مطالب مرتبط:
اسناد درز یافته از واقعیت مواضع عربستان در قبال پرونده یمن
اسناد محرمانه از تلاش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن+ تصاویر
یمن|ادامه جنگ مزدوران عربستان و امارات/ تحکیم سیطره جدایی طلبان بر «سقطری»
عزت عربستان در ذلت یمن؛ چرا ریاض به دنبال تجزیه یمن است؟!
بازکردن پرونده کهنه ترور «حریری»
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 02:052020-08-03بين الملل

اسناد درز یافته از واقعیت مواضع عربستان در قبال پرونده یمن


یک شبکه عرب زبان به 162 صفحه اسناد محرمانه عربستان سعودی دست یافته که اطلاعات مهمی را درباره نحوه مدیریت پرونده یمن توسط ریاض از سال 2011 به بعد ارائه می دهد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، شبکه الجزیره در گزارشی فاش کرد که این اسناد مربوط به دوره زمانی مهم و حساس در یمن می شوند که زمینه را برای شکل گیری جنگ در سال 2015 فراهم کرد.

این اسناد همچنین پرونده هایی را در برمی گیرند که همچنان باز هستند و نشان دهنده موضع دولت عربستان نسبت به جدایی طلبان جنوب یمن، بازنگری در حمایت از قبایل و عدم تحرک آن برای جلوگیری از تسلط انصارالله بر یمن علی رغم توصیه دستگاه اطلاعات ریاض به این مسأله است.

این اسناد درزیافته توجه ها را به طرح های واقعی عربستان جلب می کند، به ویژه پس از آنکه اخیراً نسخه جدیدی از توافقنامه ریاض میان دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب یمن (مورد حمایت امارات) را به عنوان یک دستاورد ارائه کرد.

اسناد مذکور ثابت کننده سیاست های عربستان است که از سال 2011 در پیش گرفته و یمن را به وضعیت کنونی دچار کرده است.

این اسناد مربوط به چند پرونده مهم زیر هستند: پرونده جنوب طبق این اسناد، عربستان علاوه بر ارائه مرحله ای گزینه فدرال و سعی در سوء استفاده از اوضاع و اعتراضات در جنوب یمن در راستای منافع خود، با جدایی جنوب یمن به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه ها برای حل و فصل مسأله جنوب برخورد می کند.

ریاض درصدد پشتیبانی و جذب چندین نهاد جنوبی به دور از اطلاع دولت مستعفی یمن بوده است و برخی از رهبران جنوبی را به منظور نظارت بر حرکات و مواضع هر یک از طرفین در جنوب در ازای پشتیبانی مالی از آنها، استخدام کرده است.

سند صادر شده توسط دفتر وزارت کشور عربستان به شماره 17146در تاریخ 2012/1/1  گویای این مسأله است.

این اسناد همچنین نشان می دهند که عربستان سعودی دستور جاسوسی در جلسات جنوبی ها را داده که با حمایت مالی بین المللی انجام می شد و برخی از حاضران در این جلسات را برای تهیه گزارش و نوشتن آنچه هر طرف پیشنهاد کرده بود، استخدام کرده است.

این اسناد فاش می کنند که برخی احزاب جنوب که درصدد جدایی بودند پس از امضای ابتکار عمل خلیج فارس در سال 2011 موفق به دستیابی به حمایت قابل توجه عربستان شدند و این مسأله کاملاً برعکس آنچه ریاض درباره حمایت از دولت مستعفی یمن و تمامیت ارضی این کشور اعلام کرده، رخ داده است.

پرونده قبایل طبق این اسناد، استراتژی عربستان در یمن بر پایه تکه تکه کردن آن از طریق حمایت از گروه های مختلف نه دولت استوار بوده تا از این گروه های قبیله ای و سیاسی به عنوان اهرم فشار و نفوذ برابر با قدرت و نفوذ دولت یمن استفاده کند و برخی از این احزاب را در راستای تحقق منافع خود در یمن به مقابله با یکدیگر تحریک کرده است.

در همین راستا، یک سند با عنوان بسیار محرمانه صورتجلسه کمیته ارزیابی اعتبارات شیوخ یمن را فاش می کند که توسط دفتر معاون امور امنیتی وزیر کشور عربستان صادر شده است و بیانگر تلاش مداوم عربستان برای تثبیت اقتدار قبیله ای با حمایت مالی از برخی شیوخ در ازای اطمینان از اجرای دستور کار و سیاست های ریاض است.

علاوه بر این عربستان همزمان با هزینه کردن مبالغ هنگفت به عنوان پرداخت شخصی به شیوخ قبایل، نسبت به پاسخ دادن به درخواست های مقامات دولت مستعفی ازجمله عبد ربه منصورهادی، رییس جمهوری مستعفی یمن و محمد باسندوه، نخست وزیر موقت این کشور بی توجه بوده است.

این اسناد محرمانه همچنین تأیید می کنند که ریاض برای مدیریت و اجرای عملیات های فردی خارج از تسلط دولت مستعفی با شیوخ قبایل در ارتباط مداوم بوده و سعی داشته است تا با تقویت قبایل و حمایت مالی و تسلیحاتی از آنها قدرت دولت را تجزیه کند.

اعتبارات قبایل اسناد مذکور شامل اظهارات کاملا محرمانه ای هستند که در 29 صفر 1431 هجری قمری توسط عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه وقت عربستان مطرح شده و وی دستور می دهد که مقامات کشورش مبلغ 50 میلیون ریال عربستان (حدود 13 میلیون دلار) را برای تضمین وفاداری قبایل یمنی به عربستان در مناطق مرزی تهیه کنند.

در پیام تلگراف مورخ 19 رمضان 1433 هجری قمری که توسط قائم مقام شورای وزیران عربستان برای ولیعهد این کشور ارسال شده است، نویسنده به یکی از بزرگان قبایل یمن، سفر وی به عربستان و مبالغی که دولت سعودی به وی اختصاص داده، اشاره می کند.

بازنگری در ائتلاف ها در پیام دیگری که از طرف سعود الفیصل، وزیر خارجه وقت عربستان خطاب به پادشاه این کشور در جمادی الاول 1433 ارسال شده است، الفیصل اذعان می کند که روابط کشورش با یمن متمرکز بر شیوخ قبایل این کشور است.

سعود الفیصل می گوید که جنگ با حوثی ها (انصارالله) شدت گرفته و تأثیر شیوخ قبایل ناچیز است و آنها قادر به حفاظت از امنیت عربستان نیستند و از این مسأله با هماهنگی نظام سابق به عنوان وسیله ای برای باج خواهی و دستیابی به اموال استفاده کرده اند.

وزیر خارجه وقت یمن در این پیام خواستار تغییر ائتلاف های عربستان در یمن و روی آوردن به جامعه مدنی و احزاب می شود.

پرونده انقلاب حوثی ها این اسناد نشان می دهند که عربستان نسبت به تمامی تحرکات انصارالله دو سال پیش از تسلط آنها بر صنعا در سال 2012 آگاه بوده و طرح انصارالله برای تسلط بر صنعا به کمک علی عبدالله صالح، رییس جمهوری سابق و متوفی یمن را رصد کرده است اما هیچ اقدامی نکرده و به آنها اجازه داده تا دولت منصور هادی را سرنگون کنند.

گزارشی که توسط رییس اطلاعات عربستان در مارس 2012 ارائه شده است، تمام تحرکات انصارالله، مکان های نگهداری اسلحه، و نقش علی عبدالله صالح در حمایت از آنها برای به دست گرفتن کنترل صنعا و مبالغی که برای تأمین مالی تحقق این هدف هزینه شده را نشان می دهد.

اسناد مذکور تأیید می کنند که مقامات عربستان توصیه رییس دستگاه اطلاعات خود درباره ضرورت تحرک برای جلوگیری از پیشروی انصارالله را نادیده گرفته و اجازه دادند که آنها به صنعا برسند تا بدین ترتیب توجیهی برای آغاز جنگ و نابودی کشور یمن و تحمیل مداخله نظامی مستقیم در آن داشته باشند.

منصور هادی و عربستان  یکی از اسناد حاکی از آن است که منصور هادی خواستار پرداخت مبلغ 30 میلیون ریال سعودی (حدود 8 میلیون دلار) برای حمایت از وی در انتخابات 2012 به دنبال چشم پوشی عبدالله صالح از قدرت شده بود اما علی بن عبدالعزیز الخضیری، قائم مقام کمیته ویژه شورای وزیران عربستان در سندی خطاب به معاون امور امنیتی وزیر کشور عربستان می نویسد؛ حمایتی که منصور هادی خواستار آن است یک حمایت شخصی است نه برای حمایت از وی در انتخابات.

الخضیری در این نامه پیشنهاد می دهد که از منصور هادی تنها با یک میلیون دلار حمایت شود.

این اسناد درز یافته همچنین بیانگر اتهام علی محسن الاحمر، معاون رییس جمهوری یمن و جدیت وی در وفاداری به ریاض است.

از سوی دیگر، طبق سندی که در تاریخ 1433/3/23  هجری مصادف با (2012/2/15) صادر شده است، عربستان برای به خدمت گرفتن و خریدن روزنامه نگاران در یمن تلاش کرده است.

طبق این سند، ریاض همچنین درصدد یافتن رهبران تحت امر خود در شهرهای تعز و إب بوده تا این افراد طرح های عربستان را اجرا کنند؛ چراکه این دو استان بزرگترین واحد جمعیتی یمن را تشکیل می دهند و حضور عربستان در آنها ضعیف است.

سندی دیگر به شماره (7/2/1) مورخ 1433/4/19 هجری مصادف با (2012/3/12) حاکی از آن است که عربستان از تلاش علی عبدالله صالح برای تسهیل تسلط القاعده بر مناطق جنوبی یمن از طریق مهدی مقوله، فرمانده گارد ریاست جمهوری وابسته به خود در این مناطق آگاه بوده اما با این وجود از طریق ابتکار عمل خلیج فارس به تأمین پوشش سیاسی از صالح ادامه داده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عربستان - اسناد - شورای انتقالی جنوب یمن - پرونده - شورای انتقالی جنوب - جنوب یمن - اطلاعات - توافقنامه ریاض - دستگاه اطلاعات - مواضع عربستان - عربستان سعودی - شورای انتقالی - ریاض - شبکه الجزیره - جدایی طلبان - گزارش - حمایت - واقعی - انصارالله - توافقنامه - شبکه - گیری - جنوب - دولت - الجزیره - محرمانه - دستگاه - واقعیت - مدیریت - قبایل

آخرین اخبار سرویس:
موریتانی از حقوق ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل آنها حمایت می کند

حضور مزدوران ارمنی تبار سوری در ارتش ارمنستان

اعلام حمایت افغانستان از آذربایجان

پولتیکو: شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات کم است

آیا محاسبات مکرون در لبنان شکست خورده است؟

تاکید وزیر خارجه الجزایر بر لزوم پیشبرد راه حل سیاسی در لیبی

خطر بحران قره باغ برای ایران/ شورای امنیت باید به قضیه ورود کند

هیئت لبنان در سازمان ملل خطاب به رژیم صهیونیستی: حزب الله بخشی از اراده لبنانی هاست

عریقات خواستار استعفای دبیرکل اتحادیه عرب شد

فراز و فرود روابط تجاری ایران و ترکیه

نظامی سابق آمریکا:مواضع واشنگتن درباره تسلیحات ایران مشروعیت ندارد

آرزومند چشم انداز وسیع تر مشارکت جامع راهبردی میان ایران و چین هستم

تعداد مبتلایان کرونا در آمریکا 7 میلیون و 361 هزارو 611 نفر

ببینید: بانوی کارآفرین و اشتغال زایی برای جوانان

اخراج کارمندان در برخی از مشاغل امریکا

ادعای مذاکره ایران با امریکا؛ تبلیغاتی با مصرف انتخاباتی ترامپ

هشدار مقتدی صدر درباره کشاندن عراق به جنگ داخلی

موضع وزارت خارجه آمریکا درباره سفارتش در بغداد

دبیر کل سازمان ملل با سران آذربایجان و ارمنستان گفت وگو کرد

حمایت افغانستان از جمهوری آذربایجان در رابطه با مساله قره باغ

هشدار «مقتدی صدر» و «عمار حکیم» درباره فتنه انگیزی ها در عراق

هیات نمایندگی لبنان در سازمان ملل: حزب الله بخش جدا نشدنی کشور است

120 هزار اسیر فلسطینی از آغاز انتفاضه الاقصی تاکنون

انتقاد مجری تلویزیونی از مدیریت سعادتمند

برای حل بحران شبه جزیره کره باید اقدام عملی کرد

بلومبرگ: دولت ترامپ در حال بررسی طرحی برای قطع کامل ارتباط اقتصاد ایران با جهان خارج است/ هدف؛ بی اثر کردن وعده بایدن برای بازگشت به برجام در صورت پیروزی

وزارت خارجه آمریکا: به رغم چالش ها سفارت آمریکا به فعالیت خود در بغداد ادامه می دهد

پسر ترامپ به بایدن متلک انداخت

دستور هسته ای ترامپ مقابل دستور پوتین

نیویورک تایمز: امپراطوری تجاری دونالد ترامپ به اندازه ادعای وی موفق نیست

کشف اولین شتر زال جهان در چین +عکس

پرس تی وی اسراییل را از سانسور درآورد/ بهشت موعود یا جهنمِ موجود

عکاس تسنیم آذربایجان غربی نفر برتر پنجمین جشنواره مطبوعات شمال غرب کشور شد

رایزنی پمپئو و وزیر خارجه عربستان درباره خاورمیانه

افشاگری بازرس سابق درباره حمله شیمیایی 2018 سوریه

صفحه اول روزنامه های اقتصادی 8 مهر 1399

نامه عاشقانه »اون« برای ترامپ

بیرون کردن نظامیان آمریکایی از عراق یک مسأله تمام شده است

موضع وزارت خارجه آمریکا درباره سفارتش در بغداد

عناوین روزنامه های امروز اصفهان

صفحه نخست برخی روزنامه های فارس هشتم مهر

ماکرون: اگر خواستار صلح در اروپا هستیم باید با روسیه همکاری کنیم

ظهره وند: ارتباط معنادار بین افتتاح دفتر ایروان در تل آویو و ناآرامی های قره باغ / ترکیه با جانبداری از آذربایجان تعادل امنیتی منطقه را هدف گرفته است

عناوین برگزیده روزنامه های صبح امروز

ظریف چشم انداز وسیع تر مشارکت جامع راهبردی تهران و پکن را آرزو کرد

نگرانی مرکل ازاحتمال ابتلای روزانه 19هزار آلمانی به کرونا

واکنش چهره های مقاومت عراق به حمله راکتی اخیر در بغداد

دولت آمریکا تحریم های جدید علیه بخش مالی ایران را بررسی می کند

دولت آمریکا تحریم های جدید علیه بخش مالی ایران را بررسی می کند

هشدار مقتدی صدر درباره بروز جنگ داخلی در عراق

قدردانی آذربایجان از حمایت ترکیه در تنش «قره باغ»

گروگانگیری در ایالت اورگان آمریکا چند کشته برجا گذاشت

حسینی رفت،اسماعیلی و دانشگر هم در آستانه جدایی!

چرا بحران قره باغ برای ایران خطرآفرین است؟

اصابت موشک به «رضوانیه» بغداد

مادورو: ایران و ونزوئلا حق تعیین سرنوشت خود را دارند

تاکید حشد الشعبی بر تبعیت از مرجعیت دینی

آخرین تلاش برای یافتن «معین شریفی» در جنگل

نیروهای حشد شعبی از مرجعیت دینی و فرمانده کل عراق تبعیت می کنند

صفحه نخست روزنامه های کشور - سه شنبه 8 مهر 1399

ظریف: چشم انداز وسیع تر مشارکت جامع راهبردی میان ایران و چین را آرزومندم

ظریف: چشم انداز وسیع تر مشارکت جامع راهبردی میان ایران و چین را آرزومندم

ادعای تازه ترامپ درباره واکسن کرونا

ظریف: چشم انداز وسیع تر مشارکت جامع راهبردی میان ایران و چین را آرزومندم

نیروهای حشد شعبی از مرجعیت دینی و فرمانده کل عراق تبعیت می کنند

هادی العامری به اردوی نوری المالکی می پیوندد؟

دبیرکل سازمان ملل با سران آذربایجان و ارمنستان گفت وگو کرد

بخت اصلی دریافت جایزه صلح نوبل کیست؟

دستور ترامپ برای تقویت قوای هسته ای در بحبوحه بن بست با روسیه

کشته های کرونا در آمریکا از مرز 205 هزار نفر گذشت

راه و بیراه ریشه یابی مشکلات اقتصادی کشور

چرا آمریکا معافیت واردات انرژی عراق از ایران را تمدید کرد؟

نمایشگاه نظافت و آراستگی سگ ها در ووهان چین + عکس

وریا: 6 ماهه آمدی،حق نداری حرف بزنی!

درخواست سازمان ملل برای آتش بس فوری در قره باغ

جزییات طرح ترامپ برای تحریم کل نظام مالی ایران

ظریف: چشم انداز وسیع تر مشارکت جامع راهبردی میان ایران و چین را آرزومندم

مادورو: ایران و ونزوئلا حق تعیین سرنوشت خود را دارند

ادامه درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان/ گفت وگوی تلفنی پمپئو و وزیر خارجه عربستان/ ترامپ درصدد تحریم های بیشتر علیه ایران

ظهره وند: مدیریت روند تصاعدی بحران در آسیای مرکزی توسط صهیونیست ها / ترکیه با جانبداری از آذربایجان تعادل امنیتی منطقه را هدف گرفته است

مرور روزنامه های 8 مهر 99

پاک آیین: رژیم صهیونیستی مانع جدی حل بحران قره باغ است

ظریف: چشم انداز وسیعتر مشارکت جامع راهبردی میان ایران و چین را آرزومندم

استایل اروپایی طور «فریبا نادری»/ عکس

کشته شدن چندین نفر در گروگانگیری اورگان

افزایش 20 درصدی خودکشی در میان نظامیان آمریکایی

علاقه عجیب پسر 2 ساله به عروسک اسکلتی اش سوژه شد +عکس

وانگ یی:چین مخالف این بازی شیطانی است

بازدید پوتین از رزمایش «قفقاز 2020»

منتظر یک جنگ داخلی باشید!

سورپرایز اکتبر ترامپ، ایران خواهد بود؟

طرح ترامپ برای تحریم کل نظام مالی ایران/ آماده شدن آمریکا برای خارج کردن دیپلمات هایش از عراق/ حمله موشکی در نزدیکی فرودگاه بغداد/ احتمال آغاز جنگ نفتی جدید میان روسیه و عربستان

جهان اسلام چه اقدامی برای دفاع از حقوق کودکان فلسطینی انجام داده است؟

روزنامه های ورزشی| حسینی رفت، حسینی و دانشگر هم در آستانه جدایی!

شرط قذافی برای دادن موشک به ایران!

آمار کشته شده های ارمنستان در قره باغ به 84 نفر رسید

ممنوعیت های تجاری عربستان علیه ترکیه

فتح الفتوح رزمندگان اسلام در طریق القدس

صفحه اول روزنامه های استان زنجان 8 مهر99

آخرین نظرسنجی: ترامپ 10 امتیاز از رقیب دمکرات عقب است

اسناد درز یافته از واقعیت مواضع عربستان در قبال پرونده یمن

اسناد درز یافته از واقعیت مواضع عربستان در قبال پرونده یمن