مطالب مرتبط:
خوش عهدی صادرکنندگان نرخ ارز را کاهش می دهد؟
تامین ارز و مواد اولیه تولید با قوت ادامه می یابد
نرخ ارز، طلا، سکه، یورو و دلار امروز یکشنبه 24 تیرماه 1399
نرخ ارز آزاد در 24 تیر؛ دلار به قیمت 22 هزار و 750 تومان رسید
تولید ربات های ظریف با قابلیت نصب کابل
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 05:302020-07-15اقتصادي

اثر نرخ ارز بر تولید


قیمت دلار این روزها در کانال جدید قرار دارد.

با توجه به شرایط کنونی، این پرسش مطرح می شود که افزایش نرخ ارز چه تاثیری بر روند تولید می گذارد؟ افزایش نرخ ارز به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر تولید تاثیر می گذارد.

- یکی تاثیر مستقیم بر قیمت و سود تولیدکننده است و کالای داخلی رقابتی می شود.

همچنین اثرات منفی نیز دارد که می توان به افزایش هزینه های تولید و افزایش وابستگی به کالاهای واسطه ای و سرمایه ای اشاره کرد.

دلار این روزها در کانال 23 هزار تومانی در نوسان است و برای دستیابی به کانال های بالاتر تلاش می کند.

با توجه به شرایط کنونی تحریم ها، این پرسش مطرح می شود که افزایش شدید نرخ ارز در ماه های اخیر چه تاثیری بر روند تولید می گذارد؟ به اعتقاد فعالان اقتصادی، تکانه های نرخ ارز از مهم ترین عواملی است که از آن می توان به عنوان چالش عمده میان بخش های تولید، اشتغال و صادرات یاد کرد؛ چالشی که امکان برنامه ریزی را از بنگاه های تولیدی می گیرد و سبب می شود تا تولید با کمبود سرمایه در گردش مواجه شود؛ به طوری که بنگاه های تولیدی در قیمت گذاری کالا دچار سردرگمی می شوند.

ازسوی دیگر، گزارش شاخص مدیران خرید (شامخ) در فصل بهار نشان می دهد که در این مدت شاهد افزایش هزینه مواد اولیه بوده ایم.

شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده در خرداد امسال به 94/ 91 رسید تا به این طریق رکورد آن شکسته شود.

در سه ماه نخست امسال، این شاخص همواره با رشد همراه بوده و بیشترین مقدار از ابتدای شروع این طرح (مهر 98) را به ثبت رسانده است.

دلیل اصلی این موضوع هم نوسان های قیمتی و افزایش نرخ ارز بوده است و می تواند منجر به افزایش قیمت محصولات تولیدی در ماه های آتی شود؛ روندی که به طور مستقیم بر تولید اثرگذار خواهد بود.

در این شرایط، برخی دارایی خود را تبدیل به ارزهای خارجی می کنند و بخشی از پس اندازها به جای اینکه در اختیار بانک ها و سپس بنگاه ها قرار داده شود به طور مستقیم تبدیل به ارز می شود.

همچنین فعالان اقتصادی بر این نکته تاکید می کنند که وضعیت نااطمینانی، نقش موثری بر درآمدهای مولد و حتی صادراتی خواهد داشت.

تاثیرگذاری نااطمینانی نرخ ارز به این گونه است که صادرکنندگان با صادرات محصول، ارز خارجی به دست می آورند که اگر نااطمینانی و نوساناتی در بازار نرخ ارز حاکم باشد نمی توانند مطمئن شوند، زمانی که ارز خارجی را به پول داخلی تبدیل می کنند، نرخ ارز با زمان صدور کالا چه تفاوتی خواهد داشت.

اثرات مثبت و منفی در این زمینه حسن حیدری، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با خبرنگار دنیای اقتصاد اظهار کرد: افزایش نرخ ارز اثراتی دارد که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر تولید تاثیر می گذارد، تاثیر مستقیم بر قیمت است و به طور مشخص با افزایش نرخ ارز، کالای داخلی رقابت پذیرتر می شود و سود تولیدکننده نیز افزایش پیدا می کند.

در واقع این تاثیر جزو اثرات مثبت شناخته می شود.

به گفته وی، علاوه بر اثرات مثبت، یکسری اثرات منفی نیز در این خصوص وجود دارد که از جمله آنها می توان به افزایش هزینه های تولید اشاره کرد.

همچنین وابستگی به کالاهای واسطه ای و سرمایه ای نیز روند صعودی به خود می گیرد و افزایش کالای واسطه ای، سرمایه ای و مواد اولیه حتی در صورتی که تولید داخلی هم باشد، موجب می شود تا بخش تولید رشد قیمت را تجربه کند.

محمد مهدی رییس زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران نیز در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: افزایش نرخ ارز در بخشی از صنایع که ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم با ویروس کرونا دارند به فرصتی برای رشد تولید و افزایش صادرات تبدیل می شود.

رییس زاده افزود: در اصل، برای این گروه افزایش نرخ ارز یک فرصت مناسب خواهد بود، اما با توجه به روندی که در مورد ایفای تعهدات ارزی و زمان کوتاهی که بانک مرکزی به این منظور قائل شده است در صورتی که شاهد تاکید بر اجرای بخشنامه ها باشیم و رویه ها به همین شکل ادامه پیدا کند، کمک چندانی به واحدهای تولیدی شناسنامه دار که صادرات مناسبی هم داشته اند، نخواهد شد.

به گفته وی، این به معنای آن است که شرایط تحریمی دشواری که به وجود آمده تولید را دچار مشکل خواهد کرد.

مگر اینکه روند ورود ارز به کشور با تمهیدات ویژه ای برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان شناسنامه دار که سال ها در این عرصه صادرات داشته اند در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط کنونی، این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که این افزایش نه تنها کمکی به تولید نخواهد کرد، بلکه اثر معکوس بر تولید خواهد داشت.

این رویه ای است که در گذشته نیز ما تجربه کرده ایم و آنچه مسلم است نباید دوباره این روند را تجربه کنیم.

ایجاد نااطمینانی یکی دیگر از مواردی که فعالان اقتصادی و صنعتی بر آن تاکید دارند، نااطمینانی است که افزایش نرخ ارز در میان تولیدکنندگان به وجود می آورد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، علاوه بر موارد ذکر شده یکی دیگر از مواردی که با افزایش نرخ ارز شاهد آن بودیم به افزایش هزینه های تولید مربوط می شود و بخش دوم اثر منفی است که نااطمینانی در بازار را به همراه دارد و این نااطمینانی به نوسان های نرخ ارز بازمی گردد.

به گفته حیدری، این روند موجب می شود تا تقاضا برای سرمایه گذاری در بنگاه های تولیدی کاهش پیدا کند و با تاخیر در تصمیم گیری تولید در واحدها مواجه شویم.

این به معنای آن است که یک تولیدکننده ترجیح می دهد، اگر نرخ ارز قرار است طی یک سال 30 تا 40 درصد افزایش پیدا کند از قبل بتواند پیش بینی کند نه اینکه در ابتدای سال نرخ ارز ثابت و در ادامه شاهد جهش های ناگهانی باشد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، این یک طرف ماجراست و بحث دیگر به این موضوع بازمی گردد که بازدهی بازارهای موازی با افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند.

به عنوان نمونه برخی بازارهای موازی و غیرمولد که اثر تخریبی دارد و باعث می شود که سرمایه ها به جای اینکه به سمت تولید هدایت شود به سمت آنها هدایت شود.

پیش بینی افت تولید شرایط کنونی موجب شده تا بسیاری از فعالان اقتصادی و صنعتی، افت تولید را پیش بینی و بر این نکته تاکید کنند که در صورت عدم پیش بینی راهکاری برای حل این مشکل، بنگاه های تولیدی با چالش مواجه خواهند شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس معتقد است، با توجه به شرایط کنونی طبیعی است که شاهد افت تولید باشیم، این تجربه را پیش از این هم داشته ایم و علاوه بر ایران سایر کشورها نیز تجربه مشابهی را کسب کرده اند.

به همین دلیل می توان گفت، افزایش نرخ ارز به صورت طبیعی بر روند تولید اثر می گذارد، در این خصوص اصطلاحی نیز وجود دارد که به آن (pass-through) می گویند، اصطلاحی که می توان از آن به گذار یا عبور نرخ ارز یاد کرد.

به این معنا که وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می کند به تدریج نرخ سایر کالاها نیز افزایش می یابد و به دلیل اینکه قیمت ارز، نرخ تبدیل قیمت پول داخلی به خارجی یا یک نوع تبدیل اقتصاد ما به اقتصاد خارج است با این شرایط وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می کند، پول ملی تضعیف می شود.

حیدری در پاسخ به اینکه آیا این روند روی تولید اثر می گذارد و شاهد افت تولید خواهیم بود، تاکید کرد: افت تولید از اثرات مستقیم نرخ ارز نخواهد بود، نرخ ارز به هر حال افزایش پیدا می کند و این امر در مجموع منافعی نیز برای برخی تولیدکنندگان به همراه دارد.

به گفته حیدری، در صورتی که در گذشته ما این اظهار نظر را می کردیم با واکنش سایر فعالان مواجه می شدیم، اما در حال حاضر این موضوع مشخص شده که با وجود تمام فشارهای تحریم و فشارهایی که روی کسب و کار وارد می شود سالانه نزدیک به 40 میلیارد دلار صادرات داریم و این امر نشان می دهد با وجود تمام مشکلات، بخش تولید توانسته به فعالیت خود ادامه دهد.

رییس زاده نیز در پاسخ به اینکه آیا این روند روی افت تولید اثر گذار خواهد بود، گفت: افت تولید را در صنایعی که ویروس کرونا فرصتی را برای آنها فراهم کرد شاهد نخواهیم بود، اما برای سایر صنایع به ویژه صنایعی که در جهت تامین مواد اولیه یا تولید قطعات یدکی و تجهیزات مورد نیاز خط تولید فعالیت می کنند و نیاز به واردات دارند، به طور قطع شاهد افت تولید خواهیم بود.

به گفته مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران، علاوه بر افزایش نرخ ارز این نکته را نیز باید در نظر گرفت که تخصیص ارز ثبت سفارش و حتی ارز حاصل از صادرات و ارز اشخاص که پیش از این، یک یا دو روز زمان لازم داشت، هم اکنون طبق اطلاعاتی که وجود دارد بیش از دو هفته زمان می برد و حتی برای واحدهای تولیدی که قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولید خود را وارد کرده اند، این روند ماه ها طول می کشد و به دلیل تشریفات دست و پا گیر و بخشنامه های جدید این واحدها دچار مشکلاتی شده اند و قطعا تولید آنها دچار وقفه خواهد شد.

نتیجه این روند نیز چیزی جز بیکاری نیروی انسانی این واحدها نخواهد بود.

کاهش تقاضا تولید در شرایط کنونی در ایران به لحاظ قیمتی به صرفه است، اما اگر بخواهیم اثر منفی این شرایط را بررسی کنیم، این مساله به کاهش تقاضا از سوی مصرف کننده باز می گردد.

افزایش نرخ ارز موجب می شود که تقاضا کاهش پیدا کند به ویژه کالاهای قابل مبادله ای مانند لوازم خانگی، البته برای کالاهایی مانند خودرو که مردم بخواهند ارزش پول خود را حفظ کنند، این موضوع متفاوت است، ولی درخصوص لوازم خانگی که در میان کالای مصرفی قرار دارند، تقاضا کاهش پیدا می کند و دلیل آن به کاهش قدرت خرید مردم بازمی گردد.

به گفته حیدری، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، بیشتر اثر منفی از ناحیه نااطمینانی است تا افزایش نرخ ارز و مساله بعدی به سیاست های دولت باز می گردد.

حال با تمام این تفاسیر این پرسش مطرح می شود که چه اقدامی باید صورت داد تا تولید کمترین آسیب را ببنید؟ در این خصوص می توان گفت سیاست های دولت باید اصلاح شود.

کپی شد
کلید واژه ها: تولید - نرخ ارز - افزایش - افزایش نرخ ارز - افزایش نرخ - مستقیم - کانال - کالای داخلی - هزار تومانی - برنامه ریزی - شرایط - تولیدکننده - قیمت دلار - قیمت - روند - پرسش - دلار - توان - چالش - مهم ترین - وابستگی - برنامه - سرمایه - فعالان - صادرات - اشتغال - اعتقاد - هزینه - داخلی - نوسان

آخرین اخبار سرویس:
اشتغال 123 نفر از بانوان سرپرست خانوار خراسان جنوبی

استخدام کارشناس فنی تعمیرات در تهران

افغانستان 15 هزار تن کالا از مرز دوغارون ایران ترانزیت کرد

فورد برخی از خط تولیدهای خود در آمریکا را جمع می کند

نوش داروگردشگری کشاورزی بعد از محو گردشگران!

قیمت رانا پلاس و زمان عرضه رانا جدید به بازار اعلام شد

زمینه آزادی 49 زندانی در خراسان رضوی فراهم شد

رکورد قیمت طلا باز هم شکست

ببینید | لحظه انفجار بیروت از نگاه دوربین مداربسته

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز جمعه 17 مرداد 99 + جدول

تذکر یک نماینده مجلس به وزیر اقتصاد برای واریز سود سهام شرکتها از طریق سجام

افغانستان 15 هزار تن کالا از مرز دوغارون ایران ترانزیت کرد

گرانی مسکن رویاهای طبقه متوسط کره جنوبی را بر باد داد

1147 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا

فورد موستانگ شلبی GT500 رونمایی شد

گریمور معروف مارال فرجاد/ عکس

آزمون دانشگاه ها برای میزبانی از داوطلبان آزمون ارشد / تغییر روش اردوهای جهادی در روزهای کرونایی برای کمک به محرومان

توزیع الکترونیکی گاز مایع از ابتدای شهریور در فارس

رم در آستانه فروش

واکنش نوبخت به فروش ارز صندوق توسعه ملی

لیر در مقابل دلار تاب نیاورد

قیمت جهانی طلا امروز 99/05/17

استقرار بانک ماشین آلات جنوب کشوردر مهر

بازار سوخت کثیف از رونق افتاد

اوج گیری تورم در هلند و روسیه

افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-19 در ژاپن

تمجید واعظی از خودروسازان ایرانی؛ زیبایی، کیفیت و ایمنی دارند!

بورس در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

اندر حکایت درآمدهای میلیونی از اینستاگرام؛ رو مسخرگی پیشه کن و ....

طرح دو فوریتی مجلس برای بورس

بازار سوخت کثیف از رونق افتاد

جاماندگان سهام عدالت می گیرند؟

واعظی: در روز های پایانی تحریم ها قرار داریم

دیدار آدینه 8: کاشفان رویا و آواز کافه غم بار

روشی جدید برای بازیافت لباس ها

دستور وزارت اقتصاد به 17 بانک / تمامی بانک ها موظف به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت هستند

طرح دو فوریتی مجلس برای بورس

285 زوج جوان با کمک کمیته امداد ایلام و خیرین راهی خانه بخت شدند

زنگ هشدار جمعیت در اصفهان/بحران اقتصادی تا ضعف روابط اجتماعی در جامعه پیر

بازار سوخت کثیف از رونق افتاد

معتادان از 77مرکز در هرمزگان خدمات دریافت می کنند

کوزه گرانی که از کوزه شکسته آب می خورند...

ببینید | بی مزه ترین جوک احسان علیخانی و امین حیایی!

واعظی: در روز های پایانی تحریم ها قرار داریم

مراسم رونمایی از اولین کراس اوور بومی سایپا

گزارش|طلسم خانه های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات

سفیر روسیه: مسکو 13 میلیارد دلار در عراق سرمایه گذاری کرده است

448 هزار تن انواع کالای غیر نفتی از استان مرکزی صادر شد

سفیر روسیه: مسکو 13 میلیارد دلار در عراق سرمایه گذاری کرده است

تصاویر خداحافظی باشکوه با پراید | خودروی پرحاشیه بالاخره از خط تولید خارج شد

تصاویر خداحافظی باشکوه با پراید | خودروی پرحاشیه بالاخره از خط تولید خارج شد

قوطی کنسرو ماهی را باید بجوشانیم؟

فرسودگی 60 درصد مدارس بروجرد

خداحافظی رسمی با پراید

قوطی کنسرو ماهی را باید بجوشانیم؟

448 هزار تن انواع کالای غیر نفتی از استان مرکزی صادر شد

ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

ریزش سراسری بورسهای اروپایی

بزرگترین بانک جنوب شرق آسیا 22 درصد ضرر کرد

کرونا مصرف آب خراسان شمالی را 20 درصد بیشتر کرد

واکنش نوبخت به حواشی فروش ارز صندوق توسعه ملی | ما ارز خودمان را فروختیم اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

واکنش نوبخت به حواشی فروش ارز صندوق توسعه ملی | ما ارز خودمان را فروختیم اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

اشتغال 123 نفر از بانوان سرپرست خانوار

عرضه اولیه سهام شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر در فرابورس

جهش تولید با همکاری بین بخشی محقق می شود + فیلم

روایت مردم از مشکلات سهام عدالت / چرا هنوز پول مردم به دست آنها نرسید؟

ببینید | برخورد خودرو به پمپ بنزین منجر به آتش سوزی شد

بزرگترین بانک جنوب شرق آسیا 22 درصد ضرر کرد

کاهش 21 درصدی تولید سیگار در ایران

کاشت 15 هزار متر مربع گل فصلی در سطح منطقه هفت شیراز

کرونا مصرف آب خراسان شمالی را 20 درصد بیشتر کرد

افزایش 24 میلیون تنی ظرفیت تولید پتروشیمی در سال 99

20 میلیون نفر به اشتباه سهام عدالت گرفتند!

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 20 ام

آیین ساخت و تحویل مسکن در استانها، فصل امیدواری نیازمندان

مهمترین استخدامی های گیلان و رشت - هفته 20 ام

مهمترین استخدامی های قم - هفته 20 ام

خیرین بیش از 1500 میلیارد تومان در حوزه مدرسه سازی کمک کردند

نوبخت: «ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند»

احیای دو واحد تولیدی با ظرفیت 2000 شغل در تهران

گزارش| چرا نرخ سرمایه گذاری در اصفهان پایین است؟/ راه برون رفت از مشکل از نظر اقتصاددانان

میزان انتشار کتاب در 7 سال گذشته

روشی جدید برای بازیافت لباس ها

زمینِ غمگین! اما این شب ها در آسمان جشن است

پیش بینی 12 هزار میلیاردی ارزش طرح های قابل افتتاح اشتغال استان تهران

تردد در جاده های کشور 9 درصد افزایش یافت

ادامه عملکرد ضعیف دلار

بهبود سریع | ناامیدی بانک مرکزی انگلیس از بهبود سریع وضعیت

احیای دو واحد تولیدی با ظرفیت 2000 شغل در تهران

شکوفایی صنعت خودروسازی ایران به رغم رکود جهانی ناشی از کرونا

سهامدار ایرانسل| خروج سهامدار ایرانسل از بازار خاورمیانه

تردد در جاده های کشور 9 درصد افزایش یافت

لایروبی کارون در پیچ و خم تامین اعتبار

سود آورترین بازار در این هفته کدام بود؟/افزایش نرخ جهانی طلا با آتش انفجار بیروت

مهمترین استخدامی های اصفهان - هفته 20 ام

سرانه فضاهای ورزشی قزوین 2 درصد رشد پیدا می کند

از «تاسیس کارخانه آلومینیوم سازی مشترک در اهواز» تا «استعفای مشکوک رییس جدید اینستکس»

نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

افزایش حق مسکن کارگران از وام مستاجران مهمتر بود/ کشدار شدن موضوع، کارگران را بدبین کرده است

رکوردزنی بی سابقه بورس در هفته ای که گذشت

اثر نرخ ارز بر تولید

اثر نرخ ارز بر تولید