مطالب مرتبط:
اخبار داغ از پرسپولیس ؛ از آخرین وضعیت مصدومان تا شرایط کریم باقری + سند
طرح مجلس برای اخذ مالیات از سکه، ارز و سهام کلید خورد + سند
واگذاری سند مالکیت دو مجموعه ورزشی به سرخابی ها
واکنش وکیل قاضی منصوری به اظهارات ذوالنور
50 درصد سند تحول آموزش و پرورش تا پایان سال قابلیت اجرایی دارد
-100 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 13 تیر 1399 ساعت 21:202020-07-03سياسي

برای اظهارات خود سند و دلیل ارائه دهید


مسعود رضایی دریادداشتی به نامه اخیر موسوی خویینی ها ضمن دعوت از او برای منظره با ادله و سند و دلیل، واکنش نشان داد.

- " به نقل از تسنیم، مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر در یادداشتی به نامه اخیر سید محمد موسوی خویینی ها عضو مجمع زوحانیون مبارز واکنش نشان داد.

متن یادداشت رضایی به شرح زیر است: جناب آقای سیدمحمد موسوی خویینی ها با سلام و احترام نامه مورخه 7/4/1399 جنابعالی به مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای را مطالعه کردم.

مایلم خوشحالی زاید الوصف خود را به عنوان یک عضو کوچک از یک ملت بزرگ از نگارش این نامه توسط جنابعالی ابراز دارم.

واقعیت این است که وقتی شخصی چون شما اقدام به نگارش چنین نامه ای و انتشار آن برای افکار عمومی می نماید، شخصی چون من که در پی درک و فهم حقایق تاریخی و بیان آن برای نسل حاضر و به یادگار گذاردن آن برای نسل های بعدی است، زمینه و فرصتی ناب را پیش روی خود می یابد تا به کنکاش بیشتر در چند و چون مسائل بپردازد و لایه های حقیقت را از زیر رسوب زمان و آوار تحریف و جعل و وهم بیرون بکشد.

اما آنچه موجب تأسف اینجانب گردید، اختصار کلام جنابعالی در این نامه بود.

چرا به اختصار ؟! می دانید تعجب من از چیست؟ اگر جنابعالی قصد داشتید حرفی و موضوعی را سربسته و دربسته و با تلویح و اشاره بیان کنید تا هیچکس جز مخاطب، از مغز و کنه آن مطلع نشود، اختصار گویی بی حکمت نبود.

اما وقتی که شما چیزی باقی نگذاشته اید و مسئولیت هر آنچه بوده و نبوده را برعهده رهبری گذاشته اید، دیگر چه جایی برای اختصار گویی باقی می ماند؟ شما خود زمانی دادستان کل کشور بوده اید و حتماً می دانید که انتسابِ صریحِ مختصر، همان ادعا است.

مثلاً اگر کسی به اختصار به شما بگوید آقای خویینی ها مسئولیت کل فتنه 88 برعهده شماست، این صرفا ادعایی است که در مورد شما شده و طبعاً حق دارید بپرسید که آخر کی، کجا، چگونه، چرا، کدام سند، کدام مدرک، کدام شاهد و غیره.

بنابراین مکتوب جنابعالی نیز چیزی بیش از یک ادعا نامه نیست.

البته از زوایه ای دیگر نیز می توان آن را صرفاً یک بیانیه سیاسی خشک برای اعلام موضع به شمار آورد، مثل همان بیانیه هایی که در گذشته های دور و نزدیک به وفور از سوی افراد و گروه های مختلفی صادر شده و می شود.

دوستانه خدمتتان عرض می کنم که به اعتقاد بنده از پیر پخته ای چون جنابعالی انتظار بیش از این است، و شایسته نیست چون کم سن و سالی خام، به صدور این گونه بیانیه های شعاری و جنجالی مبادرت ورزید، مگر چنین در مورد جنابعالی گمان بریم که پیرانه سرم عشق جوانی به سر افتاد ! برای برون رفت از این وضعیت ناشایست، پیشنهاد می کنم که بیایید طی مناظره ای مکتوب، این بیانیه سیاسی کوتاه و خشک را به یک پرونده تاریخی مفصل و پرمحتوا تبدیل کنیم.

مردم هم؛ یعنی همان مردمی که جنابعالی در این نامه، خود را سخنگوی تام و تمام و انحصاری آنها فرض گرفته اید، این مطالب را می خوانند و دعایش را به جان ما می کنند، که انشاءالله ذخیره آخرتمان باشد.

چطور است؟ موافقید؟ تا جنابعالی برای پاسخ دادن فکر می کنید، بنده چند کلامی در حول و حوش نکات مندرج در این نامه عرض می کنم، شاید انگیزه ای در شما به وجود آورد که به این درخواست پاسخ مثبت دهید.

شما مجموعه ای از مسائل و مشکلات عمدتاً با رنگ و بوی اقتصادی و معیشتی را برشمرده اید و با توجه به تأثیرگذاری سوء آنها بر افکار عمومی، از آسیب دیدن باورهایی که پشتوانه استحکام و نیز مقبولیت و مشروعیت نظام اسلامی بوده است، اظهار نگرانی کرده اید.

البته جنابعالی به سیاق بیانیه های تند و تیز سیاسی این موضوع را متوجه اکثریت و بلکه تمامی ملت ایران دانسته اید.

بنده در اینجا بدون این که در مورد کم یا زیاد بودن وسعت این آسیب، وارد مناقشه با شما شوم، عرض می کنم که این نگرانی شما فی نفسه کاملاً بجا و قابل تقدیر است و اساساً هر کس که دغدغه اسلام و ایران و انقلاب و نظام و مردم را دارد، باید نگران آسیب دیدن پشتوانه های اعتقادی و سیاسی نظام باشد.

بنابراین هیچ دلسوز ایران و انقلابی حق ندارد در برابر واقعیات تلخ، اندک باشد یا فراوان، چشم بر هم نهد و درصدد چاره اندیشی برای رفع آسیب ها بر نیاید.

محل مناقشه، بخش دیگری از نامه جنابعالی است که طی آن، اولاً اوضاع و احوال و شرایط کشور را یکسره سیاه و آشفته و خراب تصویر و ترسیم کرده اید، ثانیاً رهبری را مسئول اصلی این وضعیت متصور دانسته اید و ثالثاً تمامی مسئولیت اصلاح وضعیت متصور را متوجه رهبری کرده اید.

مقدمه و متن و نتیجه، هر سه نادرست است.

البته شما برای آن که بیش از حد از جاده انصاف خارج نشده باشید، این نکته را مورد تأکید قرار داده اید که مردم هرگز مسائلی مانند الزامات و محدودیت های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، کینه توزی دشمنان انقلاب به ویژه آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی و نیز پیامدهای دفاع مقدس یا همان جنگ تحمیلی را نادیده نمی گیرند، اما بلافاصله پس از آن، با بیان این که همین مردم بر این باورند که مدیریت کشور، به ویژه عالی ترین سطح آن، باید با ملاحظه همین مشکلات و چالش ها، شیوه ای در مدیریت امور به کار می بست که امروز گرفتار این آشفتگی های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و .

نمی شدیم ، همه مسئولیت ها را متوجه رهبری ساخته اید.

جناب آقای خویینی ها! جنابعالی با بیان این گونه جملات قصار، بیانیه سیاسی کوتاه و خشک خود را صادر کرده اید و اجرکم عندالله انشاءالله.

اما از باب الاکرام بالاتمام اینک لطف کنید در یک گفتگوی مشترک، این جملات قصار را تحلیل و تفسیر و تشریح نمایید تا همین مردمی که جنابعالی این همه سنگ آنها را به سینه زده اید، و علی الخصوص قشر جوان و فعال جامعه، بیشتر و بهتر و عمیق تر در جریان مسائل و قضایا و رویدادها واقع شوند و بتوانند قضاوت آگاهانه تر و منصفانه تر و منطقی تری داشته باشند.

خوشبختانه طرف گفتگوی من در این مباحثه، کسی است که از قبل از انقلاب در جریان مسائل نهضت اسلامی مردم ایران قرار داشته و بعد از انقلاب نیز مسئولیت های مختلفی اعم از حاکمیتی و غیرحاکمیتی برعهده داشته و همواره به عنوان فردی آگاه از مسائل و فعال در امور از ایشان یاد شده است.

البته اولین بخش از آخرین پاراگراف نامه جنابعالی، مرا به شک انداخت که آیا جنابعالی همچنان نیز در روند مسائل کشور قرار دارید یا خیر، چراکه نوشته اید: اگر شیوه ای که تاکنون به کار رفته است، نتیجه محاسبات متعارف و بر اساس آراء وتحلیل های شناخته شده در حکم رانی است، پس هستند پرشمار صاحب نظرانی که حق دارند و باید مجاز باشند تا زبان و قلم به نقد بگشایند و درست و نادرست این روش را تذکر دهند و اصلاح آن را با تأکید درخواست کنند و نگران پیامد های ناگوار بهره مندی از این حق طبیعی و الهی نباشند.

راستش با خواندن این بخش از نامه، ظن و گمانی در ذهنم پدید آمد که نکند آقای خویینی ها سال هاست در غار یا دیر یا خانقاهی گوشه عزلت گزیده و از دنیا و مافیها بریده و از هر آنچه در این عالم می گذرد بی خبر است! آخر چطور ممکن است ایشان این همه اظهارنظرهای متفاوت و متعارض و نقدهای تند و کند را در قالب های گوناگون نوشتاری و گفتاری و تصویری در رسانه های متنوع موجود از صدا و سیما گرفته تا مطبوعات و شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف و جلسات سخنرانی و مناظره ها و بیانیه ها و غیره و غیره را دیده باشد و چنین چیزی بگوید؟! البته احتمال دیگری نیز در مورد این گونه تصویرسازی شما از وضعیت وجود دارد و آن کانالیزه شدن جنابعالی است.

این کانالیزگی! از دو راه ممکن است: یکی به واسطه اطرافیان که مرتباً حرف های خاصی را در گوش آدم زمزمه کنند و دیگری به واسطه مسائل شخصی خود فرد است که اجازه دهید در این زمینه زیاد ورود نکنم.

به هرحال تجربیات تاریخی کاملاً مشخص و جالبی نیز در این زمینه وجود دارد.

مرحوم آقای منتظری را حتماً به خاطر دارید.

خواهش من این است که نامه 17/مهر/1365 ایشان به حضرت امام را که حتماً آن را قبلاً خوانده اید مجدداً بخوانید.

خلاصه حرف آن مرحوم در نامه مزبور این بود که: حضرت امام! اوضاع و احوال کشور بکلی سیاه و تاریک است و اساساً ادامه ای برای این روند متصور نیست.

مردم هم بشدت ناراضی و در آستانه قیام هستند.

شأن و جایگاه و اعتبار جنابعالی هم بر باد رفته و عنقریب است که نظام سقوط کند.

ضمنا ً سیدمهدی هاشمی هم بهترین آدم روی کره زمین است! شما بهتر از من می دانید که محتوای این نامه شباهت تام و تمامی داشت با اخبار و تحلیل های رادیوهای بیگانه و نیز اعلامیه های گروهک های ضدانقلاب و بخصوص سازمان منافقین.

حال چرا چنین شباهت عجیب و غریبی میان آنها به وجود آمده بود، یقیناً جنابعالی که در آن زمان خود از رجال صاحب نام و مقام بودید، بهتر می توانید توضیح دهید.

جالب این که نامه مختصر امروز شما، چکیده همان نامه مطول آن روز مرحوم منتظری است.

حال چرا چنین شباهت عجیب و غریبی میان اینها به وجود آمده است، یقیناً جنابعالی که خود سرد و گرم روزگار را چشیده و تغییر و تحول حال و احوال آدم ها را بسیار دیده اید، بهتر می توانید توضیح دهید.

با این همه، همچنان معتقدم بهترین کار آن است که از فرصت پیش آمده حسن استفاده را به عمل آورده و به تفصیل راجع به زیر و بم تاریخ دوران بعد از انقلاب گفتگو کنیم تا مسائل به صورت روشن و واضح در پیش روی افکار عمومی قرار گیرد.

در واقع هنگامی که جنابعالی می فرمایید علی رغم تمامی مشکلات و موانع موجود بر سر راه طی سالیان گذشته، رهبری می بایست شیوه ای در مدیریت امور به کار می بست که امروز گرفتار این آشفتگی ها نمی شدیم، جا دارد برای تنویر افکار عمومی دقیقاً توضیح بفرمایید رهبری در امور مختلف می بایست چه شیوه ای را به کار می بست.

برای روشن شدن منظورم، دو سه مثال می زنم: یکی از مسائل مهم در طول سال های گذشته، فعالیت های ایران در عرصه هسته ای بوده است که پیامدهای مختلفی را در پی داشته است.

به نظر شما رهبری دقیقاً می بایست چه شیوه و سیاستی را در این مورد به کار می بست؟ آیا اصلاً از ابتدا نمی بایست به سراغ این موضوع می رفتیم؟ آیا وقتی رفتیم و مقداری پیشرفت کردیم و آمریکا از طریق منافقین جاسوس متوجه ماجرا شد و از ما خواست از ادامه حرکت در این مسیر خودداری کنیم، می بایست بلافاصله به حرفش گوش می دادیم و همانند لیبی بار و بنه هسته ای را جمع می کردیم و تحویلش می دادیم؟ آیا می بایست بی اعتنا به تهدیدهای آمریکا و حتی در اعتراض به این تهدیدات از ان پی تی خارج می شدیم؟ آیا می بایست وارد مذاکرات برجام می شدیم؟ آیا می بایست بعد از زیر پا گذاردن آن توسط ترامپ، ما هم از آن خارج می شدیم؟ آیا اینک با توجه به مجموعه شرایط موجود، مجدداً وارد مذاکرات با آمریکا و شخص ترامپ بشویم؟ بالاخره از نظر شما چکار می بایست بکنیم؟ یا مثلاً تحریم های آمریکا علیه ایران واقعیت دیگری است که طبعاً آثار و تبعات خاص خود را بر اقتصاد کشورمان گذاشته و موجب بروز تورم و فشار بر اقشار مختلف شده است.

این مسأله بویژه مورد توجه جنابعالی نیز در این نامه قرار داشته است.

آیا رهبری می بایست با مشاهده آثار اقتصادی تحریم، سیاست کوتاه آمدن و تسلیم در برابر آمریکا را در پیش می گرفت؟ آیا ایمان و باور رهبری به توان داخلی در حوزه علم و فناوری و اقتصاد، نادرست بود و باید چشم به دست بیگانگان می دوختیم؟ آیا مطرح شدن اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری و تصویب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی کار درستی بود؟ آیا توصیه رهبری به قطع وابستگی اقتصاد کشور از خام فروشی نفت و پیگیری این مسأله طی سال های متمادی، تدبیری کارشناسانه نبود؟ آیا تأکیدات مکرر رهبری بر بهره گیری دولت و مردم از کالاهای تولید داخل، سیاست نادرستی بود؟ و آیا اختصاص نام سال در طول یک دهه گذشته به عناوین اقتصادی مختلف و بویژه سال 99 به جهش تولید و تأکید به همه مسئولان برای تحقق عینی این مسأله در این سال، اقدامی مناسب نبود؟ و یا مثلاً در مورد سیاست های منطقه ای، آیا ایران می بایست فارغ از هر آنچه در منطقه غرب آسیا می گذرد، سرش را زیر می انداخت و اصلاً خودش را به خواب می زد؟ آیا تشکیل محور مقاومت کار درستی بود؟ آیا بعد از اشغال عراق توسط آمریکا، ایران می بایست بی تفاوت نسبت به آنچه در عراق می گذرد، اجازه می داد تا آمریکا عراق را جولانگاه خود قرار دهد؟ آیا حمایت ایران از حزب الله به عنوان یک جنبش ضدصهیونیستی و تلاش در جهت تقویت آن اقدامی مناسب بود یا آن که می بایست چشم خود را بر طرح ها و نقشه های صهیونیست ها برای منطقه و کشورهای اسلامی فرو می بست و کار به خیر و شر آنها نداشت؟ آیا بعد از به راه افتادن جریان های تکفیری در سوریه که با هدف از بین بردن محور مقاومت صورت گرفته بود، رهبری می بایست دستور مقابله با آن را صادر می کردند یا آن که می بایست اجازه می دادند خاورمیانه جدید مطابق طرح ها و سیاست های آمریکایی و صهیونیستی شکل گیرد؟ آیا بعد از قدرت گیری داعش در سوریه و عراق و بویژه تشکیل حکومت داعشی به مرکزیت موصل، نیروی قدس سپاه می بایست به جنگ با آن برمی خاست و یا این که اصلاً بی خیال داعش، همگی دسته جمعی راهی شمال می شدیم و جوج می زدیم با نوشابه! یعنی جنابعالی که در یک سطر و به صورت کلی می فرمایید رهبری علی رغم مشکلات و چالش های موجود می بایست شیوه ای را در پیش می گرفت که فلان، جا دارد برای روشن شدن موضوع دقیقاً بفرمایید که چه کارهایی شده است که نمی بایست و چه کارهایی نشده است که می بایست؟ چه روش ها و شیوه هایی در پیش گرفته شده است که نمی بایست و چه روش ها و شیوه هایی در پیش گرفته نشده است که می بایست؟ آیا اینطور بهتر نیست؟ توصیه بنده به جنابعالی آن است که این فرصت را از دست ندهید و حالا که با صدور این بیانیه سیاسی کوتاه و خشک، برخی توجهات در داخل و خارج کشور به سمت شما جلب شده، با حضور در این مناظره مکتوب به تشریح دیدگاه های خود بپردازید.

آغازگر بحث نیز شما باشید.

از هر مطلب و موضوع و مسأله ای که مایلید، شروع کنید اما نه به اختصار و کلی گویی و شعاری.

مطلب را خوب باز کنید تا ابتدا بتوان دیدگاه جنابعالی را در آن موضوع بدرستی فهمید و سپس راجع به آن بحث کرد.

از نظر بنده حتی اشکالی در این نیست که جنابعالی نگارش این متون را به تعدادی از همفکران و دوستان خود واگذار نمایید اما به شرط این که هنگام انتشار، صرفاً امضای شخص جنابعالی در ذیل آن باشد، همانند این نامه که امضای شما بر پای آن است.

و کلام آخر در این مختصر اینکه نحن ابناءالدلیل .

تلاش بنده در این مناظره مکتوب آن خواهد بود که حق جو و حق گو باشم.

آنجا که حقیقتی را بر مبنای اسناد و دلایل بیابم، آن را خواهم پذیرفت و آنچه را که حقیقت بدانم خواهم گفت.

بنابراین هرگز با خودم این قرار را نگذاشته ام که با هر چه جنابعالی می فرمایید مخالفت کنم و یا بالعکس چشم و گوش بسته آنها را بپذیرم.

من مخلص و مطیع سند و مدرک و برهان و دلیلم.

امیدوارم این درخواست کوچک بنده را به بزرگی خودتان پذیرا باشید.

بیصبرانه در انتظار پاسخ مثبت جنابعالی هستم.

/ ارادتمند: مسعود رضایی
کلید واژه ها: موسوی خویینی ها - مسعود رضایی - یادداشت - نامه - حضرت آیت الله خامنه ای - محمد موسوی - آیت الله خامنه ای - رضایی - موسوی - سید محمد موسوی - سیدمحمد موسوی - افکار عمومی - تاریخ معاصر - نگارش - مسعود - تاریخ - واکنش - نشان - شخصی - محمد - آیت الله - خامنه ای - سید محمد - اظهارات - خوشحالی - پژوهشگر - سیدمحمد - واقعیت - انتشار - احترام

آخرین اخبار سرویس:
مبارزه با سرقت و استرداد اموال مالباختگان ازبرنامه های اولویت دار ناجا

هدف از اعمال محدودیت ها در ماه محرم، حفظ سلامت عزاداران است/ تقدیر از همراهی ائمه جمعه در برنامه ها

ایجاد بانک اطلاعات کارشناسان مذهبی در لرستان

امام جمعه جدید «ترکمانچای» معرفی شد + عکس

مدیری که ​​​​​​​دلش برای مردم و انقلاب نمی سوزد، لیاقت مدیریت ندارد

استخدام کارشناس تاسیسات مکانیک در دفتر مهندسین مشاور

آیا کامالا هریس فرشته نجات دموکرات هاست؟/ زنی که با کاریزمای بالا، به تحریم و جنگ «نه» می گوید

تاکید استاندار آذربایجان غربی بر لزوم همکاری ادارات با سازمان های مردم نهاد

آیت الله مکارم شیرازی: ترویج معارف ناب قرآنی مهم ترین وظیفه مبلغان دین است

برگزاری مجمع عمومی شورای کشتی آسیا با حضور سوریان

بی محلی رییس جمهور به مجلس، گران تمام شد

آیت الله مکارم شیرازی: ترویج معارف ناب قرآنی مهم ترین وظیفه مبلغان دین است

نماز یکی از ارکان اساسی دین مبین اسلام است/ امامان جمعه پناه مردم هستند

تکریم و معارفه مدیر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان سمنان

امر به معروف و نهی از منکر تنها محدود به عفاف و حجاب نیست

پیام تسلیت رییسی در پی درگذشت مدیرکل بررسی قضایی قوه قضاییه

پیام تسلیت سردار دهقان برای درگذشت دو شخصیت برجسته اهل سنت

پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت ماموستا ملامحمد محمدی

شرایط کنونی احیای روضه های خانگی را ایجاب می کند

خط ارتقاء توان عملیاتی تانک های نیروهای مسلح بهره برداری شد

پیش بینی تمامی اقدامات برای شروع سال تحصیلی با هر شرایط احتمالی

پارلمان لبنان وضعیت فوق العاده در بیروت اعلام کرد

استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه در تولید و اشتغال

مادر شهیدحججی: مردم از او حاجت می گیرند

بیگی نژاد: دولت تمایلی برای رأی آوری مدرس خیابانی نداشت

آخرین انتخابات هیئت رییسه شورای یاسوج/دهراب پور رییس شد

خبرهای خوش وزیر دفاع درباره ارتقا تسلیحات نظامی و دستاوردهای دفاعی

تکریم و معارفه مدیرنمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان

مشاهده پهپاد در آسمان ماهشهر صحت ندارد

پرواز پهپاد ناشناس بر فراز آسمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرماهشهر تکذیب شد

آیا کاملا هریس ترامپ را سرنگون می کند؟/ زنی که برای ریاست جمهوری آمده نه معاونت

پرونده فرودگاه قدیم، غار نمکدان و پلاژ بانوان قشم روی میز دادستان

تاکید استاندار آذربایجان غربی بر لزوم همکاری ادارات با سازمان های مردم نهاد

کاهش آسیب های اجتماعی از طریق مساجد اولویت سازمان تبلیغات است

ضرورت جذب اعتبارات باقی مانده از سال 98 توسط ادارات لرستان

حسین دهقان درگذشت دو شخصیت برجسته اهل سنت را تسلیت گفت

روحانی: سلامت و جان مردم با هیچ چیز قابل معامله نیست

رییس سازمان سینمایی: مزایای شفافیت از مخاطرات آن بیشتر است

استخدام طراح سایت حرفه ای در موسسه فرهنگی هنری امام حسن عسگری

استخدام نماینده پزشکی (Med Rep) در شرکت گروه سولیکو (کاله)

مباهله| صحنه تمایز حق و باطل

آیین تکریم و معارفه مدیر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سمنان برگزار شد

تأکید نماینده ولی فقیه در استان گیلان برخدمت بی منت مسئولان به مردم/ وضعیت فعلی روستاهای استان مناسب نیست

تقدیر از آیت الله شاهچراغی از دستاوردهای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سمنان

کردستان در جذب مشارکت های مردمی برای مقابله با کرونا جزو استان های برتر کشور است

رییسی: راه را برای متخلفین سد کنید

مزار شهدای آزاده استان البرز گلباران شد

تلاوتی کمتر شنیده شده از غلوش/ آیاتی از سوره بقره+صوت

خدمات و عملکرد 39 ساله دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سمنان

مسائل سیستان و بلوچستان با حضور مدیر حوزه های علمیه کشور بررسی تخصصی شد

وضعیت نامناسب مسیر سیاهکل به دیلمان برازنده گیلان نیست

مردی که رهبر انقلاب او را «اُعجوبه» نامیدند

ائمه جمعه باید برنامه عمل و نقشه حرکت داشته باشند

رییس سازمان سینمایی: مزایای شفافیت از مخاطرات آن بیشتر است

مسدود شدن پل ها و اماکن پرتردد در اصفهان

اقامه نماز جمعه در چهار شهر استان ایلام

لزوم پرهیز از اختلافات سیاسی برای حل مشکلات

دولت با موانع تولید در مراکز دولتی برخورد کند

راه و شهرسازی هرمزگان در بخش پدافند غیرعامل موفق به کسب رتبه اول شد

مبارزه با سرقت و استرداد اموال مالباختگان ازبرنامه های اولویت دار ناجا

خراسان جنوبی| دشمن به طرق مختلف درصدد اختلاف افکنی بین مسلمانان است

رییس سازمان سینمایی: مزایای شفافیت از مخاطرات آن بیشتر است

مشاهده پهپاد در آسمان ماهشهر صحت دارد؟

«فاطمی نیا» مدیر دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان سمنان شد

موافقت با استعفای 7 نماینده لبنان

پرداخت مطالبات جامعه ایثارگری تا پایان دولت/ مشکلات حوزه درمان تا 2 هفته آینده حل می شود

مطالبات ایثارگران کامل پرداخت می شود/ رفع موانع و مشکلات درمانی جانبازان

نیروی انتظامی ضامن اجرای مراسم عزاداری محرم

استخدام مشاور تحصیلی در انتشارات پویش اندیشه خوارزمی

نیروی انتظامی ضامن اجرای عزاداری محرم است

احمدی نژاد گزینه جبهه پایداری برای انتخابات 1400 نیست

تصویب نصفه و نیمه حق مسکن کارگران؛ وزیر کار تذکر گرفت

برگزاری مراسم عزاداری فقط در فضای باز / اعمال محدودیت های شدید برای مراسم محرم

مدیران آذربایجان غربی با سمن ها همکاری کنند

ایجاد 2500 شغل برای جامعه ایثارگری لرستان

رییس دیوان عالی کشور: مدیرانی که دلسوز مردم و انقلاب نیستند باید از صحنه مدیریت حذف شوند

تاکید امام جمعه تبریز بر توجه به سلامت آزادگان

برای «اولین» بودن، باید «اولین» هم ماند/مجوز لازم برای برگزاری نمایشگاه را از ستاد استانی کرونا گرفته بودیم

روحانی: سلامت و جان مردم با هیچ چیز قابل معامله نیست

امضای تفاهم نامه اجرایی ساخت 3 هزار واحد مسکونی برای جامعه ایثارگران لرستان

کالا های اموال تملیکی تعیین تکلیف شود

10 روش مؤثر برای غلبه بر استرس کنکور

دستور ویژه جهانگیری به سه وزیر برای تکمیل پروژه های ملارد

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان مُهر برگزار شد

10 روش مؤثر برای غلبه بر استرس کنکور

استخدام برنامه نویس #C در شرکت داده پرداز ماکان سیستم دانشمند

هدف از اعمال محدودیت ها در ماه محرم، حفظ سلامت عزاداران است

ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش/امر پژوهش از دوره دبستان باید آغاز شود

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در یک شرکت طراحی مهندسی

حمایت رییس شورای کشتی آسیا از حمید سوریان در انتخابات اتحادیه جهانی

جلوگیری از دوقطبی شدن سلامت مردم و عزاداری محرم

ارایه قابلیت های جدید نسخه « شاد» از آغاز سال تحصیلی

تامین 30 هزار واحد مسکونی برای جامعه ایثارگری کشور

تجلیل از حماسه سازان اصناف فارس در 8 سال دفاع مقدس

مردم بوسنی همواره از حمایت دولت و ملت ایران برخوردار هستند

جانمایی نامناسب مخازن نفت شهر یاسوج/لزوم تمکین به کار کارشناسی در استان

میدان خالی سیاست و میدان­داران پیدا و پنهانِ ایران

لحظه ای که واکسن کرونا به دختر پوتین تزریق شد

استخدام صفحه آرا با حقوق و بیمه و مزایا در انتشارات نسل روشن

روحانی: رعایت نکردن اصول بهداشتی، تجاوز به حقوق شهروندی و مستلزم مجازات است

برای اظهارات خود سند و دلیل ارائه دهید

برای اظهارات خود سند و دلیل ارائه دهید