مطالب مرتبط:
مرگ ماهانه 180 «نوجوان» به دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار
مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران+عکس
مرگ تلخ نوجوان 14 ساله در پارک لاله تهران + عکس
مرگ تلخ مهدی در پارک لاله/ مقصر مرگ کودکان و نوجوانان در بوستان های تهران کیست؟
مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 مرداد 1399 ساعت 02:152020-08-10پزشكي

مرگ ماهانه 180 «نوجوان» به دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار


معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افسردگی، اضطراب، استرس و اختلال خوردن را از شایع ترین اختلالات روانشناختی در دوران نوجوانی عنوان کرد و گفت: - پرخاشگری و خشونت به ویژه در پسران نوجوان نگران کننده است؛ براساس گزارش WHO، خشونت بین فردی باعث شده هر ماهه حدود 180 مرگ و میر بین نوجوانان در سراسر جهان رخ دهد؛ دختران نوجوان نیز به احتمال زیاد قربانی و یا ابزاری برای اعمال این خشونت یا پرخاشگری خواهند شد.

فریبرز درتاج در گفت وگویی که در آستانه روز نوجوان با خبرگزاری ایسنا داشت، ضمن تشریح خصوصیات رفتاری و شخصیتی انسان ها در دوره نوجوانی، شایع ترین مشکلات و اختلالات روانشناختی نوجوانان را تشریح و در این راستا به والدین و مسئولان آموزش و پرورش توصیه هایی کرد.

وی با بیان اینکه دوران نوجوانی در افراد طبیعی، همزمان با ظاهر شدن صفات جنسی ثانوی در حدود 12 سالگی شروع و در حدود 19 سالگی پایان می یابد، که با محدوده سنی سازمان بهداشت جهانی (WHO) از نوجوانی متناسب است، گفت: این درحالیست که برخی متخصصان بر این باورند که دوران نوجوانی که تا به حال تصور می شد در 19 سالگی به پایان می رسد، اکنون از سنین 10 تا 24 سالگی طول می کشد و مراحل آن را شامل، نوجوانی اولیه (سنین 10 تا 13)؛ نوجوانی میانی (سنین 14 تا 17) و نوجوانیِ پایانی (18 تا 24 سالگی) تعریف کرده اند؛ آنها معتقدند تعریف سن، تعریفی اختیاری است؛ اما تعریف فعلی از نوجوانی بیش از اندازه محدود است و در عصر حاضر سنین بین 10 تا 24 سالگی، نوجوانی را بهتر تعریف می کند .

وی افزود: از نظر بسیاری از روانشناسان، سن، روش مناسبی برای تعریف دوران نوجوانی نیست، زیرا سن اغلب برای ارزیابی و مقایسه تغییرات بیولوژیکی (به عنوان مثال بلوغ)، که نسبتاً جهانی است، مناسب است و برایِ دوران نوجوانی که دوران گذار از کودکی به بزرگسالی است و محدود به تغییرات فیزیولوژیک و بدنی نیست، کاربردی ندارد.

بنابر اظهارات این روانشناس، رشد در نوجوانی در سه سطح (زیستی یا فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی) روی می دهد که هر سه رابطه نزدیکی با هم دارند؛ البته باید توجه داشت که تفکیک بین بلوغ (puberty) که فرآیند تغییر فیزیکی است با نوجوانی که فرآیند تغییر روانی است، اهمیت دارد و در مطلوب ترین شرایط این دو فرآیند به صورت همزمان روی می دهند، در غیر این صورت نوجوان ناگزیر به مدارا با استرس ها و مشکلات اضافی خواهد بود.

درتاج در ادامه درباره عمده ترین ویژگی ها و مشکلات نوجوانان توضیحاتی ارائه داد و بیان کرد: نوجوانی یکی از سریع ترین مراحل رشد انسان است.

بسیاری از تغییرات جسمی، جنسی، شناختی، اجتماعی و عاطفی که در این دوران اتفاق می افتد، می تواند برای نوجوانان و خانواده های آنها مشکلاتی ایجاد کند.

تقریباً همه جوامع این نظر را دارند که بین فرزند داشتن و نوجوان داشتن، تفاوت وجود دارد و چگونگی تعریف و شناخت این انتقال از کودکی به بزرگسالی، در فرهنگ های مختلف و زمان های مختلف، متفاوت است.

معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور معتقد است که نوجوانان در این مرحله از زندگی با مشکلات و دغدغه های زیادی روبه رو هستند؛ مسلماً آگاهی از آنچه در این مرحله از زندگی رخ می دهد، می تواند باعث رشد جسمی و روانی سالم نوجوان و برخورد مناسب خانواده ها شود.

مسائلی هویتی؛ مهم ترین دغدغه نوجوانان وی یکی از مهم ترین دغدغه ها و مشکلات نوجوانان را مسائل مربوط به هویت آنها عنوان کرد و گفت: براساس نظریه روانی-اجتماعی اریکسون ، زندگی انسان دارای هشت مرحله است که مرحله پنجم یعنی مرحله نوجوانی را بحران مربوط به هویت در برابر سردرگمی نقش نام گذاری کرده است.

از نظر اریکسون هنگامی که فرد در چهار مرحله زندگی از رشد سالمی برخوردار باشد، در خاتمه کودکی به احساس استمرار و ثبات نسبی شخصیت دست می یابد، ولی با آغاز مرحله پنجم یا نوجوانی، بحران های چهار مرحله قبل احیا و در نتیجه هویت فرد متزلزل می شود.

این روانشناس تاکید کرد: اما برای اینکه نوجوان بتواند هویتی سالم و انسجام یافته داشته باشد، باید عناصر مربوط به هویت های چهار مرحلهقبل را با یکدیگر ترکیب کند.

خطری که نوجوان را تهدید می کند، بحران هویت یا سردرگمی و آشفتگی نقش است، در واقع خطر شکل گیری هویت منفی، زندگی نوجوان را تهدید می کند.

اکثریت نوجوانان خود را با سوأل اساسی و مهم من کیستم؟ مواجه می بینند.

حال آنکه عمده ترین تکلیف نوجوان حل این بحران، برای رسیدن به هویتی کم و بیش باثبات و سازگاری روانی اجتماعی است.

  درتاج با بیان اینکه در دوران نوجوانی به دلیل اینکه رشد با سرعت بیشتری اتفاق می افتد، تغییرات فیزیکی بدن به یکباره ایجاد می شود، ادامه داد: این تغییرات سریع فیزیکی می تواند باعث ایجاد حس کنجکاوی و اضطراب در نوجوان شود، به خصوص اگر آنها ندانند چه چیزی را باید انتظار داشته باشند یا آیا آنچه که رخ می دهد طبیعی است یا خیر؟.

رشد سریع اندام جنسی و تغییرات هورمونی باعث می شود، در این سن بسیاری از نوجوانان به روابط عاشقانه و جنسی علاقه مند و کنجکاو شوند.

آنها ممکن است هویت جنسی خود را زیر سوأل برده و کشف کنند.

شروع بلوغ می تواند زمان دشواری برای آنها باشد و در صورت عدم حمایت از همسالان، خانواده یا جامعه می تواند، این موضوع آسیب زننده باشد.

  چرا نوجوانان نسبت به مسائل و اتفاقات حساس اند؟ معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همچنین درباره دیدگاه نوجوانان و تفکراتی که نسبت به مسائل دارند نیز اینطور توضیح داد: در سنین اولیه نوجوانی، آنها دارای تفکر سیاه و سفید هستند.

از نظر آنها، همه چیز یا درست یا غلط است، یا کوچک است یا وحشتناک، بدون اینکه فضای زیادی بین این دو باشد.

در این مرحله طبیعی است که نوجوان بخواهد تفکر و توجه خود را فقط به سمت خود معطوف کند.

نوجوانان در مورد تغییرات سریع ظاهری خود آگاهی دارند و احساس می کنند که همیشه توسط دیگران مورد قضاوت قرار می گیرند و در مورد نحوه افکار و قضاوت دیگران درباره خود حساس و نگران اند، آنها تصور می کنند تفکر دیگران درباره آنها مشابه تفکری است که درباره خود دارند و به همین دلیل نوجوانان نسبت به ظاهر، نوع پوشش، رفتار اجتماعی و موفقیت ها و شکست های تحصیلی یا اجتماعی بیش از حد حساسیت پیدا می کنند.

وی ادامه داد: در این سن، نوجوانان افزایش نیاز به حریم خصوصی را احساس می کنند.

آنها ممکن است شروع به کشف راه هایی برای فاصله گرفتن از خانواده کنند.

در این فرآیند ممکن است خانواده را تحت فشار قرار دهند و اگر والدین یا سرپرستان محدودیت هایی ایجاد کنند، ممکن است به شدت واکنش نشان دهند.

بسیاری از نوجوانان در حالی که برای استقلال بیشتر تلاش می کنند با والدین خود مجادله بیشتری دارند.

بنابر اظهارات وی، نوجوانان، با توجه به تجسم آرمانی، ممکن است به این اندیشه برسند که صاحبان قدرت مثل والدین و معلمان، همانند گذشته دیگر افرادی بی نقص نیستند و با آنها وارد بحث و جدال شوند؛ در واقع دو حس استقلال طلبی و مجادله با افراد صاحب قدرت مثل والدین باعث می شود  آنها وقت کمتری را با خانواده و زمان بیشتری را با دوستان و همسالان بگذرانند و ممکن است فشار همسالان در این سن به اوج خود برسد که این فشار و نیاز به مورد توجه بودن  می تواند باعث شود آنها به روشی خاص رفتار یا عادات خاصی پیدا کنند، که شکستن آنها دشوار است.

این روانشناس با بیان اینکه دروغگویی  یکی از مسائل متداول رفتاری نوجوانان است، خاطرنشان کرد: نوجوانان ممکن است بخواهند چیزهای جدید را امتحان کنند و خود را به خطر بیاندازند، در نتیجه رفتارهای پرخطر انجام دهند؛ این تغییرات ممکن است منجر به دروغ گفتن در آنها شود؛ آنها ممکن است برای جلوگیری از رویارویی با والدین یا از ترس از تنبیه، دروغ بگویند.

  از تغییرات هورمونی تا مسائل عاطفی نوجوانان درتاج مسئله دیگر نوجوانان را مربوط به تغییرات و مشکلات عاطفی آنها دانست و افزود: هورمون ها نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر عاطفی نیز روی آنها تأثیر می گذارند.

 نوجوانی سنی است که احساسات جنسی نیز ایجاد می شود و این احساسات و افکار در رابطه با جنس مخالف می تواند منجر به احساس گناه  و شرم شود.

بنابراین نوسانات خلقی یکی از مشکلات رایج در بین پسران و دختران نوجوان است که می تواند به تغییرات و مشکلات رفتاری نیز منجر شود.

چرا برخی افراد از نوجوانی به سمت مصرف سیگار و مواد مخدر می روند؟ معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه نوجوانان بسیار آسیب پذیر هستند و به راحتی می توان آنها را به سمت اشتباه سوق داد، تاکید کرد: سوء مصرف مواد یکی از بزرگترین مشکلاتی است که والدین نوجوانان در سراسر جهان با آن روبرو هستند.

در واقع فشار همسالان یکی از عوامل مهمی است که باعث می شود نوجوانان به سمت مصرف مواد مخدر و نوشیدن مشروبات الکلی و .

بروند.

سه ویژگی تمایل به ریسک کردن، عزت نفس ضعیف و نیاز به آرامش، نوجوانان را بیشتر ترغیب می کند که حتی قبل از سن قانونی، سیگار کشیدن یا نوشیدن مشروبات الکلی را امتحان کنند؛ آنچه ممکن است به عنوان  هیجان  شروع و در صورت عدم کنترل به عادت یا اعتیاد تبدیل شود.

  وی در ادامه به تشریح خصوصیات رفتاری نوجوانان به تفکیک جنسیت پرداخت و افزود: پرخاشگری و خشونت به ویژه در پسران نوجوان نگران کننده است؛ پسران نوجوان با شروع رشد عضلات، رشد قد و صدای بم و مردانه و افزایش ترشح هورمون تِستوستِرون، بیشتر از دختران در مدرسه یا منزل به سمت درگیری های جسمی و فیزیکی (دعوا) می روند.

این سن برای آنها زمان شروع قُلدری، خرابکاری و پرخاشگری است.

این نکته حائز اهمیت است که حتی در جوامع امروزی این اعمال خشونت آمیز می تواند منجر به عواقب جدی از جمله مرگ شود.

وقوع 180 مرگ و میر در ماه میان نوجوانان به دلیل خشونت به گفته وی و براساس گزارش WHO، خشونت بین فردی باعث شده، هر ماهه حدود 180 مرگ و میر بین نوجوانان در سراسر جهان رخ دهد؛ دختران نوجوان نیز به احتمال زیاد قربانی و یا ابزاری برای اعمال این خشونت یا پرخاشگری خواهند شد.

از اعتیاد به فضای مجازی تا شیفتگی نسبت به لایک های کاربران درتاج همچنین مشکل استفاده بیش از حد از فضای مجازی و اینترنت را از دیگر مشکلات مهم نوجوانان تلقی کرد که البته بعد از شیوع ویروس کرونا نیز این مشکل به مسئله جدی تری تبدیل شده و از طرف خانواده ها قابل لمس تر شده است.

 نوجوانانی که به اینترنت معتاد هستند، دوستان کمتری دارند و زندگی اجتماعی محدودتری را تجربه می کنند.

آنها زندگی انفرادی را پشت سر می گذارند و ساعتها با اینترنت و فضای مجازی خوشحال اند، این درحالیست که اعتیاد به فضای مجازی فعالیت های بدنی آنها را کاهش و منجر به سبک زندگی ناسالم و بی تحرکی می شود و بر عملکرد تحصیلی نیز تأثیر منفی می گذارد.

معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تاکید کرد: در این میان کمیسیون امور کودکان و نوجوانان انگلستان اعلام کرده تعداد زیادی از دانش آموزان در این مقطع سنی به دلیل اضطراب و تزلزل هویت، به شدت شیفته لایک ها و نظرات تأییدکننده کاربران فضای مجازی هستند و آن را نوعی تأیید اجتماعی می دانند، پیامد بسیار نامطلوبِ این مشکل این است که ناگهان شبکه های اجتماعی و فضای مجازی از زندگی واقعی و اجتماعی برایشان مهم تر می شود و در نبود یا عدم دسترسی به اینترنت به شدت نگران و مضطرب خواهند شد و احساس می کنند نمی توانند رابطه شان را با شبکه های اجتماعی قطع کنند، زیرا به اعتماد به نفس آنها ضربه می زند.

از هر 10 نوجوان یک نفر با مشکل رفتاری روبرو است این روانشناس در ادامه به تشریح شایع ترین مشکلات روانشناختی در این گروه سنی پرداخت و افزود: براساس اعلام سازمان های مربوط به بهداشت روانی به ازای هر پنج نوجوان بالغ یک اختلال روانشناختی قابل تشخیص است.

همچنین براساس آمار جهانی، از هر 10 (20 درصد) نوجوان حداقل یکی از آنها با یک مشکل رفتاری روبرو است.

نیمی از اختلالات روانی قبل از سن 14 سالگی شروع می شود و حدود 75 درصد از اختلالات روانشناختی که در بزرگسالان وجود دارد، از سن 14 سالگی شروع می شود.

بنابر اظهارات درتاج و براساس مطالعات انجام شده در کانادا و ایالات متحده، سلامت روان بین نوجوانان مسئله ای جدی در بهداشت عمومی و روانی است.

عدم توجه به بهزیستی روانی نوجوانان در این مرحله مهم اجتماعی شدن، ممکن است منجر به عواقب جبران ناپذیری در سلامت روان شود که شاید طی زندگی باقی بماند و از ظرفیت بهره وری اقتصادی-اجتماعی جوامع بکاهد.

خودکشی و افسردگی؛ شایع ترین اختلالات روانشناختی در دوران نوجوانی وی با بیان اینکه افسردگی، اضطراب، استرس و اختلال خوردن از شایع ترین اختلالات روانشناختی در دوران نوجوانی است، گفت: گزارشی از انجمن روانشناسی آمریکا نشان داده است که 91 درصد از نسل نوجوان علائم جسمی یا عاطفی استرس یا اضطراب و افسردگی را تجربه کرده اند.

خودکشی نیز در بین نوجوانان شایع است، اما افکار مربوط به خودکشی (موسوم به ایده خودکشی) رایج تر است که نیاز به ارزیابی فوری سلامت روان دارد.

اضطراب نیز اغلب خود را به صورت اختلالات خلقی و اختلالات رفتاری مختل کننده و علائم جسمانی مانند خستگی یا خستگی مزمن، سرگیجه، سردرد و درد شکم یا قفسه سینه نشان می دهد.

معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همچنین درباره نقش مدارس و خانواده در کاهش مشکلات نوجوانان معتقد است: نوجوانی عمدتاً تحت تأثیر محیط خانه و مدرسه است.

مدارس نقش مهمی در رشد روانی و اجتماعی نوجوانان دارند، نقش مدارس و آموزش و پرورش در تشدید و یا درمان مشکلات نوجوانان برجسته است تا جایی که روانشناسان از نقش مدرسه در ایجاد احساس موفقیت فرد در زندگی و از وجود مهر و محبت در مدرسه به عنوان عاملی برای کمک به سلامت روان آن ها صحبت می کنند، که البته چنین چیزی هم به رویکرد مسئولان مدرسه و در پی آن معلمان بستگی دارد.

وی ادامه داد: اگر مدرسه تنها به محتوای کتاب و انتقال دانش بها دهد، دانش آموز در مدرسه نحوه سازگاری و ابراز احساسات را فرا نمی گیرد.

نقش مدرسه به حدی تعیین کننده است که نوجوان صرف نظر از زندگی خانوادگی اش در صورتی که در مدرسه احساس موفقیت، هویت و دوست داشته شدن کند، می تواند تبدیل به فردی موفق در زندگی شود.

این درحالیست که متأسفانه آموزش و پرورش نقش خود را تنها در موفق شدن نوجوان در تحصیل و یاد گرفتن محتوای کتاب درسی منحصر می کند و در نتیجه اگر نوجوانی در تحصیل احساس ناتوانی کند صدمات جبران ناپذیری می خورد.

در حالی که مدارس می توانند به هر نوجوانی امکان استفاده منطقی از توانایی هایش و نیل به موفقیت را بدهند.

درتاج همچنین به والدین توصیه کرد که ویژگی های این دوران را در نوجوان خود کاملاً طبیعی بدانند و بدانند که این دوران نیز مرحله ای از رشد و تکامل است.

 والدین وظیفه دارند هرچه بیشتر با نوجوان خود ارتباط داشته باشند.

یکی از مؤلفه های مهم برقراری ارتباط با نوجوانان، کمک به آنها برای درک آنچه در پیش رو وجود دارد، است.

همچنین توضیح چگونگی تغییرات سریع بدن به آنها کمک می کند که در مواجه با این تغییرات کمتر غافلگیر شوند و اضطرابشان کاهش یابد.

فراتر از تغییرات جسمی، والدین می توانند مکالمه ای راجع به تغییرات اجتماعی و سبک زندگی که در نوجوانی ایجاد می شود، داشته باشند.

البته صحبت صریح با نوجوانان درباره تغییراتی که آنها تجربه می کنند، می تواند برای هر والدینی چالش باشد، به خصوص با توجه به تغییر روابط والدین و فرزند در این دوران، بنابراین برای شروع به صحبت باید از گوش دادن، شروع کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: نوجوان - سازمان نظام روانشناسی و مشاوره - نوجوانان - نوجوانی - سازمان نظام روانشناسی - خشونت - روانشناختی - اختلال - اختلالات - پرخاشگری - خبرگزاری ایسنا - آموزش و پرورش - فریبرز درتاج - دوران - روانشناسی - خبرگزاری - انسان ها - مسئولان - پژوهشی - مشکلات - والدین - مشاوره - احتمال - سازمان - آستانه - توصیه - گزارش - پسران - خوردن - گرایش

آخرین اخبار سرویس:
دانستنی هایی درباره سرفه خلط دار

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر در تهران

نگرانی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در موج سوم

انواع آنفلوآنزا و بهترین زمان تزریق واکسن برای افراد پرخطر

متخصص زنان به سئوالات کنترل بارداری پاسخ می دهد

متخصص زنان به سئوالات کنترل بارداری و غربالگری پاسخ می دهد

نسخه متخصصان طب سنتی برای دردهای عضلانی

افتتاح طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان اردکان

آغاز پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان امام رضا(ع) قم

ابتلا به کرونا موج خاموش این بیماری را افزایش می دهد

شیر کم چرب روغن پالم ندارد

رییس سازمان نظام پزشکی به کرونا مبتلا شد

تهوع قرص اورژانسی، امکان بارداری هست؟

استخدام کارمند پذیرش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

ممنوعیت تبلیغ و فروش واکسن آنفلوانزا در فضای مجازی /برخورد جدی با متخلفان در آذربایجان غربی

کرونا در کیش؛ افزایش فوتی ها به 17 نفر

در اماکن مذهبی مراقب کرونا باشید

ویژگی عجیب و غریب موج جدید کرونا در پاییز

علائم کرونا تا چند ماه در بدن باقی می ماند؟

گلایه بروجنی ها از بوی بد تصفیه خانه شهرک صنعتی

عادت های سرطان زا در آشپزی

مادران باردار برای تزریق واکسن آنفلوآنزا به مراکز جامع سلامت مراجعه کنند

عادت های سرطان زا در آشپزی

کرونا موج خاموش بیماری پارکینسون را افزایش می دهد

فواید درمانی بوییدن انواع گل

کاهش باورپذیری مردم به کرونا

ارائه حمایت های اجتماعی به 4 هزار فرد مبتلا به اختلال هویت جنسی

ورزش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد

انواع آنفلوآنزا | کدام نوع ما را بیمار می کند؟ | بهترین زمان تزریق واکسن

عادت های سرطان زا در آشپزی

ترفندهایی برای مهار اضطراب پاییزی کرونا

حمایت وزارت بهداشت از بیش از 3 هزار طرح تحقیقاتی کرونایی

شیر کم چرب روغن پالم ندارد

260 هزار نفر در تربت حیدریه غربالگری کرونا شدند

سرنوشت واکسن آنفولانزا چه خواهد شد؟

مصرف قرص لونژیل، پریودم چه شکلی میشه؟

ترس از بازگشت بیماری تهدیدی برای سلامت بیماران کرونایی

درمان زخم با عسل

بانوان در صدر مبتلایان به کرونا در شهرستان البرز

چشم بیونیک هر نابینایی را بینا می کند

معتادان بیشتر به کرونا مبتلا می شوند؟ 

ویژگی های عجیب و خطرناک موج جدید کرونا در پاییز | مرگ ومیر موج جدید، 2 هفته دیگر خود را نشان می دهد

علائم کرونا تا چند ماه در بدن باقی می ماند؟

بالاترین آمار روزانه کرونا در اسراییل به ثبت رسید

مدت زمان ماندگاری علائم کرونا در بدن

رییس سازمان نظام پزشکی به کرونا مبتلا شد

فواید درمانی بوییدن انواع گل

احتمال بیماری پارکینسون در بیماران مبتلا به کرونا

رکوردشکنی موارد ابتلا با خیز دوباره کرونا

چگونه از سلامت دهان در برابر استرس محافظت کنیم؟

بعد از رابطه زناشویی، پروژسترون بخورم؟

شهرستان بن رتبه اول میزان شیوع بیماری کرونا

چه کسانی واکسن آنفلوآنزای رایگان می گیرند؟

فیلم | فواید ترک سیگار

گودی و سیاهی زیر چشم را با ترک این 6 عادت کاهش دهید

بیمارستان ها جا ندارند؛ 3712 مبتلا در یک روز

پیری زودرس چگونه می رسد؟

اچ ‎آی‎ وی و ایدز چه تفاوت هایی دارند؟ 

هزینه یک روز بستری بیمار کرونایی/450 هزار تومان در بخش دولتی

واردشدن 2 داروی جدید در پروتکل درمانی کووید-19/ فاویپیراویر حذف شد

آغاز طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در شبکه بهداشت اردکان

انجام یک عمل نادر جراحی عروق در بیمارستان نمازی

تولید نخستین سیستم دید بصری زیستی برای نابینایان

سایت های کووید 19 قبل و بعد از کرونا

مشاهده نتایج مثبتی استفاده از ماسک در نیمکره جنوبی

ریه بیماران کرونایی پس از بهبودی سالم می ماند یا از بین می رود؟

حمایت وزارت بهداشت از 3 هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا

قرص اورژانسی لونژیل، پریودم رو به هم می ریزه؟

تاثیر مولتی ویتامین های مختلف در مبارزه با کرونا

ویتامین ها سدی در مقابله کرونا

غارها شاهرگ اصلی آبرسانی زمین؛ مراقبشان باشیم

رییس سازمان نظام پزشکی مبتلا به کرونا شد

گرامیداشت هفته دفاع مقدس از سوی مدافعان سلامت در کهگیلویه وبویراحمد

نتایج مثبتی از استفاده ماسک در نیمکره جنوبی مشاهده شده است

چرایی افزایش تعداد مادران شاغل

با انواع آنفلوآنزا آشنا شوید/ بهترین زمان تزریق واکسن برای افراد پرخطر

اقدامی ساده برای جلوگیری از ابتلا به کرونای شدید

بیمارستان های خصوصی ملزم به پذیرش بیماران کرونا شدند/ وضعیت بحرانی است

تاثیر مولتی ویتامین های مختلف در مبارزه با کرونا

موج سوم کرونا سخت تر از موج دوم

مردم سبک زندگی خود را در پاییز تغییر دهند

احساس ریزش ادرار، واقعا اذیتم می کنه

ساخت لباس هوشمند با ویژگی شارژ بی سیم

بازدید سرزده رییس علوم پزشکی قم از بیمارستان شهید بهشتی

تاثیر سبک زندگی سالم در کاهش ابتلا به سرطان

رکورد شکنی کرونا در موج سوم | افزایش موارد ابتلا و فوت در 2 هفته آینده

بیش از سه هزار پروژه تحقیقاتی مرتبط با کرونا، مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته اند

ورزش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد

طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان اردکان افتتاح می شود

اچ ‎آی‎ وی و ایدز چه تفاوتی دارند؟ 

سندرم تونل رادیال چیست؟+ از علائم تا عوامل خطر

انواع آنفلوآنزا و بهترین زمان تزریق واکسن برای افراد پرخطر

در هیچ مدرسه خوزستان ابتلای خوشه ای به کرونا نداشته ایم

عاداتی که موجب گودی و سیاهی زیر چشم می شوند

اختصاصی| چرا ارمغان سرما، آنفولانزا و سرماخوردگی است؟

رییس سازمان نظام پزشکی به کرونا مبتلا شد

واردشدن 2 داروی جدید در پروتکل درمانی کووید-19

تشخیص میزان مرگبار بودن کرونا با یک تست خانگی

چگونگی گذر از پاییز و زمستان کرونایی/ عوارض بخور جوش شیرین و گلاب

بیماری که شما را در مقابل کرونا ایمن می کند

مرگ ماهانه 180 «نوجوان» به دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار

مرگ ماهانه 180 «نوجوان» به دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار