مطالب مرتبط:
اخبار داغ از پرسپولیس ؛ از آخرین وضعیت مصدومان تا شرایط کریم باقری + سند
طرح مجلس برای اخذ مالیات از سکه، ارز و سهام کلید خورد + سند
واگذاری سند مالکیت دو مجموعه ورزشی به سرخابی ها
واکنش وکیل قاضی منصوری به اظهارات ذوالنور
50 درصد سند تحول آموزش و پرورش تا پایان سال قابلیت اجرایی دارد
-100 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 13 تیر 1399 ساعت 21:202020-07-03سياسي

برای اظهارات خود سند و دلیل ارائه دهید


مسعود رضایی دریادداشتی به نامه اخیر موسوی خویینی ها ضمن دعوت از او برای منظره با ادله و سند و دلیل، واکنش نشان داد.

- " به نقل از تسنیم، مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر در یادداشتی به نامه اخیر سید محمد موسوی خویینی ها عضو مجمع زوحانیون مبارز واکنش نشان داد.

متن یادداشت رضایی به شرح زیر است: جناب آقای سیدمحمد موسوی خویینی ها با سلام و احترام نامه مورخه 7/4/1399 جنابعالی به مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای را مطالعه کردم.

مایلم خوشحالی زاید الوصف خود را به عنوان یک عضو کوچک از یک ملت بزرگ از نگارش این نامه توسط جنابعالی ابراز دارم.

واقعیت این است که وقتی شخصی چون شما اقدام به نگارش چنین نامه ای و انتشار آن برای افکار عمومی می نماید، شخصی چون من که در پی درک و فهم حقایق تاریخی و بیان آن برای نسل حاضر و به یادگار گذاردن آن برای نسل های بعدی است، زمینه و فرصتی ناب را پیش روی خود می یابد تا به کنکاش بیشتر در چند و چون مسائل بپردازد و لایه های حقیقت را از زیر رسوب زمان و آوار تحریف و جعل و وهم بیرون بکشد.

اما آنچه موجب تأسف اینجانب گردید، اختصار کلام جنابعالی در این نامه بود.

چرا به اختصار ؟! می دانید تعجب من از چیست؟ اگر جنابعالی قصد داشتید حرفی و موضوعی را سربسته و دربسته و با تلویح و اشاره بیان کنید تا هیچکس جز مخاطب، از مغز و کنه آن مطلع نشود، اختصار گویی بی حکمت نبود.

اما وقتی که شما چیزی باقی نگذاشته اید و مسئولیت هر آنچه بوده و نبوده را برعهده رهبری گذاشته اید، دیگر چه جایی برای اختصار گویی باقی می ماند؟ شما خود زمانی دادستان کل کشور بوده اید و حتماً می دانید که انتسابِ صریحِ مختصر، همان ادعا است.

مثلاً اگر کسی به اختصار به شما بگوید آقای خویینی ها مسئولیت کل فتنه 88 برعهده شماست، این صرفا ادعایی است که در مورد شما شده و طبعاً حق دارید بپرسید که آخر کی، کجا، چگونه، چرا، کدام سند، کدام مدرک، کدام شاهد و غیره.

بنابراین مکتوب جنابعالی نیز چیزی بیش از یک ادعا نامه نیست.

البته از زوایه ای دیگر نیز می توان آن را صرفاً یک بیانیه سیاسی خشک برای اعلام موضع به شمار آورد، مثل همان بیانیه هایی که در گذشته های دور و نزدیک به وفور از سوی افراد و گروه های مختلفی صادر شده و می شود.

دوستانه خدمتتان عرض می کنم که به اعتقاد بنده از پیر پخته ای چون جنابعالی انتظار بیش از این است، و شایسته نیست چون کم سن و سالی خام، به صدور این گونه بیانیه های شعاری و جنجالی مبادرت ورزید، مگر چنین در مورد جنابعالی گمان بریم که پیرانه سرم عشق جوانی به سر افتاد ! برای برون رفت از این وضعیت ناشایست، پیشنهاد می کنم که بیایید طی مناظره ای مکتوب، این بیانیه سیاسی کوتاه و خشک را به یک پرونده تاریخی مفصل و پرمحتوا تبدیل کنیم.

مردم هم؛ یعنی همان مردمی که جنابعالی در این نامه، خود را سخنگوی تام و تمام و انحصاری آنها فرض گرفته اید، این مطالب را می خوانند و دعایش را به جان ما می کنند، که انشاءالله ذخیره آخرتمان باشد.

چطور است؟ موافقید؟ تا جنابعالی برای پاسخ دادن فکر می کنید، بنده چند کلامی در حول و حوش نکات مندرج در این نامه عرض می کنم، شاید انگیزه ای در شما به وجود آورد که به این درخواست پاسخ مثبت دهید.

شما مجموعه ای از مسائل و مشکلات عمدتاً با رنگ و بوی اقتصادی و معیشتی را برشمرده اید و با توجه به تأثیرگذاری سوء آنها بر افکار عمومی، از آسیب دیدن باورهایی که پشتوانه استحکام و نیز مقبولیت و مشروعیت نظام اسلامی بوده است، اظهار نگرانی کرده اید.

البته جنابعالی به سیاق بیانیه های تند و تیز سیاسی این موضوع را متوجه اکثریت و بلکه تمامی ملت ایران دانسته اید.

بنده در اینجا بدون این که در مورد کم یا زیاد بودن وسعت این آسیب، وارد مناقشه با شما شوم، عرض می کنم که این نگرانی شما فی نفسه کاملاً بجا و قابل تقدیر است و اساساً هر کس که دغدغه اسلام و ایران و انقلاب و نظام و مردم را دارد، باید نگران آسیب دیدن پشتوانه های اعتقادی و سیاسی نظام باشد.

بنابراین هیچ دلسوز ایران و انقلابی حق ندارد در برابر واقعیات تلخ، اندک باشد یا فراوان، چشم بر هم نهد و درصدد چاره اندیشی برای رفع آسیب ها بر نیاید.

محل مناقشه، بخش دیگری از نامه جنابعالی است که طی آن، اولاً اوضاع و احوال و شرایط کشور را یکسره سیاه و آشفته و خراب تصویر و ترسیم کرده اید، ثانیاً رهبری را مسئول اصلی این وضعیت متصور دانسته اید و ثالثاً تمامی مسئولیت اصلاح وضعیت متصور را متوجه رهبری کرده اید.

مقدمه و متن و نتیجه، هر سه نادرست است.

البته شما برای آن که بیش از حد از جاده انصاف خارج نشده باشید، این نکته را مورد تأکید قرار داده اید که مردم هرگز مسائلی مانند الزامات و محدودیت های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، کینه توزی دشمنان انقلاب به ویژه آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی و نیز پیامدهای دفاع مقدس یا همان جنگ تحمیلی را نادیده نمی گیرند، اما بلافاصله پس از آن، با بیان این که همین مردم بر این باورند که مدیریت کشور، به ویژه عالی ترین سطح آن، باید با ملاحظه همین مشکلات و چالش ها، شیوه ای در مدیریت امور به کار می بست که امروز گرفتار این آشفتگی های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و .

نمی شدیم ، همه مسئولیت ها را متوجه رهبری ساخته اید.

جناب آقای خویینی ها! جنابعالی با بیان این گونه جملات قصار، بیانیه سیاسی کوتاه و خشک خود را صادر کرده اید و اجرکم عندالله انشاءالله.

اما از باب الاکرام بالاتمام اینک لطف کنید در یک گفتگوی مشترک، این جملات قصار را تحلیل و تفسیر و تشریح نمایید تا همین مردمی که جنابعالی این همه سنگ آنها را به سینه زده اید، و علی الخصوص قشر جوان و فعال جامعه، بیشتر و بهتر و عمیق تر در جریان مسائل و قضایا و رویدادها واقع شوند و بتوانند قضاوت آگاهانه تر و منصفانه تر و منطقی تری داشته باشند.

خوشبختانه طرف گفتگوی من در این مباحثه، کسی است که از قبل از انقلاب در جریان مسائل نهضت اسلامی مردم ایران قرار داشته و بعد از انقلاب نیز مسئولیت های مختلفی اعم از حاکمیتی و غیرحاکمیتی برعهده داشته و همواره به عنوان فردی آگاه از مسائل و فعال در امور از ایشان یاد شده است.

البته اولین بخش از آخرین پاراگراف نامه جنابعالی، مرا به شک انداخت که آیا جنابعالی همچنان نیز در روند مسائل کشور قرار دارید یا خیر، چراکه نوشته اید: اگر شیوه ای که تاکنون به کار رفته است، نتیجه محاسبات متعارف و بر اساس آراء وتحلیل های شناخته شده در حکم رانی است، پس هستند پرشمار صاحب نظرانی که حق دارند و باید مجاز باشند تا زبان و قلم به نقد بگشایند و درست و نادرست این روش را تذکر دهند و اصلاح آن را با تأکید درخواست کنند و نگران پیامد های ناگوار بهره مندی از این حق طبیعی و الهی نباشند.

راستش با خواندن این بخش از نامه، ظن و گمانی در ذهنم پدید آمد که نکند آقای خویینی ها سال هاست در غار یا دیر یا خانقاهی گوشه عزلت گزیده و از دنیا و مافیها بریده و از هر آنچه در این عالم می گذرد بی خبر است! آخر چطور ممکن است ایشان این همه اظهارنظرهای متفاوت و متعارض و نقدهای تند و کند را در قالب های گوناگون نوشتاری و گفتاری و تصویری در رسانه های متنوع موجود از صدا و سیما گرفته تا مطبوعات و شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف و جلسات سخنرانی و مناظره ها و بیانیه ها و غیره و غیره را دیده باشد و چنین چیزی بگوید؟! البته احتمال دیگری نیز در مورد این گونه تصویرسازی شما از وضعیت وجود دارد و آن کانالیزه شدن جنابعالی است.

این کانالیزگی! از دو راه ممکن است: یکی به واسطه اطرافیان که مرتباً حرف های خاصی را در گوش آدم زمزمه کنند و دیگری به واسطه مسائل شخصی خود فرد است که اجازه دهید در این زمینه زیاد ورود نکنم.

به هرحال تجربیات تاریخی کاملاً مشخص و جالبی نیز در این زمینه وجود دارد.

مرحوم آقای منتظری را حتماً به خاطر دارید.

خواهش من این است که نامه 17/مهر/1365 ایشان به حضرت امام را که حتماً آن را قبلاً خوانده اید مجدداً بخوانید.

خلاصه حرف آن مرحوم در نامه مزبور این بود که: حضرت امام! اوضاع و احوال کشور بکلی سیاه و تاریک است و اساساً ادامه ای برای این روند متصور نیست.

مردم هم بشدت ناراضی و در آستانه قیام هستند.

شأن و جایگاه و اعتبار جنابعالی هم بر باد رفته و عنقریب است که نظام سقوط کند.

ضمنا ً سیدمهدی هاشمی هم بهترین آدم روی کره زمین است! شما بهتر از من می دانید که محتوای این نامه شباهت تام و تمامی داشت با اخبار و تحلیل های رادیوهای بیگانه و نیز اعلامیه های گروهک های ضدانقلاب و بخصوص سازمان منافقین.

حال چرا چنین شباهت عجیب و غریبی میان آنها به وجود آمده بود، یقیناً جنابعالی که در آن زمان خود از رجال صاحب نام و مقام بودید، بهتر می توانید توضیح دهید.

جالب این که نامه مختصر امروز شما، چکیده همان نامه مطول آن روز مرحوم منتظری است.

حال چرا چنین شباهت عجیب و غریبی میان اینها به وجود آمده است، یقیناً جنابعالی که خود سرد و گرم روزگار را چشیده و تغییر و تحول حال و احوال آدم ها را بسیار دیده اید، بهتر می توانید توضیح دهید.

با این همه، همچنان معتقدم بهترین کار آن است که از فرصت پیش آمده حسن استفاده را به عمل آورده و به تفصیل راجع به زیر و بم تاریخ دوران بعد از انقلاب گفتگو کنیم تا مسائل به صورت روشن و واضح در پیش روی افکار عمومی قرار گیرد.

در واقع هنگامی که جنابعالی می فرمایید علی رغم تمامی مشکلات و موانع موجود بر سر راه طی سالیان گذشته، رهبری می بایست شیوه ای در مدیریت امور به کار می بست که امروز گرفتار این آشفتگی ها نمی شدیم، جا دارد برای تنویر افکار عمومی دقیقاً توضیح بفرمایید رهبری در امور مختلف می بایست چه شیوه ای را به کار می بست.

برای روشن شدن منظورم، دو سه مثال می زنم: یکی از مسائل مهم در طول سال های گذشته، فعالیت های ایران در عرصه هسته ای بوده است که پیامدهای مختلفی را در پی داشته است.

به نظر شما رهبری دقیقاً می بایست چه شیوه و سیاستی را در این مورد به کار می بست؟ آیا اصلاً از ابتدا نمی بایست به سراغ این موضوع می رفتیم؟ آیا وقتی رفتیم و مقداری پیشرفت کردیم و آمریکا از طریق منافقین جاسوس متوجه ماجرا شد و از ما خواست از ادامه حرکت در این مسیر خودداری کنیم، می بایست بلافاصله به حرفش گوش می دادیم و همانند لیبی بار و بنه هسته ای را جمع می کردیم و تحویلش می دادیم؟ آیا می بایست بی اعتنا به تهدیدهای آمریکا و حتی در اعتراض به این تهدیدات از ان پی تی خارج می شدیم؟ آیا می بایست وارد مذاکرات برجام می شدیم؟ آیا می بایست بعد از زیر پا گذاردن آن توسط ترامپ، ما هم از آن خارج می شدیم؟ آیا اینک با توجه به مجموعه شرایط موجود، مجدداً وارد مذاکرات با آمریکا و شخص ترامپ بشویم؟ بالاخره از نظر شما چکار می بایست بکنیم؟ یا مثلاً تحریم های آمریکا علیه ایران واقعیت دیگری است که طبعاً آثار و تبعات خاص خود را بر اقتصاد کشورمان گذاشته و موجب بروز تورم و فشار بر اقشار مختلف شده است.

این مسأله بویژه مورد توجه جنابعالی نیز در این نامه قرار داشته است.

آیا رهبری می بایست با مشاهده آثار اقتصادی تحریم، سیاست کوتاه آمدن و تسلیم در برابر آمریکا را در پیش می گرفت؟ آیا ایمان و باور رهبری به توان داخلی در حوزه علم و فناوری و اقتصاد، نادرست بود و باید چشم به دست بیگانگان می دوختیم؟ آیا مطرح شدن اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری و تصویب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی کار درستی بود؟ آیا توصیه رهبری به قطع وابستگی اقتصاد کشور از خام فروشی نفت و پیگیری این مسأله طی سال های متمادی، تدبیری کارشناسانه نبود؟ آیا تأکیدات مکرر رهبری بر بهره گیری دولت و مردم از کالاهای تولید داخل، سیاست نادرستی بود؟ و آیا اختصاص نام سال در طول یک دهه گذشته به عناوین اقتصادی مختلف و بویژه سال 99 به جهش تولید و تأکید به همه مسئولان برای تحقق عینی این مسأله در این سال، اقدامی مناسب نبود؟ و یا مثلاً در مورد سیاست های منطقه ای، آیا ایران می بایست فارغ از هر آنچه در منطقه غرب آسیا می گذرد، سرش را زیر می انداخت و اصلاً خودش را به خواب می زد؟ آیا تشکیل محور مقاومت کار درستی بود؟ آیا بعد از اشغال عراق توسط آمریکا، ایران می بایست بی تفاوت نسبت به آنچه در عراق می گذرد، اجازه می داد تا آمریکا عراق را جولانگاه خود قرار دهد؟ آیا حمایت ایران از حزب الله به عنوان یک جنبش ضدصهیونیستی و تلاش در جهت تقویت آن اقدامی مناسب بود یا آن که می بایست چشم خود را بر طرح ها و نقشه های صهیونیست ها برای منطقه و کشورهای اسلامی فرو می بست و کار به خیر و شر آنها نداشت؟ آیا بعد از به راه افتادن جریان های تکفیری در سوریه که با هدف از بین بردن محور مقاومت صورت گرفته بود، رهبری می بایست دستور مقابله با آن را صادر می کردند یا آن که می بایست اجازه می دادند خاورمیانه جدید مطابق طرح ها و سیاست های آمریکایی و صهیونیستی شکل گیرد؟ آیا بعد از قدرت گیری داعش در سوریه و عراق و بویژه تشکیل حکومت داعشی به مرکزیت موصل، نیروی قدس سپاه می بایست به جنگ با آن برمی خاست و یا این که اصلاً بی خیال داعش، همگی دسته جمعی راهی شمال می شدیم و جوج می زدیم با نوشابه! یعنی جنابعالی که در یک سطر و به صورت کلی می فرمایید رهبری علی رغم مشکلات و چالش های موجود می بایست شیوه ای را در پیش می گرفت که فلان، جا دارد برای روشن شدن موضوع دقیقاً بفرمایید که چه کارهایی شده است که نمی بایست و چه کارهایی نشده است که می بایست؟ چه روش ها و شیوه هایی در پیش گرفته شده است که نمی بایست و چه روش ها و شیوه هایی در پیش گرفته نشده است که می بایست؟ آیا اینطور بهتر نیست؟ توصیه بنده به جنابعالی آن است که این فرصت را از دست ندهید و حالا که با صدور این بیانیه سیاسی کوتاه و خشک، برخی توجهات در داخل و خارج کشور به سمت شما جلب شده، با حضور در این مناظره مکتوب به تشریح دیدگاه های خود بپردازید.

آغازگر بحث نیز شما باشید.

از هر مطلب و موضوع و مسأله ای که مایلید، شروع کنید اما نه به اختصار و کلی گویی و شعاری.

مطلب را خوب باز کنید تا ابتدا بتوان دیدگاه جنابعالی را در آن موضوع بدرستی فهمید و سپس راجع به آن بحث کرد.

از نظر بنده حتی اشکالی در این نیست که جنابعالی نگارش این متون را به تعدادی از همفکران و دوستان خود واگذار نمایید اما به شرط این که هنگام انتشار، صرفاً امضای شخص جنابعالی در ذیل آن باشد، همانند این نامه که امضای شما بر پای آن است.

و کلام آخر در این مختصر اینکه نحن ابناءالدلیل .

تلاش بنده در این مناظره مکتوب آن خواهد بود که حق جو و حق گو باشم.

آنجا که حقیقتی را بر مبنای اسناد و دلایل بیابم، آن را خواهم پذیرفت و آنچه را که حقیقت بدانم خواهم گفت.

بنابراین هرگز با خودم این قرار را نگذاشته ام که با هر چه جنابعالی می فرمایید مخالفت کنم و یا بالعکس چشم و گوش بسته آنها را بپذیرم.

من مخلص و مطیع سند و مدرک و برهان و دلیلم.

امیدوارم این درخواست کوچک بنده را به بزرگی خودتان پذیرا باشید.

بیصبرانه در انتظار پاسخ مثبت جنابعالی هستم.

/ ارادتمند: مسعود رضایی
کلید واژه ها: موسوی خویینی ها - مسعود رضایی - یادداشت - نامه - حضرت آیت الله خامنه ای - محمد موسوی - آیت الله خامنه ای - رضایی - موسوی - سید محمد موسوی - سیدمحمد موسوی - افکار عمومی - تاریخ معاصر - نگارش - مسعود - تاریخ - واکنش - نشان - شخصی - محمد - آیت الله - خامنه ای - سید محمد - اظهارات - خوشحالی - پژوهشگر - سیدمحمد - واقعیت - انتشار - احترام

آخرین اخبار سرویس:
هیأت رییسه شورای اسلامی روستاهای قرچک انتخاب شدند

فیلم/ روایت سردار سلیمانی از 6 سال انتظار برای دریافت انگشتری از رهبر انقلاب

تخت روانچی: رای شورای امنیت ردی بر ادعای آمریکا درباره مکانیسم ماشه است

حکیمی پور: اصلاح طلبان به حضور در انتخابات بی میل نیستند

تخت روانچی: رای شورای امنیت ردی بر ادعای آمریکا درباره مکانیسم ماشه است

استقبال نماینده ایران از شکست آمریکا در شورای امنیت

اعلام اسامی ساختمان های ناایمن تهران از مهرماه

اعلام اسامی ساختمان های ناایمن تهران از مهرماه

منفعت محوری غرب عامل تداوم تنش در کشمیر است

واکنش نماینده ایران به شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت

سرگذشت نامه شهید «حمید حاج ملاحسین» در «مثل عابس»

گفت وگوی تلفنی ظریف با هنیه

واکنش ایران به شکست سنگین آمریکا در شورای امنیت

واکنش نماینده ایران به شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت

ناگفته های فاجعه «منا» از تشکیل زنجیره انسانی گارد ویژه سعودی پیش از حادثه، تا امنیتی کردن منطقه حادثه

دیدار نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با خانواده اهدا کننده عضو

«ابراهیم اِسترآبادی»؛ خوشنویس عصر صفوی

ناگفته های فاجعه «منا» از تشکیل زنجیره انسانی گارد ویژه سعودی پیش از حادثه، تا امنیتی کردن منطقه حادثه

تصویر بسیار زیبا از خانه خدا

تیپ دهه شصتی دیوید بکام +عکس

عکس کرونا هرچه دلخراش تر، بهتر!

هنوز مشغول داد و فریاد و منادی باطل بودن دیگران هستیم!

استقبال نماینده ایران از شکست آمریکا در شورای امنیت

کاربرد هوش مصنوعی در سیاست خارجی

ادعای وحید یامین پور علیه صدا و سیما

اسلام هراسی در آستانه انتخابات مونته نگرو

فارس من| سکوت استاندار درباره سد فینسک شکست/ تلاش برای کارنامه قبولی از عمل تجدیدی

کاربرد هوش مصنوعی در سیاست خارجی +عکس

برگزاری آزمون استخدامی شرکت دخانیات ایران جهت جذب در مجتمع گیلان

فیلم/ بخشی از سخنان حاج قاسم درباره جنگ 33 روزه لبنان

انتقاد یک حقوقدان از توییت رییس روابط عمومی مجلس خطاب به روزنامه نگاران و نمایندگان مجلس

پیشنهاد جریمه نقدی مسافران و کسانی که ماسک نمی زنند

ویس کرمی: اجازه تجمع به خانواده ها در زمان برگزاری کنکور داده نشود

دستور الکاظمی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در موعد مقرر

ویس کرمی: اجازه تجمع به خانواده ها در زمان برگزاری کنکور داده نشود

شهر گربه ها - استانبول

توافق اماراتی صهیونیستی ظلم آشکار به حقوق مردم فلسطین و مسلمانان جهان است

اعلام آمادگی 300 طلبه جهادی برای اجرای پویش «هر خانه یک حسینیه»

اهل بیت، واسطه رسیدن به معارف اسلامی است

ظریف: ماکرون ناقل پیام ترامپ نبود

عناوین روزنامه های سیاسی 25 مرداد 99/ امارات، خیانت و حماقت +تصاویر

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟!

تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری

پیشنهاد جریمه نقدی مسافران و کسانی که ماسک نمی زنند

آیت الله ربانی به خاطر کرونا به دیار باقی شتافت + عکس

ببینید/تصویری از صفحه ی خاص در پاسپورت جمهوری اسلامی پاکستان

استوری همسر لواندوفسکی بعد از زدن گل ششم به بارسا

چهره مغموم لیونل مسی بعد از دریافت گل هشتم از بایرن مونیخ

ماجرای کشف مواد منفجره از منزل مجاور امام و سگی که باعث لو رفتن آن شد!

ظریف: مکرون ناقل پیام ترامپ نبود

شورای شهر تهران، الگوی شفافیت پارلمانی است

توضیح درباره گزارش سالانه رییس جمهور به مجلس

شوراها اولین سد مقابل زمین خواران باشند

همه مخالفان قالیباف

توضیح واعظی درباره غیبت روحانی در جلسه رای اعتماد

عکس های متفاوت محمدرضا گلزار در مراسم عروسی برادرش

تاکید اتاق اصناف یزد بر فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی

فاز دوم پویش ایران همدل در کرمانشاه آغاز شد

مخالفان دولت بلاروس شورای هماهنگی تشکیل می دهند

حد ضرر بارسلونا فعال شد +عکس

مخالفان دولت بلاروس شورای هماهنگی تشکیل می دهند

بهره برداری از طرح های توسعه منابع آب و خاک در دو استان

بخشی از مسجد جامع کهن میبد مرمت شد

واکنش مرکز پژوهش های مجلس به سخنان فتاح

اقدام متفاوت زوج کردستانی برای برگزاری مراسم عروسی در ایام کرونا + تصاویر

نظر آیت الله نوری همدانی درباره نذورات ماه محرم

نخستین نماز جمعه سال 99 برگزار شد

#اخلاق_پزشکی

گنجینه هایی به یادگار مانده از روزگار کهن

گوهری بود که زمین از دست داد

گالری های اهواز در آستانه ورشکستگی

آدرس غلط ندهید

ترور نافرجام در ظهیرالدوله

مراکز اقامتی و هتل ها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند

دو نامه به یادگار، از دو چهره ماندگار

دفاع مصدق از حق مردم ایران در سازمان ملل

اقدام متفاوت زوج کردستانی برای برگزاری مراسم عروسی در ایام کرونا + تصاویر

فاز دوم پویش ایران همدل در کرمانشاه آغاز شد

اسنادم درباره رشوه 65 میلیاردی را به دستگاه قضایی داده ام

«فارس من» از مطالبات استانی تا رکورد 2 میلیون کاربر

مجالس عزا حرم اهل بیت(ع) است / کربلا؛ ترکیبی از عقلانیت، عشق و حماسه

لغو پخش زنده جشن حافظ

همه مخالفان قالیباف

برپایی ایستگاه صلواتی و دسته های عزاداری ممنوع

ضرورت بازگشت مسئولان به شفافیت علوی در گام دوم انقلاب

لج بازی شهرداری با ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان ادامه دارد/ چرا بودجه فرهنگی مترو شفاف سازی نمی شود؟

نخستین نماز جمعه سال 99 برگزار می شود

نخستین نماز جمعه سال 99 برگزار می شود

اهدای پنج هزار سری جهیزیه به زوج های جوان در خوزستان

سه مولفه اصلی مواجهه با نگرانی داوطلبان کنکور

فرمانده کل ارتش از فرماندهی کل قوا قدردانی کرد

کتاب «جرقه فتنه» به زودی منتشر می شود

دستورالعمل آیت الله بهجت برای حل مشکل ازدواج

سه مولفه اصلی مواجهه با نگرانی داوطلبان کنکور

حمل ونقل ریلی بین ایران و ترکیه با ایجاد مسیر جدید توسعه می یابد

ادعای عجیب وحید یامین پور علیه صدا و سیما

مشارکت در کمک مومنانه به جای مراسم چهلم پدر نخستین شهید هادی شهر + عکس

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

گزیده روزنامه های 25 مرداد 1399

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اردبیل در 24ساعت گذشته

برای اظهارات خود سند و دلیل ارائه دهید

برای اظهارات خود سند و دلیل ارائه دهید