مطالب مرتبط:
قتل های زنجیره ای به روایت وزیر وقت اطلاعات: خودسرانه رفتند
روایت وزیر اطلاعات خاتمی از قتل های زنجیره ای
فیلم/قتل های زنجیره ای از زبان وزیر وقت اطلاعات
فیلم | روایت دری نجف آبادی از قتل های زنجیره ای و برکناری اش
فیلم | روایت دری نجف آبادی از قتل های زنجیره ای و برکناری اش
-87 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 18 خرداد 1399 ساعت 05:152020-06-07سياسي

7 روایت معتبر قتل های زنجیره ای؛ از وزرای سابق اطلاعات تا حسینیان و حجاریان


22 سال پس از وقوع قتل های زنجیره ای همچنان پرسش های بی پاسخی در خصوص این پرونده جنجالی وجود دارد.

در این شرایط 7 نفر از مسئولان سابق روایت هایی گاه متفاوت از آنچه که رخ داده را بازگو می کنند.

- روایت دری نجف آبادی در آخرین اظهارنظر درباره مسئولیت آن قتل ها اخیرا قربانعلی دری نجف آبادی، وزیر اطلاعات دو سال اول دولت اول سیدمحمدخاتمی در برنامه تلویزیونی دستخط گفته است که قتل های زنجیره ای هیچ ارتباطی به وزارت اطلاعات دوران خودش نداشته است: [قتل های زنجیره ای] به من ربطی نداشت.

به وزارت مربوط نبوده است.

وزارت سیستم خودش را دارد.

دوستانی با هم جمع می شدند که ربطی به وزارت نداشت.

مثل برخی اختلافات که در 88 هم اتفاق افتاد که با دادستان تهران بود.

بنده با کهریزک بردن صد درصد مخالف بودم.

قبل از آن خواستند آقای شاهرودی را دور بزنند و کهریزک تعداد زیادی را ببرند.

بنده دادستان کل بودم و مخالف بودم و گفتم هر کسی تخلف کرده باید جوابگو باشد.

نمی شود آبروی نظام را برای این کار ببریم .

او درباره یادداشتی که مقام معظم رهبری در ماجرای قتل های زنجیره ای به او داده بودند هم گفت: استعفای ما که معلوم است و شش صفحه هم ضمیمه استعفای من معلوم است.

یک نامه هم برای آقای ناطق، رییس مجلس نوشتیم که آن هم جای خود دارد.

یک نامه خدمت آقا نوشتیم.

ایشان بزرگواری کردند و بسیار با پدری و بزرگواری از ما تفقد کردند.

ما هم جز ادای وظیفه و تکلیف کاری انجام ندادیم.

من گفتم نمی توانم به نظام و رهبری نگویم.

می گویم و هر چه شد باداباد.

آنها می گفتند شما نگویید.

من گفتم نمی توانم و باید بگویم.

باید نظام بداند چه کسی تخلف کرده و نه پای دولت به آن معنا در کار است و نه نظام درگیر بود.

این کار غلطی بود و چه معنا دارد که کار غلط کنند .

روایت پورمحمدی " در مقابل ادعای دری نجف آبادی، چندی پیش مصطفی پورمحمدی در گفت وگویی با نشریه مثلث خودسربودن قتل ها را انکار کرده بود و گفته بود: در بحث قتل های زنجیره ای که شما بحث خاصتان خودسربودن بود، نه، آن بخش وزارت اطلاعات هیچ خودسر نبودند.

شاید مدیرانش یک سری تصمیمات بد می گرفتند، ما داشتیم جاهایی که خود من موضع و انتقاد داشتم که بی خود کردید این تصمیم را گرفتید.

من در یک بخشی بود در گپ های مباحثاتی با دوستانمان صحبت می کردیم می گفتم که این سیاست را قبول ندارم، نباید این جور باشید اما این جور نبود که از دست رها باشد؛ حتی این داستان قتل های زنجیره ای در سیستم اتفاق افتاد، جانشین امنیت، یعنی معاونت امنیت، جانشینش مدیر این پروژه بود که گرایش چپ داشتند، یعنی جایی نبود که پنج نفر خودسرانه آمده باشند دست به این کار زده باشند.

اینها برای خودشان تحلیلی داشتند و فکر می کردند طبق آن تحلیل باید به نظام خدمت کنند و اصلاح طلبان را از ورطه خطرناکی که در آن خواهند افتاد، نجات بدهند؛ تحلیل شان هم این بود که ضدانقلاب دارد به اصلاح طلب ها می چسبد و ما ناچاریم دوباره حوادث سال60 و جنگ های خیابانی را تکرار و تجربه کنیم.

اینها گفتند ما عملیات پیش دستانه انجام بدهیم تا این اتفاقات نیفتد و اتفاقا مدیران اصلی این تصمیم گرایش چپ داشتند؛ یعنی نسبت به آقای خاتمی که رییس جمهور شده بود، نظر مثبت داشتند و طرفدار آقای خاتمی بودند .

او در پاسخ به نقش سعید امامی در قتل های زنجیره ای هم گفته بود: آنهایی که دستگیر شدند و اعتراف کردند، گفتند که آقای سعید امامی، مشاور وزیر بود و نهایتا به عنوان مشاور از ایشان استفاده کرده بودند.

مدیر پروژه که نبود، مدیر تصمیم گیری نبود، نه مقام تصمیم گیری داشت، نه مقام طراحی و اجرا داشت.

حداکثر با ایشان مشورت کردند که ما از ایشان سؤال کردیم، گفت نه، من در این کار نبودم، تا آخرین لحظه هم حرفش این بود که من نبودم.

به آن آقایان که می گفتیم تعبیری که می کردند، می گفتند ما اجازه هم داریم که هر چه تلاش کردیم ما اجازه ای ندیدیم ولی تلقی و نظر خودشان این بود که ما رفتیم و اجازه هم داریم و از این حرف ها، ما گفتیم کیست و بعد هم ثابت نشد چنین چیزی که توانستند اجازه بگیرند.

اینکه فکر کنیم جماعتی همین جوری خودسر آمدند و انجام دادند به این شکل که نبود، اینها تحلیل داشتند، حالا اینکه در این تحلیل اینها نفوذی وجود دارد، این هم ثابت نشد، ما که نمی توانیم صرفا روی تحلیلمان کار کنیم، آدم هایش موجودند، محاکمه شدند، زندان رفتند، همه شان تحمل حبس طولانی کردند، اینها که موجودند بعد هم اینکه {در} وزارت کار کردند، هیچ ردی که مشخصا القای مستقیم باشد، نبود.

شاید برخی فضاسازی ها تأثیر غیرمستقیم روی تصمیم گیری ها بگذارد.

بعید نیست؛ الان هم یکی از شگردهای قوی دستگاه اطلاعاتی این است که فضا را جوری طراحی می کنند که آدم ها براساس آن طراحی به تصمیماتی می رسند.

القای غیرمستقیم می تواند چنین چیزهایی باشد ولی اینکه مستقیما طبق ادعایی که برخی از این آقایان کردند یعنی شبکه جاسوسی و نفوذ و اینها، هیچ کدامشان ثابت نشد و این حادثه هم اتفاق افتاد.

از این جهت می توان گفت وزارت اطلاعات یک مجموعه گسترده ای با احساس مسئولیت و فداکاری، جان نثاری و پای کار بودن است و البته محیط های قدرت پنهان محیط های خطرناکی است، محیط های اشتباه خیزی است، محیط هایی است که اگر کنترل نشود، مشکل ساز خواهد شد.

از این جهت هم اول انقلاب چه حضرت امام (ره) و چه مقام معظم رهبری نسبت به نظارت بر فعالیت های وزارت حساسیت داشته اند و این حساسیت کاملا هم درست است.

از همان اول تا به امروز حفاظت وزارت اطلاعات جزء سختگیرترین، جدی ترین و باوسواس ترین حفاظت های دستگاه های ماست.

مردم می گویند حفاظت ها و حراست های دستگاه های بیرون سختگیری می کنند، ندیدند حفاظت وزارت اطلاعات را که چگونه عمل می کند، هیچ پروا ندارد و مراعات هیچ کس را نمی کند، خیلی جدی و خشن است و مراقبت شدید وجود دارد؛ یعنی کنترل هایی که هیچ مجاز نیست افراد بیرون بشوند، تمام نیروهای اطلاعاتی و خانواده هایشان تحت کنترل شدید هستند که لازمه اش هم هست، نمی شود که دستگاه اطلاعاتی رها بشود.

آنجا کانون قدرت پنهان است و حتما باید مراقبت های شدید نسبت به آنها اعمال بشود .

روایت نیازی بعد از این گفت وگو محمد نیازی، رییس وقت سازمان قضایی نیروهای مسلح که مسئولیت رسیدگی به پرونده قتل های زنجیره ای را برعهده داشت به پورمحمدی پاسخ داد و در روزنامه شرق نوشت: چند سؤال از جناب آقای پورمحمدی؛ اولا، اگر قتل ها در سیستم اتفاق افتاد و عوامل اصلی این جنایت خودسر و محفلی نبودند، چرا در پروژه ای با این اهمیت جانشین معاون امنیت آن را مدیریت کرد نه خود معاون امنیت؟ اگر تصمیم سیستم بود چرا مسئول اصلی، یعنی معاون امنیت، از اجرای آن بی اطلاع بود؟ (هرچند معاون امنیت وقت نیز از این جهت زیر سؤال است).

ثانیا، چرا عناصری از برخی معاونت های دیگر، ازجمله معاونت اطلاعات مردمی، درگیر قتل ها شدند، بدون آنکه معاونت مربوطه در جریان قرار گرفته باشد؟ ثالثا، آقای مصطفی کاظمی در جلسه دادگاه اعلام کرد که سوژه ها را خودم انتخاب می کردم و قتل همسر فروهر را همان زمانی که نیرو ها برای اجرای عملیات رفته بودند و چند ساعت قبل از شروع عملیات، تصمیم گرفتم.

جناب آقای پورمحمدی، آیا سیستم این گونه برای قتل انسان ها تصمیم می گرفت؟ آیا این اتهامی بزرگ به وزارت اطلاعات نیست؟.

جناب پورمحمدی درباره انگیزه عوامل اصلی جنایت مطالب عجیبی بیان کرده اند؛ ازجمله اینکه آنان براساس تحلیل خودشان فکر می کردند باید به نظام خدمت کنند و اصلاح طلبان را از ورطه خطرناک نجات دهند و نگذارند که ضدانقلاب به آنان بچسبد و ما ناچار باشیم حوادث سال60 و جنگ های خیابانی را تکرار کنیم و ما عملیات پیش دستانه انجام دادیم؛ و اتفاقا مدیران اصلی این تصمیم گرایش چپ داشتند.

آیا آقای پورمحمدی خودشان به وجود چنین انگیزه ای باور دارند؟ اگر پاسخ مثبت است، به این سؤال پاسخ دهند که چگونه از طریق قتل آقای داریوش فروهر با آن وضعیتی که از نظر جسمی و نقش سیاسی داشت (مقام معظم رهبری فرمودند: آقای فروهر دشمن ما بود ولی خطری نداشت) و با قتل همسر او، آن هم شبانه و با وضع بسیار فجیع (کاردآجین)، چگونه اصلاح طلبان از ضدانقلاب جدا می شدند؟ یکی از عوامل اصلی جنایت در پاسخ به سؤال یکی از مباشرین قتل ها که چرا باید با این شیوه به قتل برسند و این مسئله مشکل ایجاد خواهد کرد، گفته بود باید قتل ها به گونه ای انجام شود که در دنیا صدا کند.

چگونه با این قتل های جنایت آمیز، که برای نظام و امنیت ملی ما چالش ساز شد و ضربه جبران ناپذیری بر پیکر وزارت اطلاعات وارد کرد، خدمت به نظام صورت می پذیرد؛ آن هم از سوی کسانی که به قول آقای پورمحمدی اهل تحلیل بودند و علی الاصول پیامد های خطرناک این جنایات را می دانستند و پیش بینی می کردند؟.

جناب پورمحمدی نقش آقای سعید امامی را به مشاور عوامل اصلی جنایت کاهش داده است.

درباره نقش نامبرده در قتل های زنجیره ای سال1377 (صرف نظر از اتهامات دیگر او که موضوع بحث ما نیست) توضیحات زیر ارائه می شود: الف: آقای پورمحمدی حداقل پذیرفته اند که سعید امامی به عوامل اصلی جنایت برای انجام آن مشورت داده است.

البته آقای پورمحمدی قبلا گفته بود: سعید امامی از جریان قتل ها خبر نداشت حتی من خودم به او گفتم اگر تو هم دست داری بگو تا شر این غائله کنده شود.

او جواب داد نقشی نداشته ام.

از موسوی هم پرسیدم گفت: نقشی نداشت و اطلاع هم نداشت ولی شاید حدس بزند.

(روزنامه انتخاب 31/2/79.

جالب است که ایشان برای اثبات ادعای خود به اظهارات سعید امامی و موسوی قبل از دستگیری آنان استناد می کند).

آقای سعید امامی در این زمان مشاور وزیر بود.

چرا باید در این پروژه با او مشورت می کردند؟ ممکن است آقای پورمحمدی پاسخ دهند می خواستند از تجربه او در دوران تصدی معاونت امنیت استفاده کنند.

پاسخ این است که افراد دیگری هم بودند با همین شرایط، چرا از آنان مشورت نگرفتند؟ .

روایت آشنا اما پیش تر یعنی در سال97 حسام الدین آشنا در توییتی به نیازی حمله کرده و نوشته بود: مطمئن هستم که وزیر وقت اطلاعات نه در آن جنایات دخیل بوده و نه از آمران آن خبر داشت.

من در همان سال1377 در روزنامه های انتخاب و جمهوری اسلامی با نام مستعار بهمن شناسا مطالب لازم را دراین باره نوشته ام.

این پرونده به سخت ترین و خشن ترین وجه ممکن مورد رسیدگی قرار گرفت.

آنچه در سازمان قضایی نیروهای مسلح اتفاق افتاد، به هیچ وجه کمتر از اصل قتل ها نبود.

روزی باید از آقای نیازی سؤالات سختی پرسید! .

روایت یونسی علی یونسی، وزیری که بعد از دری نجف آبادی بر صندلی وزارت اطلاعات دولت خاتمی نشست هم در گفت وگو با ضمیمه روزنامه ایران (ایران ماه) در سال98 پیگیری قتل های زنجیره ای را این گونه روایت کرده بود: ما همان هفته اول مأموریت مان، ماجرا را روشن کردیم و معلوم شد این قتل ها توسط وزارت اطلاعات و قاتلانش صد درصد از پرسنل این وزارتخانه بودند.

این گزارش را به رییس جمهوری دادیم و ایشان هم از وزیر وقت خواست تا استعفا بدهد.

آقای دری استعفا داد و وزارت اطلاعات هم آن اطلاعیه معروف را که در تاریخ سازمان های اطلاعاتی بی نظیر یا کم نظیر است منتشر کرد و رسما این تقصیر را پذیرفت.

از نظر خیلی ها این یک فاجعه بود و از نظر خیلی ها هنوز هم محل اختلاف است که آیا صدور این اطلاعیه کار درستی بود یا نبود.

برخی می گفتند بالاخره اشتباهی یا جنایتی صورت گرفته بود، اما اعتراف کردن چه لزومی دارد.

خیلی ها این مسئله را صحیح نمی دانستند اما رییس جمهوری وقت صلاح می دانست که وزارتخانه اطلاعیه بدهد.

آن زمان، تعدادی دستگیر شدند و بنا بود بقیه افراد هم دستگیر شوند.

از نظر من پرونده خیلی روشن بود؛ یعنی می شد حداکثر ظرف یک الی دو ماه پرونده را آماده کرد و به دادگاه فرستاد، چون موضوع اصلا پیچیده نبود.

در چنین مواردی معتقد هستم باید با مسئله آن طور که اتفاق افتاده برخورد کرد و با مسائل سیاسی پیچیده اش نکرد.

درست مثل پرونده آقای دکتر نجفی شهردار سابق تهران .

او در این گفت وگو نتیجه قتل های زنجیره ای را این گونه دانسته بود: سازمان قضایی آن موقع بر اساس این تحلیل کار را پیش می برد که چون این اتفاق به ضرر نظام جمهوری اسلامی بوده و قتل امثال فروهر توجیه امنیتی ندارد و فقط به نفع اسراییل و دشمنان است، باید نفوذی از بیرون صورت گرفته باشد و این نفوذ شاید اسراییل باشد که در وزارت اطلاعات صورت گرفته است.

بر همین اساس می گفتند باید زیر و بم نفوذ را درآورد و با اعمال شکنجه های طاقت فرسا از بعضی دستگیرشدگان اعتراف گرفتند که با اسراییل ارتباط داشته اند و همچنین به گناهان و جرائم عجیب و غریب هم اعتراف کرده بودند .

روایت حسینیان روح الله حسینیان هم پیش تر یعنی در تابستان سال 78 و بعد از قضایای کوی دانشگاه در جمع طلاب مدرسه حقانی درباره قتل های زنجیره ای گفته بود: قبل از اینکه این قتل ها آغاز شود، من بیوگرافی آقای موسوی معروف به آقای کاظمی البته اسم اصلی اش آقای کاظمی است، در این مصاحبه هایی که آقای نیازی می کنند و اطلاعیه هایی که سازمان قضایی می دهد به سیدمصطفی کاظمی یا به اعتبار ما آقای موسوی (موسوی شیرازی).

آقای موسوی بچه استان فارس است.

از همان زمانی که اطلاعات در سپاه تشکیل شد، در اطلاعات سپاه بود و از همان زمان متهم بود که با دستگاه آقای منتظری، هادی و مهدی هاشمی در ارتباط است.

بعد از اینکه وزارت اطلاعات تشکیل شد و اداره کل اطلاعات هم در استان فارس تشکیل شد، ایشان به عنوان مسئول اداره کل اطلاعات فارس انتخاب شدند که درگیری درونی از همان جا در استان فارس هم شروع شد و ایشان معروف بود در همان زمان، از بچه های چپ استان فارس هست.

درگیری بین ایشان و امام جمعه شیراز به اوج خود رسید که ناچار شدند آقای موسوی را از شیراز به تهران منتقل کنند و در وزارت هم که بود معروف بود به چپ گرایی.

در جریان انتخابات به شدت از جناب آقای خاتمی حمایت می کرد و این حمایت هم به قدری افراطی شده بود که بعد دیگر حتی طرفداران خود آقای خاتمی هم ناراحت می شدند.

در این ماجرا، مدتی قبل از اینکه این قتل ها شروع بشود، آقای موسوی خدمت آقای خاتمی می رسد، ناگفته نماند که برای معاونت امنیت هم از طرف ریاست جمهوری، آقای موسوی پیشنهاد شده بود به آقای دری که ایشان به عنوان معاون امنیت نصب شود اما به ادله مختلف پذیرفته نشد اما به عنوان معاون معاون امنیت یا جانشین معاون امنیت منصوب شدند.

قبل از اینکه این قتل ها به وقوع بپیوندد، ایشان خدمت رییس جمهوری می رسد و مطلبی را اعلام می کند و می گوید که در وزارت اطلاعات سناریویی در حال تدوین است و می خواهند عده ای را به قتل برسانند تا باعث سقوط دولت شما بشود.

هنوز از قتل ها خبری هم نبود و حتی با یکی از مشاورین ریاست جمهوری هم تماس تلفنی گرفته و این جریان را گفته که خوشبختانه نوارش موجود است و ضبط شده این مکالمه.

بعد از مدتی قتل ها شروع شد.

وقتی که فروهر و خانمش کشته شدند، رییس جمهور موضع گیری کرد، مسئولین دیگر موضع گیری کردند، خصوصا ریاست جمهوری موضع تندی گرفت و هیئت هم از آن زمان شروع به کار کرد.

بلافاصله بعدش قتل های دیگری هم به وقوع پیوست که از همان اول این ماجرا را مشکوک می کرد که چرا واقعا چنین اتفاقاتی دارد پشت سر هم به وجود می آید.

بعد از اینکه ماجرای قتل ها به اوج خود رسید، خود آقای موسوی رفت به دفتر رییس جمهور و گفت که این قتل ها توسط من انجام شده و کشفی هم اصلا در کار نبود.

خود ایشان رفتند گفتند.

حتی دو، سه روز ایشان را تحویل نمی گرفتند و می گفتند دروغ است، مگر می شود آقای موسوی دوم خردادی طرفدار جبهه دوم خرداد چنین کاری را مرتکب شده باشد؟ نمی پذیرفتند و می گفتند باز این سناریو است.

تا بالاخره آن قدر اصرار کرد که پذیرفتند.

نکته بسیار مهمی در بازجویی، آقای موسوی مطرح کرده است که باز من عرض می کنم، آخرین حرفش هم همین است.

آقای موسوی علت و انگیزه قتل ها را چنین بیان می کند، عین عبارت است که من حفظ کرده ام، ایشان می گویند که: تحلیل ما از اوضاع جاری روز این بود که آقای خامنه ای غیر از امام است و آقای خاتمی هم به دلیل اینکه 20 میلیون رأی آورده و 20 میلیون پشتیبان دارد، قدرتش بیشتر از بنی صدر است و ما این قتل ها را مرتکب می شویم و به گردن آقای خامنه ای می اندازیم و جنگ بین این دو منجر به شکست آقای خامنه ای در مقابل خاتمی خواهد شد .

روایت حجاریان سعید حجاریان هم در آبان سال 79 در منزل خود و در دیدار با کارکنان خبرگزاری ایسنا گفته بود: موتور این ماشین قبل از دوم خرداد روشن شده، قربانیانی گرفته بود ولی ظاهرا کسانی که این ماشین را ساختند، فراموش کرده بودند که باید آن را خاموش کنند.

شاید هم انتظار داشتند این ماشین بعد از دوم خرداد هم همچنان به کار خود ادامه دهد و قربانیان بیشتری بگیرد.

به نظر من توجه به سخنان کسانی که بعد از دوم خرداد می گفتند: دوم خرداد شش ماهه تمام می شود و یا آنان که اظهار می داشتند: اگر آقای خاتمی رییس جمهور شود، امنیت ملی ما به خطر می افتد، مهم است و تحلیل قتل های زنجیره ای هم کمک می کند که ما این حرف ها را بهتر بفهمیم و دریابیم که این حرف ها را چه کسانی، چرا و با چه مقصودی بیان کرده اند.

با تحلیل قتل های زنجیره ای می توان به سئوالاتی از قبیل اینکه چرا دوم خرداد از بین نرفت؟ پاسخ داد و به راز پایداری و دوام دوم خرداد پی برد.

این قتل ها ابعاد بسیار مهمی دارد و پی بردن به مسائلی همچون پدیده دوم خرداد، نحوه مبارزه با اصلاحات، سرنوشت کشور و مواضع سیاسی احزاب و گروه های ما کاملا در گرو برخورد با این پدیده است .


کلید واژه ها: قتل های زنجیره ای - زنجیره - دری نجف آبادی - اطلاعات - وزارت - برنامه تلویزیونی - روایت - دادستان تهران - وزارت اطلاعات - پرونده جنجالی - کهریزک - وزیر اطلاعات - اختلافات - قربانعلی - شاهرودی - دادستان - مسئولان - حجاریان - متفاوت - برنامه - پرونده - دو سال - تهران - شرایط - اتفاق - سیستم - دوران - مربوط - آخرین - بنده

آخرین اخبار سرویس:
واژه ای که دشمن با تکرار آن به دنبال ضربه به عفاف و حجاب است/زن ستون عاطفی خانواده

کمرنگ شدن امر به معروف عواقبی ناگوار به دنبال دارد

تعزیرات و صمت کهگیلویه و بویراحمد کجایند؟/مردم در این آشفته بازار احساس ناامنی می کنند

رفع بیکاری و حل مشکل آب از اولویت های مهم دشتستان است

جامعه نباید از افزایش تعرفه های پزشکی آسیب ببیند/ خطر کاهش کیفیت خدمات بهداشتی

از «جنرال موتورز» تا «الستون» اینجا ترمز قطارها کشیده می شود/ خودکفایی در تولید ترمز لوکوموتیو

برنامه بنیاد مستضعفان برای تقویت زیرساخت های سیستان و بلوچستان

اجرای 85 برنامه به مناسبت هفته حجاب و عفاف در شاهرود

شهید عرصه سلامت، پروفسور نادری به خیل یاران شهیدش پیوست

کمک های پزشکی و بهداشتی عمان به ایران ارسال شد

آیت الله علم الهدی: متأسفانه عفت در خانواده های امروز رو به ضعف است

کاظم جلالی: صادرکنندگان ایرانی سفرای اصلی ایران در جهان هستند

امام جمعه بجنورد: بالا بردن همت ها لازمه تحول در جامعه است

فرمانده گردان دژ خرمشهر در دفاع مقدس درگذشت

وزیر ارتباطات مسئول فیلترینگ نیست

حمله سردار آزمون به منتقدان/با گُلم دهانتان را می بندم!

آیت الله آملی لاریجانی درگذشت آیت الله نبوی را تسلیت گفت

واکنش به احتمال تعطیلی ادارات در روزهای آینده | اعلام شرط تعطیلی ادارات و دورکاری کارمندان در دوران کرونا

انتقاد تند امام جمعه قم نسبت به توهین به مرجعیت عراق

برنامه بنیاد مستضعفان برای تقویت زیرساخت های سیستان و بلوچستان

گرامیداشت سالروز تاسیس شورای نگهبان و روز عفاف و حجاب

رییس کمیسیون بهداشت خواستار کاهش فعالیت مجلس شد

کاظم جلالی: صادرکنندگان ایرانی سفرای اصلی ایران در جهان هستند

نماینده مجلس: وزارت علوم در زمان برگزاری کنکور تجدیدنظر کند/ در اوج همه گیری کرونا هستیم

«قلمروهای هستی از نگاه فیلسوفان تحلیلی» منتشر شد

جزییات طرح مجلس برای ارائه سهام عدالت به جاماندگان

کرونایی هایی که منجر به فوت هموطنان شوند در حکم قاتل محسوب می شوند

کمک های پزشکی و بهداشتی عمان به ایران ارسال شد

احداث باغ مشارکتی گردو در روستای الکش/ زنگ مهاجرت معکوس در روستای الکش شاهرود خلخال به صدا درآمد

اشرافی گری نباید فرهنگ شود/ آمریکا نگران افزایش نفوذ و قدرت چین است

آیت الله علم الهدی: عفت در خانواده های امروز رو به ضعف است/ وجود عفت در مردان و زنان؛ حافظ جامعه از فساد و انحراف

شهید عرصه سلامت، پروفسور نادری به خیل یاران شهیدش پیوست

دشمن قصد عفاف زدایی از خانواده های ایرانی را دارد/ لزوم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی

اتفاق عجیب برای بیرانوند در راه بلژیک

کتاب سیزدهمین جشنواره شهید مطهری منتشر شد

برنامه همکاری ایران و چین رویکرد سیاسی ندارد

نیروهای مسلح اجازه هرگونه بداندیشی را به دشمن نخواهند داد

نخستین فراخوان طرح و ایده های فرهنگی در حوزه زنان و خانواده اعلام شد

سردار نجات: قراردادن مردم در برابر نظام مهمترین هدف تحریم دشمن است

رییس جمهور بولیوی هم کرونا گرفت

انتقاد تند آیت الله سعیدی نسبت به توهین به مرجعیت عراق

عفت در خانواده های امروز رو به ضعف است

ببینید | روایت خبرنگار معروف صداوسیما از ابتلایش به کرونا

سردار نجات: قراردادن مردم در برابر نظام مهمترین هدف تحریم دشمن است

پیام تسلیت آیت الله سبحانی به مناسبت درگذشت سیدعلی نوری نسب

البرز نیازمند ایجاد بیمارستان صحرایی

نماینده ولی فقیه در سوریه: طرح جدید غربی ها درباره تروریست ها/ دربرابر فتنه جدید علیه سوریه باید هوشیار بود

انتقاد تند آیت الله سعیدی نسبت به توهین به مرجعیت عراق

برگزار آزمون استخدامی نهضت سوادآموزی در کهگیلویه وبویراحمد

عمارت برازجانی ها مالک و شاکی خصوصی دارد

ترامپ مراکز آموزشی را تهدید به قطع بودجه کرد

دوره فقه تخصصی نظام ساز در موسسه آموزش عالی امام رضا برگزار می شود

سردار نجات: قراردادن مردم در برابر نظام مهمترین هدف تحریم دشمن است

ترقی: رییس جمهوری که تابع حزب نباشد به هیچ جا پاسخگو نیست/ رأی نیاوردن نشانه شکست حزب نیست

ششمین نماینده خوزستان هم کرونا گرفت / بستری سهراب گیلانی در بیمارستان بقیه الله تهران

انتقاد شدید امام جمعه اصفهان از رواج دوچرخه سواری زنان / این اقدام نوعی بی دینی است

هیچ کشوری از آمریکا دفاع نکرد/ گزارش حقوق بشر سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی حائز اهمیت است

مانع سفربیرانوند به بلژیک مشخص شد

بدون ماسک، مسافر پروازی نمی پذیریم

احکام شرعی | موی بلند سر چگونه باید مسح شود؟

پست اینستاگرامی جهانگیری درباره اتفاقات اخیر در اطراف کشور

پست معنادار جهانگیری درباره امنیت کشور

پست اینستاگرامی جهانگیری درباره اتفاقات اخیر در اطراف کشور

نظر رهبر انقلاب درباره همکاری های ایران و چین

امام جمعه قم: شورای نگهبان در طول عمر با برکت خود سد محکمی در برابر انحراف ها و نفوذ ها بوده /همیشه خاری در چشم مستکبران، منحرفان و بدخواهان است

پست اینستاگرامی جهانگیری درباره اتفاقات اخیر در اطراف کشور

ترامپ بخش آموزش را به قطع بودجه تهدید کرد

موسوی: تروریسم و نژاد پرستی حاصل بشر پسا مدرن امروز است

نایب رییس اول مجلس: برنامه همکاری ایران و چین سبب تسریع خروج آمریکا از منطقه می شود

اوحدی: مطالبه گر حقوق ایثارگران و به ویژه جانبازان هستم

قلم برای رفع آلام بشر و مسئولیت پذیری اجتماعی برای کاهش مرگ بشر نیازمندیم

اوحدی: مطالبه گر حقوق ایثارگران و به ویژه جانبازان هستم

دادستان مرکز استان بوشهر: عمارت برازجانی ها مالک و شاکی خصوصی دارد

برگزاری مراسم نماز جمعه در مسجدالاقصی با حضور هزاران فلسطینی

وفا به عهد در اسلام/ پیمان شکنی و پیامدهای آن

قلم برای رفع آلام بشر و مسئولیت پذیری اجتماعی برای کاهش مرگ نوع بشر نیازمندیم

مدیران و کارکنان ملزم به استفاده از ماسک در محل کار شدند

آذری جهرمی: فیلترینگ در اختیار وزارت ارتباطات نیست

توسعه پایدار هرمزگان به تشکیلات منسجم نیاز دارد/ احزاب قوی در هرمزگان شکل بگیرد

نماینده مجلس: وزارت علوم در زمان برگزاری کنکور تجدیدنظر کند/ در اوج همه گیری کرونا هستیم

مردم اصلاندوز از کمبود آب شرب رنج می کشند/ دولت و مجلس به فکر حل مشکلات معیشتی مردم باشند

صنعت گردشگری در آذربایجان غربی مورد غفلت واقع شده است

مراسم رونمایی از کتاب طعنه سیاسی آغاز شد

مرجعیت نگذاشت عراق و سوریه تجزیه شوند

مسئولان و مجلسی ها فکری به حال گرانی افسار گسیخته کنند

امام جمعه بوشهر: مردم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند

برگزاری یا لغو مراسم اربعین بر عهده ستاد مرکزی است

امام جمعه بوشهر: گرانی ها از ناکارآمدی برنامه های اقتصادی حکایت دارد

فائوچی: اختلاف احزاب اجازه مدیریت کرونا را نمی دهد

برنامه همکاری ایران و چین به اخراج آمریکا از منطقه سرعت می دهد

سلیمی نمین: تبدیل مسائل قابل بحث به منازعه جامعه را متضرر می کند

پست اینستاگرامی جهانگیری درباره اتفاقات اخیر در اطراف کشور

قاضی زاده هاشمی: برنامه همکاری ایران و چین به اخراج آمریکا از منطقه سرعت می دهد

نماینده عالی دولت در استان البرز: در البرز به وضع اضطرار رسیده ایم/ بیمارستان صحرایی ظرف یک هفته راه اندازی شود

از گوشه و کنار هرمزگان| از تداوم وضعیت قرمز کرونایی تا ورود خط شکنان تحریم بنزینی به بندرعباس

استقبال معاون وزیر ارتباطات از پیشنهاد عضو هیئت رییسه مجلس برای پخش زنده جلسات در شبکه های اجتماعی

پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی در پی درگذشت آیت الله نبوی

مجلس یازدهم از اولین آزمون خود موفق بیرون آمد/ آمریکا از همکاری ایران و چین صدمه می بیند

برنامه همکاری ایران و چین به اخراج آمریکا از منطقه سرعت می دهد

خودکفایی در تولید بنزین دشمنان را مأیوس کرد/ آمریکا سناریوی ونزوئلا را برای ایران در ذهن داشت

7 روایت معتبر قتل های زنجیره ای؛ از وزرای سابق اطلاعات تا حسینیان و حجاریان

7 روایت معتبر قتل های زنجیره ای؛ از وزرای سابق اطلاعات تا حسینیان و حجاریان