مطالب مرتبط:
مهم ترین نشانه های کم خونی و فقر آهن را بشناسیم
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 خرداد 1399 ساعت 14:482020-05-30پزشكي

 «MS» را بیشتر بشناسیم


ایسنا/خراسان رضوی مالتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری عصبی با علت ناشناخته است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را درگیر می کند، - ایسنا/خراسان رضوی مالتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری عصبی با علت ناشناخته است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را درگیر می کند، متأسفانه دانشمندان هنوز نتوانسته اند به علت واقعی این بیماری پی ببرند و از سوی دیگر درمان قطعی نیز برای این بیماری وجود ندارد.

براساس این پژوهش: مالتیپل اسکلروزیس یکی از شایعترین بیماری های نورولوژیک بوده که عمدتاً در بالغان جوان و به طور شایع تر در زنان بروز می کند مولتیپل اسکلروزیس(MS)  یک بیماری التهابی مزمن است که با ضایعات دمیلینه در مغز، طناب نخاعی و عصب چشمی مشخص می شود .

محققان در پژوهشی با عنوان مولتیپل اسکلروزیس آورده اند: اولین گام در روند تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروزیس، آن است که پزشک از بیمار خود شرح حال کامل را بگیرد و بفهمد که چه بیماری هایی در سایر افراد خانواده وجود دارد و اینکه اولین علائم این بیماری از چه زمان شروع شده است.

سپس پزشک اقدام به انجام معاینه می کند که این معاینه شامل بررسی قدرت عضلات، رفلکس ها، هماهنگی و حس بیمار است .

در این پژوهش توسط سعید سیاوشی دانشجوی کارشناسی ارشد مراقبت های پرستاری و سیمین تاج شریفی فر عضو هیأت علمی دانشکده پرستاری انجام شده آمده است: این معاینات به پزشک کمک می کند که تعیین نماید چه قسمتی از سیستم عصبی ممکن است کار خود را به خوبی انجام ندهد.

همین که پزشک تقریباً مطمئن شد که مشکل بیمار در سیستم عصبی مرکزی اش است، با استفاده از ام آر آی می توان تشخیص را قطعی کرد.

در آزمایش دیگری که پزشکان اغلب برای تأیید تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروزیس از آن کمک می گیرند، آزمایش مایع نخاع است.

وجود باندهای اولیگوکلونال در مایع نخاعی به این معنی است که التهابی در سیستم عصبی مرکزی وجود دارد.

حدود 90 درصد بیماران مبتلا به ام اس در مایع نخاعی شان این پروتیین ها (باندهای اولیگوکلونال) را دارا هستند.

بنابراین پیدا کردن این پروتیین ها در مایع نخاعی و مشاهده علائم ویژه مالتیپل اسکلروزیس، می تواند پزشکان را به تشخیص قطعی این بیماری نزدیک تر کند.

علائم اولیه بیماری مالتیپل اسکلروزیس گرچه هر بیمار مبتلا به ام اس دچار علائم مختلفی می شود اما بیشتر بیماران یک یا چند علامت اولیه این بیماری که شامل اختلالات بینایی، خستگی، گرفتگی عضلات، افسردگی، سرگیجه، تغییرات خلق، درد، اختلال در تعادل بدن، فلج، اشکالات شناختی، بی اختیاری ادراری، ضعف، بی حسی و لرزش هستند را تجربه می کنند.

شایعترین اختلالات ذهنی که بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس دچار آن می شوند، اختلال در تمرکز فکر، عدم یادگیری موارد جدید و اختلال در حافظه است.

40 درصد بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس از مشکلات خفیف روحی و روانی رنج می برند و حدود 10 درصد هم مشکلات متوسط تا شدیدی دارند.

بعضی از بیماران در به یاد آوردن نام اشیا مشکل دارند و یا اینکه به خوبی نمی توانند کلمات را در کنار هم قرار داده و جملات را بسازند اما فقط عده کمی در توانایی حل مشکلات خود ناتوان هستند .

شایع ترین نوع بیماری مالتیپل اسکلروزیس، نوع عود کننده فروکش کننده است  بر اساس این پژوهش: حدود 75 درصد بیماران در ابتدای شروع بیماری شان در نوع عود و بهبود قرار می گیرند که در این نوع، بیماری به طور ناگهانی دچار حملاتی می شود که یک یا چند قسمت از بدن را درگیر می سازد.

سپس بیمار به طور کامل یا اینکه تا حدود زیادی بهبود می یابد و بیماری تا حمله بعدی که اتفاق بیفتد پیشرفت نمی کند.

حمله بعدی می تواند خیلی زود یا اینکه سال ها بعد اتفاق بیفتد .

محققان معتقدند: خطرناک ترین نوع بیماری مالتیپل اسکلروزیس، نوع پیشرونده- اولیه است که حدود 15 درصد بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس به این نوع دچار هستند.

بیماران مبتلا به نوع پیشرونده-اولیه به طور پیوسته حال شان بدتر می شود و در بین حملات، حال شان هیچگونه بهبودی نمی یابد یا اینکه بهبود اندکی دارند.

چنین بیمارانی اغلب در طی پنج سال اول بروز بیماری شان دچار ناتوانی های شدیدی می شوند.

بیماران دچار مالتیپل اسکلروزیس نوع پیشرونده- ثانویه ابتدا در نوع عود کننده-فروکش کننده قرار دارند و در آخر نیز به نوع پیشرونده تغییر خواهند کرد.

در طی ده سالی که از شروع بیماری می گذرد، حدود 50 درصد بیماران که در ابتدا در نوع عود کننده- فروکش کننده قرار داشته اند در نوع پیشرونده-ثانویه قرار می گیرند.

در عرض 25 سال حدود 90 درصد بیمارانی که مالتیپل اسکلروزیس آنها در نوع عود کننده-فروکش کننده قرار داشته است، به نوع پیشرونده-ثانویه تغییر خواهند کرد.

بیمارانی که به چهارمین نوع مالتیپل اسکلروزیس، یعنی نوع پیشرونده-عود کننده مبتلا هستند از ابتدا دچار ضایعات پیشرونده ای هستند اما در طی آن دچار حملات حاد نیز می شوند که علائم آن ظاهر شده و بعد از مدتی از بین می رود.

حدود6 تا 10 درصد بیماران به این نوع از مالتیپل اسکلروزیس دچار می شوند.

به غیر از این چهار نوع مالتیپل اسکلروزیس، پزشکان همچنین نوع خفیفی از این بیماری را شناسایی کرده اند که اصطالحا به آن نوع حسی خوش خیم گفته می شود.

  بیمارانی که به این نوع مالتیپل اسکلروزیس دچار هستند، دچار حملات می شوند که فقط باعث از دست رفتن بینایی یا حس های دیگر آنها می شود.

این علائم موقتی بوده و این نوع مالتیپل اسکلروزیس خیلی به ندرت معمولاً باعث بروز ناتوانی های دائمی می شود، با این حال حملات آن می تواند مانند سایر انواع مالتیپل اسکلروزیس به صورت غیر قابل پیش بینی رخ دهد .

براساس این پژوهش: درمان دارویی مالتیپل اسکلروزیس باید همچنین علائم و مشکلاتی که بر اثر حملات گذشته و فعلی مالتیپل اسکلروزیس در هر بیماری پدید می آید را برطرف کند؛ به عنوان مثال بیمارانی که دچار بی حسی یا گزگز و یا دردهای سوزشی هستند را اغلب به وسیله داروهای ضد تشنج مثل کاربامازپین یا داروهای ضد افسردگی مثل آمی تریپتیلین درمان می کنند.

لرزش ها و حرکات غیرقابل کنترل را می توان با تجویز داروهای آرام بخش مثل آلپرازوالم درمان کرد.

همچنین، گرفتگی یا اسپاسم شدید عضلانی را اغلب می توان با داروهای شل کننده عضلات مانند باکلوفن یا دیازپام برطرف کرد.

بیمارانی که دچار اسپاسم مزمن هستند و با این داروهای خوراکی مشکل آنها رفع نمی شود را می توان با کار گذاشتن یک پمپ حاوی داروی باکلوفن در ستون فقراتشان (به وسیله جراحی) درمان کرد.

گاهی اوقات پزشکان، مقادیر بسیار کمی از داروی بوتوکس را به عضلاتی که دچار گرفتگی شده اند، تزریق می کنند.

با این روش، با هر بار تزریق، به مدت چندین هفته یا حتی چندین ماه، مشکل گرفتگی عضلات بیمار رفع می شود.

این درمان بیشتر وقتی مؤثر خواهد بود که فقط یک یا دو عضله دچار اسپاسم یا گرفتگی شده باشند.

بسیاری از بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس که دچار مشکلاتی در کنترل مثانه و بی اختیاری ادراری هستند را می توان به وسیله داروهای آنتی کولینرژیک که باعث بلوک کردن نوروترانسمیتر استیل کولین می شوند یا استفاده از داروی پایین آورنده فشار خون به نام ترازوسین درمان کرد.

همچنین به نظر می رسد که مصرف بعضی از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند در این موارد کمک کننده باشند.

در واقع، داروهای ضدافسردگی که برای بیماران تجویز می شود تا مشکل افسردگی آنها در ارتباط با ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس برطرف شود، باعث می گردد که گاهی اوقات گرفتگی یا اسپاسم عضلات آنها نیز رفع شود.

بیمارانی که دچار خستگی شدید هستند را می توان با داروی ریتالین که یک محرک سیستم اعصاب مرکزی است درمان نمود.

این داروها را معمولا کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی هستند تجویز می کنند.

همچنین این دارو می تواند باعث بی اشتهایی و اعتیاد به دارو شود به همین دلیل بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که از آن استفاده نکنند.

دوره مالتیپل اسکلروزیس غالبا غیرقابل پیش بینی است دوره مالتیپل اسکلروزیس غالباً غیرقابل پیش بینی است، اما برخی عوامل می تواند پیش آگهی بیمار را پیش بینی کند.

شاخص های یک پیش آگهی خوب جنس مونث، بیمارانی که شروع بیماری قبل از 35  سالگی داشتند، آنهایی که تنها در یک ناحیه مغز حمله داشتند، بیمارانی که هیچگونه درگیری ساقه مغز نداشتند و بیمارانی که بعد از حمالت کاملاً بهبود یافتند، هستند.

یک پیش آگهی بد ممکن است با جنس مذکر، بیمارانی که بعد از 35 سالگی مبتلا شدند، بیماران با حملات در چند ناحیه از مغز، آنهایی که درگیری در ساقه مغز داشتند (نیستاگموس و ترمور)، و بیمارانی که بعد از تشدید بیماری بهبود نیافتند، مشخص شود.

برای دستیابی به کنترل موفق علائم، کنترل چندگانه جهت جلوگیری یا توقف چرخه علائم مورد نیاز است.

ارتباط موثر، آموزش، تمرینات ورزشی، حمایت حرفه ای و مداخلات فارماکولوژیکی جهت کنترل موثر علائم مالتیپل اسکلروزیس حیاتی هستند .

این پژوهش در مجله دانشکده پرستاری ارتش جمهوری اسلامی ایران و در سال 1391 منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بیماری - بیمار - مولتیپل اسکلروزیس - بیماری عصبی - بیماری های نورولوژیک - بیماری التهابی - درگیر - مرکزی - اعصاب - سیستم - دانشمندان - رضوی - پژوهشی - محققان - ضایعات - یکی از - آورده - نخاعی - واقعی - تشخیص - اولین - درمان - مزمن - قطعی - روند - دیگر - چشمی - پزشک - طناب - جوان

آخرین اخبار سرویس:
هزینه بستری بیماران کرونایی در مراکز درمانی تامین اجتماعی رایگان است/ بستری 400 بیمار کرونایی در بیمارستان امام رضا(ع) ارومیه

کرونا در 9 استان کشور سیر صعودی داشته است

آیا کولر ماشین موجب انتقال ویروس کووید 19 می شود؟

آنچه درباره بیماری لوپوس باید بدانید

این نشانه ها یعنی پروتیین کافی نمی خورید

دورکاری حداقل 30 درصد از کارمندان دولت

طرز تهیه ته چین مرغ زعفرانی

1560 بسته آب معدنی غیر قابل مصرف در سنندج ضبط شد

تصمیمی برای برگزاری دوره اینترنی دانشجویان پزشکی گرفته نشده است

کهگیلویه و بویراحمد در مرحله عبور از موج نخست کرونا است

شاهد ابتلا و مرگ و میر کودکان بر اثر کرونا هستیم

غربالگری بینایی کودکان در اصفهان با تمهیدات کرونایی انجام می شود

روند صعودی ویروس کرونا در 9 استان کشور

تخلیه یک بیمارستان اهواز از بیماران کرونایی با کاهش روند شیوع

قیمت های نجومی برای یک داروی تقلبی درمان کرونا

شایعه | کمبود دارو و کم کاری پرستاران در همدان

2 طرح واکسن کرونا در مرحله سوم آزمایش بالینی

کم خونی مینور والدین/ ویدئو

امکان ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا

تصفیه خون بیماران بدحال کرونایی در همدان

امکان ابتلای همزمان به کووید-19و آنفلوآنزا

بازدید معاون کل وزیر بهداشت از بخش کرونای بیمارستان بقیه الله

تاکنون 14 هزار بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های ارتش بستری شدند

کرونا در پاییز و زمستان بدتر از بهار و تابستان خواهد بود

3 شهید و 70 پرسنل بیمار در بیمارستان بقیه الله

کرونا، جان سه پرسنل بیمارستان بقیه الله را گرفت

ابداع سیستم تغییر رنگ از روی پوست آفتاب پرست ها

روند صعودی کرونا در 9 استان کشور

841 بیمار کرونایی در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری هستند

روند صعودی کرونا در 9 استان کشور

هزینه بستری بیماران کرونایی در مراکز درمانی تامین اجتماعی رایگان است/ بستری 400 بیمار کرونایی در بیمارستان امام رضا(ع) ارومیه

پروتیین هایی که می توانند به بررسی و درمان بهتر کووید-19 کمک کنند

اقدام شایسته پزشک رامسری در ایام کرونایی

31 نفر از کارکنان اورژانس فارس به کرونا مبتلا شدند

6+1 میان وعده سالم که خوردن آنها به افرادی که دیابت دارند توصیه می شود

بازدید معاون کل وزارت بهداشت از بخش کرونای بیمارستان بقیه الله

روند صعودی کرونا در 9 استان کشور

نتایج یک دارو برای درمان کرونا به زودی اعلام می شود

علائم و عوارض مصرف ناکافی سبزیجات

بیماری سندرم «قلب شکسته» در دوران کرونا افزایش یافته است

تست رایگان کرونا از چه کسانی گرفته می شود؟

تجربه های بهاره رهنما از مبارزه با کرونا

بیماری سندرم «قلب شکسته» در دوران کرونا افزایش یافته است

ذخایر مرکز اهدای خون اصفهان به «هیچ» رسید

مهمانی ویروسی ممنوع!

10 نفر از شرکت کنندگان در یک مراسم عروسی به کرونا مبتلا شدند

راه اندازی مرکز نیکوکاری تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

6 خوراکیِ ضد آفتاب برای انواع پوست

 تصاویر شنای سفره ماهی ها در ساحل فلوریدا

واکسن سل مرگ های ناشی از کووید 19 را محدود می کند

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح: نتایج یک دارو برای درمان کرونا به زودی اعلام می شود

راه اندازی اولین مرکز نیکوکاری تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

شاهد ابتلا و مرگ و میر کودکان بر اثر کرونا هستیم

هشدار افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا

اثرات مخرب فست فودها بر سلامت بدن

بارداری زمان کرونا، حفظ سلامتی زنان

روند صعودی کرونا در 9 استان کشور

پروتیین هایی که می توانند به بررسی و درمان بهتر کووید-19 کمک کنند

پلمب 327 واحد صنفی به دلیل تخلفات بهداشتی

ماجرای داروی تقلبی «رمدسیویر» در ایران/درخواست از پزشکان

فردگرایی و جمع گرایی افراد به عوامل شخصیتی آن ها بستگی دارد

موج دوم کرونا بسیار سنگین تر خواهد بود/ شاهد ابتلا و مرگ و میر کودکان بر اثر کرونا هستیم

پیش بینی افزایش قربانیان کرونا در آمریکا

تجربه های بهاره رهنما از مبارزه با کرونا

سنجش سلامت نوآموزان همدانی در 26 پایگاه سلامت

آزمایشگاهها تست کرونا شیوه نامه ها و تعرفه ها را رعایت کنند

ضرر و زیان های سیگار قاچاق+اینفوگرافیک

آمار داوطلبان دکتری مبتلا به کرونا اعلام شد/آغاز توزیع کارت از فردا

ناقلان بدون علامت کرونا را بشناسید

امکان ابتلا به کرونا و آنفولانزا در یک زمان

باورهای غلط درباره کرونا/ ممکن است دوبار به کوید 19 مبتلا شویم؟

تجهیز کشتارگاه های خراسان رضوی به پیش سردکن

هیچ امیدی در تولید واکس و دارو «کرونا» در کمتر از یکسال وجود ندارد

علاقه کرونای ژاپنی به جوانان

امکان ابتلای همزمان به کووید-19 و آنفلوآنزا

ابتلای بیش از 12 هزار و 706 نفر به کرونا در ازبکستان

ماجرای داروی تقلبی «رمدسیویر» در ایران/درخواست از پزشکان

بازارچه های محلی بدون نظارت و دستورالعمل های بهداشتی رها شدند

محافظت از چشم ها در مقابل کرونا

تغییر علائم ابتلا به کرونا

تعامل و همکاری اصناف برای مقابله با بیماری کرونا

تجویز رمدسیویر تا اطلاع ثانوی ممنوع

دریافت خدمات شهری در همدان منوط به زدن ماسک شد

افراد با بیش از 60 سال از آسیب پذیرترین گروه ها در برابر کرونا

شاهد ابتلا و مرگ و میر کودکان بر اثر کرونا هستیم

تست های تشخیص کرونا چقدر قابل اطمینان هستند؟

کودکان هم کرونا میگیرند؟

تذکر جنجالی و کرونایی کودک 5ساله به امین حیایی در عصرجدید

علائم کرونا به مشکلات گوارشی، عصبی و مغزی تغییر کرده است

چقدر می توانیم به تست های تشخیص کرونا اعتماد کنیم؟

علائم و عوارض مصرف ناکافی سبزیجات

نشانه های «عفونت ادراری» در کودکان چیست؟

ببینید | کرونا جان سه پرسنل بیمارستان بقیه الله را گرفت و 70 نفر را بستری کرد

موج دوم کرونا بسیار سنگین تر خواهد بود/ شاهد ابتلا و مرگ و میر کودکان بر اثر کرونا هستیم

ارسال 160 اثر به یازدهمین همایش ملّی سیره علوی با رویکرد سلامت

به 500 سی سی از پلاسمای بهبودیافتگان کووید 19 نیازمندیم

درخشش آبادان در جشنواره آموزش پزشکی کشور

آغاز توزیع کارت آزمون فلوشیپ پزشکی از 7 مرداد

شدت گرفتن افزایش مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی

کمبود ذخایر 4 گروه خونی در گلستان

 «MS» را بیشتر بشناسیم

 «MS» را بیشتر بشناسیم