مطالب مرتبط:
عرضه سنگ آهن و فـرآورده های فولادی در بورس کالا، منطقی ترین شیوه کشف قیمت است
فعال معدنی: عرضه فراورده های فولادی در بورس بهترین شیوه قیمت گذاری است
فعال معدنی: عرضه فراورده های فولادی در بورس بهترین شیوه قیمت گذاری است
بورس مسکن، عامل افزایش بیشتر قیمت در بازار
قیمت آهن آلات ساختمانی در بازار (21تیر) + جدول
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 تیر 1399 ساعت 11:202020-07-12اقتصادي

عرضه سنگ آهن و فـرآورده های فولادی در بورس کالا، منطقی ترین شیوه کشف قیمت است


مهندس ناصر تقی زاده مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اظهار داشت: با پیشرفت هایی که بورس کالا داشته، امروزه در جایگاهی قرار دارد که دولت و صنایع می توانند به آن اعتماد کنند.

- محصولات استراتژیک از جمله تولیدات زنجیره فولاد راهی جز کشف قیمت واقعی در بورس کالا را ندارند.

وی افزود: در مورد نظام قیمت گذاری معتقدیم با تشکیل بورس کالا و عرضه سنگ آهن و فـرآورده های آن در بورس، مسأله مهم کشف قیمت محصولات زنجیره فولاد تکمیل می گردد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا به نقل از چیلان آنلاین؛ وی با اشاره به اینکه در سال گذشته نیز قیمت های سنگ آهن کنسانتره و گندله همانند سالهای قبل همچنان تابعی از میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان بوده است، اظهار داشت: نوسانات قیمت های جهانی سنگ آهن و گندله تأثیر با اهمیتی در قیمت های فروش محصولات فوق نداشته است و فقط افزایش یا کاهش قیمت های شمش فولاد خوزستان، در قیمت های فروش محصولات فوق تأثیر داشته است.

وی اضافه کرد: در مورد نظام قیمت گذاری معتقدیم با تشکیل بورس کالا و عرضه سنگ آهن و فـرآورده های آن در بورس، مسأله مهم کشف قیمت محصولات زنجیره فولاد تکمیل می گردد به عبارت دیگر هدف و فلسفه اوّلیه تشکیل بورس کالا خروج از قیمت گذاری دستوری بوده است.

زیرا اقدامات غیر کارشناسانه در بخش معادن سنگ آهن و قیمت فولاد در گذشته موجب گردیده، به علت عدم کشف قیمت کلّی زنجیـره تولید فولاد در بورس کالا، بخشهای تولیدی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از غیر واقعی بودن قیمت ها آسیب پذیر باشند.

تقی زاده افزود: به نظر می رسد با پیشرفتهایی که بورس کالا داشته، امروزه در جایگاهی قرار دارد که دولت و صنایع می توانند به آن اعتماد کنند.

محصولات استراتژیک از جمله تولیدات زنجیره فولاد راهی جزء کشف قیمت واقعی در بورس کالا را ندارند و وصل کردن کل قیمت های زنجیره فولاد به یک محصول، منطقی نیست.

مدیر عامل چادرملو در ادامه این گفت و گو افزود: یکی از مهمترین و اساسی ترین پایه های اقتصاد هر کشوری منابع معدنی و ذخائر زیر زمینی کشور است، نقش معادن در رشد اقتصادی هر کشوری کاملاً مشهود و بهره برداری از معادن کشور عامل مهمی در رشد و توسعه اقتصادی است زیرا معادن تأمین کننده مواد اوّلیه مورد نیاز بسیاری از صنایع بوده و در امر خودکفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد، افزایش تولید ناخالص ملّی و درآمد سرانه کشور نقش بسزایی داشته و با توجه به استقرار معادن عمدتاً در نقاط دور افتاده و کمتر توسعه یافته کشورها، نقش عمده ای هم در توسعه و آبادانی مناطق مزبور، اشتغال زایی جلوگیری از مهاجرت و شهرنشینی خواهد داشت.

به عنوان نمونه طبق آمار منتشره از طرف سازمان بین المللی کار، اشتغال هر نفر در معادن سنگ آهن موجب ایجاد 17 شغل در صنایع مرتبط می گردد.

مدیر عامل چادرملو گفت: کشور ایران به دلیل وجود منابع و ذخائرطبیعی (نفت، گاز، مواد معدنی) در ردیف کشورهای غنی منابع طبیعی قرار دارد.

به نحوی که در رده بندی کشورهای جهان از نظر مواد معدنی جزء 15 کشور اوّل قرار گرفته است.

براساس گزارشات و اطلاعات موجود، ایران دارای 18 نوع از انواع مواد معدنی مختلف و 57 میلیارد تن ذخائر احتمالی و 37 میلیارد تن ذخائر قطعی می باشد.

این ذخائر حدود 7 درصد ذخائر کلی جهان را تشکیل می دهد.

ارزش ذخائر معدنی ایران طبق برآوردهای اوّلیه 800 میلیارد دلار است که با برنامه ای اکتشافی جدید تا 1,400 میلیارد دلار پیش بینی گردیده است.

لیکن علیرغم وجود منابع غنی مواد معدنی نقش معادن در اقتصاد کشور ناچیز بوده و طبق آمارهای اعلام شده سهم معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی کشور حدود 7 درصد می باشد.

وی تصریح کرد: سنگ آهن مهمترین بخش معدنی ایران است که براساس گزارش مرکز آمار ایران حدود50 درصد ارزش افزوده بخش معدن مربوط به این بخش می باشد و از طرفی 19.

6 درصد اشتغال زایی بخش معدن ایران به معدنکاری سنگ آهن تعلق دارد.

در شرائط فعلی اقتصاد ایران و تحریم های گسترده اقتصادی، یکی از مهمترین مزیت های ایران برای عبور از این بحران، توجه بر منابع معدنی و پتانسیل های بالقوه در داخل کشور است.

به جرأت می توان گفت: با سرمایه گذاری در بخش معدن می توان ارزش افزوده ناشی از فروش و صادرات مواد معدنی را افزایش داد و از طرفی سرمایه گذاری در بخش فرآوری باعث رونق اکتشاف، استخراج و بهره برداری خواهد شد.

البتـه باید قبـول کرد که تاکنون با وجود ذخائر فراوان معدنی، سرمایه گذاری های انجام شده در فعالیت های اکتشافی، تجهیز معادن و بهره برداری از معادن کافی نبوده است.

این مدیر معدنی یادآور شد: هم اکنون 2 شرکت بزرگ سنگ آهنی (معدنی و صنعتی چادرملو و معدنی و صنعتی گل گهر) که حدود 54 درصد کنسانتره سنگ آهن کشور را تولید و صنایع فولاد کشور را از واردات بی نیاز نموده اند، در دهه1370 خصوصی و بدون اتکاء به دولت و بودجه های عمرانی طرحهای مهم توسعه و افزایش ظرفیت خود را اجراء و سالیانه حدود 25.

7 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن (معادل 54.

3 درصد کل تولید کشور) و 15.

8 میلیون تن گندله (حدود 38 درصد کلّ تولید کشور) مورد نیاز صنایع فولاد کشور را تأمین می نمایند.

در سالهای اخیر با مشکلات و تنگناهایی که از طرف دولت ایجاد گردید، مانند پرداخت حق انتفاع، تعیین قیمت محصولات وضع حقوق دولتی و عوارض گمرکی صادرات مواجه بوده و این امر موجب گردیده بخش خصوصی واقعی و توانمند در حوزه فعالیت های معدنی رغبتی نداشته باشد.

تقی زاده افزود: براساس آخرین پایش های انجام شده در مورد اهداف برنامه های تولید فولاد در سال 1404، برای تحقق برنامه 55 میلیون تن فولاد خام، نیاز به 80 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن می باشد که به منظور تولید این مقدار محصول می بایست 162 میلیون تن سنگ آهن از معادن استخراج گردد.

ظرفیت ایجاد شده تا پایان سال 1398 حدود 93-90 میلیون تن و پیش بینی تا سال 1404 حداکثر تا 130 میلیون تن و مقدار 32 میلیون تن کسری وجود دارد.

بنابر این چنانچه عملیات اکتشافی جدید و افزایش ذخائر انجام نگیرد با توجه به ذخائر موجود اکتشاف شده کشور، تأمین سنگ آهن مورد نیاز صنایع فولاد کشور در بلند مدّت مقدور نخواهد بود.

وی در عین حال افزود: در جهت حمایت از بخش خصوصی و تشویق در اجرای برنامه های اکتشافی، کنسرسیومی مرکب از 12 شرکت بزرگ معدنی و صنایع معدنی شامل، شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو، گل گهر، گهر زمین، صبانور، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد غدیر ایرانیان، فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان، معادن و فلزات، پامیدکو و گروه سرمایه گذاری امید تشکیل و برای اوّلین بار اجرای چنین طرح عظیمی را به عهده گرفتند و در مرحله اوّل حدود 60 هزار کیلومتر مربع پهنه در اختیار کنسرسیوم فوق قرار گرفته و مطالعات آن شروع شده است.

وی گفت: در برنامه های آتی توسعه صنایع فولاد، احداث کارخانه های فولادسازی جدید در سواحل جنوبی کشور با هدف صادرات در دستور کار شرکت های بزرگ معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل گهر و فولاد مبارکه قرار گرفته است.

تولید 10 میلیون تن فولاد با تأمین سنگ آهن مورد نیاز از محل واردات از کشور استرالیا هدف گذاری شده است این طرح در مراحل مقدماتی بوده و جهت واردات سنگ آهن، احداث تأسیسات زیربنایی و توسعه بنادر جزو برنامه ها می باشد.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به منابع و ذخائر معدنی موجود، اجرای برنامه های اکتشافی تا حصول به ماده معدنی، می بایست در اوّلویت برنامه های توسعه معادن قرار گیرد.


کلید واژه ها: بورس کالا - قیمت - سنگ آهن - زنجیره فولاد - محصولات - فولاد - بورس - محصولات استراتژیک - کالا - فولاد خوزستان - زنجیره - نوسانات قیمت - قیمت گذاری - استراتژیک - شمش فولاد - مدیر عامل - فروش - کنسانتره - عرضه - خبرگزاری - میانگین - تولیدات - خوزستان - چادرملو - پیشرفت - اعتماد - افزایش - فولادی - جهانی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
چگونه تشخیص دهیم سیستم ترمز خودرو نیاز به تعمیر دارد؟

مشکلاتی که سرِ صنعت سنگ لرستان را شکست/ تعطیلی واحدهای سنگ بری

غار کتله خور؛ شگفتی در دل کوه

ادامه ریزشهای لیر

عکس کرونا هرچه دلخراش تر، بهتر!

ادامه ریزشهای لیر

سیستم هشدار زلزله تلفن همراه چگونه کار می کند؟

ادامه ریزشهای لیر

مدیران نمی خواهند از کارشناسان حقوقی استفاده جدی کنند

کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

کشت 1100 هکتار زراعت چوب در لرستان

موانع حضور فعال زنان در ورزش ایران!

مدیران نمی خواهند از کارشناسان حقوقی استفاده جدی کنند

63 درصد متقاضیان، وام رونق تولید دریافت کردند

خدمات شهری و جمع آوری پسماند مکانیزه می شود

معرفی اولین گوشی با فناوری کوآنتوم توسط سامسونگ

برجام؛ عامل سخت شدن بازپس گیری بدهی ها

5 ویروسی که خطرناک تر از کرونا هستند

63 درصد متقاضیان، وام رونق تولید دریافت کردند

کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران / بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند

هفتمین جشنواره پسته ایران در مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان برگزار شد

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

63 درصد متقاضیان، وام رونق تولید دریافت کردند

کاهش قیمت طلای جهانی | چرا نرخ ارز و سکه در ایران پایین نمی آید؟

برنامه های مختلف متروی تهران برای افزایش سرانه مطالعه مردم

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

مسیر بورس های جهانی از هم جدا شد

اقتصاد هلند زمینگیر شد

هر کیلو مرغ چقدر قیمت خورد؟

اقتصاد هلند زمینگیر شد

اقتصاد هلند زمینگیر شد

کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران / بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند

برلیانس بخریم یا رنو ساندرو اتوماتیک ؟ + مشخصات فنی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در مرتضی گرد

وزارت صمت در سال جهش تولید بدون وزیر ماند

چرا قیمت ماسک در داروخانه ها، متفاوت است؟

کاهش قیمت طلای جهانی | چرا نرخ ارز و سکه در ایران پایین نمی آید؟

چرا قیمت ماسک در داروخانه ها، متفاوت است؟

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

55 میلیارد ریال ودیعه مسکن دولت به مددجویان بهزیستی مرکزی تخصیص یافت

بیکاری در کره جنوبی برای پنجمین ماه متوالی افزایش یافت

برخورد جدی بازرسان اصناف با بازاریان متخلف روستاها و ییلاقات استان یزد

دولت از مشورت نهادهای تخصصی اقتصادی استفاده کند

توزیع 10 هزار بسته کمک معیشتی

قیمت خودروی تیبا در بازار +جدول

ایستگاه بعدی قیمت طلا

پیام خداحافظی مدرس خیابانی چه بود؟

کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

پرورش ماهیان خاویاری در 22 استان با صادراتی بسیار محدود

فروش اوراق قرضه ملی

آغاز مهاجرت معکوس به مناطق مرزی

از انکار دولت تا اقبال به دولت

تثبیت اعتماد لرزان

منشأ افت 5 درصدی شاخص بورس

پته های نفتی در انتظار آیین نامه اجرایی

انجام تست کرونا در منزل تحت پوشش بیمه نیست

چله کشی فرش اصفهان در تار و پود تعرفه و تحریم

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

رشد پروازهای عبوری از آسمان ایران

قاچاقچی کالا در زاهدان نقره داغ شد

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

مالیات خریداران سکه در سال 98 تعیین شد

قیمت طلا، سکه و ارز  امروز 99/05/24 + جدول

گران ترین لپ تاپ های بازار +جدول

زنان روستایی هم می توانند بیمه شوند

رییس کانون صرافان: صرافی ها حق خرید و فروش ارز دیجیتال را ندارند

مصالح ساختمانی گرفتار گرداب تورم/ تلنگر دارا دوم به بازار سرمایه/ مالیات از خانه های خالی به جایی نرسید

معافیت سرمایه گذاران در پرداخت عوارض گمرکی

اعطای 73 میلیارد ریال تسهیلات به کارگاه های بزرگ صنایع دستی

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

صدای سهامدار 1399/05/25

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

پیش بینی اهالی توییتر از روند این هفته بازار

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

مخالفان و موافقان حذف دامنه نوسان

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

با ارزش ترین شرکت های خودروسازی جهان کدامند؟ +عکس

10 شرکتی که در دوران رکود اقتصادی به موفقیت رسیدند

هفتمین جشنواره پسته ایران در مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان برگزار شد

تمام جایگاه های CNG منطقه و مشهد استاندارد است/کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

چرا سکه ارزان نمی شود؟

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

شاخص کل بورس (روند هفتگی) 1399/05/25

واکنش بورس به تعدیل انتظارات تورمی

8/ 1 میلیون جامانده سهام عدالت در انتظار تعیین تکلیف

اثر ریسک رفتار سیاست گذاران بر بورس

پارادوکس شرکت ها در وال استریت

بازار 1399/05/25

مجوز خرید اوراق قرضه دولتی از سوی بانک مرکزی شیلی صادر شد

خودروهای 200میلیونی بازار +جدول

حیله های قیمت گذاری در عصر جدید بازارها

قیمت روز گوشی موبایل در 25 مرداد

مشکلاتی که سرِ صنعت سنگ لرستان را شکست/ قفل بی تدبیری بر واحدهای سنگ بری

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد

نبود بانک در بخش الوار گرمسیری اندیمشک تا ساحل خواری در ایزدشهــر

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد/ امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

عرضه سنگ آهن و فـرآورده های فولادی در بورس کالا، منطقی ترین شیوه کشف قیمت است

عرضه سنگ آهن و فـرآورده های فولادی در بورس کالا، منطقی ترین شیوه کشف قیمت است