مطالب مرتبط:
تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن
پیام تبریک نائب رییس شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت روز خبرنگار
پیام تبریک نائب رییس شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت روز خبرنگار
پیام تبریک رییس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت روز خبرنگار
پیام تبریک رییس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت روز خبرنگار
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 14:502020-08-07اقتصادي

تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن


بازار مسکن از سویی به‎عنوان سرپناه و نیاز اولیه خانوار محسوب شده که نوسان های قیمتی و به‏ویژه افزایش سریع قیمت در این بازار می تواند تضمین دسترسی آحاد مردم به مسکن را که ازجمله آرمان های توافق‏شده در قانون اساسی کشورمان (اصول 3، - بازار مسکن از سویی به‎عنوان سرپناه و نیاز اولیه خانوار محسوب شده که نوسان های قیمتی و به‏ویژه افزایش سریع قیمت در این بازار می تواند تضمین دسترسی آحاد مردم به مسکن را که ازجمله آرمان های توافق‏شده در قانون اساسی کشورمان (اصول 3، 31 و 43) است، مورد چالش اساسی قرار دهد و حتی ممکن است به‎عنوان تهدید برای امنیت نیز مطرح شود بازار مسکن از سویی به‎عنوان سرپناه و نیاز اولیه خانوار محسوب شده که نوسان های قیمتی و به‏ویژه افزایش سریع قیمت در این بازار می تواند تضمین دسترسی آحاد مردم به مسکن را که ازجمله آرمان های توافق‏شده در قانون اساسی کشورمان (اصول 3، 31 و 43) است، مورد چالش اساسی قرار دهد و حتی ممکن است به‎عنوان تهدید برای امنیت نیز مطرح شود تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن شد از سوی دیگر مسکن یک دارایی است که تصمیمات اصلی عوامل اقتصادی به‏ویژه خانوار ها آن را تحت‏تاثیر قرار می دهد؛ به‏طوری‎که با تغییرات و نوسان های شدیدی که در قیمت مسکن طی کوتاه‎مدت به‏ویژه در کشورمان ایجاد می شود، انتخاب مسکن به ‏عنوان دارایی به‏منظور حداکثرسازی مطلوبیت دارایی ها، ثروت برخی خانوار ها و افراد را در مقایسه با دیگران به طور چشمگیری افزایش می دهد که همین موضوع می تواند موجب افزایش فاصله و شکاف طبقاتی شود.

در گزارش پیش‎رو با استفاده از داده های آماری پایگاه داده های آنلاین نامبیو (numbeo) که برمبنای داده های صندوق بین المللی پول تهیه شده و وضعیت قدرت خرید مسکن توسط خانوار ها را در 106 کشور و 458 شهر بزرگ جهان موردبررسی قرار داده، تحلیل کرده ایم.

نتایج قابل‏ تامل است، ایران در بین 106 کشور جهان از لحاظ دسترسی خانوار به مسکن یا نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار شرایط نامطلوبی داشته و در رتبه هفتم جهان است که قیمت مسکن معادل 30 سال درآمد خانوار است.

همچنین شهر تهران نیز در بین 458 شهر، رتبه پنجم جهان را دارد که خانوار با درآمد فعلی برای صاحب خانه شدن باید 40 سال صبر کند.

این 30 سال و 40 سال برای خانه‏دار شدن درحالی است که در برخی کشور ها و شهر های مورد اشاره در این گزارش، زمان خانه‏دار شدن خانوار ها بین دو تا چهار سال است.

قدرت خریدی که آب رفت یکی از شاخص هایی که وضعیت بازار مسکن و قدرت خرید را به خوبی نشان می دهد، شاخص توان پذیری (دسترسی) مسکن خانوار است.

این شاخص از نسبت ارزش خرید یک واحد مسکونی 75مترمربعی به کل درآمد متوسط خانوارهای شهری محاسبه می شود و مفهوم عدد به دست آمده، قدرت مالی خانوارها در برابر قیمت مسکن برای صاحب خانه شدن را نشان می دهد.

در واقع اگر متوسط درآمد سالانه خانوار در مناطق شهری را بر متوسط قیمت یک واحد مسکونی 75متری تقسیم کنیم، عددی به دست می آید که به آن شاخص دسترسی به مسکن گفته می شود.

هرچقدر قیمت مسکن تحت تاثیر جهش های دوره ای افزایش پیدا کند و قدرت خرید خانوارها متناسب با آن افزایش پیدا نکند، شاخص دسترسی به مسکن افزایش پیدا کرده و درنتیجه، دسترسی خانوار به مسکن سخت تر می شود.

بررسی ها نشان می دهد میزان پس انداز خانوار برای صاحب خانه شدن در اغلب کشورها معادل 30 درصد کل درآمد خانوارهاست؛ بنابراین، به منظور محاسبه طول طبیعی دوره انتظار برای خرید مسکن باید شاخص دسترسی به مسکن سه برابر شود.

به عبارتی دیگر طول دوره انتظار مدت زمانی است که بدون تغییر قیمت مسکن، فرد بتواند با پس انداز 30 درصد از درآمد خود صاحب خانه شود.

براساس محاسبات وزارت راه و شهرسازی، شاخص دسترسی به مسکن در مناطق شهری ایران طی سال های 1370 تا 1395 بین 4 تا 6 و شاخص طول دوره انتظار نیز طی این مدت بین 12 تا 18 سال در نوسان بوده است.

با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی داده های آماری مربوط به شاخص دسترسی و طول دوره انتظار را طی چهار سال اخیر منتشر نکرده، اگر مبنای محاسبات شاخص دسترسی به مسکن و شاخص طول دوره انتظار را داده های آماری مرکز آمار ایران (داده های قیمت مسکن در مناطق شهر و درآمد و هزینه خانوار)، قرار دهیم، این اعداد چندان تغییر نخواهد یافت؛ چراکه براساس داده های آماری مرکز آمار ایران، طی سال گذشته میانگین درآمد خانوارهای شهری کشور حدود 54میلیون و 100هزار تومان (ماهانه 4.

5 میلیون تومان) و میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهرهای کشور نیز حدود4.

8 میلیون تومان بوده است.

براین اساس اگر خانوار شهری برای خرید مسکن 75متری در سال 98 کل درآمد 54میلیون تومانی خود را پس انداز می کرد، شاخص دسترسی به مسکن حدود6.

7 خواهد بود.

به عبارتی دیگر با در نظر گرفتن میانگین درآمد سالانه 54میلیون تومانی (یا 4.

5 میلیون تومانی در ماه)، خانوارهای شهری ایران بدون افزایش قیمت می توانند یک واحد مسکونی 75متری را بعد از 6 سال و حدودا 7 ماه خریداری کنند.

همچنین درخصوص طول دوره انتظار، اگر خانوارهای شهری کشور 30 درصد درآمد سالانه خود را پس انداز کنند، بعد از 22 سال و 4 ماه می توانند یک واحد مسکونی 75متری را خریداری کنند.

اما ارقام 6.

7 سال و 22.

4 سال برای کل دهک های درآمدی و در واقع یک رقم میانگین بود، اما اگر این دو شاخص را به طور جداگانه برای دهک های مختلف محاسبه کنیم، ارقام به شکلی دیگری خواهد بود، به طوری که درحالی میانگین شاخص دسترسی به مسکن در سال گذشته برای همه دهک ها حدود 6.

7 سال است که این میزان برای دهک اول 18.

4 سال، برای دهک دوم 13 سال، برای دهک سوم 11 سال، برای دهک چهارم 9.

3 سال، برای دهک پنجم 8.

4 سال، برای دهک ششم 7.

3 سال، برای دهک هفتم 6.

4 سال، برای دهک هشتم 5.

6 سال، برای دهک نهم 4.

5 و برای دهک دهم 2.

9 سال خواهد بود.

همچنین طول دوره انتظار برای خرید مسکن که زمان دقیق تر خانه دار شدن خانوارها را نشان می دهد (با پس انداز 30 درصد درآمد سالانه)، درحالی برای کلیه دهک ها 22.

4 سال بوده که این میزان برای دهک یک 61.

4 سال، برای دهک دوم 43.

2 سال، برای دهک سوم 36.

6 سال، برای دهک چهارم 30.

9 سال، برای دهک پنجم 27.

9 سال، برای دهک ششم 24.

5 سال، برای دهک هفتم 21.

3 سال، برای دهک هشتم 18.

7 سال، برای دهک نهم 15 و برای دهک دهم هم 9.

6 سال خواهد بود.

رتبه 7 ایران در گرانی مسکن در مطلب پیشین درخصوص شاخص دسترسی به مسکن و طول دوره انتظار خانه دار شدن در کشور براساس داده های آماری سال 1398 بحث کردیم.

اما اخیرا پایگاه داده های آنلاین نامبیو (numbeo) که از مراجع معتبر در زمینه انتظار آمارهای بین المللی است، براساس محاسبات خود از داده های صندوق بین المللی پول، مقایسه ای بین قدرت خرید مسکن شهروندان 106 کشور جهان انجام داده که نتایج آن بسیار قابل تامل است.

براساس محاسبات این پایگاه آماری، در پایان نیمه اول سال جاری میلادی، شاخص دسترسی به مسکن یا نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار در کشورهای عربستان سعودی حدود 2.

7، در پورتوریکو حدود3.

7، در ایالات متحده حدود3.

7، در آفریقای جنوبی 4.

6، در فلسطین 4.

6، در امارات 5.

1، در قطر 6، در عمان 6.

1، در ایسلند 6.

6 و و بلژیک با 6.

9 بوده است.

به عبارتی دیگر در کشورهای مذکور با 3 تا 7 سال پس انداز درآمد، خانوار می تواند صاحب مسکن شود.

با این حال برعکس این کشورها که صاحب خانه شدن در آنها نسبتا آسان است، اما طبق این گزارش کشورهایی هم هستند که شهروندان آنها مجبورند برای صاحب خانه شدن 30 تا 60 سال همه درآمد خود را پس انداز کنند.

در این خصوص نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار در سوریه 63.

4، در هنگ کنگ 43.

5، در کامبوج 39.

9، در کنیا 36.

3، در سریلانکا 35 و در فیلیپین نیز29.

9است.

اما در رتبه هفتمی این رده بندی و درمیان کشورهایی که خانه دار شدن شهروندان در آنها بسیارسخت است، کشورمان ایران قرار دارد که نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار در نیمه اول سال 2020 حدود 29.

8 بوده است.

پس از ایران، چین با 28.

4 در رتبه هشتم و تایوان و نپال هرکدام با 24.

2 در رتبه های نهم و دهم جهان در بین 106 کشور ارزیابی شده اند.

براساس آمارهای جدول، درکنار سوریه، ایران، آرژانتین و کنیا، اغلب کشورهای رتبه یک تا 20 که شاخص دسترسی به مسکن یا نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار در آنها وضعیت نامناسب داشته و دسترسی به مسکن در آنها دشوار است، عمدتا کشورهای شرق و جنوب آسیا هستند.

برعکس این کشورها، در اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا و برخی کشورهای عربی شاخص دسترسی به مسکن ملکی وضعیت نسبتا مطلوب تری دارد.

همچنین دربین همسایگان غیرعرب کشورمان، شاخص مذکور در کشور ترکیه8.

5، در روسیه و هند 11.

3، در افغانستان 12.

3، در پاکستان 12.

5 و در آذربایجان نیز 16.

5 است.

تهران رتبه 5 جهان در میان 458 شهر اما پایگاه داده های آنلاین نامبیو (numbeo) درکنار رده بندی کشورها، یک رده بندی نیز از بزرگ ترین شهرهای کشورهای مختلف در زمینه نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار یا شاخص دسترسی به مسکن انجام داده است.

براساس رده بندی این پایگاه داده ها، در نیمه اول سال جاری میلادی، از میان 458 شهر ارزیابی شده، نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار در شهرهای آمریکا عمدتا با 2 تا 3 سال، بهترین شرایط را داشته و پس از شهرهای این کشور، شهرهایی از استرالیا، امارات، کانادا، مکزیک، نیوزلند و دانمارک قرار دارند که در آنها خانوار می تواند با پس انداز درآمد 3 تا 6 سال صاحب خانه شود.

درمیان شهرهایی که قیمت مسکن در آنها شرایط بحرانی دارد و کمتر خانواری از طبقه کم درآمد و حتی برخی خانوارهای طبقه متوسط می تواند با دو یا سه دهه پس انداز صاحب خانه شود، در رتبه های اول تا دهم شهرهای دمشق سوریه، شنژن چین، هنگ کنگ، پکن چین، تهران، بمبیی هند، شانگهای چین، گوانگژو چین، تاپیه تایوان و پنوم پن کامبوج قرار دارند، به طوری که نسبت قیمت مسکن به درآمد در شهر دمشق 70.

7، در شنژن 46.

3، در هنگ کنگ 43.

5، در پکن 41.

6، در تهران 40.

4، در بمبیی 38.

2، در شانگهای 35.

9، در گوانگژو 34.

3، در تاپیه 33.

5 و پنوم پن نیز33.

3 است.

به عبارتی در این 10شهر بین 33 تا 70 سال زمان نیاز است که خانوار بتواند با درآمد فعلی خود صاحب مسکن شود.

چرا قیمت مسکن افسارگسیخته است؟ نوسانات قیمتی از مهم ترین چالش های اقتصادی بخش مسکن در ایران است.

درخصوص نقش عوامل مختلف بر قیمت مسکن براساس آنچه در جدول شماره3 خلاصه آنها آمده است، در کشور های مختلف و ازجمله کشورمان، محققان اقتصادی عوامل مختلفی را در این زمینه ذکر کرده اند که می توان همه آنها را در چهار دسته عوامل اصلی شامل سیاست های مالی، پولی، عوامل جمعیتی و عوامل سمت عرضه و تقاضا بررسی کرد.

آثار سیاست های مالی بر قیمت مسکن عمدتا از طریق اثرگذاری آن بر درآمد حقیقی قابل‎تحلیل است.

در ایران عمده ترین مسیر اثرگذاری سیاست مالی از طریق نوسان های درآمد های نفتی روی می دهد.

به‎عبارت روشن‎تر، با ایجاد شوک نفتی و ورود این درآمد ها در بودجه عمومی، تقاضای کل و درآمد حقیقی افزایش می یابد.

به این ترتیب، شوک نفتی مثبت از طریق اثر درآمدی و در کنار آن فشار در جهت افزایش قیمت کالا های غیرمبادله ای می تواند باعث افزایش قیمت مسکن شود.

سیاست پولی و اعتباری می تواند از دو مسیر باعث تغییر قیمت مسکن شود.

از یک‏سو، سیاست های انبساطی پولی به‎‏طور معمول با افزایش قدرت وام‎دهی بانک ها همراه است و این موضوع به مفهوم کاهش محدودیت های اعتباری است.

بخشی از این کاهش محدودیت ها متوجه بازار مسکن می شود و زمینه افزایش قیمت را فراهم می سازد.

از سوی دیگر، چنانچه سیاست پولی انبساطی با کاهش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی همراه باشد به‏دلیل اینکه نرخ سپرده های بانکی بخشی از هزینه مالکیت مسکن را تشکیل می دهد، بنابراین این سیاست می تواند با کاهش هزینه مالکیت در جهت افزایش قیمت مسکن عمل کند.

عوامل جمعیتی علی‎رغم آثاری که می توانند بر قیمت مسکن داشته باشند، اما انتظار این است تغییرات جمعیتی و آثار آن در بلندمدت ظاهر شود.

در ارتباط با عوامل سمت عرضه نیز می توان به نقش هزینه ساخت و قیمت زمین اشاره کرد که تاثیر عمد ه ای روی قیمت نهایی مسکن می گذارند.

اما در سوی دیگر، در بخش تقاضا نیز مطالعات مختلف در ایران نشان می دهد به‏دلیل نبود اهرم ها و ابزار های کنترلی همچون مالیات بر عایدی مسکن، مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر زمین و مالیات بر واحد های مسکونی لوکس، با افزایش تقاضا های سرمایه‎ای و سفته ‏بازانه، بخش قابل‏ توجهی از افزایش قیمت مسکن از این ناحیه اتفاق می افتد.

درحال‎حاضر نیز نتایج مطالعات نشان می دهد در ایران سهم تقاضای سرمایه‎ای از کل تقاضا های مسکن از حدود 20درصد در سال 1355 به حدود 70درصد و سهم تقاضای مصرفی نیز طی این مدت از 80درصد در سال 1355 به 30درصد در چند سال اخیر رسیده است.

