مطالب مرتبط:
برجام؛ موزه عبرت / رشوه با کیف سکه! / خیز کرونا به سوی کودکان/ مرغ 15 تومانی گشتیم، نبود!
کودکان قربانیان جدید کرونا
کودکان هم در حمله دوم کرونا در امان نیستند/مراقب مسافرت های روزانه خود به تهران باشید
در حمله دوم کرونا کودکان هم در امان نیستند/مراقب مسافرت های روزانه خود به تهران باشید
شاهد ابتلا و مرگ و میر کودکان بر اثر کرونا هستیم
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 تیر 1399 ساعت 11:302020-07-12پزشكي

کودکان هم کرونا میگیرند؟


پیک مجدد شیوع بیماری کرونا علاوه بر هشدارهایی که به دنبال داشته است، یک موضوع را بیش از گذشته آشکار ساخت و آن، مبتلا شدن کودکان به این بیماری است.

- پیک مجدد شیوع بیماری کرونا علاوه بر هشدارهایی که به دنبال داشته است، یک موضوع را بیش از گذشته آشکار ساخت و آن، مبتلا شدن کودکان به این بیماری است.

در روزهای ابتدایی که کرونا آمده بود، عنوان می شد که کودکان از ابتلاء به این بیماری مصون هستند و نگرانی از بابت آنها وجود ندارد.

اما، در همان روزها نیز مواردی از ابتلای کودکان به کرونا ویروس گزارش می شد که چندان توجهی به آنها نمی شد.

حالا با عود مجدد این بیماری در روزهای گرم تابستان، شاهد افزایش موارد ابتلای کودکان به این بیماری هستیم.

علیرضا فاطمی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، با بیان اینکه کودکان نیز نسبت به ابتلای به این بیماری مصون نیستند، گفت: ویروس علاوه بر عوارض جسمی می تواند باعث مشکلات روانی از قبیل افسردگی در جامعه شود زیرا در خانه ماندن برای بسیاری از افراد به ویژه گروه هایی که پیش از این در عرصه های اجتماعی حضور فعال داشته اند بسیار سخت است اما باید سختی های محدودیت های اجتماعی را برای چند هفته تحمل کرده تا به حفظ سلامت خود و سایر افراد جامعه کمک کنیم.

کودکان هم می توانند مبتلا شوندمینو محرز عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی، در ارتباط با وضعیت ابتلاء به کرونا در بین کودکان، گفت: در ابتدای شیوع کرونا با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازهایی که از چین آمده بود، تصور می شد میزان ابتلا به کرونا در بین کودکان کم است، اما بعد مشخص شد که این تصور درست نیست و میزان ابتلاء به کودکان کم نیست و در مواردی کودکان با علائم شدید به بیماری کووید 19 مبتلا می شوند و حتی در مواردی فوت می کنند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، افزود: در مجموع ابتلا به بیماری کووید 19 در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است، اما کودکان نیز می توانند مثل بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند و علائم ریوی و سایر علائم این بیماری در کودکان نیز مشاهده می شود.

البته همزمان با کرونا شاهد ابتلای کودکان به بیماری کاوازاکی هم در برخی مناطق کشور هستیم که علائم ریوی شبیه کرونا دارد.

این در حالی است که این روزها، نگرانی والدین نسبت به ابتلای کودکان به کرونا، بیشتر شده است و همین ترس از بیماری، با مشکلاتی همراه شده است.

به طوری که برخی از والدین سعی می کنند کودک بیمار خود را در خانه نگه دارند و از رفتن نزد پزشک خودداری می کنند.

توصیه های پزشکی به والدینغزال شریعت پناهی رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، در خصوص افزایش موارد ابتلای کودکان به کرونا، گفت: نمی توان گفت که آمار موارد ابتلای کودکان افزایش یافته است، به دلیل اینکه در ابتدا در آمار جهانی تخمین آمار پایین تر از حد واقعی بود.

به همین دلیل فکر می کردیم که آمار کودکان مبتلا کم است و به تدریج آمار جهانی تغییر کرد و به سمت افزایش رفته است و این مربوط به این نیست که فقط آمار ایران" افزایش یافته باشد بلکه کل دنیا همینطور است.

وی در گفتگو با مهر افزود: افزایش تماس های کودکان با افراد دیگر در خانواده و جامعه باعث شد که آمار کودکان کرونایی نیز زیاد شود چرا که یک فرد کودک ممکن است در خانواده با پدر، مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود در ارتباط باشد و یکی از آنها کرونا داشته باشند.

بنابراین در تماس نزدیک با این افراد است و احتمال ابتلای او وجود دارد.

با توجه به اینکه آمار ابتلای بزرگسالان افزایش پیدا کرده به همین دلیل آمار کودکان کرونایی نیز زیاد شده است و این موضوع قابل پیش بینی بود و این گونه نیست که هم اکنون زیاد شده باشد.

شریعت پناهی در خصوص علائم ابتلا به کرونا در کودکان، گفت: این علائم تقریباً در بزرگسالان نیز یکی است و در کودکان نیز تب و مشکل تنفسی مهم ترین علامت آنها است و در کنار آن علائم گوارشی، تهوع و استفراغ و در برخی مواقع تظاهرات پوستی در کودکان دیده شده است و در برخی مواقع نیز علائم عصبی مانند تشنج دیده می شود و نسبتاً تنوع علائم با بزرگسالان مشابه یکدیگر هستند.

وی با اشاره به اینکه در فصل تابستان مشکل گوارشی، تهوع، اسهال و استفراغ در کودکان مشاهده می شود، افزود: یک کودک ممکن است با علائم تهوع و استفراغ به پزشک مراجعه کند اما در همان ابتدا بیماری کرونا در او تشخیص داده نمی شود چرا که شبیه مشکل گوارشی فصل تابستان است و اگر این علامت ها ادامه پیدا کند و در صورتی که حاد شود حتماً باید پزشک معالج علائم بیماری کرونا را در کودک بررسی و حتماً سوال کند که آیا فرد بزرگسال مبتلایی در خانواده وی وجود دارد یا خیر؟ و پس از آن می توان به درستی علت بیماری را تشخیص داد.

علائم کودکان کروناییرییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، گفت: هنگامی کودکی به پزشک مراجعه می کند که دارای علائم گوارشی است و با داشتن علائم تب، تهوع و یا استفراغ خفیف نیازی نیست که به پزشک مراجعه کند و با همان اقدامات اولیه و تماس والدینشان با 4030 که در خصوص کودکان نیز توصیه می کنند، می توانند نسبت به معالجه کودک خود اقدام کنند و در صورتی که نیاز به ارجاع به پزشک داشته باشد کارشناسان سامانه حتماً اعلام می کنند که به پزشک مراجعه کنند.

داروهایی که برای کاهش تب و یا رفع حالت تهوع وجود دارد می تواند برای درمان علائم خفیف مؤثر باشد اما اگر علائم شدت پیدا کرد در این صورت فرد باید به مراکز درمانی مراجعه کند.

وی در پاسخ به این سوال که سامانه 4030 در ابتدا فقط در خصوص سالمندان سوالاتی می پرسید و کودکان در این سامانه جایی نداشتند، ادامه داد: در غربالگری دو مرحله وجود دارد.

مرحله اول غربالگری غیرفعال بود به طوری که افرادی که خودشان در سامانه ثبت نام می کردند و علائمشان را ثبت می کردند سامانه غربالگری آنها را انجام می داد و به آنها اعلام می کرد که به بیماری مبتلا هستند یا خیر.

اما در مرحله دوم غربالگری فعال انجام شد به این معنی که از همه افراد تمامی علائم پرسیده می شد و در این مرحله در خصوص کودکان چون فکر می کردند که آمار کودکان خیلی بالا نیست غربالگری فعال انجام نشد و این مرحله از غربالگری در مواردی انجام می شود که حجم کیس بسیار بالا باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران"، افزود: در حال حاضر نیز که آمار کودکان افزایش پیدا کرده اما باز هم به رقمی نرسیده که توجیه کننده غربالگری فعال باشد.

وضعیت شدت بیماری در کودکانشریعت پناهی در خصوص اینکه آیا بیماری کرونا در کودکان خفیف تر است، گفت: آماری که ما داریم همین موضوع را نشان می دهد و آنچه به عنوان موارد قطعی ثبت شده کرونا در کودکان وجود دارد اکثراً موارد خفیفی بودند که بهبود پیدا کرده و از بیمارستان ترخیص شده اند و موارد فوتی و آنهایی که منجر به بستری در آی سی یو شدند بسیار کم بودند.

بنابراین، بر اساس آمارهای موجود نه تنها در ایران" بلکه در دنیا به نظر می رسد شدت بیماری در کودکان کمتر از بزرگسالان است.

وی ادامه داد: یکی از فرضیه هایی که در این خصوص مطرح شده این بود که انجام واکسیناسیون در کودکان یک ایمنی نسبی ایجاد کرده و یک محافظتی در مقابل این بیماری از کودکان ایجاد کرده است.

رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی در کودکان، ادامه داد: با توجه به اینکه نوزادان و کودکان کم سن نمی توانند ماسک بزنند بهتر است فرد بیماری که در خانه وجود دارد و والدین کودک آنها پروتکل ها را کاملا رعایت کنند.

رعایت فاصله گذاری، شست وشوی دست، زدن ماسک، در خانواده هایی که دارای نوزاد و کودک هستند بسیار ضرورت دارد و باید تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند تا کودک دچار کرونا نشود.

سن ابتلا به کرونا در کودکانوی در خصوص سن ابتلای کودکان به کرونا نیز افزود: از نوزاد تا 18 سال کودک محسوب می شود و تمامی این گروه سنی در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

نوزادی که از مادر مبتلا به کرونا متولد می شود شانس ابتلا به کرونا را دارد که این نوزادان نیز طبق دستورالعملی که به تمام مراکز ابلاغ شده تحت مراقبت قرار می گیرند و پی سی آر برای آنها انجام می شود و موارد مثبت، بستری و درمان می شوند.

شریعت پناهی در خصوص تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان، اظهار داشت: این بیماری نیز مانند تمام بیماری های ویروسی است.

اگر یک کودک رژیم غذایی متعادلی داشته باشد و تمام مکمل ها را دریافت کند و واکسیناسیون را به موقع انجام دهد کافی است و آنچه برای ما اهمیت دارد این است که خانواده ها تماس را کم کنند و از ترددهای غیرضرور پرهیز کرده و در خانواده ای که بچه کوچک هست، اطرافیان ملاحظه زیادی انجام دهند و شستشوی مکرر دست ها بسیار مهم است و در صورتی که در مکان های پرتردد حضور دارند ماسک بزنند و از خود مراقبت کنند تا کودک نیز از آنها بیماری نگیرد.

محدودیت تردد برای کودکانوی در خصوص اینکه آیا می توان محدودیت هایی برای حضور کودکان در اجتماع در نظر گرفت، ادامه داد: این موضوع نیز بار روانی برای کودکان ما دارد چرا که کودکی که چندین ماه در خانه بماند مشکلات بعد از آن نیز برای او به وجود می آید و اینکه کودکان بعد از بازگشت به منزل شست وشوی دست و صورت و تعویض لباس ها را انجام دهند و از جاهای شلوغ و فضای بسته پرهیز کنند و بیشتر در فضاهای باز حضور داشته باشند کافی است.

می توان بعد از بازگشت از پارک و زمین های بازی شست وشوی دست و تعویض لباس را انجام داد.

رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت در خصوص استفاده کودکان از فضای باز پارک گفت: می توان بعد از بازگشت از پارک و زمین های بازی شست وشوی دست و تعویض لباس را انجام داد.

وی افزود: خبر خوب اینکه بر اساس آخرین دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی انتقال از طریق سطوح بسیار کم گزارش شده است و آنچه در ابتدا تصور می شد عنوان شده که به این شکل نیست و نه اینکه کاملاً امن باشد اما به شدت مطرح شدن اولیه نیست و تاکید زیاد سازمان بهداشت جهانی در قطرات تنفسی است که می تواند کرونا را منتقل کند.

آمار کودکان کروناییشریعت پناهی در خصوص ارائه آمار کودکان کرونایی، گفت: آمار دقیق که سازمان ها در حال جمع آوری آن هستند اما آنچه وجود دارد مواردی است که از سطح کشور گزارش شده و مواردی از کاوازاکی نیز در ایران" گزارش شده اما آمار دقیقی را در حال حاضر نمی توانم عنوان کنم.

وی در پاسخ به این سوال که مطرح شده ظرفیت بخش کودکان در بیمارستان ها به دلیل شیوع کرونا کاملاً اشغال شده است، تاکید کرد: به هیچ وجه این گونه نیست و در زمینه کرونا در میان کودکان نسبت به بزرگسالان وضعیت بهتری داریم.

عمده معضلی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم این است که برخی از خانواده ها از ترس کرونا، کودکان بیمار خود را که به دلایلی دیگر بیمار هستند به بیمارستان نمی آورند و نزد پزشک نمی برند و این موضوع برای آن کودکان بسیار نگران کننده و بد است.

خانواده ها باید تعادلی در این خصوص ایجاد کنند و اگر فرزندشان بیمار است با رعایت موارد بهداشتی فرزند خود را به مراکز درمانی و پزشک ببرند تا خدایی ناکرده کودک از ترس کرونا به بیماری زمینه ای دیگر مبتلا نشود.

کووید 19 در کودکان چگونه استدر همین حال ناصر کلانتری مدیر تغذیه جامعه دانشکده تغذیه دانشگاه شهید" بهشتی، گفت: کووید 19 اغلب در کودکان به شکل سرماخوردگی ساده خود را نشان می دهد و خانواده ها متوجه ابتلای کودک به کرونا نمی شوند.

البته این بی توجهی از یک نظر خوب است که استرس نمی گیرند و فکر می کنند فرزندشان سرما خورده است.

اما بهتر است کودکان در دوران سرماخوردگی نیز به مدت دو هفته قرنطینه شوند و با بزرگترها دیدار نداشته باشند.

وی افزود: در دوران کرونا از خوراندن نوشابه های شیرین به خصوص گازدارها، فست فودها، تنقلات، انواع کیک ها، کلوچه ها، شکلات های مختلف و همه موادی که عمدتاً قند ساده هستند، به فرزندان خودداری شود.

قند ساده عارضه بیماری را برای بچه بیشتر می کند.

کودکان در معرض ابتلا به عفونت هارکسانا منصور قناعی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید" بهشتی و متخصص عفونی اطفال، با عنوان این مطلب که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض در ابتلا به عفونت های مختلف از جمله عفونت های تنفسی هستند، گفت: بنابر این ممکن بود خیلی از موارد ابتلاء به کووید 19 در کودکان تشخیص داده نشود.

وی افزود: در اسفند 98 کودکان مبتلا علائم خیلی کمتری داشتند و یا بدون علائم بودند و همین مسئله باعث می شد تصور شود کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند.

آنچه مسلم است، در روزهایی که بیماری کرونا دوباره اوج گرفته است، ضرورت رعایت نکات بهداشتی و کمتر بیرون آمدن بچه ها از منزل، می تواند تا حدود زیادی کودکان را از ابتلا به کرونا مصون نگه دارد.

در عین حال، والدین نباید به خاطر ترس از کرونا، سلامت بچه ها را فراموش کنند و نسبت به سایر بیماری های کودکان بی توجه باشند که می تواند تبعات ناگوارتر از کرونا به دنبال داشته باشد.

  نوشته کودکان هم کرونا میگیرند؟ اولین بار در نی نی بان پدیدار شد.


کلید واژه ها: بیماری - کودکان - شیوع بیماری کرونا - کرونا - بیماری کرونا - شیوع بیماری - بیماری های عفونی - مشکلات روانی - کرونا ویروس - ویروس - موضوع - گذشته - شیوع - ساخت - ابتدایی - علیرضا - مشکلات - نگرانی - افزایش - گزارش - روانی - عوارض - متخصص - فاطمی - همان - شاهد - جسمی - بیان

آخرین اخبار سرویس:
ارائه غذای حلال در بیمارستان «مینه سوتا»ی آمریکا

5 ویروسی که خطرناک تر از کرونا هستند

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 70 نفر رسید

ثبت 112 مورد جدید ابتلا به کرونا در مصر

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 70 نفر رسید

توزیع 2 هزار بسته غذایی بین نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد

ترک نماز چه اثرات هولناکی دارد؟

طرز تهیه شیرینی ساق عروس

رهایی از بدخوابی با رعایت 7 نکته

6 دلیل رایجی که نشان می دهد چرا برخی افراد از زدن ماسک خودداری می کنند/ ترجمه اختصاصی

زدن چه ماسک هایی از نزدنشان بهتر است؟

برخورد با برگزار کنندگان جشن فارغ التحصیلی

حقایقی جالب درباره دمای بدن انسان

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

عکس/داوطلب آزمون ارشد به شهدای سلامت پیوست

جیب های خالی رزمندگان خط مقدم جنگ با کرونا

رقص کرونا در شهرک های خصوصی ساحلی مازندران

حریرچی: در صورت تولید واکسن کرونا، آن را تهیه می کنیم

حقایقی جالب درباره دمای بدن انسان

جیب های خالی رزمندگان خط مقدم جنگ با کرونا

طرز تهیه شیرینی ساق عروس

مطالعه جدید:کودکان به اندازره بزرگسالان کرونا را انتقال می دهند/مدارس باید تعطیل بمانند

انجام تست کرونا در منزل تحت پوشش بیمه نیست

نکاتی برای پیشگیری از آکنه پوستی ناشی از ماسک

نامه وزیر بهداشت خطاب به ملت ایران در آستانه محرم

افرادی که بیشتر در معرض از دست دادن حافظه هستند

مسیر درمانی کووید 19؛ از آزمایشات انسانی تا روش های جعلی

احضار 6وزیر به مجلس برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان

ماسکی که استفاده از آن مانع انتقال ویروس کرونا نمی شود

افزایش 250 تخت بیمارستانی ویژه بیماران مبتلا به کرونا در سنندج

معلولیت چیست و معلول کیست؟

5 نفر دیگر بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست دادند

بعد از خوردن سیر خام چه اتفاقی برای سلامتی تان می افتد؟

نکاتی برای پیشگیری از آکنه پوستی ناشی از ماسک

آزمایش یک داروی جدید برای درمان HIV

سازمان جهانی بهداشت: نگران انتشار کرونا از راه غذا و بسته بندی نباشید

غلبه بر درد و ضعف عضلانی ناشی از کرونا/ بهترین نوشیدنی برای صبح چیست؟

مسیر درمانی کووید 19؛ از آزمایشات انسانی تا روش های جعلی

نامه وزیر بهداشت به مردم در آستانه محرم | با رعایت شیوه نامه ها الگویی بی بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به پا کنیم

سازمان جهانی بهداشت: نگران انتشار کرونا از راه غذا و بسته بندی نباشید

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

پیام تسلیت رییس سازمان غذا و دارو درپی درگذشت مرحوم جاویدنیکو

افزایش شمار فوتی های کرونایی در هرمزگان

نشانه های HIV که هر زنی باید بداند

آخرین وضعیت بهبودیافتگان و بیماران مبتلا به کووید 19 در فارس

افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا در گیلان

افزایش کشته های کرونا در کیش: 12 نفر

لحظه عجیب ترکیدن پشه بر اثر خوردن خون

طرز تهیه انواع سالاد یونانی و خاصیت آن برای بدن

نامه وزیر بهداشت به روحانیون در آستانه ماه محرم

آب کردن چربی زیر شکم با چربی سوزی موثر

نامه وزیر بهداشت به روحانیون در آستانه ماه محرم

آیا مصرف شکلات تلخ در کاهش وزن تاثیرگذار است؟

آب کردن چربی زیر شکم با چربی سوزی موثر

ثبت بیشترین موارد ابتلا به کرونا در عراق طی 24 ساعت گذشته

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و مردم ایران

وقتی کرونا را دست کم می گیریم + فیلم

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

راه اندازی بیمارستان دوم ویژه بیماری های عفونی و گرمسیری در گناباد

میزان شیوع بیماری های عصبی در چپ دست ها بیشتر است

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

آمار ابتلا به کرونا در عراق رکورد زد

نتایج یک نظرسنجی: پزشکان روسی نسبت به واکسن جدید اسپوتنیک-5 محتاط هستند

چطور از سلولیت (گلوله های چربی زیرپوستی) خلاص شویم؟

راه اندازی بیمارستان دوم ویژه بیماری های عفونی و گرمسیری در گناباد

نامه وزیر بهداشت در آستانه محرم

جداسازی موفقیت آمیز خواهران دوقلو با جمجمه متصل به هم

توصیه های پرستار کرونایی به مردم

واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی است

گذری بر تصاویر برخی رخدادهای خبری

اینفوگرافیک/ افرادی که فشار خون بالا دارند، چه بخورند؟

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

ببینید | پویش نذر ماسک در اهر

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

اینفوگرافیک/ افرادی که فشار خون بالا دارند، چه بخورند؟

واکسیناسیون بیش از 4 هزار راس دام سنگین علیه تب برفکی در شهرستان قاینات

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

تجربه خطرناک ترین جراحی دنیا توسط خواهران به هم چسبیده

آیا انتقال ویروس کرونا از طریق غذا ممکن است !

پیشنهاد عضو ستاد مقابله با کرونا برای اعمال محدودیت ها

واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی است

علل ایجاد فیبروم رحمی چیست + راهکار درمانی طب سنتی

برای دفع کرونا به حیوانات مواد استریل کننده نزنید اما چرا؟

درد مفاصل زنگ خطری برای یک بیماری جدی

افزایش کشته های کرونا در کیش: 12 نفر

با ماسک

جریمه اصناف متخلف از اخطار تا تعطیلی 3 ماهه

نکاتی مهم درباره لباس فرد مبتلا به کرونا

سازمان جهانی بهداشت: مردم نگران مواد غذایی بسته بندی نباشند | کرونا از طریق غذا منتقل نمی شود

پست غم انگیز و هشدار دهنده درباره عواقب عدم رعایت پروتکل ها و ماسک نزدن

آمار ابتلا به کرونا در عراق رکورد زد

70درصد مردم چهارمحال و بختیاری از ماسک استفاده می کنند

جریمه اصناف متخلف از اخطار تا تعطیلی 3 ماهه/ برخورد با اداراتی که دورکاری نمی کنند

70درصد مردم چهارمحال و بختیاری از ماسک استفاده می کنند

اهدای تجهیزات آزمایشگاه کرونا به حوزه سلامت کاشمر

395فوتی کرونایی در بوشهر/ظرفیت بیمارستان خلیج فارس در حال تکمیل

مردم همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند

هر نخ سیگار معادل افزایش 30 درصدی ابتلا به هر بیماری

جریمه اصناف متخلف از اخطار تا تعطیلی سه ماهه

8 درمان خانگی سریع برای جوش های سرسیاه

کودکان هم کرونا میگیرند؟

کودکان هم کرونا میگیرند؟