مطالب مرتبط:
حماس: جنبش فتح برای مقابله با الحاق کرانه باختری مسلح شود
بیانیه الازهر مصر در محکومیت طرح الحاق کرانه باختری
سناتور آمریکایی: طرح الحاق کرانه باختری تفاهم های موجود را از بین می برد
تلاش جدید آمریکا علیه روابط تجاری ایران و ونزوئلا/واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی به حادثه تاسیسات هسته ای نطنز/ اعلام اتحاد فتح و حماس علیه طرح الحاق کرانه باختری/ آغاز عملیات گسترده در شمال عراق به دستور الکاظمی
ادامه واکنش های جهانی و منطقه ای به طرح الحاق کرانه باختری
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 13 تیر 1399 ساعت 19:252020-07-03بين الملل

الحاق کرانه باختری پشت چراغ قرمز/ سرانجام کار چه خواهد شد؟


با توجه به عدم اجماع بین المللی، اختلاف اروپا و آمریکا و عقب نشینی نسبی واشنگتن و اختلافات داخلی عمده در میان احزاب صهیونیستی، - با توجه به عدم اجماع بین المللی، اختلاف اروپا و آمریکا و عقب نشینی نسبی واشنگتن و اختلافات داخلی عمده در میان احزاب صهیونیستی، چشم انداز روشنی از اجرای الحاق کرانه باختری وجود ندارد.

گروه بین الملل" رضا عمویی: طی چند سال گذشته در جریان تحولات منطقه از جمله مقابله با گروه های تروریستی در عراق و سوریه، توجه جهانی در ارتباط با مسائل منطقه غرب آسیا بر مسائل و موضوعات مرتبط با تحرکات گروه های تروریستی از جمله داعش متمرکز شده بود؛ اما به تازگی پیگیری طرحی در رژیم صهیونیستی از سوی کابینه راست گرای نتانیاهو باعث توجه و تمرکز دوباره افکارعمومی جهانی بر مسئله فلسطین شده است.

طرح مورد نظر نتانیاهو، الحاق 30 درصد از کرانه باختری به دیگر مناطق اشغالی است که این روزها سروصدای زیادی را در سطح بین المللی و منطقه به راه انداخته است.

جنجال بر سر اشغال بیشتر بین 2.

1 میلیون تا 3 میلیون نفر شهروند فلسطینی در سراسر مناطق کرانه باختری زندگی می کنند.

کرانه باختری در واقع بخش بزرگ تر از منطقه درنظر گرفته شده از سوی سازمان ملل پس از جنگ 1967 است که توسط کشورهای اروپایی و آمریکا در سازمان ملل برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی به همراه نوار غزه پیشنهاد و در قطعنامه ای معروف به همان سال 1967 تصویب شد.

این منطقه در حال حاضر محل استقرار 430 هزار شهروند صهیونیست نیز می باشد که در 132 شهرک از سوی مقامات رژیم صهیونیستی اسکان داده شده اند.

اسکان این افراد پس از جنگ 1967 از سوی صهیونیست ها در قالب شهرک سازی آغاز شد، اما شهرک سازی  صهیونیست ها در کرانه باختری حتی مجوز سازمان ملل را هم ندارد و بیشتر کشورهای اروپایی و غربی اسکان صهیونیست ها را در کرانه باختری با توجه به قطعنامه 1967 سازمان ملل غیرقانونی دانسته و آن را به رسمیت نمی شناسند.

حتی تا پیش از روی کارآمدن ترامپ در آمریکا نیز، مقامات واشنگتن با وجود حمایت از صهیونیست ها اما کرانه باختری را منطقه اشغالی می نامیدند، اگرچه سیاست واشنگتن درباره فلسطین با روی کارآمدن ترامپ دچار تغییر شد و ترامپ با ارائه طرحی درخواست تل آویو برای تایید شهرک سازی ها در کرانه باختری را در قالب طرح معامله قرن پذیرفت.

نتانیاهو نیز از همان دوران رقابت های انتخاباتی دلگرم به طرح معامله قرن ترامپ، اعلام کرد که شهرک های ساخته شده در کرانه باختری به همراه دره رود اردن در شرق این منطقه را به صورت رسمی به دیگر مناطق الحاق خواهد کرد و حال نتانیاهو مدعی اجرای چنین طرحی است.

لذا این روزها آنچه به مشاجرات بر سر فلسطین دامن زده، موضوع عملی کردن اشغال 30 درصد از کرانه باختری توسط تل آویو است که برخی کشورهای اروپایی و بسیاری دیگر از کشورها از جمله اعراب برخلاف آمریکا با این اقدام مخالف هستند.

با این حال مسیر نتانیاهو برای اشغال 30 درصد از کرانه باختری، مسیر همواری نیست و چشم انداز اجرای این طرح چندان هم برای صهیونیست های راست گرا روشن نیست.

چراغ عبور آمریکا برای نتانیاهو، نارنجی است طرح اشغال 30 درصد از مساحت کرانه باختری از سوی بنیادگرایان صهیونیستی و کابینه نتانیاهو در واقع براساس طرح اولیه معامله قرن دونالد ترامپ دنبال می شود، اما با وجود طرح اولیه ترامپ، واشنگتن این روزها کمی عقب نشینی کرده و کاخ سفید هنوز به صورت کامل با این طرح همراه نشده است.

علت عدم همراهی کامل واشنگتن با الحاق کرانه باختری، اختلافات داخلی در رژیم صهیونیستی در میان کابینه ائتلافی گانتز و نتانیاهو اعلام شده، اما کیست که نداند همراهی ترامپ با الحاق کرانه باختری تا چه حد برای او هزینه بردار خواهد بود و شاید ترس از همین هزینه هاست که کاخ سفید را نسبت به اجرای این طرح محتاط کرده است.

به نظر می رسد که با توجه به هزینه زیاد موافقت ترامپ برای اجرای نهایی الحاق کرانه باختری که با مخالفت گسترده جهانی روبروست، او اکنون ترجیح داده کمتر به موضوع الحاق کرانه باختری بپردازد و سکوت نسبی او در مقایسه با گذشته حاکی از آن است که تیم تبلیغاتی رییس جمهور آمریکا نگران تبعات و هزینه های ناشی از این اقدام بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آتی هستند.

لذا در حال حاضر آمریکا به مانند چند ماه پیش دیگر چندان حامی آتشین و پر سرو صدای صهیونیست ها برای اجرایی کردن الحاق کرانه باختری نیست و شاید مقامات آمریکایی نیز ترجیح داده اند که در این ارتباط با سکوت حمایت خود را به پیش ببرند، گویی چراغ راهنمای واشنگتن برای صهیونیست ها در اجرای الحاق کرانه باختری، نارنجی رنگ و عبور با احتیاط کامل است.

عدم وجود اجماع جهانی  مسئله مهم دیگری که کار نتانیاهو برای الحاق کرانه باختری را دشوار کرده، عدم وجود حمایت کافی جهانی از طرح اشغال کرانه باختری است.

در حال حاضر حمایت واشنگتن از تل آویو برای اشغال کرانه باختری، نوعی حمایت کج دار و مریز است؛ اما مخالفان سرسخت این طرح در اروپا بیشتر است و حتی برخی کشورهای اروپایی به رژیم صهیونیستی هشدار داده اند که اجرای الحاق کرانه باختری با واکنش تحریمی از سوی اروپا مواجه خواهد شد.

در میان کشورهای عربی نیز، منفعلانه ترین مواضع را عربستان و بحرین با سکوت خود نشان داده اند، اما بسیاری دیگر از کشورهای عربی به شدت با طرح نتانیاهو درباره گسترش اشغالگری به کرانه باختری مخالفت کرده و حتی برخی دیگر مانند اردن که با صهیونیست ها دارای توافقات دوجانبه امنیتی هستند، نسبت به اجرای طرح به صهیونیست ها هشدار داده اند.

در این شرایط به دشواری بتوان انتظار چشم انداز موافق و همراهی بین المللی را با طرح جنجالی صهیونیست ها داشت و تردیدی نیست که اجرای این طرح واکنش گسترده منفی جهانی را به همراه خواهد داشت.

شکاف داخلی شدید در مناطق اشغالی در عین حال مهمترین و برجسته ترین مانع اجرای طرح اشغال 30 درصد از کرانه باختری، اختلافات داخلی شدید در میان صهیونیست ها بر سر اجرای این طرح است.

احزاب چپ و اتحادیه های کارگری در مناطق اشغالی به طور کلی مخالفت گسترده خود را با اجرای طرح نتانیاهو اعلام کرده اند و حتی چند روز پیش نیز در اشدود و مناطقی از تل آویو اعتراضاتی خیابانی علیه الحاق کرانه باختری از سوی ساکنان صهیونیستی انجام شد.

در عین حال مهمترین اختلاف نظرها برای الحاق کرانه باختری، اختلاف در میان احزاب راست گرا و بنیادگرای صهیونیستی و میان کابینه ائتلافی نتانیاهو و گانتز است.

در واقع سیاستمداران راست گرا در رژیم صهیونیستی نیز بر سر چگونگی اجرای طرح الحاق کرانه باختری هم نظر نیستند و آنها نیز دارای اختلاف نظر عمیقی هستند: سیاسیون به شدت راست گرا مانند اعضای حزب خانه یهودی به ریاست نفتالی بنت، وزیر جنگ سابق این رژیم خواستار اجرای یکباره و یک مرحله ای الحاق 30 درصد از کرانه باختری هستند و هرگونه اقدامی غیر از این روش را نمی پذیرند.

نتانیاهو طرح الحاق را با توجه به مخالفت گانتز در دو مرحله بررسی می کند و در مقابل گانتز، رییس ائتلاف آبی و سفید و رییس پارلمان رژیم صهیونیستی خواستار اجرای تدریجی این طرح است.

اختلاف نتانیاهو و گانتز حتی تا بدان جا رسیده که به تازگی نتانیاهو او را تهدید کرده که در صورت ادامه مخالفت، پارلمان را منحل و انتخابات دوباره برگزار خواهد کرد.

از سوی دیگر اجرای این طرح نیازمند تصویب پارلمان رژیم صهیونیستی که حال گانتز ریاست پارلمان را برعهده دارد.

لذا اختلاف نظر در میان گروه های راست گرای صهیونیستی به ایجاد مانعی بزرگ بر سر رسمی کردن اشغال کرانه باختری منجر شده است.

چشم انداز کار به کجا می رسد؟ با توجه به عدم اجماع بین المللی، اختلاف اروپا و آمریکا و عقب نشینی نسبی واشنگتن در کنار اختلافات داخلی عمده در میان احزاب و گروه های سیاسی صهیونیستی، نمی توان چشم انداز روشنی از عملی شدن طرح مورد نظر نتانیاهو برای اشغال کرانه باختری را داشت.

گانتز به عنوان رییس پارلمان با نتانیاهو به عنوان نخست وزیر بر سر اجرای طرح اشغال کرانه باختری دارای اختلاف نظر هستند و در صورت تداوم این اختلاف نظر و با توجه به برخی تهدیدات اعلام شده از سوی نتانیاهو، حتی انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات دوباره محتمل است.

از سوی دیگر با توجه به رقابت بسیار نزدیک نتانیاهو و گانتز که هیچکدام قادر به کسب اکثریت مطلق در سه دور انتخابات متوالی طی یکسال اخیر نشدند، این احتمال وجود دارد که باردیگر صهیونیست ها گرفتار دور باطلی از انتخابات های پارلمانی شوند که هیچکس در آن اکثریت لازم را با توجه به تجربه یکسال اخیر به دست نخواهد آورد و در این صورت وارد شدن به دور باطلی از انتخابات های متوالی و بی نتیجه محتمل خواهد بود که در این شرایط الحاق کرانه باختری حداقل در کوتاه مدت بسیار به سختی امکان پذیر خواهد بود.


کلید واژه ها: کرانه باختری - الحاق کرانه باختری - گروه های تروریستی - صهیونیستی - اختلاف - عقب نشینی - نتانیاهو - اختلافات - تروریستی - واشنگتن - رژیم صهیونیستی - منطقه غرب آسیا - گروه - آمریکا - مسئله فلسطین - تحولات منطقه - جهانی - اروپا - تمرکز - داخلی - منطقه - مسائل - احزاب - عمده - میان - غرب آسیا - مقابله - کابینه - پیگیری - فلسطین

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ باید در انتخابات شکست بخورد

تکذیب توقیف 4 کشتی ایرانی توسط آمریکا

واکنش ایران به اقدام امارات در عادی سازی روابط با اسراییل

نقشه دموکرات ها برای نزدیکی به ایران

ظریف: ماکرون ناقل پیام ترامپ نبود| به عربستان پیشنهاد می کنم طرح صلح هرمز را بررسی کنند

واشنگتن درباره امکان استفاده از ساز وکار بازگشت خودکار تحریم ها علیه ایران سند توزیع می کند

خراسان ورزشی 25 مرداد

ایران ورزشی 25 مرداد

ابرار ورزشی 25 مرداد

واکنش ترامپ به توقیف ادعایی نفتکش های ایرانی

ترامپ باید در انتخابات شکست بخورد

عادی سازی روابط اسراییل و عربستان حتمی است

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه

رای گیری مجازی بر سر قطعنامه ضدایرانی

حمله موشکی به فرودگاه بین المللی بغداد

قاب پدر و پسری پویا امینی +عکس

تست کرونای 1226 شهروند ترکیه ای مثبت شد

آمریکا از به رأی گذاشتن قطعنامه ضد ایرانی منصرف می شود؟

شیمی دانی که با یک دست جایزه نوبل گرفت

رژیم صهیونیستی باز هم غزه را بمباران کرد

رییس موساد به امارات می رود

سید حسن نصرالله: انتقام سردار سلیمانی را خواهیم گرفت

حمله موشکی به فرودگاه بین المللی بغداد

نصرالله: آمریکا نیازمند توافق ابوظبی و رژیم صهیونیستی بود

جزییات توافق عادی سازی روابط اسراییل و امارات

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نقاطی در نوار غزه

ظریف توافق امارات و رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

مشاور ترامپ: عادی سازی روابط اسراییل و عربستان حتمی است

نصرالله: آمریکا نیازمند توافق ابوظبی و تل آویو بود

ترامپ: از نشست مجازی شورای امنیت پیرامون ایران بی اطلاعم!

بایدن و هریس اسناد پذیرش نامزدی حزب دموکرات را امضا کردند

سبقت چین از آمریکا در فهرست 500 شرکت برتر

خبر ورزشی 25 مرداد

آمریکا ادعای خود در خصوص توقیف محموله های سوخت ایران را تکرار کرد

بایدن و هریس اسناد پذیرش نامزدی حزب دموکرات را امضا کردند

حمله راکتی به پایگاه نظامیان آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد

توضیح مهم درباره انتقال ویروس کرونا از غذا

خنجر اماراتی در پهلوی فلسطین/ دست های خالی نگهبانان طبیعت/ حرکت روی خط قرمز ها

گل 25 مرداد

عصائب الحق عراق: طرح های عادی سازی روابط با صهیونیست ها را ناکام خواهیم کرد

امارات: توافق با اسراییل برای تشکیل گروه علیه ایران نیست

ترامپ: از نشست مجازی شورای امنیت پیرامون ایران بی اطلاعم!

بایدن همچنان نسبت به ترامپ پیشتاز است

کوهنوردی محسن کیایی و دخترش+عکس

آمریکا از به رأی گذاشتن قطعنامه ضد ایرانی منصرف می شود؟

رایزنی عراق با فرانسه، آلمان و انگلیس در باره حملات ترکیه

سید حسن نصرالله: پاسخ حزب الله به اسراییل همچنان پابرجاست/ اقدام امارات خیانت به امت اسلامی و فلسطین و خنجر از پشت بود

واکنش پاکستان به حرکت ضدفلسطینی ابوظبی

خواسته جدید قانونگذاران ارشد آمریکایی از ترامپ علیه ایران

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

تکذیب توقیف نفتکش های ایرانی توسط امریکا

امریکا در مسیر ناکامی

تبعات برقراری روابط رژیم صهیونیستی و امارات

مقام ارشد فلسطینی: از امارات می خواهیم از توافق با اسراییل صرف نظر کند

وزیر خارجه یونان با «پامپئو» در باره ترکیه دیدار می کند

سرنگونی پهپاد اسراییلی در غزه

شکست پروژه خاورمیانه جدید نتیجه راهبردی جنگ تموز بود/در صورت ارتباط اسراییل با انفجار بیروت ساکت نمی نشینیم

مشاور ویژه ترامپ: عادی سازی روابط اسراییل و عربستان اجتناب ناپذیر است

خواسته جدید قانونگذاران ارشد آمریکایی از ترامپ علیه ایران

واکنش پاکستان به حرکت ضدفلسطینی ابوظبی

ما انتخابی جز انتخاب مردم لبنان نداریم

چین: ما به حمایت قاطع خود از آرمان مردم فلسطین ادامه می دهیم

رایزنی عراق با فرانسه، آلمان و انگلیس در باره حملات ترکیه

ماکرون: با ترامپ درباره لیبی و لبنان صحبت کردم

آژانس اتمی: ایران هنوز به ما اجازه دسترسی به دو سایت را نداده

فرهیختگان 25 مرداد

مکرون: با ترامپ در مورد لبنان صحبت کردم

چین: ما به حمایت قاطع خود از آرمان مردم فلسطین ادامه می دهیم

چین: از آرمان مردم فلسطین حمایت می کنیم

اینکاس و معرفی لیموزین زرهی 2020/ مرسدس بنزی که در برابر گلوله و نارنجک مقاوم است! (+تصاویر)

واکنش ترامپ به ادعا ها درباره توقیف محموله های سوخت ایران توسط آمریکا

واکنش مردم فلسطین به توافق امارات و اسراییل

واکنش ترامپ به پیشنهاد برجامی پوتین: به من چیزی نگفته اند/ ادعای توقیف چهار نفتکش ایران

ظریف: ماکرون ناقل پیام ترامپ نبود/ به سعودی ها پیشنهاد می کنم طرح صلح هرمز را بررسی کنند

اتحادیه اروپا برای تحریم ترکیه به توافق نرسید

دیدار ظریف با حسان دیاب +عکس

ما انتخابی جز انتخاب مردم لبنان نداریم/ جامعه جهانی باید به استقلال لبنان اعتراف کند

دست رد رهبر کره شمالی به کمک حارجی ها در پی وقوع سیل

مهم ترین توافق ها و طرح های صلح میان کشورهای عربی و اسراییل

واکنش ترامپ به پیشنهاد برجامی روسیه:به من چیزی نگفته اند

فرانسه آماده شرکت در نشست پیشنهادی پوتین با حضور ایران

ظریف: ماکرون ناقل پیام ترامپ نبود| به عربستان پیشنهاد می کنم طرح صلح هرمز را بررسی کنند

رایزنی عراق با فرانسه، آلمان و انگلیس در باره حملات ترکیه

اتحادیه اروپا برای تحریم ترکیه به توافق نرسید

لاوروف: نورد استریم2 به زودی تکمیل می شود

واکنش ترامپ به ادعاها درباره توقیف محموله های سوخت ایران توسط آمریکا

واکنش ترامپ به پیشنهاد برجامی پوتین: به من چیزی نگفته اند/ ادعای توقیف چهار نفتکش ایران

استقبال فرانسه از پیشنهاد پوتین برای برگزاری نشست درباره ایران

ترامپ ادعای خود در خصوص توقیف محموله های سوخت ایران را تکرار کرد

خط مقاومت و مبارزه با اشغالگری را ادامه می دهیم

بلومبرگ: قطر لاف آمریکا درباره اتحاد کشورهای عربی علیه ایران را رو کرد

پامپئو: برای تمدید تحریم های ایران هر کاری می کنیم

سید حسن نصرالله: انتقام سردار سلیمانی را خواهیم گرفت

ادعای امارات: هنوز به تشکیل دولت فلسطینی متعهد هستیم

ظریف: ماکرون ناقل پیام ترامپ نبود/ به عربستان پیشنهاد می کنم طرح صلح هرمز را بررسی کنند

هدیه گرانبهای امارات به رژیم صهیونیستی

پاسخ مکرون به پیشنهاد متفاوت پوتین درباره ایران

ظریف توافق امارات و رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

پوتین: اتهامات بی اساسی علیه ایران مطرح می شود

استقبال ماکرون از پیشنهاد پوتین برای نشست درباره ایران

الحاق کرانه باختری پشت چراغ قرمز/ سرانجام کار چه خواهد شد؟

الحاق کرانه باختری پشت چراغ قرمز/ سرانجام کار چه خواهد شد؟