مطالب مرتبط:
جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی/ مخاطره انحصارگری پلتفرم های خارجی در کشور
مقابله با تخریب و تشکیک اعتقادات مذهبی در فضای مجازی نیازمند برنامه ریزی است
جنگ سرخابی ها به اوج رسید ؛ کنایه های آتشین پیروانی و رمضانی سوژه فضای مجازی شد + سند
مرحله دوم انتخابات مجلس بر اساس پروتکل های ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار خواهد شد/ تبلیغات انتخاباتی صرفاً در فضای مجازی انجام می شود
مرحله دوم انتخابات مجلس بر اساس پروتکل های ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار خواهد شد/ تبلیغات انتخاباتی صرفاً در فضای مجازی انجام می شود
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 05:302020-08-12سياسي

جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی


معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر لزوم مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی گفت: انحصارهایی در فضای مجازی درحال شکل گیری است که باعث از بین رفتن نظم بازار و ضرر کاربران می شود.

- معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر لزوم مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی گفت: انحصارهایی در فضای مجازی درحال شکل گیری است که باعث از بین رفتن نظم بازار و ضرر کاربران می شود.

گروه دانش و فناوری- خبرگزاری مهر"؛ معصومه بخشی پور: سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی هفتم مردادماه امسال به دستور رییس جمهور توسط دبیر شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شد.

این سند از آن جهت دارای اهمیت است که با توجه به توسعه اقتصاد سکویی (پلتفرم) در دنیا و نیز به واسطه ویژگی های منحصر به فرد پلتفرم ها از جمله کنترل قابل توجه بر کلان داده ها و بهره گیری از اثرات قدرتمند شبکه ای، نگرانی های جدی در خصوص شکل گیری و تقویت انحصار، کاهش رقابت پذیری و افزایش موانع ورود به بازار برای کسب و کارهای نوپا در این زمینه وجود دارد.

پلتفرم (سکو) به بستر نرم افزاری یا سخت افزاری گفته می شود که به عنوان زیرساخت اجرا یا توسعه در یک سامانه استفاده می شود.

بر اساس این تعریف، در حوزه های فناوری و کسب و کار اینترنتی، پلتفرم بستری فناورانه است که می تواند تعامل دوسویه ای و یا چندسویه را مدیریت کند و به همین دلیل شبکه های اجتماعی، پیام رسان ها و سایت های تجاری آنلاین به نوعی پلتفرم محسوب می شوند.

با این وجود بررسی های جهانی نشان می دهد که موضوع ایجاد انحصار در فضای کسب و کار سکوهای فضای مجازی و نحوه مواجهه با آن به یک دغدغه برای کشورها تبدیل شده است.

به همین دلیل قانونگذاری و تنظیم گری در حوزه تقویت رقابت و مقابله با انحصار، تقریباً در اکثر کشورهای دنیا از دو سال پیش با جدیت آغاز شده است.

از این رو در داخل کشور نیز با توجه به روند رو به افزایش چالش ها، پرونده ها و منازعات مرتبط با شکل گیری انحصار یا بروز و ظهور رفتارهای ضد رقابتی در بازار کسب و کارهای فضای مجازی، سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از سکوهای فضای مجازی و مقابله با انحصار در این حوزه تدوین شده است.

این سند با هدف تضمین حفاظت حداکثری از حقوق کسب و کارها و برنامه ریزی همه جانبه برای بهبود شرایط آنها در فضای مجازی تدوین شده است تا با مقابله با شکل گیری انحصار در بازار سکوهای فضای مجازی، موانع ورود کسب‏ وکارهای نوپا به بازار سکوها کاهش یابد.

در این زمینه ابوالحسن فیروزآبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی گفته است: مفاد سند، مصادیق اقدامات ضد رقابتی در بازار کسب و کارهای فضای مجازی را روشن ساخته، از طریق ایجاد و ارتقا شفافیت، ارائه دهندگان خدمات سکو را از تبعیض قائل شدن میان کسب و کارهای بهره بردار منع کرده، با سو استفاده از قدرت و موقعیت بازار برای محدودسازی رقبا مقابله کرده و ادغام ها و تملک هایی که انحصار را تقویت می کنند، محدود خواهد ساخت.

در همین رابطه سید هادی سجادی، دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات و معاون امور اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ابلاغ و انتشار سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی به سوالات خبرنگار مهر" پاسخ داد.

متن این گفتگو به شرح زیر است.

* به عنوان نخستین سوال، سند الزامات کلان حمایت از رقابت پلتفرم ها و جلوگیری از انحصار در فضای پلتفرمی کشور، شامل چه مواردی است و چه سازوکارهایی برای جلوگیری از انحصار در این مصوبه درنظر گرفته شده است؟ این سند با هدف تقویت فضای رقابتی، رفع انحصارهای موجود، جلوگیری از ایجاد انحصارهای جدید و ممانعت از ارتکاب اعمال ضدرقابتی توسط سکوهای فعال در فضای مجازی کشور تدوین شده است.

با توجه به اینکه فصل نهم قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 با عنوان تسهیل رقابت و منع انحصار ، یک قانون مناسب و قدرتمند در زمینه مقابله با انحصار است و در مقایسه با بسیاری از کشورها قانون پیشرو و کاملی به شمار می آید، ما در سند تدوین شده دغدغه اصلی مان تبیین و تشریح مصادیق بروز رفتارهای ضدرقابتی یا ایجاد انحصار در فضای مجازی بوده است تا به عنوان پشتیبان قانون فعلی، راه را برای شورای رقابت و بقیه تنظیم گران این حوزه روشن سازد.

اهم موضوعاتی که به آن پرداخته ایم شامل مباحثی چون مقابله با باندلینگ های غیر موجه و سو استفاده از موقعیت مسلط در بازار، مباحث بی طرفی سکویی و بی طرفی دستگاهی، لزوم شفافیت الگوریتمی، الزامات ادغام و تملک و توسعه افقی و عمودی کسب وکارها، الزامات سکوها در برابر کسب و کارهای بهره مند مانند عدم تحمیل بندهای قراردادی ناعادلانه و الزمات سکوها در برابر کاربران مانند موضوعات مرتبط با حفاظت از داده بوده است.

از سوی دیگر در این سند بندهایی وجود دارد مبنی بر این که شورای رقابت، تعاریف و معیارهای خود را متناسب با الزامات و ویژگی های فضای مجازی بازنگری کند، مثلاً در تعریف بازار مرتبط، تعریف استاندارد رفاه مشتری یا تشخیص نشانه های بروز انحصار در بازار، عواملی چون اثرات شبکه ای مستقیم و غیرمستقیم و میزان داده های در اختیار سکوها را نیز لحاظ کند.

* این مصوبه دقیقاً شامل چه پلتفرم هایی می شود و هم اکنون به کدام دسته از بازیگران فضای مجازی و کسب و کارها ابلاغ شده است؟ این مصوبه تمامی سکوهای فعال بر بستر فضای مجازی را شامل می شود، چه آن هایی که در بازارهای دوسویه فعالیت می کنند و چه آن ها که بازارهای چندسویه را هدف گرفته اند.

مخاطب اصلی این سند شورا و مرکز ملی رقابت است که سند به آن ابلاغ شده است، اما سایر تنظیم گران فعال در کشور علاوه بر این که در تدوین سند مشارکت فعال داشته اند، ملزم به رعایت آن نیز هستند.

* هدف از تدوین این سند چیست و آیا برای ساماندهی فضای کسب و کارهای بومی در مقابل کسب و کارهای خارجی فضای مجازی، برنامه مشخص و قوانینی تدوین شده است؟ هدف سند به طور واضح این است که از ثبات بازار کسب و کارهای سکویی فضای مجازی صیانت کند و موانع ورود را برای بازیگران نوپا کاهش دهد.

وقتی این هدف محقق شود، خود به خود کاربران سکوها هم به واسطه فضای رقابتی ایجاد شده، از مضرات و مخاطرات ایجاد انحصار در امان خواهند ماند.

در مواردی تنها یک بازیگر فعال در برخی حوزه ها داریم که سند در این مورد هم کارگشا خواهد بود؛ زیرا تکیه ما در تدوین سند بروز و ارتکاب اقدام غیررقابتی بوده است و مصادیق این اقدامات هم تبیین شده است، لذا حتی یک بازیگر منفرد و منحصر در یک بازار مشخص هم به طور مثال نمی تواند بندهای قراردادی را به کسب و کارهای بهره بردار تحمیل کند یا این که به صورت بی رویه اقدام به توسعه فعالیت خود در سایر لایه های زنجیره تأمین کند.

