مطالب مرتبط:
معرفی عضو جدید خانواده کرونا ویروس ها به جامعه جهانی/مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم
سازمان بهداشت جهانی بررسی می کند؛آیا ویروس کرونا از طریق ذرات معلق در هوا منتقل می شود؟
اعطای جایزه chr(034)مسئولیت اجتماعی chr(034) در شرایط کرونا به روابط عمومی افق کوروش
درست chr(034)ماسکchr(034) بزنید/ کرونا تغییر ماهیت نداده است
زندگی با کرونا ویروس در جهان
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 17 تیر 1399 ساعت 03:202020-07-06پزشكي

معرفی عضو جدید خانواده chr(034)کرونا ویروس chr(034)ها به جامعه جهانی/مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم


این روزها اعضای دیگری از خانواده کرونا ویروس ها به جامعه جهانی معرفی می شود و محققان نام این عضو جدید ناخوانده را «فرم G» نامگذاری کردند، - این روزها اعضای دیگری از خانواده کرونا ویروس ها به جامعه جهانی معرفی می شود و محققان نام این عضو جدید ناخوانده را فرم G نامگذاری کردند، علاوه بر آن محققان بر این باورند که تولید دارو و واکسن اختصاصی در آینده نزدیک انجام نخواهد شد و باید کشورها با ارتقا آگاهی عمومی مردم را برای زندگی با این مهمان تازه وارد برای سال های آینده آماده کنند.

پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سیستم ایمنی بدن انسان بیشتر با ویروس های کلاسیک آشنا است، افزود: با اپیدمی ویروس کرونا متخصصان حوزه ویروس شناسی، ایمنی شناسی و همچنین سیستم ایمنی بدن ما با ویروس نوینی مواجه شدند از این رو نیاز است که بدون تعصب باید به یافته های جهانی رجوع کنیم.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در برخی از کشورها، یاداور شد: کشورهایی مانند چین و تایوان و نیوزیلند در روزهای آغاز اپیدمی پروتکل هایی را به صورت سختگیرانه و با هزینه های بالا اقدام به جلوگیری از انتشار این ویروس کردند این اقدامات به گونه ای بوده است که در استان همجوار ووهان چین، وضعیت قرمز نشد و در تایوان تعداد مبتلایان به بیش از 10 هزار نفر نرسید.

آهنگری اضافه کرد: در مقابل این اقدامات سختگیرانه، کشور سوئد قرار دارد.

این کشور از سال های گذشته تمرکز خود را بر ارائه آموزش به ویژه آموزش های عمومی قرار داد و با صرف هزینه های هنگفت اقدام به ارتقاء دانش عمومی کرد و این آموزش ها در هنگام شیوع ویروس کرونا در این کشور پاسخ داد.

وی اضافه کرد: کشور سوئد در زمان شیوع کرونا ویروس قوانین سختگیرانه ای را اجرایی نکرد بلکه اطلاعات عمومی را در خصوص این ویروس ارتقا داد و با توجه به فرهنگ عمومی بالای مردم، کلیه دستورالعمل های پیشگیرانه که از سوی دولت و مسوولان بهداشتی اعلام می شد از سوی مردم رعایت شد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با بیان اینکه به این شیوه خودمراقبتی در کشور سوئد ایجاد شد، ادامه داد: در کنار آن کشورهایی چون فرانسه و ایتالیا قرار دارند که در این کشورها در زمان ساماندهی سیستم بهداشتی، این ویروس شایع شد ولی در حال حاضر فرانسه به عنوان یکی از کشورهای پیشکسوت اروپایی، پروژه عظیم شناسایی کل ناقلین بیماری کووید-19 را با صرف هزینه های گزاف اجرایی کرد.

این متخصص حوزه ایمنی شناسی بالینی با تاکید بر اینکه ایران باید بر اساس میزان اعتبارات و توانمندیهای موجود روشی را برای کنترل این ویروس جهانی پیاده سازی کند، یادآور شد: این بیماری نه درمان خاص دارد به دلیل ساختار ویروسی که دارد و نه امیدی برای عرضه واکسنی بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی وجود دارد.

وی با اشاره به دلایل عدم توانایی محققان در تولید واکسنی علیه ویروس کرونا، گفت: از نظر سازمان بهداشت جهانی واکسن به یک فراورده بیولوژیکی گفته می شود که در جامعه هدف 99 درصد محافظت ایمنی ایجاد کند که این تعریف برای رترو ویروس های صادق نیست؛ چرا که با توجه به حوزه تخصصی که دارم و مطالعاتی که در این حوزه داشتم، امید دانشمندان و متخصصان دنیا بر روی تولید DNA واکسن ها بود که پس از مطالعات وسیع در حوزه مولکولار ایمنولوژی و حیوانی، مشاهده کردند که ایمنی زایی این نوع واکسن ها تنها 50 درصد است.

واکسن کرونا آری یا خیر این محقق با تاکید بر اینکه امید ایمنی زایی 50 درصدی RNA واکسن ها نشان از شکست در تولید واکسن کرونا دارد، اظهار کرد: از این رو محققان که امید داشتند از طریق روش های بیوتکنولوژیکی به واکسن دست می یابند، با توجه به محافظت ایمنی 50 درصدی که DNA واکسن ها ایجاد می کنند، شکست خوردند.

به گفته وی، واکسیناسیون زمانی موفقیت آمیز است که بتواند در کشور و جامعه محافظت ایمنی 100 درصدی ایجاد کند و اگر این امر تحقق نیابد  واکسیناسیون با موفقیت همراه نیست.

آهنگری با تاکید بر اینکه حوزه تولید واکسن با Yes Or No یا Black & White همراه است، در این باره توضیح داد: واکسن، یا ایمنی زایی ایجاد می کند و یا خیر در غیر این صورت نیمی از جمعیت 80 میلیونی کشوری در برابر ویروس ایمنی می شوند و نیمی دیگر ایمنی ایجاد نمی شوند و در این صورت باید به دنبال افرادی که در برابر ویروس ایمن نشدند گشت و افراد ناقل را پیدا کرد.

این متخصص ایمونوژنتیک اضافه کرد: از آنجایی که هیچ تدبیری برای ناقلان ویروس صورت نگرفته است از این رو ما واکسن ایمنی زایی را در اختیار نداریم.

کرونا عضو جدید خانواده خود را به جامعه جهانی معرفی می کند وی تغییر فرم ویروس کرونا را یکی از چالش های جهانی محققان در مواجه با آن ذکر کرد و ادامه داد: این تغییر فرم موجب شده که در ابتدا با فرم های A، B، C و D سروکار داشتیم و روز گذشته نیز فرم G این ویروس از سوی محققان آمریکایی گزارش شد از این رو متخصصان به این امر واقف شدند که دستیابی به یک واحد واکسن جدید که بتواند محافظت ایمنی کامل در برابر این ویروس ایجاد کند در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.

آهنگری با تاکید بر اینکه سلول های سیستم ایمنی، بدن را در برابر ویروس ایمن نگه می دارند، گفت: این در حالی است که یکی از علایمی که موجب عدم کارایی سیستم ایمنی بدن می شود و نمی توانیم آن را از بین ببریم لنفوسیتوپنی (اختلالی است که در آن لنفوسیت کافی در خون وجود ندارد) است.

این به معنای آن است که کرونا ویروسسلول هایی که باید در بدن را در برابر ویروس ایمنی ایجاد کنند، هدف قرار می دهد و این امر موجب کاهش گلبول های سفید خواهد شد.

در صورتی که سلول های سفید سربازان ایمنی بدن ما هستند و باید ما را در برابر عوامل بیماری زا محافظت کند.

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان اینکه این ویروس با اختلالات ناخواسته ای که در سیستم ایمنی  ایجاد می کند باعث گسترش بیماری و مرگ و میر مبتلایان می شود، افزود: این وضعیت در حالی است که در ماه های اخیر در سطح جهانی و هم در سطح کشور اخباری در زمینه تولید واکسن منتشر می شود که این اخبار گاهی اوقات کاربردهای علمی ندارد و بیشتر برای تحت الشعاع قرار دادن سایر مسایل است ولی محققان و متخصصان جهانی در این زمینه مطلع هستند که امکان دستیابی به واکسن اختصاصی برای این نوع از رترویروس ها (کووید-19) در آینده نزدیک وجود ندارد و افق های نزدیکی نیز برای کشف واکسن کرونا متصور نیستند.

وی به تجربیات برخی از کشورها در این زمینه اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلات ایجاد شده در انگلستان به دلیل شیوع کرونا ویروس، اخیرا مجلس، رییس کمیته واکسن این کشور را مامور کرد که گزارش کاملی در زمینه واقعیات موجود در زمینه تولید واکسن ارائه دهد.

آهنگری اضافه کرد: در این گزارش آورده شده است که دسترسی به این واکسن که بر طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی باشد و ایمنی کاملی ایجاد کند، وجود ندارد و واکسن هایی که برای ویروس کووید-19 ارائه می شود ایمنی کاملی را ایجاد نخواهد کرد.

خود محافظتی بهترین شیوه در امان ماندن از کرونا این محقق حوزه ایمنی شناسی بالینی با تاکید بر اینکه بیماری کووید-19 و کرونا نه درمان و نه واکسن دارد، خاطر نشان کرد: از این رو در چنین شرایطی لازم است از انتشار اخبار درباره روش های مختلف درمان و پیشگیری که اثبات نشده است، جلوگیری کرد در غیر این صورت تصور مردم جامعه بر این است که به زودی واکسن و داروی آن تولید می شود و این روش سم مهلکی برای جامعه و فرصت خوبی برای تکثیر این ویروس است.

وی اضافه کرد:محققان دانشگاه نیوساوت ولز  با توجه به مدل شیوعی که دارد، پیش بینی کرده بودند که ایران در ابتدای تیر ماه سال جاری شاهد پیک اصلی شیوع بیماری کووید خواهد بود و در شماره ماه می مجله ساینس (Science) به نتیجه این مطالعات اشاره شده بود.

آهنگری خاطر نشان کرد: این ویروس با توجه به شیوعی که در کشور دارد نشان می دهد که تا سال های آینده با ما خواهد بود و این گفته یک واقعیت انکار ناپذیر است.

کشور ما نیز نه قادر به پرداخت هزینه های هنگفت است و نه می توانیم محدودیت های شدید و سختگیرانه را اجرایی کنیم و بهترین روش آن است که به سرعت بازنگری در روش های آگاهی بخشی عمومی (Public awareness) ایجاد شود و مردم را برای زندگی با این ویروس که نه واکسن دارد و نه درمان  اختصاصی برای آن عرضه شده است، آماده کنیم.

آهنگری در پایان روش بهینه دیگر برای مقابله با این ویروس را خود محافظتی نظیر پروتکل بهداشتی کشور سوئد اعلام کرد و گفت: چنانچه مراقبت های لازم برای بهداشت فردی رعایت نشود، بحران های دیگر بهداشتی و غیر بهداشتی را در جامعه شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کرونا ویروس - ویروس - پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک - خانواده - کرونا - محققان - نامگذاری - معرفی - جهانی - جامعه - ژنتیک - سیستم ایمنی بدن - جدید - مهندسی ژنتیک - زیست فناوری - سیستم ایمنی - ویروس کرونا - دیگری - زندگی - متخصص - آینده - تولید دارو - بدن انسان - پژوهشگاه - مردم - اختصاصی - متخصصان - گفت وگو - کلاسیک - مهندسی

آخرین اخبار سرویس:
تحلیل انفجار بیروت/ لزوم تهیه نقشه مخاطرات کشور

برای رفع گرمازدگی چه بخوریم؟

تحصیلات عالی روند شروع بیماری آلزایمر را کُند می نماید

چاقی خطر ابتلا به کووید 19 را افزایش می دهد

خواب از فراموشی خاطرات قدیمی جلوگیری می کند

مشکلات شنوایی و کووید 19/تسکین افسردگی با بوتاکس

کشف روشی سریع برای تشخیص ابتلا به ویروس کرونا با سی تی اسکن

تحلیل انفجار بیروت/ لزوم تهیه نقشه مخاطرات کشور

جوانان کردستانی کرونا را دست کم نگیرند

راهکاری ساده برای افزایش جذب ویتامین D در بدن

کارکرد انواع تست های کرونا را بشناسید

کارکرد انواع تست های کرونا را بشناسید

مزایای مصرف ویتامین سی برای سلامت بدن

راهکاری ساده برای افزایش جذب ویتامین D در بدن

این دختر زیبا هرگز نمی تواند ازدواج کند + تصاویر

راه اندازی chr(034)مرکز توانمندسازی میان رشته ایchr(034)/ایجاد سامانه مشاور تلفنی رایگان سلامت روان

راه اندازی مرکز توانمندسازی میان رشته ای /ایجاد سامانه مشاور تلفنی رایگان سلامت روان

رونق کشت گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری

نقش چشمگیر ورزش در پیشگیری از ابتلا به کرونا

مزایای مصرف ویتامین سی برای سلامت بدن

ابتلا به بیماری کرونا در کشور کاهش یافته است

درمان های خانگی برای رهایی از کمردرد/ 10 ماده غذایی جادویی برای سلامت قلب/ نوشیدن آب یخ کبد را چرب می کند؟

ابتلا به بیماری کرونا در کشور کاهش یافته است

ضعف های ایمنی راه ها در ایران

نهضت کمک های مومنانه

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز: کرونا در فارس همچنان قربانی می گیرد

راه اندازی مرکز سلامت خیرساز دهستان چاه طوس

ضعف های ایمنی راه ها در ایران

مزایای مصرف ویتامین سی برای سلامت بدن

رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در برگزاری آزمون های سراسری

رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در برگزاری آزمون های سراسری

کارکرد انواع تست های کرونا را بشناسید

رسیدگی به کوآلا های باغ وحش - سیدنی

علائم گوارشی و تنفسی مهمترین علامت های بیماران کرونایی

حذف وعده های اصلی مانع سوخت و ساز بدن خواهد شد

جزیره ای که ساکنانش به کرونا مبتلا نمی شوند

25 حقیقت درباره رابطه جنسی

کارکرد انواع تست های کرونا را بشناسید

منشا اصلی نیمی از کلسیم جهان کشف شد

حکایت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی خواند

4300 بهبودیافته کرونا پلاسما اهدا کرده اند/ هموطنان نذر خون را فراموش نکنند

رضایت 91 درصد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد از رعایت اصول بهداشتی

چرا بهتر است نوزادان از شیر مادر تغذیه کنند؟

هیچ کمبود دارویی برای بیماران واقعی کرونا نداریم

20نکته برای یک خواب خوب

رژیم غذایی موثر برای بیماران تب دار

منشا اصلی نیمی از کلسیم جهان کشف شد

عکس جدید کیت میدلتون | عکس جدید کیت میدلتون با ماسک برای اولین بار

نیلوفر رخشان توزیع 3000 بسته مواد غذایی در دهستان های شهرستان کوهرنگ

چرا باید قوطی کنسرو ماهی را جوشاند؟

پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای موفق کنترل ویروس کرونا می گوید

آخرین آمار جهانی کرونا، شمار مبتلایان از 19 میلیون نفر گذشت

وزارت بهداشت از رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در برگزاری کنکور خبر داد

پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای موفق کنترل ویروس کرونا می گوید

وزارت بهداشت از رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی در برگزاری کنکور خبر داد

طبع میوه اختری سرد است یا گرم؟

174 بیمار کرونایی دیگر جان باختند / مجموع جان باختگان به 17976 نفر رسید / 26 استان در وضعیت قرمز یا هشدار

ابتلای یک هزار و 900 نفر از نیروهای اورژانس به کرونا

انفجار بیروت هم طراز با شهادت سردار سلیمانی شد

کارساز نبودن دارو های ایرانی کرونا شایعه است/ رمدسیویر تولید داخل کورتون ندارد

استفاده از روبات برای پاکیزه کردن شهر از کووید-19

مدیرعامل سازمان انتقال خون: 4300 بهبود یافته کرونا تاکنون پلاسما اهدا کرده اند

هشدار استاندار کرمان نسبت به تعطیلی های مجدد برای کاهش کرونا

سفرها به مقصد آخرت آغاز شد

مدیرعامل سازمان انتقال خون: 4300 بهبود یافته کرونا تاکنون پلاسما اهدا کرده اند

ابتلای یک هزار و 900 نفر از نیروهای اورژانس به کرونا

گجت همراهی که تزریق انسولین را با نیاز لحظه بیمار تنظیم می کند/ جایگاه ایران در تولید زیست حسگرها چیست؟

پذیرش 64 بیمار جدید با علایم کرونا در قزوین

رییس سازمان غذا و دارو: رمدسیویر ایرانی هنوز وارد چرخه مصرف نشده است

دامپزشکی خراسان رضوی نسبت به شیوع بیماری تب سه روزه گاوی هشدار داد

دامپزشکی خراسان رضوی نسبت به شیوع بیماری تب سه روزه گاوی هشدار داد

علت زردی پوست و رنگ پریدگی چهره ام چیست؟ همیشه انگار مریضم!

رییس سازمان غذا و دارو: رمدسیویر ایرانی هنوز وارد چرخه مصرف نشده است

علت زردی پوست و رنگ پریدگی چهره ام چیست؟ همیشه انگار مریضم!

ایران تنها خط تولید داروهای ضد ویروسی را در منطقه دارد

تنها خط تولید داروهای ضد ویروسی منطقه در ایران/وضعیت واکسن روسی کرونا

کلرزنی فاضلاب خروجی از غسالخانه های خوزستان الزامی است

بایدها و نبایدهایی در زمان رسیدگی به یک زخم

قدردانی لبنان از کمک رسانی سریع ایران

هشدار درباره افزایش شیوع کرونا در آمریکا

پنج ورزش برای برای بهبود قدرت دست

هشدار به افزایش شیوع کرونا در آمریکا

خبر مهم رییس سازمان اداری و استخدامی درباره استخدام های جدید

جوانان کردستانی کرونا را دست کم نگیرند

نقش خبرنگاران اسفراین در جذب کمک 12 میلیارد ریالی خیران سلامت

بازدید وزیر بهداشت لبنان از بیمارستان صحرایی هلال احمر ایران

پنج ورزش برای برای بهبود قدرت دست

مژده برای کسانی که غذاهای چرب دوست دارند! + توییتر

طرز تهیه کیک آجیلی

مدیریت شعب البرز بانک رفاه در تجهیز مراکز درمانی استان مشارکت کرد

این مواد غذایی را حتما خام مصرف کنید!

خواهر نیکول کیدمن مشغول کشاورزی +عکس

مسئول بخش کرونا بیمارستان بروجرد به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست

ساخت داروی گیاهی برای لاغری

نخستین شهید مدافع سلامت لرستان آسمانی شد

ماست بخوردی تا افسردگی نگیرید

نمکی : خبرنگاران ارتقای آگاهی و سواد رسانه سلامت مردم را نشانه رفته اند

انجام دو هزار مورد سی تی اسکن از ابتدای شیوع ویروس کرونا

سرپرستار بخش کرونای بیمارستان آیت الله بروجردی آسمانی شد

انتقال غیرقابل پیش بینی ویروس کرونا از طریق هوا

معرفی عضو جدید خانواده chr(034)کرونا ویروس chr(034)ها به جامعه جهانی/مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم

معرفی عضو جدید خانواده chr(034)کرونا ویروس chr(034)ها به جامعه جهانی/مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم