مطالب مرتبط:
برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات
برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور اعلام شد + جزییات
کرونا و سال تحصیلی آینده؛ یک معما و چند سناریو
اعدام عاملان شهادت 12 هموطن | جزییات بمب گذاری سال 1389 در مهاباد
زمان قطعی آغاز سال تحصیلی اعلام شد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 23:352020-07-14دانش

برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه


برنامه آموزشی فصل تابستان 1399 و نیم سال اول تحصیلی 1400-1399 به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، - برنامه آموزشی فصل تابستان 1399 و نیم سال اول تحصیلی 1400-1399 به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، در  برنامه آموزشی وزارت علوم با تأکید بر بهره گیری بهینه از فصل تابستان برای جبران کاستی های پیشین و تقویت زیرساخت های آموزش الکترونیکی، برنامه آموزشی نیمسال تحصیلی آینده در محورهایی مانند زمان آغاز سال تحصیلی ، مقررات آموزشی و نحوه آموزش تدوین و ارائه شده است و جزییات آن به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شده است.

بر این اساس با شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید -19 در جهان، به علت سرعت بالای انتقال آن با گذشت زمانی کوتاه، بسیاری از کشورها سیاست تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی و مؤسسات آموزشی را پیش گرفتند و در ایران نیز از ابتدای اسفندماه 98 و همزمان با آغاز نیمسال دوم تحصیلی 98-99، تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، آموزش حضوری خود را متوقف کردند.

از این رو، با انتخاب راهبرد تبدیل کردن تهدید کرونایی به فرصت روی آوری به روش های نوین آموزشی، توسعه و اجرای برنامه آموزش های غیرحضوری، در دستور کار معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.

خوشبختانه با پشتوانه دو دهه آموزش الکترونیکی در کشور و حضور محققان ارزشمند در عرصه فناوری اطلاعات و آموزش های الکترونیکی و همچنین تلاش جمعی و همکاری ارزشمند جامعه دانشگاهی، در این مسیر پیشرفت های شایسته ای حاصل شد تا با توقف آموزش حضوری در دانشگاه ها، آسیب های احتمالی در روند ارائه خدمات آموزشی به حداقل برسد.

اکنون شایسته است تا ضمن بهره گیری از بازه تابستان در جبران کاستی های احتمالی و به فرجام رساندن دروس عملی و کارگاهی، آمادگی لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید بر پایه این راهنمای عمل صورت پذیرد.

بهره گیری بهینه از فصل تابستان با توجه به اینکه به هر روی نمی توان آموزش های الکترونیکی را در همه موضوعات و دروس جایگزین کامل و بی کم وکاست آموزش های حضوری دانست و ممکن است برخی دروس و رشته های تحصیلی در این نیم سال تحصیلی با آسیب یا وقفه مواجه شده باشند، شایسته است تا در برنامه ریزی برای سال تحصیلی آتی، محور تمرکز دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بر این امر قرار گیرد و بتوانند قدرت تطبیق خود را با شرایط جدید افزایش دهند و به ویژه عقب ماندگی برای آن دسته از دانشجویانی که در شرایط فعلی به هر علتی نتوانسته اند تحت پوشش آموزش های الکترونیکی قرار گیرند، جبران شود.

در همین زمینه دستورالعملی برای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شد که در آن بر موارد زیر تأکید شده است: ارزیابی تغییرات در سرفصل ها و محتوای دروس تعیین دروس آسیب دیده و تعیین روش جبران آن با تأکید بر کلاس های جبرانی و ترمیمی در نظر گرفتن زمان اضافی از سوی اعضای هیئت علمی برای رفع اشکال دانشجویان و بهبود یادگیری برنامه ریزی و اقدام در تبدیل منابع مکتوب و کتاب های درسی به نسخه های الکترونیکی در همین راستا برنامه ریزی لازم برای انتقال دروس کارگاهی و عملی به بازه تابستان و امکان سیّال بودن برنامه درسی در این زمینه پیش از این به اطلاع دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی رسیده بود.

بر این اساس افزون بر واگذاری اختیار به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای برگزاری کلاس های عملی به صورت حضوری در موعد پیش از امتحانات، مراکز آموزشی امکان یافتند در بازه تابستان نیز دروس عملی را با توزیع و کاهش جمعیت در هر گروه کلاسی ارائه کرده و در صورت لزوم این دروس تا نیم سال تحصیلی آتی نیز تداوم یابند.

اکنون نیز با تأکید مجدد بر لزوم استفاده از این فرصت برای جبران کاستی های احتمالی، شایسته است رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فرصت تابستان را در دو بخش غنیمت بشمرند و از یک سو دوره ها یا کلاس های مکمل، ترمیمی و جبران کننده برای نیمسال تحصیلی پیشین را طراحی و اجرا کنند و از سوی دیگر در تقویت زیرساخت های دانشگاه و تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری بکوشند تا با تکمیل کاستی های احتمالی نیم سال گذشته و آمادگی کامل وارد سال تحصیلی آینده شوند.

برنامه آموزشی نیمسال اوّل تحصیلی 1400-1399 با توجه به احتمال و پیش بینی تداوم بحران کنونی و امکان متوقف ماندن آموزش های حضوری در دانشگاه ها و با عنایت به شاخصه هایی همچون: احتمال تداوم بیماری کووید -19 در سال تحصیلی آتی، فراهم شدن حد مناسبی از زیرساخت های آموزش الکترونیکی و ضرورت حفظ و تقویت آن، تجربه مطلوب و پوشش گسترده آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها عدم امکان بهره برداری از ظرفیت اسمی خوابگاه ها و غذاخوری ها تأکید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ادامه و تقویت آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سال تحصیلی آینده است.

با این حال و با توجه به ورود دانشجویان جدید (پس از برگزاری کنکور سراسری) به دانشگاه ها موارد زیر اعلام می شود: زمان آغاز سال تحصیلی با توجه به پیش بینی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملّی مبارزه با کرونا درباره احتمال شیوع فزاینده کرونا در پاییز و زمستان، نیم سال تحصیلی نخست سال 1400-1399 از 15 شهریور با پذیرش دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی آغاز می شود.

سال تحصیلی برای دانشجویان نو ورود با توجه به مصوّبات ستاد ملّی مبارزه با کرونا مبنی بر تعویق آزمون های ورودی دانشگاه ها در همه مقاطع تحصیلی و در نتیجه اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان در مهرماه، از ابتدای آبان ماه آغاز می شود.

مقررات آموزشی دانشگاه ها در ترم آینده تسهیلات پدیدآمده در مقرّرات آموزشی برای نیم سال تحصیلی آینده تداوم می یابد و نهادینه کردن پاره ای از مقرّرات تسهیل شده در تقویت آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در ستاد وزارت عتف دنبال خواهد شد.

دانشجویان می توانند به منظور حفظ سلامت و کاستن از آسیب های سفر بین شهری و اقامت در محیط های خوابگاهی، در صورت هماهنگی بین دانشگاه های مبداء و مقصد، نیمسال تحصیلی آینده را برای دروس کارگاهی و آزمایشگاهی و دروسی که آموزش حضوری در آنها الزامی است، در دانشگاه های محل زندگی خود به صورت مهمان بگذرانند.

انتظار می رود دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی با توجه به شرایط، تسهیلات لازم برای مهمانی این دانشجویان را فراهم کنند.

به منظور افزایش دقت و صحت ارزیابی دانش اندوزی و عملکرد دانشجویان، همچون گذشته به انجام ارزیابی های مستمر در طول نیم سال تحصیلی و اکتفا نکردن به آزمون پایانی توصیه می شود.

وضعیت آموزش دانشجویان از مهر حفظ سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اولویت اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همه برنامه ها و تصمیم گیری هاست و از این رو، تنها در صورت تصویب ستاد ملّی مبارزه با کرونا و امکان حضور فیزیکی ایمن دانشجویان، آموزش حضوری در نیمسال تحصیلی آتی برگزار خواهد شد.

با توجه به پیش بینی تداوم شیوع بیماری کووید 19 در کشور و ناممکن بودن حضور تمام دانشجویان همه مقاطع تحصیلی به صورت فیزیکی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، اولویت حضور و برگزاری کلاس های حضوری با دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهد بود.

همچنین با ارائه دروس به صورت ترکیبی (حضوری- الکترونیکی) می توان از طول ترم برای آموزش تمام دانشجویان بهره برد.

شیوه آموزش برای دانشجویان نو ورود در صورت تأیید و مجوز ستاد ملّی مبارزه با کرونا حتی الامکان به صورت حضوری خواهد بود.

زیرا آغاز تحصیلات دانشگاهی با حضور فیزیکی در بالا بردن روحیه دانشجویان نو ورود، آشنایی هرچه بیشتر آنان با محیط دانشگاه و تقویت انگیزه و اشتیاق در آموزش های دانشگاهی مؤثر خواهد بود.

در صورتی که به هر علت حضور فیزیکی دانشجویان نو ورود در نیم سال نخست تحصیلی ممکن نباشد، برای این گروه نیز آموزش های الکترونیکی و با حداقل واحد درسی ممکن ارائه خواهد شد.

در صورتی که ستاد ملّی مبارزه با کرونا حضور دانشجویان در دانشگاه ها و آموزش حضوری را به منظور حفظ سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان مجاز نداند، آموزش در همه مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی خواهد بود.

با توجه به توسعه زیرساخت ها، تجربیات کسب شده و آمادگی استادان و دانشجویان، امکان ارائه تمام دروس نظری در همه مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی در نیم سال نخست 1400-1399 وجود خواهد داشت.

در این زمینه، عمل به مسئولیت اجتماعی و ایفای نقش مؤثر از سوی نظام آموزش عالی ایجاب می کند که دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی توانمند در هر منطقه نسبت به کمک به آن دسته از مراکز آموزشی که از توان و امکانات کمتری در مواجهه با چالش های کنونی برخوردارند، برنامه ریزی کرده و در محورهایی همچون ارائه مشاوره های تخصصی و تبادل تجربیات در آموزش های الکترونیکی، به اشتراک گذاردن زیرساخت های سخت افزاری، نرم افزاری و فضاهای کارگاهی و آزمایشگاهی، در اختیار قرار دادن محتواهای درسی مناسب سازی شده با آموزش الکترونیکی، برگزاری آزمون ها و جلسات دفاع از پایان نامه ها و رساله ها، تسهیل در تعامل و تبادل اعضای هیئت علمی و نیز تسهیل امکان مهمانی و انتقال دانشجویان متقاضی در دانشگاه نزدیک به محل سکونت آنها همکاری کنند.

استفاده از کارگاه ها و آزمایشگاه ها با رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تنظیم مناسب زمان حضور برای پرهیز از تجمع هم زمان دانشجویان و ضدعفونی کامل قسمت های مورد استفاده و تجهیزات قبل و بعد از استفاده دانشجویان میسّر خواهد بود.

همچنین فرایند دفاع از پایان نامه ها و رساله ها به منظور عدم ایجاد وقفه در دانش آموختگی، با استفاده از هریک از روش های الکترونیکی ، حضوری یا نیمه حضوری با مراعات همه شروط و ضوابط برگزاری جلسه دفاع، تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، به انجام رسد.

در صورتی که برخی از دانشجویان به عللی همچون عدم دسترسی به اینترنت، نتوانند از خدمات آموزش الکترونیکی بهره مند شوند، لازم است تا به منظور رعایت عدالت آموزشی، ترتیبی اتخاذ شود تا بسته های آموزشی برای این گروه تهیه شود و به نحو مقتضی در اختیارشان قرار گیرد.

وضعیت بازگشایی خوابگاه ها دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می توانند خوابگاه های دانشجویی را با 50 درصد ظرفیت اسمی خود و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در اختیار دانشجویان قرار دهند و اولویت استفاده با دانشجویانی است که در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند به حضور فیزیکی در دانشگاه برای پیشبرد پایان نامه یا رساله خود هستند، دانشجویانی که در سال پایانی تحصیل قرار دارند، شرکت کنندگان در دوره های حضوری کوتاه مدت و موارد مشابه.

همچنین رعایت همه ضوابط بهداشتی در خوابگاه ها از جمله ضدعفونی کردن هر روزه محیط و سطوح مورد استفاده، ممنوعیت استفاده از وسایل مشترک در آشپزخانه خوابگاه، پرهیز از تجمع غیرضروری و استفاده تنها یک نفر از تخت های دوطبقه الزامی است.

خدمات تغذیه رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در پخت غذا و ارائه آن در سلف سرویس ها از جمله ارائه غذا در ظروف یک بار مصرف و دربسته و ترجیحاً به صورت بیرون بر، تهویه مناسب محیط آشپزخانه و رستوران، افزایش زمان توزیع غذا به منظور پرهیز از تجمع و رعایت فاصله فیزیکی در صورت سرو غذا در سلف سرویس الزامی است.

بر این اساس در طول نیمسال تحصیلی آینده و با توجه به تجربیات موفق در نیمسال تحصیلی جاری، تمامی جلسات دانشگاه، در صورت عدم تعارض با مصوبات ستاد ملّی مبارزه با کرونا و با تشخیص مدیریت دانشگاه به شیوه حضوری برگزار خواهد شد و در غیر این صورت به شیوه نیمه حضوری یا غیرحضوری به انجام خواهد رسید.

حضور اعضای هیئت علمی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در دانشگاه مطابق مقررات الزامی است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: برنامه آموزشی - آموزش - آموزشی - دانشگاه ها - برنامه - آموزش عالی - دانشگاه - تابستان - سال تحصیلی - کشور - شیوع ویروس کرونا - آغاز سال تحصیلی - عالی - مقاطع تحصیلی - ویروس کرونا - آینده - ابلاغ - سال آینده - بهره گیری - زمان - زیرساخت - تعطیلی - انتقال - کشورها - مقررات - بیماری - کاستی - تقویت - ویروس - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
جهان طبیعت دوباره تبدیل به گازهای سوزان می شود

برگزاری نخستین آزمون مشترک گروه دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

دانشنامه آزادگان منبعی با ارزش برای تحقیقات علمی نسل جوان است

ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه کردستان افتتاح شد/ استقرار 9 شرکت فناور

دانشگاه پیام نور و سازمان سمت تفاهم نامه امضا کردند

دانشنامه آزادگان منبعی با ارزش برای تحقیقات علمی نسل جوان است

دراگون با تأخیر به فضا می رود

​دانشگاه های علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف با هم همکاری می کنند

تمدید مهلت دانشجویان برای تخلیه خوابگاه های دانشگاه صنعتی شریف

حالت کوانتومی 10 هزار برابر ماناتر شد

برگزاری وبینار دانشجویی «نقشه راه مهندسی صنایع»

بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از محصولات فناورانه دانشگاه های کردستان

دانشجویان شهریه پرداز علوم پزشکی در شرایط کرونا تخفیف شهریه می گیرند

تصاویر 15 سال کاوش مریخ

مخترع فناوری پیکسل درگذشت

فروش پایان نامه ازطریق قانون قابل پیگیری است/افرادی که گول کلاهبرداران را می خورند مواظب باشند

طراحی و ساخت تونل هوشمند ضد عفونی کننده

12 شهر استان اصفهان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند / اصفهان نقطه سفید ندارد

دانشگاه های علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف با هم همکاری می کنند

مهلت دانشجویان برای تخلیه خوابگاه تمدید شد

دانشگاه علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف تفاهم نامه امضا کردند

گسترش فعالیت های علوم انسانی در کشور

دانشنامه آزادگان، بیان کننده تاریخ مقاومت و دستاورد عظیم فرهنگی و منبعی با ارزش برای تحقیقات علمی نسل جوان

دانشگاه جامع علمی و کاربردی سیستان و بلوچستان، منطبق با ظرفیت های اقتصادی استان

برگزارکنندگان جشن فارغ التحصیلی علوم پزشکی تبریز پاسخگوی بی مبالاتی خود باشند

معاون رییس جمهوری: اقتصاد دانش بنیان کردستان تقویت می شود

مهلت ثبت نام خوابگاه متاهلی دانشگاه شهید بهشتی امروز، 25 مرداد به پایان می رسد

10 کد رشته جدید در جهاد دانشگاهی یاسوج اضافه شد 

دانشگاه جامع علمی و کاربردی سیستان و بلوچستان ،منطبق با ظرفیت های اقتصادی استان

ابتلای 59 نفر از داوطلبان کنکور سراسری به کرونا

نظری: برگزارکنندگان جشن فارغ التحصیلی علوم پزشکی تبریز پاسخگوی بی مبالاتی خود باشند

توافق اماراتی صهیونیستی ظلم آشکار به حقوق مردم فلسطین است

کرونا 600 شرکت و استارت آپ را فعال کرد

تدوین دانشنامه آزادگان ؛ زمینه ساز تامین منابع برای تحقیقات نسل جوان

توافق اماراتی - صهیونیستی ظلم آشکار به حقوق مردم فلسطین است

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه پیام نور و سازمان سمت

زرین آمیزی: 59 نفر از داوطلبان آزمون سراسری مبتلا به کرونا در قرنطینه خانگی هستند

دانشنامه آزادگان؛ بیان کننده تاریخ مقاومت و منبعی با ارزش برای تحقیقات علمی نسل جوان

تکنولوژی، زیربنای تحولات و راه حل مشکلات کشور

شیخ عباس قمی، ادعیه را از طب و طلسم پاکسازی کرد

واگذاری مدیریت درآمد و هزینه به استان های دانشگاه آزاد اسلامی از شهریور 99

دانشجویان شهریه پرداز علوم پزشکی در شرایط کرونا تخفیف شهریه می گیرند

حمایت از پایان نامه های دانشگاهی با موضوعات تاریخ و تمدن ایران

توافق اماراتی صهیونیستی ظلم آشکار به حقوق مردم فلسطین و مسلمانان جهان

مهلت تخلیه خوابگاه های دانشگاه شریف تا 7 شهریور تمدید شد

استارت آپی برای تشخیص سریع زیست مولکول ها راه اندازی شد

مدرسه تابستانه مالی در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می شود

توصیه های مهم برای روز قبل از کنکور/ اینفوگرافیک

جزییات تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت پخش فرآورده های نفتی خراسان جنوبی

تامین امنیت شغلی و امکانات رفاهی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

فاصله گذاری اجتماعی در کنکور 20 سانتی متر افزایش یافت

از هر 100 نمونه تست کرونا 30 نفر مثبت هستند

حضور 155 داوطلب در آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی همدان

برخورد با برپاکنندگان جشن دانش آموختگی در ائل گلی تبریز

کرونا و بازگشت به میراث ادعیه طبی مورد بررسی قرار گرفت

توافق اماراتی صهیونیستی محکوم به شکست خواهد بود

پذیرش قهرمانان ورزشی در رشته های تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی

نظری: برگزار کنندگان جشن فارغ التحصیلی دانشجویان علوم پزشکی تبریز پاسخگوی بی مبالاتی خود باشند

دانشگاه های داخل کشور برای پذیرش دانشجو از خارج ظرفیت ندارند

حضور دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نمایشگاه بین المللی اینوتکس 2020

چه هدایایی به موزه دورهمی اهده شد!

مهلت بررسی درخواست های دانشجویان برای گذراندن دروس عملی 27 مرداد به پایان می رسد

افتخارآفرینی انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه رازی در جشنواره بین المللی حرکت

اینفوگرافیک ا توصیه های دقیقه نودی به کنکوری ها

افتخارآفرینی انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه رازی در جشنواره بین المللی حرکت

معرفی یک مسئول فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی هادیشهر

برگزاری آزمون سراسری در سطح کشور کار آسانی نیست

درمان کرونا در هرمزگان نیازمند مرهمی دلسوزانه

دانشگاه های داخل برای پذیرش دانشجوی انتقالی از خارج ظرفیت ندارند/ توضیح درباره تخفیف شهریه دانشجویان

در این تاریخ ها سـربـه هـوا باشید!

تغییر 6 پردیس به مرکز در دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان

تداوم صدرنشینی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در رتبه بندی های بین المللی

آزمون دستیاری دندانپزشکی به تعویق نمی افتد/ دانشجویان ترم آخر از گذراندن واحد طب سنتی معاف شدند

معرفی 2 مسئول در دانشگاه آزاد اسلامی هادیشهر

احصای چالش های غذایی در برنامه علمی ساخت و تولید صنعت و تجارت

راهکار نانوفناورانه برای تشخیص و درمان سرطان

واکنش معاون دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به تجمع تعدادی از دانشجویان در ائل گلی تبریز

افتتاح آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر

تصویب رشته های جدید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملارد

آغاز ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه های علوم پزشکی

مشحص نیست حدود 50 درصد از حقوق دانشجومعلمان برای چه کسر می شود؟!/ عدم صداقت مسئولان و هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان با دانشجومعلمان

ناحیه نوآوری شریف

استخدام کارمند اداری آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

دستمال کاغذی یا پارچه ای؟کدام بهتر است؟

آغاز مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاههای علوم پزشکی

روشی کارآمد برای سنتز نانوکربن های سه بعدی ابداع شد

کسب عناوین برتر انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه تبریز در جشنواره بین المللی حرکت

پذیرش دانشجو در مرکز علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی یاسوج

پیام تسلیت و قدردانی دکتر طهرانچی به خانواده شهیدان حسینی نسب ابلاغ شد

گام بلند دانشگاه آزاد اسلامی در کمک به آسیب دیدگان بیماری کرونا

دانشگاه علوم پزشکی تبریز با برپاکنندگان جشن فارغ التحصیلی در ائل گلی برخورد می کند

راه اندازی استارت آپی برای تشخیص سریع زیست مولکول ها

اخبار مراسم پیاده روی اربعین

اختتامیه هشتمین جشنواره ملی رویش به صورت مجازی برگزار می شود

مشارکت بیش از 61 هزار نفر در پویش فرهنگی قدر تا غدیر

جایگزینی کمک های مومنانه به جای مراسم یوم العباس (ع)

فضاهای مجازی معاونت دانشجویی در اختیار کانونهای دانشجویی قرار می گیرد

تأکید بر ارتقاء حوزه اقتصاد دانش بنیان

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی

کپسولی که باکتری های روده را جمع می کند

برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه

برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه