مطالب مرتبط:
مهم ترین نشانه های کم خونی و فقر آهن را بشناسیم
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 خرداد 1399 ساعت 14:482020-05-30پزشكي

 «MS» را بیشتر بشناسیم


ایسنا/خراسان رضوی مالتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری عصبی با علت ناشناخته است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را درگیر می کند، - ایسنا/خراسان رضوی مالتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری عصبی با علت ناشناخته است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را درگیر می کند، متأسفانه دانشمندان هنوز نتوانسته اند به علت واقعی این بیماری پی ببرند و از سوی دیگر درمان قطعی نیز برای این بیماری وجود ندارد.

براساس این پژوهش: مالتیپل اسکلروزیس یکی از شایعترین بیماری های نورولوژیک بوده که عمدتاً در بالغان جوان و به طور شایع تر در زنان بروز می کند مولتیپل اسکلروزیس(MS)  یک بیماری التهابی مزمن است که با ضایعات دمیلینه در مغز، طناب نخاعی و عصب چشمی مشخص می شود .

محققان در پژوهشی با عنوان مولتیپل اسکلروزیس آورده اند: اولین گام در روند تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروزیس، آن است که پزشک از بیمار خود شرح حال کامل را بگیرد و بفهمد که چه بیماری هایی در سایر افراد خانواده وجود دارد و اینکه اولین علائم این بیماری از چه زمان شروع شده است.

سپس پزشک اقدام به انجام معاینه می کند که این معاینه شامل بررسی قدرت عضلات، رفلکس ها، هماهنگی و حس بیمار است .

در این پژوهش توسط سعید سیاوشی دانشجوی کارشناسی ارشد مراقبت های پرستاری و سیمین تاج شریفی فر عضو هیأت علمی دانشکده پرستاری انجام شده آمده است: این معاینات به پزشک کمک می کند که تعیین نماید چه قسمتی از سیستم عصبی ممکن است کار خود را به خوبی انجام ندهد.

همین که پزشک تقریباً مطمئن شد که مشکل بیمار در سیستم عصبی مرکزی اش است، با استفاده از ام آر آی می توان تشخیص را قطعی کرد.

در آزمایش دیگری که پزشکان اغلب برای تأیید تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروزیس از آن کمک می گیرند، آزمایش مایع نخاع است.

وجود باندهای اولیگوکلونال در مایع نخاعی به این معنی است که التهابی در سیستم عصبی مرکزی وجود دارد.

حدود 90 درصد بیماران مبتلا به ام اس در مایع نخاعی شان این پروتیین ها (باندهای اولیگوکلونال) را دارا هستند.

بنابراین پیدا کردن این پروتیین ها در مایع نخاعی و مشاهده علائم ویژه مالتیپل اسکلروزیس، می تواند پزشکان را به تشخیص قطعی این بیماری نزدیک تر کند.

علائم اولیه بیماری مالتیپل اسکلروزیس گرچه هر بیمار مبتلا به ام اس دچار علائم مختلفی می شود اما بیشتر بیماران یک یا چند علامت اولیه این بیماری که شامل اختلالات بینایی، خستگی، گرفتگی عضلات، افسردگی، سرگیجه، تغییرات خلق، درد، اختلال در تعادل بدن، فلج، اشکالات شناختی، بی اختیاری ادراری، ضعف، بی حسی و لرزش هستند را تجربه می کنند.

شایعترین اختلالات ذهنی که بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس دچار آن می شوند، اختلال در تمرکز فکر، عدم یادگیری موارد جدید و اختلال در حافظه است.

40 درصد بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس از مشکلات خفیف روحی و روانی رنج می برند و حدود 10 درصد هم مشکلات متوسط تا شدیدی دارند.

بعضی از بیماران در به یاد آوردن نام اشیا مشکل دارند و یا اینکه به خوبی نمی توانند کلمات را در کنار هم قرار داده و جملات را بسازند اما فقط عده کمی در توانایی حل مشکلات خود ناتوان هستند .

شایع ترین نوع بیماری مالتیپل اسکلروزیس، نوع عود کننده فروکش کننده است  بر اساس این پژوهش: حدود 75 درصد بیماران در ابتدای شروع بیماری شان در نوع عود و بهبود قرار می گیرند که در این نوع، بیماری به طور ناگهانی دچار حملاتی می شود که یک یا چند قسمت از بدن را درگیر می سازد.

سپس بیمار به طور کامل یا اینکه تا حدود زیادی بهبود می یابد و بیماری تا حمله بعدی که اتفاق بیفتد پیشرفت نمی کند.

حمله بعدی می تواند خیلی زود یا اینکه سال ها بعد اتفاق بیفتد .

محققان معتقدند: خطرناک ترین نوع بیماری مالتیپل اسکلروزیس، نوع پیشرونده- اولیه است که حدود 15 درصد بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس به این نوع دچار هستند.

بیماران مبتلا به نوع پیشرونده-اولیه به طور پیوسته حال شان بدتر می شود و در بین حملات، حال شان هیچگونه بهبودی نمی یابد یا اینکه بهبود اندکی دارند.

چنین بیمارانی اغلب در طی پنج سال اول بروز بیماری شان دچار ناتوانی های شدیدی می شوند.

بیماران دچار مالتیپل اسکلروزیس نوع پیشرونده- ثانویه ابتدا در نوع عود کننده-فروکش کننده قرار دارند و در آخر نیز به نوع پیشرونده تغییر خواهند کرد.

در طی ده سالی که از شروع بیماری می گذرد، حدود 50 درصد بیماران که در ابتدا در نوع عود کننده- فروکش کننده قرار داشته اند در نوع پیشرونده-ثانویه قرار می گیرند.

در عرض 25 سال حدود 90 درصد بیمارانی که مالتیپل اسکلروزیس آنها در نوع عود کننده-فروکش کننده قرار داشته است، به نوع پیشرونده-ثانویه تغییر خواهند کرد.

بیمارانی که به چهارمین نوع مالتیپل اسکلروزیس، یعنی نوع پیشرونده-عود کننده مبتلا هستند از ابتدا دچار ضایعات پیشرونده ای هستند اما در طی آن دچار حملات حاد نیز می شوند که علائم آن ظاهر شده و بعد از مدتی از بین می رود.

حدود6 تا 10 درصد بیماران به این نوع از مالتیپل اسکلروزیس دچار می شوند.

به غیر از این چهار نوع مالتیپل اسکلروزیس، پزشکان همچنین نوع خفیفی از این بیماری را شناسایی کرده اند که اصطالحا به آن نوع حسی خوش خیم گفته می شود.

  بیمارانی که به این نوع مالتیپل اسکلروزیس دچار هستند، دچار حملات می شوند که فقط باعث از دست رفتن بینایی یا حس های دیگر آنها می شود.

این علائم موقتی بوده و این نوع مالتیپل اسکلروزیس خیلی به ندرت معمولاً باعث بروز ناتوانی های دائمی می شود، با این حال حملات آن می تواند مانند سایر انواع مالتیپل اسکلروزیس به صورت غیر قابل پیش بینی رخ دهد .

براساس این پژوهش: درمان دارویی مالتیپل اسکلروزیس باید همچنین علائم و مشکلاتی که بر اثر حملات گذشته و فعلی مالتیپل اسکلروزیس در هر بیماری پدید می آید را برطرف کند؛ به عنوان مثال بیمارانی که دچار بی حسی یا گزگز و یا دردهای سوزشی هستند را اغلب به وسیله داروهای ضد تشنج مثل کاربامازپین یا داروهای ضد افسردگی مثل آمی تریپتیلین درمان می کنند.

لرزش ها و حرکات غیرقابل کنترل را می توان با تجویز داروهای آرام بخش مثل آلپرازوالم درمان کرد.

همچنین، گرفتگی یا اسپاسم شدید عضلانی را اغلب می توان با داروهای شل کننده عضلات مانند باکلوفن یا دیازپام برطرف کرد.

بیمارانی که دچار اسپاسم مزمن هستند و با این داروهای خوراکی مشکل آنها رفع نمی شود را می توان با کار گذاشتن یک پمپ حاوی داروی باکلوفن در ستون فقراتشان (به وسیله جراحی) درمان کرد.

گاهی اوقات پزشکان، مقادیر بسیار کمی از داروی بوتوکس را به عضلاتی که دچار گرفتگی شده اند، تزریق می کنند.

با این روش، با هر بار تزریق، به مدت چندین هفته یا حتی چندین ماه، مشکل گرفتگی عضلات بیمار رفع می شود.

این درمان بیشتر وقتی مؤثر خواهد بود که فقط یک یا دو عضله دچار اسپاسم یا گرفتگی شده باشند.

بسیاری از بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس که دچار مشکلاتی در کنترل مثانه و بی اختیاری ادراری هستند را می توان به وسیله داروهای آنتی کولینرژیک که باعث بلوک کردن نوروترانسمیتر استیل کولین می شوند یا استفاده از داروی پایین آورنده فشار خون به نام ترازوسین درمان کرد.

همچنین به نظر می رسد که مصرف بعضی از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند در این موارد کمک کننده باشند.

در واقع، داروهای ضدافسردگی که برای بیماران تجویز می شود تا مشکل افسردگی آنها در ارتباط با ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس برطرف شود، باعث می گردد که گاهی اوقات گرفتگی یا اسپاسم عضلات آنها نیز رفع شود.

بیمارانی که دچار خستگی شدید هستند را می توان با داروی ریتالین که یک محرک سیستم اعصاب مرکزی است درمان نمود.

این داروها را معمولا کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی هستند تجویز می کنند.

همچنین این دارو می تواند باعث بی اشتهایی و اعتیاد به دارو شود به همین دلیل بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که از آن استفاده نکنند.

دوره مالتیپل اسکلروزیس غالبا غیرقابل پیش بینی است دوره مالتیپل اسکلروزیس غالباً غیرقابل پیش بینی است، اما برخی عوامل می تواند پیش آگهی بیمار را پیش بینی کند.

شاخص های یک پیش آگهی خوب جنس مونث، بیمارانی که شروع بیماری قبل از 35  سالگی داشتند، آنهایی که تنها در یک ناحیه مغز حمله داشتند، بیمارانی که هیچگونه درگیری ساقه مغز نداشتند و بیمارانی که بعد از حمالت کاملاً بهبود یافتند، هستند.

یک پیش آگهی بد ممکن است با جنس مذکر، بیمارانی که بعد از 35 سالگی مبتلا شدند، بیماران با حملات در چند ناحیه از مغز، آنهایی که درگیری در ساقه مغز داشتند (نیستاگموس و ترمور)، و بیمارانی که بعد از تشدید بیماری بهبود نیافتند، مشخص شود.

برای دستیابی به کنترل موفق علائم، کنترل چندگانه جهت جلوگیری یا توقف چرخه علائم مورد نیاز است.

ارتباط موثر، آموزش، تمرینات ورزشی، حمایت حرفه ای و مداخلات فارماکولوژیکی جهت کنترل موثر علائم مالتیپل اسکلروزیس حیاتی هستند .

این پژوهش در مجله دانشکده پرستاری ارتش جمهوری اسلامی ایران و در سال 1391 منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بیماری - بیمار - مولتیپل اسکلروزیس - بیماری عصبی - بیماری های نورولوژیک - بیماری التهابی - درگیر - مرکزی - اعصاب - سیستم - دانشمندان - رضوی - پژوهشی - محققان - ضایعات - یکی از - آورده - نخاعی - واقعی - تشخیص - اولین - درمان - مزمن - قطعی - روند - دیگر - چشمی - پزشک - طناب - جوان

آخرین اخبار سرویس:
بیمارستان صحرایی سپاه در البرز ظرف یک هفته آماده شود/ روند شیوع بیماری شدت گرفته است

آمار فوتی های «کرونا» یک پنجم شد/ 76 نفر دیگر «مبتلا» شدند

استاندار البرز: بیمارستان صحرایی ظرف یک هفته آماده شود/ روند شیوع بیماری شدت گرفته است

بهتر است درباره فولاد دیگر صحبتی نکنند

پزشکان نگران تمدید پروانه طبابت خود نباشند

فوت سه کودک بر اثر ابتلا به کرونا در تربت جام

18 شهر خوزستان در وضعیت قرمز و نارنجی کرونا

9 خاصیت خیره کننده سیب برای سلامتی

پزشکان نگران تمدید پروانه طبابت خود نباشند

فوت سه کودک بر اثر ابتلا به کرونا در تربت جام

غفلت مردم در یکه تازی کرونا

دریک قدمی وضعیت قرمز کرونایی دراستان هستیم

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز / جمعه 20 تیر 99

معاون بهداشتی: نوع مصرف گوشت سلامت مردم ایلام را تهدید می کند

افراد عادی کجا ماسک بزنند/ رفتارهای غلط بهداشتی

سبزیجات کم قند که باید به رژیم غذایی مبتلایان به دیابت اضافه شود

از عوارض کرونا بر سیستم عصبی چه می دانید؟

به عیادت کرونایی ها نروید

2262 ابتلا و 142 فوتی جدید کرونا در کشور / 3319 بیمار در وضعیت شدید بیماری

بیماران | 197 بیمار مبتلا به کرونا در قم حال 40 نفر آن ها وخیم است.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان: 18 شهر استان در وضعیت قرمز و نارنجی کرونا/ بیش از 90 درصد مردم خوزستان در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند

هشدار: به عیادت کرونایی ها نروید

18 شهر خوزستان در وضعیت قرمز و نارنجی کرونا

استاندار البرز: بیمارستان صحرایی ظرف یک هفته آماده شود/روند شیوع بیماری شدت گرفته است

افزایش شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/عبور استان از مرحله اول بیماری

افزایش شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

افراد عادی کجا ماسک بزنند/ رفتارهای غلط بهداشتی

آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی ایران در برابر موج جدید کرونا

دایناسوری کوچکتر از تلفن همراه/ عکس

کنایه طنزآمیز مربی فولاد به سرمربی تراکتور

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج: به عیادت کرونایی ها نروید

کمک به کادر درمان با رعایت مسائل بهداشتی صورت می گیرد

حضورجمعی ازکادر درمان با لباس های محافظتی در بازار علوی اهواز

کرونا در عربستان| مرگ 51 نفر و ابتلای  بیش از 3100 نفر دیگر ظرف یک روز اخیر

به عیادت کرونایی ها نروید

داروی «رمدسیویر» موجود در بازار سیاه غیرمجاز است

تعداد بیماران کرونایی ترخیص شده بیش از بستری های جدید است

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در البرز/ بیمارستان بحران آماده شود

راهکارهایی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مو

خطر ابتلای 2 برابری بیماران پیوندی نسبت به دیگران

کنایه طنزآمیز مربی فولاد به سرمربی تراکتور

رجبی: تراکتوری ها به خاطر شرایط استقلال موضعشان را عوض کردند

آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی ایران در برابر موج جدید کرونا

اگر جزء این مشاغل هستید، حتما شکلات بخورید

چگونه مواظب موهایمان باشیم که آسیب نبیند؟

ورزش های پرخطر در شهرهای قرمز مازندران تعطیل شد

18 شهر خوزستان دروضعیت قرمز و نارنجی کرونا قرار دارند

مدافع پیشین پرسپولیس : بعضی حرف ها از کرونا هم خطرناک تر است

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان: 18 شهر خوزستان دروضعیت قرمز و نارنجی کرونا قرار دارند

به عیادت کرونایی ها نروید

رعایت بهداشت برای مصونیت از کرونا

با اثرات روانی کرونا چه کنیم؟ از افسردگی تا اضطراب

مدافع پیشین پرسپولیس : بعضی حرف ها از کرونا هم خطرناک تر است

کنایه طنزآمیز مربی فولاد به سرمربی تراکتور

یک ترفند ساده و فوری برای شستن میوه ها

مسدود شدن مسیرآبشارراین

رجبی: بهتر است درباره فولاد دیگر صحبتی نکنند

کرونا نفس های فارس را به شمارش انداخت

ابتلای خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به ویروس کرونا

18 شهر خوزستان دروضعیت قرمز و نارنجی کرونا قرار دارند

مربی فولاد: آقای الهامی خودت از تیم ها تست کرونا بگیر!

آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی ایران در برابر موج جدید کرونا

رجبی: تراکتوری ها به خاطر شرایط استقلال موضعشان را عوض کردند

آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی ایران در برابر موج جدید کرونا

ساخت بیمارستان دولتی برای بیماران کرونایی طی 40 روز در پاکستان

تغییر رفتار ویروس کرونا به چه معناست؟

با اثرات روانی کرونا چه کنیم؟

آیا ترشی برای سلامت شما خوب است؟

ورزش های پرخطر در شهرهای قرمز مازندران تعطیل شد

جدیدترین هشدار سازمان بهداشت جهانی

رزیتا غفاری هر روز متفاوت تر از دیروز+عکس

108 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کرمان بستری شدند/تعداد جانباختگان به 210 نفر رسید

60 درصد بیماری های عفونی منشاء حیوانی دارند/ افزایش حیوان گزیدگی

324 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های کرمان بستری هستند

تدوین چارچوب تحقیقات درباره منشاء کرونا در پکن

52 قربانی جدید کرونا در اندونزی

6 خاصیت شگفت انگیز چای سبز و سیاه در زیبایی

آیا ترشی برای سلامتی شما خوب است؟

آیا استفاده از توالت عمومی در دوران کرونا بی خطر است؟

ســـالاد سبزی خوردن

فوت 9 کرونایی جدید در بوشهر/ جانباختگان 145 نفر شدند

رجبی: تراکتوری ها به خاطر شرایط استقلال موضعشان را عوض کردند/ آقای الهامی خودت از تیم ها تست کرونا بگیر!

روزانه 180 بیمار کرونا در بیمارستان های آذربایجان شرقی بستری می شوند

ســـالاد سبزی خوردن

بازگشایی مسجدی در سنگاپور پس از انجام عملیات ضدعفونی

متخصص روس بیماریهای واگیر: موج دوم کرونا در روسیه بزودی از راه می رسد

پلمب 4 واحد صنفی بی توجه به هشدارهای کرونایی در جهرم

تاثیر مصرف ترشیجات در کاهش مرگ ومیر کرونا

با بهترین خوراکی دنیا بیشتر آشنا شویم

روزانه 180 بیمار کرونا در بیمارستان های آذربایجان شرقی بستری می شوند

داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است

324 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های کرمان بستری هستند/ درگذشت 210 نفر

داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است

با اثرات روانی کرونا چه کنیم؟

فوتی هایی کرونایی در استان بوشهر افزایش یافت

کشف حجاب ضامن سلامت جامعه

کجا مجاز به استفاده نکردن از ماسک هستیم؟

با اثرات روانی ویروس کرونا چه کنیم؟ از افسردگی تا اضطراب

آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی ایران در برابر موج جدید کرونا

فوت و فن شست وشوی صورت را بیاموزید

 «MS» را بیشتر بشناسیم

 «MS» را بیشتر بشناسیم