مطالب مرتبط:
دولت نزدیک خط پایان؛لایحه مالیاتی به کجارسید؟
دولت نزدیک خط پایان؛لایحه مالیاتی به کجارسید؟
دولت نزدیک خط پایان؛لایحه مالیاتی به کجارسید؟
جزییات طرح های حمایتی دولت برای کمک به اقشار کم برخوردار
نظر دولت درباره تعطیلی و دورکاری کارکنان
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 13 تیر 1399 ساعت 21:552020-07-03سياسي

دولت نزدیک خط پایان؛لایحه مالیاتی به کجارسید؟


اصلاح نظام مالیاتی به عنوان یکی از ارکان مهم اصلاح ساختار بودجه ریزی همچنان در دولت معطل است و مشخص نیست دولت در سال پایانی فعالیت خود قصدی برای تقدیم لایحه به مجلس دارد یا خیر.

- :ایجاد پایه های جدید مالیاتی، جلوگیری از فرارها و ساماندهی معافیت ها بعنوان یکی از ارکان مهم اصلاح ساختار بودجه همچنان در دولت معطل است و به نظر می رسد دولت در سال پایانی فعالیت خود هنوز برای انجام اصلاحات مالیاتی به جمع بندی و تصمیم نرسیده است.

3 سال قبل بود که دولت وقتی عزم مجلس دهم برای آوردن طرح مالیات بر عایدی مسکن به صحن علنی را دید، درخواست کرد این طرح متوقف شود تا راسا لایحه ای جامع تر در این زمینه تدوین و تقدیم مجلس کند.

مجلس پذیرفت و بررسی طرح مالیات بر عایدی مسکن را به امید ارائه لایحه از سوی دولت، متوقف کرد.

اما لایحه وعده شده دولت، طی سه سال گذشته در کلام مسئولان دولت دچار دگردیسی های بسیار و خلف وعده های متعدد زمانی شده است و اینک 5 ماه از زمان ارائه آن از سوی وزارت اقتصاد به دولت می گذرد اما خبری از آن نیست.

این در حالی است که کمتر از یکسال به پایان فعالیت دولت دوازدهم فرصت باقی است و چنانچه دولت بخواهد لااقل در حوزه اصلاح سیاست های مالیاتی، میراثی نیکو از خود بر جای بگذارد و این لایحه را در مجلس به قانون تبدیل کند، باید زودتر آستین ها را بالا بزند؛ این لایحه اگر در کوتاه ترین زمان ممکن از سوی دولت تقدیم مجلس شده و در مجلس با فوریت مورد بررسی قرار گرفته و تصویب شود، باز هم اجرایش به عمر این دولت قد نخواهد داد و نیازی نیست دولت بابت تبعات اجرای آن نگرانی داشته باشد.

اما مالیات بر عایدی سرمایه طی سه سال گذشته در کلام مسئولان دچار چه دگردیسی ها و خلف وعده هایی شد و چگونه جای خود را به لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم (مالیات بر مجموع درآمد) داد؟ کرباسیان (سال 96): ابزار بررسی عایدی در دست تدوین است زمانی که مجلس طرح مالیات بر عای دی مسکن را با وعده دولت جهت تدوین لایحه متوقف کرد، وزیر وقت اقتصاد، مسعود کرباسیان و مدیرانش حمایت تمام قدی از وضع این مالیات می کردند.

این مالیات تنها یک مخالف سرسخت و جدی در دولت داشت: عباس آخوندی؛ وزیر وقت راه و شهرسازی که معتقد بود وضع این مالیات منجر به خروج سرمایه از بازار مسکن می شود.

آخوندی که در دوران وزارت راه و شهرسازی، با سیاست های لیبرالی، بازار مسکن را به حال خود رها کرده بود و تاکید داشت که دولت نباید در بازار دخالت کند، در متوقف کردن طرح مجلس هم نقش مؤثری ایفا کرد.

با این حال مخالف های آخوندی مانع از حمایت تمام قد کرباسیان و معاونین وزارت اقتصاد از وضع مالیات بر عایدی سرمایه نشد؛ درسال 96 و 97 وزارت اقتصاد بر لزوم وضع این مالیات در بازار مسکن برای جلوگیری از تحرک مخرب سوداگران تاکید داشت.

در همین راستا، مسعود کرباسیان، وزیر وقت اقتصاد و سید کامل تقوی نژاد، رییس وقت سازمان امور مالیاتی بارها اعلام کردند که بررسی و تدوین مالیات بر عایدی سرمایه در دست انجام است و امکان اجرای آن وجود دارد.

با این حال تا پایان دوره وزارت کرباسیان و ریاست تقوی نژاد بر سازمان امور مالیاتی این وعده جامه عمل نپوشید و در مقام سخن باقی ماند.

میرشجاعیان (مرداد 97): کارگروه ویژه تشکیل شد؛ فوراً اقدام می کنیم حسین میرشجاعیان معاون سابق اقتصادی وزیر اقتصاد مرداد 97 بر لزوم اجرای مالیات بر عایدی سرمایه تاکید کرده و گفته بود: به واسطه مالیات بر عایدی سرمایه می توان به راحتی درآمدهای بادآورده را در این سیستم کنترل کرد.

اما زمانی می توان این کار را کرد که روی تمام نقل و انتقالات مالی نظارت داشت.

وی از تشکیل کارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد خبر داده و گفته بود که این کارگروه با توجه به شرایط فعلی بازارها قرار است به صورت فوری به مساله مالیات بر عایدی سرمایه ها رسیدگی کند.

تقوی نژاد (سال 97): ساز و کارها فراهم است سید کامل تقوی نژاد، رییس وقت سازمان امور مالیاتی نیز با تاکید بر اینکه موافق اخذ مالیات بر عایدی سرمایه و افزایش درآمدهای دولت از طریق مالیات است، گفته بود که سازوکارهای اخذ چنین مالیاتی فراهم شده و مشکلی در اجرای آن وجود ندارد.

وی حتی این گونه گفته بود که با توجه به فراهم بودن زیرساخت های نرم افزاری و شبکه ای در حوزه اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، اجرای آن با کمترین نقص مواجه خواهد بود.

پناهی (اسفند 97): ارسال لایحه به مجلس در نیمه اول 98 با رفتن تقوی نژاد از سازمان مالیاتی، به نظر می رسید تدوین لایحه مالیات بر عایدی سرمایه جدی تر شده است چرا که محمدقاسم پناهی، سرپرست وقت سازمان که جایگزین موقت تقوی نژاد شده بود، در اسفند 97، دستور کار اصلی این سازمان برای سال 98 را تهیه و ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اعلام کرد.

پناهی گفته بود: قرار است این لایحه در شش ماهه اول سال 98 به مجلس ارسال شود.

دژپسند (اردیبهشت 98): لایحه تا پایان خرداد نهایی می شود اوایل اردیبهشت ماه سال 98 هم فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی که 6 ماه از ورودش به وزارت اقتصاد گذشته بود، از آماده شدن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد.

وی گفته بود که این لایحه تا پایان خرداد نهایی می شود.

دژپسند (26 خرداد 98): لایحه مالیات بر عایدی سرمایه مستقل است 26 خرداد ماه 98 پیگیری های خبرنگار مهر از وزیر اقتصاد حکایت از آن داشت که لایحه مالیات بر عایدی سرمایه هنوز کامل نشده و در حال طی کردن مراحل پایانی است.

وی درباره زمزمه هایی که درباره ارائه لایحه مالیات بر درآمدهای مستقیم مطرح شده بود و ارتباط آن با لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به خبرنگار مهر گفته بود مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر درآمدهای مستقیم در قالب دو لایحه مجزا در حال طی کردن مراحل نهایی خود هستند.

معاون وزیر اقتصاد (نهم تیرماه 98): لایحه منتظر امضای دژپسند؛ احتمالاً فردا به دولت می رود محمدعلی دهقان دهنوی که فروردین 98 از بانک مسکن بر کرسی معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد تکیه زده بود، نهم تیر 98 در گفت و گو با خبرنگار مهر از جمع بندی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت که جمع بندی های کارشناسی انجام شده است.

وی گفته بود: فردا (یعنی دهم تیر ماه) آخرین جلسه نیز برگزار می شود و در صورت تأمین نظر وزیر اقتصاد، لایحه به دولت می رود.

پارسا (21 تیرماه 98): لایحه در حال ارسال به دولت است نه فقط وعده دژپسند که وعده دهقان دهنوی هم محقق نشد و 21 تیرماه امید علی پارسا که خرداد آن سال به عنوان رییس سازمان مالیاتی منصوب شده بود، در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، از نهایی شدن لایحه مالیات بر عایدی سرمایه شامل املاک، خودرو، سکه و ارز در وزارت اقتصاد خبر داد.

وی گفته بود: این لایحه در حال ارسال به دولت است.

دژپسند (هشتم مرداد 98): ادغام دو لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و اصلاح مالیات های مستقیم در حالی که همگان منتظر ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بودند، هشتم مرداد 98 فرهاد دژپسند از ادغام لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در لایحه اصلاح جامع نظام مالیاتی و مالیات های مستقیم خبر داد.

دژپسند گفت که در متن لایحه اصلاح جامع نظام مالیاتی و مالیات های مستقیم بحث مالیات بر عایدی سرمایه نیز گنجانده می شود و این مسئله برای ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف مالیات است.

ادغام این دولایحه با انتقادات فراوانی از سوی کارشناسان همراه شد و بسیاری معتقدند بودند لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اثرگذاری خود را از دست خواهد داد.

پارسا (اواسط مرداد 98): لایحه حداکثر تا پایان شهریور به مجلس می رود اواسط مرداد ماه، دژپسند در اظهارنظر دیگری گفت که لایحه اصلاح نظام جامع مالیاتی اواخر دی ماه به مجلس ارائه می شود! البته این سخن به فوریت از مقام اعتبار ساقط و امید علی پارسا در گفت و گویی با خبرنگار مهر از ارسال لایحه مذکور تا پایان شهریور ماه به مجلس خبر داد و گفت که به احتمال زیاد لایحه حداکثر تا پایان شهریور ماه به مجلس می رود.

بخشنامه بودجه سال 99 رییس جمهور: سال 99 باید مالیات بر عایدی سرمایه اجرا شود عزم دولت برای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه، علیرغم همه وقت کشی ها به نظر جدی بود چرا که حسن روحانی، رییس جمهور در بخشنامه بودجه 99 به دستگاه ها، اعلام کرده بود مالیات بر عایدی سرمایه اعم از املاک و مستغلات باید در یک ساختار اظهارنامه ای اعمال شود.

دژپسند (مهر 98): بزودی لایحه یکپارچه را به دولت می دهیم اواسط مهر ماه 98، خبرنگار مهر بار دیگر موضوع را از وزیر امور اقتصادی و دارایی پیگیری کرد؛ فرهاد دژپسند، در گفت و گویی که با خبرنگار مهر داشت، در مورد اینکه چه زمانی این لایحه به دولت ارسال می شود، گفت: بزودی لایحه را که به طور یک پارچه تهیه شده است، به دولت ارائه می دهیم.

دهقان دهنوی (آبان 98): لایحه تا پایان پاییز به دولت می رود مهر 98 هم به پایان رسید و خبری نشد اما دهنوی، معاون اقتصادی وزارت اقتصاد اعلام کرد که کار بررسی لایحه مذکور پیچیده است و احتمالاً تا انتهای پاییز بررسی های معاونت اقتصادی در خصوص پیش نویس لایحه به اتمام می رسد و پس از تکمیل بررسی ها در معاونت اقتصادی، پیش نویس مربوطه به دولت ارجاع می شود.

دهقان دهنوی (6 دی 98): لایحه تا 20 دی ماه به دولت می رود پاییز 98 هم به پایان رسید و وعده ها محقق نشد؛ دهقان دهنوی بار دیگر اعلام کرد که بررسی کارشناسی لایحه کمی زمان بر شده است و در نظر داریم حداقل تا هفته آینده و حداکثر تا 20 دی ماه بررسی آن در وزارت اقتصاد تمام شود.

دژپسند (5 بهمن 98): لایحه بالاخره به دولت رفت وعده های مکرر مسئولان وزارت اقتصاد که به برخی از آنها اشاره شد، سرانجام رنگ واقعیت به خود گرفت؛ پنجم بهمن ماه 98 فرهاد دژپسند از ارسال لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در اول بهمن ماه خبر داد.

او گفته بود که لایحه به دولت ارسال شده و مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه و ساماندهی معافیت ها ارکان اساسی این لایحه هستند.

خرداد 99: لایحه چه شد؟ بیش از 5 ماه است لایحه به دولت رفته و مشخص نیست دولت چه قصدی در مورد آن دارد.

اینک برخی احتمال می دهند دولت به بهانه شرایط رکودی ناشی از کرونا و با نگرانی از ناتوانی در مدیریت افکار عمومی، از ارائه این لایحه به مجلس منصرف شده است.

اما نباید فراموش کرد کمتر از یکسال به پایان عمر دولت دوازدهم فرصت باقی است و این لایحه اگر در کوتاه ترین زمان ممکن از سوی دولت تقدیم مجلس شده و در مجلس با فوریت مورد بررسی قرار گرفته و تصویب شود، باز هم اجرایش به عمر این دولت قد نخواهد داد و نیازی نیست دولت بابت تبعات اجرای آن نگرانی داشته باشد.

دولت اگر بخواهد حداقل در حوزه اصلاح سیاست های مالیاتی، میراثی نیکو از خود بر جای بگذارد، باید زودتر آستین ها را بالا بزند و لایحه را در مجلس به قانون تبدیل کند.


کلید واژه ها: مالیات بر عایدی مسکن - مالیات - دولت - مالیاتی - لایحه - اصلاح ساختار - اصلاح - مجلس - فعالیت - ساختار - یکی از - تقدیم - متوقف - ارکان - بودجه - بودجه ریزی - ساماندهی - مسکن - مجلس دهم - اصلاحات - مسئولان - درخواست - سال قبل - معافیت - نزدیک - تصمیم - تدوین - گذشته - بررسی - امید

آخرین اخبار سرویس:
روحانی: مردم با رعایت مقررات بهداشتی مانع بروز موج جدید کرونا شوند

کنترل عفونت های بیمارستانی در روزهای کرونایی اهمیت بیشتری دارد

میشل عون: ملت لبنان همواره قدردان محبت ملت و دولت ایران است/ روحانی: از هیچ گونه همیاری با بیروت دریغ نمی کنیم

دیدار رییس مجلس با خانواده روح الله رجایی/ اصحاب رسانه با مجاهدت از جان خود هزینه می کنند

اصحاب رسانه همانند دوران دفاع مقدس با مجاهدت از جان خود هزینه می کنند

جهادانشگاه کارهای زمین مانده آموزش عالی را انجام دهد

خبرنگاران همواره با ناملایمات پیدا و پنهان مواجه اند

پاسخگویی به نیاز مردم از رسالت خبرنگاران است/ مدیران از ظرفیت رسانه ها در دستگاه ها استفاده کنند+ فیلم

راه اندازی دستگاه پیشرفته اندوسونوگرافی در بیمارستان فوق تخصصی شهید چمران

مجلس از رویکرد وزارت نفت در پیشگیری از خام فروشی حمایت می کند

استاندار همدان: خبرنگاران در کمال صداقت و امانت داری، عمر خود را سپری می کنند

با کمک های انسان دوستانه ملت ایران، لبنان را تنها نمیگذاریم

ایران حمایت های لازم را مثل همیشه از مردم و دولت لبنان خواهد داشت

بیانیه دفتر آیت الله سیستانی درباره انفجار بیروت

سخنگوی شورای نگهبان: ما داغدار شب خونین بیروت هستیم و در غم مردم لبنان شریک

عمامه گذاری طلاب الغدیر در شام غدیر

قدردانی رییس جمهور لبنان از محبت ملت و دولت ایران

تبریک دبیر مجمع علمای دامغان به رییس جدید اداره ارشاد

جهاددانشگاهی یکی از مصادیق و بهترین الگوها برای تلاش جهادی است

جشن غدیر با رعایت نکات بهداشتی در میدان امام حسین (ع) برگزار می شود

اسماعیلی: یکی از مدیران میانی پرسپولیس بازداشت شده است

بهره گیری از مزیت های بومی با حداقل امکانات در جهاددانشگاهی رنگ می گیرد

شهید صارمی نمونه بارز وظیفه مندی خبرنگاران است

روحانی: مردم با رعایت مقررات بهداشتی مانع بروز موج جدید بیماری شوند

پیام مدیرعامل بانک کشاورزی به مناسبت روز خبرنگار

روحانی به میشل عون: ملت بزرگ لبنان با صبر و همبستگی از این حادثه سخت با عزت و سربلندی عبور خواهد کرد

روحانی: متولیان آیین های عاشورایی مسئول صیانت از سلامت عاشقان سیدالشهدا (ع) هستند

پیام تبریک مدیرعامل بیمه کوثر به مناسبت روز خبرنگار

امضاء تفاهمنامه همکاری خانه کارگر و خانه مطبوعات آذربایجان شرقی/ انتقاد به حق خبرنگاران از مسئولان خواسته مردم است

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند

خبرنگاری؛ شور و عشقی برای آگاهی بخشی به جامعه

برگزاری مراسم نمازجمعه فردا فقط در 4شهرستان استان اردبیل

روز خبرنگار و پیام های تبریک در روزهای کرونایی

چرا حقوق دان ها به کمیسیون قضایی نمی روند؟ آزاد: جای دیگری مؤثرتر هستم

مرکز بخش کالپوش میامی شهر شد

جزییاتی از طرح تامین کالاهای اساسی

برقی کردن اتوبوس ها راهی مقرون به صرفه برای تکمیل شبکه حمل و نقل عمومی

اقامه نمازجمعه در سه شهر خراسان جنوبی

رسانه ها باید نیاز به آموزش های امدادی را در جامعه نهادینه کنند

لزوم توجه به خبرنگاری مردمی / خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد

راه اندازی دستگاه پیشرفته اندوسونوگرافی در بیمارستان فوق تخصصی شهید چمران

روحانی: متولیان آیین های عاشورایی مسئول صیانت از سلامت عاشقان سیدالشهدا (ع) هستند

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند

شفاف سازی، انتظار جامعه از رسانه ها است

جهادانشگاه کارهای زمین مانده آموزش عالی را انجام دهد

8 طرح دانش بنیان حوزه پتروشیمی در کشور اجرا می شود

مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید شوند

معلمان بازنشسته هم رتبه بندی می شوند؟

تجلیل از 86 زوج جوان داوطلب هلال احمر خوزستان

شباهت تعجب آور عکس انفجار هیروشیما و بیروت + عکس

خبرنگار مداح نیست که از مدیران تعریف کند/ انتقاد از مدیرانی که جلسات را در سکوت خبری برگزار می کنند

رییس سازمان اورژانس کشور روز خبرنگار را تبریک گفت

روحانی: وزرای خارجه و بهداشت و رییس هلال احمر ایران موظف به تماس مستمر با همتایان لبنانی شدند

ناکارآمدی و ضعف مدیریتی عامل اصلی فساد در جامعه است

حیات اجتماعی در گرو روشنگری افکار عمومی است

اطلس فرهنگی قرآنی کرمانشاه تدوین می شود

بازدید رییس مجلس از تحریریه اخبار سیما

یقینا ملت بزرگ لبنان با صبر و همبستگی از حادثه سخت انفجار بیروت با عزت و سربلندی عبور خواهد کرد

روحانی: یقیناً ملت لبنان از این حادثه سخت با سربلندی عبور خواهد کرد

بازدید سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از دفتر استانی خبرگزاری تسنیم در اصفهان

قالیباف: اصحاب رسانه با مجاهدت و تلاش شبانه روزی از جان خود هزینه می کنند

دیدگاه آیت الله علوی بروجردی در مورد عزاداری سیدالشهداء در دوران کرونا

طرح راه اندازی مرکز شیعیان در آیفیلد بریتانیا مجوز گرفت

روحانی: دولت و ملت ایران مثل همیشه در کنار مردم عزیز لبنان خواهند بود

اسماعیلی: 1.2 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشت/ برخی از افرادی که پول را برنگرداندند بازداشت شدند

امضاء تفاهمنامه همکاری خانه کارگر و خانه مطبوعات آذربایجان شرقی/ انتقاد به حق خبرنگاران از مسئولان خواسته مردم است

اعلام آمادگی شهرداران کلان شهرهای ایران برای کمک به بیروت

تشریح برنامه ها و اقدامات پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

استایل شیک شهرزاد کمال زاده + عکس

ایجاد سامانه واگذاری اراضی در یزد برای اولین بار در کشور

مرکز بخش کالپوش میامی شهر شد

ملت بزرگ لبنان با صبر و همبستگی از این حادثه سخت با عزت و سربلندی عبور خواهد کرد

مدیران سعه صدر خود را بالا ببرند/ «نقد» ذات رسانه است

مجلس برای ساماندهی بازار بورس برنامه دارد

حوزه های علمیه نگاهی علمی و جدی به فضای مجازی داشته باشند

فرمانده کل سپاه: ملت لبنان را در شرایط سخت هرگز تنها نمی گذاریم

مصدق فرا رسیدن روز خبرنگار را تبریک گفت

برگزاری جشنواره مجازی برای دانش آموزان خوزستانی

ملت لبنان را در شرایط سخت هرگز تنها نمی گذاریم

رییس سازمان اورژانس کشور روز خبرنگار را تبریک گفت

بازدید دکتر قالیباف از خبرگزاری صدا و سیما

بازنشر سخنان شیخ زکزاکی در عید غدیر2014

اعلام برگزیدگان اولین سالانه رقابتی حروف نگاری «علی ولی الله»

جشن غدیر با رعایت نکات بهداشتی در میدان امام حسین (ع) برگزار می شود

مردم با رعایت مقررات، مانع بروز موج جدید شوند/ متولیان آیین های عاشورایی از سلامت مردم صیانت کنند

وزیر بهداشت: به زودی خبر های خوبی در زمینه درمان کرونا خواهیم شنید

سلفی آرام جعفری با هم گروهی هایش / عکس

مشارکت 42هیأت مذهبی جرقویه علیا

بیمارستان میلاد از طریق واتس اپ نوبت ویزیت می دهد

ولایت فقیه از برکات چشمه جوشان غدیر است

خبرنگاران به روشنایی و روشنگری کمک می کنند

مهدی کوشکی و ریحانه پارسا در گذر زمان + عکس

وقتی مریم امیرجلالی دوست و دشمنش را گم می کند! عکس

بازیگری مهدی امیرآبادی و احمد ایراندوست در یک ویدیو کلیپ ! + ببینید

کودکی نیلوفر هوشمند و برادرش + عکس

وزرای خارجه و بهداشت و رییس هلال احمر ایران موظف به تماس مستمر با همتایان لبنانی شدند

تبریک دبیر مجمع علمای دامغان به رییس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان

نکات کرونایی برای کنکوری ها (فیلم)

انتصاب سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

136 موقوفه با نیت عید غدیر در استان خراسان جنوبی ثبت شده است

دولت نزدیک خط پایان؛لایحه مالیاتی به کجارسید؟

دولت نزدیک خط پایان؛لایحه مالیاتی به کجارسید؟