مطالب مرتبط:
مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا
افزایش مصرف شبه افیون های خطرناک جدید در پی شیوع کرونا
وضعیت قرمز مصرف برق در کرمانشاه/ مدیریت نکنید، خاموشی ها می آیند
کاهش کم سابقه مصرف برق در آمریکا به دلیل کرونا
کاهش کم سابقه مصرف برق در آمریکا به دلیل کرونا
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 11:152020-07-08اقتصادي

مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا


ایسنا/بوشهر سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر می گوید مصرف برق در تابستان به بیش از 4 برابر افزایش پیدا می کند و این موضوع ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که اختلاف حدود 1400 مگاواتی را رقم می زند و این افزایش مصرف در تابستان باعث [.

- ایسنا/بوشهر سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر می گوید مصرف برق در تابستان به بیش از 4 برابر افزایش پیدا می کند و این موضوع ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که اختلاف حدود 1400 مگاواتی را رقم می زند و این افزایش مصرف در تابستان باعث فشار بر تجهیزات شبکه برق می شود.

غلامرضا حشمتی در گفت وگو با ایسنا در خصوص وضعیت مصرف برق استان بوشهر گفت: طی روزهای اخیر با توجه به رشد فزاینده درجه حرارت و شدت گرفتن گرما مصرف برق کشور افزایش پیدا کرده، به طوری که مصرف برق روزانه کشور در روز دوشنبه به بیش از 56400 مگاوات نیز رسیده است.

در خصوص استان بوشهر هم که فصل تابستان قدری زودتر از کشور آغاز می شود مصرف برق روند افزایشی داشته و امسال شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی مردم هم مزید بر علت شده و میزان مصرف برق استان بوشهر در روز دوشنبه به حدود 1850 مگاوات رسیده است.

وی افزود: میزان مصرف انرژی استان بوشهر طی سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد بیش از 10 درصدی داشته که در مقایسه با متوسط کشوری بیش از دو برابر رشد را نشان می دهد که این موضوع لزوم مدیریت مصرف و جدی گرفتن این مقوله را نشان می دهد.

معاون دیسپاچینگ و بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر اظهار کرد: سال گذشته و تابستان سال 98 با پشتیبانی مسئولین استان و همراهی مردم و هم استانی های خوب و فهیم شاهد همکاری خوبی در حوزه مدیریت مصرف بودیم و نتیجه ی این همراهی عبور موفق و بدون خاموشی از تابستان بود.

امسال نیز با اقدامات خوبی که توسط شرکت توزیع نیروی برق بوشهر انجام شده امیدواریم شاهد عبور موفق و بدون خاموشی از تابستان باشیم.

از جمله اقدامات انجام شده میتوان به پیگیری در جهت تغییر ساعات کار ادارات که خوشبختانه با پشتیبانی استاندار محترم بوشهر این اقدام از 17 خرداد اتفاق افتاد و ساعت کاری ادارات کاهش یافت که منجر به کاهش مصرف برق در ساعات پیک گردید.

این مسئول خاطرنشان کرد: اقدام بعدی عقد بیش از 6500 تفاهم نامه همکاری با مشترکین همکار در بخش های صنعتی، کشاورزی و عمومی-اداره ای بوده که این مشترکین همکاری لازم در جهت کاهش مصرف خود در ساعت اوج بار انجام می دهند و شرکت توزیع نیز در عوض به آنان پاداش خواهد داد.

  سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر تاکید کرد: بیش از 80 درصد مشترکان برق استان بوشهر در تعرفه خانگی هستند که امسال در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده و از طرف وزارت نیرو و شرکت توانیر به این بخش خانگی هم توجه شده است و طرح اعطای پاداش به این مشترکین امسال اجرایی خواهد شد، البته در سال گذشته هم این طرح وجود داشت ولی امسال با جدیت و پاداش بیشتری برای مشترکان خانگی اعمال خواهد شد.

حشمتی توضیح داد: مشترکان خانگی به دو روش می توانند در طرح مدیریت مصرف و پاسخگویی بار مشارکت داشته باشند،  روش اول مشترکینی که طبق الگوی مصرف و زیر سطح الگوی مصرف برق مصرف نمایند که شامل پاداش و تخفیف 16 درصدی در تعرفه برق می شوند یعنی نسبت به کسانی که الگوی مصرف را رعایت نکردند تعرفه برق آنها  16 درصد ارزانتر محاسبه خواهد شد.

روش دوم مشترکانی که مصرف برقشان را نسبت به دوره مشابه سال قبل خود کاهش بدهند و به ازای هر میزان کاهش، دو برابر پاداش می گیرند.

یعنی اگر مشترکی 10 درصد صرفه جویی انجام بدهد و مصرف برق خود را نسبت به سال قبل کاهش دهد، 20 درصد در صورتحساب برق مصرفی تخفیف اعمال خواهد شد؛ به نحوی که حتی اگر بتواند 50 درصد کاهش را نسبت به دوره مشابه سال قبل انجام دهد صورتحساب برق مشترک رایگان محاسبه خواهد شد.

  وی افزود: سال گذشته در این طرح حدود 2 میلیارد تومان پاداش به مشترکین هم استانی تعلق گرفت، امسال با توجه به اینکه اقدامات اطلاع رسانی و تبلیغی خوبی از طرف شرکت توزیع برق انجام شده امیدوار به همراهی مشترکین و تعلق گرفتن پاداش بیشتری به آنان هستیم.

معاون شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر با اشاره به روش های مدیریت مصرف و راه های برخورداری از پاداش های خوش مصرفی به ایسنا گفت: مدیریت مصرف برق به معنای مصرف نکردن نیست بلکه به مفهوم صحیح مصرف کردن است که با درست مصرف کردن هم خودمان و همه مردم استان از نعمت برق مطمئن و پایدار برخوردار می شوند و هم به خادمین خود در صنعت برق کمک می کنند تا در فصل تابستان شرمنده مردم عزیز نشوند و خدمات شایسته ای به آنها ارائه دهند.

سخنگوی توزیع نیروی برق استان بوشهر توضیح داد: چند روش ساده مدیریت مصرف را عرض می کنم که بر خلاف آنچه فکر می کنیم مدیریت مصرف کار سختی است متوجه می شویم با اقدامات ساده ای میتوان حتی بیش از 10 درصد صرفه جویی در مصرف برق داشت.

اولین روش استفاده از نور طبیعی در طول روز و خاموش کردن لامپ های اضافی است که یکی از راه های موثر کاهش مصرف برق است به طوری که برابر بررسی های انجام شده و به صورت مستند مطالعه شده اگر هر کدام از مشترکان ما در استان بوشهر یک لامپ اضافی حتی 40 وات خود را خاموش کنند معادل 16 مگاوات کاهش مصرف در استان بوشهر که معادل یک نیروگاه کوچک یا متوسط صرفه جویی صورت می گیرد.

  این مسئول یادآور شد: روش دوم جا به جایی زمان استفاده از لوازم خانگی ضروری مانند جارو برقی، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، اتو و عدم به کار گیری این وسایل در زمان اوج مصرف است.

یعنی در بازه زمانی 13 الی 17 از این وسایل استفاده نکنیم؛ در عوض در زمان های کم بار شبکه نظیر ساعات ابتدایی صبح و یا میانی شب و روزهای تعطیل از آنها استفاده کنیم که در آن ساعات تعرفه برق ارزانتری شامل حال ما می شود.

در ساعت اوج مصرف تعرفه برق گرانتر است.

یکی دیگر از راه ها استفاده از وسایلی مثل ماشین ظرفشویی و لباسشویی با حداکثر ظرفیت است، به جای اینکه با نیمه ظرفیت چند بار در طول هفته یا روزانه چندین بار استفاده کنیم صبر کنیم ظرفیت آنها تکمیل شود تا تعداد دفعات کمتری روشن شوند.

  غلامرضا حشمتی اظهار کرد: یکی دیگر از راهکارهای تاثیرگذار خصوصا در استان گرمسیر بوشهر که کاربرد زیادی دارد، تنظیم درجه ترموستات کولرهای گازی بر روی دمای آسایش یا 24 درجه که دمای مطلوبی است و باعث کاهش 30 درصدی مصرف برق کولرها می شود.

بر اساس بررسی هایی که صورت گرفته اگر مشترکین ما در استان بوشهر بتوانند دمای ترموستات کولرهای خود را بر روی 24 درجه تنظیم کنند شاهد کاهش 250 مگاواتی در پیک مصرف برق استان خواهیم بود و تاثیر به سزایی در کنترل پیک خواهد داشت.

راهکار دیگر استفاده از لامپ های ال ای دی به جای لامپ های حبابی و حتی مهتابی است که هم طول عمر چند برابری دارند و هم مصرف پایین تری نسبت به لامپ های حبابی و سایر لامپ های پر مصرف دارند که این مطمئنا باعث کاهش صورتحساب برق مصرفی و هم کاهش مصرف برق استان خواهد شد.

