موضوعات داغ: - دانشگاه آزاد اسلامي - ماه چهره خليلي - دانشگاه آزاد - حقوق بازنشستگان - حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس - نماينده مجلس - هواداران پرسپوليس - باشگاه پرسپوليس - تيم فوتبال استقلال - شيخ دياباته - نماينده ولي فقيه در استان كرمان - قيمت تبلت - اجاره انبار - كوروش - سري - FATF - حاجي بيگي - نمازجمعه تهران - جشنواره فيلم ونيز - بيمارستان الزهرا - سياره سرخ - استخدام در آموزش و پرورش - آينده فرزندان

مطالب مرتبط:
بورس نقطه ثقل واگذاری های دولتی
بررسی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون شوراها/ وظیفه دستگاه های دولتی برای عرضه سهام شرکت های خود در بورس/ پرداخت 30 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی/ ​نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری/ بررسی نوسانات بازار ارز
بررسی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون شوراها/ وظیفه دستگاه های دولتی برای عرضه سهام شرکت های خود در بورس/ پرداخت 30 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی/ ​نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری/ بررسی نوسانات بازار ارز
کنترل بازار ارز با فروش سهام شرکت های دولتی در بورس
کنترل بازار ارز با فروش سهام شرکت های دولتی در بورس
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 12:302020-07-08اقتصادي

بورس نقطه ثقل واگذاری های دولتی


بازار سرمایه بازاری شفاف است و قیمت ها در محیطی تعیین می شود که همگان نسبت به آن آگاه هستند.

در این محیط رقابت بدون حاشیه صورت می پذیرد و خیلی از آسیب ها، - خبرگزاری آریا- وزیر امور اقتصادی و دارایی : بازار سرمایه بازاری شفاف است و قیمت ها در محیطی تعیین می شود که همگان نسبت به آن آگاه هستند.

در این محیط رقابت بدون حاشیه صورت می پذیرد و خیلی از آسیب ها، بروز پیدا نمی کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، فرهاد دژپسند با اشاره به بودجه امسال اشاره کرد و گفت: امسال واقعاً سال ویژه ای از منظر اقتصادی است و چندین واقعه و رخداد به صورت همزمان اداره کشور را از منظر تأمین مالی اقتصاد و بودجه دولت تحت تأثیر قرار داده و با چالش رو به رو ساخته است.

وی ادامه داد: بودجه سال 1399 در شرایط تحریمی و فارغ از تبعات و آثار اقتصادی و اجتماعی شیوع ویروس کرونا و آسیب های ناشی از آن از سوی دولت طرح شد.

با این حال مجموعه اتفاقاتی که در چند ماهه اخیر در اقتصاد جهان و کشور رخ داد، علاوه بر آنکه کاهش درآمد های ارزی و ریالی را منجر گردید، هزینه های پیش بینی نشده گسترده ای را به بودجه دولت تحمیل کرد؛ بنابراین برای تأمین مالی بودجه کشور و حفظ تعادل در آن و تناسب میان هزینه ها و درآمد ها باید این ملاحظات مد نظر واقع شود.

در واقع نکته مهم این است که چگونه باید کاهش منابع ناشی از فروش نفت و همچنین در مضیقه قرار گرفتن درآمد های مالیاتی ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین تأمین هزینه های پیش بینی نشده را که در اثر شیوع این ویروس پیش آمده جبران یا تأمین نماییم.

باید اشاره کنم که یکی از مهم ترین چالش های سیاستگذار مالی در سال جاری تأمین مالی بودجه عمومی و تعادل بخشی به آن با بروز کمترین آثار منفی است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه یکی از راه حل های اصلی در این شرایط فروش دارایی ها و اموال دولت است، افزود: فروش دارایی ها همزمان چند مزیت باهم ایجاد می کند یعنی ضمن کوچک کردن دولت، میدان را برای فعالیت بخش خصوصی توسعه می دهد و گاهی به صورت اهرمی عمل می کند و می تواند سبب تکمیل زنجیره فعالیت های بخش خصوصی شود.

ما در سال جاری یک هدف دیگر را نیز دنبال می کنیم و آن این است که از این طریق بتوانیم به مردمی کردن اقتصاد نیز کمک کنیم.

دژپسند به اهمیت بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: سیاست اصلی ما در قبال فروش اموال و دارایی ها این است که تا حد امکان از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کنیم و فروش ها در بازار سرمایه انجام بپذیرد.

این امر علاوه بر آنکه به تعمیق و پایداری بازار سرمایه کمک می کند، به جذب منابع در این بازار نیز منجر می شود.

وی افزود: نکته سوم نیز این است که می توانیم در فروش دارایی ها دامنه را فراتر ببینم و علاوه برآماده سازی و عرضه شرکت ها در بورس یا فروش سهام دولت درشرکت های بورسی، نسبت به واگذاری اموال و املاک دولت اقدام کنیم؛ بنابراین در این خصوص ما برنامه ای گسترده در سال جاری داریم و تنها به مواردی خاص محدود نخواهیم بود؛ بنابراین تلاش خواهیم کرد تا انتهای سال منابع پیش بینی شده را تحقق بخشیم.

البته این منوط بر تحقق الزامات مطرح شده برای این مهم است.

بازار سرمایه مسیر شفاف خصوصی سازیوزیر اقتصاد در بخشی دیگر با بیان اینکه یکی از حوزه های پرچالش دولت و وزارت اقتصاد حوزه خصوصی سازی است، افزود: بخشی از این چالش ها به گروه های رقیب برمی گردد و بخشی دیگر به ساختار و فرآیند خصوصی سازی مرتبط می شود.

برای مثال زمانی که یک مزایده اعلام می شود چندین گروه مختلف اقتصادی در آن شرکت می کنند.

برخی از این اشخاص حقیقی یا حقوقی که برای کسب منافع در این مزایده ها حضور پیدا می کنند، اگر منافع آن ها تأمین نشود، بیکار نمی نشینند و تلاش می کنند در صورت عدم موفقیت در مزایده در آن اشکالات و ایراداتی بیابند و در سطحی بالاتر، آن اشکالات را به موضوعات چالش برانگیز تبدیل کنند.

این موضوع در تعدادی از واگذاری های گذشته مشاهده شده است.

از طرف دیگر اختیاراتی که به هیئت واگذاری برای حل برخی تعارضات و اخذ تصمیم داده شده است، خود می تواند زمینه بروز چالش را ایجاد کند.

برای مثال شیوه قیمت گذاری؛ میزان مطلق قیمت تعیین شده و اینکه قیمت با صورت های مالی چه زمانی محاسبه شده است از نکات چالش برانگیز است که هیئت واگذاری در خصوص آن ها تصمیم گیری می کند.

باید توجه داشته باشیم که قیمت گذاری تابع شرایطی است مثلاً نمی توانیم بگوییم قیمت گذاری در سال 98 براساس صورت های مالی سال 98 باشد چرا که همیشه صورت های مالی با یک سال تأخیر تهیه می شود و اگر در این فاصله تورم قابل توجه رخ دهد، قیمت مورد معامله در فاصله زمانی میان قیمت گذاری و واگذاری تفاوت معناداری را خواهد داشت که خود منشأ بسیاری از چالش ها است؛ بنابراین همیشه در شرایط تورمی با این روش واگذاری در معرض سؤال خواهیم بود.

باید توجه کنیم روش مذاکره که البته اختیار آن از سوی قانونگذار نیز داده شده است در اجرا با تالی، فاسد های متعددی روبه رو است که خود بروز مشکلات متعددی را در پی دارد.

به همین دلیل به معاونت اقتصادی وزارتخانه تأکید کردم در خصوص آسیب شناسی خصوص سازی مطالعه جامعی صورت پذیرد، خوشبختانه در این گزارش که با بررسی تمامی گزارش های در دسترس از جمله گزارش های نهاد های نظارتی و افراد صاحبنظر انجام پذیرفت، گزارش خوبی تهیه شد و مبتنی بر آن یک بسته عملیاتی مناسب، حاوی راه های اثربخش برای تعدیل و حذف چالش های احصا شده پیشنهاد گردید.

نهایتاً نتایج در چندین جلسه در هیئت واگذاری به بحث و بررسی گذاشته شد و خوشبختانه بر اساس آن سیاست های بسیار خوبی اخذ گردید.

یکی از این سیاست ها استفاده حداکثری از ظرفیت های بازار سرمایه برای واگذاری ها است.

وی ادامه داد: آنچه در حال حاضر انجام می دهیم تمرکز واگذاری ها در بازار سرمایه است.

بازار سرمایه بازاری شفاف است و قیمت ها در محیطی تعیین می شود که همگان نسبت به آن آگاه هستند.

در این محیط رقابت بدون حاشیه صورت می پذیرد و خیلی از آسیب هایی که در قبل اشاره کردم، بروز پیدا نمی کند.

آنچه من استنباط می کنم این است که اتخاذ این رویکرد علاوه بر آنکه سبب شده ما در امر واگذاری موفق تر باشیم، حاشیه های واگذاری را نیز به حداقل رسانده است.

به نحوی که از ابتدای سال تاکنون حدود 13 هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه واگذار کرده ایم که این عدد میزان بسیار قابل توجهی برای واگذاری است.

وزیر اقتصاد ادامه داد:، اما در کنار مباحث درآمدزایی و واگذاری ها، اهداف دیگری نیز برای وزارت اقتصاد حائز اهمیت است.

عدالت اجتماعی و مردمی کردن اقتصاد (در اقتصاد مقاومتی وزارت اقتصاد مسئول کمیته مردمی کردن اقتصاد است) از جمله این اهداف است که ما تلاش داریم این اهداف را نیز در برنامه های خود مورد توجه قرار دهیم.

در این خصوص به برنامه ای که مدتی قبل آغاز کردیم، اشاره می کنم که آن واگذاری سهام دولت در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس است.

ما با استفاده از این روش علاوه بر واگذاری، با هدف تأمین منابع برای بودجه، به دنبال مردمی سازی اقتصاد بودیم.

اطلاع دارید که پذیره ‏نویسی واحد های صندوق سرمایه‏ گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان واسطه گری مالی یکم که به‏ منظور واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت، صادرات و بیمه‏ های البرز و اتکایی امین صورت پذیرفت، با مشارکت حدود سه و نیم میلیون نفر و سرمایه گذاری حدود شش هزار میلیارد تومان به انجام رسید.

دارا یکم بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورسوزیر اقتصاد افزود: با این اقدام بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در کشور از نظر ارزش سرمایه گذاری و تعداد سهامداران ایجاد شد که در نوع خود یک نمونه موفق در تأمین مالی جمعی است.

با واگذاری باقیمانده سهام دولت بطور کاملاً شفاف در این طرح، ضمن تحقق بخشی از منابع پیش بینی شده در قانون بودجه سال جاری، فرصتی بی ‏نظیر برای مردمی کردن اقتصاد و ورود آحاد جامعه به سرمایه گذاری در شرکت های معتبر کشور به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه فراهم آمد.

دژپسند ادامه داد: در واگذاری باقیمانده سهام دولت در قالب صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم علاوه بر آنکه کلیه مبلغ واگذاری به صورت نقد دریافت شد و عملاً ریسک عدم وصول اقساط در آینده به صورت کامل از بین رفت، نحوه و شیوه قیمت گذاری و قیمت مورد معامله که از جمله انتقاد های متداول به واگذاری های پیشین است، به صورت کاملاً شفاف از ابتدای پذیره نویسی به اطلاع عموم مردم رسید.

از دیگر نکات برجسته این طرح، سرمایه گذاری حدود یک میلیون نفر از مجموع متقاضیان برای اولین بار در بازار سرمایه و پذیره نویسی بیش از 90 درصد متقاضیان از طریق درگاه های غیرحضوری بانک ها (55 درصد) و بورس (35 درصد) است که مورد اخیر در شرایط شیوع کرونا از منظر عدم لزوم مراجعه حضوری مردم به شعب بانک ها یا کارگزاری ها بسیار حائز اهمیت بود.

نکته حائز اهمیت بعدی این است که خریداران واحد های این صندوق توانستند منفعت خوبی بدست آورند به طوری که این سهام هم اکنون در بازار ارزش حدود سه برابری پیدا کردند.

وی افزود:، اما در اجرای این طرح، مهم ترین نقد، نسبت به روش واگذاری سهام دولت در قالب ETF، عدم همزمانی انتقال مدیریت شرکت های دولتی با واگذاری مالکیت آن ها است.

از آنجایی که همزمان با عملیاتی شدن واگذاری سه بانک و دو شرکت بیمه ای در قالب ETF، آزادسازی سهام عدالت نیز انجام می پذیرد و انتقال مالکیت بخش بزرگی از سهام شرکت های مزبور به آحاد مردم اتفاق می افتد، بنابراین انتقال بلافاصله مالکیت در این دو طرح در فاصله زمانی بسیار کوتاه سبب می شود عملاً حجم بزرگی از مالکیت و مدیریت بنگاه های اقتصادی دولتی به صورت یکباره از دولت منفک شود.

این شرایط ممکن است علاوه بر آنکه هر بنگاه را به صورت منحصر به فرد دچار مشکل نماید، بخش بانکی و بیمه ای کشور را نیز با عدم اطمینان یا چالش های دیگری مواجه سازد.

براین اساس به منظور کاهش آثار احتمالی نامطلوب یادشده، دوره زمانی اطمینان بخش یک و نیم ساله برای فرآیند گذار پیش بینی شد تا در این دوره تلاش شود آثار غیرقابل پیش بینی انتقال مدیریت که ممکن است در برخی موارد قابل توجه نیز باشد، کنترل شده یا به حداقل برسد.

در نهایت برای تکمیل صحبت هایم در این خصوص باید بگویم که برنامه آتی ما این است که واگذاری ها بخصوص با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه، چه عرضه به خرد و چه به صورت بلوکی به طور مستمر انجام پذیرد.

برای نمونه هم اکنون پالایشگاه تبریز به صورت بلوکی و به شکل نقد و اقساط در حال عرضه می باشد.

همچنین ما بزودی دو صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بعدی در حوزه پالایشگاهی و پتروشیمی و خودرویی و صنایع فلزی را عرضه خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد به انتشار اوراق مالی و اسلامی اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 40 هزار میلیارد تومان اوراق شامل 17 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه و بیش از 23 هزار میلیارد تومان اوراق نقدی توسط این وزارتخانه عرضه شده است.

ما در اولین عرضه اوراق توانستیم 10 هزار میلیارد تومان اوراق با نرخ معقول منتشر کنیم که با استقبال بسیار خوبی روبه رو شد.

این اتفاق نگرانی و تردید در خصوص بالا بودن نرخ سود انتشار اوراق را تا حد زیادی مرتفع ساخت و تجربه ثابت کرد که ما می توانیم با نرخ های سود معقول و مورد توجه بازار، اوراق را به فروش برسانیم.

چنانچه پس از این عرضه نیز توانستیم در چند نوبت اوراق را در بازار منتشر کنیم و الان به صورت هفتگی منطبق بر یک برنامه مشخص از ظرفیت این بازار استفاده می کنیم.

این تجربه موفق حاکی از آن است که اگر به خطوط قرمز و چارچوب طراحی شده پایبند باشیم، می توانیم در سال جاری با موفقیت از این روش بخشی از منابع را تجهیز کنیم.

اما چرا اصرار داریم از این روش بخشی از منابع را تجهیز کنیم؟ همانگونه که در قبل هم اشاره کردم بسیاری از کارشناسان معتقدند در شرایط رکودی، مخارج دولت اگر با برنامه صورت پذیرد چه در قالب طرح های عمرانی و چه مصارف هزینه ای می تواند محرک خروج از رکود باشد.

ما باید برای جلوگیری از رشد منفی و با توجه به شیوع ویروس کرونا که به بیش از 15درصد تولید ناخالص داخلی کشور آسیب رسانده است، سیاست هایی اعمال کنیم که به تحریک تقاضا هم کمک کند.

همانگونه که گفتم یکی از مجرا های اصلی ما بودجه دولت است و در این شرایط تلاش داریم تا از این مجرا به صورت برنامه ریزی شده و هدفمند استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما برای قطع وابستگی بودجه به نفت و پوشش عدم تحقق منابع درآمدی پیش بینی شده تنها به یک منبع درآمدی بسنده نکرده ایم و با هدف مدیریت کلان اقتصاد کشور و تعادل بخشی به بودجه عمومی تلاش می کنیم از تمامی منابع دارای ظرفیت در این فضا بهره ببریم، تا شاهد حداقل عوارض و آسیب ها در میان مدت و بلند مدت باشیم.

شاید برخی از روش ها در کوتاه مدت ساده تر باشند و منابع بیشتری را در اختیار دولت قرار دهند، اما ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی باید اقتصاد کشور را در مقاطع مختلف زمانی ببینیم و بهترین روش های تأمین مالی را در این چارچوب انتخاب کنیم.


