مطالب مرتبط:
چرا کسی نگران زنان نیست؟!
چرا هنوز کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس یازدهم تشکیل نشده است؟
فرماندار: استمرار دورهمی خانوادگی شهروندان بابلی در انتشار ویروس کرونا نگران کننده است
تصمیم احساسی یا منطقی/ چرا افاضلی استعفا داد؟
70 درصد مددجویان کمیته امداد البرز زنان سرپرست خانوار هستند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 21:302020-07-14سياسي

چرا کسی نگران زنان نیست؟!


ایسنا/قم معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به اینکه متاسفانه دلسوز برای زنان نداریم، - گفت: در جامعه هنوز مسئله زنان نداریم و متاسفانه بسیاری از طرف های بحث حجاب نگران زنان نیستند و نگران چیزهای دیگری هستند.

زهرا داورپناه در نشست  تخصصی  حجاب و عفاف  که امروز در محل رسانه رسمی حوزه برگزار شد، با اشاره به اهمیت پژوهش در رابطه با مسئله حجاب اظهار داشت : یک راه گفتگو در زمینه حجاب این است که زمینه بحث مشخص شود، یکی از چالش هایی که در این زمینه داریم این است که بحث هایی که در این رابطه صورت میگیرد خیلی آمیخته است و زمینه ها و ابعاد موضوع حجاب در این بحث ها مشخص نیست.

معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده با بیان اینکه یکی از کارهایی که دائما در پژوهشکده زن و خانواده انجام میشود پژوهش در این رابطه است، افزود: اخیرا فراتحلیلی در رابطه با حجاب در پژوهشکده انجام شد که همه مقاله ها و کارهای علمی که در حوزه حجاب انجام شده بود تحلیل شد و یکی از نتایجی که به دست آمد این است که چقدر کم در این حوزه  گفتگو داشته ایم و نیاز است کسانی که اهل مطالعه هستند در این زمینه ورود کنند.

وی با بیان اینکه مطرح شدن زیاد یک موضوع به معنی عمیق شدن درآن نیست، خاطرنشان کرد: گاهی ما یک کلمه را خیلی تکرار می کنیم و تصور میکنیم که خیلی به آن پرداخته شده است اما بعد متوجه می شویم در سطح ماندیم.

داورپناه با ارائه تعریفی از علم تصریح کرد: تعاریف قدیم علم به طبقه بندی و دسته بندی می پرداختند، همین که مسائلی که وجود دارد را طبقه بندی کنیم یعنی کار علمی کرده ایم و در حوزه حجاب طبقه بندی های خوبی نداریم و افرادی که در مبحث حجاب ورود میکنند در زمینه مشخصی وارد نمی شوند.

ابعاد متنوع بحث حجاب به گفته معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده حجاب به مثابه نسبت با حاکمیت یکی از زمینه های مسئله حجاب است که خود میتواند در ابعاد مختلفی از جمله نسبت حکومت با مردم و نسبت مردم با حکومت بررسی شود.

وی افزود: حجاب به عنوان نسبت با جامعه و یا نسبت زنان با مردان موضوعاتی است که ذیل مسئله حجاب طبقه بندی میشود.

داورپناه با اشاره به گفتمانی که از فایده های حجاب سخن میگوید، تصریح کرد: اگر رعایت حجاب طوری معرفی کنیم که منوط به فایده هایش باشد اگر کسی به این فایده ها خدشه ای وارد کند یا اصلا بگوید که من این فایده ها را نمیخواهم آن وقت اصل بحث هم زیر سوال میرود، همین قاعده در موارد دیگری مانند حفظ سلامت روان مردان با حجاب زن هم حکم میکند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده با بیان اینکه بحث حجاب، حجاب به مثابه لباس است، خاطرنشان کرد: حجاب نه به معنی پارچه، بلکه به عنوان پدیدار فرهنگی و عرفی که نشان از فرهنگ، قومیت ما دارد و با تجربه زیسته ما ارتباط دارد.

مثلا نسبت حجاب با زیباشناختی، عرف و فرهنگ چیست میتواند مورد سوال باشد.

وی افزود: گاهی حجاب به عنوان نسبت با خدا مطرح می شود که زمینه فقهی، قرآنی، حدیثی و روایی دارد.

داورپناه با اشاره به شبکه معنایی حجاب، تصریح کرد: یک شبکه معنایی حجاب را میسازد و خود آن هم نیاز به بحث دارد ما در این رابطه ها صحبت نمیکنیم و در جلسات میبینیم که صرفا بحث های کلی مطرح میشود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به اینکه ما وقتی با پدیده های پیچیده مواجه هستیم به راحتی نباید تجویزی کنیم، خاطرنشان کرد:این تجویزها، گفتگوها را به قیل و قال تبدیل میکند و وقتی در حجاب تجویزهای بدون ظرافت میشود تبعاتی هم خواهد داشت.

تجویزهای ناصحیح در حوزه حجاب وی با اشاره به برخی تجویزهای ناصحیح، تصریح کرد: گاهی ما مسئله را درست نفهمیده ایم اما تجویز بسیط میکنیم، به عنوان مثال گفتمان رسمی ما چادر را به عنوان حجاب تجویز کرده، در حالی که ما انواع و اقسام پوشش ها را داشتم که خیلی از آنها متناسب بوده اند یا با اصلاحاتی مناسب میشدند که این پیچیدگی ها دیده نشده است.

وقتی تجویز بسیط صورت می گیرد، مسئله پیچیده تر می شود و تبعات زیادی را در پی خواهد داشت.

داورپناه ادامه داد: در روبه رو هم کسی که با الزام حجاب مخالفت قطعی میکند هم پیشنهاد درستی ندارد چرا که نمیداند جامعه ما جامعه خانواده محور و جمع گرا است.

حجاب صرفا مسئله ای فردی نیست و صرف نظر از مصالح دینی، می تواند منجر به مسائل اجتماعی بین نسلی و بین جنسی دشواری شود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده با بیان اینکه خیلی وقت ها کسانی که دراین عرصه بحث میکنند آینده نگری ندارند، عنوان کرد: حجاب یک امر جدا در جهان نیست، ما در دنیایی زندگی می کنیم که هر روز ظاهرگراتر و اینستاگرامی تر می شود، جهانی که در آن تنوع تشویق میشود که متفاوت شو و حتی در صداو سیمای جمهوری اسلامی تشویق میکنند که بذار تنت انتخاب کنه .

وی افزود: در این جهان خیلی هم که خودمان را به زحمت بیندازیم به ما حجاب استایل و فشن حجاب میدهد که خیلی از حجاب به مثابه امر دینی که به معنی پوشیدگی و مستوری است دور است.

داورپناه ادامه داد: وقتی ما برای تبلیغ حجاب از هنرپیشه ها استفاده میکنم فارغ از خوب یا بد بودن او فرهنگ نمایش را ترویج کرده ایم، ذات هنرپیشگی تظاهر و  نمایش است و این نشاندهنده این است که ما تحلیل درستی نداریم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده با تاکید بر اینکه سیاسی شدن حجاب، اختراع جمهوری اسلامی نبوده، ادامه داد: حجاب یک امر سیاسی درجهان است.

همانطور که رهبر انقلاب هم فرمودند که ما حجاب را مسئله نکردیم بلکه دشمنان ما این موضوع را مسئله کردند.

دعوا بر سر تایید وی با بیان اینکه امروز دعوا سر یک حکم شرعی نیست بلکه سر کسب تایید است، تصریح کرد: اینکه همجنس گراها در جامعه های غربی برای رسم ازدواجشان تظاهرات میکنند همه نشان این است که دعوا سر تایید و به رسمیت شناخته شدن است تا قدرت کسب کنند.

داورپناه با اشاره به اینکه در دین اسلام، برخی کارها گناه است، اما اگر در ملأ عام انجام دهیم مجازات هم دارد خاطرنشان کرد: اگر کافری در جامعه اسلامی زندگی میکند یکی از پیمان هایش این است که تظاهر به گناه نکند.

در حکومت اسلامی اجازه نمیدهیم که بعضی چیزها به رسمیت شناخته شود معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به اینکه زنان در همه کشورها نمادهای فرهنگی به حساب می آیند، عنوان کرد: همانطور که در کتاب وندی براون آمده است حتی در اروپای لیبرال دموکرات هم در مورد پوشش زنان بحث میشود به این خاطر که زنان و پوشش آنها در همه جا یک حساسیت فرهنگی است و به همین خاطر موضوعی است که ذاتا دشوار است و نیاز به گفتگو دارد.

وی با بیان اینکه در مسئله حجاب خیلی وقت ها روی مدل هایی از تبلیغ تمرکز کرده ایم که شاید جوابگو نبوده است، افزود: اگر دغدغه حجاب داریم اگر روی هر کدام از این ها فکر کنیم کلی اتفاقات خوب برای حجاب می افتد، همیشه از کارهای سخت تر غافل بودیم، همانطور که از گفتگوهای سخت تر فرار کردیم، مانند تقویت ایمان دینی، تقویت وفاداری به اصول دین و وفاداری به فروع دین و تقویت عبودیت که کارهای سخت بودند.

داورپناه با اشاره به اینکه متاسفانه دلسوز برای زنان نداریم، افزود: شاید مسئله زنان هنوز نداریم و متاسفانه بسیاری از طرف های بحث حجاب نگران زنان نیستند و نگران چیزهای دیگری هستند زنان بسیاری در دوران کرونا کار خود را از دست دادند، زنان سرپرست خانواری که کار در منزل میکردند یا بسیاری از زنان دیگر اما هیچ فمینیست و  اپوزیسیونی دلش برای آنها نسوخت یا در بحث دشواری دسترسی به مسکن –که حقی انسانی است- هیچ کس نگران تبعات خاص وضعیت فعلی مسکن برای زنان به خصوص زنان سرپرست خانوار نیست.

وی با اشاره به تمرکز رسانه ها روی قتل های ناموسی خاطرنشان کرد: درست است که یک قتل ناموسی هم زیاد است اما چرا همینقدر که به مسئله رومینا پرداخته شد به مسئله آسیه پناهی پرداخته نشد، چون جذاب و جوان نیست و مسئله عشقی پیرامونش مطرح نیست و همه اینها تابع ظاهرگرایی امروز جامعه است.

وی افزود: قبل از اینکه فکر کنیم با حجاب حق زنان ضایع شده است مسائل بسیار دیگری بوده است که حق زنان را نقض کرده است و اگر دلسوز حقوق زنان بودیم و مسئله زنان برایمان مهم بود باید به سراغ آنها هم میرفت.


کلید واژه ها: پژوهشکده - پژوهش - همکاری های علمی - حجاب - خانواده - رابطه - زنان - همکاری - هایی - یکی از - معاون - علمی - داورپناه - برگزار - جامعه - دیگری - اهمیت - میشود - دلسوز - موضوع - گفتگو - رسانه - امروز - زهرا - صورت - بیان - حوزه - چالش - رسمی

آخرین اخبار سرویس:
توزیع پنج هزار دست غذای نذری بین نیازمندان بندرعباسی

دست خط فیلسوف آلمانی درباره امام علی (ع)+ عکس

ولایت نعمتی الهی است که در عید غدیر بر جامعه بشری ارزانی شد

از غدیر تا ظهور

کاهش 60 درصدی تخلفات ساختمانی

سخنان معنادار رهبر انقلاب درباره آمریکا

جایگاه غدیر در رسالت پیامبر اسلام(ص)

تشریح نشان فداکاری دانشگاه افسری امام علی(ع)

نوبخت: تغییرات یارانه ای در راه است

شمخانی: نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

نماینده مردم ایلام در مجلس: پروژه راه سازی مسیر ایلام به ملکشاهی اجرا می شود

صفر تا صد واقعه غدیر / از روایات تا ادله تاریخی

فیلم | آموزه های مهم واقعه غدیر

شمخانی: نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید: عزاداران را از پرگزاری مجالس حضوری پرهیز دهید

آذربایجان غربی همزمان با عید ولایت غرق در شادمانی

عقب ماندگی تاریخی سیستان و بلوچستان در شبکه فاضلاب و زیرساخت های جاده ای

پزشکیان، نماینده تبریز به کرونا مبتلا شد

ویدئو / «غدیر» از نگاه حجت الاسلام رنجبر

ارتباط غدیر، نهج البلاغه و بیانیه گام دوم انقلاب

نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

پخت و توزیع نان بصورت رایگان در 14 نانوایی اهواز

با خارج شدن عربستان از توهم، تهران و ریاض می توانند بهترین روابط را در منطقه داشته باشند/ امنیت وارداتی نیست/ فضای تنفسی ایران در منطقه باید باز بماند

نامه برخی از پزشکان به مراجع درباره عزاداری محرم

بررسی 40 پرونده نماینده های سابق در هیأت نظارت مجلس یازدهم

اصرار تعجب آور د ختر رییس جمهور به ماسک نزدن+ عکس

نهج البلاغه، مرامنامه شعر اصیل آیینی

ولایت امام علی(ع) یک واقعیت تاریخی غیرقابل انکار است

نوبخت: تغییرات یارانه ای در راه است

مسعود پزشکیان به کرونا مبتلا شد

آمریکا به دنبال مصادره ی اموال سپاه پاسداران

توزیع 3 هزار بسته مواد غذایی در مناطق محروم چهارمحال و بختیاری

عکس | برگزاری جشن های مجای عید غدیر در حسینیه اعظم زنجان

غدیر یک جریان همیشه زنده و پویا در جهان بشریت است

ترامپ در انتخابات امسال شکست می خورد

علی (ع) قبل از غدیر هم وصی محمد (ص) بود

فرماندار قصرشیرین: صحت و سلامت قلم از رسالت های خبرنگاران است

فیلم | غدیر یک نوع نگرش است

مسعود پزشکیان به کرونا مبتلا شد

نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود و بر تل نشست و بر میدان نظر کرد

چرا بیماری ماه چهره خلیلی رسانه ای نشد؟

پزشکیان به کرونا مبتلا شد +اولین عکس بعد از ابتلا

پزشکیان، نماینده تبریز به کرونا مبتلا شد

فیلم | اهمیت سنجیده سخن گفتن

اجازه ندهیم «غدیر» به دست فراموشی سپرده شود

انبارلویی: حمایت از روحانی ضربات جبران ناپذیری به اصلاحات وارد کرد / ماجرای دیدار خاتمی با تاجر صهیونیستی

ادامه تجمع مخالفان رییس جمهوری کنونی بلاروس در آستانه انتخابات

هدیه اینترنت رییس جمهوری به خبرنگاران از امشب توزیع می شود

مسعود پزشکیان به کرونا مبتلا شد

تصاویر | نورافشانی برج آزادی به مناسبت عید سعید غدیر

محسن کرمعلی جشن عید غدیر در حرم حضرت معصومه(س)

مسعود پزشکیان به کرونا مبتلا شد

امام جمعه موقت کیش بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

سردار پورجمشیدیان: خبرنگاری از سخت ترین مشاغل است

نامه جمعی از پزشکان به مراجع درباره عزاداری

«غدیر یعنی...» شایستگان، خوبان و پاکان در رأس امور باشند/ با غدیر زیستن یعنی در مدار اخلاق حرکت کردن/ غدیر برای همه بشریت است؛ نظر پژوهشگران و علما درباره «غدیر حقیقی»

پزشکان دست بکار شدند؛ نامه به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

یاسین رخ و رحمان دل و توحید مقام است/ با حکم غدیر آمده، پس کار تمام است

معاون استاندار مازندران خواستار قطع سفرهای غیرضروری به استان شد | به مازندران سفر نکنید

انبارلویی: حمایت از روحانی؛ عامل ضربات جبران ناپذیر به سرمایه اجتماعی اصلاحات / ماجرای دیدار خاتمی با تاجر صهیونیستی

جریان غدیر، در امتداد مکتب مهدویت است

من غدیری ام

هدیه اینترنت رییس جمهوری به خبرنگاران از امشب توزیع می شود

حال و هوای تهران در ایام عید غدیر

گروه های جهادی آذربایجان غربی در مناطق محروم خدمت رسانی می کنند

پزشکان دست بکار شدند؛ نامه به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

تعویق انتخابات آمریکا؛ ماموریت غیر ممکن دونالد ترامپ

آخرین روز ماراتن علمی کارشناسی ارشد آغاز شد

نورافشانی مساجد و حرکت کاروان سرود

تجهیزات اطفاء حریق و نردبان خاص آتش نشانی برای ساختمان های بلند مرتبه در راه شهرستان بجنورد

خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد به قله قلم صعود کردند

شمخانی: سیره علی (ع) راه و رسم ماست

آخرین وضعیت طرح های عمرانی دانشگاه تربیت مدرس

نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

مساجد یزد یک هزار و 500 بسته گوشت بین نیازمندان توزیع کردند

امام علی را نمی شناسیم/ یادداشتی از رسول جعفریان

چند نکته مهم پیرامون جایگاه و فضایل نهفته در «عید غدیر خم»

حدود 2 هزار بسته معیشتی و غذایی در سلماس توزیع می شود

عماد یگانه دوست - یاسین درفکی عکس| کاروان شادی «غدیر»

برداشت آلو قرمز در مراغه

لرستان،بخش خبری:19:30 جمعه 17 مرداد ماه

نامه جمعی از پزشکان به مراجع درباره عزاداری

دیانت منهای امامت ناقص است/ غدیر عید تبلیغ است

رییس جمهور عید سعید غدیر خم را به مراجع عظام تقلید تبریک گفت

نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید: عزاداران را از پرگزاری مجالس حضوری پرهیز دهید

قالیباف: گام های وحدت بخش خویش را زیر لوای اتحاد و عمل به معارف اسلام محقق سازیم

امام جمعه اردکان: برخی کانال های خبری در پی عقده گشایی هستند

نماهنگ عید غدیر

پزشکیان به کرونا مبتلا شد

رمزگشایی از نشانِ نظامی که رهبر انقلاب به ارتش اعطا کردند +تصاویر

مادربزرگ سرشناس ماه چهره خلیلی +عکس

محمد، حسین و علی دارای بیشترین فراوانی انتخاب نام در استان بوشهر

سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالا در سطح گسترده وجود ندارد

پاناسه؛ جشنواره ای برای کاربردسازی 800 هزار پایان نامه دانشجویی

شمخانی: نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

غدیرِ علامه امینی؛ منادی وحدت میان امت اسلام

سخنان معنادار رهبر انقلاب درباره آمریکا

شهدای مدافع حرم الگوی واقعی حق طلبی هستند

انتشار کتاب «تأملی در نهضت عاشورا» با ویرایش و افزوده های جدید

چرا کسی نگران زنان نیست؟!

چرا کسی نگران زنان نیست؟!