مطالب مرتبط:
آینده تامین امنیت غذایی در دستان سنجش از دور/ محصولات کشاورزی راهبردی با ماهواره رصد می شوند
فرمانده انتظامی یزد: خبرنگاران نقش راهبردی در تامین امنیت دارند
عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی / خبری خوش برای چند روز آینده
امنیت غذایی کشور در گرو تعیین نرخ مناسب خرید تضمینی محصولات کشاورزی
جلوگیری از ایجاد چالش امنیت غذایی در کشور توسط خبرنگاران
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 06:302020-08-07اقتصادي

آینده تامین امنیت غذایی در دستان سنجش از دور


اطلاعات ارزشمندی که از به کارگیری فناوری ماهواره های سنجشی در کشاورزی برای تخمین سطح زیرکشت محصولات، پایش سلامت و پیش بینی تولید آنها به دست می آید، - اطلاعات ارزشمندی که از به کارگیری فناوری ماهواره های سنجشی در کشاورزی برای تخمین سطح زیرکشت محصولات، پایش سلامت و پیش بینی تولید آنها به دست می آید، آینده امنیت غذایی کشور را تضمین می کند.

گروه دانش و فناوری خبرگزاری مهر"؛ معصومه بخشی پور: بیش از 50 سال از به کارگیری فناوری ماهواره های سنجشی در حوزه کشاورزی در دنیا می گذرد و اطلاعات ارزشمندی که برای تخمین سطح زیرکشت محصولات کشاورزی، پایش سلامت و پیش بینی تولید آنها در سطوح مختلف جهانی، ملی و ناحیه ای به دست آمده است می تواند آینده امنیت غذایی هر کشوری را تضمین کند.

جامعه بشری برای تأمین امنیت غذایی نیازمند آن است که از زمین های کشاورزی به عنوان یکی از بسترهای حیات مراقبت کند و این درحالی است که به دلیل برخی ناآگاهی های انسانی این مراقبت کمتر اتفاق می افتد و توسعه را با مشکل مواجه می کند.

این درحالی است که ارزیابی دقیق از منابع کشاورزی و بررسی موقعیت های مختلف زمین ها و مزارع کشاورزی به راحتی با وجود فناوری های نوین مانند کشاورزی هوشمند و یا داده های ماهواره ای امکان پذیر است و فناوری فضایی و اطلاعاتی که از ماهواره های سنجش از دور به دست می آید، می تواند یکی از مهمترین ابزارهای توسعه در این بخش باشد.

برآوردها نشان می دهد که هم اکنون بیش از 16 میلیون هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد اما از فناوری های مرتبط با مدیریت هوشمند برای افزایش و ارتقای بهره وری در این صنعت آنطور که باید استفاده نمی شود و به بیان دیگر، کشاورزی در ایران هوشمند نیست و فرهنگ شکل گیری آن نیز تقویت نشده است.

هم اکنون عملیات دریافت داده از ماهواره و مشاوره دادن به کشاورزان، توسط تصاویر ماهواره های سنجش از دور در کشور امکان پذیر است و حتی استارت آپ های بسیاری از این اطلاعات استفاده می کنند و کشاورزان نیز می توانند از این قابلیت ها بهره بگیرند.

برای مثال داده هایی که از ماهواره گرفته می شود (مانند تصویری از یک مزرعه)، به کشاورز نقص های زمین را می گوید و نیازهای زمین را شرح می دهد؛ کشاورز نیز می تواند به کمک این داده ها، نقص های موجود را برطرف کند.

نقش استارت آپهای فضاپایه در توسعه کشاورزی کشور درحال حاضر بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکایی از تکنولوژی های فضاپایه در حوزه کشاورزی استفاده می کنند و در همین راستا استارت آپ های زیادی در سراسر قاره اروپا شکل گرفته اند که به کشاورزان ارائه خدمت و مشاوره می دهند.

در ایران اگرچه تاکنون به علت تکنولوژی بالا و خاص صنعت فضایی، کمتر کسی به فکر ایجاد استارت آپ می افتاد اما درحال حاضر حدود 2 هزار استارت آپ در حوزه فناوری فضایی به ثبت رسیده اند و نزدیک به 10 درصد آنها نیز در حوزه سنجش از دور فعال هستند.

این استارت آپ ها که با هدف تحقق آینده روشن وارد این صنعت شده اند، در حوزه های مختلف سنجش از دور با تمرکز بر داده های زمینی و کشاورزی، داده های معدن و اکتشافات، نقشه برداری و مخاطرات طبیعی مشغول به کار شده اند.

در این میان هم اکنون حدود 12 استارت آپ در کشاورزی شکل گرفته اند که قرار است هم به بخش دولتی و هم به بخش خصوصی و به صورت کلی به عامه مردم خدمت رسانی کنند.

از سوی دیگر یکی از اتفاقات خوبی که طی چند سال اخیر شاهد آن هستیم، واگذاری داده های ماهواره ای از سوی سازمان فضایی به استارت آپها و کشاورزان است که می تواند به توسعه کسب و کار و حاصلخیزی در صنعت کشاورزی کمک کند.

در این حوزه استارت آپ ها می توانند فعالیت هایی از قبیل تخمین سطح زیر کشت یک محصول تا دادن مشاوره به کشاورز را با استفاده از داده های ماهواره ای عملیاتی کنند و ارائه الگوی کشت به کشاورز و یا مشاوره پایش سلامت زمین ها و محصولات کشاورزی مؤثرترین و تاثیرگذارترین اقدام است.

فعالان کسب وکارهای فضایی می توانند از سطح کلان که پایش سطح زیر کشت یک محصول است تا سطح مشاوره به کشاورزان در اصلاح الگوی کشت و درواقع مدیریت مزرعه که منجر به کشت بهینه و ارتقا کیفیت می شود، ورود کنند و با استفاده از داده های ماهواره ای، به ارائه خدمات بپردازند.

مصطفی منصورپور، مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در خصوص کاربرد فناوری سنجش از دور در حوزه کشاورزی کشور به سوالات خبرنگار مهر" پاسخ داد و گفت: سامانه های ملی پایش محصولات کشاورزی راهبردی از قبیل برنج، گندم و جو از سال 1400 اجرایی می شود و با اجرای آن اطلاعات بهنگام از وضعیت سطح زیر کشت، بهره وری مصرف آب و همچنین پیش بینی میزان تولید این محصولات حداکثر 1 ماه قبل از برداشت محصول به صورت مرتب مورد پایش قرار می گیرند.

این گفتگو به شرح زیر است: * کاربرد سنجش از دور در حوزه کشاورزی چیست؟ با توجه به اینکه امنیت غذایی یکی از چالش های عصر حاضر است و توسعه کشاورزی یکی از ضروریات است، داده های سنجش از دور چه نقشی در این خصوص ایفا می کنند؟ آیا می تواند به افزایش تولید و محصول کمک کرده و یا باعث کیفیت محصول شود؟ یکی از کاربردهای مهم سنجش از دور، در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی است.

آنچه که موجب افزایش یا کاهش تولید یک محصول می شود به شرایط مواد مغذی موجود در خاک، میزان آب در دسترس، میزان نور دریافتی، دما، شرایط سلامت گیاه و شرایط محیطی بستگی دارد.

فناوری سنجش از دور ماهواره ای ابزاری جهت اخذ داده ها و پایش وضعیت عرصه های مختلف طبیعی و انسانی روی کره زمین است.

در مورد عرصه های کشاورزی با استفاده از سنجش از دور، نوع کشت، میزان رطوبت موجود در خاک و گیاه، دمای هوا، میزان تبخیر و تعرق و بسیاری از پارامترهای محیطی مرتبط با وضعیت آب، خاک و گیاه که در رشد و تولید محصولات کشاورزی مؤثر است پایش می شود.

سنجش از دور از طریق افزایش اطلاعات و دانش مدیر مزرعه می تواند نقشی مهم در افزایش تولید محصول و استفاده بهینه از نهاده های تولید ایفا کند.

فناوری سنجش از دور داده های ورودی برای بسیاری از کارکردها در کشاورزی دقیق مانند کود دهی خاک پس از رشد، تحلیل رطوبت، چگونگی رشد محصول و پایش تغییرات رشد، پیش بینی میزان محصول و غیره را تأمین می کند.

در حقیقت این اطلاعات برای مدیران، کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات زراعی برای تصمیم گیری در شرایط مقتضی بسیار کارگشا خواهد بود.

* در این زمینه وضعیت ایران چگونه است و از چه ماهواره هایی برای سنجش زمین های کشاورزی استفاده می شود و اصولاً چه داده هایی به دست می آید و در چه زمانی قابلیت استفاده دارد؟ با توجه به اهمیت پایش ماهواره ای محصولات کشاورزی، در طراحی و ساخت اکثر ماهواره های سنجش از دور، توجه ویژه ای به محموله های سنجشی متناسب با پایش اهداف کشاورزی می شود.

با گذشت بیش از 50 سال از به کارگیری فناوری ماهواره های سنجشی در کشاورزی تاکنون اطلاعات و سامانه های ارزشمندی در کشورهای مختلف به منظور تخمین سطح زیر کشت، پایش سلامت، پیش بینی تولید در سطوح مختلف جهانی، ملی، ناحیه ای و حتی در سطح مزرعه توسعه داده شده و در حال اجرا است.

در کشور ما نیز این امر مسبوق به سابقه بوده و مجموعه جهاد کشاورزی از نخستین ارگان های بهره بردار خدمات سنجش از دور ماهواره ای بوده است اما متأسفانه به بهره برداری جدی از این فناوری در حوزه کشاورزی، توجه کافی نشده است.

امروزه با وجود داده های ماهواره ای رایگان و نیروهای جوان و مستعد، استارت آپ ها و شرکتهای نوپا در حوزه سنجش از دور کشاورزی، استفاده از مزایای سنجش از دور برای کشاورزان در دورترین نقاط کشور نیز امکان پذیر است.

* آیا تاکنون این داده ها توانسته به یکی از چالش ها و مشکلات کشاورزی کمک کند؟ در حال حاضر داده های ماهواره ای فراوانی جهت پایش اکوسیستم کشاورزی در دسترس هستند و قابلیت پایش روزانه و هفتگی تمامی سطح کشور وجود دارد.

همچنین ظرفیت کارشناسی مناسبی نیز جهت تحلیل این داده ها و ارائه خدمات ارزش افزوده ماهواره ای به کشاورزان و مدیران در سطوح مختلف کشوری و استانی وجود دارد.

با وجود این پتانسیل های ارزشمند، تاکنون عزم جدی در بهره گیری از این خدمات به عمل نیامده و تلاش های صورت گرفته عمدتاً به صورت موردی بوده و کامل نشده است.

البته بخش عظیمی از این عدم موفقیت ها به نظام کشاورزی خرده مالکی کشور مربوط می شود (عدم توجه به تولید اقتصادی و استفاده بهینه از نهاده ها)؛ اما مهمترین علت می تواند به عدم برنامه ریزی مناسب جهت ترویج و بهره برداری از خدمات نوین فناورانه در مدیریت کلان کشاورزی مرتبط باشد.

* چه میزان از سطح زیرکشت زمین های کشاورزی در کشور توسط ماهواره ها رصد می شود؟ در حال حاضر پایش متمرکز و عملیاتی از سطح زیر کشت محصولات کشاورزی کشور با استفاده از فناوری سنجش از دور ماهواره ای وجود ندارد و عمده تلاش های صورت گرفته به صورت موردی و در قالب مطالعات پژوهشی یا مطالعات موردی است.

در این زمینه سازمان فضایی ایران با توجه به وظایف حاکمیتی خود و به عنوان یک سازمان پیشرو در شناخت و بهره گیری از فناوری سنجش از دور ماهواره ای در سطح کشور، اقدام به تعریف سامانه های ملی جهت پایش محصولات کشاورزی راهبردی از قبیل برنج، گندم و جو کرده و امیدواریم از سال 1400 با اجرایی شدن این پروژه ها، اطلاعات بهنگام از وضعیت سطح زیر کشت، بهره وری مصرف آب و همچنین پیش بینی میزان تولید این محصولات حداکثر 1 ماه قبل از برداشت محصول به صورت مرتب مورد پایش قرار گیرند.

این اطلاعات نقش مهمی در برنامه ریزی ملی و ناحیه ای جهت افزایش بهره وری تولید و همچنین حمایت از امنیت غذایی کشور خواهد داشت.

* نتایج رصد در یک سال گذشته برای محصولات اساسی مانند برنج و گندم و نیز تنوع محصولات چه بوده است؟ در زمینه پایش عرصه های کشاورزی با استفاده از فناوری سنجش از دور، با توجه به جایگاه و اهداف کلان در سازمان فضایی ارتباط مناسبی با وزارت جهاد کشاورزی و همچنین مدیران استانی در قطب تولیدات کشاورزی در کشور داریم.

عمده این همکاری ها در قالب ارائه خدمات نمونه از قبیل نقشه های سطح زیرکشت و پیش بینی میزان تولید در استان های مهم بوده که با هدف اثبات توانمندی این فناوری و بستر سازی جهت ورود بخش خصوصی جهت تداوم برنامه های اجرایی در سطح کشور انجام می شود.

همچنین علاوه بر محصولات تولید شده در اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران، محصولات پایشی تولید شده توسط بخش خصوصی از قبیل محصولات استارت آپ ها نیز هم اکنون در دسترس مردم و دستگاه های بهره بردار ارائه می شود که هدف از این اقدامات افزایش اقبال مدیران و کشاورزان برای بکارگیری فناوری های ارزشمند و مفید فضاپایه در زمینه مدیریت نوین عرصه های کشاورزی و توسعه کسب و کار این حوزه است.

* با چه سازمان ها و نهادهایی در این زمینه همکاری دارید؟ سازمان فضایی ایران به عنوان بخش حاکمیتی سنجش از دور، در جهت شناساندن پتانسیل ها و ظرفیت های سنجش از دور با تمامی نهادهای بهره بردار این حوزه همکاری دارد و در سالهای اخیر سعی کرده است نیازهای موجود را به سمت بخش خصوصی و شرکت های نوپا هدایت کند.


کلید واژه ها: امنیت غذایی - کشاورزی - پایش سلامت - سطح زیرکشت - فناوری - پیش بینی - اطلاعات - محصولات - ماهواره - امنیت - سنجش - تولید - زمین های کشاورزی - سلامت - آینده - بینی - پایش - دانش و فناوری - حوزه کشاورزی - سنجش از دور - کشور - خبرگزاری - نیازمند - معصومه - مراقبت - یکی از - تامین - جامعه - کشوری - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
آغاز برداشت سیب از باغات میوه شهرستان مشگین شهر

کَره داخلی در مسیر سفره ایرانی ها

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از ورود حوزه های علمیه به فعالیتهای اقتصادی

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز شنبه 29 شهریور 99 + جدول

پتروشیمی ها به کمک کاهش نرخ ارز می آیند

کارمندی دیگر حال و هوای قدیم را ندارد

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز شنبه 29 شهریور 99+جدول

سازناکوک برخی کالاهای اساسی در بازار/ تخم مرغ، نخود و برنج بار دیگر در شیب تند صعودی قرار گرفتند

برداشت خرما در سایه بازار کرونا زده

قیمت تضمینی گندم از 4500 تا 5200

میدان دواب یولاگلدی شوط دایر شد

شهرک های صنعتی ظرفیت آشکار توسعه و جهش تولید در استان اصفهان

بازار سرمایه در نیمه دوم سال چه وضعیتی خواهد داشت؟

اختصاص بیش از 21 میلیارد ریال برای ساماندهی سراب فارسبان

صدور 60 مجوز احداث سردخانه محصولات کشاورزی در لرستان

وعده های اوپک پلاس، نفت را به مسیر صعود برگرداند

76 درصد روستاییان لرستان دارای مسکن مقاومند

مترو پرند تا خرداد سال آینده به بهره برداری می رسد

تشکیل 180 پرونده اشتغال خانگی در استان قزوین

وام میلیاردی میخوای؟ یه زنگ بزن!

تعریض و بهسازی راه روستایی سولان-امامزاده محسن ادامه دارد

وضعیت بازار خودرو در پایان تابستان | پراید چقدر شد؟

صنعت پتروشیمی روند رو به رشدی را در کشور طی می کند

تمامی شرکت های توزیع گاز باید به سیستم اشتراک دهی مجهز شوند

سازمان تنظیم بازار به داد مردم برسد

تشریح آخرین وضعیت پل «کاکارضا»؛ سازه اصلی زمستان آماده می شود

آسیب های زیرساختی ایجادشده توسط معدن باید جبران شود

فارس من|جاده دغاغله- جسانیه بزرگ اهواز تا یک ماه و نیم آینده به بهره برداری می رسد

پیش بینی تولید بیش از هزار تن انواع کپورماهیان در اصفهان

اداره استاندارد بر لبنیات سنتی نظارت ندارد

وضعیت آب و هوا در 29 شهریور؛ کاهش نسبی دما در نوار شمالی کشور

مروری بر کتاب «انواع شبکه های بی سیم»

دام، پیشتاز بیمه بخش کشاورزی در کردستان است

میزان بیمه بیکاری کارگران+ جدول

شهرک های صنعتی ظرفیت آآشکار توسعه و جهش تولید در استان اصفهان

آیا بورس به کانال 2 میلیون باز می گردد؟

عرضه بیش از 25 هزار تن خرما ایرانشهر به بازار

پیش بینی 6 کارشناس از وضعیت امروز بورس+ عکس

حمایت صندوق توسعه از بورس به کجا رسید؟

راننده ها بخوانند؛ مراقب کارت سوخت خود باشید

حمله گازانبری مدعیان طب سنتی و گرانی برای کاهش مصرف لبنیات

بازار «شیر تو شیر» لبنیات و فرآورده های دامی!

عددسازی های دروغ و ناشیانه علیه وزیر نفت

توبیخ متخلفان اوپک پلاس جدی است؟

محمود احمدی نژاد و دل کندن از بورژوازی

حفره ی بزرگ بازار

ادامه ریزشهای لیر

صعود جهانی دلار

متوسط نرخ تورم در کشورهای اروپایی منفی شد

ایران توان تولید جدیدترین مولکول های دارویی را دارد/صنعت داروسازی حمایت نمی شود

ادامه ریزش شاخصهای بورس در اروپا و آمریکا

هشداری جمهوری اسلامی درباره یک تصمیم اقتصادی حوزه علمیه

افزایش 35 درصدی تخلف تناژ ناوگان باری استان همدان

جزییات عرضه اولیه وسپهر

آخرین پیام های دلار به بورس چیست؟

تولید؛ قربانی لجبازی مجلس با دولت!

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در بلوار کشاورز چقدر است؟

حمایت از ایده های اشتغالزا تا مشکل ساز بودن زمین های بدون توافق درقم

سهام عدالت بانک ملی کی واریز می شود؟/ چه کسانی جاماندند؟

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز شنبه 29 شهریور 99+ جدول

میزان خرید کلزا در غرب خراسان رضوی افزایش یافت

شیوع کرونا در آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشوری است

از اصلاح 3 رویکرد تا پایان کار شورای رقابت؛ ترمز افزایش قیمت خودرو زیر پای کیست؟

حمایت از ایده های اشتغالزا در روستاها تا مشکل ساز بودن زمین های بدون توافق در قم

تمامی شرکت های توزیع گاز باید به سیستم اشتراک دهی مجهز شوند

40 میلیارد ریال تسهیلات جبران خسارت کرونا به فعالان صنایع دستی زنجان پرداخت شد

ویدئو / مشکلات نخل داران در شادگان خوزستان

توزیع الکترونیکی گاز مایع در فارس از یکم مهر

10 میلیارد تومان به استقلال رسید؛ شیخ و میلیچ در صف دریافت

قیمت انواع سکه پارسیان کادویی امروز شنبه 29 شهریور 99

در هفته آخر شهریور، چه نماد هایی قصد افزایش سرمایه داشتند؟

شرکت های توزیع گاز مایع در سیستان وبلوچستان به سیستم اشتراک دهی مجهز شوند

شهرداری ها در پرداخت سهم کتابخانه های گیلان اهمال نورزند

ویدئو / مشکلات نخل داران در شادگان خوزستان

افزایش شمار قربانیان کرونا در جهان به 956,421 نفر

شرکت های توزیع گاز مایع در سیستان وبلوچستان به سیستم اشتراک دهی مجهز شوند

72 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در استان ایلام پرداخت شد

قیمت روز خودرو های مدیران خودرو امروز شنبه 29 شهریور 99 + خرید اقساطی محصولات مدیران خودرو

سابقه استفاده از تعاونی ها در اروپا دو برابر ایران است/ تعاونی اعتبار شغلی، قربانی موسسات مالی

کردستان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی سهم 400 نفری دارد

معاون رییس جمهوری از پتروشیمی کرمانشاه بازدید کرد

دپوی 3.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر جنوبی

15 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی به مرکز درمانی لومار اهدا شد

400 هکتار زمین در فارس به طرح اقدام ملی مسکن اختصاص یافت

تغییر «کف» قیمت خودرو با کاهش موجودی پراید صفر

تعهدات ارزی بازرگانان رصد می شود؛ تعلیق کارت های بازرگانی مجازات تجار بی تعهد

رویدادهای خبری گلستان در هفته ای که گذشت

پرداخت 40 میلیارد ریال تسهیلات کرونایی به صنعتگران زنجانی

حدود 3 هزار نفر در خراسان شمالی متقاضی مسکن کارگری شدند

شیوع کرونا، پایان عصر سکه و اسکناس در اروپا

گوشت ساخت چین از سبزیجات

فروش فوق العاده خودرو با شرایط جدید هر 2 هفته یک بار

درخواست تامین مواداولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی خوزستان به ستاد تنظیم بازار ارجاع شد

قطب جهانی زرشک ناخوش از ضرر های میلیاردی

طلای کثیف بلای جان مردم و طبیعت ایوان/ مردم می خواهند نفس بکشند، راهش چیست؟

گرانترین خودرو های جهان در سال 2020 + تصاویر

تزریق 150 میلیارد ریال اعتبار جدید به نیروگاه زباله سوز ساری

هند از روسیه 100 میلیون واکسن کرونا خریداری می کند

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز شنبه 29 شهریور 99

پیوند ذائقه ایرانی با لوازم خانگی کره ای

آینده تامین امنیت غذایی در دستان سنجش از دور

آینده تامین امنیت غذایی در دستان سنجش از دور