موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان كشوري - الاهلي عربستان - ليگ قهرمانان - افزايش حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان آسيا - انتخاب رشته - استقلال تهران - قهرمانان آسيا - دانشگاه آزاد اسلامي - يوسف القرضاوي - پيشوا - علائم سرطان تخمدان - كم درآمدها - دانشگاه كلدونين گلاسكو - هجوم ملخ هاي صحرايي - استخدام نقشه كش معماري - ليلاج - فاطمي - كميته بين المللي صليب سرخ - يقين - سيد هادي حسيني - بازگشايي خانه سينما

مطالب مرتبط:
جنون مصرف پلاستیک به بهانه سلامت
هیچ بهانه ای برای افزایش قیمت گوشی تلفن همراه وجود ندارد
ورود موتورسیکلت ها به جاده سلامت ممنوع است
کاهش خطر سرطان روده با مصرف این دارو
بهانه تازه برای تخریب یاران امام
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 09:502020-07-08پزشكي

جنون مصرف پلاستیک به بهانه سلامت


گردش دسته های بزرگ خار یا روزنامه های باطله صبح برای فیلم های وسترن و موج نو بود حالا اگر سینماگری بخواهد خلوت خیابان های شهر و امتداد غروب و سکوت را در آنها نشان دهد باید دوربین خود را بگیرد روی باقی مانده دستکش های پلاستیکی، - ماسک ها و کیسه های پلاستیکی، دستمال های کاغذی و بسته بندی های پلاستیکی، نشانه های زیست انسان ها در روزگار شیوع، روزگاری که بار دیگر نشان داد استفاده از پلاستیک کم هزینه ترین راه برای تعریف شیوه زیست یک بار مصرف است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،حالا شیوع کرونا و ضرورت ضدعفونی کردن های مکرر، بار دیگر عرصه مصرف را برای جولان پلاستیک ها فراخ کرده است، پروتکل های بهداشتی کرونا اصرار داشتند که ماسک ها و دستکش های یک بار مصرف باید در کیسه های پلاستیکی امحا شوند، بهتر است از لیوان های یک بار مصرف در محل کار استفاده کرد، کیسه های پلاستیکی خرید را دور ریخت و خلاصه هر بند و بساطی که بود، یک جای خالی بزرگ برای تمام انسان های روی کره زمین به جای ماند: کسی چندان نگران افزایش تولید و مصرف پلاستیک نبود.

حالا بیش از 4 ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد و گردش ایام، بالاخره تقویم را به هفته بدون کیسه پلاستیک رسانده است با این حال همچنان استفاده از فرآورده های پلاستیکی برای مقابله با شیوع کرونا در کشور یک انتخاب گریزناپذیر به نظر می رسد، گرچه تاکنون آماری از میزان افزایش مصرف پلاستیک در ایام شیوع کرونا در کشور به دست نیامده است اما از آن سو می توان به راحتی افزایش تولید دستکش های پلاستیکی را در میان اخبار پیگیری کرد.

تاکنون ارقام مختلفی برای میزان مصرف پلاستیک در کشور عنوان شده است.

سال 1397 ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران مصرف سالانه پلاستیک در کشور را 2 میلیون تن خواند و گفت در میدان های تره بار شهر تهران در سال 1394 روزانه 21 تن و سالانه 2.

7 میلیون تن کیسه پلاستیک مصرف می شود.

در صحبت های برخی کارشناسان ما در جمع 10 کشور نخست مصرف کننده پلاستیک جهانیم و در برخی دیگر از صحبت ها هر ایرانی سالانه 3 کیلوگرم پلاستیک مصرف می کند و روزانه بیش از 3 هزار تن مصرف پلاستیک کشور است.

با این حال جست وجویی ساده در صفحه های اینترنت نشان می دهد که چندان آمار دقیق و موثقی از میزان تولید پلاستیک در ایران در دسترس نیست با این حال ناگفته تمام مسوولان محیط زیست عنوان می کنند که میزان مصرف پلاستیک در ایران بالاست اما چقدر، مشخص نیست.

فهرست کشورهایی که نسبت به استفاده از کیسه های پلاستیکی قوانین مشخصی دارند، بسیار بلندبالاست این کشورها نه صرفا کشورهای توسعه یافته بلکه حتی شامل همسایگان ما نیز می شوند.