کلید واژه ها: بازار سرمایه - بازار - وزیر امور اقتصادی و دارایی - اقتصاد - اقتصادی - امور اقتصادی و دارایی - سرمایه - خبرگزاری - محیط - شیوع ویروس کرونا - بودجه - قیمت ها - بازاری - آسیب - صورت - دولت - امور اقتصادی - فرهاد دژپسند - پایگاه خبری - ویروس کرونا - حاشیه - رقابت - امسال - منظر - شفاف - قیمت - آگاه - آریا - واگذاری - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
معاون رییس جمهوری از تصفیه خانه بزرگ بابل بازدید کرد

وزیر جهاد کشاورزی: الگوی کشت مبتنی بر شرایط هر منطقه تدوین شده است

پادکست خبری پنجشنبه 21 مرداد 1399 ایرنای مرکز همدان

860 هزار تن کالا از یزد صادر شد

جزییات طرح مجلس برای تغییر سهمیه بندی بنزین؛ قیمت هم تغییر می کند؟

اطلاعیه درباره واریز پول سهام عدالت

جهش پنج برابری قیمت مسکن در 3 سال

درآمد طرح فروش نفت به مردم نباید صرف هزینه های جاری دولت شود

گاندو ظرفیتی برای اشتغالزایی و رونق گردشگری در بلوچستان

رد هرگونه آدم ربایی در شهر اراک

احداث 2 هزار واحد مسکونی ویژه مددجویان بهزیستی

استقبال 5.5 میلیون سهامدار از عرضه اولیه زملارد

بررسی مشکلات پروژه های عمرانی و فضای سبز شهر قشم

اختصاص 1400 میلیارد تومان اعتبار به 18 طرح تولیدی مازندران

استخدام سرپرست انبار، کارشناس فنی انبار و کارشناس انبارداری

جدیدترین خودرو های تولید داخل را بشناسید

استخدام کارشناس فروش و کارشناس استقرار و پشتیبانی

استخدام راننده (با وانت) آقا باحقوق ثابت، بیمه و مزایا

تصاویر| افتتاح اولین کتابخانه عمومی در مترو تهران

65 هزار هکتار از اراضی استان همدان در شرف بیابانی شدن است

کاهش ارزش سهام عدالت/ هفته آینده چه اتفاقی پیش رو سهامداران است؟

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در گروه صنعتی مارپیچ باختر

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

روستای ناشناخته مابین سه استان ایران (فیلم)

سایپا و بانک تجارت تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند

انعقاد تفاهم نامه ذوب اهن اصفهان و شرکت معادن ذغالسنگ کرمان

100 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه راز و جرگلان مصوب شد

کاهش 52 درصدی تصادفات خسارتی در قزوین

شهروندان قم این سه پودر شوینده را خریداری نکنند

افزایش 300 تومانی بهای دلار در صرافی های بانکی

انواع کوله پشتی را چند بخریم؟

اختصاص 1400 میلیارد تومان اعتبار به 18 طرح تولیدی مازندران

کشتارگاه کاشان یک فرصت مناسب سرمایه گذاری است/ کاشان واردکننده دام و گوشت قرمز از سایر نقاط کشور

صدور حدود 368 هزار تن کالا امسال از گمرکات آذربایجانغربی

فروش زمین حاشیه تله کابین کذب محض است

غواصی دلهره آور در میان کوسه ها +عکس

250 هزار رای قطعی قلع و قمع بنا بلاتکلیف است

شریعتمداری: مشارکت جوانان در عرصه مدیریت کارآمدی را افزایش داده است

بازار طلای جهان نزولی است، در داخل شاهد افزایش ملایم بهای سکه هستیم

افزایش 300 هزار تومانی نرخ سکه | دلار؛ 22 هزار و 500 تومان | آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در 23 مرداد ماه

مدیریت 286 هزار هکتار از مراتع زنجان احاله می شود

نوبخت: تحریم آمریکا شکست خورد/ گشایش اقتصادی به زودی در کشور صورت می گیرد

افزایش بهای رسمی 25 ارز

مشکلات ارزی صادرکنندگان آذربایجان غربی بررسی می شود

شریعتمداری: مشارکت جوانان در عرصه مدیریت کارآمدی و شفافیت را افزایش داده است

توسعه صنعت دامپروری و افزایش تولیدات دامی اولویت جهاد کشاورزی

شریعتمداری: مشارکت جوانان در عرصه مدیریت کارآمدی و شفافیت را افزایش داده است

انعقاد بزرگترین معامله تسلیحاتی مجارستان با آمریکا

قیمت سبد نفتی اوپک اندکی کاهش یافت

بازگشت 5واحد صنعتی راکد در شهرک های صنعتی به چرخه تولید

افزایش بهای سهام اپل، تیم کوک را میلیاردر کرد

قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

فروش زمین حاشیه تله کابین کذب محض است

استخدام فروشنده تلفنی محصولات آموزشی باحقوق مکفی در آریا تدبیر

شستا در منطقه قهاوند گاوداری 6000 راسی احداث می کند

مالیات خرید سکه تا 650 هزار تومان تعیین شد

ببینید | کرونایی های بدون علامت چطور درمان می شوند؟

مشکلات ارزی صادرکنندگان آذربایجان غربی بررسی می شود

طرح توسعه پایدار صنعت دامپروری و افزایش تولیدات دامی اولویت جهاد کشاورزی

پاداش برای مشترکان کم مصرف برق در همدان

پرداخت بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده در اثر کرونا

مالیات خریداران سکه در سال 98 تعیین شد

شریعتمداری: مشارکت جوانان در عرصه مدیریت کارآمدی و شفافیت را افزایش داده است

فروشندگان سهام عدالت تاخیر در واریز مبلغ سهامشان را اطلاع دهند

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

عمر قالب ماشین های ریخته گری افزایش یافت

بازار داغ خرید و فروش موی طبیعی در اینترنت/عکس

طرح جدید مجلس درباره سهمیه بندی بنزین + جزییات

بازگشت 5 واحد صنعتی راکد در شهرک های صنعتی به چرخه تولید

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در شرکت کیمیا گران خاک ثامن

استخدام سرآشپز مدیریت خانم با حقوق و بیمه در شرکت سه نان

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

افزایش واردات سنگ آهن چین به علت کاهش موجودی قراضه داخلی - اخبارفولاد

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

مشاغلی که کارتخوان مالیاتی را ثبت نکرده اند مشمول مالیات مقطوع نمی شوند

آغاز طرح لایروبی لوله های شبکه فاضلاب خرمشهر

واگذاری 560 طرح به بخش خصوصی

شریعتمداری: مشارکت جوانان در عرصه مدیریت کارآمدی و شفافیت را افزایش داده است

ساخت 2هزار واحد مسکونی محرومان در مازندران

روند صعودی کرونا در اروپا/ آلمان بالاترین مبتلای روزانه در 3 ماهه گذشته

رکورد تولید برق خورشیدی و بادی شکسته شد

مظنه اجاره بهای یک واحد مسکونی در مرزداران چقدر است؟

درآمد طرح فروش نفت به مردم نباید صرف هزینه های جاری دولت شود

اجرای بیش از 37 طرح خدمات شهری و عمرانی در منطقه 4 شیراز

بیش از 99.5 درصد مردم منطقه داران از گاز طبیعی برخوردار هستند

جزییات طرح جدید مجلس درباره سهمیه بندی بنزین

قیمت مصوب مرغ در بازار مناسب است

افت قیمت سکه

80 هزار هکتار کشت سبزی و صیفی فضای باز فارس به کشت گلخانه ای تغییر می کند

کاهش 37 درصدی تصادفات فوتی در قزوین

فروش 70هزار میلیارد تومانی شرکت های معدنی و صنایع معدنی بورسی در 4 ماه - اخبارفولاد

معرفی انواع دستگاه های بسته بندی زعفران / شرایط مورد نیاز برای بسته بندی زعفران در خانه

مالیات خریداران سکه در سال 98 تعیین شد

533 میلیون دلار کالا از گمرکات آذربایجان غربی صادر شد

پهنه بحرانی بازار املاک

خریداران سکه در سال گذشته چقدر باید مالیات بدهند؟

مالیات خریداران سکه در سال 98 تعیین شد

تامین آب کشت تابستانه در امیدیه الزامی است

افزایش آمار ابتلای مددجویان بهزیستی به کرونا/ پرداخت سرانه 500 هزار تومانی به مراکز بهزیستی

ابرخودروی هیدروژنی Hyperion معرفی شد

بورس نقطه ثقل واگذاری های دولتی

بورس نقطه ثقل واگذاری های دولتی