مطالب مرتبط:
اولین جلسه شورای عالی تعاون در خوزستان برگزار شد/ شورای عالی تعاون، طرحی با قواره ملی
استخدام مدرس کلاس آنلاین در یک موسسه آموزش عالی در اصفهان
مرکز آموزش عالی کاشمر میزبان1153 داوطلب کنکور ارشد است
نیاز تشکل های دینی به ایده پردازی های نوین جهاد دانشگاهی
دو دانشکده آموزش عالی در سقز راه اندازی می شود
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 10:352020-08-06دانش

نشست ایده پردازی از آموزش عالی کلاسیک به الکترونیکی برگزار شد


دومین نشست ایده پردازی «از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی» برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر، دومین نشست از مجموعه نشست های مجازی ایده پردازی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان «از آموزش عالی کلاسیک .

- دومین نشست ایده پردازی از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، دومین نشست از مجموعه نشست های مجازی ایده پردازی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی ، صبح سه شنبه با سخنرانی وحید شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و عباس وریج کاظمی، عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

رضا ماحوزی، معاون پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در ابتدای نشست با اشاره به مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت عتف به ویژه دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی این معاونت در برگزاری این نشست ها ابراز امیدواری کرد که نشست های ایده پردازی بتواند مجموعه ضوابط، مقررات، هنجارها، ابزارها و نرم افزارهای مورد نیاز برای استفاده از عرصه دیجیتال- به عنوان دومین عرصه بزرگ احتمالی دانشگاه داری در آینده- را فراهم کند؛ عرصه ای که نه فقط آموزش و پژوهش که رفتارها و مجموعه هویت دانشگاهی و مناسبات درون و برون دانشگاه را نیز دستخوش دگرگونی های اساسی خواهد کرد.

در ادامه این نشست که با محوریت قالب های بدیل فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف و دانشگاه های کشور در فضای مجازی برگزار شد، دکتر شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در سخنانی به تبیین شرایط و اشکال مختلف فعالیت های فرهنگی اجتماعی در دانشگاه های کشور در دوران پیش از پاندمی کووید 19 پرداخت و گفت: در الگوی متداول با دو فضای فرهنگی پنهان و آشکار در سطح دانشگاه ها مواجه بودیم.

منظور از فضای فرهنگی پنهان و غیررسمی، فرهنگ و سبکی از زندگی است که با ورود به دانشگاه و زندگی در خوابگاه نسل به نسل از دانشجویان سال های بالاتر و استادان به دانشجویان جدید منتقل شده و در آنها نهادی می شود.

البته عوامل مختلفی مثل نابرابری های اجتماعی و تفاوت های فرهنگی در شکل گیری این بعد پنهان فرهنگی در دانشگاه ها موثرند.

مثلاً دانشجویانی که از خانواده هایی با فرهنگی نزدیک به فرهنگ دانشگاهی آمده اند طبیعتاً شانس بیشتری در هماهنگی با فرهنگ محیط دانشگاهی خواهند داشت.

وجهه آشکار فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها هم فعالیت هایی است که در قالب نهادهای دانشجویی رسمی مثل کانون های فرهنگی، انجمن های علمی، نشریات و تشکل های سیاسی دانشجویی و.

صورت می گیرد.

وی با بیان این که تلقی برخی از فعالیت های فرهنگی به اشتباه به فعالیت های فوق برنامه تقلیل داده شده اظهار داشت: فعالیت های فرهنگی در بستر انجمن های علمی این فرصت را به دانشجویان داده که در کنار آموزش های رسمی دانشگاه با نظریه های جدید و حوزه های بین رشته ای آشنا شوند یا اساتیدی را از خارج دانشگاه برای ارائه مباحث علمی دعوت کنند و در واقع در قالب فعالیت های فرهنگی در گسترش فعالیت های علمی و کمک آموزشی دانشگاه ایفای نقش کنند.

به گفته وی، کارکرد دیگر فعالیت های فرهنگی توجه به مسئولیت های اجتماعی دانشگاه مثلاً کمک رسانی به مردم در مواقع بحرانی مثل زلزله و سیل یا فعالیت هایی مثل آموزش کودکان مناطق محروم در شرایط عادی است.

مدیرکل اسبق دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف با اشاره به این که بخشی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در اشکال مختلف معطوف به توسعه فرهنگ دانشگاهی به معنای عقلانیت انتقادی، مدارا و تحمل افکار مخالف، توانایی گفت و گو و احساس مسئولیت نسبت به حقیقت و انتقال آن به نسل های بعدی دانشجویی و بخشی دیگر معطوف به ارتقای شاخص های فرهنگ عمومی مثل تقویت هویت ملی و دینی است اظهار داشت: پاندمی کووید 19 و غیرحضوری شدن دانشگاه ها ناگهان ما را وارد فضایی کاملاً متفاوت کرده است.

در یک مدل ساده، چه کسانی که فعالیت فرهنگی اجتماعی می کردند (بدنه دانشجویی و حتی اعضای هیأت علمی) و چه کسانی که این فعالیت در ارتباط با آنها انجام می شد، ناگهان از محیط های دانشگاهی رفته اند.

این اتفاق کم نظیر طبعاً مشکلات متعددی را در روند فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها ایجاد می کند مثلاً شکل گیری انجمن های علمی در یک رشته خاص که مستلزم ارتباطات چهره به چهره است.

این موضوع برای دانشجویان ورودی سال های بعد بسیار مشکل است.

وی تصریح کرد: آموزش الکترونیک به شکلی پارادوکسیکال از یک طرف امکان دسترسی دانشجویان همه دانشگاه ها به منابع آموزشی دانشگاه های بزرگ داخلی و خارجی را فراهم می کند و از طرف دیگر به دلیل نیاز به ابزارهایی مثل لب تاپ یا مشکل زبان، نابرابری ها و چالش هایی را در عرصه آموزش عالی ایجاد می کند.

از طرف دیگر باید توجه داشت که در آموزش های الکترونیک معمول که در شرایط عادی انجام می شود، مشکل پایین آمدن میزان ارتباطات چهره به چهره به هر حال با آلترناتیوهایی جبران می شود که در شرایط کرونا این امر هم میسر نیست.

شالچی در عین حال تاکید کرد که فضای جدید مزایایی هم دارد؛ مثلاً با دسترسی فراگیر به آموزش عالی، امکان گسترش مهارت هایی مثل تفکر انتقادی که از کارکردهای فضای دانشگاهی است فراهم شده و از طرف دیگر آموزش زبان های بین المللی و مهارتهای زبانی تقویت می شود.

ارتباطات اینترنتی، برگزاری وبینارها و … همچنین به گسترش بیشتر شبکه های علمی مثلاً ارتباط نزدیک تر دانشگاه های ایران با عموم فارسی زبانان و دانشگاه های کشورهای فارسی زبان هم کمک می کند.

به عقیده این جامعه شناس، شرایط خاص ناشی از پاندمی کووید 19 فرصت کم نظیری برای پیوند هر چه نزدیک تر دانشگاه با جامعه و ایفای نقش مؤثرتر دانشگاه در عمومی سازی علم است که از اهداف مهم فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها به شمار می رود.

شالچی در جمع بندی سخنان خود تاکید کرد از دست دادن امکان حضور فیزیکی در دانشگاه و جایگزینی آموزش الکترونیک از بین سه وظیفه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه بر سومی که انتقال فرهنگ و تربیت شهروند مسئول است اثر منفی بیشتری دارد.

عباس وریج کاظمی، عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، سخنران بعدی این نشست هم با بیان این که منظور از آموزش عالی الکترونیکی و چالش های آن در این بحث، شکل خاصی از این آموزش است که در اثر بحران کرونا شکل گرفته و طبعاً با شرایط و مسائل دانشگاه های مجازی متداول در دنیا تفاوت اساسی دارد، اظهار داشت: از آنجا که ساختار دانشگاه های ما براساس حضور فیزیکی بوده و زیرساختهای آموزش مجازی را نداشته اند در شرایط جدید ضربه سنگینی خورده اند.

اساساً در بحران کرونا، عرصه فرهنگ بیش از هر عرصه ای حتی اقتصاد لطمه خورده است؛ البته کسی هم چندان به این مساله توجه ندارد چون فرهنگ - به معنایی که ما انسان شناسان و جامعه شناسان می.

شناسیم– برخلاف مفهوم ایدئولوژیکی که سیاستمداران ما از فرهنگ دارند چندان مهم نیست! چون زیرساخت های لازم برای ورود به این عرصه جدید فراهم نبوده و عادت های رفتاری جامعه دانشگاهی ما حول فضای مجازی شکل نگرفته این ضربه فرهنگی و سردر گمی ما در مواجهه با شرایط جدید تا مدتها برگشت ناپذیر خواهد بود.

وی گفت: منظور از فرهنگ در دانشگاه، یکی حیات فرهنگی و مجموعه فعالیت هایی است که در داخل دانشگاه صورت می گیرد و به شکل سنتی در دانشگاه ها مهم است.

یکی از راه های انتقال فرهنگ، هنر و ادبیات است که طبق تحقیقات مختلفی که انجام شده، مجال رشد چندانی در دانشگاه های کشور نداشته و بعید نیست در شرایط حاضر زمینه هایی برای رشد آنها فراهم شود.

وی اضافه کرد: مسأله دیگر، رابطه است که در شرایط فعلی به کلی از دانشگاه های ما رخت بر بسته است.

شاید الان این امکان را داشته باشیم که از طریق فضای مجازی مثلاً با یک استاد دانشگاه در هرات یا کابل ارتباط داشته باشیم ولی قطعاً این تجربه با این که بتوانید به این شهرها سفر کنید، با مردم کوچه و بازار ارتباط داشته باشید از بازارهای آن شهرها خرید کنید و خوراکی های آنها را امتحان کنید قابل مقایسه نیست در واقع در این فضا، کانکشن (اتصال) هست ولی ارتباط نیست.

در حالی که هدف اصلی از تعاملات بین المللی مثل کنفرانس های علمی هم بیش از مبادله اطلاعات علمی، تعامل فرهنگی و اجتماعی و انتقال میراث فرهنگی سنتی و جهانی است.

کاظمی خاطرنشان کرد: بین نهادها و مدیریت های فرهنگی دانشگاه های ما و بدنه دانشجویی شکاف زیادی وجود دارد که گاه به حد تعارض می رسد.

مدیریت های ما فرهنگ را در باریک ترین شکل و در چارچوب های ایدئولوژیک می فهمند و به زبان جامعه شناسانه تر، فرهنگ را با امر نخبگی درک می کنند در حالی که فرهنگ در زندگی روزمره دانشجویی، ترکیبی از فرهنگ معمولی و فان (سرگرمی) و فرهنگ نخبگی است.

برخلاف دانشگاه های ما که هیچ امر معمولی را ذیل فعالیت های نهادهای فرهنگی رسمی نمی بینید در دانشگاه های خارجی از فان که ضعیف ترین سطح فرهنگ است به عنوان عنصری نیرومند در پیشبرد اهداف فرهنگی مثل ارتقای سواد فرهنگی و گسترش تساهل و تسامح و نزدیکی دانشجویانی که از فرهنگ های مختلف آمده اند استفاده می شود.

غفلت مدیران فرهنگی ما از فرهنگ معمول و سرگرمی و تأثیرگذاری عمیق آن، باعث شده، قدرت اثرگذاری فرهنگی نهادهای دانشگاهی ما بر بدنه دانشگاهی روز به روز کمتر شود و در فضای جدیدی که ایجاد شده این قدرت به مراتب بسیار ضعیف تر از محیط فیزیکی دانشگاه خواهد بود.

وی علت این مساله را ناآشنایی و پایین بودن توان و مهارت فعالیت مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه ها در فضای مجازی و فرم های فرهنگی جدید دانست که در خوشبینانه ترین حالت می توانند سر در بیاورند که نسل جوان در این فضا چه کار می کند و گرنه امکان رقابت و غلبه فرهنگی بر دانشجویان را که در همین فضا متولد شده و رشد کرده اند ندارند.

کاظمی هشدار داد: در این وضعیت که شرایط خوبی از لحاظ روابط فرهنگی نداریم باید امکاناتی را فراهم کنیم که بتوانیم در عرصه مجازی حضور داشته باشیم و گرنه با وضعیتی مواجه خواهیم شد که شاید تا سال ها نتوانیم شکاف های به وجود آمده را ترمیم کنیم.

عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: علاوه بر شکاف عمده ای که بین نهادهای فرهنگی و بدنه دانشجویی وجود دارد از لحاظ سطح سواد فرهنگی بین استادان و دانشجویان هم شکاف زیادی وجود دارد به طوری که طبق پژوهش های مختلفی که انجام شده، مجموعه حیات فرهنگی استادها بسیار ضعیف تر از دانشجویان است و لذا استادان نمی توانند اثرگذاری فرهنگی چندانی روی دانشجوها داشته باشند.

کاظمی با اشاره به برخی پدیده های جدید مثل برگزاری اردوهای مجازی در شرایط پس از پاندمی کرونا گفت: با بردن فرم های فرهنگی کلاسیک مثل اردوهای دانشجویی بر روی اینترنت نمی توان با حیات فرهنگی درون اینترنت – که محصول اینترنت است- رقابت کرد.

فارغ از هر گونه داوری درباره خوب بودن یا بد بودن این مساله، باید این واقعیت را قبول کنیم که این دانشجوها هستند که فضای فرهنگی را جلو می برند چون آنها درون اینترنت اند نه روی اینترنت! وی، فرهنگ شهرت و ظهور سلبریتی ها و اینفلوئنسرها را از ویژگی های فرهنگی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: در فضای فرهنگی جدید، جایگاه یک استاد نخبه دانشگاه در مقایسه با دانشجویانش بسیار ضعیف تر است و صرف نظر از چند مورد استثنا که استادانی با ترکیب فضای سیاسی و عرصه های دیگر موفق شده اند در این فضا وارد شوند؛ حتی میکروسلبریتی ها و اینفلوئنسرها هم عمدتاً از دانشجویان و جوان ها هستند و می توانند با اتکا به این فرهنگ نه فقط در فضای مجازی که در فضای جامعه نیز اثرگذار باشند.

وریج کاظمی تصریح کرد: در فضای فرهنگی جدید که در بستر فضای مجازی شکل گرفته علاوه بر حاکمیت فرهنگ شهرت و محور قرار گرفتن فرد به جای جامعه شاهد شکل گیری جماعت های کوچک به جای اجتماعات بزرگ و ظهور جنبش های فرهنگی بسیار سیال، متلون، منعطف و در حال تغییر مبتنی بر رهبران کوچک است که طبعاً با شیوه های مرسوم مدیریتی نهادهای فرهنگی دانشگاه ها قابل کنترل نیست.

وی با اشاره به گسترش چشمگیر پادکست ها و رادیوهای اینترنتی گفت: یادم هست که چند سال پیش گروه ارتباطات دانشگاه تهران تلاش زیادی کرد که یک رادیو راه اندازی کند ولی با مخالفت صدا و سیما مواجه شد ولی امروز شاهد فعالیت هزاران رادیوی اینترنتی در فضای مجازی هستیم که یک هزارم آنها هم در قالب های مورد تأیید صدا و سیما یا دانشگاه ها نمی گنجند.

کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: تکثر فرهنگی موجود در فضای مجازی و از بین رفتن انسدادی که در نظام تصمیم گیرنده به نفع فعالیت های فرهنگی سنتی وجود دارد می تواند جنبه های منفی هم داشته باشد ولی روشن است که با فیلتر کردن و ایجاد محدودیت در فضای مجازی نمی توان با آن مقابله کرد و تنها راه این است که با این جریان همراه شویم و حتی الامکان مسیر این رودخانه را به سمتی ببریم که با فرهنگ ها و میراث فرهنگی ما در تعارض نباشد.

وظیفه ما جامعه شناسان این است که تحولات را توضیح دهیم و برنامه ریزی و این که چه می توان کرد بر عهده نهادهای مسئول است.


کلید واژه ها: آموزش عالی - مطالعات فرهنگی - ایده پردازی - اجتماعی - الکترونیکی - آموزش - برگزار - فرهنگی - نشست - عالی - پژوهشکده - کلاسیک - دانشگاه علامه طباطبایی - ایده - خبرگزاری - معاون - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - معاونت فرهنگی - عضو هیأت علمی - معاون فرهنگی - گزارش - مجازی - طباطبایی - دانشگاه - سخنرانی - سه شنبه - مشارکت - معاونت - پژوهشی

آخرین اخبار سرویس:
بازدید رییس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی از خبرگزاری آنا

سوگواره قرآنی حسینی در کرج برگزار می شود

تمدید نام نویسی در دانشگاه علمی-کاربردی

شاخص ترین ویژگی دفاع مقدس بصیرت کربلایی شهدا بود

روسای استانی سومین کنگره شهدای دانشجو منصوب شدند

کلاس های آموزشی نیمسال اول تحصیلی 1400-1399 دانشگاه ایلام به صورت مجازی برگزار می شود

فعالیت مجازی مدارس و دانشگاه های لبنان

دانشگاه اراک در جمع دانشگاه های برتر جهان

خوابگاه های 50 ساله علوم پزشکی تهران تخریب می شوند

بیانیه مددکاران اجتماعی در اعتراض به پذیرش دانشجو در دانشگاههای فاقد کیفیت

مقاله استاد ایرانی در مجله بین المللی Chemical Engineering Journal چاپ شد

حیاط فوق لاکچری خانه سپیده خداوردی +عکس

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی کرمان با سردار دل ها تجدید میثاق کردند

بازسازی ده دستگاه واگن قطارتوسط دانشگاهیان نشان از پیشرفت علمی ایران است

جای خالی کارنامه محوری در مدیریت ورزش کشور 

جشنواره «از حماسه تا حماسه» در دانشگاه آزاد برگزار می شود

برگزاری همایش مجازی معرفی رشته های دانشگاهی

انتخاب دانشجوی نمونه مهارتی اهمیت زیادی دارد

دانشگاه تبریز جزو سه دانشگاه برتر کشور است

درج نام سیدامیر شنوا نفرنخست رشته علوم تجربی کنکور در لیست مفاخر علمی موزه عمارت شهرداری اردبیل

عکس آتنه فقیه نصیری تحت تاثیر بیماری ام اس

اعطای وام 20 میلیونی و حمایت از دانشجویان مناطق محروم

چاپ مقاله استاد ایرانی در مجله بین المللی Chemical Engineering Journal

2 مسئول جدید در دانشگاه آزاد اسلامی خوی معرفی شدند

رشته های دانشگاهی علوم انسانی که بازار کار مناسبی دارند

کرسی های نظریه پردازی گامی در راستای جهش تولید علم است

جزییات جشنواره «از حماسه تا حماسه» دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

تجلیل دانشگاه آزاد اسلامی از خانواده شهیدان و ایثارگران

موافقت با راه اندازی دو سرای نوآوری در دانشگاه آزاد واحدهای اهواز و زاهدان

کنکوری ها دانشگاه بومی را انتخاب کنند/ دروس تئوری دانشگاه تبریز مجازی برگزار می شود

«چند درجه» روی آنتن شبکه نسیم می رود

آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه فرهنگیان سیستان و بلوچستان

ملایر به دنبال ثبت نخستین داروی کرونا

برخورد با مراکز غیرمجاز مشاوره انتخاب رشته

سامانه ثبت انتخاب رشته کنکور 99 از ساعت 20 امروز فعال می شود

تعریف کد اقتصادی مستقل برای سراهای نوآوری و مراکز تحقیقاتی

عده ای از دانشجویان دانشگاه هرمزگان به کامپیوتر و اینترنت دسترسی ندارند

ترم جدید در دانشگاه علوم پزشکی ایران به صورت ترکیبی است / تخفیف 25 درصدی برای دانشجویان شهریه پرداز

انصراف 250هزار خانواده از طلاق

سامانه ثبت انتخاب رشته کنکور 99 از ساعت 20 امرور فعال می شود

آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری سال 99 از بعد از ظهر امروز

مجازی بودن همه درس های دانشگاه فنی و حرفه ای خوزستان

برخورد با مراکز غیر مجاز مشاوره انتخاب رشته

ظرفیت سه رشته پرطرفدار کنکور اعلام شد

دورهمی جانبازان 70 درصد قائم شهر به مناسبت هفته دفاع مقدس

پژوهشگاه های مرتبط با حوزه علوم انسانی ساماندهی می شوند

رویداد روز باز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود

دانشجویان علوم پزشکی در اعتراض به بی عدالتی آموزشی مقابل مجلس تجمع کردند + فیلم

بهترین داوطلبان دکتری را جذب می کنیم

نحوه حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

فراخوان جذب مدرس در دانشگاه جامع علمی کاربردی

جدول برنامه درسی 2 مهر اعلام شد

رشته های پرطرفدار کنکور سراسری امسال کدام است؟

آغاز فعالیت مرکز مشاوره و هدایت تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مینودشت

مهلت درخواست اسکان خوابگاه دانشگاه شریف امروز تمام میشود

پژوهشگاه های مرتبط با حوزه علوم انسانی ساماندهی می شوند

انتخاب رشته کنکور 99 آغاز شد  نکات ضروری که داوطلبان باید بدانند

نحوه حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه صنعتی امیرکبیراعلام شد

نحوه حضور دانشجویان دوره دکتری در دانشگاه در شرایط کرونایی

ارزش و اقتدار شهدا در دل ها و ذهن ها ماندگار است

بازدید سرپرست مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی از خبرگزاری آنا

نحوه حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه/ فراغت از تحصیل تسهیل می شود

حق تأیید روسای دانشگاه ها را از اعضای شورای انقلاب فرهنگی گرفتند/ روند غیرقانونی تأیید روسا

تجلیل از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

کسب رتبه برتر جذب دانشجو از سوی دانشگاه قرآن و حدیث سمنان

فراخوان متقاضیان تدریس در دانشگاه علمی کاربردی فارس

حق تأیید روسای دانشگاهها را از اعضای شورای انقلاب فرهنگی گرفتند/ روند غیرقانونی تأیید روسا

اصلی ترین رمز پیروزی در دفاع مقدس الگوگیری از عاشورا بود

گشایش نمایشگاه عکس دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

محلول افزایش دهنده ماندگاری پسته تازه در دامغان تولید شد

تخفیف 25 درصدی برای دانشجویان شهریه پرداز علوم پزشکی ایران

کسب رتبه برتر جذب دانشجوی دانشگاه قرآن و حدیث سمنان

آغاز انتخاب رشته کنکور از امروز

دشمن را در عرصه اقتصادی هم شکست می دهیم

سرپرست آموزشکده کشاورزی امیرآباد دامغان منصوب شد

نشست بررسی راهکارهای دوره های آموزشی MBA هنرهای صناعی ـ سنتی و گردشگری برگزار شد

ملایر به دنبال ثبت نخستین داروی کرونا

آغاز فرایند انتخاب رشته کنکوری ها از امروز

تعریف کد اقتصادی مستقل برای سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تصویب شد

تایید انتخاب چهار نفر از رؤسای دانشگاه ها/ارائه گزارش شورای اجتماعی کشور

دانشگاه کردستان برای رتبه های برتر کنکور 99 بسته تشویقی در نظر گرفته است

دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در رشته معارف اسلامی دانشجو می پذیرد

شرایط برگزاری کلاس های تحصیلات تکمیلی دانشگاه امیرکبیر

شرایط برگزاری کلاس های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه امیرکبیر

شهر های جهانی علم در سال 2020 معرفی شدند

آغاز انتخاب رشته داوطلبان رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

اعلام ظرفیت 3 رشته پرطرفدار در کنکور امسال

پایداری خانواده در ایران به 9 سال رسیده است

تمدید ثبت نام دوره های مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی خرم آباد

مقام برتر نشریات دانشگاه گیلان

آغاز انتخاب رشته کنکور 99 از امروز

اعلام ظرفیت 3 رشته پرطرفدار در کنکور امسال

تمدید ثبت نام دوره های مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی خرم آباد

ظرفیت 8 هزار نفری سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

کیش در کانون تعاملات بین المللی با دانشگاه های معتبر جهان

دانشگاههای کشور در سالِ 1410 شمسی

ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 منتشر شد

کلاس های دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه امیرکبیر 3 هفته به صورت حضوری برگزار می شود

گرجی هایی که زبان فارسی می خوانند

ظرفیت 8 هزار نفری 3 رشته پرطرفدار علوم پزشکی در کنکور سراسری

نشست ایده پردازی از آموزش عالی کلاسیک به الکترونیکی برگزار شد

نشست ایده پردازی از آموزش عالی کلاسیک به الکترونیکی برگزار شد