مطالب مرتبط:
اولین جلسه شورای عالی تعاون در خوزستان برگزار شد/ شورای عالی تعاون، طرحی با قواره ملی
استخدام مدرس کلاس آنلاین در یک موسسه آموزش عالی در اصفهان
مرکز آموزش عالی کاشمر میزبان1153 داوطلب کنکور ارشد است
نیاز تشکل های دینی به ایده پردازی های نوین جهاد دانشگاهی
دو دانشکده آموزش عالی در سقز راه اندازی می شود
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 10:352020-08-06دانش

نشست ایده پردازی از آموزش عالی کلاسیک به الکترونیکی برگزار شد


دومین نشست ایده پردازی «از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی» برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر، دومین نشست از مجموعه نشست های مجازی ایده پردازی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان «از آموزش عالی کلاسیک .

- دومین نشست ایده پردازی از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، دومین نشست از مجموعه نشست های مجازی ایده پردازی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی ، صبح سه شنبه با سخنرانی وحید شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و عباس وریج کاظمی، عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

رضا ماحوزی، معاون پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در ابتدای نشست با اشاره به مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت عتف به ویژه دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی این معاونت در برگزاری این نشست ها ابراز امیدواری کرد که نشست های ایده پردازی بتواند مجموعه ضوابط، مقررات، هنجارها، ابزارها و نرم افزارهای مورد نیاز برای استفاده از عرصه دیجیتال- به عنوان دومین عرصه بزرگ احتمالی دانشگاه داری در آینده- را فراهم کند؛ عرصه ای که نه فقط آموزش و پژوهش که رفتارها و مجموعه هویت دانشگاهی و مناسبات درون و برون دانشگاه را نیز دستخوش دگرگونی های اساسی خواهد کرد.

در ادامه این نشست که با محوریت قالب های بدیل فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف و دانشگاه های کشور در فضای مجازی برگزار شد، دکتر شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در سخنانی به تبیین شرایط و اشکال مختلف فعالیت های فرهنگی اجتماعی در دانشگاه های کشور در دوران پیش از پاندمی کووید 19 پرداخت و گفت: در الگوی متداول با دو فضای فرهنگی پنهان و آشکار در سطح دانشگاه ها مواجه بودیم.

منظور از فضای فرهنگی پنهان و غیررسمی، فرهنگ و سبکی از زندگی است که با ورود به دانشگاه و زندگی در خوابگاه نسل به نسل از دانشجویان سال های بالاتر و استادان به دانشجویان جدید منتقل شده و در آنها نهادی می شود.

البته عوامل مختلفی مثل نابرابری های اجتماعی و تفاوت های فرهنگی در شکل گیری این بعد پنهان فرهنگی در دانشگاه ها موثرند.

مثلاً دانشجویانی که از خانواده هایی با فرهنگی نزدیک به فرهنگ دانشگاهی آمده اند طبیعتاً شانس بیشتری در هماهنگی با فرهنگ محیط دانشگاهی خواهند داشت.

وجهه آشکار فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها هم فعالیت هایی است که در قالب نهادهای دانشجویی رسمی مثل کانون های فرهنگی، انجمن های علمی، نشریات و تشکل های سیاسی دانشجویی و.

صورت می گیرد.

وی با بیان این که تلقی برخی از فعالیت های فرهنگی به اشتباه به فعالیت های فوق برنامه تقلیل داده شده اظهار داشت: فعالیت های فرهنگی در بستر انجمن های علمی این فرصت را به دانشجویان داده که در کنار آموزش های رسمی دانشگاه با نظریه های جدید و حوزه های بین رشته ای آشنا شوند یا اساتیدی را از خارج دانشگاه برای ارائه مباحث علمی دعوت کنند و در واقع در قالب فعالیت های فرهنگی در گسترش فعالیت های علمی و کمک آموزشی دانشگاه ایفای نقش کنند.

به گفته وی، کارکرد دیگر فعالیت های فرهنگی توجه به مسئولیت های اجتماعی دانشگاه مثلاً کمک رسانی به مردم در مواقع بحرانی مثل زلزله و سیل یا فعالیت هایی مثل آموزش کودکان مناطق محروم در شرایط عادی است.

مدیرکل اسبق دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف با اشاره به این که بخشی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در اشکال مختلف معطوف به توسعه فرهنگ دانشگاهی به معنای عقلانیت انتقادی، مدارا و تحمل افکار مخالف، توانایی گفت و گو و احساس مسئولیت نسبت به حقیقت و انتقال آن به نسل های بعدی دانشجویی و بخشی دیگر معطوف به ارتقای شاخص های فرهنگ عمومی مثل تقویت هویت ملی و دینی است اظهار داشت: پاندمی کووید 19 و غیرحضوری شدن دانشگاه ها ناگهان ما را وارد فضایی کاملاً متفاوت کرده است.

در یک مدل ساده، چه کسانی که فعالیت فرهنگی اجتماعی می کردند (بدنه دانشجویی و حتی اعضای هیأت علمی) و چه کسانی که این فعالیت در ارتباط با آنها انجام می شد، ناگهان از محیط های دانشگاهی رفته اند.

این اتفاق کم نظیر طبعاً مشکلات متعددی را در روند فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها ایجاد می کند مثلاً شکل گیری انجمن های علمی در یک رشته خاص که مستلزم ارتباطات چهره به چهره است.

این موضوع برای دانشجویان ورودی سال های بعد بسیار مشکل است.

وی تصریح کرد: آموزش الکترونیک به شکلی پارادوکسیکال از یک طرف امکان دسترسی دانشجویان همه دانشگاه ها به منابع آموزشی دانشگاه های بزرگ داخلی و خارجی را فراهم می کند و از طرف دیگر به دلیل نیاز به ابزارهایی مثل لب تاپ یا مشکل زبان، نابرابری ها و چالش هایی را در عرصه آموزش عالی ایجاد می کند.

از طرف دیگر باید توجه داشت که در آموزش های الکترونیک معمول که در شرایط عادی انجام می شود، مشکل پایین آمدن میزان ارتباطات چهره به چهره به هر حال با آلترناتیوهایی جبران می شود که در شرایط کرونا این امر هم میسر نیست.

شالچی در عین حال تاکید کرد که فضای جدید مزایایی هم دارد؛ مثلاً با دسترسی فراگیر به آموزش عالی، امکان گسترش مهارت هایی مثل تفکر انتقادی که از کارکردهای فضای دانشگاهی است فراهم شده و از طرف دیگر آموزش زبان های بین المللی و مهارتهای زبانی تقویت می شود.

ارتباطات اینترنتی، برگزاری وبینارها و … همچنین به گسترش بیشتر شبکه های علمی مثلاً ارتباط نزدیک تر دانشگاه های ایران با عموم فارسی زبانان و دانشگاه های کشورهای فارسی زبان هم کمک می کند.

به عقیده این جامعه شناس، شرایط خاص ناشی از پاندمی کووید 19 فرصت کم نظیری برای پیوند هر چه نزدیک تر دانشگاه با جامعه و ایفای نقش مؤثرتر دانشگاه در عمومی سازی علم است که از اهداف مهم فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها به شمار می رود.

شالچی در جمع بندی سخنان خود تاکید کرد از دست دادن امکان حضور فیزیکی در دانشگاه و جایگزینی آموزش الکترونیک از بین سه وظیفه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه بر سومی که انتقال فرهنگ و تربیت شهروند مسئول است اثر منفی بیشتری دارد.

عباس وریج کاظمی، عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، سخنران بعدی این نشست هم با بیان این که منظور از آموزش عالی الکترونیکی و چالش های آن در این بحث، شکل خاصی از این آموزش است که در اثر بحران کرونا شکل گرفته و طبعاً با شرایط و مسائل دانشگاه های مجازی متداول در دنیا تفاوت اساسی دارد، اظهار داشت: از آنجا که ساختار دانشگاه های ما براساس حضور فیزیکی بوده و زیرساختهای آموزش مجازی را نداشته اند در شرایط جدید ضربه سنگینی خورده اند.

اساساً در بحران کرونا، عرصه فرهنگ بیش از هر عرصه ای حتی اقتصاد لطمه خورده است؛ البته کسی هم چندان به این مساله توجه ندارد چون فرهنگ - به معنایی که ما انسان شناسان و جامعه شناسان می.

شناسیم– برخلاف مفهوم ایدئولوژیکی که سیاستمداران ما از فرهنگ دارند چندان مهم نیست! چون زیرساخت های لازم برای ورود به این عرصه جدید فراهم نبوده و عادت های رفتاری جامعه دانشگاهی ما حول فضای مجازی شکل نگرفته این ضربه فرهنگی و سردر گمی ما در مواجهه با شرایط جدید تا مدتها برگشت ناپذیر خواهد بود.

وی گفت: منظور از فرهنگ در دانشگاه، یکی حیات فرهنگی و مجموعه فعالیت هایی است که در داخل دانشگاه صورت می گیرد و به شکل سنتی در دانشگاه ها مهم است.

یکی از راه های انتقال فرهنگ، هنر و ادبیات است که طبق تحقیقات مختلفی که انجام شده، مجال رشد چندانی در دانشگاه های کشور نداشته و بعید نیست در شرایط حاضر زمینه هایی برای رشد آنها فراهم شود.

وی اضافه کرد: مسأله دیگر، رابطه است که در شرایط فعلی به کلی از دانشگاه های ما رخت بر بسته است.

شاید الان این امکان را داشته باشیم که از طریق فضای مجازی مثلاً با یک استاد دانشگاه در هرات یا کابل ارتباط داشته باشیم ولی قطعاً این تجربه با این که بتوانید به این شهرها سفر کنید، با مردم کوچه و بازار ارتباط داشته باشید از بازارهای آن شهرها خرید کنید و خوراکی های آنها را امتحان کنید قابل مقایسه نیست در واقع در این فضا، کانکشن (اتصال) هست ولی ارتباط نیست.

در حالی که هدف اصلی از تعاملات بین المللی مثل کنفرانس های علمی هم بیش از مبادله اطلاعات علمی، تعامل فرهنگی و اجتماعی و انتقال میراث فرهنگی سنتی و جهانی است.

کاظمی خاطرنشان کرد: بین نهادها و مدیریت های فرهنگی دانشگاه های ما و بدنه دانشجویی شکاف زیادی وجود دارد که گاه به حد تعارض می رسد.

مدیریت های ما فرهنگ را در باریک ترین شکل و در چارچوب های ایدئولوژیک می فهمند و به زبان جامعه شناسانه تر، فرهنگ را با امر نخبگی درک می کنند در حالی که فرهنگ در زندگی روزمره دانشجویی، ترکیبی از فرهنگ معمولی و فان (سرگرمی) و فرهنگ نخبگی است.

برخلاف دانشگاه های ما که هیچ امر معمولی را ذیل فعالیت های نهادهای فرهنگی رسمی نمی بینید در دانشگاه های خارجی از فان که ضعیف ترین سطح فرهنگ است به عنوان عنصری نیرومند در پیشبرد اهداف فرهنگی مثل ارتقای سواد فرهنگی و گسترش تساهل و تسامح و نزدیکی دانشجویانی که از فرهنگ های مختلف آمده اند استفاده می شود.

غفلت مدیران فرهنگی ما از فرهنگ معمول و سرگرمی و تأثیرگذاری عمیق آن، باعث شده، قدرت اثرگذاری فرهنگی نهادهای دانشگاهی ما بر بدنه دانشگاهی روز به روز کمتر شود و در فضای جدیدی که ایجاد شده این قدرت به مراتب بسیار ضعیف تر از محیط فیزیکی دانشگاه خواهد بود.

وی علت این مساله را ناآشنایی و پایین بودن توان و مهارت فعالیت مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه ها در فضای مجازی و فرم های فرهنگی جدید دانست که در خوشبینانه ترین حالت می توانند سر در بیاورند که نسل جوان در این فضا چه کار می کند و گرنه امکان رقابت و غلبه فرهنگی بر دانشجویان را که در همین فضا متولد شده و رشد کرده اند ندارند.

کاظمی هشدار داد: در این وضعیت که شرایط خوبی از لحاظ روابط فرهنگی نداریم باید امکاناتی را فراهم کنیم که بتوانیم در عرصه مجازی حضور داشته باشیم و گرنه با وضعیتی مواجه خواهیم شد که شاید تا سال ها نتوانیم شکاف های به وجود آمده را ترمیم کنیم.

عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: علاوه بر شکاف عمده ای که بین نهادهای فرهنگی و بدنه دانشجویی وجود دارد از لحاظ سطح سواد فرهنگی بین استادان و دانشجویان هم شکاف زیادی وجود دارد به طوری که طبق پژوهش های مختلفی که انجام شده، مجموعه حیات فرهنگی استادها بسیار ضعیف تر از دانشجویان است و لذا استادان نمی توانند اثرگذاری فرهنگی چندانی روی دانشجوها داشته باشند.

کاظمی با اشاره به برخی پدیده های جدید مثل برگزاری اردوهای مجازی در شرایط پس از پاندمی کرونا گفت: با بردن فرم های فرهنگی کلاسیک مثل اردوهای دانشجویی بر روی اینترنت نمی توان با حیات فرهنگی درون اینترنت – که محصول اینترنت است- رقابت کرد.

فارغ از هر گونه داوری درباره خوب بودن یا بد بودن این مساله، باید این واقعیت را قبول کنیم که این دانشجوها هستند که فضای فرهنگی را جلو می برند چون آنها درون اینترنت اند نه روی اینترنت! وی، فرهنگ شهرت و ظهور سلبریتی ها و اینفلوئنسرها را از ویژگی های فرهنگی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: در فضای فرهنگی جدید، جایگاه یک استاد نخبه دانشگاه در مقایسه با دانشجویانش بسیار ضعیف تر است و صرف نظر از چند مورد استثنا که استادانی با ترکیب فضای سیاسی و عرصه های دیگر موفق شده اند در این فضا وارد شوند؛ حتی میکروسلبریتی ها و اینفلوئنسرها هم عمدتاً از دانشجویان و جوان ها هستند و می توانند با اتکا به این فرهنگ نه فقط در فضای مجازی که در فضای جامعه نیز اثرگذار باشند.

وریج کاظمی تصریح کرد: در فضای فرهنگی جدید که در بستر فضای مجازی شکل گرفته علاوه بر حاکمیت فرهنگ شهرت و محور قرار گرفتن فرد به جای جامعه شاهد شکل گیری جماعت های کوچک به جای اجتماعات بزرگ و ظهور جنبش های فرهنگی بسیار سیال، متلون، منعطف و در حال تغییر مبتنی بر رهبران کوچک است که طبعاً با شیوه های مرسوم مدیریتی نهادهای فرهنگی دانشگاه ها قابل کنترل نیست.

وی با اشاره به گسترش چشمگیر پادکست ها و رادیوهای اینترنتی گفت: یادم هست که چند سال پیش گروه ارتباطات دانشگاه تهران تلاش زیادی کرد که یک رادیو راه اندازی کند ولی با مخالفت صدا و سیما مواجه شد ولی امروز شاهد فعالیت هزاران رادیوی اینترنتی در فضای مجازی هستیم که یک هزارم آنها هم در قالب های مورد تأیید صدا و سیما یا دانشگاه ها نمی گنجند.

کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: تکثر فرهنگی موجود در فضای مجازی و از بین رفتن انسدادی که در نظام تصمیم گیرنده به نفع فعالیت های فرهنگی سنتی وجود دارد می تواند جنبه های منفی هم داشته باشد ولی روشن است که با فیلتر کردن و ایجاد محدودیت در فضای مجازی نمی توان با آن مقابله کرد و تنها راه این است که با این جریان همراه شویم و حتی الامکان مسیر این رودخانه را به سمتی ببریم که با فرهنگ ها و میراث فرهنگی ما در تعارض نباشد.

وظیفه ما جامعه شناسان این است که تحولات را توضیح دهیم و برنامه ریزی و این که چه می توان کرد بر عهده نهادهای مسئول است.


کلید واژه ها: آموزش عالی - مطالعات فرهنگی - ایده پردازی - اجتماعی - الکترونیکی - آموزش - برگزار - فرهنگی - نشست - عالی - پژوهشکده - کلاسیک - دانشگاه علامه طباطبایی - ایده - خبرگزاری - معاون - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - معاونت فرهنگی - عضو هیأت علمی - معاون فرهنگی - گزارش - مجازی - طباطبایی - دانشگاه - سخنرانی - سه شنبه - مشارکت - معاونت - پژوهشی

آخرین اخبار سرویس:
فردا از کشورهای منطقه جا بمانیم، مدیران امروز باید پاسخگو باشند

فردا از کشورهای منطقه جا بمانیم، مدیران امروز باید پاسخگو باشند

کاهش نرخ فرزندآوری و مشکلاتی که با کرونا تشدید شده است

پروتکل های بهداشتی رستوران های دانشجویی ابلاغ شد/برنامه ارتقاء 125 خوابگاه

نگین دانشگاه تهران

»نه« به کرونا و کلاس کنکور

ارائه طرح راه اندازی دانشگاه بین المللی بانوان/ درس دانش خانواده کاربردی می شود

ارائه طرح راه ندازی دانشگاه بین المللی بانوان/ درس دانش خانواده کاربردی می شود

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

روایتی از خط اول مبارزه با تحریف کردستان/ مرکز تحقیقات کردستان شناسی چه دستاوردهایی داشته است؟

رایزنی برای بین المللی کردن دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

عدالت منبع اصلی استقرار صلح در جهان است

پیگیری برای تایید دانشگاه دریایی خرمشهر در عراق در حال انجام است

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی

ثبت نام نودانشجویان حضوری است

آغاز فراخوان بورسیه های تعیین تکلیف نشده از مهر

شهریه موسسات آموزش عالی غیردولتی 15 درصد گران شد

بازدید فضانوردان ناسا از قطب جنوب ماه لغو شد

افزایش 4.5 برابری پذیرش دانشجو

پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی تا 16 مهر ماه تمدید شد

اسداللهی: عده ای به هیچ وجه حاضر نمی شوند از سند 2030 بگذرند

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی

اعلام نتایج کنکور سراسری و تاریخ انتخاب رشته

گفتگو با رتبه اول کنکور علوم انسانی

افتتاح مرکز رشد دانشگاه خوارزمی

یک نفر در هر 3 ثانیه در جهان به آلزایمر مبتلا می شود

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

تعلیق 6 ماهه مجوز 66 انجمن علمی دانشجویی غیر فعال دانشگاه آزاد اسلامی

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

انتقاد دانشجویان دانشگاه آزاد اقلید به عدم برگزاری واحد کارآموزی و تکذیب مدیر گروه پرستاری

فراخوان دریافت مقالات جدید همایش بین المللی علوم ورزشی

مردان درصدر برگزیدگان کنکور99/ داوطلبان تهرانی بیشترین رتبه اولی ها

شکایت فارغ التحصیلان متقاضی دریافت گواهی موقت رسیدگی می شود

عضویت استادِبرترِ کشوری در هیات ممیزه دانشگاه آزاد اسلامی

ضعف در بخش مدیریتی است

رتبه تک رقمی کنکور در خوزستان: معلمی را انتخاب می کنم

حمایت از مراکز رشد دانش بنیان دانشگاه خوارزمی

کسب رتبه تک رقمی کنکور علوم انسانی

تلاش برای جذب 200 عضو هیات علمی در دانشگاه فرهنگیان

افتتاح مرکز رشد فناوری در پردیس کرج، به زودی

استخدام مسئول ایمنی در کارگاه ها در مشهد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

باید مشکل اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی برطرف شود

نمایش جدید ترامپ به نام «مکانیزم ماشه»

افزایش پذیرش دانشجومعلمان در دانشگاه رجایی به بیش از 10 هزار نفر

حبیبی: مرکز رشد پردیس البرز دانشگاه خوارزمی به زودی افتتاح می شود

دانشجویان یزدی کمک های مردمی برای زائران اربعین جمع آوری می کنند

یکپارچگی نهاد های دانشگاهی به مرکز فناوری بستگی دارد

مصاحبه آزمون دکتری سال 99 دانشگاه هرمزگان به صورت مجازی برگزار می شود

شرایط برگزاری کلاس ­های حضوری دانشکده هنر تربیت مدرس اعلام شد

حلقه مطالعاتی سند 2030 به همت بسیج دانشگاه فرهنگیان حضرت معصومه(س) قم برگزار می شود

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی

میزان افزایش شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی در سال تحصیلی 1399-1400 نهایی شد

پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان تا 4 مهر برای ارسال مدارک مهلت دارند

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

درس ها و عبرت های عاشورا در دفاع مقدس تبیین می شود

متن تبریک موفقیت در آزمون کنکور

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی اعلام شد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

طهرانچی شناسایی هویت شهید آرمیده در دانشگاه آزاد را تبریک گفت

پیام دکتر طهرانچی در پی شناسایی شهید گمنام آرمیده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان

از درخواست تمدید شدن مهلت ثبت نام آزمون استخدامی تا گلایه دانشجویان از قطع بودن سیستم دانشگاه آزاد اسلامی

فراخوان دریافت مقالات جدید دوازدهمین همایش بین المللی علوم ورزشی

آزمون پایانی کلاس های آموزش زبان دانشگاه آزاد 4 مهرماه برگزار می شود

آغاز سال تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان+ فیلم

دانشگاه خوارزمی به قطب نوآوری در استان البرز تبدیل می شود

اعلام نتایج آزمون ارشد رشته های پزشکی

بازدید فضانوردان ناسا از قطب جنوب ماه لغو شد

بهره گیری از تحریم ها از سوی آمریکا علیه جهانی سازی، صلح و عدالت است

بسیج دانشجویی دزفول آماده اعزام گروه های درمانی و پزشکی به عراق برای خدمت به زوار حسینی است

اثربخشی گرافن در منسوجات و پارچه های پیشرفته تایید شد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

پیگیری نحوه محاسبه سنوات حذف ترم

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری1399 اعلام شد

نفرات برتر کنکور/ عکس

شوک شیرین کسب رتبه 10 رشته تجربی برای دانش آموز بابلی

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی

حلقه مفقوده / شماره ششم نشریه دانشجویی «ناقوس» منتشر شد

اختصاص رتبه سوم کشوری به رشته علوم کامپیوتر دانشگاه یزد

تمدید مهلت ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی فارس

توضیح مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی درباره افزایش شهریه ها

اعزام جهادگران تالش به مناطق سیل زده + فیلم

فارغ التحصیلان رشته ای که هیچ وقت با بیکاری روبه رو نمی شوند/ نیاز کشور به متخصصان کامپیوتر

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی اعلام شد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

آیین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) ابلاغ شد

اعزام جهادگران تالش به مناطق سیل زده

لزوم زمان بندی دانشگاه ها در آموزش برخط دانشجویان/ برای پوشش 4 مقطع تحصیلی برنامه داریم

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

مرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی گشایش یافت

نشست ایده پردازی از آموزش عالی کلاسیک به الکترونیکی برگزار شد

نشست ایده پردازی از آموزش عالی کلاسیک به الکترونیکی برگزار شد