برای مثال کشور رواندا در آفریقا نه تنها استفاده از کیسه های پلاستیکی را در فروشگاه های کشور ممنوع کرده است بلکه گردشگران و مسافران نیز حق ندارند، کیسه های پلاستیکی به خاک این کشور وارد کنند، کیسه های پلاستیکی آنها در مرز ضبط می شود و به طبیعت این کشور راه پیدا نمی کند.

علاوه بر این کشور آفریقایی موریتانی، کنیا و تانزانیا نیز تولید و واردات کیسه های پلاستیکی یک بار مصرف را ممنوع کرده اند.

آفریقای جنوبی از سال 2003 علاوه بر ممنوع کردن استفاده از این کیسه های پلاستیکی، خرید و فروش کیسه های پلاستیکی ضخیم را نیز مشمول مالیات کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکونومیست به صورت کلی 6 رویکرد نسبت به مصرف کیسه های پلاستیکی در جهان دنبال می شود، کشورهای گروه اول به طور کل استفاده از کیسه های پلاستیکی را ممنوع کرده اند، گروه دوم استفاده از این کیسه ها را مشمول مالیات کرده اند، دسته سوم مالیات خود را از تولیدکنندگان می گیرند و مبالغی داوطلبانه از سوی مصرف کننده اخذ می شود، کشورهای دسته چهارم بنا به صلاح دید هر منطقه یا ایالت یکی از سیاست های ممنوعیت یا اخذ مالیات را اجرا می کنند، کشورهای گروه پنجم هیچ سیاستی در قبال مصرف پلاستیک ندارند و کشور دسته ششم ما هستیم؛ کشوری که هیچ آمار و اطلاعاتی از آن نسبت به مواجهه با کیسه های پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف دیده نمی شود، کشوری که با رنگ خاکستری در گوشه ای حتی تمایلی به انتشار مصرف دقیق پلاستیک، بازیافت و سیاست های خود در قبال این محصول را ندارد.

مطالعات منتشر شده، نشان می د هد که دو سیاست ممنوعیت و اعمال مالیات هر دو به یک نتیجه منجر می شوند: کاهش قابل توجه مصرف پلاستیک.

پلاستیک ریسایکل آپدیتز در گزارش خود در سال 2016 نشان می دهد که دانمارک جزو نخستین کشورهایی بود که توانست با اعمال مالیات، مصرف کیسه های پلاستیکی را تا 60 درصد در بازه زمانی کوتاه کاهش دهد.

ایرلند با افزایش 15 سنتی مالیات، توانست طی 5 ماه مصرف کیسه های پلاستیکی در کشور را 90 درصد کاهش دهد.

چنین سیاست گذاری هایی قطعا با فرهنگ سازی همراه بوده است اما نگاهی به تخمین های میزان مصرف پلاستیک در کشور این سوال را پیش می آورد که در قبال مصرف 3 برابر میانگین جهانی ما در کشور، دقیقا چه رویکرد و برنامه ای می تواند عرضه و تقاضای کیسه های پلاستیکی را کاهش دهد.

کرونا می رود، پلاستیک ها نهحضور کرونا معادل افزایش شیفت های کاری مراکز تولید دستکش یک بار مصرف پلاستیکی بود.

نگاهی به اخبار منتشرشده در فاصله زمانی بیستم اسفند ماه تا بیستم فروردین نشان می دهد که شیوع کرونا و ضرورت های بهداشتی سرعتی به چرخ تولید دستکش های پلاستیکی داده است.

برای مثال، مدیر یک شرکت تولید دستکش در شاهرود در 6 فروردین گفته بود که شیوع کرونا، شیفت های این کارگاه را دو برابر کرده و کارگاه به صورت شبانه روزی در حال فعالیت است.

افزایش تولید دستکش های پلاستیکی از طرفی دیگر معادل افزایش تولید ضایعات پلاستیک است.

این مدیر گفته بود که تولید دستکش پلاستیکی به صورت معمول 45 درصد ضایعات دارد اما با استفاده از بازیافت ضایعات و مهندسی پلیمر این رقم می تواند در بهترین حالت به 25 درصد کاهش پیدا کند.

در مقابل ضایعات قابل توجه تولید دستکش پلاستیکی، تولید نایلون فریزری به گفته این مدیر تنها دو درصد ضایعات دارد، همین نکته است که تولیدکنندگان را ترغیب می کند تا بیشتر به تولید نایلون یک بار مصرف بپردازند.

در نمونه ای دیگر بعد از شیوع کرونا در کشور و در بازه ای یک ماهه، تنها در یک واحد صنعتی در چهارمحال و بختیاری، افزون بر 19 میلیون و 550 هزار دستکش پلی اتیلن تولید و روانه بازار شده بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری صداوسیما، این مرکز صنعتی که پیش از شیوع کرونا روزانه 700 هزار برگ دستکش پلاستیکی تولید می کرد بعد از شیوع کرونا نه تنها تولید خود را افزایش داد بلکه در ادامه مسیر قبلی خود از خط تولید سالانه 14 هزارتن تولیدات پلاستیکی فراتر رفت.

شهریار، شهری است که به عنوان قطب تولید محصولات ظروف یک بار مصرف شناخته می شود، این مرکز نیز تنها در یک شیفت و در یک واحد به گفته رییس اتحادیه ظروف یک بار مصرف شهریار بیش از 850 هزار جفت دستکش پلاستیکی تولید کرده بود.

تولید بیشتر دستکش های پلاستیکی اما صرفا به افزایش شیفت یا افزایش میزان تولید محدود نماند بلکه رونق بازار خرید دستکش های پلاستیکی در ماه های اول شیوع کرونا حتی به راه اندازی خطوط تولید دستکش یک بار مصرف پلاستیکی نیز منجر شد.

در بندرعباس یک واحدتولیدی بعد از شیوع کرونا با هدف تولید روزانه 10هزار و سالانه بیش از 864 تن دستکش یک بار مصرف راه اندازی شد.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، چندان تمایلی به توصیه پوشیدن دستکش پلاستیکی ندارد.

اوایل خرداد سال جاری، سازمان جهانی بهداشت رسما اعلام کرد که دستکش کارایی لازم را ندارد، دست ها را مکرر بشویید.

این گفته در حالی منتشر می شد که خطوط تولید دستکش با سرعتی بالا در حال تولید دستکش های پلاستیکی بودند بدون اینکه حتی یک بار این سوال مطرح شود که این حجم انبوه دستکش های پلاستیکی سر آخر در کجا و چگونه تجزیه خواهند شد.

با این حال شیوع کرونا مصرف پلاستیک را صرفا در ایران افزایش نداد.

وب سایت تحلیلی کانورسیشن در گزارشی با پیمایش هزار نفر نتیجه گرفت که در روزهای ابتدایی شیوع کرونا در امریکا افرادی که سال ها بود حتی یک کیسه پلاستیکی استفاده نکرده بودند به ضرورت رعایت بهداشت از پلاستیک استفاده کردند.

در این پیمایش 30 درصد از مردم گفته بودند که بعد از شیوع کرونا، ملاحظات خود را نسبت به عدم استفاده از پلاستیک کنار گذاشته اند، نتایج این پژوهش از آنجا قابل ملاحظه است که این پیمایش در مناطق و ایالت هایی صورت گرفته بود که در آنها مصرف کیسه های پلاستیکی ممنوع است یا شامل مالیات می شود و سال ها برای عدم استفاده از کیسه پلاستیکی برنامه ریزی و قانون گذاری شده است.

این گزارش در انتها نتیجه گرفته بود: خبر بد این است که ویروس کرونا اعتماد ما را به مواد پلاستیکی یک بار مصرف بار دیگر افزایش داده است.

با این حال همچنان نتایج تحقیقات پزشکی نشان می دهد که پایداری ویروس کرونا روی پلاستیک بیشتر است، برای مثال نتایج اخیر مجله پزشکی نیواینگلند نشان می دهد که کووید 19 می تواند روی پلاستیک تا 72 ساعت دوام داشته باشد این درحالی است که ویروس کرونا روی مقوا یا کاغذ بیش از 24 ساعت زنده و فعال نمی ماند.

سرابی به نام بازیافت3 میلیون تن کیسه پلاستیکی تولید سالانه ماست البته طبق آمار سال 1397 و احتمال بسیار بالا حالا کرونا توانسته دستی روی این آمار بکشد و آن را افزایش دهد.

روز بدون نایلون فرصتی برای یادآوری مخاطرات استفاده فراوان ما از کیسه های پلاستیکی یک بار مصرف است.

از سویی دیگر هر سال به بهانه این روز گوشه ای از آمار سرانه مصرف پلاستیک ما نیز منتشر می شود؛ آماری که نشان می دهد به رغم تصور عمومی، بازیافت کیسه های پلاستیکی عملا در کشور رخ نمی دهدیا همان طورکه سال 97 ایرنا نوشت: حتی یک درصد از کیسه های پلاستیکی هم بازیافت نمی شود.

در غیاب بازیافت هر تهرانی در روز به طور متوسط 3 پلاستیک به چرخه محیط زیست وارد می کند در بهترین حالت نیز عموما تا 10 درصد این پلاستیک ها قابلیت بازیافت دارند.

طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده امریکا در سال 2017، 4 میلیون و 140 هزار تن کیسه پلاستیکی و بسته بندی در سراسر امریکا تولید شد که از این میان تنها 9.

4 درصد بازیافت شدند.

وب سایت پلاستیک ریسایکل آپدیتس این رقم را 5 درصد می داند و می گوید که به طور میانگین از تولید سالانه کیسه های پلاستیکی در جهان 95 درصد آنها در طبیعت باقی می مانند و هرگز بازیافت نمی شوند.

علت این امر را می توان در اطلاعات مستند جنگ پلاستیک دید.

این مستند نشان می دهد که در دهه 80 میلادی صنعت پلاستیک در جهان برای یک استراتژی مشخص چگونه ده ها میلیون دلار خرج کرد: ترویج این ذهنیت که پلاستیک ها قابل بازیافت هستند.

در همین مستند اشاره می شود که در سال 1973 گزارش های کارشناسی ارسال شده به مدیران ارشد بزرگ ترین کارخانجات تولیدکننده پلاستیک امریکا صراحتا عنوان می کند که بازیافت پلاستیک گران، دشوار و غیرممکن است.

تاکید بر قابل بازیافت بودن پلاستیک چه در گذشته و چه حالا خیال مصرف کنندگان را راحت می کند در صورتی که تاکنون آماری مستند از میزان پلاستیک های بازیافت شده در کشور منتشر نشده و مصرف کنندگان باید به خاطر داشته باشند که کیسه های پلاستیکی که در سطل زباله رها می کنند به دستگاه های بازیافت راه نخواهند برد بلکه همراه با دیگر پلاستیک های آرادکوه، تپه های عظیم از زباله ها را برای آیندگان به جای خواهند گذاشت.

در روزهای ابتدایی شیوع کرونا در امریکا افرادی که سال ها بود حتی یک کیسه پلاستیکی استفاده نکرده بودند به ضرورت رعایت بهداشت از پلاستیک استفاده کردند.

در این پیمایش 30 درصد از مردم گفته بودند که بعد از شیوع کرونا ملاحظات خود را نسبت به عدم استفاده از پلاستیک کنار گذاشته اند.

نتایج این پژوهش از آنجا قابل ملاحظه است که این پیمایش در مناطق و ایالت هایی صورت گرفته بود که در آنها مصرف کیسه های پلاستیکی ممنوع است یا شامل مالیات می شود و سال ها برای عدم استفاده از کیسه پلاستیکی برنامه ریزی و قانون گذاری شده است، این گزارش در انتها نتیجه گرفته بود: خبر بد این است که ویروس کرونا اعتماد ما را به مواد پلاستیکی یک بار مصرف بار دیگر افزایش داده است.


کلید واژه ها: پلاستیک - کیسه های پلاستیکی - مصرف - روزنامه - استفاده - روزنامه اعتماد - نشان - سلامت - دستکش - کرونا - سلامت نیوز - بسته بندی - ماسک - شیوع - دیگر - زیست - انسان ها - کم هزینه - بهداشتی - محل کار - خیابان - اعتماد - پروتکل - دوربین - دستمال - موج نو - هزینه - گزارش - جولان - نشانه

آخرین اخبار سرویس:
20 درصد از مبتلایان به کووید 19 فاقد هرگونه علامت هستند

ویتامین ها در بهبود کرونا چه تاثیری دارند؟

فوجی فیلم: داروی آویگان سرعت بهبودی بیماران کووید19 را افزایش داده است

224 بیمار کرونایی در گلستان بستری هستند

آخرین آمار کرونا در ایران، 2 مهر 99: 184 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند / مجموع جانباختگان به 24840 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 432798 نفر افزایش یافت

عکس | آیین افتتاحیه نمایه سازی اسناد دفاع مقدس در بیمارستان گلستان اهواز

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 2 مهرماه

ادامه روند افزایشی مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران

184 فوتی جدید کرونا در کشور ؛24 استان در وضعیت قرمز

مضرات شستن بیش از حد دست با «شوینده ها»

ظرفیت بیمارستان های کرونایی اصفهان در حال تکمیل/تعطیلی جراحی های الکتیو استان از شنبه

ثبت 22 هزار پرونده پزشکی دفاع مقدس / نمایه سازی اسناد پزشکی دفاع مقدس در بیمارستان ها عمومی شود

استخدام کارمند خط تولید و منشی دفتر در البرز

آخرین آمار کرونا در ایران چهارشنبه 2 مهر ماه

آخرین آمار کرونا در ایران تا دوم مهر/ 184 بیمار دیگر چشم از جهان فروبستند

آمار کرونا در ایران| 184 بیمار فوت شدند؛ وضعیت 3948 بیمار وخیم است/ 23 استان در وضعیت قرمز

20 درصد از مبتلایان به کووید 19 فاقد هرگونه علامت هستند

کرونا در کمین است

آیا قند مغز را کوچک می کند؟ آیا شکر اعتیاد آور است؟

شناسایی 173 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

آخرین آمار کرونا در ایران، 2 مهر 99: 184 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند / مجموع جانباختگان به 24840 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 432798 نفر افزایش یافت

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه 2 مهر 99

کرونا جان 184 نفر دیگر را در ایران گرفت/ 24 استان در وضعیت قرمز

تامین هزینه تهیه و تزریق واکسن آنفلوانزا برای بازنشستگان کشوری

مصرف قرص ضد بارداری، یعنی پیشگیری شده؟

تفرجگاه ها یکی از مراکز افزایش مبتلایان کرونا/ در ناژوان و حاشیه زاینده رود جای سوزن انداختن نیست

چشم انداز پایان کرونا قابل تصور نیست

تنها راه پیشگیری از کرونا رعایت اصول بهداشتی است

دخانیات عامل 20 درصد از مرگ ومیرهای ناشی از بیماری سرخرگ کرونری

آخرین آمار ابتلاء و فوتی های مبتلا به کرونا در دوم مهر

چگونه کرونا، سرماخوردگی وآنفلوآنزا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

ماهی هایی که قادرند روی زمین راه بروند

184 فوتی جدید کرونا در ایران/ 24 استان در وضعیت قرمز

کمر باریک ترین زن دنیا مشخص شد + عکس

چشم بیونیک هر نابینایی را بینا می کند

محققان روس به یک آنتی بیوتیک طبیعی دست یافتند

زمان برای انسان ها کندتر از موش ها می گذرد!

تامین واکسن آنفولانزا برای گروههای حساس و پرخطر

تاثیر انواع ویتامین ها در مبارزه با کرونا

ابتلا به کرونا احتمال بیماری پارکینسون را افزایش می دهد

درباره آلرژی پاییزی بیشتر بدانیم

کرونا در ایران| 184 بیمار فوت شدند؛ وضعیت 3948 بیمار وخیم است / 23 استان در وضعیت قرمز

جدیدترین بیماران مبتلا به کرونا در کشور تا ظهر 2 مهر 99/ شناسایی 3605 بیمار جدید

آمار جدید کرونا در ایران

ابتلای رییس کل سازمان نظام پزشکی به کرونا

خطر تاخیر در درمان سرطان در دوران پاندمی کرونا

شناسایی 76 مورد جدید ابتلا به کرونا در قزاقستان

387 بیمار کرونایی در بیمارستان های کرمانشاه بستری هستند

آخرین وضعیت و آمار کرونا در ایران امروز چهارشنبه 2 مهر 99

درخواست اعمال دورکاری برای کارمندان و جریمه برای مسافرتهای غیرضرور

آخرین آمار کرونا در ایران / 184 نفر دیگر فوت شدند

785 نفر از کادر درمان کرمانشاه به کووید 19 مبتلا شدند

3 هزار و 605 مبتلای جدید / 184 فوتی / 3948 نفر از بیماران در وضعیت وخیم

کرونا در ایران؛ 184 بیمار فوت شدند؛ وضعیت 3948 بیمار وخیم است / 23 استان در وضعیت قرمز

184 فوتی جدید کرونا در کشور/ حال 3948 وخیم است

کرونا در ایران| وضعیت قرمز و هشدار/ 184 فوت و شناسایی سه هزار و 605 بیمار جدید

کودکان کم شنوا حاصل ازدواج های فامیلی هستند؟

کرونا جان 184 نفر دیگر را در ایران گرفت/ 24 استان در وضعیت قرمز

اضافه شدن 175 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان

184 فوتی جدید کرونا در کشور / 24 استان در وضعیت قرمز

نگرانی از تأخیر مراجعه افراد به مراکز درمانی / تفرجگاه ها بزرگترین دغدغه ماست

184 فوتی جدید کرونا در کشور/ 24 استان در وضعیت قرمز

184 فوتی جدید کرونا در کشور | 24 استان در وضعیت قرمز

کرونا جان 184 نفر دیگر را در ایران گرفت

7 فایده گوش دادن به آهنگ های غمگین که نمی دانستید

شناسایی 3605 مورد جدید مبتلا به کرونا در کشور/جان باختن 184 فوتی در شبانه روز گذشته

روش های درمان مبتلایان بدون علامت کرونا

آمار مبتلایان کرونا تا روز چهارشنبه دوم مهر ماه/ مبتلایان جدید 3605 و فوتی ها 184 نفر+جزییات

چرا گردو را باید در برنامه غذایی خود داشته باشیم؟

184 فوتی جدید کرونا در کشور/ 24 استان در وضعیت قرمز

184 فوتی جدید کرونا در کشور / 24 استان در وضعیت قرمز

خرید آنلاین پرتقال از به روزرسان

تفاوت کلیدی کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟

جان باختن 184 هموطن مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته/3605 بیمار جدید شناسایی شد

شیوع کرونا در شهرستان بن شدت گرفت/ افزایش تعداد بیماران

فوت 184 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته

کرونا جان 184 نفر دیگر را در ایران گرفت

آمار امروزِ کرونا، فوتی ها و مبتلایان / چهارشنبه 2 مهر  99

تفاوت کلیدی کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا

جدیدترین آمار کرونا در ایران | افزایش تعداد جان باختگان در 24 ساعت گذشته | 3948 بیمار در وضعیت وخیم | 24 استان در وضعیت قرمز

آمار کرونا در ایران، 2 مهر 99/ شناسایی سه هزار و 605 بیمار و 184 فوتی جدید/ 24 استان در وضعیت قرمز

184 فوتی جدید کرونا در کشور/ 24 استان در وضعیت قرمز

آخرین آمار کرونا در ایران تا 2 مهر/ 184 بیمار دیگر چشم از جهان فروبستند

مضرات شستن بیش از حد دست با شوینده ها

آخرین آمار کرونا در کشور| فوت 184 نفر در 24 ساعت گذشته

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 432798 نفر مبتلا و 24840 نفر فوتی

کرونا باز هم اوج گرفت

184 فوتی جدید کرونا در کشور / 24 استان در وضعیت قرمز

کاهش IQ کودکان بر اثر عوارض دیابت

رویای تزریق هفتگی انسولین به تحقق نزدیک شد

49 بیمار جدید به مبتلایان به کرونا در افغانستان اضافه شد

آخرین یافته ها در خصوص واکسن و درمان کرونا

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 2 مهرماه

آمار کرونا در ایران 2 مهر | فوتی ها رو به افزایش؛ 184 نفر دیگر فوت شدند

جدیدترین آمار کرونا تا ظهر چهارشنبه 2 مهر

علائم کرونا تا چند ماه در بدن باقی می ماند؟

خواص درمانی گردو

کرونا جان 184 نفر دیگر را در ایران گرفت

کرونا با هم اوج گرفت

دکتر مینو محرز: امکان تشخیص جداگانه کرونا و آنفلوانزا به زودی فراهم خواهد شد

جنون مصرف پلاستیک به بهانه سلامت

جنون مصرف پلاستیک به بهانه سلامت