مطالب مرتبط:
مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند
مردم با قلم مطالبه گر خبرنگاران به حقوق خود می رسند
رنج خبرنگاران از درد مردم/ دغدغه حضور خبرنگارنماها و بی اعتنایی مسئولان نسبت به حل این مشکل
مسئولان باید پذیرای نقد منصفانه خبرنگاران باشند
رسانه ها حلقه واصل مردم و مسئولان/انسانیت عنصر اصلی خبرنگاران
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 13:502020-08-06سياسي

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند


ایسنا/اردبیل « توحید مهدوی» در عرصه خبرنگاری دارای دو وجه متمایز است که او را در زمره آوانگاردهای این حوزه در استان اردبیل قرار داده است.

- ایسنا/اردبیل توحید مهدوی در عرصه خبرنگاری دارای دو وجه متمایز است که او را در زمره آوانگاردهای این حوزه در استان اردبیل قرار داده است.

او یک منتقد تمام عیار و مسلط به امور است که با اشرافیت کامل می نویسد و مسئولان را به نقد می کشد طوری که کمتر مسئولی از گزارش ها و یادداشت های منتقدانه او در امان مانده و به نوعی در حوزه خبرنگار منتقد و مطالبه گر برند شده و از طرف دیگر او کارگاه های مختلف خبرنویسی و سواد رسانه ای برای سازمان های مردم نهاد و ادارات برگزار می کند.

17 مرداد روز خبرنگار بهانه ای شد تا پای صحبت های این خبرنگار و دانشجوی دکتری اقتصاد بنشینیم: از چه سالی خبرنگاری را شروع کرده اید؟ سال 87 یادداشتی نویسی را در رسانه های مکتوب شروع کرده ام اما از سال 83 وبلاگ نویسی می کردم و همین وبلاگ نویسی موجب شد به سمت خبرنگاری گرایش پیدا کرده و وارد فعالیت در این حوزه شیرین اما به شدت طاقت فرسا بشوم.

چرا شیرین و طاقت فرسا؟ شیرین از این نظر که می توانی در جامعه موثر واقع شوی و به قدر وسع خود برای توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره گام برداری و طاقت فرسا به این دلیل که هنوز در استان و کشور فضا برای پیگیری مطالبات و نقاط ضعف عملکردی مسئولان مهیا نشده است و مسئولان به دلیل اینکه سواد رسانه ای نداشته و گاها به بلوغ مدنی نرسیده اند، در مقابل خبرنگاران منتقد گارد می گیرند و حتی گاهی برای حذف این خبرنگاران تلاش می کنند.

اگر دوباره به روز اول کارتان برگردید، خبرنگار می شوید؟ خبرنگاری یکی از دو شغلی است که قلبا دوست دارم در این رمینه فعالیت کنم و با وجود آگاهی از همه سختی هایش دوباره این حرفه را انتخاب می کردم.

کدام سوژه ها را نمی توانید کار کنید؟ کار کردن سوژه هایی که موجب جریحه دار شدن عواطف انسانی و تحریک احساساتم شود برایم سخت و حتی گاها غیرممکن است چون نمی توانم از بروز احساساتم جلوگیری کنم و همین مساله موجب می شود احتمال اینکه نتوانم حق مطلب را ادا کنم وجود دارد به همین دلیل معمولا سوژه های حادثه ای را کار نمی کنم.

کدام سوژه در ذهنتان ماندگار شده است؟ عصر 21 مرداد سال 91 در اتاقم مشغول مطالعه بودم که زلزله ای اردبیل را لرزاند.

آن موقع ها شبکه های اجتماعی به مانند الان همه گیر نشده بود.

بعد از نیم ساعت متوجه شدیم مرکز زلزله آذربایجان شرقی بوده است.

با چند نفر از مسئولان وقت استان اردبیل تماس گرفتیم که اعلام کردند اردبیل خسارت قابل توجهی نداشته است.

عصر روز دوم زلزله به دلیل اینکه خبررسانی از شهر اهر ضعیف بود، بدون هیچگونه هماهنگی قبلی به من گفتند به اهر سفر کرده و وضعیت آنجا را پوشش خبری بدهم.