  وی اضافه کرد: یکی دیگر از مواردی که هم تاثیر خیلی خوبی در مصرف انرژی منازل دارد و حتی باعث کاهش آلودگی صوتی می شود استفاده از پنجره های دو جداره به جای پنجره های معمولی است که از اتلاف انرژی تا میزان 75 درصد جلوگیری می کند.

معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر تصریح کرد: سوال دیگری که در بیشتر مواقع پرسیده می شود و ناشی از نگرانی مردم بابت تامین برق در فصل تابستان که نگرانی به حق و به جایی است اینکه آیا در تابستان خاموشی خواهیم داشت یا خیر.

من در پاسخ به این سوال باید بگویم که صنعت برق استان بوشهر با وجود محدودیت های منابع که طی سال های اخیر گریبان گیر کشور و استان شده اقدامات قابل توجه و خوبی برای پاسخگویی نیاز مصرف مشترکین انجام داده و توسعه های خوبی در صنعت برق استان و کشور صورت گرفته است.

  این مسئول عنوان کرد: مطمئنا در فصل تابستان که مصرف برق به شدت افزایش پیدا می کند و جالب است بدانید در استان بوشهر مصرف برق در تابستان به بیش از 4 برابر افزایش پیدا می کند یعنی ماکسیمم مصرف برق در زمستان در لحظات اوج حدود 400 مگاوات است که این امر در تابستان به بیش از 1800 مگاوات می رسد و این موضوع ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که در فصل تابستان اتفاق می افتد و این اختلاف بین 1800 تا 400 مگاوات همه ناشی از مصارف سرمایشی است.

این افزایش مصرف در تابستان باعث فشار بر تجهیزات شبکه برق می شود و این تجهیزات در شرایط پر باری قرار می گیرد و مطمئنا تداوم شرایط پر باری احتمال بروز حوادث را افزایش می دهد.

این اولین خطری است که در فصل تابستان ممکن است برای تجهیزات و تاسیسات برقی اتفاق بیافتد، البته با تدابیری که اندیشیده شده امیدواریم در این زمینه مشکلی پیش نیاید و توسعه ای که صورت گرفته تا حدود زیادی پاسخگوی این نیاز هست.

  سخنگوی توزیع نیروی برق استان بوشهر بیان کرد: در صنعت برق کشور برای تامین برق مشکل حادی که وجود دارد، فقط برای حدودا 300 ساعت در طول سال است یعنی برای تمام طول سال ظرفیت کافی برای تامین برق کشور وجود دارد ولی در طول این 300 ساعت که در فصل تابستان قرار گرفته صنعت برق برای تامین نیاز مشترکین به سختی می افتد و از طرفی هم سرمایه گذاری هنگفتی برای تامین برق این ساعات محدود نیاز است و در تمام دنیا نیز به جای اینکه ساعات اوج مصرف را که ساعات محدودی است را با سرمایه گذاری هنگفت پوشش دهند با صرفه جویی و جابه جایی مصرف از آن ساعات به ساعات کم بار این نقیصه را جبران می کنند که در استان ما اگر صرفه جویی 10 درصدی مشترکین برق و مدیریت مصرف 10 درصدی اتفاق بیافتد از این تابستان هم بدون خاموشی و تحمیل هزینه های اضافی به کشور عبور می کنیم.

  حشمتی ادامه داد: به طور خلاصه عرض کنم که اگر طبق سال گذشته با همراهی خوب و مدیریت مصرف هم استانی های عزیز اتفاق بیافتد و بتوانیم مدیریت و کاهش مصرف 10 درصدی را اعمال کنیم ان شالله تابستان بدون خاموشی در پیش خواهیم داشت.

با توجه به اینکه از طرف توانیر برای همه استان ها سقف مصرفی تعیین می شود، انتظار دارند این سقف مصرف رعایت شود و از سقف عبور نکنیم.

  وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در روزهای گذشته تابستان و طی روزهای اخیری که پشت سر گذاشتیم با همراهی خوب واحدهای صنعتی و ادارات و مردم عزیز توانستیم بیشتر روزها را زیر سقف و الگوی تعیین شده از طرف توانیر باشیم ولی اگر از این سقف تجاوز کنیم احتمال اعمال خاموشی به استان ما بیشتر از استان هایی است که سقف مصرف را رعایت کرده اند.

  معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر با بیان اینکه انتظار نداریم مردم در گرمای تابستان کولرهایشان را خاموش کنند بلکه مصارف غیر ضروری را کاهش دهند، گفت: امیدواریم با همراهی مردم عزیز و کاهش و مدیریت مصرف 10 درصدی شرمنده مردم عزیز نشویم و تامین برق مطمئن و مستمری داشته باشیم خصوصا اینکه در شرایط سخت امسال -با توجه به شیوع ویروس کرونا- تامین مداوم برق مراکز درمانی و منازل مردم اهمیت بیشتری دارد و در خیلی از خانه ها ممکن است بیمارانی وجود داشته باشد و قطع برق به آنها سختی هایی تحمیل کند که امید است با تدابیر اندیشیده شده در مجموعه صنعت برق و همراهی خوب مردم عزیز به خوبی از تابستان عبور نماییم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مصرف برق - استان بوشهر - شرکت توزیع نیروی برق - تابستان - مصرف - بوشهر - افزایش - استان - شرکت توزیع - نیروی برق - ایسنا - سرمایشی - اختلاف - 4 برابر - توزیع - برابر - نیروی - موضوع - کشور - حدود - شرکت - گرما - شبکه برق - غلامرضا - گفت وگو - دوشنبه - روزانه - وضعیت - حرارت - کرونا

آخرین اخبار سرویس:
حقوق کدام گروه از بازنشستگان افزایش می یابد؟

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت توسعه صنعت هلال تهران

استخدام کارشناس بیمه در یک شرکت در تهران

استخدام کارشناس خرید آقا در یک شرکت تولیدی صنعتی در تهران

استخدام مدیر فروش در شرکت آذرسرمایه در تهران

توجیه عجیب نمایندگان برای دریافت خودرو

استخدام کارشناس سیستم و استراتژی و کارشناس بازاریابی در تهران

توجیه عجیب نمایندگان برای دریافت خودرو/ خطای راهبردی مجلس در ماجرای دنا پلاس

افتتاح گلخانه دو هکتاری در پیشوا

قیمت مرغ به 18 هزار تومان رسید

خرید فیزیکی انواع کالا در خانه با فناوری هوش مصنوعی

شورا و شهرداری الوند پیگیر حل مشکلات مردم این منطقه هستند/ مردم وارد بازی سودجویان نشوند

صندوق بیمه عمر و سرمایه گذاری برای حمایت از زنان خانه دار، روستایی و عشایری تشکیل می شود

طرح توجیه اقتصادی به چه معناست؟

کسری 6 میلیارد دلاری برای واردات دارو

واریز 5 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران

توزیع روزانه 40 تن تخم مرغ در قم با قیمت مصوب پیش بینی شد

توجیه عجیب نمایندگان برای دریافت خودرو

خبر خوش بازیگر بچه مهندس برای مخاطبان این سریال

پیش بینی بورس فردا 2 مهر 1399

استخدام برنامه نویس ASP.NET Full Stack در خراسان رضوی

استخدام نماینده علمی و فروش برای داروخانه و گالری در فارس

خودرو یکساله چقدر گران شد؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت صبا مرغ نوآوران زنجان

نماینده مجلس: 500هزار مهندس بیکار داریم

آغاز برداشت گردو در آستارا

استخدام Front End Developer در وبسایت دیجی زرگر در اصفهان

اصلاندوز نقطه شروع کشاورزی مدرن کشور

استخدام مهندس صنایع در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

پیگیری 20 - مشکل راه روستایی دارباغ فومن

کرونا موبایل های ارزان قیمت را محبوب کرد

آشنایی با ثروتمندترین زنان مسلمان جهان

معرفی رزم حسینی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت

پیش بینی بورس فردا 2 مهر 99 / نوسان بازار سهام تا کی ادامه دارد؟

افزایش 10 درصدی اهدای خون در آستارا

500 هزار مهندس در کشور بیکار هستند

معرفی علیرضا رزم حسینی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت +سوابق

تنها 60 درصد اصفهانی ها دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنند/حضور 15 درصد دانش آموزان در مدارس

احتکار خودرو در گروه خودروسازی سایپا صحت دارد؟

سهام عدالت، امروز 31.5میلیون تومان شد

70 درصد مقرری بگیران بیمه بیکاری مرد هستند

استخدام ویزیتور، کارمند فروش و طراح معمار در گیلان

در رادیو ایران 20 بشنوید: جای پارک را چند می خری؟

استخدام تکنسین فنی (برق یا مکانیک) در شرکت میراب آرین در تهران

کارگران بیکار شده از سیل تالش مقرری دریافت می کنند

جزییات تسهیلات خرید بازنشستگان تامین اجتماعی

معرفی رزم حسینی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت به مجلس

استخدام کارمند فروش خانم (رشته مهندس متالورژی) در تهران

موضوع احتکار خودرو در گروه خودروسازی سایپا منتفی است

فعالیت 18 مرکز اورژانس اجتماعی در استان اصفهان

انجام 1900 فقره بازرسی از واحدهای تولیدی و خدماتی ایلام

استخدام سوپروایزر بخش محصولات مصرفی با مزایا در تهران

اختلال در سامانه انتقال وجه پایا بانک ملت

 افزایش 30 درصدی اجاره بها در شهر یزد

کاهش 8.6 درصدی نرخ بیکاری در استان تهران

استخدام نماینده علمی و فروش در شرکت ژاک آندرل پارس در تهران

پرداخت 8.3میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به مددجویان بهزیستی استان

استخدام طراح، کارشناس فروش، کارشناس صنایع در تهران

سومین تغییر نرخ ارز بر روی تابلوی صرافی ملی | آخرین قیمت ارزها در یکم مهر 99

نزدیک به سه هزار میلیارد تومان برای اشتغال خرد سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله 14 هزار و 500 تومان اعلام شد

استخدام کارشناس فروش خانم با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس سئو در یک شرکت فعال در زمینه بازرگانی در تهران

جزییات نرخ رسمی 47 ارز

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر بین المللی در تهران

قیمت دلار یکم مهر 1399 روی 26 هزار و 850 تومان ثابت ماند

بازار اوراق تسه سامان نیافت

آغاز برداشت سیب در مشکین شهر

استخدام فروشنده کابینت لوکس در شرکت پیک دیزاین در تهران

برداشت بادام زمینی در قطب تولید این محصول

رزم حسینی وزیر پیشنهادی وزارت صمت به مجلس

مشکلی برای تامین گاز مایع در شهرستان قصرشیرین نداریم

استخدام کارشناس فروش آقا با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

آذربایجان غربی|دولت به خرید تضمینی گندم از کشاورزان متعهد نیست

124 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در استان کرمانشاه پرداخت شد

احداث نمایشگاه دائمی محصولات ساخت داخل در قم / 18 واحد تولیدی تملکی بانک ها تعیین تکلیف شد

فائوچی: پاییز دوره خطرناکی برای گسترش ویروس کرونا است

یک سوم از جمعیت استان البرز در فقر معیشتی به سر می برند

افتتاح 1300 پروژه عمرانی و کلنگ زنی 291 پروژه محرومیت زدایی سپاه در کردستان+تصاویر

کاهش 32 درصدی آمار طلاق در گلپایگان نسبت به سال گذشته

کاهش 32 درصدی آمار طلاق در گلپایگان

نیروگاه و پارکینگ خورشیدی دانشگاه یاسوج به بهره برداری رسید

افتتاح و کلنگ زنی 3 پروژه سلامت در جیرفت

9 هزار و 446 نفر در خراسان شمالی خون اهدا کردند

دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در کهگیلویه و بویراحمد افتتاح شد

نماینده ویژه وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی در تالش

رییس کمیسیون عمران مجلس: 500 هزار مهندس بیکار در کشور داریم

جزییات ترخیص 7میلیون تن کالای رسوبی با روش بدون انتقال ارز

معاون استاندار: هیچ واحد تولیدی بدهکار بانک ها در خراسان رضوی تعطیل نمی شود

دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی کهگیلویه و بویراحمد افتتاح شد

استخدام وب مستر در شرکت ویرا تجارت ارغوان در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل خانم در یک شرکت معتبر در تبریز

انتخاب مجدد پرویزیان به عنوان رییس کانون بانک های خصوصی

وزیر بهداشت: شعله های جدید آتش کرونا در کشور برافروخته شده / اگر 90 درصد مردم رعایت کنند، آن 10 درصد که رعایت نمی کنند، همه چیز را زیر سوال می برند؛ البته هرگز به این آمار هم نرسیده ایم

تورم شهریورماه اعلام شد

بدهکاران آزادراهی جریمه می شوند

اجرای طرح مشاغل خانگی با شناسایی ظرفیت های هر منطقه در استان

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی خانم (رشته برق) در تهران

زندگی در تهران از استانبول و باکو گرانتر است

مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا

مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا