مطالب مرتبط:
آنچه درباره تحقیقات کرونا از مردم دریغ شد |
آنچه درباره تحقیقات کرونا از مردم دریغ شد/ جای خالی مرجعیت بومی در ویروس شناسی
آنچه درباره تحقیقات کرونا از مردم دریغ شد
قطع انتقال زنجیره بیماری کرونا با مشارکت مردم
آیت الله جنتی: لزوم اقدام جدی برای معیشت مردم آسیب دیده از کرونا
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 13:002020-07-08پزشكي

آنچه درباره تحقیقات کرونا از مردم دریغ شد


- از روزهای آخر بهمن که یک مدیر وزارت بهداشت در قاب تلویزیون ظاهر شد و اعلام کرد پای ویروس کرونا به ایران باز شده است بیش از چهار ماه می گذرد و همچنان محققان در همه جای دنیا اندرخم پیچیدگی های ویروس قرار دارند.

روزانه اخبار و اطلاعات زیادی از واکسن، دارو، ماسک و تجهیزات درباره مقابله با کروناویروس منتشر می شود و آنچه در این میان جای خالی خود را نشان می دهد این است که این ویروس که از خانواده کرونا و سارس نشأت می گیرد بالاخره چیست و چه ماهیتی دارد و دقیقاً چگونه باید با آن برخورد کرد.

لزوم شناخت کروناویروس به عنوان پدیده ای منحصر بفرد ناشناخته ماندن یک پدیده به ترس از آن پدیده منجر می شود و هر آنچه یک موضوعی ناشناخته تر باقی بماند ترس از آن بیشتر می شود.

اما در مقابل خطر این موضوع هم وجود دارد که ناشناخته ماندن یک پدیده به بی اهمیتی و بی توجهی به آن منجر شود.

شیوع کروناویروس با این میزان همه گیری در کل جهان هستی پدیده ای منحصر بفرد در روزگار ما است که شناخت این پدیده را بیش از گذشته اهمیت می بخشد.

از همین رو برای مقابله با پدیده ای با این درجه از اهمیت که تمام زندگی انسان ها را از ماه ها پیش تحت تأثیر قرار داده است، بیش از گذشته نیاز به فعالیت علمی و تحقیقاتی وجود دارد و البته به موازات آن نیاز به اطلاع رسانی دقیق این نتایج تحقیقاتی از سوی یک منبع و مرجع معتبر نیز احساس می شود.

الگوهای ابتلاء باید در هر کشوری مشخص شود از آنجا که این بیماری اشکال و تظاهرات مختلفی دارد، لزوم تحقیقات بومی و مرجع و منبع موثق علمی برای ارائه نتایج تحقیقات علمی در کشور را بیش از پیش مهم می سازد.

دکتر حمید سوری دکتری تخصصی اپیدمیولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید الگوهای اپیدمی کرونا در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و وقتی شاخص تب در کشور ما 40 درصد و در چین 75 درصد است، بنابراین ایجاب می کند که الگوهای ابتلاء در کشور شناسایی شده و از افراد جامعه بر اساس این الگوها محافظت شود.

این اپیدمیولوژیست درباره عوامل مؤثر در طول مدت اپیدمی ها توضیح می دهد: طول مدت اپیدمی ها به قدرت، سرعت انتشار و میزان عفونت زایی عامل بیماری زا، تمهیدات انسان ها و امکانات و فرصت های جامعه برای مقابله با بیماری بستگی دارد.

به همین خاطر در بعضی از کشورها مانند کره جنوبی مدت اپیدمی کووید 19 کوتاه تر است اما در برخی جوامع مانند ایتالیا و ایران اپیدمی ماه ها طول می کشد.

از زمان اعلام موضوع شیوع کروناویروس، محققان زیادی در نقاط مختلف تحقیقات خود را بر روی این موضوع متمرکز کردند و حوزه تحقیقات در ایران نیز به تبع آنها موضوع کرونا ویروس را در اولویت های کاری خود قرار داد.

در زمستان 98 و بهار 99 از سوی وزارت بهداشت اولویت های تحقیقاتی برای محققان ارائه و از آنها خواسته شد در جنبه های مختلف این پدیده به تحقیق بپردازند.

جای خالی مرجع آگاهی بخشی درباره رفتارشناسی ویروس کرونا کشور ما تاکنون در زمینه تحقیق و اطلاع رسانی نتیجه تحقیقات محققان داخلی درباره درمان کرونا تا حدود زیادی به خوبی عمل کرده و اطلاع رسانی نتایج این تحقیقات در پروسه درمان، اثربخشی مؤثر یا غیر مؤثر داروها نیز تا حدود زیادی از سوی مراجع علمی موثق انجام شده است اما برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر کرونا در کشور، نیاز به آگاهی از رفتار، خصوصیات و ویژگی های ویروس نیز احساس می شود به ویژه زمانی که با گذشت 4 ماه از ورود کرونا به ایران هنوز مرجع و منبع مشخصی مسئول اطلاع رسانی درباره این موضوع نشده و به نوعی بلاتکلیفی در این زمینه احساس می شود.

وزارت بهداشت در اولویت های تحقیقاتی خود موضوع شکاف دانشی در علوم اجتماعی در پاسخ به اپیدمی کروناویروس را مورد توجه قرار داده و از محققان خواسته است موضوع نقش رسانه و چالش های اطلاع رسانی و ارتباط بهتر با جامعه را مورد بررسی قرار دهد اما خود به عنوان مرجع و منبع معتبر اطلاع رسانی درباره اطلاع رسانی صحیح علمی به درستی عمل نکرده است نکته جالب توجه این است که وزارت بهداشت در اولویت های تحقیقاتی خود موضوع شکاف دانشی در علوم اجتماعی در پاسخ به اپیدمی کروناویروس را مورد توجه قرار داده و از محققان خواسته است موضوع اعتماد، نقش رسانه و ارتباط آن با همه گیری کرونا، چالش های اطلاع رسانی، شبکه های مجازی و ارتباط بهتر با جامعه را مورد بررسی قرار دهد اما خود به عنوان یک مرجع و منبع معتبر اطلاع رسانی، درباره موضوع اطلاع رسانی صحیح علمی به درستی عمل نکرده است.

در حالیکه مردم در مواجهه با اخبار مربوط به ویژگی های ویروس و شناخت رفتار و خصوصیات آن سردرگم هستند و این وزارتخانه برای روشن کردن این مسیر آنطور که باید و شاید اقدام نکرده است.

حال این مشکلات ممکن است به هدایت و تأکید روی تحقیقات محققان ویروس شناس، اپیدمیولوژیست، بهداشت و … بر گردد و یا به نحوه اطلاع رسانی نتیجه یافته های محققان کشور در این زمینه، که باید هر چه زودتر مشخص شود.

دانشگاه های علوم پزشکی نیز همگی صفحاتی را برای اطلاع رسانی به این موضوع اختصاص داده اند اما تحقیقاتی که منتشر می شود اغلب خارجی بوده و به زبان فارسی ترجمه شده اند و تاکنون از میان چند صد طرح تحقیقاتی که به موضوعات درمانی حوزه کروناویروس پرداخته اند، تنها نتایج تعداد کمی مطالعه ایرانی در موضوع شناخت رفتار ویروس منتشر شده است.

واکاوی ضعف در اطلاع رسانی از 2 کمیته علمی کرونا همه اینها در حالی است که از مدتها قبل کمیته علمی مقابله با کرونا در کشور شکل گرفته و جالب آنکه به تازگی کمیته مشورتی علمی مبارزه با کرونا نیز ایجاد شده است! برای ریشه یابی این موضوع سراغ مسئولان مرتبط در وزارت بهداشت، کمیته علمی مقابله با کرونا و برخی اعضای شورای جدید رفتیم که برخی از آنها پس از صحبت در این باره خواستند نامی از آنها به میان نیاید.

مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی مقابله با کرونا در گفتگو با مهر می گوید مرجعی برای ارائه اطلاعات در مورد رفتارشناسی کرونا نداریم و کار اصلی کمیته علمی مقابله با کرونا بیشتر مربوط به پروتکل تشخیص و درمان است.

وی می گوید: البته که آخرین یافته ها در زمینه ویروس کرونا در کمیته علمی مورد بحث قرار می گیرد اما در نهایت تأثیر این تحقیقات را در پروتکل تشخیص و درمان مبتلایان به کووید 19 پیگیری و مورد بحث قرار می دهیم.

رییس کمیته علمی مقابله با کرونا: ما هر چه علم داریم باید در تشخیص زودتر یا درمان بهتر این بیماری به کار بگیریم.

در مورد مطالعات روی خصوصیات ویروس مرجعی نداریم؛ البته که لازم است اطلاعات و نتیجه تحقیقات مشخص و جمع بندی شود که به صورت روزانه، هفتگی اطلاع رسانی شود اما چنین اقدامی انجام نمی شود قانعی با تاکید بر اینکه ما هر چه علم داریم باید در تشخیص زودتر یا درمان بهتر این بیماری به کار بگیریم، می افزاید: در مورد مطالعات روی خصوصیات ویروس مرجعی نداریم؛ البته که لازم است اطلاعات و نتیجه تحقیقات مشخص و جمع بندی شود که به صورت روزانه، هفتگی و … اطلاع رسانی شود اما چنین اقدامی انجام نمی شود.

ما در این کمیته پیشنهاداتی مبنی بر ارائه اطلاعات در مورد مطالعه روی خصوصیات ویروس کرونا می دهیم اما باید ببینیم که چقدر ارائه چنین اطلاعاتی ضرورت دارد و از آن استقبال می شود.

در حال حاضر در کشور ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا وجود دارد که این ستاد دارای یک کمیته علمی است که گروهی از اساتید علوم پزشکی با تخصص های مختلف در آن حضور دارند.

وزارت بهداشت نیز از ابتدای شیوع کروناویروس و شناسایی اولین موارد ابتلاء در کشور، در یک برنامه روزانه، آمار مبتلایان، بهبود یافتگان، درگذشتگان و تست های روزانه را اعلام می کند اما تاکنون برنامه مشخص و منبعی موثق و در دسترس برای انتشار آخرین یافته های تحقیقات ایرانی در زمینه رفتار ویروس و شناخت کرونا مشخص نشده است.

از سوی دیگر به تازگی وزیر بهداشت در احکامی بیش از 40 عضو هیأت علمی و مدیر وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی را به عنوان اعضای کمیته مشورتی علمی مبارزه با بیماری های عفونی بخصوص کرونا ویروس در ستاد وزارت بهداشت منصوب کرده است که این افراد قرار است نتایج بررسی ها و تبادلات علمی و تجربیات میدانی را به صورت گزارشات منظم و دوره ای جهت استفاده ارائه کنندگان خدمات به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و سایر ذینفعان ابلاغ کنند.

اینکه کمیته علمی و کمیته مشورتی علمی چقدر با یکدیگر همپوشانی دارند یا خیر موضوع این نوشتار نیست اما آنچه از گفتگوی مهر با برخی اعضای کمیته مشورتی بر می آید این است که مسئولان وزارت بهداشت آگاه کردن مردم را از نتایج تحقیقات علمی ویروس شناسی چندان ضروری نمی دانند و برای آنها در اولویت نیست.

نتایج تحقیقات علمی برای عموم مردم قابل استفاده نیست یکی از اعضای کمیته مشورتی علمی می گوید نتایج تحقیقات علمی برای عموم مردم قابل استفاده نیست و مسئله مهم این است که راهنماهای بهداشتی از نتایج تحقیقات تهیه می شود و این راهنماها برای آگاهی مردم از نتیجه تحقیقات کافی است و برای آنها قابل استفاده است.

این عضو کمیته مشورتی علمی کرونا در وزارت بهداشت تاکید می کند تحقیقات علمی در کشور در مسیر خود پیش می روند و نمی توان هر تحقیقی که انجام شد را به صورت جداگانه برای عموم مردم توضیح داد.

حوزه های تحقیقاتی کار خود را انجام می دهند و حوزه های بهداشتی هم از نتایج کار آنها بهره می گیرند.

همچنین یکی دیگر از اعضای کمیته مشورتی علمی معتقد است در حال حاضر به دلیل اولویت بخشیدن به موضوع کرونا بیش از 3 هزار و 500 طرح تحقیقاتی در دانشگاه های علوم پزشکی از ابتدای شروع بحران در کشور تأیید و در حال انجام است و بررسی تمامی نتایج این طرح ها اعتبارسنجی آنها و ارائه آن برای استفاده عمومی و حتی تخصصی نیز فرآیندی بسیار زمان بر خواهد بود و شاید هنوز بسیاری از تحقیقات به ثمر نرسیده باشند و اعلام نتایج زودهنگام نیز اثر خوبی نخواهد داشت.

این در حالی است که وزارت بهداشت دارای یک پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور است که با هدف انتشار سریع اخبار مستند و مبتنی بر شواهد از پژوهش های سلامت کشور به روشی صحیح، سریع و با دسته بندی های مناسب برای ذینفعان و گروه های هدف اقدام می کند و یکی از کارکردهای این سامانه، برقراری ارتباط بین محققان و مردم و سایر ذینفعان جامعه از طریق انتقال پیام و اخبار منتج از طرح های تحقیقاتی است.

سامانه ای که می تواند در بحران اطلاعات بی پایان خارجی درباره کروناویروس به عنوان منبع موثق علمی به کار گرفته شود.

برخورد صحیح با یک پدیده مستلزم شناخت صحیح آن از همه وجوه است و اطلاع رسانی درباره کروناویروس هم از این مقوله مستثنی نیست.

درست است که در روزگار کرونا، همدلی بسیاری در همه زمینه ها ایجاد شده است اما جای خالی یک منبع و مرجع علمی مشخص و مورد اطمینان در بمباران اطلاعاتی کرونایی کاملاً محسوس است و به نظر می رسد نیازمند این است که مسئولان، مرجعی برای این موضوع انتخاب کنند.

* مهر
کلید واژه ها: ویروس - کروناویروس - کرونا - پدیده - شناخت - تحقیقات کرونا - وزارت بهداشت - ویروس کرونا - موضوع - تلویزیون - اطلاعات - خانواده - تحقیقات - مقابله - روزانه - محققان - بهداشت - برخورد - منتشر - اعلام - ایران - اخبار - میزان - وزارت - دنیا - قرار - مدیر - نشان - ظاهر - ماسک

آخرین اخبار سرویس:
آزمون و خطا برای درمان/ همه داروهایی که در دنیا برای درمان کووید19 استفاده شده

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 16 مرداد ماه

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 16 مرداد 99

یک جزیره در ایتالیا که ساکنانش به کرونا مبتلا نمی شوند!

کاهش فوتی های کرونا در ایران /​ 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

قطعه «مدافعان سلامت» ارکستر سمفونیک تهران رونمایی شد/با حضور وزرای بهداشت و ارشاد

تردد به ییلاقات پاشنه آشیل مقابله با کرونا در مازندران است

آخرین آمار فوتی های کرونا در کشور/ کدام استان ها در وضعیت قرمز هستند؟

شمار مبتلایان به کرونا در فیلیپین به 119 هزار و 460 تن رسید

هشدار یونیسف به افت واکسیناسیون کودکان درجهان

آیا پشه ها ویروس کرونا را منتقل می کنند؟

با رعایت این 8 مورد از کبد چرب در امان بمانیم

کاهش فوتی های کرونا در کشور /فوت 174 نفر در 24 ساعت گذشته

کاهش فوتی های کرونا در کشور / 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

174 مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته در ایران جانباختند / کاهش مرگ و میرهای کرونا

افزایش بیماران بستری مبتلا به کرونا در سنین 20 الی 40 سالگی

ترفندهای ساده برای پیشگیری از چروک های دور لب

ضربه سنگین کرونا به 320 مجموعه ورزشی قم/ مشکلات در حال پیگیری است

استخدام 40 هزار نفر از طریق آزمون استخدامی مرداد ماه

نخستین محموله غذایی و بهداشتی ایران به بیروت رسید

کاهش فوتی های کرونا در کشور

174 فوتی کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته

توزیع 8 هزار بسته معیشتی به همراه جهیزیه در شهرستان پاکدشت

آمار جان باختگان کرونا به 17هزار و 976 نفر رسید

شمار مبتلایان به کرونا در فیلیپین به 119 هزار و 460 تن رسید

شقاق گوشه ی لب چیست؟

16 مرداد و آخرین اخبار کرونا در استان ها

آمار کرونا در ایران؛ شناسایی 2634 بیمار جدید

آخرین آمار کرونا در ایران تا 16 مرداد/ کاهش مرگ و میر های کرونا

16 مرداد و آخرین اخبار کرونا در استان ها

جدیدترین آمار مبتلا به کرونا در کشور تا ظهر 16 مرداد 99/ آمار فوتی ها کاهش یافت

تردد به ییلاقات پاشنه آشیل مقابله با کرونا در مازندران است

نوشیدن آب یخ کبد را چرب می کند؟

کتابخانه های مهاباد بازگشایی شد

محمد محسنی فر آزمون کارشناسی ارشد سال 99

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد: کاهش مرگ و میر های کرونا/ فوت 174 بیمار در شبانه روز گذشته

آمار جدید کرونا در کشور؛ فوت 174 نفر دیگر | وضعیت 4156 بیمار وخیم است | 26 استان در وضعیت قرمز و هشدار

آخرین آمار کرونا تا امروز 16 مرداد | فوت174 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته

کاهش فوتی های کرونا در کشور / 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایلام به 6406 نفر

آمار امروز کرونایی ها در ایران

جان باختگان کرونا در کشور به 17 هزار و 976 نفر رسید

نوشیدن آب یخ کبد را چرب می کند؟

شیوع کرونا در زمستان چقدر وخیم خواهد بود؟

کاهش فوتی های کرونا در کشور / 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

هموطنان از سفر های غیرضرور به گیلان پرهیز کنند

آمار کرونا در ایران، 16 مردادد 99/ شناسایی 2634 بیمار و 174 فوتی جدید/ وضعیت کدام استان ها قرمز است؟

شناسایی 25 بیمار جدید مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته

مرگ 174 بیمار در شبانه روز گذشته

آخرین وضعیت و آمار کرونا در ایران امروز پنجشنبه 16 مرداد 99

آخرین آمار فوتی های کرونا در کشور/ 4156 نفر در وضعیت شدید بیماری/ کدام استان ها در وضعیت قرمز هستند؟

کاهش مرگ و میرهای کرونا/ فوت 174 بیمار در شبانه روز گذشته

کاهش فوتی های کرونا در کشور ؛ 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

کرونا در ایران| کاهش تعداد فوت به 174 نفر در روز گذشته/ 26 استان در وضعیت قرمز و هشدار

کاهش فوتی های کرونا در کشور / 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

کرونا در ایران/ کاهش فوتی ها به 174 نفر در شبانه روز

کاهش فوتی های کرونا در کشور ؛ 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

جان باختگان کرونا در کشور به 17 هزار و 976 رسید

22 بیمار مبتلا به کرونا با شرایط بحرانی در چهارمحال و بختیاری بستری هستند

نوآوری های پژوهشگران جهاددانشگاهی در درمان ناباوری

برنامه وزارت بهداشت برای کرونا در پاییز و زمستان

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 16 مرداد ماه

کاهش فوتی های کرونا در کشور / 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

آخرین آمار فوتی های کرونا در کشور/ 4156 نفر در وضعیت شدید بیماری/ کدام استان ها در وضعیت قرمز هستند؟

کاهش مرگ و میرهای کرونا/ فوت 174 بیمار در شبانه روز گذشته

کاهش فوتی های کرونا در 24 ساعت گذشته

کاهش تعداد فوتی های کرونا در کشور/ 174نفر جان باختند

آخرین آمار کرونا در ایران امروز پنجشنبه 16 مرداد/ فوت 174 نفر از بیماران در 24 ساعت گذشته

چراغ کرونا در «لوداب» قرمز شد/مراسماتی با رنگ و بوی مرگ در لوداب

فوت 9 نفر در اردبیل به علت ابتلا به کرونا/ بستری شدن 79 بیمار در مراکز درمانی استان

آخرین آمار کرونا در کشور| فوت 174 نفر در 24 ساعت گذشته

گرامیداشت روز خبرنگار و تقدیر از حافظان سلامت در اهواز

جان باختگان کرونا در کشور به 17 هزار و 976 رسید

شناسایی 2624 مبتلای جدید به کرونا/فوت 174 هموطن در 24 ساعت

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 320117 نفر مبتلا و 17976 نفر فوتی

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه 16 مرداد 99

سفر در ایام کرونا، خودخواهی اجتماعی است

جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا تا پنجشنبه 16 مرداد

مبتلا شدن 9 بیمار جدید به ویروس کرونا در کاشان

فوت 174 بیمار در شبانه روز گذشته

آمار جان باختگان کرونا به 17هزار و 976 نفر رسید

کاهش فوتی های کرونا در کشور / 4156 تن در وضعیت شدید بیماری

علت چین و چروک صورت چیست؟

هموطنان از سفرهای غیرضروری به گیلان پرهیز کنند

آخرین آمار ابتلاء و فوتی های مبتلا به کرونا در 16 مرداد

کاهش مرگ و میرهای کرونا؛ فوت 174 بیمار در شبانه روز گذشته

فوت 174 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته

در 24 ساعت گذشته 174 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جانباختند

تبخال زدن بیش از 2 بار در سال غیر عادی است!

کرونا هم بازی کودکان

108 نفر از کادر سلامت خراسان جنوبی به کرونا مبتلا شدند

بستری بیماران کرونایی 20 الی 40 ساله در بابل افزایش یافت

تجهیزات بیمارستانی مازندران برای مقابله با کرونا در حال تکمیل است

بهره برداری از پنج پروژه اورژانس پیش بیمارستانی در هرمزگان

کاهش میزان افسردگی با مصرف ماست و کلم ترش

برگزاری آزمون دستیاری تخصصی در مشهد

چرا گرفتن فشار خون در عصر معتبر نیست؟

آخرین آمار کرونا در کشور

اهدا خون خبرنگاران کردستانی

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین: جهاد دانشگاهی از نظر عمق نفوذ در جامعه جایگاه خوبی دارد

آنچه درباره تحقیقات کرونا از مردم دریغ شد

آنچه درباره تحقیقات کرونا از مردم دریغ شد