با هزینه شخصی و با خودروهای بین شهری به اهر رفتم، تا به اهر برسم، شب شد و من در شهری که نه آشنایی با آنجا دارم و نه مسئولی را می شناسم و نه حتی مغازه ای باز بود که خوراکی تهیه کنم، مانده بودم.

با پرسش از مردم زلزله زده ساعت 12 شب خود را به حیاط اورژانس رساندم.

وضعیت بغرنجی بود.

بحران به معنای واقعی کلمه حاکم بود.

هیچکس از عزیزترین کس خود اطلاع نداشت، بچه هایی سرگردان بودند که جز خانواده خود کسی را ندیده بودند اما دیگر از سرنوشت عزیزانشان بی خبر بودند، مادرانی ضجه می کشیدند که جگرگوشه هایشان جلوی چشم اشان پرپر شده بودند و پدرانی که خود را به آب و آتش می زدند تا خانواده را نجات دهند.

این صحنه ها هیچوقت از ذهنم پاک نمی شوند و هر وقت سخن از زلزله می شود عین یک فیلم از جلوی چشم هایم عبور می کنند.

در آن شرایط تهیه خبر کار سختی بود؟ آن شب تا صبح در حیاط اورژانس بودم، هیچ کاری نمی توانستم بکنم، ترجیح می دادم به ورودی اورژانس نزدیک نشوم تا خللی در امدادرسانی ایجاد نکنم.

ساعت 5 صبح با راهنمایی بچه های اورژانس و هلال احمر به صورت پیاده سمت فرمانداری راه افتادم.

قرار بود خبرها را مستقیما و تلفنی به دفتر تهران مخابره کنم.

ساعت 5:30 صبح با کمک کارکنان فرمانداری، فرماندار را پیدا کردم و با او مصاحبه کردم.

این آغاز راه بود در شهری که نه مسئولانش را می شناختم و نه آشنایی در آنجا داشتم.

در آن روز حدود 45 خبر به تهران مخابره کردم.

روز دوم هم به همین منوال گذشت.

در آن حدود 48 ساعت بدون اینجه حتی یک لیوان آب بخورم با مسئولان وقت از معاون اول رییس جمهور تا فرماندار، مدیر کل بحران، استاندار و غیره مصاحبه کرده و حدود 80 خبر مخابره کردم.

از طرف رسانه یا مسئولان مورد تشویق هم قرار گرفتید؟ در کار اطلاع رسانی نباید انتظار تشویق داشت.

هزینه ایاب و ذهاب، گرسنگی و تشنگی دو روزه و همه و همه از جیب خودم بود و کسی اصلا زحمات من و همکاران را ندید.

البته بعدا از طرف دفتر تهران یک تقدیری کردند.

به عنوان خبرنگاری که در حوزه انتقاد و مطالبه گری برند هستید، رفتار مسئولان استان با خبرنگاران منتقد را چگونه ارزیابی می کنید؟ در یک جمله عرض می کنم که مسئولان اردبیل از خبرنگاران منتقد و مطالبه گر فراری  هستند.

پس چگونه در این فضا همچنان مسئولان را مورد انتقاد قرار می دهید؟ باید سوژه یابی مناسب انجام داد تا بتوان انتقادات به جا و مستند انجام داد.

متاسفانه برخی از مسئولان بعد از مدتی به دلیل اینکه چاپلوسی و تملق به یک فرهنگ تبدیل شده است، دچار توهم شده و فکر می کنند که هیچ نقطه ضعفی ندارند به همین دلیل وقتی مورد نقد قرار می گیرند واکنش هایی بعضا نامناسب و غیر حرفه ای دارند.

مسئولان معمولا چه واکنش هایی در مقابل انتقادات رسانه ای می گیرند؟ هر کاری که از دستشان بر بیاید و قدرت انجامش را دارند، انجام می دهند.

تهدید، شکایت، تماس برای اخراج از محل کار، فرستادن نوچه هایش برای اذیت کردن، لیبل زنی، کتک زدن و الی ماشالله.

تا حالا کتک هم خورده اید؟ بله.

یکبار نماینده مجلس به دلیل اینکه از تغییر مواضع سیاسی متعدد وی گزارشی تهیه و منتشر کرده بودم، مرا زیر مشت و لگد گرفت، هر چند من از خودم دفاع کردم اما این رفتارها بدبختانه وجود دارد.

یا یکبار یکی از دبیران احزاب سفارش فرستاده بود که هر جا مهدوی را ببینم کتکش می زنم، جواب دادم فکر نکنم در مقابل کتک های شما، ملاحظه سن و سالتان را می کنم.

آیا خودسانسوری در خبر انجام می دهید؟ در تعریف خبر می گویند که خبر تحت تاثیر عوامل درون سازمانی و برون سازمانی منتشر می شود که این مساله گاهی منجر به خودسانسوری می شود و از طرف دیگر هزینه زا بودن انتقادات و گاردگیری های مسئولان گاهی موجب خودسانسوری می شود اما باید عرض کنم که گاهی با کلمات سانسور را دور می زنیم که در این صورت هم از تندی انتقادات کاسته می شود.

امیدی به بازتر شدن فضای رسانه در سال های آینده دارید؟ شبکه های اجتماعی سبب شده است که هر شهروند- خبرنگاری برای خود تریبون داشته باشد و این مساله به خودی خود موجب می شود فضا برای انتقادات و به چالش کشیدن مدیران ناکارآمد مهیا شود بنابراین باید حمایت های قانونی از خبرنگاران انجام شوند تا منتج به باز شدن فضای رسانه ای شود.

  چند درصد مسئولان در پاسخ به سوژه شما طفره می روند و یا شما را بی جواب می گذارند و یا شعاری حرف می زنند؟ متاسفانه برخی مسئولان فکر می کنند که خبرنگاران هم جزیی از روابط عمومی آنها هستند که می توانند به آنها امر و نهی کنند و از طرف دیگر نمی خواهند ضعف نهاد تحت مدیریتی خود را ببینند به همین دلیل دنبال میرزابنویس ها هستند و از خبرنگاران پرسشگر و مطالبه گر فرار می کنند اما باید انها را مجبور به پاسخگویی کرد و این به مهارت، جسارت، شجاعت و تبحر خبرنگار بستگی دارد.

چقدر از فعالیت خبرنگاری درآمد دارید؟ خیلی کم.

  تا به حال فکر کرده اید که میرزا بنویس روابط عمومی ها شده اید؟ این صحت دارد؟ هیچوقت.

زیرا معمولا ادارات و مدیران را به چالش می کشم به همین دلیل ارتباط من و مدیران یا کارگزاران روابط عمومی ها به مانند ارتباط جن و بسم الله است.

کارگاه های خبرنویسی یا سواد رسانه ای را با چه هدفی برگزار می کنید؟ این کارگاه ها را معمولا نهادهای دولتی و سازمان های مردم نهاد برای کارگزاران خود برگزار می کنند و از بنده برای تدریس دعوت می کنند که بنده هم به قدر وسع خویش در خدمتشان هستم.

اما تعداد کارگاه های شما بیشتر است به طوری که به نظر می رسد جور گسترش خبرنگاران یا خبرنویس ها را به تنهایی به دوش می کشید؟ سازمان های دولتی و مردمی نسبت به بنده لطف دارند.

شخصا بر این باورم که مدیران قبل از اینکه به کرسی مدیریت تکیه بزنند باید سواد رسانه ای را یاد بگیرند تا بتوانند با رسانه ها به عنوان رابط بین مردم و مسئولان در تعامل باشند.

مسئولی که سواد رسانه ای دارد، نه خبرنگاری را تهدید می کند، نه منتقدی را کتک می زند، نه برای اخراج خبرنگاری از محل کارش تلاش می کند و نه از منتقدانشان فرار می کند بلکه پاسخگویی را وظیفه خود می داند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خبرنگار - خبرنگاری - اردبیل - استان اردبیل - سازمان های مردم نهاد - رسانه های مکتوب - مسئولان - یادداشت - دانشجوی دکتری - مطالبه - سواد رسانه ای - حوزه - روز خبرنگار - مهدوی - استان - توحید - رسانه - خبرنگاران - مردم نهاد - قرار - داده - شروع - ادارات - کارگاه - برگزار - سازمان - اقتصاد - گزارش - مختلف - دکتری

آخرین اخبار سرویس:
عکس نوشته های اسم عیسی برای پروفایل

عکس نوشته های اسم بشیر برای پروفایل

متن انگلیسی درباره ی امام زمان + ترجمه

واکنش سازمان برنامه و بودجه به خبر گم شدن یک ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ﺳﯿﺼﺪ ﻣﯿﻠﯿﻮن ﯾﻮرو

جایگاه تدبر و اندیشه در عبادت و بندگی خدا

متن انگلیسی درباره پیاده روی اربعین + ترجمه

ریشه ماجرای اخیر پناهیان از نظر وزیر اطلاعات احمدی نژاد: طراحی پشت صحنه استکبار است!

بازگشایی مدارس کارشناسی شده نبود/ رفتار های وزارت آموزش و پرورش نرمال نیست

محدودیت فرکانس های رادیویی شرق استان تهران برطرف می شود/ تقویت شبکه های تلویزیونی پیشوا

دانلود مداحی دلم زیرو رو شد محمود کریمی

آیا قانون حجاب باعث ایجاد بدحجابی در جامعه شده است؟ + فیلم

نحوه مطالبه حق اجرت المثل

یک نفر در سیل تالش جان باخت

عکس نوشته های اسم سعید برای پروفایل

نامه نمایندگان مجلس به شریعتمداری درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

بررسی تعبیر خواب عبا و عمامه از دیدگاه معبران مختلف

23 حقیقت شگفت انگیز که شما احتمالا در رابطه با سگ ها نمی دانید !

بیانیه ارتش به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس

دلگیری های «علی زندوکیلی»/ عکس

انتقام گیری با انتشار عکس های خصوصی

سازمان «بدر»: ما عراقی ها مدیون ایرانی ها هستیم

آخرین خبرها از واکسن HPV ایرانی

عکس نوشته اسم سعادت برای پروفایل

پاسخ وزارت کشور به ادعای تعلل در مدیریت حاشیه نشینی

عکس نوشته های جدید اسم آرام برای پروفایل

یک نفر در سیل تالش جان باخت

متن هایی زیبا درباره عشق مادر به فرزند (2)

مقبره شهدای گمنام شهرری به شکلی شایسته طراحی و ساماندهی شود

چالش های پرونده قضایی نوید افکاری/آخرین ترکش آمریکا بر اقتصاد ایران/تله قیمت گذاری و نظام چندنرخی

امکان تکرار تجربه انتخابات92 برای اصلاح طلبان در1400

تکذیب ادعای ناپدید شدن یک ﻣﯿﻠﯿﺎرد و 300 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﯾﻮرو از ﻣﻨﺎﺑﻊ ارزی

همه چیز درباره تعبیر خواب قسم خوردن

طرح جهش تولید مسکن 3 نقطه انحرافی دارد که باید اصلاح شود

ساعت ها را یک ساعت به عقب بکشید

کارتون| مقصرین پرونده ویلموتس فراموش شدند؟!

متن های ناب و زیبا درباره عشق به همسر (2)

متن انگلیسی درباره محرم با ترجمه ی فارسی

تعبیر خواب هل دادن، تغییر است

تمام اتفاقات 26 آبان سال 98 را می توانیم در قالب جرم سیاسی بررسی کنیم

ساعت ها را یک ساعت به عقب بکشید

تمام اتفاقات 26 آبان سال 98 را می توانیم در قالب جرم سیاسی بررسی کنیم

سبک زندگی اسلامی از منظر رهبر انقلاب

یادداشت رسیده| راهیان صداقت و رهروان ولایت

سوفیا و کارهای خالق العاده او

شیوع بیماری خطرناک تر از کرونا در منطقه حقیقت دارد؟/ واکنش معاون وزیر بهداشت به اظهارات روحانی

گلچین متن های زیبا درباره عشق و زندگی

پلوسی استیضاح مجدد ترامپ را منتفی ندانست

عکس نوشته های اسم فتانه برای پروفایل

مجموعه شعر برای دوران بارداری

توضیحاتی در مورد از چشم افتادن

راهکاری برای جلوگیری از سرقت آرشیو صداوسیما!

یک نفر در سیل تالش جان باخت

تدریس علوم اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی قم آغاز شد

برگزاری 61 عنوان ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در بهارستان

کارشناس صداوسیما: زنی که بیرون خانه کار می کند، جارو برقی شیکی است که جارو نمی کند!

عکس نوشته های اسم نعیمه برای پروفایل

انتقاد بایدن از تلاش ترامپ برای انتصاب قاضی دیوان عالی آمریکا

متن درباره عزیزان زندگی

عکس نوشته های جدید اسم عمار برای پروفایل

درک مشترک، صرفه و صلاح جمعی را ممکن می کند

از معضل حفاری های بندرعباس تا لزوم بومی گزینی در صنایع استان

پیام استاندار البرز به مناسبت هفته دفاع مقدس

مادر شهید همت دار فانی را وداع گفت

«دلصدا»ی پاپ برای مردان جنگ + صوت

از معضل حفاری ها در بندرعباس تا لزوم بومی گزینی در صنایع استان

ننه! جنگ کی تموم میشه؟

عکس نوشته های اسم سعید برای پروفایل

عکس نوشته های اسم ژینو برای پروفایل

تعبیر خواب طلبکار از نظر معبران غربی و شرقی

برگزاری بیش از 247 ویژه برنامه دفاع مقدس در رودسر

شـروط جـدید مـجلـس بـر سـر راه کـانـدیـداهـای انـتـخابات ریـاسـت جـمـهـوری

«دلصدا»ی پاپ برای مردان جنگ + صوت

سه سریال در سالگرد دفاع مقدس

مینی بوس در تهران به کار افتاد

درگذشت دکتر مصدق

کبوتر بازی ممنوع شد

شهری برآمده از دل ویرانه ها

فرآیند شکل گیری سازمان رزم سپاه در یک نگاه

دشمنان از هیچ دسیسه ای برای ضربه زدن به نظام کوتاهی نکرده اند

رویارویی نیمی از امریکایی ها با ترامپ در دیوان عالی

خبر خوش برای سربازان فراری

مقام یمنی: آزادسازی مأرب یک تصمیم ملی است

اجرای بیش از 560 برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در ماهشهر

سید حسن نصرالله، تو عصاره تمام مردان زمینی

مرحله نهایی دومین رویداد تولید محتوای دیجیتال بسیج

تعبیر خواب صلیب

«ابن اَشْعث کوفی»؛ راوی احادیث امام جعفر صادق (ع)

دادگاه عمومی بخش بنارویه لارستان افتتاح شد

فعال سازی مکانیسم ماشه غیرقانونی است

فرجی راد: اگر آمریکا پا را فراتر بگذارد ایران پاسخ عملی می دهد

ناپدید شدن 1.3ﻣﯿﻠﯿﺎرد ﯾﻮرو از ﻣﻨﺎﺑﻊ ارزی تکذیب شد

مصطفی سعیدی سیرایی شهردار فردیس شد

10 اشتباه خانه داری

فرهنگ ایثار و شهادت را بین قشر خاکستری با زبان هنرمندانه ترویج دهیم

جاذبه های طبیعی غار کرفتو ظرفیت مناسبی برای توسعه گردشگری است

حضور سپاه در همه عرصه های کشور با روحیه جهادی است

عکس نوشته های جدید اسم کاوه برای پروفایل

ضرورت همراهی بیشتر با رونق تولید و تسریع و حمایت از سرمایه گذاری

برگزاری بیش از 40 برنامه در چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس

دانشجویان در دانشگاه ها باید برای مناسبات اجتماعی آماده شوند

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند