا در سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی به طور مثال بر لزوم فعال سازی رویه های تحقیق و تفحص شورای رقابت و لزوم گزارش گیری های منظم تأکید کرده ایم تا تنظیم گری پیشینی در مقابل تنظیم گری پسینی تقویت شود.

* برای جلوگیری از انحصار پلتفرم های خارجی در این سند چه قوانینی در نظر گرفته شده و چه شرایطی وضع شده است؟ آیا این پلتفرم ها ملزم به اخذ مجوز و یا تاسیس دفتر نمایندگی در ایران خواهند شد؟ اگرچه تمامی الزامات این سند در خصوص سکوهای خارجی نیز صادق و برقرار است اما تمرکز سند بیشتر بر سکوهای داخلی و تنظیم گری آن ها بوده است، چرا که با موارد بسیاری مواجه شده بودیم که انحصارهایی در حال شکل گیری است که در نهایت به از میان رفتن نظم بازار و متضرر شدن کاربران خواهد انجامید.

البته واقفیم که موضوع انحصار سکوهای خارجی در کشور و خروج حجم عظیمی از داده های کاربران از کشور بسیار حائز اهمیت و بعضاً مخاطره برانگیز است اما همان گونه که می دانید تعیین تکلیف در این خصوص مستلزم اقدامات جدی در حوزه های دیگری مانند بحث تقویت دیپلماسی و رایزنی های بین المللی در جهت قانونمندسازی فعالیت این سکوها و همچنین وضع قوانین و مقررات مرتبط، مانند آن چه اخیراً در پارلمان ترکیه تصویب شده، است.

موضوع انحصار سکوهای خارجی در کشور و خروج حجم عظیمی از داده های کاربران از کشور بسیار حائز اهمیت و بعضاً مخاطره برانگیز است اما همان گونه که می دانید تعیین تکلیف در این خصوص مستلزم اقدامات جدی در حوزه های دیگری مانند بحث تقویت دیپلماسی و رایزنی های بین المللی در جهت قانونمندسازی فعالیت این سکوها و همچنین وضع قوانین و مقررات مرتبط، مانند آن چه اخیراً در پارلمان ترکیه تصویب شده، است* با توجه به اینکه این سند با توجه به بررسی وضعیت کسب و کارهای فضای مجازی در کشور تدوین شده، نتایج این بررسی چه بوده است؟ کدام کسب و کارها بیشتر با مقوله انحصار مواجه هستند و تهدیدات ناشی از انحصار مربوط به کدام کسب وکارها است؟ همان طور که می دانید موضوع شکل گیری مدل های کسب و کار سکویی در کشور ما قدمت خیلی زیادی ندارد اما در همین مدت اندک برخی از بازیگران این عرصه چنان قدرت گرفته اند که می توان گفت رقابت با آن ها دیگر تقریباً غیرممکن است.

این موضوع می تواند آسیب های بسیاری را متوجه کاربران سکوها، چه عموم مردم و چه کسب و کارهای بهره بردار کند.

وقتی یک پلتفرم به انحصار دست یافت و در کاربران ایجاد وابستگی کرد دیگر نه برای افزایش قیمت ارائه خدمات مانعی بر سر راهش است و نه این که الزامی برای ارتقاء یا حتی حفظ کیفیت خدمات و محصولات خود دارد.

با مواردی مواجه شده ایم که پلتفرم، بندهای قراردادی ناعادلانه را به کسب و کارهای بهره بردار تحمیل کرده، مثلاً آن ها را از ارائه خدمت در سایر سکوها منع کرده یا اینکه در الگوریتم های رتبه بندی خود، شفافیت لازم را نداشته و میان کسب وکارهایی که خود منفعتی از آن ها داشته با سایر کسب و کارها، تبعیض قائل شده است.

شاید در وهله اول مواردی در خصوص سکوهای ارائه دهنده خدمات حمل و نقل یا ارائه دهنده خدمات رستوران و غذا توجه ما را به خود جلب کرد اما با بررسی های بیشتر متوجه شدیم در خیلی از بازارها و حوزه های دیگر هم این مسائل وجود دارد.

مثلاً در میان سکوهای فعال در بازارهای برنامک های دستگاه های هوشمند (اپلیکیشن ها) یا بازارگاه های همتا به همتا هم مسائل غیررقابتی فراوانی مشاهده شده که مواردی از آن ها به شورای رقابت هم ارجاع شده است.

* وضعیت پلتفرم های بومی پس از این مصوبه، چگونه خواهد بود و این سند از چه زمانی قابلیت اجرا دارد؟ نکته حائز اهمیت این است که در سراسر دنیا، لزوم چاره اندیشی در خصوص مسأله بروز انحصار در بازار سکوهای فضای مجازی به یک دغدغه تبدیل شده است.

بسیاری کشورها بررسی های خود را شروع کرده اند، مثل ما کارگروه تشکیل داده و الزاماتی وضع کرده اند.

مثلاً در جدیدترین رخداد این حوزه در تاریخ 8 مرداد کمیته ضد انحصار کنگره آمریکا مدیران عامل چهار غول فناوری یعنی گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل را فراخوانده و در یک جلسه 5 ساعته آن ها را به مواردی از رفتارهای انحصارطلبانه و ضدرقابتی محکوم کرده و از آن ها توضیح خواسته است.

لذا باید توجه کرد که این خطر در همه دنیا حس شده و لزوم پرسش گری و مطالبه گری احساس شده است.

کمیته ضد انحصار کنگره آمریکا مدیران عامل چهار غول فناوری یعنی گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل را به مواردی از رفتارهای انحصارطلبانه و ضدرقابتی محکوم کرده استخوشبختانه ما در این حوزه به موقع عمل کرده ایم و انتشار این سند گام خوبی است که دغدغه مندی ما را نشان می دهد.

اینجا لازم است از دکتر شیوا رییس شورای رقابت و همکارانشان بابت اینکه در کارگروهی که برای نهایی سازی سند تشکیل شد مشارکت فعال داشتند تشکر کنم که ما را خالصانه یاری کردند.

سند پس از اینکه در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی طرح شد و در کارگروه مذکور، اصلاح و نهایی شد با دستور ریاست جمهور ابلاغ شده و در اختیار شورای رقابت قرار گرفته است.

البته باید بگویم با توجه به همکاری خوبی که شکل گرفته تا همین حالا هم مفاد سند در تصمیم گیری های شورای رقابت مدنظر قرار گرفته است.

این نکته نیز مهم است که مطابق این سند، کارگروهی که در مرکز ملی فضای مجازی با مشارکت مرکز ملی رقابت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان تنظیم مقررات، صدا و سیما، سازمان نظام صنفی رایانه ای و اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی تشکیل داده ایم، به عنوان بازوی مشورتی شورای رقابت به فعالیت خود ادامه می دهد و سند را هم در بازه های زمانی مشخص بازنگری می کند که اگر نیاز به اصلاح یا به روز رسانی بود، اقدام شود.


کلید واژه ها: فضای مجازی - انحصار - مجازی - دبیر شورای عالی فضای مجازی - شورای عالی فضای مجازی - مقابله - پلتفرم - مرکز ملی فضای مجازی - قابل - دستور رییس جمهور - کارها - گیری - منحصر به فرد - رقابت پذیری - بازار - رقابت - شورای عالی - رییس جمهور - بهره گیری - کلان - قدرتمند - کاربران - نگرانی - افزایش - اقتصاد - توسعه - جمهور - تقویت - اهمیت - واسطه

آخرین اخبار سرویس:
بودجه 1400 با نگاه تکمیل طرح های نیمه تمام عمرانی بسته شود

قاضی «بارت» چه ارتباطی به انتخابات آمریکا دارد؟

آیین رونمایی از آثار جدید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس آغاز شد

«یادگاران مقاومت» به تلویزیون می آیند/ روایت مقاومت 22روزه نیروهای انقلاب در باشگاه افسران کردستان

تداوم فرهنگ دفاع مقدس تضمین کننده حیات انقلاب و ایران است

ماجرای تخریب یک پارک در میدان توحید/وضعیت نوسازی بافت فرسوده در پایتخت

از سوی رییس جمهوری؛ بخشنامه بودجه 1400 به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد

تداوم فرهنگ دفاع مقدس تضمین کننده حیات انقلاب و ایران است

عرف: کشور نیازمند همدلی و همگرایی بیشتر برای عبور از شرایط کنونی است

پیشنهاد وزارت کشور برای بررسی آیین نامه نحوه تأمین و نگهداری ماشین آلات در مدیریت بحران

درخواست دانشجویان از بذرپاش درباره برداشت دولت از صندوق توسعه ملی

بانوان پشتیبان جبهه و جنگ از خانه

ضرورت تعیین تکلیف تنها سرپرستی فرمانداری در مازندران

موکب های سلامت ویژه اربعین حسینی در استان البرز راه اندازی می شوند

روشنای خاطره ها در کرمانشاه آغاز به کار کرد

وضعیت جسمانی مهدی کروبی بعد از عمل دو ساعت و نیمه +عکس

بخشش 11 محکوم به قصاص با گذشت اولیای دم و تلاش اعضای شورای حل اختلاف در گلستان

3 کاندیدای زن اصلاح طلب و اصولگرا در انتخابات 1400 از نگاه فائزه هاشمی

برگزاری مراسم تشییع شهید مقداد بویر در دهدشت

وضعیت جسمانی مهدی کروبی بعد از عمل دو ساعت و نیمه +عکس

حداقل پاسخ به شهادت سردار سلیمانی خروج آمریکا از منطقه است

امروز خیلی ها زبان مثنوی را نمی فهمند / مثنوی تفسیر قرآن است

سردار نقدی: حداقل پاسخ به شهادت سردار سلیمانی خروج آمریکا از منطقه است/ حضور سپاه در منطقه به درخواست مردم و دولت آن کشورهاست

تندیس هایی که به جای یادبود، مخرب یادها شدند!

اجرای طرح بازشناسی جایگاه، محتوا و کارکرد کتاب «عیون اخبار الرضا(ع)»

اقتدار و عظمت ملت ایران نشأت گرفته از فرهنگ ایثار و شهادت است

تجلیل از جهادگران عرصه مبارزه با کرونا ویروس

رییس مجلس پایان هفته به مازندران سفر می کند

گزارش|جدال سرخ پوشان در هنگامه آتش و زندگی / ناگفته هایی از ماموریت بی بازگشت آتش نشانان مشهدی

ناجا بعد از کادر درمانی بیشترین شهید را برای مقابله با کرونا داده است

نصاب معاملات آیین نامه مالی و معاملاتی مناطق آزاد تعیین شد

پذیرش بیماران کرونایی در نقاهتگاه فردیس آغاز شد

فرمانده سپاه اردبیل: مسئولان باید قدر خانواده های شهدا را بدانند

دعوت از محققان برای توسعه نشر الکترونیکی کتب پژوهشکده بیمه

امام جمعه قزوین: روحانیون نقش مهمی در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس داشتند

اختتامیه هفته دفاع مقدس در جزیره کیش

اجرای طرح «مشق احسان» در گلستان/ توزیع 11 هزار لوازم التحریر ایرانی اسلامی

هشدار علی مطهری به وزارت اطلاعات و حوزه علمیه

ناجا بعد از کادر درمانی بیشترین شهید را برای مقابله با کرونا داده است

افق مقام معظم رهبری، ایجاد 400 هزار شرکت دانش بنیان در کشور است

لغو ممنوعیت دانلود تیک تاک در آمریکا

هلدینگ فولاد متیل درخـتی بارور و تنــومنــد

اعلام آخرین مهلت ثبت نام جشنواره قرآنی «هدهد» در البرز

هشدار علی مطهری به وزارت اطلاعات و حوزه علمیه

انتخاب مبل مناسب و نکاتی که باید بدانیم

بهره مندی بیش از 14 هزار نفر از مشاوره قضایی در دادگستری استان قزوین

عارضه قلبی برای نماینده قم در مجلس شورای اسلامی

تبیین ارزش های دفاع مقدس از مهم ترین رسالت های اصحاب رسانه است

بی توجهی به محل شهادت شهید هاشمی نژاد

برای دستیابی ایران به تجهیزات مراقبت های ویژه و دستگاه های تست کووید 19 تلاش می کنیم

نماینده ولی فقیه در استان کرمان: بیانیه گام دوم انقلاب باید گفتمان غالب نظام شود

سردار محمدرضا نقدی: حداقل پاسخ به شهادت سردار سلیمانی خروج آمریکا از منطقه است/ حضور سپاه در منطقه به درخواست مردم و دولت آن کشورهاست

فیلم| برداشت پسته کرمان در ایلام

بازمانده انفجار دفتر نخست وزیری درگذشت

ویدئو/ گروهی ناشناس در مادرید به یاد قربانیان کرونا 50 هزار پرچم کاشتند

معرفی عکاسان زن دفاع مقدس در خانه موزه دکتر شریعتی

امیرآبادی سکته کرد/ حال نماینده قم مساعد است

گل های زبان فارسی در گلستان بیشکک: نورلان بیگ بالتابایف

ماجرای ماموریت های یک گروه جهادی/ اینجا خبری از تجملات نیست

ارائه بیش از 5 هزار خدمت صادراتی به دانش بنیان ها

زنان در دوران دفاع مقدس صحنه های اعجاب انگیزی خلق کردند

معاون قوه قضاییه به تماشای «خط باریک قرمز» نشست/ تلاش برای شکل گیری مدرسه سایکودرام در ایران

وضعیت خدمات دهی مراکز مشاوره دانشگاه های مختلف در دوران شیوع کرونا/ مشاور مورد نظر در دسترس نیست!

بازمانده انفجار دفتر نخست وزیر درگذشت

بررسی نهایی صلاحیت رزم حسینی در جلسه فردا فراکسیون جبهه انقلاب اسلامی

نقش موزه های دانشگاهی در توسعه علمی و فرهنگی جامعه

نماینده قم دچار حمله قلبی شد

تکمیل متروی پرند در ایستگاه پایانی

روایت جانباز یزدی از تلاش بی وقفه برای اعزام به جبهه؛ می دانستم ویلچر نشین می شوم

خطر در کمین میراث 150 ساله کرمانشاه

الگوبرداری از همدلی و مجاهدت رزمندگان دفاع مقدس راهکار بهبود شرایط اقتصادی

تجلیل از فرماندهان و راویان تاریخ شفاهی دفاع مقدس

رزمنده دفاع مقدس: از آقامهدی لقب قربان طلا گرفتم

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت ایمن سازان نویان در تهران

مقصد روحانی بعد از پایان دولت کجاست؟

بیان امام جمعه قزوین: جلوگیری از اجرای سند 2030 خواست رهبر انقلاب است

افتخارات ماندگار ارتش مدیون ایثار پیشکسوتان است

نذر شهید روحانی برای زدن تیربارچی دشمن

داوطلبانی که دردهای نهفته محرومیت را درمان می کنند

هفتم مهر؛ روزی که جهان دیگر «جهان آرا» نداشت

شیراز نامزد پایتخت جهانی کتاب خواهد شد

دستورکار سه شنبه مجلس؛ حضور سردار سلامی و رأی اعتماد به رزم حسینی

پنج فرمانده شهید مهرماه در چند روایت

سلب عضویت یک عضو شورای شهر ماهشهر با حکم دادگاه

خطرناک تر از دناپلاس برای نمایندگان چیست؟

حضور و غیاب 7 دقیقه ای دانش آموزان در شبکه شاد

اشرف غنی: هیچ قدرتی قادر به تغییر نظام و قانون اساسی افغانستان نیست

«هفت خوان سلیمان» در هفت فصل به تعبیر راه و رسم سردار دل ها می پردازد

ضرورت حمایت از تولید برای گذر از شرایط کنونی

حضور گسترده روحانیون در جبهه ها، جنگ روانی دشمن را خنثی می کرد

از سرگیری فعالیت گروه تماس دولت افغانستان و طالبان

برای پایان درگیری ارمنستان وآذربایجان از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم

سند 2030 تهاجم فرهنگی بوده و جلوگیری کامل آن خواست رهبری است

تبیین ارزش های دفاع مقدس از مهم ترین رسالت های اصحاب رسانه است

حسن پور: رزم حسینی می تواند هماهنگی خوبی بین اعضای هیات دولت ایجاد کند

نقش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بازسازی مناطق ویران شده در دوران دفاع مقدس

آغاز «آیین وقف کتب دانشگاه های سپاه پاسداران»

همه ظرفیت ها در کرمان برای عملیاتی کردن بیانیه گام دوم انقلاب به کار گرفته شود

یک نماینده مجلس سکته قلبی کرد

چرا «مرد خاکستری» اصلاحات به میدان آمد؟!/ آیا «خاتمی» از عرصه تصمیم گیری برای 1400 حذف می شود؟

جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی

جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی