مطالب مرتبط:
چرا در علوم انسانی رشد نداشته ایم؟
آغاز طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» در تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور
انعقاد تفاهم نامه عمرانی دانشکده علوم پزشکی نیشابور با خیّر سلامت
امضای تفاهم نامه عمرانی دانشکده علوم پزشکی نیشابور با خیّر سلامت
88 هزار سفیر و رابط سلامت با دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همکاری دارند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 18 خرداد 1399 ساعت 05:352020-06-07پزشكي

هم سخنی پزشکی و علوم انسانی/ چرا علوم انسانی سلامت مهم است؟


علیرضا منجمی گفت: اقبال اصحاب علوم انسانی به موضوعات حوزه سلامت را می توان رخداد مهمی تلقی کرد که اگر در مسیر مناسبی قرار گیرد، - علیرضا منجمی گفت: اقبال اصحاب علوم انسانی به موضوعات حوزه سلامت را می توان رخداد مهمی تلقی کرد که اگر در مسیر مناسبی قرار گیرد، غنای حوزه علوم انسانی سلامت در کشور را دوچندان خواهد کرد.

خبرگزاری مهر"، گروه دین و اندیشه_سارا فرجی: از همان روزهای آغاز کرونا در کنار کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت، اقتصاد و… اساتید علوم انسانی هم در سراسر دنیا شروع به اظهار نظر کردند و یادداشت ها و مقالات متعددی در این باره به رشته تحریر درآمد.

به نظر می رسد پرداختن به موضوعی مانند کرونا نیازمند دانشی میان رشته ای و پیوند حوزه سلامت با علوم انسانی است.

برای آشنایی بیشتر با موضوع علوم انسانی سلامت و ارتباط آن با اصحاب علوم انسانی و به طور خاص موضوع کرونا در جامعه با دونفر از متخصصین این حوزه در قالب یک میزگرد گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.

حمیدرضا نمازی دکترای پزشکی، کارشناسی ارشد فلسفه و دکترای تخصصی اخلاق پزشکی دارد و هم اکنون عضو هیأت علمی گروه اخلاق دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی است.

علیرضا منجمی هم پزشک است و دکترای تخصصی در علوم شناختی و نیز در فلسفه علم و تکنولوژی دارد.

وی هم اکنون مدیر گروه فلسفه علم و فناوری پژوهشگاه علوم انسانی و دپارتمان علوم انسانی سلامت دانشگاه علوم پزشکی مجازی است.

*در ابتدا مختصری درباره تاریخچه علوم انسانی سلامت بفرمایید و تعریفی از آن ارائه دهید؟ حمیدرضا نمازی: تعاملی دیرین میان علوم انسانی و علوم پزشکی وجود داشته است و این دو سال ها هم سخنی کرده اند.

یکی از دلایل این آمیختگی، دغدغه های وجودی / انسانی است.

پزشکان و سایر خدمت دهندگان سلامت به خاطر دغدغه درد و رنج و مسائلی که ازاین دست همواره نیاز به بحث های علوم انسانی، ادبیات، تاریخ و فلسفه داشته اند.

در ایران دهه سی و چهل جلسات مشترک هفتگی میان دانشجویان پزشکی و دانشجویان ادبیات برگزار می شد؛ اما این هم سخنی مستعد رهزنی است.

مرادم فروکاستن نظرورزی و تأملات روش مند در علوم انسانی سلامت (health humanities یا medical humanities) است به نوعی ذوق ورزی است؛ مثلاً اینکه فکر کنیم با خواندن دو بیت شعر برای دانشجویان پزشکی میان ادبیات و پزشکی پیوند برقرار کرده ایم.

مراد علوم انسانی سلامت این نیست که کسی مثلاً پزشکی بخواند و بعد فارغ از مسائل حوزه سلامت یکسره به علوم انسانی بپردازد یا اینکه بدون اینکه میان این دو ارتباط برقرار کند آنها را به شکل مستقل دنبال کند.

واژه پزشک- فیلسوف ناظر به همین آمیختگی و امتزاج است.

وقتی از علوم انسانی سلامت سخن می گوییم، از یک منظر مراد بین رشته ای هایی هستند که برای صورت بندی و حل مسائل حوزه سلامت ایجاد شده اند همچون فلسفه پزشکی، جامعه شناسی پزشکی، انسان شناسی پزشکی، آموزش پزشکی، اخلاق پزشکی و ازاین دست.

وقتی از علوم انسانی سلامت سخن می گوییم، از یک منظر مراد بین رشته ای هایی هستند که برای صورت بندی و حل مسائل حوزه سلامت ایجاد شده اند همچون فلسفه پزشکی، جامعه شناسی پزشکی، انسان شناسی پزشکی، آموزش پزشکی، اخلاق پزشکی و ازاین دست بعضی از این بین رشته ای ها خود بدل به یک رشته (discipline) آکادمیک مستقل شده اند و سازوکار بوروکراتیک یافته اند؛ بعضی از اینها هنوز به رشته مجزا تبدیل نشده اند و شاید شایسته تر آنکه تبدیل به رشته نشوند و در قالب فیلد (حوزه آموزشی-پژوهشی) باقی بمانند.

تأمل در تمایز رشته با فیلد خود یکی از مسائل مهم حوزه علوم انسانی سلامت است.

آنچه در این میان محل درنگ است این است که پس از مدتی این بین رشته های علوم انسانی سلامت که رشته شده بودند از یکدیگر جدا افتادند و هر کدام سر کار خویش گرفتند ازاین رو هم توان حل مسأله را از دست دادند و هم گرفتار رویکردهای تکنیکال شدند.

وقتی مبانی نظری و مفهومی را نادیده بینگارید با میان رشته ای هایی تکنیک زده (technicalized) مواجهیم.

علوم انسانی سلامت همچون چتری فرارشته ای (مشابه تعبیر ادگار مورن و نظیر رویکرد کانت در نسبت میان در نزاع دانشکده ها) بنا بر این دارد که بین رشته ای های جداافتاده را اولاً در بستری نظری-فلسفی در تعامل با هم وابدارد و ثانیاً رویکردی انتقادی میان آنها ایجاد کند و ثالثاً توان جامع نگری در حل مسائل فراهم آورد و رابعاً مسائل جدید را بازشناسی و تبیین کند که در هیچ کدام از این رشته ها شناخته نمی شد.

از این منظر علوم انسانی سلامت شأن تزیینی ندارد و برای ارضای ذوق ورزی پزشکان و سیاست گذاران حوزه سلامت نیست بلکه امری بنیادین است که در مفاهیمی همچون سلامت و بیماری و مراقبت مداقه کرده و تحول اساسی در آموزش، پژوهش، طبابت و مراقبت ایجاد می کند.

منجمی: علوم انسانی سلامت با تأمل انتقادی از وضعیت پزشکی مدرن آغاز شد و سابقه ای در حدود چهار دهه در جهان دارد؛ به نظر می آمد که پزشکی مدرن به شکلی افراطی علمی شده و از جنبه های انسانی غفلت کرده بود.

استمداد / مدد جستن از علوم انسانی در پزشکی بدین جهت است که ما با پزشکی انسان زدا (dehumanized) مواجه شدیم.

به این معنا که گویی پزشک دیگر با بیمار مواجه نیست، بلکه با بیماری طرف است.

یکی از آموزه های علوم انسانی سلامت تمایز افکندن میان بیماری (disease) و ناخوشی (illness) است؛ بیماری امر ابژکتیو است که پزشک آن را تشخیص می دهد، اما ناخوشی تجربه ای سوبژکتیو است که بیمار درکش می کند.

همان طور که دکتر نمازی اشاره کرد علوم انسانی سلامت در تقریر اصیلش امری پیوستی/افزودنی (additive) نیست، بلکه برای تدبیر مناسب در مسائل حوزه سلامت باید به نوعی درهم تنیدگی و ادغام (integrative) میان علوم انسانی و علوم پزشکی قائل بود.

ازاین رو علوم انسانی سلامت هم در پی آن است که طبابت و مراقبت را متحول کند و هم بر آن است تا در آموزش و پژوهش حوزه سلامت تغییرات بنیادین را رقم بزند.

پزشکی انسان گرا (Humanistic medicine) با طرح مفاهیمی مانند همدلی بالینی (clinical empathy) و پزشکی روایی (narrative medicine) در پی درافکندن مسائل انسانی در حوزه طبابت و مراقبت از سلامت است.

در پژوهش زیست پزشکی (Biomedical research)، علوم انسانی سلامت با مداقه در محدودیت های علم، تحلیل روش شناسی علمی، نقد رویکرد صرفاً علمی و مبتنی بر شواهد در پی تحول پارادایمی است.

در سطح سیاست گذاری مفاهیمی همچون زیست سیاست، ارتباط میان رشته ها (تمایز میان رشتگی و چندرشتگی)، رویکرد مسأله محوری و فهم چندوجهی بودن مفاهیم مربوط به سلامت از جمله محورهای مهم است.

علوم انسانی سلامت با تأمل انتقادی از وضعیت پزشکی مدرن آغاز شد و سابقه ای در حدود چهار دهه در جهان دارد؛ به نظر می آمد که پزشکی مدرن به شکلی افراطی علمی شده و از جنبه های انسانی غفلت کرده بود به عنوان مثال امروز که در بحران کرونا به سر می بریم ما با پیام های چندگانه ای از سمت علوم بهداشتی / پزشکی مواجهیم که احساس می کنیم چیزی فروگذاشته شده است.

نظام سلامت، مسائل فرهنگی-اجتماعی را در ملاحظات خود وارد نمی کند و آنها را مانع می پندارد؛ درحالی که اینها مانع نیستند بلکه باید آنها را شناخت.

در غیر این صورت تدابیر اتخاذ شده برای مهار همه گیری تدابیر کارآمد و مناسبی نخواهند بود.

* آیا صرف تحصیل در پزشکی و همچنین علوم انسانی برای ورود به این حوزه کفایت می کند یا این حوزه به چیزی بیش از این نیاز دارد؟ منجمی: تحصیل در این حوزه ها ارزشمند است اما به این معنای کنشگری در علوم انسانی نیست.

وقتی از کنشگری در حوزه علوم انسانی سلامت سخن می گوییم منظور کسانی است که دغدغه حوزه سلامت را دارند و به شکلی نظام مند و روش مند در پی توصیف مسائل سلامت و تدابیری برای حل آنها هستند.

آن طور که تجربه در سایر نقاط جهان هم نشان داده است به دلیل پیچیدگی، تنوع و تخصصی بودن حوزه پزشکی و سلامت نظرورزان و کنش گران حوزه سلامت بهتر است هم در حوزه علوم پزشکی و هم در حوزه علوم انسانی صلاحیت و تخصص داشته باشند تا هم بتوانند مسائل حوزه را به خوبی تحلیل کنند و هم در تعامل با سایر بازیگران حوزه سلامت گره ی بگشایند.

نمازی: ما با دوگانه هایی در علوم انسانی سلامت مواجهیم.

اولین آن نظرورزی / ذوق ورزی است که به آن اشاره رفت.

دوگانه دوم رویکرد افزودنی-پیوستی در برابر جامع نگر-یکپارچه ساز است که دکتر منجمی برشمرد.

دیگری دوگانه میان رشته ای / چندرشته ای است که از حیث روش شناسی حائز اهمیت است.

دوگانه تکنیکال / انتقادی هم مهم است.

منظور از تکنیکال تخصصی شدن و بوروکراتیزه شدن رشته ها، حوزه ها و حتی موضوعات است.

در مقابل رویکرد انتقادی همان گونه که از نامش پیداست میان رشته ها و حوزه های علوم انسانی سلامت جریانی انتقادی ایجاد می کند و مانع از بوروکراتیزه شدن و در خود فرورفتن آنها می شود.

در فقدان جریان انتقادی رشته ها بیش از آنکه مسائل اساسی حوزه سلامت را حل کنند به مسائل خودساخته شان می پردازند.

رویکرد انتقادی به این معنا نیز هست ناظر به مسائل و اهداف حوزه سلامت است.

*در وضعیت کنونی که جهان با مسئله ویروس کرونا مواجه است، بسیاری از اصحاب علوم انسانی در این حوزه نظر دادند، یادداشت نوشتند و از دریچه علوم انسانی به این موضوع نگاه کردند، ارزیابی شما از این نظرات و اظهارنظرها چیست و چقدر این اظهارنظرها در حیطه علوم انسانی سلامت می گنجد؟ نمازی: یکی از آموزه های بنیادین علوم انسانی سلامت این است که پزشکی همواره در بحران است و غفلت از این آموزه ما را به دوگانه کاذب شرایط عادی / وضعیت بحرانی می کشاند.

کرونا بحران دائمی پزشکی را از پرده برون افکند و مسائلی که پیش ازاین جدی گرفته نمی شد همچون فرسودگی کادر درمان، اضطراب سلامت (health anxiety)، عارضه دارونما (nocebo effect)، اعتبار و محک شواهد پزشکی یا زیست سیاست (Biopolitics) اکنون در کانون توجه قرار گرفته اند.

بسیاری از این اظهارنظرها، ربطی به علوم انسانی سلامت نداشت و همان حرف ها و اظهارنظرهای پیشین بود که تکرار می شد.

چطور می توان راجع به تفاوت بیماری، سلامت، ناخوشی و کسالت ندانست و بعد درباره عوارض تنهایی مردم در بحران کووید نظر داد.

چگونه بدون وقوف به مفهوم اضطراب سلامت می توان از تدابیری برای کاهش اضطراب مردم سخن گفت.

چطور می توان بدون مداقه در باب طبی سازی از کنترل سلامت و مراقبت مردم دم زد.

منجمی: برای اینکه علوم انسانی سلامت اصیل شکل بگیرد باید چارچوب نظری مناسبی را برای مواجهه با مسائل داشته باشیم نه اینکه دوباره موضوعات جاافتاده و آموزه های قوام یافته را به بهانه بحران کرونا تکرار کنیم.

اگر با هر بحران دیگری در این ابعاد نیز مواجه می شدیم بی کم وکاست همین نظرها بیان می شد.

اینکه بدون درنگ و تلاش برای فهم شرایط، پاسخ های از پیش آماده و دم دستی به پرسش های جدید دهیم ابتذال نظری است.

ما باید شهامت اندیشیدن داشته باشیم و در مواجهه با مسئله جدید مهیای درک محدودیت ها و ناتوانی های خود واقف شویم، شاید در پی آن به تحلیلی تازه و راهگشا دست یابیم.

اینکه بدون درنگ و تلاش برای فهم شرایط، پاسخ های از پیش آماده و دم دستی به پرسش های جدید دهیم ابتذال نظری است.

ما باید شهامت اندیشیدن داشته باشیم و در مواجهه با مسئله جدید مهیای درک محدودیت ها و ناتوانی های خود واقف شویم، شاید در پی آن به تحلیلی تازه و راهگشا دست یابیم *چرا اصحاب علوم انسانی مهیای درنگ در این وضعیت نبودند؟ نمازی: اینکه سلامت موضوعی خارج از علم پزشکی تلقی شود و موضوع پژوهش های علوم انسانی قرار گیرد نکته مهمی است که در علوم انسانی کمتر به آن توجه شده است.

درک این نکته که مفاهیمی همچون سلامت، بیماری، طبابت، ناخوشی، طبی سازی می تواند موضوع فلسفه ورزی باشد مستلزم تفطنی در علوم انسانی است، اما انگاره رایج این است که مفاهیمی ازاین دست یکسره علمی است و ربط و دخلی به علوم انسانی ندارد.

منجمی: البته اقبال اصحاب علوم انسانی به موضوعات حوزه سلامت را می توان رخداد مهمی تلقی کرد که اگر در مسیر مناسبی قرار گیرد غنای حوزه علوم انسانی سلامت در کشور را دوچندان خواهد کرد.

بسیاری از متفکران و دانشوران حوزه علوم انسانی با آنکه در علوم پزشکی تحصیل نکرده بودند تلاش بسیار جدی در حوزه علوم انسانی سلامت داشته اند.

به عنوان مثال بنگرید به کتاب رازوارگی سلامت هانس گئورگ گادامر که مجموعه سخنرانی های اوست در جمع پزشکان و روانپزشکان.

او با تأمل جدی در حوزه سلامت و پزشکی بصیرت هایی نو ارائه می کند که اکنون سرمایه ای برای حوزه علوم انسانی سلامت است.

بر این باورم تشکیل شبکه ای از دانشوران و پژوهشگران در رشته های مختلف زیر چتر علوم انسانی سلامت با اوصافی که در این گفتگو به آن اشاره شد سبب ارتقا سلامت در ایران خواهد شد.

*با توجه به اینکه این عرصه هنوز در ایران نوپاست، برای پیشبرد آنچه باید کرد؟ نمازی: یکی از گرفتاری هایی که ما در این عرصه داریم دیوارهای قطوری است که میانِ رشته ها کشیده شده است.

ما با انگاره های نادرستی مواجهیم.

از جمله اینکه نهاد پزشکی فقط متولی و مراقب سلامت است و مسائل فرهنگی-اجتماعی سلامت را باید به علوم انسانی و اجتماعی برون سپاری کرد.

با اینکه در ایران آثاری از گادامر، هایدگر و فوکو ترجمه شده ولی به ندرت به نظرورزی های آنان در حوزه سلامت توجه شده است.

علاوه بر رازوارگی سلامت گادامر که دکتر منجمی گفت، تأملات هابرماس درباره مهندسی ژنتیک نمونه مناسب دیگری است از نظرورزی اصیل اصحاب علوم انسانی در حوزه علوم انسانی سلامت.

البته آگاهی از سنت دیرین فلسفه پزشکی و علوم انسانی در جهان لازم است اما هدف اصلی طرح اینجایی و اکنونی مباحث و تلاش برای حل مسائل حوزه سلامت ماست.

*آیا منظورتان این است هر کس از اصحاب علوم انسانی که بخواهد راجع به کرونا اظهار نظر کند باید در قالب علوم انسانی سلامت باشد؟ نمازی: منظورم این نیست که هرکس بخواهد راجع به این مسئله کرونا سخن بگوید حتماً باید از علوم انسانی سلامت گذر کند ولی وقتی قرار است ناظر به مفاهیم بنیادین سلامت همچون همه گیری (epidemics)، سلامت عمومی (public health)، تمایز آزمون تشخیصی و غربالگری، سواد سلامت، نسبت رسانه و سلامت، اخلاق تخصیص، زیست سیاست، طبی سازی (medicalization)، بیش تشخیصی (over-diagnosis) و بحران های وجودی زیسته (existential crisis) و مسائلی از این دست، سخن بگوییم، باید چارچوب نظری-روشی علوم انسانی سلامت را در نظر بگیریم وگرنه می شود تکرار مکررات و بازگو کردن پاسخ های از پیش معین.

گفتگو و تعامل با حوزه سلامت لازمه فهم موضوعاتی اینچنین است.

این تصور که علوم انسانی پاسخ های آماده و مهیایی برای مسائل حوزه سلامت دارد خطاست و ناشی از نادیده انگاشتن پیچیدگی های نظری / عملی حوزه سلامت است.

در آن سوی طیف یعنی در دل نهاد پزشکی نیز ما گاهی با رویکردی مواجهیم که حل تمامی مسائل حوزه سلامت را صرفاً از منظر پوزیتویستی ممکن می داند که این انگاره نیز مانعی در پیشبرد حوزه علوم انسانی سلامت است.

*در شرایط فعلی که ویروس کرونا عالم گیر شده است، کار وظیفه علوم انسانی سلامت چیست؟ منجمی: تشخیص و صورت بندی مسئله و پژوهش در آن از اصلی ترین کارهایی است که علوم انسانی سلامت در اوضاع فعلی باید انجام دهد.

ما اگر راجع به شرایطی که در آنیم پژوهش نکنیم، در بحران های بعدی دستمان خالی است و دوباره باید از نو شروع کنیم.

می دانید که در صد سال اخیر با چند اپیدمی مواجه بوده ایم ولی به نظر می رسد به دلیل فقدان پژوهش های علوم انسانی سلامت درس چندانی از آنها نگرفتیم.

نمازی: این نکته بسیار مهم است.

ما از زمان ساسانیان با بحران همه گیری مواجه بوده ایم.

همچنین نقل است در دوران تیموریان به واسطه همه گیری مردم از دست زدن به کاغذ بر حذر داشته می شدند.

در دوران قاجار نیز همه گیری تلاطم های اجتماعی و فرهنگی زیادی ایجاد کرده است.

تا همین چند سال پیش تجربه همه گیری وبا را داشته ایم اما به نظر می آید بیش از آنکه از بحران ها درس بیاموزیم تمایل به فراموشی آنها داریم.

در بحران کرونا بارها با این امر مواجه شده ایم که حرفه مندان سلامت درک دقیقی از رسانه و کارکردهای آن ندارند.

علوم انسانی سلامت پلی است میان رسانه و نهاد پزشکی.

در غیر این صورت پزشکان همان گونه با مردم سخن می گویند که با دانشجویان شان.

نتیجه این رویکرد اضطراب سلامت و پراکندن خرده معلومات پزشکی است.

منجمی: در بحران کرونا مفهوم زیست سیاست دوباره مطرح شد.

روزانه آمار کرونا را می دهد و بر اساس این آمار تدابیری اتخاذ می شود.

این تدابیر در فرآیندی دیوان سالارانه به بخش های مختلف واگذار می شود به جز بخش بهداشت و درمان که در اختیار نهاد پزشکی است؛ اما به نظر می رسد فرآیند سیاست گذاری بیش از آنکه در قالب تقسیم بندی های دیوان سالارانه ممکن باشد، محتاج لحاظ سپهر زیست سیاست است.

قوام یافتن زیست سیاست حاصل شکل گیری حوزه علوم انسانی سلامت است.

از سوی دیگر تحلیل مدل های آماری اپیدمیولوژیک، تحلیل سیاست گذاری مبتنی بر شواهد (evidence-based policy)، بررسی پیامدهای فرهنگی-اجتماعی تدابیر مهار کرونا و بررسی سازوکار تولید و توزیع علم پرشتاب (fast science) از دیگر کارهای علوم انسانی سلامت است.

نمازی: از نقش رسانه در این میان نباید غافل شد.

در بحران کرونا بارها با این امر مواجه شده ایم که حرفه مندان سلامت درک دقیقی از رسانه و کارکردهای آن ندارند.

علوم انسانی سلامت پلی است میان رسانه و نهاد پزشکی.

در غیر این صورت پزشکان همان گونه با مردم سخن می گویند که با دانشجویان شان.

نتیجه این رویکرد اضطراب سلامت و پراکندن خرده معلومات پزشکی است.

در چنین مواردی کارکرد رسانه در ارتقا سواد سلامت از دست می رود.

از سوی دیگر ما نیازمند خبرنگارانی هستیم که ملاحظات علوم انسانی سلامت را دریابند و در تهیه خبر به کارگیرند.

اینفودمی ( infodemics) یا آوار اطلاعات یکی از این ملاحظات است.

ازاین رو خبرنگاران علوم انسانی سلامت نقش مهمی در ارتقا این گفتمان خواهند داشت.

* در حوزه علوم انسانی سلامت در ایران چه فعالیت هایی صورت گرفته است؟ نمازی: یکی از اساسی ترین کارهایی در این خصوص انجام شده است تأسیس اولین دپارتمان علوم انسانی سلامت کشور در دانشگاه علوم پزشکی مجازی وزارت بهداشت است.

دوره های آموزشی در سه سطح (مقدماتی، متوسط و پیشرفته) برای دانشجویان علاقه مند و اعضای هیئت علمی طراحی و در حال تهیه و تنظیم محتواست.

بستر آموزش مجازی برای آموزش علوم انسانی سلامت به این دلیل مناسب تشخیص داده شد که هم عدالت آموزشی را لحاظ کند و هم آموزش باکیفیت و ماندگار را تضمین کند.

علاوه بر این، المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور سالهاست که به منظور ارتقا این گفتمان اهتمام جدی داشته است.

در این المپیاد علوم انسانی سلامت یکی از حیطه های اصلی است.

این المپیاد مسابقه ای چند روزه نیست بلکه فرآیندی یکساله است که هم دانشجویان در مباحث پایه علوم انسانی سلامت به طور مدون آموزش (در قالب وبینارها و کارگاه های کشوری) می بینند و هم پروژه های پژوهشی را که مرتبط با حوزه سلامت کشور است انجام می دهند.

از ثمرات این المپیاد پرورش دانشجویانی است که در سراسر کشور به فعالیت های آموزشی-پژوهشی مشغولند.

در کنار آن کمیته علمی المپیاد حیطه علوم انسانی سلامت آمیزه ای است از اعضای هیئت علمی علوم پزشکی و علوم انسانی.

گسترش و رونق گفتمان علوم انسانی سلامت در ایران مستلزم تعامل وزارت بهداشت و وزارت علوم است.

به همت دکتر منجمی که مدیر گروه فلسفه علم پژوهشگاه علوم انسانی هستند، فلسفه پزشکی و علوم انسانی سلامت در قالب نشست های تخصصی، پایان نامه های دکترا و دروس رسمی دکترا ارائه می شود.

هم سخنی و همکاری مداوم و مستمر ما نمود امکان گفتگوی گسترده و مؤثر این دو وزارتخانه در علوم انسانی سلامت است.

منجمی: ما در مرحله هویت یابی و گفتمان سازی هستیم.

گروه فلسفه علم پژوهشگاه علوم انسانی یکی از نهادهای حامی متقدم و دیرین این حوزه بوده است که از حیث پرداختن به مباحث بنیادین و نظری کارهای ارزشمندی در آن صورت گرفته است.

مرکز تحقیقات تاریخ اخلاق و گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش فلسفه پزشکی را برای دانشجویان پزشکی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به جد دنبال می کند.

درس تاریخ معاصر علوم پزشکی برای دانشجویان دکتری تاریخ علم پژوهشگاه علوم انسانی و سلسله نشست های تاریخ پزشکی معاصر با همکاری موزه ملی تاریخ علوم پزشکی برگزار شده است.

باید اشاره کنم که با همت دکتر نمازی امسال در رویداد کرونا-روایت (مستندسازی فعالیت های حوزه سلامت در بحران کرونا) که سازمان نظام پزشکی برگزار می کند بخش علوم انسانی سلامت در نظر گرفته شد.

علوم انسانی سلامت نه قرار است صرفاً تزیین طبابت باشد و نه جایگزین آن.

این حوزه به رویکردهای غیرروش مند و غیرعلمی به پزشکی میدان نمی دهد بلکه دغدغه اش ادغام و یکپارچه سازی جنبه های فرهنگی، اجتماعی، انسانی سلامت در طبابت، سیاست گذاری، تصمیم گیری، آموزش و پژوهش است.

* با این حساب باید منتظر تأسیس رشته علوم انسانی سلامت باشیم.

منجمی: همان طور که دکتر نمازی هم اشاره کرد علوم انسانی سلامت نه یک رشته بلکه یک حوزه آموزشی پژوهشی است که نباید به سوی تخصص گرایی و دیوان سالاری سوق پیدا کند.

از همین رو ما با تأسیس رشته در شرایط کنونی موافق نیستیم.

این نکته در چند دهه اخیر مورد توافق اکثر صاحب نظران این حوزه در دنیاست.

آنچه در این سال ها بدان اهتمام کرده ایم تولید محتوا، سوق دادن ذوق ورزی به نظرورزی روش مند و برساختن ادبیات و واژگان مشترک بوده است.

نمازی: برای تحقق این مهم شبکه دانشوری متشکل از اصحاب علوم انسانی و علوم پزشکی تشکیل شده است که در این حوزه پژوهش می کنند.

تلقی رایج از آموزش عمومی سلامت چندان عنایتی به علوم انسانی سلامت نداشت.

با لحاظ این آسیب شناسی و اتخاذ رویکردی انتقادی به آن کارهایی در این حوزه انجام داده ایم.

سخن آخر اینکه علوم انسانی سلامت نه قرار است صرفاً تزیین طبابت باشد و نه جایگزین آن.

این حوزه به رویکردهای غیرروش مند و غیرعلمی به پزشکی میدان نمی دهد بلکه دغدغه اش ادغام و یکپارچه سازی جنبه های فرهنگی، اجتماعی، انسانی سلامت در طبابت، سیاست گذاری، تصمیم گیری، آموزش و پژوهش است.


کلید واژه ها: علوم انسانی - علوم - سلامت - حوزه سلامت - موضوع - حوزه - اصحاب - کرونا - علیرضا - اقبال - رشته تحریر - کارشناسان - اظهار نظر - قرار - رشته - مسیر - توان - خبرگزاری - نیازمند - یادداشت - اساتید - آشنایی - بهداشت - اقتصاد - ارتباط - مقالات - پیوند - دانشی - پزشکی - دنیا

آخرین اخبار سرویس:
چرا کودکان تبخال می زنند؟ + درمان

آزمایش هیدروکسی کلروکین بر بیماران کرونایی ناموفق بود

هشدار: واکسن ویروس کرونا ایمنی کامل ایجاد نمی کند

فوتی های مشکوک مانند جان باختگان کرونا خاکسپاری می شوند

اگر شما هم به اینترنت اعتیاد دارید، بخوانید

حضور نیروهای بهداشتی و درمانی سپاه در استان های کرونایی با وضعیت قرمز

کرونا پیر و جوان نمیشناسد

آزمایش هیدروکسی کلروکین بر بیماران کرونایی ناموفق بود

آزمایش هیدروکسی کلروکین بر بیماران کرونایی نا موفق بود

دستور تهیه شیرینی صب القفشه

تاثیر مواد مغذی موجود در انگور

برزیل: 50 روز بدون وزیر بهداشت؛ بیش 1.5 میلیون مورد ابتلا به کرونا

چه افرادی نمی توانند مزوتراپی انجام دهند

آزمایش هیدروکسی کلروکین بر بیماران کرونایی نا موفق بود

چند نکته مهم برای جلوگیری از گرمازدگی

خود مراقبتی در برابر استرس فرهنگ سازی شود

ارتباط ویتامین D با بیماری های روده و سرطان

شمار مبتلایان به کرونا در امارات

چند روش برای مقابله با تنگی نفس

فواید نگاه مثبت به زندگی

نحوه پخت گوشت

دیازپام طبیعی به نام بهار نارنج

هسته زردآلو خاصیت ضد سرطان دارد

طرز تهیه غذای رژیمی با کدو و آویشن

اثرات طولانی مدت اعتیاد به اینترنت

اصول تغذیه مردانه بعد از 50 سالگی

آلبالو بهترین جایگزین برای استامینوفن !

استخدام اپراتور لیزر موهای زائد خانم در تهران

تهران در شرایط هشدار کرونایی | این ویدئو را ببینید

چگونه از آلودگی چشم ها به کرونا جلوگیری کنیم؟

اثر کم آبی بدن بر اندام های آن

چند روش برای مقابله با تنگی نفس

داروهایی که در داروخانه ها نیستند را از اینجا بخرید؛ حتی داروی کرونا!

چگونه از آلودگی چشم ها به ویروس کرونا جلوگیری کنیم؟

افراد مبتلا به دیابت، چهار برابر بیشتر احتمال شکستن استخوان دارند

تهران در شرایط هشدار کرونایی | این ویدئو را ببینید

نرخ ابتلا به سرطان پوست در افرادی با پوست تیره به مراتب کمتر است

خطرات قلبی با کمبود ویتامین D

استفاده از ماسک و کاهش 85درصدی انتقال کرونا

دمنوش به لیمو موثر برای عصبانی ها

خواص شربت خاکشیر

چگونه از آلودگی چشم ها به ویروس کرونا جلوگیری کنیم؟

چرا باید این روزها گیلاس بخوریم؟

خطر باقی ماندن شوینده ها روی مواد غذایی

 کردستان و چالش های بزرگ در مسیر مبارزه با کرونا

سازمان جهانی بهداشت آزمایش داروهای ضد مالاریا و ایدز را برای کرونا متوقف می کند

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا آخرین محدودیت های کرونایی را تشریح کرد

توزیع رایگان قرص ویتامین D به مردان، کودکان و زنان باردار

کتک زدن دکتر و منشی/ همراهان بیمار دست پزشک متخصص را شکستند+ عکس

استفاده از ماسک؛ وظیفه اجتماعی است

توضیح درباره واکسن ایرانی کرونا

کتک زدن دکتر و منشی در بویر احمد / همراهان بیمار دست پزشک متخصص را شکستند + عکس

تصاویری جالب از تزیین غذا با استفاده از ته دیگ

برخی از خواص آووکادو

انفجار کرونا در لیگ برتر/ لیگ معلق می شود؟

ویروس کرونا به سلول های قرمز خون آسیب می زند

انفجار کرونا در لیگ برتر/ لیگ معلق می شود؟

آیا واقعا کروناویروس روی اشتها و بلع هم موثر است؟

آشنایی با بیماری تب کریمه کنگو و علائم آن

اعمال محدودیت های کرونایی در 9 استان/ ابتلای بیش از 50 درصد افراد به کرونا در برخی استان ها

تعرفه های جدید درمان اعتیاد

راهکارهای مفید برای کاهش دعواهای زن و شوهری

معرفی 4 میوه مغذی برای رشد مو

اعمال محدودیت های کرونایی در 9 استان/ ابتلای بیش از 50 درصد افراد به کرونا در برخی استان ها

از chr(034)نحوه برگزاری ترم آینده برای نودانشجویانchr(034) تا chr(034)زمان اعلام نتایج نهایی کنکورchr(034)

تعرفه های جدید درمان اعتیاد / تسهیلات ویژه برای کودکان و معتادان بی بضاعت

تعرفه های جدید درمان اعتیاد / تسهیلات ویژه برای کودکان و معتادان بی بضاعت

 کردستان و چالش های بزرگ در مسیر مبارزه با کرونا

عدم موافقت ستاد ملی کرونا با تعطیل کردن مشاغل و ادارات/لزوم استفاده از ماسک در اماکن عمومی/ کاهش تعداد بیماران بستری به علت کرونا در خوزستان/ دعوت مردم به پویش ملیِ chr(034)من ماسک می زنمchr(034)

استخدام ویزیتور مویرگی در شرکت پخش رویال پیشگام شرق در تهران

منتقل شدن قهرمان کشتی فرنگی به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری

رشد فزاینده شمار مبتلایان و فوتی های کووید-19 در کرمان؛ 70 درصد تخت های کرونایی استان پر شد

فیلم | اسامی 9 استان قرمز؛ 9 استان هم در وضعیت هشدار هستند

حال و هوای امروز همدان

عدم موافقت ستاد ملی کرونا با تعطیل کردن مشاغل و ادارات/لزوم استفاده از ماسک در اماکن عمومی/ کاهش تعداد بیماران بستری به علت کرونا در خوزستان/ دعوت مردم به پویش ملیِ من ماسک می زنم

ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار

دشواری کاهش وزن با افزایش سن

از دست رفتن حس بویایی و چشایی؛ معضل ابتلا به کرونا

استقلال قرنطینه می شود /فیلم

چرا باید این روزها گیلاس بخوریم؟

مشت زدن به جای دست دادن روشی ایمن است؟

وقتی آب حکم سم را برای انسان پیدا می کند!

چرا باید این روزها گیلاس بخوریم؟

فیلم | اسامی 9 استان قرمز؛ 9 استان هم در وضعیت هشدار هستند

بستری 29 مورد جدید مبتلا به کرونا در اردبیل/180 نفر کل بستری ها

سازمان بهداشت جهانی: توقف آزمایش «هیدروکسی کلروکین» و «لوپیناویر/ریتوناویر» به دلیل ناکارآمدی ضد کرونا

شمار قربانیان کرونا در هرمزگان از 300 نفر عبور کرد

تیر و مردادی طاقت فرسا در انتظار کهگیلویه و بویراحمد/تذکر استفاده از ماسک N95 سوپاپدار!

98 بیمار جدید کرونایی در مازندران شناسایی شدند

سمبوسه جنوبی خوشمزه با دستور تهیه خاص

واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری بر روی ویروس کرونا ندارد/به پیک کرونا در جنوب کرمان رسیده ایم

استخدام راننده کامیونت آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

5 ماده غذایی که هرگز نباید با شکم خالی بخورید

واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری بر روی ویروس کرونا ندارد/به پیک کرونا در جنوب کرمان رسیده ایم

5 ماده غذایی که هرگز نباید با شکم خالی بخورید

کارمندان بدون ماسک به خانه برگردانده و غیبت می خورند

کرونا به شدت در حال گسترش است

832 بیمار سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی بستری شد

سیر صعودی مبتلایان کرونا در جنوب استان کرمان/ امکانات موجود پاسخگوی مراجعه بیشتر را ندارد

ویروس کرونا به سلول های قرمز خون آسیب می زند

هم سخنی پزشکی و علوم انسانی/ چرا علوم انسانی سلامت مهم است؟

هم سخنی پزشکی و علوم انسانی/ چرا علوم انسانی سلامت مهم است؟