مطالب مرتبط:
ملاک تعلق گرفتن فرزند به مادر ایرانی چیست؟
اسیدپاشی بر پدر، مادر و فرزند 28 ساله شان در شیراز
ابراز خشنودی موسوی از اجرایی شدن قانون اعطای تابعیت از طریق مادر ایرانی به فرزندانش
308 فرزند دارای پدر خارجی در قزوین شناسنامه ایرانی می گیرند
ماجرای پلمب واحد مسکونی پیرزن و فرزند معلولش چیست؟
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 18 خرداد 1399 ساعت 05:152020-06-07سياسي

ملاک تعلق گرفتن فرزند به مادر ایرانی چیست؟


عضو شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن تشریح علت تاخیر در تدوین آیین نامه اجرایی قانون «اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی با پدران خارجی»، - عضو شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن تشریح علت تاخیر در تدوین آیین نامه اجرایی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی با پدران خارجی ، به برخی از سوالات رایجی که درباره این قانون وجود دارد، پاسخ داد.

    امید هاشمی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه تابعیت یکی از موضوعات بسیار مهم و اساسی حوزه حقوق بین الملل خصوصی است، اظهار کرد: هر شخصی برای استفاده و بهره مندی از حقوق اجتماعی- سیاسی یک دولت، نیازمند دریافت و اخذ تابعیت آن کشور است؛ موضوعی که اگر محقق نشود، افراد با مشکلات عدیده و محرومیت های اساسی یک سرزمین مواجه خواهند شد.

در واقع تابعیت عبارت است از رابطه سیاسی و معنوی که شخص را به دولت معینی مرتبط می سازد و در نتیجه آن شخص و دولت از حقوق و تکالیف متقابل برخوردار می شوند.

این کارشناس ارشد حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه تابعیت دارای سه خصوصیت عمده و اساسی است، یادآور شد: تابعیت رابطه ای حقوقی است زیرا فرد از آثار حقوقی مانند حقوق و امتیازات در نظر گرفته شده در قوانین و مقررات آن کشور برخوردار می شود.

دوم آنکه این رابطه سیاسی است چرا که ناشی از قدرت و حاکمیت دولتی است که فردی را از خودش می داند و سوم اینکه این رابطه معنوی است چراکه مربوط به مکان خاصی نیست که شخص در آنجا زندگی می کند این درحالیست که موضوع تابعیت پیش از این به دلایل مختلف و خلاء های قانونی برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مشکلات اساسی به وجود آورده بود اما سرانجام با پیگیری های صورت گرفته، این مشکل با فراز و نشیب های فراوان با تصویب قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه اجرایی آن حل شد.

وی در ادامه به تشریح تاریخچه تدوین قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی با پدران خارجی پرداخت و گفت: قانون اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، 10 شهریورماه سال 1398 توسط مجلس یازدهم با 120 رای موافق، 36 رای مخالف و 8 رای ممتنع از 221 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس تصویب شد اما پس از مدت ها کشمکش و تأخیر هفت ماهه در به ثمر نشستن یکی از لوایح ارزشمند دولت در راستای احقاق حقوق ملت و صیانت از حقوق شهروندی، این ماده واحده اصلاح شد و آیین نامه اجرایی آن توسط استانداری ها، وزارت کشور، سازمان ثبت احوال کشور و دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تهیه و تدوین شد.

  هاشمی با اشاره به اینکه لایحه مذکور، 31 اردیبهشت ماه سال جاری توسط هیات دولت تصویب و از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد، اظهارکرد: یکی از سوالاتی که ممکن است برای جامعه مطرح باشد این است که چرا در ابلاغ و تدوین آیین نامه اجرایی این قانون مهم و کاربردی تاخیر صورت گرفته است؟ زمانی که روند تدوین و تبیین این لایحه اجتماعی را بررسی می کنیم، می بینیم که از سال 94 که این قانون تدوین شده و در دستورکار معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری قرار گرفته است.

این لایحه همواره با مشکلات فراوانی روبه رو بوده است.

رفت و برگشت هایی که در کمیسیون های مجلس صورت می گرفته و ایرادات فقهی و حقوقی شورای نگهبان باعث شده تا لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی با پدران خارجی در مجلس تصویب نشود.

در این میان اما دغدغه مجلسی های دوره یازدهم قابل تقدیر است و این تاخیرها را به مثابه کم کاری نمی گذاریم.

  سوءاستفاده از قانون و تشویق به ازدواج های غیر رسمی ؛ مهم ترین چالش های قانون اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی با پدران خارجی   در هر صورت پس از مدت ها و با وجود مشکلات عدیده ای که در این حوزه به وجود آمد، تصویب این قانون با بیم ها و امیدهای بسیار فراوانی همراه شد؛ اما دو مورد از چالش هایی که این قانون با آن مواجه بود، نسبت به دیگر چالش ها بسیار قابل توجه است که این عضو شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده در این باره اینطور توضیح داد: در اصلاح و تدوین هر قانونی در ابتدا باید حقوق و منفعت عمومی و ملی، نظم عمومی همچنین مسائل امنیتی کشورمان مورد توجه قرار گیرد.

یکی از ترس هایی که نسبت به این لایحه وجود داشت بحث سوءاستفاده از قانون بود؛ اینکه برخی از معاندان کشور با برنامه ریزی قصد سوء استفاده از این قانون را داشته باشند.

لذا لازم بود که در آیین نامه اجرایی این قانون به این نکته توجه می شد تا مبادا توسط برخی سودجویان، نظم عمومی و منفعت عمومی ملت ایران مختل و برای کشور مشکلات امنیتی ایجاد شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از چالش های این لایحه نیز موضوع تشویق به ازدواج های غیر رسمی بود.

در واقع این دو مورد به عنوان دو مانع اصلی بر سر اجرایی شدن قانون اعطای تابعیت توسط معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری نیز صراحتا اعلام و مطرح شد.

هاشمی تصریح کرد: نیاز به دقت نظر بالا و فنی بودن عمل حقوقی در نگارش آیین نامه ها به لحاظ اجرایی، یکی دیگر از عوامل تاخیر هفت ماهه در تدوین آیین نامه اجرایی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی با پدران خارجی بود.

نگارش متون حقوقی، لوایح و آیین نامه ها نیازمند استفاده از ابزار حقوقی است و در همه آن ها باید از واژه های صریح، روشن و شفاف استفاده شود تا دارای کمترین ابهام و ایهام باشد.

در غیر این صورت ممکن است در اجرای قانون به غایت و هدف مدنظر دست پیدا نکنیم.

  بنابر اظهارات این عضو شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده، در هر صورت از این پس تمامی زنان ایرانی چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور که سن فرزندانشان به 18 سال رسیده است، از قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی با پدران خارجی بهره مند می شوند.

این قانون هم به گذشته و هم به آینده سرایت دارد.

  این حقوقدان در ادامه برخی از سوالات رایجی که درباره قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی با پدران خارجی وجود دارد را مطرح کرد و به آنها پاسخ داد.

برای تعلق گرفتن فرزند به مادر ایرانی چه چیزی ملاک است؟ وی درباره اینکه برای تعلق گرفتن فرزند به مادر ایرانی چه ملاکی مدنظر است؟ گفت: مطابق ماده 5 آیین نامه قانون مذکور، گواهی معتبری که از بیمارستان محل تولد فرزند وجود دارد یا داشتن گواهی از هر یک از مراکز بهداشتی و درمانی که فرزند در آنجا متولد شده باشد تا از آن طریق بتوان فرزند را به مادر اطلاق داد، یکی از ملاک های تعلق گرفتن فرزند به مادر ایرانی است اما اگر هیچ یک از این گواهی ها موجود نبود، مرجع قضایی، ملاک تعلق فرزند به مادر ایرانی است.

  هاشمی در پاسخ به این سوال که ملاک تعلق فرزند (به مادر ایرانی) حاصل از ازدواج مادر ایرانی با مرد خارجی که فرزندشان در خارج از ایران به دنیا آمده، چیست؟ توضیح داد: در این راستا باز هم ملاک تبصره ماده 5 قانون است که برای این افراد ملاک، ثبت رسمی ازدواج پدر و مادرشان مطابق مقررات کشور محل تنظیم سند و رعایت قوانین و مقررات احوال شخصی ایرانیان است.

اگر مرد غیرایرانی از زن ایرانی طلاق بگیرد، تکلیف اقامتش چه می شود؟ این عضو شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده همچنین درباره اینکه اگر مرد غیر ایرانی از زن ایرانی طلاق بگیرد تکلیف پروانه اقامت او در ایران چه خواهد شد؟ اظهارکرد: مطابق تبصره ماده 6 این آیین نامه طلاق و فسخ نکاح، هر عملی که موجب مفارقت با زن ایرانی شود، باعث لغو پروانه اقامت برای مرد غیرایرانی می شود.

  مادران ایرانی که می توانند برای فرزندانشان درخواست شناسنامه کنند وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی می توانند طبق این آیین نامه برای فرزندشان درخواست شناسنامه داشته باشند؟ اظهار کرد: هر زن ایرانی که با هر مرد خارجی ازدواج شرعی کرده باشد و دارای فرزند زیر 18 سال باشد می تواند برای فرزندش درخواست شناسنامه و تابعیت ایرانی کند.

ورثه افرادی که حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد ایرانی هستند نیز می توانند تقاضای شناسنامه کنند، (یعنی نوه زن ایرانی که با مرد خارجی ازدواج کرده باشد نیز می تواند شناسنامه درخواست کند) همچنین هر فردی که حاصل از ازدواج شرعی زن با مرد خارجی باشد و بیش از 18 سال داشته باشد، می تواند درخواست شناسنامه کند.

  این حقوقدان درباره نحوه تقاضای دریافت شناسنامه نیز توضیح داد: مطابق ماده 9 آیین نامه این قانون، متقاضی موظف است درخواست کتبی الکترونیک خود را به همراه اطلاعات کامل و ارائه مستندات به استانداری محل تولد یا اقامت مادر ایرانی فرزند ارائه دهد.

  این کارشناس ارشد حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی همچنین درباره اینکه آیا اگر پدر خارجی از همسر ایرانی طلاق بگیرد، فرآیند درخواست شناسنامه برای فرزندش متوقف می شود؟، گفت: خیر، مطابق تبصره 2 ماده 3 آیین نامه، طلاق و فسخ نکاح زن و مرد مانع اجرای این قانون نمی شود و فرآیند کسب شناسنامه ادامه روند خود را طی می کند.

  این عضو شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده در ادامه گفت وگوی خود با ایسنا، درباره این پرسش که اگر فردی زیر 18 سال باشد و مادرش فوت کند موضوع تابعیت او چه خواهد شد؟ اظهارکرد: در ماده 4 به این موضوع پرداخته شده است.

در صورت فوت مادر و زیر 18 سال بودن فرزند، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند، پس از انجام تحقیقات و گردآوری اطلاعات و مستندات می تواند به نیابت از مادر درخواست شناسنامه دهد.

این حقوقدان همچنین درباره اینکه اگر فردی حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی باشد، بیش از 18 سال سن داشته باشد، شناسنامه نگرفته باشد و صاحب فرزند نیز باشد، آیا فوت او  مانع درخواست شناسنامه برای فرزندش می شود؟، گفت: خیر، مطابق تبصره یک ماده 4، نوه یک زن ایرانی که با مرد خارجی ازدواج کرده است نیز با ارائه مستندات لازم حق درخواست شناسنامه دارد.

  هاشمی همچنین درباره این سوال که در چه صورت به پدر غیرایرانی پروانه اقامت داده می شود، تصریح کرد: مطابق ماده 6 صدور پروانه اقامت، درصورتی که پدر غیر ایرانی مشکل امنیتی نداشته باشد، مشروط به تایید و اعلام تابعیت ایرانی فرزند و درخواست کتبی او برای اقامت در ایران بر اساس قوانین مربوطه این کار انجام می شود.

  وی همچنین درباره افرادی که تا این زمان درخواست شناسنامه داده اند، اما هنوز پرونده شان به نتیجه نرسیده است، گفت: مطابق ماده 22، پرونده این افراد مورد بررسی دوباره قرار می گیرد، پس از آن نواقص به آنها اعلام می شود.

در صورت تکمیل نواقص، پرونده آنها مجددا مورد رسیدگی قرار می گیرد.

  این عضو شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده درباره سرانجام کسانی که برای دریافت شناسنامه سندسازی و تقلب می کنند، نیز گفت: مطابق ماده 23 این قانون، اگر کسی با تقلب صاحب شناسنامه شود، شناسنامه او باز پس گرفته خواهد شد.


کلید واژه ها: تابعیت - معاونت امور زنان - مادران ایرانی - ریاست جمهوری - ایرانی - آیین نامه - امور زنان - حقوق - فرزند - قانون - خانواده - فرزندان - حقوق بین الملل - معاونت - جمهوری - مادر - حقوقی - پدران - اساسی - تاخیر - خارجی - تدوین - ریاست - شورای - بین الملل - آیین - نامه - فقهی - زنان - محرومیت

آخرین اخبار سرویس:
حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پوتین تا 2036 رای مثبت دادند

شعارهای مرگ برمنافق علیه «موسوی خویینی» در نماز جمعه قم

آژانس بین الملل انرژی اتمی: در حادثه انفجار نطنز مواد هسته ای نبود

آژانس انرژی اتمی نبود مواد هسته ای در محل حادثه سایت نطنز را تأیید کرد

مهرداد بذرپاش مدیر عامل بنیاد برکت رضوی شد

 حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پویتن تا 2036 رای مثبت دادند

آژانس نبود مواد پرتوزا را در سوله حادثه دیده نطنز را تأیید کرد

آژانس اتمی نبود مواد هسته ای در سوله حادثه دیده سایت نطنز را تأیید کرد

نامه هشدارآمیز ظریف به بورل در واکنش به اقدام مخرب تروییکای اروپا

واکنش خانواده متوسلیان به خبر شهادت و بازگشت پیکر حاج احمد | تیرباران 2 سال پیش مطرح شد | مطمئن نیستیم شهادت قطعی باشد

نامه ظریف به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تعهدات برجامی

سفیر ایران در یکی از کشورهای مهم همسایه خواهم شد

واکنش خانواده متوسلیان به خبر شهادت و بازگشت پیکر حاج احمد | تیرباران 2 سال پیش مطرح شد | مطمئن نیستیم شهادت قطعی باشد

عماد یگانه دوست عکس| آوای رضوی در بندرعباس

فیلم/ کلنگ ساخت شرکت بنیان گستر قشم بر زمین زده شد

حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پویتن تا 2036 رای مثبت دادند

محل حادثه مرکز نطنز حاوی هیچ ماده هسته ای نبود

مشخص شدن علت حادثه در سایت هسته ‎ای نطنز

روی آوردن دشمنان به جنگ اقتصادی نشان از درماندگی آن هاست

موسوی خویینی ها در ماجرای لانه جاسوسی به شهید بهشتی ظلم فراوانی کرد

سازمان ملل متحد وضعیت دیپلمات های ربوده شده ایرانی را پیگیری کند

حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پویتن تا 2036 رای مثبت دادند

تمام رانت خانواده ام معرفی دو دامادم برای نوکری مردم در اردوهای جهادی بوده است

آرزوی خداداد عزیزی برای پسرش + عکس

نیروهای مسلح هرگونه تحرک مذبوحانه آمریکا را مقتدرانه پاسخ می دهند

سازماندهی قرارگاه پدافند هسته ای/ حملات سایبری محدود بوده است

نامه نگاری برخی جریانات خاص برای احیای سیاسی خود

ایران در رای اختلاف گازی با ترکمن گاز جریمه نشد

علت حادثه مجتمع غنی سازی نطنز در 12 تیر مشخص شد

علت حادثه بامداد پنج شنبه در مجتمع غنی سازی نطنز مشخص شد

بیانیه آژانس انرژی اتمی درباره حادثه مرکز هسته ای نطنز

آبفا کهگیلویه و بویراحمد به دنبال ارتقا فرایند تصفیه خانه فاضلاب دهدشت

نماینده مجلس: پیگیر ساخت بیمارستان تامین اجتماعی در مریوان هستیم

آژانس اتمی نبود مواد هسته ای در سوله حادثه دیده سایت نطنز را تأیید کرد

«سید عباس موسوی» سفیر می شود

انتصابات جدید در آستان قدس رضوی/ برادران مدیر عالی حرم امام رضا (ع) شد

تشییع پیکرپدر شهید والامقام علی عزتی پور

نماینده مجلس: پیگیر ساخت بیمارستان تامین اجتماعی در مریوان هستیم

پایان جشن های دهه کرامت در قم

برای اظهارات خود سند و دلیل ارائه دهید

بدون تعارف با سید عباس موسوی؛ سخنگوی دستگاه دیپلماسی

استقبال از نفتکش ایرانی اعزامی به ونزوئلا با پرچم بارگاه رضوی

تفاهم نامه احداث 1000 واحد مسکونی برای محرومین با حضور نوبخت در قم امضا شد

ایران بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی به مفاد برجام را به کمیسیون مشترک ارجاع داد

علی تاجرنیا: انتخابات آینده ریاست جمهوری اهمیت خاصی پیدا می کند/ ایران آبستن تغییر و تحول عمیقی است

جزییات نامه ظریف به جوزپ بورل درباره اقدامات غیرقانونی تروییکا اروپا

عکسی زیبا و قدیمی از حرم امام رضا (ع) در دوره ناصرالدین شاه

نامه ظریف به chr(034)بورلchr(034) برای پایبند نبودن کشورهای اروپایی به برجام

آژانس بین المللی انرژی اتمی: در محل حادثه نطنز مواد هسته ای وجود نداشت/ بازرسان آژانس شنبه به نطنز خواهند رفت

جزییات نامه هشدارآمیز ظریف به بورل در واکنش به اقدام مخرب تروییکای اروپا

تفاوت رفتار شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس/ کاندیداهای شاخص اصلاح طلبان در انتخابات 1400 تایید می شوند

نامه ظریف به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره عدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام

پیگیری احداث بیمارستان تامین اجتماعی در مریوان آغازشده است

انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی اعلام شد

مسئولان اخلاق و رفتار امام رضایی داشته باشند

آژانس اتمی نبود مواد هسته ای در سوله حادثه دیده سایت نطنز را تأیید کرد

علی تاجرنیا: انتخابات آینده ریاست جمهوری اهمیت خاصی پیدا می کند/ ایران آبستن تغییر و تحول عمیقی است

تفاهم نامه احداث 1000 واحد مسکونی برای محرومین در قم امضا شد

کرمان| آغاز زندگی مشترک زوج جوان هیئتی زیر سایه پرچم حرم رضوی + تصاویر

درگذشت بوکسور خراسانی به علت ایست قلبی + عکس

چهار خبر از شهرستان های اردکان و یزد

سفیر ایران در یکی از کشورهای مهم همسایه خواهم شد

علت حادثه در مجتمع غنی سازی نطنز مشخص شد

مشکل اصلی استارت آپهای ایرانی

مشخص شدن علت حادثه در مجتمع نطنز

ایران بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی به مفاد برجام را به کمیسیون مشترک ارجاع داد

عکسی زیبا و قدیمی از حرم امام رضا (ع) در دوره ناصرالدین شاه

آژانس اتمی نبود مواد هسته ای در سوله حادثه دیده سایت نطنز را تأیید کرد

تیپ دامادی علیرضا نیکبخت+عکس

انتصابات جدید در آستان قدس رضوی/ برادران مدیر عالی حرم امام رضا (ع) شد

ظریف به بورل نامه نوشت

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی: به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد

ویروس فساد بدتر از ویروس کرونا است

اروپا در مسیر سیاست آمریکا حرکت نکند

انتقاد تند عباس عبدی از منتقدان نامه موسوی خویینی ها

ظریف به بورل نامه نوشت

نامه ظریف به بورل برای پایبند نبودن کشورهای اروپایی به برجام

مشکلات بخش کوهین در شهرستان قزوین بررسی شد

بیانیه آژانس اتمی در واکنش به حادثه نطنز

عطر بیرق رضوی در خاستگاه تعزیه کرمان پیچید

برای کسی که بودنِ او درس است! / محمد رضا مروارید

نامه ظریف به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در قبال هرگونه زیاده خواهی و رفتارهای غیرمسئولانه اقدامات لازم را اتخاذ می کنیم

عکسی زیبا و قدیمی از حرم امام رضا (ع) در دوره ناصرالدین شاه

 استاندار هرمزگان جزییات تعطیلی یک هفته ای در هرمزگان را تشریح کرد

تکذیب شهادت و بازگشت پیکر حاج احمد متوسلیان به ایران /خانواده حاج احمد: موضوع تیرباران 2 سال پیش مطرح شد

عکس | تصویری حیرت انگیز از یک کهکشان مارپیچی

نمای هوایی از حرم امام رضا (ع)

واکنش متفاوت عباس عبدی به نامه موسوی خویینی ها

شرایط دریافت پروانه اشتغال رشته های روانشناسی و مشاوره در شرایط کرونایی

نامه ظریف به chr(034)بورلchr(034) مبنی برعدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام

مشکلات بخش کوهین در شهرستان قزوین بررسی شد

حرم بی بی حکیمه(س)نگین مذهبی استان گهگیلویه و بویراحمد

ترامپ به دنبال تفرقه انداختن و حکومت کردن است

نامه ظریف به «بورل» درباره عدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام

تکذیب شهادت و بازگشت پیکر حاج احمد متوسلیان به ایران

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان: قدرت جریان مقاومت هزینه ماندن آمریکا در منطقه خلیج فارس را بالا برده است + فیلم

آقای موسوی خویینی ها، مشاور سیاسی رهبر انقلاب؟

با مرد خوشرویی وزارت خارجه

نامه ظریف به بورل مبنی برعدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام

شفافیت آرا از مهم ترین موضوعات در مجلس یازدهم است

ملاک تعلق گرفتن فرزند به مادر ایرانی چیست؟

ملاک تعلق گرفتن فرزند به مادر ایرانی چیست؟