براین اساس، دستاورد های تجربی فوق که در جدول شماره3 نیز به‏طور خلاصه به آنها اشاره و دسته بندی شده اند، نشان می دهد که سیاست های کنترل نوسانات بازار مسکن باید دربرگیرنده تقویت روند عرضه واحد مسکونی، کنترل سفته‏بازی در بازار زمین و مسکن و کنترل هزینه های ساخت باشد.

همچنین در ادامه به متغیر جدیدی که در افزایش التهاب در بازار مسکن ایران نقش دارد، اشاره می شود.

نقش بازار سرمایه موضوعی است که در جدول3 هم به آن اشاره شده، البته به نظر می رسد با توجه به عدم‏فراگیری بازار سرمایه در ایران و نبود داده های جامع از فعالیت های این بازار در سال های گذشته، کمتر به این موضوع پرداخته شده بود که در گزارش حاضر مستقلا به این موضوع نیز پرداخته ایم.

معمای بورس و افزایش قیمت مسکن سوالاتی که این روز ها بیش از پیش تکرار می شود، این است که آیا بورس عامل تورم است یا تورم عامل جهش بورس است یا اینکه هر دو به نحوی بر یکدیگر موثرند؟ هرچند روی سخن در این گزارش تورم عمومی نیست، بلکه افزایش قیمت ها در بازار مسکن بوده که مدنظر است.

اما به هر روی بخش مسکن از بخش های پیشران در تورم های عمومی محسوب شده که می توان به محض مشاهده روند صعودی در بازار ها انتظار افزایش قیمت در آن را نیز داشت.

در مطالعاتی که تا قبل از بحران اخیر انجام شده بود با توجه به همبستگی معکوس داده های بازار مسکن و شاخص بازار سهام این نتیجه برداشت می شد که بالا رفتن بازار سهام به عنوان بازاری موازی با بازار مسکن می تواند عاملی کاهنده برای قیمت مسکن محسوب شود و ضربه گیر تورمی برای آن باشد.

اما بحران اخیر از آن روی که داده های جدیدی را برای اولین بار در اقتصاد کشور ثبت کرد، پیش فرض هایی مبنی بر تاثیر پذیری (ایجاد روند صعودی) بازار مسکن از بازار سهام را نه به شکلی که درگذشته وجود داشته، بلکه کاملا برعکس آن را تصدیق می کند.

این تاثیر پذیری از کانال ایجاد تورم می تواند به این شکل باشد که اولا کالاهای تولیدشده توسط شرکت های بورسی همگی مابه ازای خارجی دارند و زمانی که انتظار افزایش قیمت سهام مثلا فولاد وجود دارد، به تبع آن انتظار بالا رفتن قیمت تولیدات این کارخانه نیز وجود دارد.

در ادامه وقتی صنعت فولاد 20 تا 30 درصد از صنعت سخت وساز را تشکیل می دهد، بنابراین بالا رفتن قیمت فولاد به معنی بالا رفتن قیمت مسکن نیز است.

این مساله یک جنبه از اصل آربیتراژ است و از منظری دیگر اصل آربیتراژ تایید می کند که در بلندمدت بازده دارایی ها به هم نزدیک شده و در یک نقطه قرار می گیرند.

دوم آنکه بازار بورس در ایران طی یک سال اخیر و به ویژه در سال جاری با سودهای نجومی که خلق کرده، خودبه خود به افزایش انتظارات تورمی در دیگر بازار های موازی مثل مسکن دامن زده و خواهد زد.

سومین مورد نیز آنکه سرازیری نقدینگی ها به بازار سهام در کوتاه مدت موجب کاهش تقاضا در بازار های موازی شده و در میان مدت عرضه نیز به دلیل نبود تقاضا کاهش پیدا کرده، اما در بلندمدت تقاضاهای سرمایه و مصرفی مجددا به بازار مسکن بازگشته و زمانی که با کمبود عرضه در این بازار مواجه شوند به طور قطع بالا رفتن قیمت در آن را می پذیرند.

بازهم لازم به ذکر است که همچنان فرضیه تاثیر تورم سهام بر دیگر بازار ها مانند مسکن نیازمند مطالعات بیشتر و پیاده سازی داده ها بوده، اما علی الحساب و براساس آنچه درحال اتفاق افتادن است و برحسب اینکه برخی اقتصاددانان کشور نیز درخصوص آن به نقطه نظر مشترک رسیده اند، موارد بالا به عنوان یک فرض محتمل درکنار عوامل دیگری که درخصوص آنها بحث شد، در افزایش قیمت مسکن موثر هستند.


کلید واژه ها: قانون اساسی - بازار - بازار مسکن - مسکن - قیمت - کشورمان - اساسی - دسترسی - سرپناه - افزایش - خانوار - آرمان - نوسان - قانون - نیاز - مردم - تهدید - امنیت - دنیا - مورد - قرار - چالش - گران

آخرین اخبار سرویس:
افزایش سرمایه گذاری ها در صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان در مدت شیوع کرونا

قیمت سکه 10 مهر ماه 1399 به 15 میلیون و 100 هزار تومان رسید

اختصاص20میلیارد ریال اعتبار برای ساخت زائر سرای استان در مشهد

وزیر نیرو: ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا آماده است

رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آذربایجان شرقی 15 درصد کاهش یافت

200 پروژه طرح هادی روستایی در گلستان افتتاح شد

سرمایه گذاری هوآوی روی شرکت های چینی برای ساخت چیپ ست

گلستان| برخی مدیران با تصمیم های مقطعی خود به صادرکنندگان ضربه زدند

تصاویر| نگاهی به گوشی جوان پسند P Smart 2021 هواوی؛ یک سال جلوتر باشید

وعده هایی درباره مسکن روستایی

قصور تامین اجتماعی اردستان باعث تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر شده است

برقراری مجدد پروازی های کیش دبی

استخدام ویزیتور (حضوری/ تلفنی) با حقوق ثابت و مزایا در اصفهان

30 کیلومتر باند دوم محور بیرجند - زاهدان تکمیل می شود

جلوگیری از واردات محصولات قابل تولید در کشور

جزییات ثبت نام در سامانه یارانه دستمزد

اسپاگتــی با سس بلونیز

اردکانیان اعلام کرد: آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

اجرای طرح سفر های هوشمند

رفع نواقص لازمه استقرار گمرک در مبادی ورودی منطقه آزاد اروند است

تمام نیاز کشور در زمینه فرآورده های خونی تا یک سال آینده در داخل رفع می شود

خسارت 60 تا 80 درصدی کرونا به اهالی هنر

اختصاص20میلیارد ریال اعتبار برای ساخت زائر سرای استان در مشهد

پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان عمده زعفران

قیمت سکه 10 مهر ماه 1399 به 15 میلیون و 100 هزار تومان رسید

قصور تامین اجتماعی اردستان باعث تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر شده است

20 نانوایی متخلف خاش با کسر سهمیه یکماه آرد مواجه شدند

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

برداشت سیب از باغات مهاباد

استخدام کارمند توزیع آقا در شرکت پخش کاسپین در تهران

سرمایه گذاری 137 میلیارد تومانی برای ساخت کارخانه آجر سفال

پرداخت 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

کشف کهکشان خوشه ای جدید

شورولت و تولید قدرتمندترین خودروی دنیا+عکس

10میلیارد تومان تسهیلات برای رفع مشکلات کارخانه آجر دهدشت مصوب شد

20 نانوایی متخلف خاش با کسر سهمیه یکماه آرد مواجه شدند

کشف انبار دپوی مهتابی های ال ای دی قاچاق

قیمت نفت خام 4 درصد سقوط کرد

ضربه سخت کرونا به اقتصاد عربستان / نرخ بیکاری رکورد زد

قیمت جهانی طلا دوباره از 1900 دلار فراتر رفت

آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

قیمت سکه 10 مهر ماه 1399 به 15 میلیون و 100 هزار تومان رسید

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز پنج شنبه 10 مهر 99 + جدول

قیمت دلار 10 مهر 1399 به 28 هزار و 900 تومان رسید/ هر یورو 33 هزار و 950 تومان

رییس مجمع نمایندگان استان بوشهر خواستار جبران خسارت آتش سوزی در بازارچه دیلم شد

حضور مسئولانه پس از تعطیلی تولید

2 میلیارد تومان برای گازرسانی به معدن فسفات چرام اختصاص یافته است

احداث گلخانه کوچک مقیاس راه حل برون رفت از بحران خشکسالی

الزام ناشرین به معرفی بازارگردان

ترغیب گندمکاران خراسان رضوی پس از وعده دولت درباره خرید تضمینی

جذب نیروهای بومی برای طرح های صنعتی در اولویت باشد

برداشت سیب از سطح بیش از 6 هزارو 500 هکتار باغ استان

بندرچابهار نقش مهمی در توسعه حمل ونقل دریایی و ترانزیت دارد

مشاوران املاک در رصد تعزیرات

ساخت زائرسرای کهگیلویه و بویراحمد در مشهد به 410 میلیارد ریال نیاز دارد    

پروانه بهره برداری معدن فسفات چرام صادر شد

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی در اصفهان

استخدام مدیر تضمین کیفیت آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

دولت 21 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال پیش بینی کرد

برداشت پسته در قطب پسته آذربایجان

استخدام تراشکار و اپراتور دستگاه با مزایا در تهران

عکس/ مراسم جشن ارتقاء درجه جنگجویان قبیله ماسایی

مدیرعامل سازمان اقتصاد اسلامی: 8 هزار نفر از کادر درمان وام 10 میلیون تومانی بدون کارمزد دریافت می کنند

باید از ورود بانک ها به بورس ممانعت شود

وزیر راه: کمربندی سوم تهران پاییز امسال توسط رییس جمهوری افتتاح می شود

آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

بیش از 400 میلیون دلار کالا از خراسان رضوی صادر شد

تاثیرگذاری فقر بر بیش از 40 درصد از شهروندان آرژانتینی

حضور مسوولانه پس از تعطیلی تولید

الزام ناشرین به معرفی بازارگردان

برداشت 350تُن سماق در گناباد پایتخت سماق کشور

کالاهای رسوب کرده در گمرک حداکثر 3 ماهه ترخیص می شوند

کاهش بهای نفت برنت

سکه طرح جدید در یک قدمی 15 میلیون تومانی شدن/دلار 29950

افزایش 37 درصدی تولید لوازم خانگی در 5 ماهه نخست امسال

تکرار قصّه تلخ پلاسکو در بندر دیلم

تکرار قصّه تلخ پلاسکو در بندر دیلم

قیمت سکه 15 میلیون را رد کرد

اعطای وام قرض الحسنه به مدافعان سلامت

جذب 55 درصدی منابع تسهیلات برنامه تولید و اشتغال

اقدام دستگاه ها نباید به تعطیلی واحد تولیدی منجر شود

آزاد سازی 348 هزار متر ساحل در کیش

ساخت پورشه با مواد اولیه تجدیدپذیر

تکرار قصّه تلخ پلاسکو در بندر دیلم

180 هزار تن انواع محصول باغی سالانه در میاندوآب تولید می شود

تکمیل عملیات اجرایی پروژه های نیمه تمام کهگیلویه و بویراحمد تسریع می شود

خط قرمز ما حمایت از تولیدکنندگان است/بررسی مقصران احتمالی پلمب کارخانه فرش اردستان

استخدام راننده تراکتور جهت یک شرکت تولیدی در اصفهان

تعرفه جدید خدمات دفاتر اقامت و اشتغال اتباع خارجی ابلاغ شد

صادرات 183 میلیون دلار کالا از مرز مهران به کشور عراق

نوبخت: 110 هزار واحد مسکونی نیازمندان کشور در حال ساخت است

بی مهری مسکن مهر در الیگودرز

افزایش 800 هزار تومانی قیمت سکه/قیمت جدید 15 میلیون و 200

قیمت خرید زعفران اعلام شد

کاهش قیمت 5 هزار تومانی قیمت گوشت در بازار

استخدام کارشناس فروش در بیمه پاسارگاد در تهران

هند برای رقابت با گوگل و اپل ، فروشگاه اپلیکیشن خود را راه اندازی می کند

بورس مسکن دچار اما و اگر شده است؟

تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن