مطالب مرتبط:
حمله مشترک آمریکا، اروپا، ربع پهلوی و احمدی نژاد به همکاری مشترک ایران و چین
ببینید | واقعیت برنامه همکاری 25 ساله ایران و چین از زبان معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه
واقعیت برنامه همکاری 25 ساله ایران و چین چیست؟
مجلس یازدهم از اولین آزمون خود موفق بیرون آمد/آمریکا از همکاری ایران و چین صدمه می بیند
قاضی زاده هاشمی: برنامه همکاری ایران و چین به اخراج آمریکا از منطقه سرعت می دهد
-78 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 تیر 1399 ساعت 17:402020-07-10سياسي

نظر رهبر انقلاب درباره همکاری های ایران و چین


نقشه راه همکاری 25 ساله میان ایران و چین ظاهرا به بهانه تازه دشمنان ملت برای شروع دور تازه ای از ناامیدسازی مردم و ایجاد نارضایتی داخلی تبدیل شده است.

- "، در پی هیاهوها درباره قرارداد 25 ساله ایران با چین، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی کشور بیان داشت: در حال نهایی کردن یک سند راهبردی با چینی ها هستیم که هنوز نهایی نشده است و این سند برای این است که نشان دهیم رابطه ما با چین رابطه همه جانبه و استراتژیک است و همچنین به آن ها نشان دهیم که نگاه ما به روابط با چین مقطعی نیست و افق 25 ساله داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: علی رغم دروغ پردازی های اخیر در فضای مجازی، این سند بسیار افتخارآمیز است، این قرارداد از سوی ما تقریبا نهایی شده است؛ ولی باید به چین رود و پس از آن نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید آن را تایید کنند.

وی اظهار داشت: چین به عنوان یک قدرت در آسیا و جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت غرب آسیا و منطقه، دارای منافع مشترک هستند به همین دلیل این پیشنهاد از سوی ما بیان شد؛ نباید به افرادی که خواستار تنش ما با کشورهای خارجی هستند توجه کرد؛ این قرارداد با نظارت نمایندگان مردم در مجلس به مرحله نهایی خواهد رسید.

اما مسئله بسیار مهم درباره شناخت دقیق ماهیت این قرارداد توجه به پیشینه روابط ایران و چین است.

بررسی بیانات مقام معظم رهبری به عنوان منبع و راهبر سیاست های کلی نظام به خوبی نشان می دهد که جمهوری اسلامی چه مسیری را برای تأمین منافع مردم در پیش گرفته است.

سال چین به عنوان یک قدرت در آسیا و جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت غرب آسیا و منطقه، دارای منافع مشترک هستند" 68 بود که حضرت آیت الله خامنه ای در مقام ریاست جمهوری به چین سفر کرد.

آن زمان در بیانیه اعلام این سفر آمد: "بنا به دعوت رسمی جناب آقای یانگ شانگ کون رییس جمهوری خلق چین، جناب آقای سیدعلی خامنه ای رییس جمهوری اسلامی ایران از تاریخ 19 اردیبهشت ماه جاری مطابق با 9 ماه مه 1989 میلادی به مدت 6 روز از جمهوری خلق چین دیدار خواهند کرد".

بعد از این سفر و در دوران زعامت و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای روابط ایران و چین به عنوان دو قدرت بزرگ آسیا گام های مهمی را به خود دید.

در همان سال و بعد از رحلت حضرت امام خمینی(ره)، رهبر انقلاب در دیدار جمعی از مسلمانان کشور چین که به مناسبت چهلمین روز رحلت امام به تهران آمده بودند گفت: "از سلام آقای دنگ شیائوپینگ(رییس جمهور وقت چین) تشکّر میکنم و امیدواریم که ملّت چین بتوانند در خطّ صحیح، آن چنان که مایه ی سعادت آنها خواهد بود، ان شاءالله حرکت کنند؛ برادران مسلمان چینی هم ان شاءالله همواره موفّق باشند و همچنان که جامعه ی مسلمین را در چین هدایت کردند و پیش بردند، باز هم ان شاءالله ادامه بدهند".

در سال 1370 و در پی سفر آقای لی پنگ نخست وزیر وقت چین به ایران، رهبر انقلاب اسلامی مشترکات موجود میان دو کشور را در گسترش روابط فیمابین مؤثر دانستند و فرمودند: "جمهوری اسلامی ایران در محاسبات خود چین را به عنوان کشوری که با او جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه همکاری های چین در دوران تحریم را فراموش نخواهد کرد" در میدانهای گوناگون می تواند روابط خوبی داشته باشد در نظر می گیرد.

روابط دو کشور در چند سال اخیر رو به گسترش بوده و در آینده نیز باید در همین جهت عمل کنیم".

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بعد از آن و در سال 1381، در دیدار آقای جیانگ زمین رییس جمهوری خلق چین با اشاره به دو ویژگی مشترک استقلال خواهی و حفظ هویت ملی ایران و چین تصریح کردند: سیاست ثابت و اصولی جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با چین و استفاده از تمام ظرفیتها در روابط دو جانبه است .

ایشان با اشاره به روابط خوب ایران و چین خاطرنشان کردند: دو کشور بمنظور استفاده از تمام ظرفیتهای گسترش روابط، باید با جدیت برای رفع موانع و تحقق توافقهای انجام شده تلاش نمایند.

مقام معظم رهبری با اشاره به ظرفیتهای گسترده در آسیا برای همکاریهای منطقه ای ، همکاری ایران ، چین و هند و سایر کشورهای آسیایی را ایده مورد قبول و قابل تحسینی دانستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی مسائل جهانی و منطقه ای بویژه اوضاع خاورمیانه را مورد اشاره قرار دادند نکته حائز اهمیت و قابل تأمل در این مسئله تلاش بسیاری از کشورهای منطقه و جهان اسلام برای تحکیم روابط با چین بسیار قبل تر از ایران بوده است" و خاطرنشان کردند: آمریکا به پشتوانه قدرت سیاسی و نظامی خود در صدد تحمیل ، اراده و دیدگاههای خود در مسائل جهانی بر تمام کشورها است که این خطری بزرگ برای تمام کشورهای دنیا می باشد و ایستادگی در مقابل مواضع غلط آمریکا، یک دور اندیشی برای آینده بشریت است .

سال 1394 با سفر شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین و هیأت همراه، روابط ایران و چین وارد مرحله تازه ای از همکاری ها شد.

در این زمینه حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با رییس جمهور چین با اشاره به سابقه ی کهنِ ارتباطات تجاری و فرهنگی دو ملت ایران و چین، تأکید کردند: دولت و ملت ایران همواره به دنبال گسترش روابط با کشورهای مستقل و قابل اطمینان همچون چین بوده و هستند و بر همین اساس، توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای یک روابط استراتژیک 25 ساله، کاملاً درست و حکمت آمیز است.

رهبر انقلاب اسلامی، سخنان رییس جمهور چین مبنی بر لزوم احیای جاده ی ابریشم و گسترش همکاری های کشورهای واقع در این مسیر را ایده ای کاملاً منطقی و قابل قبول خواندند و گفتند: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه همکاری های چین در دوران تحریم را فراموش نخواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای، انرژی را یکی از مسائل مهم دنیا خواندند و خاطرنشان کردند: ایران عربستان سعودی، امارات و قطر از جمله کشورهای عربی و اسلامی هستند که برنامه ها و قراردادهای سنگین اقتصادی و تجاری با چین به امضاء رسانده اند" تنها کشور مستقل در منطقه است که در زمینه ی انرژی می تواند مورد اطمینان قرار گیرد زیرا برخلاف برخی کشورهای منطقه، سیاست انرژی ایران تحت تأثیر هیچ عامل غیرایرانی قرار نمی گیرد.

بیانات و دیدگاه های رهبر انقلاب از زمان سفر معظم له به چین در سال 68 و تا به امروز همواره تلاش برای بالابردن افق روابط با این کشور مستقل و بزرگ آسیایی و بین المللی را گوشزد کرده است.

واقعیت آن است که در آسیا، چین و ایران دو تمدن بزرگ و کهن بوده اند که از بیشترین اصالت و پیشینه در رقم زدن تحولات برخوردارند.

دقت در بیانات رهبر معظم انقلاب نشان می دهد که برآمدن قرارداد و توافق 25 ساله میان این و چین بدن مطالعه و تجربه نبوده است و عقبه غنی و بلندی از حکمت و عقلانیت و مصلحت برخوردار است و باید امید داشت تا تبدیل به جهشی در مسیر توسعه ورفاه و توانمندی برای کشورمان شود.

نکته حائز اهمیت و قابل تأمل در این مسئله تلاش بسیاری از کشورهای منطقه و جهان اسلام برای تحکیم روابط با چین بسیار قبل تر از ایران بوده است.

عربستان سعودی، امارات و قطر از جمله کشورهای عربی و اسلامی هستند که برنامه ها و قراردادهای سنگین اقتصادی و تجاری با چین به امضاء رسانده اند.

طبعا در هر قرارداد خارجی بنا به نص قانون اساسی و اصول حکمت، عزت و مصلحت در دیدگاه مقام معظم رهبری، تأمین منافع و استقلال ملت ایران در درجه نخست اهمیت قرار دارد.


کلید واژه ها: سخنگوی وزارت امور خارجه - ایران و چین - مجلس شورای اسلامی - ایران - وزارت امور خارجه - قرارداد - جمهوری اسلامی - اسلامی - همکاری - شورای اسلامی - رهبر انقلاب - سیاست خارجی - سند راهبردی - رابطه - امور خارجه - استراتژیک - نمایندگان - نشان - نارضایتی - مردم - نقشه راه - راهبردی - چینی ها - دستگاه - دشمنان - جمهوری - انقلاب - روابط - داخلی - مقطعی

آخرین اخبار سرویس:
شکایت های متعدد درحوزه فضای مجازی به کمیسیون اصل 90 واصل شده است/ برررسی می کنیم

پوستر معنی دار توییتر سردار سلیمانی خطاب به ترامپ

جواد مقدم فردا به پیشواز محرم می رود

افرادی که در گذشته ردصلاحیت شده اند برای انتخابات 1400 ثبت نام نکنند

اجرای برنامه های نشاط آور ویژه کودکان محلات کمتر برخوردار اصفهان

آخرین اخبار از وضعیت جاماندگان سهام عدالت / اعلام زمان اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان

شهید بروجردی و ماجرای توبه یکی از عناصر کومه له

ویروس کرونا قصد جان فرهنگ و سنت ها را کرده است

معیار برگزاری مراسم محرم، فرمایش مقام معظم رهبری است

تاکید وحیدی بر متمرکز عمل کردن دستگاه ها و مردم در امر کمک مومنانه در ماه محرم

کنکور سراسری تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد

مسئولان اوقاف زمینه برگزاری مسابقات کشوری را فراهم کنند

هیات های مذهبی خراسان شمالی، میزبان نذر ماسک

هشدار احمد توکلی به رییس جمهور: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟

لکه بینی بعد از رابطه، هر بار اینطور میشه

حرف های فتاح تکرار رفتار های احمدی نژاد است/ معدل معرفی اشخاص برای انتخابات 1400 پایین آمده است

آرمان: دولت هرگز به تولید ملی بها نداد

موافقت با درخواست اعاده دادرسی سعید مرتضوی

ندیمی: «نذر سلامتی» فرصت خوبی برای تبلیغ اسلام در جهان است

بسط طرح مواسات در ماه محرم/ لزوم انسجام اجتماعی

موافقت با درخواست اعاده دادرسی سعید مرتضوی | آغاز محاکمه از ساعتی دیگر

بخشش جوان محکوم به قصاص با تلاش سفیران صلح در دهشت

سازمان سنجش را متقاعد کردیم سلامت داوطلبان مهم تر از کنکور است

مقاومت فعال. رسالت ارتش در برابر زیاده خواهی دشمن

کنکور سراسری تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد

اصرار داوطلبان برای حضور در ماراتن سراسری/ علت عدم استقبال از رشته های بدون آزمون چیست؟

نصب سایبان های حرم امام رضا (ع)

بررسی طرح اعطای سهام عدالت به جاماندگان در مجلس در روزهای آینده

محاکمه 3 نوجوان داعشی در تهران

نمایندگان امضای خود در خصوص سوال از رییس جمهور را پس نگرفته اند/ شکایت از قالیباف به کمیسیون اصل 90 به دلیل استنکاف از قانون

انتقاد سازنده رسالت جامعه رسانه ای شهر تبریز است

تصاویر / آیین معارفه و تکریم مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان و نهاد نماز جمعه قم

فهرست پروازهای فرودگاه اصفهان

موافقت با درخواست اعاده دادرسی سعید مرتضوی | آغاز محاکمه از ساعتی دیگر

قانون تسهیل ازدواج قطعا توسط مجلس یازدهم اجرا می شود

ساخت یادمانی برای «شهدای راه آهن»/ مردم در طرح و ایده شریکند

از تتلو تا ترامپ در عمومی سازی حوزه خصوصی/زنان خانه دارِ سلبریتی

زباله های کرونایی باعث ابتلای سایر افراد خانواده می شود؟

تعیین تکلیف جاماندگان از سهام عدالت/ مردم سهام خود را نفروشند

اصلاح طلبان تماشاچی انتخابات 1400؟

نذر ماسک نیاز کنونی جامعه است

خبرنگاران قشم در تحقق مطالبات مردم نقش اثربخش داشتند

سومین یادواره شهدای ووشوی کشور در زاهدان

همین دیروز| عزاداری محرم در ایرانِ 400 سال پیش! / «چاک چاکو» های ایرانی از نگاه یک آلمانی!

هیئت رییسه کانون مداحان استان بوشهر انتخاب شدند

محرومیت زدایی از هلیلان سرعت می گیرد

تقدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان از هیئات مذهبی شهرستان

علیه برگزار کنندگان 11 مراسم عروسی و ترحیم در زنجان اعلام جرم شد

مجموعه 6 جلدی «قصه فرماندهان دیار 15 خرداد» رونمایی شد

اعلام شرایط برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در آذربایجان شرقی

صفحه اول روزنامه های سه شنبه

نمایش جلوه های شور و شعور در محرم امسال/ مجالس خانگی تقویت شود

حرف های «فتاح» تکرار رفتارهای «احمدی نژاد» است/ گویا معدل معرفی اشخاص برای انتخابات 1400 پایین آمده است/ فتاح نیت خود را شفاف بیان کند

قرارداد با چین ضربه سنگینی به هژمونی آمریکا می زند/ این قرارداد زمینه کاهش وابستگی اقتصاد کشور به دلار را فراهم می سازد

مدیران پاسخگوی وعده ها باشند/ تقویت خدمات درمانی در گرمسار و آرادان

جواد امام: فتاح شخصیت برجسته ای ندارد/ الگوی رفتاری او شبیه احمدی نژاد است

استفاده از ظرفیت 5 هزار معلم قرآنی تبعید شده به روستاها؛ گامی در جهت رفع خلأهای آموزش قرآن

تبریک امیر سرلشکر شهبازی به فرمانده کل ارتش

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان: مواسات میان مؤمنان از نشانه های آخرالزمان است

«وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا» هدف اصلی خبرنگاران باشد

تصاویر | معروف ترین عکس های کرونایی جهان

اعلام جرم برای برگزارکنندگان 11 مراسم عروسی و ترحیم در زنجان

ساخت هفت نمازخانه در مدارس شهرستان میبد

معاون فرماندار: 60 درصد مردم مهریز نکات بهداشتی را رعایت می کنند

انجام 65 درصد خدمات دستگاه های اجرایی چهارمحال و بختیاری از طریق میز خدمت

تولید و تراکم نارضایتی از اهداف دشمنان نظام و انقلاب است

متهم سفارشی | انتقاد تند قاضی از کار زننده وکیل مدافع

خبرنگاران درمسیرایستادگی مردم وپایداری انقلاب نقش ارزنده ای دارند

تاکید امام موسی کاظم(ع) بر زندگی برنامه محور

دولت به جای دخالت در جمع آوری کمک های مؤمنانه صرفاً دعوت به مشارکت کند

برنامه های آموزشی جدید حوزه در قاب ارقام و اعداد/ 226 مدرسه تحت پوشش برنامه جدید آموزشی است / دروس در سال تحصیلی جدید تلفیقی ارائه می شود

نذرماسک در ایام محرم، نیاز کنونی جامعه است

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

ساخت 7 نمازخانه در مدارس شهرستان میبد

پیام قائم مقام دبیرکل مجمع تقریب در پی درگذشت امام جمعه اهل سنت کرمانشاه

شهرهای موشکی سپاه در کجا و چگونه ساخته شده اند؟/ تصاویر

قانون تسهیل ازدواج قطعا توسط مجلس اجرا می شود/ رسیدگی به کم کاری مسئولان حوزه جوانان در اجرای قانون

از تتلو تا ترامپ در مسیر عمومی سازی حوزه خصوصی/زنان خانه دار،سلبریتی های جدید

مطالبه گری حرکت به سمت توسعه باید به یک فرهنگ تبدیل شود

«ایل دا» به بخش های دفاع مقدس رسید/ تصویربرداری از مرز 85 درصد گذشت

معرفی صاحب یک باغ شخصی در نهاوند به مراجع قضایی

دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان 1110 پرس غذای گرم در بین نیازمندان بهار توزیع کردند

‍ فرماندار اسلامشهر: مردم فریب تبلیغات دروغ درمان کرونا را نخورند

2 توصیه به استناد یک حدیث برای عزاداری محرم / اطعام امسال عام باشد

رفاقتی از قلب تهران تا دل بیروت که هرگز فراموش نمی شود

تصاویر دیده نشده ماه چهره خلیلی + عکس

عباس عبدی: حرف های فتاح خنده دار بود/ کجای اینکه زمین در اختیار نیروهای مسلح باشد فساد است؟

ما را به گشایش امید نیست!

فیلم| رسانه را دست کم نگیرید!

«وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا»؛ هدف اصلی خبرنگاران

متهم سفارشی | انتقاد تند قاضی از کار زننده وکیل مدافع

خراسان شمالی از جمله استان هایی با بیشترین بیماران سرطانی است

ندیمی: «نذر سلامتی» فرصت خوبی برای تبلیغ اسلام در جهان است

چراغ یوم العباس در زنجان خاموش شدنی نیست / اجتماع عظیم زنجانی ها در هشتم محرم امسال متفاوت تر برگزار می شود

500 هزار بسته معیشتی و کارت هدیه بین نیازمندان استان تهران توزیع شد

آیا ارزش پول برمی گردد؟ | مزایا و دردسرهای حذف 4 صفر از پول ملی

جزییات نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم

پیگیر انتقادات سازنده خبرنگاران هستیم

رد صلاحیت در انتظار کدام نامزد انتخابات ریاست جمهوری است؟

نظر رهبر انقلاب درباره همکاری های ایران و چین

نظر رهبر انقلاب درباره همکاری های ایران و چین