مطالب مرتبط:
مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند
مردم با قلم مطالبه گر خبرنگاران به حقوق خود می رسند
رنج خبرنگاران از درد مردم/ دغدغه حضور خبرنگارنماها و بی اعتنایی مسئولان نسبت به حل این مشکل
مسئولان باید پذیرای نقد منصفانه خبرنگاران باشند
رسانه ها حلقه واصل مردم و مسئولان/انسانیت عنصر اصلی خبرنگاران
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 13:502020-08-06سياسي

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند


ایسنا/اردبیل « توحید مهدوی» در عرصه خبرنگاری دارای دو وجه متمایز است که او را در زمره آوانگاردهای این حوزه در استان اردبیل قرار داده است.

- ایسنا/اردبیل توحید مهدوی در عرصه خبرنگاری دارای دو وجه متمایز است که او را در زمره آوانگاردهای این حوزه در استان اردبیل قرار داده است.

او یک منتقد تمام عیار و مسلط به امور است که با اشرافیت کامل می نویسد و مسئولان را به نقد می کشد طوری که کمتر مسئولی از گزارش ها و یادداشت های منتقدانه او در امان مانده و به نوعی در حوزه خبرنگار منتقد و مطالبه گر برند شده و از طرف دیگر او کارگاه های مختلف خبرنویسی و سواد رسانه ای برای سازمان های مردم نهاد و ادارات برگزار می کند.

17 مرداد روز خبرنگار بهانه ای شد تا پای صحبت های این خبرنگار و دانشجوی دکتری اقتصاد بنشینیم: از چه سالی خبرنگاری را شروع کرده اید؟ سال 87 یادداشتی نویسی را در رسانه های مکتوب شروع کرده ام اما از سال 83 وبلاگ نویسی می کردم و همین وبلاگ نویسی موجب شد به سمت خبرنگاری گرایش پیدا کرده و وارد فعالیت در این حوزه شیرین اما به شدت طاقت فرسا بشوم.

چرا شیرین و طاقت فرسا؟ شیرین از این نظر که می توانی در جامعه موثر واقع شوی و به قدر وسع خود برای توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره گام برداری و طاقت فرسا به این دلیل که هنوز در استان و کشور فضا برای پیگیری مطالبات و نقاط ضعف عملکردی مسئولان مهیا نشده است و مسئولان به دلیل اینکه سواد رسانه ای نداشته و گاها به بلوغ مدنی نرسیده اند، در مقابل خبرنگاران منتقد گارد می گیرند و حتی گاهی برای حذف این خبرنگاران تلاش می کنند.

اگر دوباره به روز اول کارتان برگردید، خبرنگار می شوید؟ خبرنگاری یکی از دو شغلی است که قلبا دوست دارم در این رمینه فعالیت کنم و با وجود آگاهی از همه سختی هایش دوباره این حرفه را انتخاب می کردم.

کدام سوژه ها را نمی توانید کار کنید؟ کار کردن سوژه هایی که موجب جریحه دار شدن عواطف انسانی و تحریک احساساتم شود برایم سخت و حتی گاها غیرممکن است چون نمی توانم از بروز احساساتم جلوگیری کنم و همین مساله موجب می شود احتمال اینکه نتوانم حق مطلب را ادا کنم وجود دارد به همین دلیل معمولا سوژه های حادثه ای را کار نمی کنم.

کدام سوژه در ذهنتان ماندگار شده است؟ عصر 21 مرداد سال 91 در اتاقم مشغول مطالعه بودم که زلزله ای اردبیل را لرزاند.

آن موقع ها شبکه های اجتماعی به مانند الان همه گیر نشده بود.

بعد از نیم ساعت متوجه شدیم مرکز زلزله آذربایجان شرقی بوده است.

با چند نفر از مسئولان وقت استان اردبیل تماس گرفتیم که اعلام کردند اردبیل خسارت قابل توجهی نداشته است.

عصر روز دوم زلزله به دلیل اینکه خبررسانی از شهر اهر ضعیف بود، بدون هیچگونه هماهنگی قبلی به من گفتند به اهر سفر کرده و وضعیت آنجا را پوشش خبری بدهم.

با هزینه شخصی و با خودروهای بین شهری به اهر رفتم، تا به اهر برسم، شب شد و من در شهری که نه آشنایی با آنجا دارم و نه مسئولی را می شناسم و نه حتی مغازه ای باز بود که خوراکی تهیه کنم، مانده بودم.

با پرسش از مردم زلزله زده ساعت 12 شب خود را به حیاط اورژانس رساندم.

وضعیت بغرنجی بود.

بحران به معنای واقعی کلمه حاکم بود.

هیچکس از عزیزترین کس خود اطلاع نداشت، بچه هایی سرگردان بودند که جز خانواده خود کسی را ندیده بودند اما دیگر از سرنوشت عزیزانشان بی خبر بودند، مادرانی ضجه می کشیدند که جگرگوشه هایشان جلوی چشم اشان پرپر شده بودند و پدرانی که خود را به آب و آتش می زدند تا خانواده را نجات دهند.

این صحنه ها هیچوقت از ذهنم پاک نمی شوند و هر وقت سخن از زلزله می شود عین یک فیلم از جلوی چشم هایم عبور می کنند.

در آن شرایط تهیه خبر کار سختی بود؟ آن شب تا صبح در حیاط اورژانس بودم، هیچ کاری نمی توانستم بکنم، ترجیح می دادم به ورودی اورژانس نزدیک نشوم تا خللی در امدادرسانی ایجاد نکنم.

ساعت 5 صبح با راهنمایی بچه های اورژانس و هلال احمر به صورت پیاده سمت فرمانداری راه افتادم.

قرار بود خبرها را مستقیما و تلفنی به دفتر تهران مخابره کنم.

ساعت 5:30 صبح با کمک کارکنان فرمانداری، فرماندار را پیدا کردم و با او مصاحبه کردم.

این آغاز راه بود در شهری که نه مسئولانش را می شناختم و نه آشنایی در آنجا داشتم.

در آن روز حدود 45 خبر به تهران مخابره کردم.

روز دوم هم به همین منوال گذشت.

در آن حدود 48 ساعت بدون اینجه حتی یک لیوان آب بخورم با مسئولان وقت از معاون اول رییس جمهور تا فرماندار، مدیر کل بحران، استاندار و غیره مصاحبه کرده و حدود 80 خبر مخابره کردم.

از طرف رسانه یا مسئولان مورد تشویق هم قرار گرفتید؟ در کار اطلاع رسانی نباید انتظار تشویق داشت.

هزینه ایاب و ذهاب، گرسنگی و تشنگی دو روزه و همه و همه از جیب خودم بود و کسی اصلا زحمات من و همکاران را ندید.

البته بعدا از طرف دفتر تهران یک تقدیری کردند.

به عنوان خبرنگاری که در حوزه انتقاد و مطالبه گری برند هستید، رفتار مسئولان استان با خبرنگاران منتقد را چگونه ارزیابی می کنید؟ در یک جمله عرض می کنم که مسئولان اردبیل از خبرنگاران منتقد و مطالبه گر فراری  هستند.

پس چگونه در این فضا همچنان مسئولان را مورد انتقاد قرار می دهید؟ باید سوژه یابی مناسب انجام داد تا بتوان انتقادات به جا و مستند انجام داد.

متاسفانه برخی از مسئولان بعد از مدتی به دلیل اینکه چاپلوسی و تملق به یک فرهنگ تبدیل شده است، دچار توهم شده و فکر می کنند که هیچ نقطه ضعفی ندارند به همین دلیل وقتی مورد نقد قرار می گیرند واکنش هایی بعضا نامناسب و غیر حرفه ای دارند.

مسئولان معمولا چه واکنش هایی در مقابل انتقادات رسانه ای می گیرند؟ هر کاری که از دستشان بر بیاید و قدرت انجامش را دارند، انجام می دهند.

تهدید، شکایت، تماس برای اخراج از محل کار، فرستادن نوچه هایش برای اذیت کردن، لیبل زنی، کتک زدن و الی ماشالله.

تا حالا کتک هم خورده اید؟ بله.

یکبار نماینده مجلس به دلیل اینکه از تغییر مواضع سیاسی متعدد وی گزارشی تهیه و منتشر کرده بودم، مرا زیر مشت و لگد گرفت، هر چند من از خودم دفاع کردم اما این رفتارها بدبختانه وجود دارد.

یا یکبار یکی از دبیران احزاب سفارش فرستاده بود که هر جا مهدوی را ببینم کتکش می زنم، جواب دادم فکر نکنم در مقابل کتک های شما، ملاحظه سن و سالتان را می کنم.

آیا خودسانسوری در خبر انجام می دهید؟ در تعریف خبر می گویند که خبر تحت تاثیر عوامل درون سازمانی و برون سازمانی منتشر می شود که این مساله گاهی منجر به خودسانسوری می شود و از طرف دیگر هزینه زا بودن انتقادات و گاردگیری های مسئولان گاهی موجب خودسانسوری می شود اما باید عرض کنم که گاهی با کلمات سانسور را دور می زنیم که در این صورت هم از تندی انتقادات کاسته می شود.

امیدی به بازتر شدن فضای رسانه در سال های آینده دارید؟ شبکه های اجتماعی سبب شده است که هر شهروند- خبرنگاری برای خود تریبون داشته باشد و این مساله به خودی خود موجب می شود فضا برای انتقادات و به چالش کشیدن مدیران ناکارآمد مهیا شود بنابراین باید حمایت های قانونی از خبرنگاران انجام شوند تا منتج به باز شدن فضای رسانه ای شود.

  چند درصد مسئولان در پاسخ به سوژه شما طفره می روند و یا شما را بی جواب می گذارند و یا شعاری حرف می زنند؟ متاسفانه برخی مسئولان فکر می کنند که خبرنگاران هم جزیی از روابط عمومی آنها هستند که می توانند به آنها امر و نهی کنند و از طرف دیگر نمی خواهند ضعف نهاد تحت مدیریتی خود را ببینند به همین دلیل دنبال میرزابنویس ها هستند و از خبرنگاران پرسشگر و مطالبه گر فرار می کنند اما باید انها را مجبور به پاسخگویی کرد و این به مهارت، جسارت، شجاعت و تبحر خبرنگار بستگی دارد.

چقدر از فعالیت خبرنگاری درآمد دارید؟ خیلی کم.

  تا به حال فکر کرده اید که میرزا بنویس روابط عمومی ها شده اید؟ این صحت دارد؟ هیچوقت.

زیرا معمولا ادارات و مدیران را به چالش می کشم به همین دلیل ارتباط من و مدیران یا کارگزاران روابط عمومی ها به مانند ارتباط جن و بسم الله است.

کارگاه های خبرنویسی یا سواد رسانه ای را با چه هدفی برگزار می کنید؟ این کارگاه ها را معمولا نهادهای دولتی و سازمان های مردم نهاد برای کارگزاران خود برگزار می کنند و از بنده برای تدریس دعوت می کنند که بنده هم به قدر وسع خویش در خدمتشان هستم.

اما تعداد کارگاه های شما بیشتر است به طوری که به نظر می رسد جور گسترش خبرنگاران یا خبرنویس ها را به تنهایی به دوش می کشید؟ سازمان های دولتی و مردمی نسبت به بنده لطف دارند.

شخصا بر این باورم که مدیران قبل از اینکه به کرسی مدیریت تکیه بزنند باید سواد رسانه ای را یاد بگیرند تا بتوانند با رسانه ها به عنوان رابط بین مردم و مسئولان در تعامل باشند.

مسئولی که سواد رسانه ای دارد، نه خبرنگاری را تهدید می کند، نه منتقدی را کتک می زند، نه برای اخراج خبرنگاری از محل کارش تلاش می کند و نه از منتقدانشان فرار می کند بلکه پاسخگویی را وظیفه خود می داند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خبرنگار - خبرنگاری - اردبیل - استان اردبیل - سازمان های مردم نهاد - رسانه های مکتوب - مسئولان - یادداشت - دانشجوی دکتری - مطالبه - سواد رسانه ای - حوزه - روز خبرنگار - مهدوی - استان - توحید - رسانه - خبرنگاران - مردم نهاد - قرار - داده - شروع - ادارات - کارگاه - برگزار - سازمان - اقتصاد - گزارش - مختلف - دکتری

آخرین اخبار سرویس:
130 زندانی غیرعمد در استان مرکزی آزاد شدند

شهید «بنیادی»؛ مردی از جنس بهشت

ریشه های ستم دیدگی اقلیت مسلمان روهینیگیا کهن تر از قدمت میانمار است

سرلشکر باقری: هیچ گاه آغازگر جنگ نبوده ایم

آغاز ثبت نام انتخابات انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی از امروز

دفاع مقدس جمع چهره «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» انقلاب اسلامی است

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به مناسبت درگذشت آیت الله ممدوحی

قالیباف هفته دفاع مقدس را تبریک گفت

رونمایی از دو کتاب با محور شهادت و ایثاردر مشهد

دعوت ولید المعلم به تشکیل جبهه واحد برای مقابله با تحریم های آمریکا

تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه همدان در مسیر تحقق جهش تولید

پیروزی در جنگ تحمیلی معادلات راهبردی قرن را تغییر داد

آغاز جلسه علنی مجلس/ سخنرانی فرمانده ارتش در دستور کار

تقویت روابط با کشورهای همپیمان را در دستور کار قرار دادیم/ بی مدیریتی مشکل جدی اقتصاد کشور؛نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت و گو با شفقنا

«ثبت آثار تاریخی» و مشکلی دیرین به نام «قوانین پراکنده و غیر موثر»!

خلأ وجود مربیان تخصصی قرآن و ناقص ماندن آموزش ها

قالیباف هفته دفاع مقدس را تبریک گفت

تصاویر| سیلاب شراب قرمز در اسپانیا

جدال آغاز شد: ترامپ «ایمی برت» را معرفی کرد

پیروزی در جنگ نابرابر تحمیلی معادلات راهبردی قرن را تغییر داد

قالیباف هفته دفاع مقدس را تبریک گفت

دانشگاهی به وسعت خاکریزهای جبهه/ نبرد بی امان در سنگر علم و دانش ادامه دارد

استخدام طراح سایت در یک شرکت معتبر در تهران

در چه سنی بیشترین اعتماد به نفس را پیدا می کنیم؟

جوانان را با حقیقت و ناگفته های دفاع مقدس آشنا کنیم

استخدام تعمیرکار آقا در یک شرکت معتبر در فارس

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در دستور کار پارلمان

جزییات اولین مناظره بایدن و ترامپ

اسامی تاخیرکنندگان جلسه علنی امروز مجلس

خاطرات خاک خورده کهنه سربازان ارتش/ اینجا نام نیک یک شهید خودنمایی می کند

آغاز جلسه علنی مجلس/ سخنرانی فرمانده ارتش در دستور کار

سرلشکر موسوی: ارتش با کمک سپاه و بسیج نتایج معادلات راهبردی جهان را تغییر داد

مراکز دینی؛ اولین هدف گردشگران پساکرونا / سونامی گردشگری در پیش است

پایگاه اطلاع رسانی جاذبه های شهری سمنان راه اندازی شد

خبرنگار دفاع مقدس: رسانه ها توطئه های دشمنان را خنثی کنند

امیر فولادی: عملکرد نیروهای مسلح جلو هرگونه شیطنت دشمن را گرفته است

رونمایی از «تریلوژی های جنگ» ایوب آقاخانی

برگزاری همایش حبوبات، چالش ها و توسعه نیافتگی در مرودشت

اهتمام قاریان جوان مؤسسه اصحاب الکساء شادگان به یک سنت حسنه

روایتی تکان دهنده از یک گروه زنانه در جنگ

فرمانده ارتش: دفاع مقدس یک الگوی کامل از اراده و ایستادگی است

شاخص های انقلابی گری برای نسل جوان تبیین شود

آغاز جلسه علنی امروز مجلس با سخنرانی فرمانده ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

15 کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ؛ یک گزینه قطعی شد | چه کسانی نامزد 1400 می شوند؟

آغاز جلسه علنی مجلس/سخنرانی فرمانده ارتش در دستور کار

حکایتی از سومدیریت شورا و شهرداری/ میدان اشتباهات مدیریتی و نظارتی چرا چنین است؟+ فیلم

قالیباف هفته دفاع مقدس را تبریک گفت

اقتدار و امنیت ایران اسلامی به برکت جانفشانی شهداست

استخدام نیروی خدماتی آقا جهت انجام امور خدماتی و نظافت - شیراز

محدودیت های اسفند ماه دوباره به البرز برگشت

چگونه ترامپ آمریکا را به سوی جنگ داخلی می کشاند؟

مواد غذایی منجمد کرونا را انتقال نمی دهند

نقشه ترامپ برای کسب رأی سیاه پوستان آمریکا

ابوفاطمه مسافر سوریه شد/کلیشه ای می گویم عاشق شهادتم

محمود احمدی نژاد چرا با رسانه ضدانقلاب گفتگو کرد؟

عزم عمومی عامل پیروزی در جنگ بود/ حل مشکلات امروز درگرو بازگشت همان روحیه دفاع مقدس است

رییس انجمن مددکاران: مراقب باشیم طاقت فقرا طاق نشود

قالیباف هفته دفاع مقدس را تبریک گفت

شاخص های انقلابی گری به نسل جوان جامعه تبیین شود

عناوین روزنامه های امروز اصفهان

«فرمانده مسعود» روایتی از زندگی شخصیت ملی افغانستان

مقاومت مردانی که افسانه رستم و سهراب را به باد فراموشی سپرد

فهرست پروازهای فرودگاه اصفهان

عکس | تجلیل از 40 خیر پیشکسوت دفاع مقدس در همدان

پیشنهاد استعفای روحانی

اظهارات تند میرسلیم علیه دولت روحانی/واکنش به ماجرای دنا پلاس نمایندگان مجلس

امر به معروف در عمل ترویج شود

حمله تند و تیز زیباکلام به موسوی خویینی ها

درآمدزاترین صنعت کشور در کمتر از یک دقیقه

زیر آسمان کابل؛ شاهدان خون شریکی مقدس

مراسم تحلیف تعدادی از نمایندگان منتخب مجلس امروز برگزار می شود

آغاز جلسه علنی مجلس/سخنرانی فرمانده ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

شهادت 2 مرزبان خوزستانی در دشت آزادگان

فرمانده مرزبانی ناجا وارد اهواز شد

تکمیل تجهیزات امدادی و روشنایی پناهگاه های جبهه شمالی دماوند توسط پویش مردمی

اشد مجازات برای سارقین مسلح و مخلان نظم و امنیت عمومی مردم

جلسه علنی آغاز شد/ سخنرانی فرمانده ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

نواب صفوی؛ معمای پر از ابهام تاریخ معاصر

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست قالیباف آغاز شد

آیات «شهادت، مقاومت و بشارت»

آقای صدر! این مدل دفاع محکومیت خود شماست

آغاز جلسه علنی مجلس

حمله تند و تیز زیباکلام به موسوی خویینی ها

محمود احمدی نژاد چرا با رسانه ضدانقلاب گفتگو کرد؟

قاضی زاده هاشمی: اگر مطالبه گری حقیقی را پیش بگیریم روزانه یک وزیر عزل می شود / تخریب کنندگان نگران آثار عملکرد مثبت مجلس در انتخابات 1400 هستند

ویدئو | آخرین وداع با سرداری که رییس دفتر حاج قاسم بود

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

مسئولیت پذیری در پذیرش قطعنامه یکی از ابعاد مدیریتی امام(ره) بود/ چرایی ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ سخنرانی فرمانده ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

جلسه علنی آغاز شد/ سخنرانی فرمانده کل ارتش در دستور کار مجلس

عروس و دامادی که با کرونا بهم رسیدند

​تحویل 500 واحد مسکن به مددجویان روستایی استان کردستان

آزمون استخدامی؛ حوزویان همه چیزدان

امضای تفاهم نامه همکاری میان بیمه میهن و خانه سرباز صلح ایران

منظومه خاک و خون صوتی شد

آغاز داوری مسابقات تواشیح و دعاخوانی / رقابت 12 گروه تواشیح و 404 دعاخوان

200 هکتار از اراضی کشاورزی البرز آزادسازی شد

صبوری خانواده شهدا، دوام و پایداری انقلاب را رقم زده است

آیا سرقت از موزه کاظمینی یزد صحت دارد؟

مراقب جنگ روانی دشمن باشیم

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند