مطالب مرتبط:
اجرای قانون کاهش حبس با شیوع کرونا در کشور
کاهش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در آذربایجان شرقی علی رغم شیوع کرونا
آگاهی بخشی جامعه نسبت به شیوع کرونا در گرو تلاش اهالی رسانه است
کاهش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری با وجود شیوع کرونا در آذربایجان شرقی
حساسیت ها درباره کرونا نباید کاهش پیدا کند
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 تیر 1399 ساعت 02:252020-07-09پزشكي

کاهش اولویت مسئولان جامعه در شیوع کرونا / می شود منبع فروش سهام را به کرونا اختصاص دهیم


در روز هایی که رکوردشکنی مرگ و میر کرونا به عادت تکراری این پدیده نسبتا نوظهور در کشورمان بدل شده، وزیر بهداشت تاکید دارد که افزایش تلفات کووید-19، - نتیجه بی توجهی مردم به خواهش و تمنای وی در ماه های گذشته است و در ادامه هشدار می دهد که اگر مجبور شود، مسائلی را بازگو خواهد کرد که در اندیشه برخی نمی گنجد! و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم به آن پاسخ داد.

چه اتفاق یا اتفاقاتی رقم خورد که به رغم حدود پنج ماه مقابله تمام عیار با کرونا در کشورمان، اکنون فاصله مان با شعار کرونا را شکست می دهیم به بیشترین میزان خود رسیده و به رغم توفیقات اولیه، از تحقق این شعار دورتر شده ایم؟ این شعار شعار خوبی بود، اما بعد ها ویرایش بهتری از آن ارائه شد که به مدد الهی کرونا را شکست می دهیم بود.

من فکر می کنم کمی به خودمان غره شدیم و این مغرور شدن موجب شد از مدد الهی در این مسیر غافل شویم و همین موجب شد که مسئولان و مردم به تصور اینکه اوضاع به کنترل درآمده، رعایت مواردی مانند بهداشت فردی، فاصله فیزیکی و مراقبت های دیگر را آن چنان که باید جدی نگیرند و حساسیت های به وجود آمده کاهش پیدا کند.

اوضاع خوب پیش می رفت، تا جایی که دیدیم بعد از صد ها سال که سیزده بدر برگزار می شود، امسال مردم رعایت کردند و در آن روز، خروج از در فاز اول و دوم را از دست بدهیم، قابل قبول نیست.

به نظر شما دلیل بروز اشتباهاتی مانند از دست دادن فرصت طلایی که اشاره کردید یا شتابزدگی در بازگشایی ها چیست؟ چه اشتباه کلیدی منجر به این دست تصمیمات شد؟ نکته اصلی که باز هم اساتید مطرح می کنند این است که ما به جای مدیریت بحران، به بحران در عرصه مدیریت گرفتار شدیم؛ به اینکه چه نظریه ای را برای مقابله با کرونا در دستور کار قرار دهیم؛ برای مثال در ابتدای راه می دیدیم که دکتر ملک زاده، معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، در رسانه ملی، بحث ایمنی گله ای را مطرح کردند؛ به این معنا که باید عده زیادی مبتلا شوند تا از بحران عبور کنیم، در حالی که برخی نظر متفاوت داشتند.

یا در بحث ضرورت استفاده از ماسک یا در روش شناسایی مبتلایان، به ویژه آن هایی که علایم ندارند و می توانند بسیاری را مبتلا کنند و ضرورت دارد ایزوله یا قرنطینه شوند.

در این مباحث اختلافات خیلی زیادی در مسئولان دیده می شد که موجب گشت که مدیریت هوشمند، یکسان و یکپارچه ای را شاهد نباشیم.

البته این در اوایل راه بود و بعد به سرعت اصلاح شد و در نتیجه این اصلاح بود که دستاورد های خوبی حاصل آمد.

البته اکنون وقت طرح این مسائل نیست و تنها درس و عبرتی که از آن ها گرفتیم اهمیت دارد؛ اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا باید در بالاترین سطح در کشور مسئولیت داشته باشد، چون کرونا موضوعی چند ساحتی است و تنها به موضوعات بهداشتی و درمانی محدود نمی شود و موضوعی در هفته های بعد مشخص می شود و در مرگ و میر ناشی از این بیماری، حدود یک ماه بعد بروز و نمود پیدا می کند.

اینکه اخیرا دیدیم شمار جان باختگان به 200 نفر رسیده، نتیجه رفتار یک ماه قبل است که حالا نمودار شده.

اکنون نتیجه اعمال یک ماه قبل مان را درو می کنیم و آنچه امروز می کاریم، دو هفته تا یک ماه بعد نتیجه اش را خواهیم دید.

در اینکه اختیارات در بالاترین سطح در اختیار ستاد ملی مبارزه با کرونا ـ که در راس آن رییس جمهور حضور دارد ـ و کمیته هایی در زیر مجموعه آن ـ که در حد وزرای مختلف در آن ها مسئولیت امور را عهده دار هستند ـ قرار دارد، تردیدی نداریم و حتی می دانیم اگر مشکل مالی هم داشته باشند، در این اوضاع نابسامان اقتصاد کشور و بودجه، یک میلیارد یورو از مقام معظم رهبری اجازه گرفتند و این حدود 12 هزار میلیارد تومان (با آن نرخ خاص خودش) در اختیارشان قرار گرفته است.

البته تاکنون بخشی از این مبلغ در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته و دو سوم آن هنوز توزیع نشده است.

اما آنچه اهمیت دارد، اولویت گذاری و جدی گرفتن ماجراست؛ اینکه باید کرونا و مقابله با آن در اولویت قرار گیرد.

یعنی جایگاه و اختیار این کار وجود دارد، ولی اولویتش مغفول واقع شده است.

نباید این تاکید رهبران جهان و مقام معظم رهبری را از یاد ببریم که اگر موفق به مهار کرونا نشویم، معلوم نیست همان کار ها و فعالیت های اقتصادی و حتی اجتماعی که برای انجامشان اقداماتی مانند بازگشایی را در دستور کار قرار داده ایم هم به ثمر برسد؛ یعنی ممکن است علاوه بر تشدید کرونا، چرخه اقتصاد هم لنگ شود و خساراتمان همه جانبه افزایش بیابد.

چه باید کرد تا این اولویت گذاری دیده شود.

آیا مجلس به این موضوع ورود خواهد کرد؟ در خصوص اینکه چه باید کرد، باید اشاره کنم که قرار بود وزیر به مجلس بیاید و گزارش دهد؛ اما در واپسین ساعات این برنامه لغو شد.

ما در کمیسیون بهداشت و درمان این موضوعات در دستور کارمان قرار دارد و ماجرا را دنبال می کنیم، تا جایی که در روز چهارشنبه، 18 تیر مجمع نمایندگان بحرانی و نگران کننده است.

باید تاکید کنم که ما همه در یک کشتی هستیم؛ مجلس، دولت، خانواده بهداشت و درمان و ملت عزیزمان.

هر جا آسیبی باشد به همه مان مربوط است.

باید همدلی و همراهی را در دستور کار قرار دهیم، جدی بگیریم، مراقبت ها را تشدید کنیم و برای موج دوم آماده سازی را در دستور کار قرار دهیم.

باید کمبود ها جبران شود و به کادر درمان فرصت استراحت داد.

نیرو ها باید رفرش شوند.

بعضی از همکاران ما ماه هاست که به خانواده ها سر نزده اند یا بیمار شده و بعد از قرنطینه بار دیگر به محل کار بازگشته اند.

مدافعین سلامت مثل رزمندگانی که مجروح می شدند و باز به جبهه باز می گشتند، رشادت و ایثار نشان داده اند.

درباره اظهار نظر وزیر بهداشت که گفته وضعیت فعلی نتیجه و تاوان بی توجهی مردم به خواهش ها و تمنا های وی است چه نظری دارید؟ آیا مردم مقصرند که همه هزینه های مراقبت به دوش خودشان گذاشته شده است؟ نباید همه تقصیر ها را گردن ملت انداخت.

بالاخره مسئولان هم موثر بودند و نباید می گذاشتند این تلاش و کوشش و همت وسیع اجتماعی که شکل گرفته بود، به سردی بگراید.

باید به مردم خاطر جمعی نمی دادند تا الان آن ها را مقصر بدانند.

این تقصیر مردم نیست که می بینند اولویت مسئولان جامعه در این بحث کاهش یافته است.

پیرو این مسائل است که خاطرجمعی به وجود می آید و منجر به خسارت و مصیبت های این روز ها می شود.

اینکه بگوییم معاش مردم مهم است و بازگشایی های وسیع و شتابزده را در دستور کار قرار دهیم و ملزومات مراقبتی را رعایت نکنیم، نتیجه اش این آمار می شود.

برخی کشور های اروپایی در هفته ها و ماه های ابتدایی، مبالغ هنگفتی -در مقایسه با ما- به حساب خانوار ها ریختند و آن ها را تامین کردند تا در خانه بمانند و این گونه نبوده که تنها به زور و اجبار متوسل شوند.

البته درست است که ما مشکلات اقتصادی و مالی داریم، اما راه های درآمدی خوبی برای دولت به وجود آمده که می شود در بحث کرونا از وجودشان بهره مند شد.

مثل سرمایه گذاری های وسیع در بورس در هفته های اخیر که موجب شده منابعی آزاد شود.

می شود بخشی از این منابع از محل فروش سهام و واگذاری ها را به این مقوله اختصاص داد.

همه مبالغ که نباید به حلقوم بودجه جاری کشور سرازیر و صرف این بروکراسی عمیق دولتی بشود.

حداقل می شود بخشی از آن صرف تامین ملزومات ابتدایی خانواده ها شود.

مگر یک خانواده چقدر توان دارد که صرف این موارد کند؛ آن هم وقتی می دانیم بسیاری در معاش شان دچار مشکل هستند؟ این ها باید تامین شوند نه اینکه به امان خدا رهایشان کنیم یا مثلا بگوییم خیرین پای کار بیایند و جور بکشند.

بله مردم به هم کمک می کنند و خیرین، بسیج محلات و دیگران هم هستند، اما این ها همه حدی دارد و بایستی برای اموری مانند در اختیار گذاشتن ملزومات اولیه مانند ماسک و ضدعفونی کننده و یا تامین آن هایی که در قرنطینه قرار می گیرند یا حتی هزینه های تست که برای خانواده های متوسط و فقیر بسیار سرسام آور است و گاهی لازم است چندبار تکرار شود، دولت پا پیش بگذارد.

این که نمی شود فقط مردم را نصیحت بکنیم و بگوییم که لطفا رعایت کنید و خودمان بنشینیم و نگاه کنیم.

برای این کار حتی می شود از منابعی که از صندوق توسعه در اختیارشان قرار گرفته هم استفاده کنند، یا حتی از محل افزایش قیمت هایی که مصوب شده است.

اگر این مواسات (کمک) اجتماعی که مردم با خودشان دارند، دولت هم کنارشان قرار گیرد، قطعا نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

ممکن است برای کنترل بیماری، با فرمول هایی مردم را به خانه نشینی یا قرنطینه خانگی و ایزولاسیون دعوت یا وادار کنید، اما آیا نباید به افرادی که مثلا ناراحتی تنفسی دارند و ملزم به خانه نشینی شده اند، یک کپسول اکسیژن یا دستگاه اکسیژن ساز داد؟ آیا تامین هزینه های این کار برای همه مقدور است؟ اگر این اقدامات را در دستور کار قرار دهیم، می توانیم انتظار داشته باشیم که لود بیمارستان ها کم شده و شرایط برای مراقبت از برخی در منزل فراهم شود تا کمبود تخت بیمارستانی و تخت های مراقبت های ویژه جبران شود.

البته دقت کنید که تنها درباره تامین مخارج درمان و دارو های این افراد سخن نمی گوییم و تامین معاش و مایحتاج روزانه افراد هم مهم است.

اینکه می گوییم اولویت ها را باید رعایت کنند، هم ناظر به همین بحث است و در این خصوص به وزارت صمت و بانک مرکزی و دولتمردان تذکر داده ایم و مراقبت می کنیم که اولویت ها در تخصیص منابع رعایت شود.

برخی بر این باورند که تصمیمات درستی در ستاد ملی مبارزه با کرونا اتخاذ می شود؛ اما در اجرا، جدی گرفته نمی شوند، مثل پروتکل های بهداشتی برای بازگشایی که در اجرایشان نظارت کافی صورت نگرفته است، یا حتی بدقولی مسئولان در عمل به وعده بازگشت و عقبگرد از بازگشایی ها در صورت بروز شرایط بحرانی؛ در این باره چه نظری دارید؟ این ایراد هم وارد است؛ اینکه تهدید کردند شرایط را آنلاین و برخط رصد خواهند کرد و اگر بازگشتی در شیوع بیماری رقم خورد، تصمیماتی را به عقب بازمی گردانند، اما اکنون کمتر دیده می شود که عقبگرد در دستور کار قرار گیرد، ایراد واردی است.

مثل اجرای دوباره طرح ترافیک و ازدحامی که در نتیجه آن در ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران" و در شهر های بزرگ شاهدش هستیم، یا مثل برگزاری امتحانات و آزمون ها که اکنون با توجه به تغییر شرایط، بایستی در آن ها تجدید نظر شود، ولی این گونه نشده است.

این بازگشت از تصمیمات یک مطالبه جدی عمومی است که مسئولان مخاطب آن هستند و باید درباره اش پاسخگو باشند.

همه این ها در حالی است که باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که برخی پیش بینی ها حکایت از درگیری یکی دو ساله ما با این بحران دارد و می بایست برای موج دومی که احتمالا انتهای شهریور و فصل پاییز در پیش خواهد بود و با آنفلوانزای فصلی تشدید می شود، آماده باشیم.

با یادآوری این نکته مهم که حتی اگر امسال بتوانیم از این شرایط عبور کنیم، معلوم نیست سال بعد ابعاد مساله چقدر تشدید خواهد شد.

بنابراین، باید همه در بالاترین سطح آمادگی باشند و با مباحث مختلف و جدی گرفتن آموزش، حتی از نظر ذهنی خودشان و جامعه را آماده کنند.

مثلا از جمله دستاورد هایی که کرونا داشت، این بود که ممکن بود استفاده از آموزش مجازی یا تقویت سیستم های الکترونیک و مباحثی مانند دولت الکترونیک ده ها سال طول بکشد که اجرایی شود، اما در این ایام با جهشی چشمگیر پیش رفت.

کرونا اینجا نقش فرصتی را یافت که موجب شد خیلی زودتر به استقبال دنیای پساکرونایی برویم.

این ها را نباید از دست بدهیم و بایستی برای توسعه شان برنامه ریزی کنیم و لازمه این کار، مراقبت از حساسیت هایی است که به وجود آمده بود، اما این اواخر کمرنگ شد.

البته حالا که آمار ها افزایش یافته، تغییراتی را شاهد هستیم، مثل اینکه در رسانه ملی همه مجریان وقتی فردی در استودیو حضور دارد، ماسک می زنند.

این تصویر ذهنی و ضرورت هایی که به عموم آموزش می دهد، موجب احیای حساسیت ها خواهد شد.

در ایام ابتدایی بحران شاهد تصمیماتی مانند افزایش سقف برداشت بانکی یا کارت به کارت بودیم که در این زمینه ها عقبگرد رخ داد و به روال سابق بازگشت؛ در این باره چه نظری دارید؟ راه های درآمدی خوبی برای دولت به وجود آمده که می شود در بحث کرونا از وجودشان بهره مند شد.

مثل سرمایه گذاری های وسیع در بورس در هفته های اخیر که موجب شده منابعی آزاد شود.

می شود بخشی از این منابع از محل فروش سهام و واگذاری ها را به این مقوله اختصاص داد.

همه مبالغ که نباید به حلقوم بودجه جاری کشور سرازیر شده و صرف این بروکراسی عمیق دولتی بشود.

حداقل می شود بخشی از آن صرف تامین ملزومات ابتدایی خانواده ها شود.

البته اخیرا پیامکی دریافت کردم که خبر از بازگشت این تصمیم بانکی داشت، اما در کل بایستی اقداماتی مانند ارائه خدمات به صورت غیرحضوری را با جدیت دنبال کرد که هم منجر به کاهش رفت و آمد ها و هزینه ها می شود و رضایت مندی بیشتری به دنبال دارد و در کنار اینها، در جلوگیری از شیوع بیماری هم نقش موثری ایفا می کند.

این اتفاقی بود که در هفته ها و ماه های اول در مسیر عادی شدن قرار گرفته بود و حالا باید با شدت و حدت بیشتری دنبال شود، نه اینکه به ایام اوج بحران محدود شده و بعد از دستور کار خارج شوند.

همچنین حل مسائل و مشکلات مزمنی که در نظام سلامت به آن ها مبتلا هستیم و مربوط به امروز و دیروز هم نیستند و بایستی رفع شوند.

مسائلی مانند نظام الکترونیک سلامت، پزشک "خانواده، تقدم پیشگیری بر درمان و حتی شفافیت در هزینه ها و عادلانه کردن نظام پرداخت ها.

در این موارد ضعیف هستیم و این فرصت کرونا را باید در این خصوص غنیمت بشمریم و اموری مانند طراحی نظام داده های الکترونیک، پرونده الکترونیک سلامت، یکپارچه کردن و تکمیل سامانه های پراکنده را در دستور کار قرار دهیم.

آیا تصمیماتی که در این روز ها که بحران کرونا دوباره اوج گرفته، گرفته می شوند، مناسب ارزیابی می کنید؟ به نظر من مشکل در تصمیمات و اینکه چه تصمیماتی اتخاذ شود نیست؛ مشکل در اهتمام، جدیت و مراقبت در اجرای این تصمیمات است؛ در انضباط، در استحکام و در ثبات در تصمیم گیری هاست.

کشورداری و مدیریت این دست امور با تعارف و اینکه مراقب باشیم کسی بدش نیاید و این دست موارد ممکن نمی شود.

باید توجه کنیم که مساله جان مردم در میان است و سلامت مردم و همچنین خساراتی که خانواده ها، به ویژه خانواده های داغدار متحمل می شوند.

بایستی مسامحه را کنار بگذاریم.

به نظرم در بعضی موارد مسئولان کشورمان آن جدیت لازم را ندارند و لازم است تصور کنند که این رویداد ها خدای نکرده برای خودشان رقم خورده است.

چگونه وقتی یک خانواده که به این مسائل مبتلا می شود، پر پر می زنند تا مشکل را حل کنند، مسئولان هم باید همان گونه در پیگیری و اهتمام به امور جدیت نشان دهند.

با توجه به تخصص شما در داروسازی و سابقه تان از جمله ریاست انستیتو پاستور، افق پیش رویمان در مقابله با کرونا به واسطه کشف دارو یا واکسن را چگونه می بینید؟ ما زیرساخت های قوی در حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی داریم که این توانایی را برایمان به وجود می آورند که پا به پای دانشمندان جهان حرکت کنیم.

ممکن است اختراع از ابتدا نباشد، اما کوچکترین پیشرفت ها و دستاورد ها در سطح جهان را می توانیم با مهندسی معکوس در دسترس داشته باشیم.

نمونه آن دارویی است که گفتند برای کاهش عوارض بیماری موثر است و محققان داخلی توانستند به سرعت آن را سنتز کرده و حتی ماده اولیه آن را تولید کنند.

البته باید این نکته مهم را مدنظر قرار دهیم که هنوز   نوشته کاهش اولویت مسئولان جامعه در شیوع کرونا / می شود منبع فروش سهام را به کرونا اختصاص دهیم اولین بار در رکنا پدیدار شد.


کلید واژه ها: کرونا - کمیسیون بهداشت و درمان مجلس - کمیسیون بهداشت و درمان - عضو کمیسیون بهداشت - شعار - کشورمان - کمیسیون بهداشت - اولویت مسئولان - بهداشت و درمان - بهداشت - وزیر بهداشت - مجلس یازدهم - اتفاق - رکوردشکنی - شکست - مرگ و میر - بیشترین - کمیسیون - مسئولان - توفیقات - یازدهم - مقابله - اولویت - اندیشه - اختصاص - ویرایش - افزایش - تکراری - پدیده - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
چند احتمال برای ویروس کرونا و آنفلوانزا

تعبیر خواب زایمان طبیعی

هنوز سهمیه واکسن آنفلوآنزا کرمان مشخص نشده است/واکسن های موجود در بازار تقلبی هستند

اعضای بدن یک بیمار مرگ مغزی در چهارمحال و بختیاری اهدا شد

24 مکان عمومی استان همدان پلمب شدند

افرادی که بیشتر از دیگران در معرض کرونا و عوارض شدید آن هستند

پوست و 7 دشمن سلامت آن

24 اماکن عمومی استان همدان پلمب شدند

ذخایر خونی مشهد رو به کاهش است

65 درصد پرستاران درگیر مقابله با کرونا هستند

توصیه های اشتباه برای کاهش وزن

2 میلیون واکسن آنفلوانزا رایگان توزیع شد/ چه کسانی واکسن را دریافت خواهند کرد؟

با دقت 94 درصد؛ تولید تست تشخیص کرونا در 90 دقیقه

افزایش 250 درصدی سی تی اسکن ریه در 9 استان کشور

پوست و 7 دشمن سلامت آن

کنفرانس ملی سلامت اجتماعی در شرایط بحران در اهواز برگزار می شود

خطر موج همزمان آنفلوآنزا و کرونا

اعمال محدودیت های جدید کرونایی در کشورهای اروپایی

فراخوان پذیرش دانشجوی دوره MD-PH.D در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ساخت مرکز دیالیز در استان مرکزی 80 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

تولید تست تشخیص کرونا در 90 دقیقه

شیشه ای ها 3 و الکلی ها 12 برابر بیشتر به کرونا مبتلا می شوند

دوگانه انگاری سلامت یا آموزش نادرست است/ کنکور را برگزار نمی کردیم جوانان افسردگی می گرفتند

راز جانبازی که 35 سال است نخوابیده |فیلم

خطر افزایش مرگ های ناشی از کرونا

تازه ترین خبر درباره واکسن کرونای چینی

خطر افزایش مرگ های ناشی از کرونا در پی روند صعودی مبتلایان روزانه

هشدار سخنگوی وزارت بهداشت: میزان استفاده از ماسک کاهش یافته است

تولید تست تشخیص کرونا در 90 دقیقه

روحانی: باید مراقبت های کرونایی را تشدید کنیم؛ دوگانه انگاری های نادرست کنار گذاشته شود

2 میلیون واکسن آنفلوانزا تحویل معاونت بهداشتی شد | واکسن بدون برچسب اصالت داور، تقلبی است

وزیر اقتصاد فرانسه به کرونا مبتلا شد

سازمان جهانی بهداشت: آمار بالای قربانیان کرونا قابل قبول نیست

افزایش 250 درصدی انجام سی تی اسکن ریه در بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشکی 9 استان

ویدئو | خبر وزیر بهداشت درباره تولید و تامین واکسن کرونا

سقط جنین با قرص، چرا موقع رابطه درد دارم؟

فوت 2 بیمار کرونایی دیگر در کهگیلویه و بویراحمد/ شمار فوتی ها به 115 نفر رسید

چگونه با عابربانک کرونا نگیریم؟

دوگانه انگاری سلامت یا آموزش نادرست است

کاهش استفاده مردم از ماسک

خطر افزایش مرگ های ناشی از کرونا

سازمان جهانی بهداشت: آمار بالای قربانیان کرونا قابل قبول نیست

کاهش استفاده مردم از ماسک / کرونا همچنان بدون واکسن و دارو

زندگی مان را باید با سبک جدید بنیانگذاری کنیم

تصویری از استراحت پزشک هندی با لباس چندلایه

لاغر شوید بدون این که غذایی را حذف کنید!

دسترسی تولیدکنندگان غذا و دارو به نتایج آنالیز الکترونیکی

رییس اورژانس البرز: به زودی وارد موج سوم کرونا می شویم/ حضور مردم در شهر به گونه ای شده که انگار شرایط عادی است

شانس ابتلا به کرونا در بین الکلی ها و شیشه ای ها

واکنش سازمان جهانی بهداشت به آمار بالای فوتی های کرونا

اختصاص سرانه بهداشتی به مدارس خراسان رضوی

نحوه تشخیص واکسن آنفلوآنزای تقلبی/ عرضه واکسن به افراد بالای 65 سال با کارت ملی

صعود آمار بستری های کرونا در البرز/ موج سوم در راه است؟

موج سوم کرونا مانند آخرین روزهای عملیات جنگی است

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد پزشکی این هفته اعلام می شود

2 میلیون واکسن آنفلوآنزا تحویل معاونت بهداشتی شد| واکسن فاقد برچسب اصالت داور، تقلبی است

فوت 2 بیمار کرونایی دیگر در کهگیلویه و بویراحمد/ شمار فوتی ها به 115 نفر رسید

ایلام در هفته ای که گذشت؛ وضعیت قرمز چهار شهرستان و عادی شدن فعالیت مرز مهران

پرداخت تسهیلات بانک رفاه در دوران شیوع ویروس کرونا ادامه دارد

به زودی وارد موج سوم کرونا می شویم

موج سوم کرونا؛ همه استان ها قرمز شدند

پروتیین هایی که کروناویروس را خنثی می کنند

تحویل 2میلیون واکسن آنفلوانزا به معاونت بهداشتی

سرانه درمانی و فرهنگی جنوب غرب تهران افزایش پیدا می کند

همدان در آستانه ورود به پیک سوم کرونا قرار دارد

4 عمل جراحی موفق تعویض مفصل زانو و لگن در سردشت انجام شد

هشدار حریرچی درباره شیوع کرونا در آذربایجان شرقی | شیوع بیماری و مرگ ومیر از متوسط کشوری بالاتر است

هشدار روحانی | شیوع یک بیماری خطرناک تر از کرونا در همسایگی ایران

آزمون دانشنامه فوق تخصصی پزشکی برگزار شد

موج دوم کرونا در بریتانیا آغاز می شود

استفاده از دهانشویه خطر ابتلاء به کرونا را کم می کند؟

خبر مهم وزیر بهداشت درباره واکسن کرونا

چند توصیه برای رفع سریع سردرد

پاسخ به چند سؤال رایج درباره واکسن آنفلوانزا

کاهش استفاده مردم از ماسک / کرونا همچنان بدون واکسن و دارو

دسترسی تولیدکنندگان غذا و دارو به نتایج آنالیز الکترونیکی

نیازهای تغذیه ای روزهای سرد کرونایی

واگذاری دو میلیون واکسن آنفلوانزا به معاونت بهداشتی

ثبت 93 هزار کرونایی جدید در هند

مردم فعلا از مراجعه حضوری به داروخانه ها جهت خرید واکسن آنفلوآنزا خودداری کنند

علت مراجعه دوباره بیماران کرونایی به بیمارستان چیست؟

زندگی خود را دوباره بیافرینید

خبر تازه وزیر بهداشت درباره تولید و تامین واکسن کرونا

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

تنگی نفس پاییزی اهوازی ها در همه گیری کرونا

بخور نخورهای روزهای سرد کرونایی

بسته های حاوی RNA در بدن انتی بادی ضد کرونا تولید می کند

آزیترومایسین می تواند برای کرونایی ها مرگبار باشد

تازه ترین خبر درباره واکسن کرونای چینی

علائمی که نشان می دهد کبدتان در خطر است+ اینفوگرافیک

تأمین رایگان اکسیژن بیمارستان ها توسط فولاد مبارکه اقدامی راهگشا و ارزشمند است

تولید یک داروی بایوتک داخلی برای درمان برخی علائم کرونا

موج سوم کرونا در اوج بی تفاوتیها

پاییز مرگبار در راه است؟

عدم رعایت اصول بهداشتی باعث انفجار مجدد کرونا در هرمزگان می شود

پروتیین هایی که ویروس کرونا را خنثی می کنند

تحویل 2میلیون واکسن آنفولانزا به معاونت بهداشتی

تحویل 2 میلیون واکسن آنفلوانزا به معاونت بهداشتی

آیا جایگزین های گوشت سالم تر هستند؟

خیز سوم کرونا؛ همه استان ها قرمز شدند

کاهش اولویت مسئولان جامعه در شیوع کرونا / می شود منبع فروش سهام را به کرونا اختصاص دهیم

کاهش اولویت مسئولان جامعه در شیوع کرونا / می شود منبع فروش سهام را به کرونا اختصاص دهیم