مطالب مرتبط:
هر سرماخوردگی، کروناویروس نیست
هر سرماخوردگی، کروناویروس نیست
هر سرماخوردگی، کروناویروس نیست
هر سرماخوردگی، کروناویروس نیست
هر سرماخوردگی، کروناویروس نیست
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 اسفند 1398 ساعت 17:052020-02-28پزشكي

هر سرماخوردگی، کروناویروس نیست


- سلامت نیوز: استاد اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بسیج امکانات نظام سلامت و دانشگاه ها در راستای پیشگیری از بیماری کروناویروس، گفت هر سرماخودرگی، کرونا ویروس نیست و حتی اگر فرد مبتلا به کرونا ویروس شود به این معنا نیست که حتما منجر به مرگ می شود؛ بلکه میزان کشندگی آن نسبت به سارس و مرس بسیار پایین تر و عوارض آن کمتر است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی ، دکتر حمید سوری - رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها با اشاره به سوابق تاریخی اپیدمی های جهانی، نگرانی مردم را قابل درک و منطقی برشمرد و در عین حال دانش و تجربه بشر در حال حاضر را در مقابله با این بیماری قابل قبول دانست.

وی با اشاره به تاثیر اپیدمی ها بر روی مسایل اقتصادی و روانی گفت: مسلما بسیاری از تعاملات اقتصادی و اجتماعی تحت تاثیر اپیدمی ها قرار گرفتند و اگر برخورد مناسب و اصولی با این موضوع نداشته باشیم باعث بروز مشکلاتی در جامعه خواهد شد.

ترس عمومی به حل مسئله کمک نمی کنداین استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه ترس و وحشت عمومی نه تنها به حل مسئله کمک نمی کند، بلکه باعث انتشار بیشتر بیماری می شود، گفت: ویروس کرونا پدیده عجیب و غریب و غیرقابل درکی برای دانش پزشکی امروز نیست، همانطور که در سال های اخیر بسیاری از اپیدمی ها بروز کرده و خاموش شدند و برخی اوقات شاید حتی افراد متوجه بروز آنها نشده اند.

با رویکردی منطقی برای خاموش کردن زودتر اپیدمی در تلاشیموی با بیان اینکه در طول تاریخ بشری هیچ وقت طبیعت و جهان هستی در مقابل بیماری ها تسلیم نشده است، افزود: تلاش امروز ما برای این که رویکرد منطقی تری در راستای خاموش کردن زودتر اپیدمی ها داشته باشیم، به این دلیل است که بار ناشی از آنها را به حداقل ممکن برسانیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به افزایش تجربیات و دانش پزشکی در خصوص درمان کرونا از آغاز شیوع آن در چین تاکنون، گفت: اپیدمی یک بیماری زمانی است که تعداد موارد مشاهده شده از آن در یک زمان و مکان مشخص بیشتر از موارد مورد انتظار باشد.

یعنی اگر انتظار ما از یک بیماری صفر مورد باشد حتی یک مورد بروز آن نیز می تواند اپیدمی تولید کند.

بنابراین معنای اپیدمی این نیست که تعداد بسیاری از افراد جامعه مبتلا شده باشند و مردم نباید وحشت کنند.

به نظام سلامت، جامعه پزشکی و بهداشتی کشور اعتماد کنیدوی با اشاره به اقدامات سازمان دهی شده نظام سلامت و سازمان های مرتبط در خصوص مقابله با کرونا افزود: خوشبختانه نیروهای تخصصی زبده و بسیار زیادی در کشور داریم و از نظر درمانی امروزه به حدی از خودکفایی رسیده ایم که بیماران بسیاری از سایر کشورها برای درمان به ایران مراجعه می کنند.

بنابراین باید به نظام سلامت، جامعه پزشکی و بهداشتی کشورمان اعتماد داشته باشیم و بی اعتمادی قطعا به نفع مردم و جامعه نیست.

این استاد دانشگاه گفت: ماهیت بیماری کرونا ویروس یک اپیدمی پیشرونده است که این قبیل اپیدمی ها تا یک مدت زمان مشخص و تعریف شده ای در جامعه افزایش می یابند و بعد به یک سطح ثابت یا پلاتو رسیده و سپس رو به خاموشی می روند.

سوری خاطرنشان کرد: احتمالا در طی چند هفته آینده به مرحله پلاتوی منحنی شیوع بیماری خواهیم رسید و ان شاءالله روند کاهش و خاموشی بیماری حاصل خواهد شد.

اما این نکته که رفتار ما در این مدت چگونه باشد بسیار اهمیت دارد و قطعا مهم ترین و مناسبت ترین نکته در این مسیر پیشگیری است.

توجه جدی به نکات بهداشتی و پیشگیریبه گفته وی، ویروس کرونا یا کووید19 جزو دسته کروناویروس هاست که سارس و مرس نیز در آن دسته قرار دارند.

اما خوشبختانه میزان کشندگی کرونا نسبت به دو بیماری مذکور کمتر بوده و تبعات و اثرات سوء و وخیم بیماری به شدت آنها نیست، اما آنچه باعث اهمیت کرونا شده، سرعت بالای گسترش بیماری است.

بنابراین تمهیدات مراقبتی و پیشگیری در کرونا باید جدی تر و حادتر مورد توجه قرار گیرد.

هر سرماخوردگی، کروناویروس نیستوی با ذکر توصیه های پیشگیرانه نظیر شست و شوی مکرر دست ها و پرهیز از مواجهه با مبتلایان یا افراد مشکوک، خاطرنشان کرد: هر سرماخودرگی، کرونا ویروس نیست وحتی اگر فرد مبتلا به کرونا ویروس شود به این معنا نیست که حتما منجر به مرگ می شود؛ بلکه خوشبختانه میزان کشندگی آن نسبت به سارس و مرس بسیار پایین تر و عوارض آن کمتر است.

سوری تاکید کرد که با اطلاع رسانی به موقع از طریق رسانه های عمومی می توان بار نگرانی و وحشت عمومی جامعه را کاهش داد؛ زیرا این وحشت باعث حادتر شدن موضوع می شود.

وی با اشاره به این که کرونا در حال حاضر واکسن ندارد، گفت: مردم آگاه باشند که واکسن های موجود در بازار برای این نوع بیماری نیست و ضمنا افرادی که واکسن آنفلوانزا زده اند نیز نباید فکر کنند از این بیماری مصون شدند؛ بلکه باید تمهیدات پیشگیری را اجرا کنند.

رفتارهای افراط گونه در پیشگیری، مضر استاین استاد دانشگاه گفت: گرچه در هنگام وقوع اپیدمی ها رعایت تمهیدات پیشگیرانه بیشتر و جدی تر باید صورت گیرد، اما این به معنای اختلال در روابط درونی خانوادگی، بی اعتمادی افراد نسبت به هم، ایزوله و منزوی شدن، نیست؛ بلکه باید احتیاط ها بیشتر رعایت شود.

بطور مثال فردی که با یک بیمار مبتلا به کرونا مواجهه داشته است در صورت مثبت شدن تست اگر نیاز به بستری شدن نداشته باشد، قطعا باید در یک اتاق ایزوله قرار گیرد و خودش و اطرافیانش نسبت به رعایت موازین بهداشتی بصورت جدی تر اقدام کنند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: جامعه پزشکی و بهداشتی سعی دارند با ارایه توصیه های مناسب از شدت نگرانی ها و دغدغه های مردم کاسته و با برخورد واقع بینانه با این قضیه، سلامت روان افراد و خانواده ها را نیز تامین کنند.

واقعیت این است که این اپیدمی وجود دارد، اما رفتارهای افراط گونه در پیشگیری نیز مضر است مثل استفاده افراطی از مواد ضدعفونی کننده یا ایزوله کردن خود در محیط منزل و .

فریب تبلیغات سودجویانه و توصیه های غیر علمی را نخوریدوی به هموطنان توصیه کرد که از توجه به برخی توصیه های غیرعلمی و سودجویانه ای که توسط منابع غیررسمی و فضای مجازی در خصوص نحوه درمان بیماری و محصولات مربوطه مطرح می شود، اجتناب کرده و بازیچه سودجویان نشوند.

زیرا هنوز داروی خاصی برای درمان کرونا نیامده و اثربخشی برخی از داروها یا مواد گیاهی که توصیه می شود از نظر علمی زیر سوال است.

سوری افزود: اما به عنوان یک قانون کلی مصرف این داروهای گیاهی مثل چای گیاهی اگر ضرری برای افراد نداشته باشد و باعث تقویت سیستم ایمنی شود، می تواند مصرف شود اما این به معنای ممانعت از ابتلا به بیماری نیست.

وی با اشاره به این که عمده مبتلایان به کرونای حاد افراد دچار بیماری های زمینه ای نظیر قلبی عروقی، دیابت، نقص سیستم ایمنی بوده اند خاطرنشان کرد: تمهیدات ایمنی و پیشگیری باید در مورد گروه های در معرض خطر مثل سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای و زنان باردار پر رنگ تر باشد و بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

سوری به هموطنان و پزشکان و صاحبان مطبها توصیه کرد: در این شرایط که شاهد شیوع بالای بیماری هستیم از انجام اعمال جراحی، خدمات دندانپزشکی و خدمات درمانی غیر اضطراری و غیر اورژانسی پرهیز کرده و آنها را به دوران پس از پیک شیوع بیماری موکول کنند.

این اپیدمیولوژیست دانشگاه یادآور شد: وقوع این اپیدمی به معنای تعطیلی جامعه و روابط اجتماعی مناسب نیست بلکه باید احتیاط های لازم را رعایت کنیم تا به مرحله خاموشی بیماری برسیم.

متاسفانه تبلیغات صورت گرفته در خصوص کرونا در فضای مجازی اثرات منفی بیش از حد طبیعی بر مردم گذاشته و جامعه را متشنج کرده است که وظیفه رسانه های رسمی کشور این است ضمن اطلاع رسانی صحیح و دقیق، با تبلیغات غلط و سودجویانه مقابله کنند و از وحشت عمومی بکاهند.

وی با بیان این مطلب که این اپیدمی نیز بالاخره کنترل می شود، گفت: با این اتفاقات باید واقع بینانه و منطقی مواجه شویم.

بین رویکردی با پشتوانه علمی مناسب و تجربیات خام و نسنجیده ای که از مجاری و شبکه های غیر مجاز مطرح می شود، تفاوت وجود دارد و مردم هوشیار و آگاه باشند که گاهی ممکن است غرض ورزی هایی پشت آنها وجود داشته باشد؛ به ویژه رسانه های خارجی این موضوع را بهانه ای برای پیگیری اغراض سیاسی خویش قرار دهند.

لزومی ندارد جامعه ایزوله شوداستاد دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با ذکر این موضوع که نظام سلامت ضمن ارایه خدمات درمانی به بیماران، در راستای پیشگیری از بروز و شیوع بیشتر بیماری تلاش می کند، گفت: در این شرایط لزومی ندارد که جامعه ایزوله شود و مدارس تمام کشور تعطیل شوند؛ چنین چیزی در هیچ مستند علمی شکل نگرفته است.

مردم می توانند رفتار و زندگی عادی خود را داشته باشند اما با تمرکز و دقت نظر و توجه بیشتر به رعایت موازین بهداشتی و پیشگیری از بیماری.

وی در خاتمه سخنان خود به هموطنان توصیه کرد که ضمن صبر و شکیبایی، به نظام سلامت اعتماد داشته باشند و اخبار و اطلاعات مربوطه را از رسانه های رسمی کشور دریافت کرده و از نشر و تبلیغ اطلاعات غلط، غیر علمی و غیررسمی که به ویژه در شبکه های مجازی دریافت می کنند پرهیز کنند، زیرا باعث نگرانی بیشتر می شود.


کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - اپیدمی - کرونا ویروس - دانشگاه - ویروس - کروناویروس - کرونا - علوم پزشکی شهید بهشتی - سلامت نیوز - شهید بهشتی - دانشگاه علوم پزشکی - دانشگاه شهید بهشتی - دانش - سلامت - پیشگیری - اقتصادی - قابل - بیماری - مرکز تحقیقات - روابط عمومی - دانشگاه ها - علوم پزشکی - نظام سلامت - نیوز - شهید - تحقیقات - مصدومیت - اجتماعی - امکانات - برخورد

آخرین اخبار سرویس:
غربالگری 70میلیون نفر در کشور/ضدعفونی313 میلیون مترمربع توسط سپاه

 تحویل 45 دستگاه سی تی اسکن جدید به بیمارستان ها

38 مرکز در خراسان رضوی آزمایش کرونا انجام می دهند

سایه کرونا بر روزگار جذامیان مهاباد

غربالگری بیش از 70 میلیون و سیصد هزار نفر

ابتلای قطعی 1274 یزدی به کرونا / 172 نفر فوت شدند

نگرانی از نحوه دفع زباله های خانه های دارای بیمار کرونا/ بکارگیری 50 اتوبوس برون شهری برای جابجایی مسافران در پایتخت/ تعیین سقف جمعیت در اتوبوس ها/ کمک حمایتی از مددجویان روزمزد

لحظه ورود کووید 19 به سلول ثبت شد

137 مرکز و مکان عمومی در جنوب سیستان و بلوچستان پلمب شد

تولید هزاربطری ژل ضدعفونی در دانشگاه لرستان

لحظه ورود ویروس کووید 19 به سلول ثبت شد

بهبودی 1367 نفر از مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی

سرعت غربالگری افزایش می یابد

داروهای ضدالتهاب چه تاثیری در درمان بیماران کرونایی دارند؟

توزیع 3هزار بسته غذایی میان اقشار آسیب پذیر در نیشابور

انتقال ویروس کرونا اکنون به روستاهای هرمزگان رسیده است

تور رنگی خوراکی ها در نوروز!

تولید داروی فاویپیراویر در سه شرکت داروسازی

بهترین اپلیکشن ها برای ورزش در روزهای قرنطینه

137 مرکز و مکان عمومی در جنوب سیستان و بلوچستان پلمب شد

137 مرکز و مکان عمومی در جنوب سیستان و بلوچستان پلمب شد

تصاویر لحظه آلوده شدن سلول های سالم به کروناویروس

تلخ و شیرین روزهای کرونایی در قرنطینه | بیمارستان؛ خانه دوم زوج پرستار

راهکار عربستان برای لیگ نیمه تمام فوتبال

راهکار عربستان برای لیگ «نیمه تمام» فوتبال مشخص شد

نیمه شعبان در روستای کبیرآباد

کرونا مهمان ناخوانده ی روستاهای هرمزگان

تولید هزاربطری ژل ضدعفونی در دانشگاه لرستان

شناسایی 3 گونه مختلف ویروس کرونا توسط محققان

مرگ 100 پزشک ایتالیایی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا

اثر شگفت انگیز این میوه در کنترل وزن و درمان کم خونی

سپاه 313 میلیون متر مربع از نقاط پرتردد کشور را گندزدایی کرد

مصرف کنندگان مواد مخدر بیشتر در معرض ابتلا به «کرونا»

سرعت غربالگری افزایش می یابد/ از موارد مشکوک آزمایش گرفته می شود

توزیع بسته های بهداشتی و ضدعفونی وگندزدایی سطح شهرمهربان

لحظه ی آلوده شدن سلول های سالم به chr(034)کروناویروسchr(034) ثبت شد+تصاویر

لحظه ورود کرونا به سلول ثبت شد

نداشتن شجاعت عامل شاد نبودن انسان ها است

راهکار عربستان برای لیگ «نیمه تمام» فوتبال مشخص شد رسانه7 | اخبار ورزشی

توزیع 3 هزار بسته غذایی میان اقشار آسیب پذیر در نیشابور

افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی به2421 نفر

توصیه های تغذیه ای دوران نقاهت به بیماران کرونایی

عدم پرداخت 7 ماهه مطالبات پرستاران ایلام/ لزوم توجه بیشتر به کادر درمانی در ایام کرونا

بهبودی 1367 نفر از مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی

موارد ابتلا به کووید-19 در کانون شیوع کرونا در کره جنوبی صفر شد

غربالگری 70 میلیون نفر در کشور/ ضدعفونی313 میلیون متر مربع توسط سپاه

کرونا در آلمان: افزایش مبتلایان برای چهارمین روز پیاپی/ 113525 مبتلا و 266 فوتی

چگونه روزهای کرونایی را بگذرانیم؟

رژیم های غذاییِ کاهش وزن می توانند ما را به کرونا نزدیک تر کنند؟

توضیحات رییس اتاق اصناف بوشهر درباره بازگشایی صنوف/ پاساژ ها همچنان بسته هستند

ابتلای 2421 نفر به کرونا در آذربایجان شرقی

نتایج تحقیقات بر روی چند داروی مقابله با کرونا رضایت بخش بوده است

روند شیوع کرونا در استان قزوین نزولی شد

لحظه ی آلوده شدن سلول های سالم به کروناویروس ثبت شد+تصاویر

سرعت غربالگری افزایش می یابد/ از موارد مشکوک هم آزمایش گرفته می شود

لحظه ورود کووید 19 به سلول ثبت شد

کرونا چگونه از خفاش به انسان منتقل می شود؟

با این گیاه پرخاصیت بهاری غذا بپزید

علایم کرونا در نوزادان چگونه است؟

دورا پزشکی امکانی برای بیماران استان های دیگر

تقدیر اصحاب رسانه دشت ورامین از مدافعان سلامت

راهکار عربستان برای لیگ «نیمه تمام» فوتبال مشخص شد

زالی: مراجعه به بیمارستان های تهران افزایش یافته است

زالی: مراجعه به بیمارستان های تهران افزایش یافته است

مجامع بین المللی از عملکرد ایران در مبارزه با کرونا تقدیر کردند

راﻫﮑﺎرﻫﺎی رواﻧﺸﻨﺎﺳﯽ ورزﺷﮑﺎران در ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﮐﺮوﻧﺎ

درمان قطعی 79 بیمار مبتلا به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

از بین بردن تومور های سرطانی با کمک یک پروتیین

40 درصد مراکز عرضه قلیان خود جوش تعطیل کردند

راه های پیشگیری از اگزما در ایام کرونا

آخرین اخبار کرونا| بیش از 9000 جهادگر در مبارزه با ویروس کرونا در استان البرز فعالیت می کنند

علایم کرونا در نوزادان چگونه است؟

شناسایی 3 گونه مختلف ویروس کرونا در دانشگاه کمبریج

قهرمان اسبق کاراته جهان: کرونا را جدی بگیرید

تجربیات یک نجات یافته از ویروس کرونا

علایم کرونا در نوزادان چگونه است؟

مراجعه 72 بیمار به مرکز بیماران حاد تنفسی روانسر

هشدار در مورد دارو های تقلبی کرونا

کرونا در ایتالیا؛ تعداد تلفات کرونا در میان پزشکان به 100 نفر رسید

دفاع بچه های جنوب شهر از مدافعان سلامت کشور

شناسایی 3 گونه مختلف ویروس کرونا توسط محققان دانشگاه کمبریج

شناسایی 3 گونه مختلف ویروس کرونا

جهادگران مسجد قمر بنی هاشم(ع) نظام آباد ماسک تهیه می کنند

آخرین خبر از آغاز لیگ برتر فوتبال

ثبت حدود 32 هزار تماس مردمی در سامانه 2525 علوم پزشکی

آخرین آمار ابتلا به کرونا در جهان

ویتامین D، هدیه گرانبهای خورشید

با این گیاه پرخاصیت بهاری غذا بپزید

ثبت نام از واحد های صنفی بوشهر برای بازگشایی آغاز شد

ورود ماده اولیه ایرانی تا 2 ماه آینده به بازار

بهترین اپلیکشن ها برای ورزش در روزهای قرنطینه

فیلم| اقدامات جهادی در مقابله با کرونا در بابلسر

چگونه روزهای کرونایی را بگذرانیم؟/ پاسخ یک روانشناس

آیا دارو ها فاسد می شوند؟

تولید روزانه بیش از 15 هزار اقلام بهداشتی توسط دانش آموزان و فرهنگیان بسیجی تهران

خیران قزوین 45 میلیارد ریال به دانشگاه علوم پزشکی قزوین کمک کردند

توضیحات مدیرکل تعزیرات البرز درباره عدم ترخیص یک بیمار کرونایی به دلیل نداشتن هزینه درمانی

شناسایی 3 گونه مختلف ویروس کرونا

قهرمان اسبق کاراته جهان: مردم کرونا را جدی بگیرند

کرونا سرنوشت مرگ را تغییر داد

هر سرماخوردگی، کروناویروس نیست

هر سرماخوردگی، کروناویروس نیست