طبق این سند حتی یک بازیگر منفرد و منحصر در یک بازار مشخص هم به طور مثال نمی تواند بندهای قراردادی را به کسب و کارهای بهره بردار تحمیل کند یا این که به صورت بی رویه اقدام به توسعه فعالیت خود در سایر لایه های زنجیره تأمین کند هدف مهم دیگر سند این است که معیارها و ویژگی های رقابت در بازار کسب وکارهای فضای مجازی و وجوه تمایز آنها با کسب وکارهای فضای سنتی را در جهت مواجهه با چالش شکل گیری انحصار در این فضا، در اختیار متولی و تنظیم گر رقابت کشور، یعنی شورای رقابت قرار دهد.

از طرفی در این سند، لزوم تنظیم گری پیشینی نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

زیرا همانطور که می دانید در بازار سکوهای فضای مجازی به واسطه ویژگی هایی چون صرفه اقتصادی قابل توجه توسعه مقیاس و توسعه قلمرو، وجود اثرات شبکه ای قدرتمند، قدرت حاصل از در اختیارگیری کلان داده ها و امکان ایجاد وابستگی در کاربران و دشواری جابه جایی میان سکوها برای کاربر، اولاً انحصارها به سرعت شکل می گیرند و ثانیاً اگر بازیگری به قدرت انحصاری دست یابد، بازگرداندن بازار به مسیر ثبات و سلامت و از میان برداشتن این انحصار بسیار دشوار خواهد بود.

لذا در سند سیاست ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی به طور مثال بر لزوم فعال سازی رویه های تحقیق و تفحص شورای رقابت و لزوم گزارش گیری های منظم تأکید کرده ایم تا تنظیم گری پیشینی در مقابل تنظیم گری پسینی تقویت شود.

* برای جلوگیری از انحصار پلتفرم های خارجی در این سند چه قوانینی در نظر گرفته شده و چه شرایطی وضع شده است؟ آیا این پلتفرم ها ملزم به اخذ مجوز و یا تاسیس دفتر نمایندگی در ایران خواهند شد؟ اگرچه تمامی الزامات این سند در خصوص سکوهای خارجی نیز صادق و برقرار است اما تمرکز سند بیشتر بر سکوهای داخلی و تنظیم گری آن ها بوده است، چرا که با موارد بسیاری مواجه شده بودیم که انحصارهایی در حال شکل گیری است که در نهایت به از میان رفتن نظم بازار و متضرر شدن کاربران خواهد انجامید.

البته واقفیم که موضوع انحصار سکوهای خارجی در کشور و خروج حجم عظیمی از داده های کاربران از کشور بسیار حائز اهمیت و بعضاً مخاطره برانگیز است اما همان گونه که می دانید تعیین تکلیف در این خصوص مستلزم اقدامات جدی در حوزه های دیگری مانند بحث تقویت دیپلماسی و رایزنی های بین المللی در جهت قانونمندسازی فعالیت این سکوها و همچنین وضع قوانین و مقررات مرتبط، مانند آن چه اخیراً در پارلمان ترکیه تصویب شده، است.

موضوع انحصار سکوهای خارجی در کشور و خروج حجم عظیمی از داده های کاربران از کشور بسیار حائز اهمیت و بعضاً مخاطره برانگیز است اما همان گونه که می دانید تعیین تکلیف در این خصوص مستلزم اقدامات جدی در حوزه های دیگری مانند بحث تقویت دیپلماسی و رایزنی های بین المللی در جهت قانونمندسازی فعالیت این سکوها و همچنین وضع قوانین و مقررات مرتبط، مانند آن چه اخیراً در پارلمان ترکیه تصویب شده، است * با توجه به اینکه این سند با توجه به بررسی وضعیت کسب و کارهای فضای مجازی در کشور تدوین شده، نتایج این بررسی چه بوده است؟ کدام کسب و کارها بیشتر با مقوله انحصار مواجه هستند و تهدیدات ناشی از انحصار مربوط به کدام کسب وکارها است؟ همان طور که می دانید موضوع شکل گیری مدل های کسب و کار سکویی در کشور ما قدمت خیلی زیادی ندارد اما در همین مدت اندک برخی از بازیگران این عرصه چنان قدرت گرفته اند که می توان گفت رقابت با آن ها دیگر تقریباً غیرممکن است.

این موضوع می تواند آسیب های بسیاری را متوجه کاربران سکوها، چه عموم مردم و چه کسب و کارهای بهره بردار کند.

وقتی یک پلتفرم به انحصار دست یافت و در کاربران ایجاد وابستگی کرد دیگر نه برای افزایش قیمت ارائه خدمات مانعی بر سر راهش است و نه این که الزامی برای ارتقاء یا حتی حفظ کیفیت خدمات و محصولات خود دارد.

با مواردی مواجه شده ایم که پلتفرم، بندهای قراردادی ناعادلانه را به کسب و کارهای بهره بردار تحمیل کرده، مثلاً آن ها را از ارائه خدمت در سایر سکوها منع کرده یا اینکه در الگوریتم های رتبه بندی خود، شفافیت لازم را نداشته و میان کسب وکارهایی که خود منفعتی از آن ها داشته با سایر کسب و کارها، تبعیض قائل شده است.

شاید در وهله اول مواردی در خصوص سکوهای ارائه دهنده خدمات حمل و نقل یا ارائه دهنده خدمات رستوران و غذا توجه ما را به خود جلب کرد اما با بررسی های بیشتر متوجه شدیم در خیلی از بازارها و حوزه های دیگر هم این مسائل وجود دارد.

مثلاً در میان سکوهای فعال در بازارهای برنامک های دستگاه های هوشمند (اپلیکیشن ها) یا بازارگاه های همتا به همتا هم مسائل غیررقابتی فراوانی مشاهده شده که مواردی از آن ها به شورای رقابت هم ارجاع شده است.

* وضعیت پلتفرم های بومی پس از این مصوبه، چگونه خواهد بود و این سند از چه زمانی قابلیت اجرا دارد؟ نکته حائز اهمیت این است که در سراسر دنیا، لزوم چاره اندیشی در خصوص مسأله بروز انحصار در بازار سکوهای فضای مجازی به یک دغدغه تبدیل شده است.

بسیاری کشورها بررسی های خود را شروع کرده اند، مثل ما کارگروه تشکیل داده و الزاماتی وضع کرده اند.

مثلاً در جدیدترین رخداد این حوزه در تاریخ 8 مرداد کمیته ضد انحصار کنگره آمریکا مدیران عامل چهار غول فناوری یعنی گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل را فراخوانده و در یک جلسه 5 ساعته آن ها را به مواردی از رفتارهای انحصارطلبانه و ضدرقابتی محکوم کرده و از آن ها توضیح خواسته است.

لذا باید توجه کرد که این خطر در همه دنیا حس شده و لزوم پرسش گری و مطالبه گری احساس شده است.

کمیته ضد انحصار کنگره آمریکا مدیران عامل چهار غول فناوری یعنی گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل را به مواردی از رفتارهای انحصارطلبانه و ضدرقابتی محکوم کرده است خوشبختانه ما در این حوزه به موقع عمل کرده ایم و انتشار این سند گام خوبی است که دغدغه مندی ما را نشان می دهد.

اینجا لازم است از دکتر شیوا رییس شورای رقابت و همکارانشان بابت اینکه در کارگروهی که برای نهایی سازی سند تشکیل شد مشارکت فعال داشتند تشکر کنم که ما را خالصانه یاری کردند.

سند پس از اینکه در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی طرح شد و در کارگروه مذکور، اصلاح و نهایی شد با دستور ریاست جمهور ابلاغ شده و در اختیار شورای رقابت قرار گرفته است.

البته باید بگویم با توجه به همکاری خوبی که شکل گرفته تا همین حالا هم مفاد سند در تصمیم گیری های شورای رقابت مدنظر قرار گرفته است.

این نکته نیز مهم است که مطابق این سند، کارگروهی که در مرکز ملی فضای مجازی با مشارکت مرکز ملی رقابت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان تنظیم مقررات، صدا و سیما، سازمان نظام صنفی رایانه ای و اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی تشکیل داده ایم، به عنوان بازوی مشورتی شورای رقابت به فعالیت خود ادامه می دهد و سند را هم در بازه های زمانی مشخص بازنگری می کند که اگر نیاز به اصلاح یا به روز رسانی بود، اقدام شود.


کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - انحصار - مرکز ملی فضای مجازی - مقابله - دبیر شورای عالی فضای مجازی - قابل - شورای عالی فضای مجازی - دستور رییس جمهور - کارها - کاربران - گیری - پلتفرم - منحصر به فرد - بازار - معاون - شورای عالی - رییس جمهور - بهره گیری - کلان - خبرگزاری - اقتصاد - معصومه - توسعه - جمهور - اهمیت - واسطه - حمایت - ابلاغ - سیاست

آخرین اخبار سرویس:
قانون جرایم سیاسی و امنیتی از نظر ماهیتی فرقی ندارند

ترامپ می خواهد قبل از انتخابات با روحانی دیدار کند

جواد امام :حتما تصمیم انتخاباتی 1400 اصلاح طلبان متفاوت از 92 خواهد بود

قانون جرایم سیاسی و امنیتی از نظر ماهیتی فرقی ندارند

جزییاتی از طرح جدید مجلس برای افزایش نرخ فرزندآوری

10 نکته درباره «کودتای خزنده در سپاه»

درس های دفاع مقدس در جنگ اقتصادی کنونی

پیغام فتح/فیلم| کردستان در دفاع مقدس

اولین اثر برگزیده پژوهشکده مطالعات تخصصی کوثر منتشر شد

10 استان کشور زیر خط میانگین از نظر سرانه فضای آموزشی هستند

محمدرضا فربود شبیه سازی عملیات فتح المبین در مرودشت

لیندا کیانی و کامبیز دیرباز در فیلم جدید + عکس

رضازاده: توافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی خیانت به مسلمان است

رضازاده: توافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی خیانت به مسلمان است

احضار فرد توهین کننده به مردم سمنان به دستگاه قضایی

انتقاد حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی!

آیت الله سید محمد حسین حکیم به دیار باقی شتافت

درسی از دفاع مقدس؛ تحقق غیرممکن ها در سایه دینداری

واکنش تند فرماندار به هتاکی به سمنانی ها

تندیس هایی که حس شرمساری را برمی انگیزند! + تصاویر

جایگاه نخبگان قرآنی در فرهنگ سازی است / منتظر مسؤلان نمانیم

عدد سازی های ترامپ نشانه افول آمریکا است

اقتدار مرجعیت؛ یک نسل بعد

یکی از رازهای موفقیت در جنگ ایمان امام خمینی به وعده های الهی بود

رزمایش آبی خاکی یاد یاران

اسارت جبهه ای دیگر بود/ آرمان گرایی آزادگان زیر سخت ترین شکنجه ها

رزمایش آبی خاکی یاد یاران

آنچه نداریم... ارثی که طلب می کنیم

برگزاری دومین دوره مسابقات موتور سواری آذربا یجان شرقی

قوه قضاییه به موضوع شرکت کشت و صنعت مغان ورود کرد

ترامپ: بعد از انتخابات، شروط توافق با ایران را بسیار سخت تر می کنم

استان تهران رتبه نخست رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج را کسب کرد

آمنه سادات ذبیح پور چهره سال فضای مجازی بسیج شد

عرصه جنگ نرم را خالی نمی کنیم / با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، مردم را در فضای مجازی یاری کنیم

بازخوانی یک بیانیه

تجلیل از فعالان بسیجی عرصه فضای مجازی کشور

رویداد تولید محتوای دیجیتال بسیج تاثیر مثبتی در تولید محتوای سالم دارد / این رویدادها باید مستمر باشد

افسران جنگ نرم دشمن را پس زدند

نیازمند نگاه خلاقانه در نوشتن داستان و رمان دفاع مقدسی هستیم

درسی که دفاع مقدس آموزش داد / تحقق غیرممکن ها در سایه دین داری

آنچه نداریم... ارثی که طلب می کنیم

قوه قضاییه به موضوع شرکت کشت و صنعت مغان ورود کرد

مدیرانی که مانع رشد ادبیات دفاع مقدس هستند

ورود قوه قضاییه به موضوع شرکت کشت و صنعت مغان/ فعلاً مقام اجرا و تصمیم گیری؛ هیأت داوری است.

مدیرانی که مانع رشد ادبیات دفاع مقدس هستند

پیام تسلیت مدیر جامعهالزهرا در پی درگذشت آیت الله ممدوحی

تندیس هایی که حس شرمساری را برمی انگیزند! + تصاویر

ناگفته های استاندار؛ درآمدهای معادن مس و طلا آذربایجان کجا می رود؟ /علت مشکلات محیط زیستی صنایع

ویدئو | روایت کمتر گفته شده از نقش شهید سلیمانی در عملیات مرصاد

اقدام نظارتی قوه قضاییه در موضوع شرکت کشت و صنعت مغان

10 استان کشور زیر خط میانگین از نظر سرانه فضای آموزشی هستند

رهی معیری درگذشت

گمنام 18 ساله

#واکسن_آنفلوانزا

پایه های استراتژی دفاع در برابر تجاوز

تاریخ نگاری جنگ ، ویژگی ها وآسیب ها

تسهیل در هماهنگی و همکاری

چهل سالگی آغاز جنگ و نگاهی دوباره به حضور مردم

زیرساخت های اصولی برای یک انتخابات درست

حفظ زبان ملی نیازمند عزمی سراسری

جنگ در شهر و کاشانه من هنوز هست

واکنش تند فرماندار به هتاکی به سمنانی ها

واگذاری کشت و صنعت مغان زیر ذره بین قوه قضاییه/ جنگ انگلیسی با تاریخ دفاع/ 1500 واکسن جنجالی

کمک بخش خصوصی به شرط تعادل اختیارات وانتظارات

واکنش تند فرماندار به هتاکی به سمنانی ها

با مردی که پایش را در جبهه جا گذاشت/ 99 درصد ساعات جنگ را در جبهه بود

امنیت کشور مرهون مجاهدت های شهیدان است

اعتراف سردار کارگر به مخالفت دکتر احمدی نژاد با گشت ارشاد+فیلم

عدم کنترل حوادث از سوی آمریکا نشانه ای آشکار بر افول این کشور است

زنگ خطر بی توجهی نسل جدید به موسیقی اقوام

نشست خبری ابراهیمی با اصحاب رسانه

بشنوید | مکالمه بیسیم شهید سلیمانی و محسن رضایی در آغاز عملیات کربلای 5

مولایی: ترامپ صرفا به پیشبرد استراتژی و منافع از مسیر مدنظرش توجه دارد

روزی که دربی تهران کشته داد/عکس

مولایی: ترامپ صرفا به پیشبرد استراتژی و منافع از مسیر مدنظرش توجه دارد

شایعه بمب گذاری مجتمع تجاری پروما مشهد را تخلیه کرد

تصمیم مهم درباره حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری

حقایقی درباره اسامی رشته های انتخابی

حمایت کشورهای غربی از نهاد خانواده در ایام کرونایی/ برنامه دولت برای حمایت از خانواده در دوران شیوع کرونا چیست؟

چرا اول شدن یک دختر در کنکور افغانستان اهمیت دارد؟

دوری از فرهنگ مدیریت جهادی؛ بزرگترین مشکل کشور / خدمت به مردم با کاغذبازی ممکن نیست

اثر ماندگار دفاع مقدس در حماسه سازی مدافعان حرم، خود را نشان داد

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

ترتیل صفحه 494 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

لغو تحریم ها در چارچوب برجام، به قوت خود باقی است

رانت های مجلس انقلابی؛ از دنا پلاس تا محموله اختصاصی واکسن (فیلم)

ماسک مخصوص کنسرت رفتن هم به بازار آمد

احکام شرعی | حکم عمل نکردن به استخاره یا تکرار استخاره

رسیدگی به پرونده تقلب سوارس برای اخذ تابعیت ایتالیا متوقف شد

اعتماد به اروپا از اعتماد به آمریکا خطرناک تر است

اولین واکنش به اظهارات واعظی/ فرهنگی: رییس جمهور ماهاست که در قرنطینه است

اوقات شرعی پنجم مهر در سمنان

تصویری دیده نشده از شهید رکن آبادی و سید حسن نصرالله

واکنش ضرغامی به مستند جنجالی بی بی سی درباره فرماندهان سپاه

تشکیل جلسه حاجی بابایی و نوبخت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان

تصاویر منتشر نشده رهبر انقلاب در خطوط مقدم جبهه کردستان

تصاویر/ روایتگری و غبارروبی حوزه مقاومت ام البنین (س) بخش شبانکاره

همسان سازی حقوق ها از ابتدای مهرماه اجرا می شود

تصاویر/ آن روزگاران یاد باد

حل مشکلات کشور با مدیریت جهادی و انقلابی

جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی

جزییات سند مقابله با انحصار کسب و کارها در فضای مجازی