مطالب مرتبط:
برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور اعلام شد + جزییات
برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه
برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه
برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره فرصت مجدد ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در رشته های پذیرش براساس سوابق تحصیلی «معدل کل دیپلم» دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال 1399
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 14:452020-07-14دانش

برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات


برنامه آموزشی فصل تابستان 1399 و نیم سال اول تحصیلی 1400-1399 به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ابلاغ شد.

- در برنامه آموزشی وزارت علوم با تأکید بر بهره گیری بهینه از فصل تابستان برای جبران کاستی های پیشین و تقویت زیرساخت های آموزش الکترونیکی، برنامه آموزشی نیمسال تحصیلی آینده در محورهایی مانند زمان آغاز سال تحصیلی ، مقررات آموزشی و نحوه آموزش تدوین و ارائه شده است و جزییات آن به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شده است.

بر این اساس با شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید -19 در جهان، به علت سرعت بالای انتقال آن با گذشت زمانی کوتاه، بسیاری از کشورها سیاست تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی و مؤسسات آموزشی را پیش گرفتند و در ایران نیز از ابتدای اسفندماه 98 و همزمان با آغاز نیمسال دوم تحصیلی 98-99، تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، آموزش حضوری خود را متوقف کردند.

از این رو، با انتخاب راهبرد تبدیل کردن تهدید کرونایی به فرصت روی آوری به روش های نوین آموزشی، توسعه و اجرای برنامه آموزش های غیرحضوری، در دستور کار معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.

خوشبختانه با پشتوانه دو دهه آموزش الکترونیکی در کشور و حضور محققان ارزشمند در عرصه فناوری اطلاعات و آموزش های الکترونیکی و همچنین تلاش جمعی و همکاری ارزشمند جامعه دانشگاهی، در این مسیر پیشرفت های شایسته ای حاصل شد تا با توقف آموزش حضوری در دانشگاه ها، آسیب های احتمالی در روند ارائه خدمات آموزشی به حداقل برسد.

اکنون شایسته است تا ضمن بهره گیری از بازه تابستان در جبران کاستی های احتمالی و به فرجام رساندن دروس عملی و کارگاهی، آمادگی لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید بر پایه این راهنمای عمل صورت پذیرد.

بهره گیری بهینه از فصل تابستانبا توجه به اینکه به هر روی نمی توان آموزش های الکترونیکی را در همه موضوعات و دروس جایگزین کامل و بی کم وکاست آموزش های حضوری دانست و ممکن است برخی دروس و رشته های تحصیلی در این نیم سال تحصیلی با آسیب یا وقفه مواجه شده باشند، شایسته است تا در برنامه ریزی برای سال تحصیلی آتی، محور تمرکز دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بر این امر قرار گیرد و بتوانند قدرت تطبیق خود را با شرایط جدید افزایش دهند و به ویژه عقب ماندگی برای آن دسته از دانشجویانی که در شرایط فعلی به هر علتی نتوانسته اند تحت پوشش آموزش های الکترونیکی قرار گیرند، جبران شود.

در همین زمینه دستورالعملی برای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شد که در آن بر موارد زیر تأکید شده است: "ارزیابی تغییرات در سرفصل ها و محتوای دروستعیین دروس آسیب دیده و تعیین روش جبران آن با تأکید بر کلاس های جبرانی و ترمیمیدر نظر گرفتن زمان اضافی از سوی اعضای هیئت علمی برای رفع اشکال دانشجویان و بهبود یادگیریبرنامه ریزی و اقدام در تبدیل منابع مکتوب و کتاب های درسی به نسخه های الکترونیکی"در همین راستا برنامه ریزی لازم برای انتقال دروس کارگاهی و عملی به بازه تابستان و امکان سیّال بودن برنامه درسی در این زمینه پیش از این به اطلاع دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی رسیده بود.

بر این اساس افزون بر واگذاری اختیار به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای برگزاری کلاس های عملی به صورت حضوری در موعد پیش از امتحانات، مراکز آموزشی امکان یافتند در بازه تابستان نیز دروس عملی را با توزیع و کاهش جمعیت در هر گروه کلاسی ارائه کرده و در صورت لزوم این دروس تا نیم سال تحصیلی آتی نیز تداوم یابند.

اکنون نیز با تأکید مجدد بر لزوم استفاده از این فرصت برای جبران کاستی های احتمالی، شایسته است رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فرصت تابستان را در دو بخش غنیمت بشمرند و از یک سو دوره ها یا کلاس های مکمل، ترمیمی و جبران کننده برای نیمسال تحصیلی پیشین را طراحی و اجرا کنند و از سوی دیگر در تقویت زیرساخت های دانشگاه و تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری بکوشند تا با تکمیل کاستی های احتمالی نیم سال گذشته و آمادگی کامل وارد سال تحصیلی آینده شوند.

برنامه آموزشی نیمسال اوّل تحصیلی 1400-1399با توجه به احتمال و پیش بینی تداوم بحران کنونی و امکان متوقف ماندن آموزش های حضوری در دانشگاه ها و با عنایت به شاخصه هایی همچون:احتمال تداوم بیماری کووید -19 در سال تحصیلی آتی،فراهم شدن حد مناسبی از زیرساخت های آموزش الکترونیکی و ضرورت حفظ و تقویت آن،تجربه مطلوب و پوشش گسترده آموزش های الکترونیکی در دانشگاه هاعدم امکان بهره برداری از ظرفیت اسمی خوابگاه ها و غذاخوری هاتأکید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ادامه و تقویت آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سال تحصیلی آینده است.

با این حال و با توجه به ورود دانشجویان جدید (پس از برگزاری کنکور سراسری) به دانشگاه ها موارد زیر اعلام می شود:زمان آغاز سال تحصیلیبا توجه به پیش بینی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملّی مبارزه با کرونا درباره احتمال شیوع فزاینده کرونا در پاییز و زمستان، نیم سال تحصیلی نخست سال 1400-1399 از 15 شهریور با پذیرش دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی آغاز می شود.

سال تحصیلی برای دانشجویان نو ورود با توجه به مصوّبات ستاد ملّی مبارزه با کرونا مبنی بر تعویق آزمون های ورودی دانشگاه ها در همه مقاطع تحصیلی و در نتیجه اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان در مهرماه، از ابتدای آبان ماه آغاز می شود.

مقررات آموزشی دانشگاه ها در ترم آیندهتسهیلات پدیدآمده در مقرّرات آموزشی برای نیم سال تحصیلی آینده تداوم می یابد و نهادینه کردن پاره ای از مقرّرات تسهیل شده در تقویت آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در ستاد وزارت عتف دنبال خواهد شد.

دانشجویان می توانند به منظور حفظ سلامت و کاستن از آسیب های سفر بین شهری و اقامت در محیط های خوابگاهی، در صورت هماهنگی بین دانشگاه های مبداء و مقصد، نیمسال تحصیلی آینده را برای دروس کارگاهی و آزمایشگاهی و دروسی که آموزش حضوری در آنها الزامی است، در دانشگاه های محل زندگی خود به صورت مهمان بگذرانند.

انتظار می رود دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی با توجه به شرایط، تسهیلات لازم برای مهمانی این دانشجویان را فراهم کنند.

به منظور افزایش دقت و صحت ارزیابی دانش اندوزی و عملکرد دانشجویان، همچون گذشته به انجام ارزیابی های مستمر در طول نیم سال تحصیلی و اکتفا نکردن به آزمون پایانی توصیه می شود.

وضعیت آموزش دانشجویان از مهرحفظ سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اولویت اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همه برنامه ها و تصمیم گیری هاست و از این رو، تنها در صورت تصویب ستاد ملّی مبارزه با کرونا و امکان حضور فیزیکی ایمن دانشجویان، آموزش حضوری در نیمسال تحصیلی آتی برگزار خواهد شد.

با توجه به پیش بینی تداوم شیوع بیماری کووید 19 در کشور و ناممکن بودن حضور تمام دانشجویان همه مقاطع تحصیلی به صورت فیزیکی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، اولویت حضور و برگزاری کلاس های حضوری با دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهد بود.

همچنین با ارائه دروس به صورت ترکیبی (حضوری- الکترونیکی) می توان از طول ترم برای آموزش تمام دانشجویان بهره برد.

شیوه آموزش برای دانشجویان نو ورود در صورت تأیید و مجوز ستاد ملّی مبارزه با کرونا حتی الامکان به صورت حضوری خواهد بود.

زیرا آغاز تحصیلات دانشگاهی با حضور فیزیکی در بالا بردن روحیه دانشجویان نو ورود، آشنایی هرچه بیشتر آنان با محیط دانشگاه و تقویت انگیزه و اشتیاق در آموزش های دانشگاهی مؤثر خواهد بود.

در صورتی که به هر علت حضور فیزیکی دانشجویان نو ورود در نیم سال نخست تحصیلی ممکن نباشد، برای این گروه نیز آموزش های الکترونیکی و با حداقل واحد درسی ممکن ارائه خواهد شد.

در صورتی که ستاد ملّی مبارزه با کرونا حضور دانشجویان در دانشگاه ها و آموزش حضوری را به منظور حفظ سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان مجاز نداند، آموزش در همه مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی خواهد بود.

با توجه به توسعه زیرساخت ها، تجربیات کسب شده و آمادگی استادان و دانشجویان، امکان ارائه تمام دروس نظری در همه مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی در نیم سال نخست 1400-1399 وجود خواهد داشت.

در این زمینه، عمل به مسئولیت اجتماعی و ایفای نقش مؤثر از سوی نظام آموزش عالی ایجاب می کند که دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی توانمند در هر منطقه نسبت به کمک به آن دسته از مراکز آموزشی که از توان و امکانات کمتری در مواجهه با چالش های کنونی برخوردارند، برنامه ریزی کرده و در محورهایی همچون ارائه مشاوره های تخصصی و تبادل تجربیات در آموزش های الکترونیکی، به اشتراک گذاردن زیرساخت های سخت افزاری، نرم افزاری و فضاهای کارگاهی و آزمایشگاهی، در اختیار قرار دادن محتواهای درسی مناسب سازی شده با آموزش الکترونیکی، برگزاری آزمون ها و جلسات دفاع از پایان نامه ها و رساله ها، تسهیل در تعامل و تبادل اعضای هیئت علمی و نیز تسهیل امکان مهمانی و انتقال دانشجویان متقاضی در دانشگاه نزدیک به محل سکونت آنها همکاری کنند.

استفاده از کارگاه ها و آزمایشگاه ها با رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تنظیم مناسب زمان حضور برای پرهیز از تجمع هم زمان دانشجویان و ضدعفونی کامل قسمت های مورد استفاده و تجهیزات قبل و بعد از استفاده دانشجویان میسّر خواهد بود.

همچنین فرایند دفاع از پایان نامه ها و رساله ها به منظور عدم ایجاد وقفه در دانش آموختگی، با استفاده از هریک از روش های الکترونیکی ، حضوری یا نیمه حضوری با مراعات همه شروط و ضوابط برگزاری جلسه دفاع، تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، به انجام رسد.

در صورتی که برخی از دانشجویان به عللی همچون عدم دسترسی به اینترنت، نتوانند از خدمات آموزش الکترونیکی بهره مند شوند، لازم است تا به منظور رعایت عدالت آموزشی، ترتیبی اتخاذ شود تا بسته های آموزشی برای این گروه تهیه شود و به نحو مقتضی در اختیارشان قرار گیرد.

وضعیت بازگشایی خوابگاه هادانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می توانند خوابگاه های دانشجویی را با 50 درصد ظرفیت اسمی خود و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در اختیار دانشجویان قرار دهند و اولویت استفاده با دانشجویانی است که در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند به حضور فیزیکی در دانشگاه برای پیشبرد پایان نامه یا رساله خود هستند، دانشجویانی که در سال پایانی تحصیل قرار دارند، شرکت کنندگان در دوره های حضوری کوتاه مدت و موارد مشابه.

همچنین رعایت همه ضوابط بهداشتی در خوابگاه ها از جمله ضدعفونی کردن هر روزه محیط و سطوح مورد استفاده، ممنوعیت استفاده از وسایل مشترک در آشپزخانه خوابگاه، پرهیز از تجمع غیرضروری و استفاده تنها یک نفر از تخت های دوطبقه الزامی است.

خدمات تغذیهرعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در پخت غذا و ارائه آن در سلف سرویس ها از جمله ارائه غذا در ظروف یک بار مصرف و دربسته و ترجیحاً به صورت بیرون بر، تهویه مناسب محیط آشپزخانه و رستوران، افزایش زمان توزیع غذا به منظور پرهیز از تجمع و رعایت فاصله فیزیکی در صورت سرو غذا در سلف سرویس الزامی است.

بر این اساس در طول نیمسال تحصیلی آینده و با توجه به تجربیات موفق در نیمسال تحصیلی جاری، تمامی جلسات دانشگاه، در صورت عدم تعارض با مصوبات ستاد ملّی مبارزه با کرونا و با تشخیص مدیریت دانشگاه به شیوه حضوری برگزار خواهد شد و در غیر این صورت به شیوه نیمه حضوری یا غیرحضوری به انجام خواهد رسید.

حضور اعضای هیئت علمی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در دانشگاه مطابق مقررات الزامی است.

ایسنا/
کلید واژه ها: آموزش - دانشگاه ها - برنامه آموزشی - آموزشی - آموزش عالی - دانشگاه - برنامه - سال تحصیلی - کشور - شیوع ویروس کرونا - مراکز آموزش عالی - تابستان - آغاز سال تحصیلی - عالی - زمان - مقاطع تحصیلی - ویروس کرونا - آینده - کرونا - وزارت علوم - سال آینده - بهره گیری - در ایران - زیرساخت - مبارزه - تعطیلی - انتقال - کشورها - مقررات - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
اعلام آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه آزاد

دانشگاه فردوسی مشهد اصلاحیه تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 را منتشر کرد

عبدالله قوچانی درگذشت

میزبانی دانشگاه پیام نور قزوین از داوطلبان کنکور ارشد

رقابت یک هزار و 100 داوطلب کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی دزفول

میزبانی دانشگاه پیام نور قزوین از داوطلبان کنکور ارشد

سایه یک خفاش غول پیکر در تصویر هابل

رقابت یک هزار و 46 داوطلب کارشناسی ارشد 99 در دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر

مسابقه بزرگ کتابخوانی غدیر برگزار می شود

آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

تور مجازی فرهنگی حسینیه اعظم زنجان برگزار می شود

اطعام 14 هزار نیازمند در قالب طرح ضیافت علوی

250 بسته اقلام خوراکی بین خانواده های کم برخوردار زنجان توزیع شد / حمایت باغداران سلطانیه از جهادگران

نابغه 13 ساله ای که داوطلب آزمون کارشناسی ارشد است/ سید مهدی مدنی: «سن» برای من یک عدد است

رقابت یک هزار و 500 داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی بهبهان

اعضای مصنوعی حس لامسه پیدا می کنند / پوست الکترونیکی در مرحله آزمایش

رسالت خبرنگاران در عصر کنونی چیست؟/ خبرنگاران وجدان بیدار جامعه هستند

درخشان ترین ماده روی زمین ساخته شد

خبرنگاران نقش تعیین کننده ای در آگاهی بخشی مردم و مسئولان دارند

شکایت سازمان سنجش از یک استاد دانشگاه

حضور هزاران سیاره سیاه چاله ای در اطراف سیاه چاله ها!

صالحی عمران: سال تحصیلی جدید دانشگاه فنی حرفه ای از 15 شهریورماه آغاز خواهد شد

دانشجویان فارغ التحصیل علوم و فنون دریایی خرمشهر از 15 شهریور به دانشگاه مراجعه کنند

رییس دانشگاه آزاد روز خبرنگار را به فعالان عرصه رسانه تبریک گفت

حضور هزاران سیاره سیاه چاله ای در اطراف سیاه چاله ها!

اکران تئاتری که نمایشنامه اش را دست های آهنی نوشتند

اعلام آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه آزاد

زرین آمیزی: پایان رقابت بیش از 28 هزار داوطلب کنکور ارشد 99 در دومین روز برگزاری / تاکنون گزارشی از تخلف ارائه نشده است

اعلام آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه آزاد

رقابت 3 هزار و 361 داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد

استفاده از ظرفیت های جهاددانشگاهی برای توسعه استان اردبیل

دومین روز آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته

1000 بسته لوازم التحریر در مناطق محروم قزوین توزیع می شود

سال تحصیلی جدید دانشگاه فنی حرفه ای از 15 شهریورماه آغاز خواهد شد

روزبهانی سرپرست اداره کل تشکل های سیاسی-اسلامی دانشگاه آزاد شد

جزییات برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد 99 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان

سرپرست اداره کل تشکل های سیاسی-اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

روزبهانی سرپرست اداره کل تشکل های سیاسی-اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی شد

شناسایی زباله های فضایی در روز با فناوری لیزری

رسانه می تواند نقش پررنگی در تولید علم ایفا کند/ انجمن های علمی به دور از حواشی و برنامه های زرد عام پسند گام بردارند

سازمان سنجش به حاشیه کنکور ارشد در فضای مجازی پاسخ داد

درمان کرونا با مورچه

جهادگران ایلامی بسته های غذایی و بهداشتی بین محرومان توزیع می کنند

رقابت یک هزار و 604 داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی ایلام

رقابت 6 هزار داوطلب قمی در آزمون کارشناسی ارشد

همایش ماده چگال به صورت آنلاین برگزار می شود

منشاء اصلی نیمی از کلسیم جهان کشف شد

بهزاد علیپور آزمون کارشناسی ارشد سال 99

هر انسانی طعم مرگ را می چشد/ چرا برای این مسئله حتمی و مهم برنامه ریزی نمی کنیم؟

شناسایی زباله های فضایی در روز با فناوری لیزری

رقابت بیش از 6 هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه های آزاد اسلامی کرمانشاه و دشتستان

رقابت 508 داوطلب کنکور کارشناسی ارشد 99 در دانشگاه آزاد اسلامی همدان

از برگزاری دومین کنکور کرونایی تا سازوکار جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد

وزارت نیرو از میان دانشجویان سمنانی سرباز امریه می پذیرد

هدف از احداث فضای سبز در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدشهر چیست؟

پیام وزیر علوم به مناسبت روز خبرنگار

فراخوان چهارمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان منتشر شد

آمادگی جهت اعزام گروه های جهادی برای کمک به مردم لبنان/ ملت ایران کمک های جوانان لبنانی در سیل خوزستان را از یاد نبرده است

نوبت دوم آزمون کارشناسی ارشد برگزار شد

شناسایی زباله های فضایی در روز با فناوری لیزری

پیام وزیر علوم به مناسبت روز خبرنگار

پیام وزیر علوم به مناسبت روز خبرنگار

دروس نظری و تئوری دانشجویان مهمان دانشگاه شهید مدنی به صورت مجازی برگزار می شود

رقابت بیش از 6 هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه

مسابقه اینترنتی کتاب خوانی غدیر ویژه دانشجویان برگزار می شود

دانشکده علوم قرآنی غدیر شیراز دانشجو می پذیرد

آزمون فلوشیپ پزشکی بازساختی در دندانپزشکی برای اولین بار برگزار می شود

آزمون فلوشیپ پزشکی بازساختی دردندانپزشکی، برای اولین بار برگزار می شود

برگزاری آزمون فلوشیپ پزشکی بازساختی دردندانپزشکی، برای اولین بار

عرضه نانو واکسن کرونا تا پایان سال میلادی / از چگونگی انفجار در بیروت تا تولید پلاستیک تجزیه پذیر

رضایتمندی 91 درصد از داوطلبان کنکور ارشد از رعایت اصول بهداشتی

آغاز رقابت بیش از 283 هزار داوطلب ارشد در دومین روز آزمون

آغاز رقابت بیش از 283 هزار داوطلب ارشد در دومین روز آزمون

زمان اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد

استاد دانشگاه آزاد اسلامی : رسانه حلقه اتصال مردم و مسوولان است

آغاز رقابت بیش از 283 هزار داوطلب ارشد در دومین روز آزمون

دومین روز برگزاری کنکور ارشد 99 آغاز شد / رقابت 283 هزار داوطلب برای 36 کدرشته امتحانی

سامانه مشاوره و پاسخگویی آنلاین برای مبتلایان به کرونا راه اندازی می شود

ادامه رقابت کنکور کارشناسی ارشد 99/ آزمون در 36 کدرشته برگزار شد

درباره پرویز شاپور

دفترچه سوالات آزمون کارشناسی ارشد منتشر شد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

اشتباهی به بزرگی جانشینی یک خلیفه به جای پیامبر(ص) / گمان کردند خلیفه هم امام می شود

اشتباهی به بزرگی جانشینی یک خلیفه به جای پیامبر(ص) / گمان کردند خلیفه هم امام می شود

روبات انسان نمای فوتبالیست ساخته می شود/ تجهیز دانشجویان به مهارت های خودآغازگری

تاکنون خللی در روند درمان بیماران کرونایی بیمارستان کهنوج پیش نیامده است

محمد روزبهانی سرپرست اداره کل تشکل های سیاسی-اسلامی دانشگاه آزاد شد

ترم تابستان دانشگاه آزاد ماهشهر به صورت مجازی برگزار می شود

دفترچه داوطلبان اولین روز آزمون ارشد منتشر شد

خبرنگاران تصویرگر زمان خویش و وجدان بیدار جهان هستند

ترم تابستان دانشگاه آزاد ماهشهر به صورت مجازی برگزاری می شود

برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات

برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات